Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Aplikujeme kontaktní čočky dětem

Kdo je oprávněný naordinovat dítěti kontaktní čočky

Dětské oko se v nízkém věku ještě stále vyvíjí, a proto potřebuje tu nejodbornější péči. Aplikace kontaktních čoček dětem vyžaduje dlouholeté zkušenosti, proto je důležité dovést dítě k opravdovému specialistovi. Kontaktní čočky dětem smí být aplikovány jen očním lékařem (oftalmologem), nejlépe s dlouhodobou zkušeností s kontaktními čočkami (kontaktolog) jen v registrovaném nestátním zdravotnickém zařízení splňujícím všechny hygienické a právní normy (ne optika nebo neregistrované aplikační středisko).

Odborník na problematiku „děti a kontaktní čočky“ musí zvládnout správný psychologický přístup k dětem, musí mít zkušenosti s korekcí očních vad u dětí a zároveň musí mít dobré znalosti o aktuálních materiálech a modelech kontaktních čoček na trhu, aby pro dítě vybral to nejlepší. [1]

Jak děti zvládají používání kontaktních čoček

Velice malým dětem, které kontaktní čočky používají většinou kvůli nějaké vážnější oční vadě, často kontaktní čočky nasazují rodiče. Průzkumy zaobírající se touto problematikou ale uvádějí, že dítě je schopné starat se o kontaktní čočky plně samostatně již v osmi letech. Dítě školního věku by se o kontaktní čočky mělo umět starat zcela samo, důležitou vlastností pro správnou péči o kontaktní čočky je zodpovědnost.
Děti jsou někdy dokonce zodpovědnějšími nositeli kontaktních čoček než dospělí. Mnohem méně se u nich vyskytují například problémy z přenášení kontaktních čoček.

Kdy dítě může začít nosit kontaktní čočky?

Začínající oční vadu u dítěte lze vytušit z jeho chování. Pokud šilhá, často zavírá nebo si zakrývá jedno oko, naklání hlavu na jednu stranu nebo si opakovaně tře oči, je dobré zavést jej k očnímu odborníkovi.

Odborník samozřejmě doporučí brýle, protože dětské oko potřebuje dostatek kyslíku pro svůj vývin. Ve školním věku ale mohou být brýle překážkou ve sportovních aktivitách dítěte nebo dítě samo brýle odmítá nosit (z důvodu společenského - vzhledu apod.). [2]

Jednoznačně dané věkové rozpětí pro nošení kontaktních čoček neexistuje – jak už bylo řečeno, jednou z nejdůležitějších vlastností dítěte pro bezpečné nošení kontaktních čoček je zodpovědnost - více také v článku Teenageři a kontaktní čočky. Obávané nasazování kontaktních čoček pak závisí na zaučení dítěte odborníkem, děti jsou zvýhodněné nižším strachem z vložení čočky do oka.

Kontaktní čočky mohou pozitivně ovlivnit kvalitu života dětí i mládeže. Mají velký vliv na psychiku dětí, zvyšují jejich sebevědomí a umožňují jim vykonávat aktivity, kterým by se v brýlích věnovat nemohly. [3]Reference:
1. S. Háčiková / ORC optika. Kontaktní čočky a děti [online] [ cit. 2010-05-14] Dostupné na www.orc-optika.cz
2., 3. S. Háčiková, B. Brůnová. Děti a kontaktní čočky. Kontaktologické listy, 2/2009, str. 2.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 4 x
3-5x za týden 1 x
každý den 7 x

Celkem odpovědí: 12