Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Dobrý den. Po nasazení čoček jsem asi po 15 min. zjistila, že nevidím správně, čočku jsem v oku nenašla, ani si neuvědomuji, že by mi vypadla. Je možné, aby zůstala v oku na jiném místě než kde patří a já ji vůbec necítila? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, je možné, že jste si čočku vůbec nenasadila. Pokud z prstu spadla, těžko se hledá. Pokud jste si jí přece jen do oka nasadila, je možné, že se dostala pod horní víčko. Tam by ale minimálně ze začátku dráždila. Můžete zkusit uchopit horní víčko a odtáhnout ho od oka a okem zahýbat do stran. Pokud se čočka nachází tam, mohla by se vyplavit. Pokud začnete pociťovat dráždění, červenání oka apod., navštivte očního specialistu, který oko zkontroluje a pokusí se problém vyřešit.

Dotaz:

Prosím o radu jak dostat čočku z oka, která se mi zasunula nejspíš do zadní části oka, již dřív se mi to stalo, ale po dvou dnech oko čočku vyplavilo a pak šla vytáhnou. Ted už ji mám v oku 3 dny.Děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočka se za oko dostat nemůže, je to fyziologicky nemožné. Je ale možné, že se dostala pod horní víčko. Zkuste horní víčko uchopit a odtáhnout od oka ("odlepit od oka") a trochu okem zahýbat do různých směrů. Čočka by se tak mohla uvolnit a po chvíli se i pohnout a dostat ven (pravděpodobně k vnitřnímu koutku). Pokud ani to nepomůže, zítra navštivte kontaktologa (oční lékař nebo optometrista), který čočku z oka vytáhne.

Dotaz:

Dobrý den, už mám několik dní kontaktní čočky nedioptrické barevné (crazy čočky), ale už na první nasazení mi vždycky malinko překáží ve vidění...jsem schopná přes ně koukat, ale máma si myslí, že mi to kazí zrak, že není možné abych viděla zamlženě. Jaký na to máte názor? Neměla bych je nosit? Pokud bych si zašla ke kontaktologovi nebo tak něco, tak by mě jen zajímalo aby mi řekl jestli je mohu nosit...nepotřebuji aby mi ukazoval jak je nasadit atd. a myslíte, že jenom za toto zeptání bych musela platit 700? Protože to mi přijde absurdní a rozhodně bych si to nemohla dovolit :/ Ale nevím, aby se mi něco nestalo kdybych si třeba jeden den čočky vzala i přes to že vidím zamlženě. Předem děkuji za odpověď :)

Odpověď:

Dobrý den, Vaše problémy (zamlžené vidění, zasahující barevná část čočky před zornici) jsou pravděpodobně způsobeny nevhodně zvoleným typem kontaktní čočky. Nevhodný typ čočky zrak jako takový kazit nemůže, může ale při delším a častějším nošení způsobit změny na oku, jako např. podráždění, zčervenání, změny na spojivce apod. Aby se těmto problémům předešlo, je vhodné před začátkem nošení čoček, i při změně typu kontaktních čoček, navštívit očního specialistu - kontaktologa. Ve vašem případě bych návštěvu u kontaktologa rozhodně doporučila. V rámci očního vyšetření kontaktolog zhodnotí usazení čočky na oku a doporučí/nedoporučí je k dalšímu nošení. Co se týče ceny za vyšetření - u každého kontaktologa se může o něco lišit, je také rozdíl mezi vyšetřením pro prvonositele (zahrnuje i učení, jak s čočkou manipulovat, jak ji nasazovat, sundávat apod.) a stávající nositele (přeměření zraku, zkušební pár čoček a roztok). Konkrétní cena, která by se týkala Vás a Vašeho problému záleží na domluvě s kontaktologem. Bez toho, abych viděla čočky nasazené na Vašich očích, si nedovolím odhadovat, zda je můžete bez problému nosit. Zvažte, zda je nezbytné nosit kontaktní čočky jen pro barevný efekt i s představou, že celkový komfort v nich nebude 100%.

Dotaz:

Dobrý den, poslední dobou mám takový problém a myslím že to mívám hlavně v létě, ale teď se to opravdu rozšířilo. Kontaktní čočky nosím přibližně 4-5 let a užívám Air Optix Aqua od začátku. Poslední dva měsíce se mi děje to, že při mrkání se mi čočka (hlavně pravá, ale levá taky, jen o dost méně) posouvá do rohu, levá čočka do levého horního a pravá do pravého horního (hlavně teda ta pravá) a obvykle mi (logicky) rozmazává vidění a srovná se až po chvíli nebo ji musím prstem přes víčko srovnat. Teď je to opravdu každý den, jelikož jsem ve škole prostě je nosit musím. Někdy se projevuje i jinak, například řezáním v oku, někdy mám pocit že mám úplně suché oko a čočku musím vyndat a po vyndání pálí oko jako čert cca 20 minut, pak je to dobré. Kolikrát mi i teče z nosu, prostě voda (jako třeba v zimě), ne moc, když se to zrovna děje. Zkusil jsem na týden přestat nosit jednu čočku a poté si ji znovu nasadit, první dva dny byli dobré, ale pak to zase začlo. Vodu do kapsiček měním denně a kontroluju i zda není třeba špinavá nebo tak. Koupil jsem si i kapičky na zvlhčení oka ale to moc nepomáhá, jen potlačuje to "řezání". Nevíte o co jde? Děkuji předem.

Odpověď:

Dobrý den, bez očního vyšetření nemohu určit, o jaký problém se jedná. Mohlo se stát, že Vám přestal vyhovovat konkrétní typ čoček, že došlo ke změně parametrů očí nebo se jedná o jiný problém na oku. Doporučovala bych Vám navštívit očního specialistu, který zkontroluje usazení čoček přímo na oku a oko celkově a doporučí vhodný další postup.

Dotaz:

Dobrý den, mám měsíční čočky BAUSCH+LOMB (softlens, hilafilcon B) -3.00. Ihned po nasazení čoček, mám velice unavené oči, nepříjemné tlačení, hůř se mi čte a nepomáhá ani nakapání přípravku (BAUSCH+LOMB fresh). Oko mám skoro ihned suché. Prosím, poraďte v čem dělám chybu. (Pro upřesnění.. věk 14 let, průměr čočky 14.2 mm.)

Odpověď:

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o to, že Vám nevyhovuje konkrétní typ kontaktních čoček. Z tohoto důvodu bych doporučila navštívit očního specialistu, který v rámci vyšetření přeměří Váš zrak a navrhne pro Vás vhodný typ čoček z novějšího materiálu. Vzhledem k nízkému věku bych také zvážila, zda by nebyly vhodné jednodenní čočky.

Dotaz:

Dobrý den, nosím kontaktní čočky. Je to asi 14 dní, že mám pocit, že mám "něco v oku". Byla jsem na kontrole u optometristy. Nic v oku není. Pokud mám čočku v oku. Vše je v pořádku. Tento problém mám, jen když vyndám kontaktní čočku z oka. Oko není červené, nepalí, nebolí, neslzí. Co s tím? Děkuji Jiřina

Odpověď:

Dobrý den, pokud optometrista na oku nenašel žádný problém a potíže přesto pokračují, mohlo by se jednat o to, že vám přestal vyhovovat typ kontaktních čoček, které nosíte. Doporučila bych Vám znovu navštívit očního specialistu a zvážit, zda by nepomohlo změnit typ kontaktních čoček, popřípadě i roztok, který používáte.

Dotaz:

Dobrý den, používám čočky Biofinity s jednoměsíční periodou výměny a roztok Optifree Pure Moist. Pokaždé při dlouhodobějším kontinuálním používání čoček např. druhý měsíc (čočky i roztok vyměňuji pravidelně) mám pocit sucha v očích, bolesti za očima, začervenalé bělmo, vidím rozmazaně i s čočkami a nemůžu je snést v očích. Následující den ráno po vyspaní se mi navíc v koutcích objevuje zaschlý žlutavý hnis. Chtěla bych, prosím, poradit, kde bych v používání mohla dělat chyby. (Čočky mi byly vybrány kontaktologem). Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, je možné, že Vaše oči hůř snáší přespávání v kontaktních čočkách. V první řadě bych Vám tedy doporučila s čočkami nepřespávat. A pokud je to možné, jejich nasazování alespoň ze začátku střídat s brýlemi. Je zde ale možnost, že Vám tento typ čoček jako takový nevyhovuje a Váš problém by vyřešil jiný typ. Pocit sucha je u nositelů čoček relativně běžný, zde by mohly pomoci zvlhčující kapky do očí (pozor! musí na nich být napsáno, že je lze kapat s měkkými kontaktními čočkami). Pokud ani nepřespávání v čočkách, střídání nošení čoček s brýlemi a lubrikační kapky nepomohou, obrátila bych se znovu na kontaktologa, který Vám čočky aplikoval, a zkusila bych tento problém dále řešit s ním.

Dotaz:

Dobrý den, kontaktní čočky nosím půl roku a poslední tři mesíce je můžu nosit už jen vyjímečně, když je nosím třeba tři dny po sobě, tak mě potom oči trochu bolí a také bych chtěla zmínit, že za poslední tři měsíce mi vyskočily dvě žilky a neztrácí se.Je to normální?Bojím se, aby se nejednalo o mechanické poškození oka.Přemýšlela jsem o koupi kapek Refresh, ale nevím, zda by to nebylo zbytečné. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, mohlo by se jednat o problém se slzným filmem, kde by lubrikační kapky mohly pomoci. Takto na dálku ale nemohu určit přesnou příčinu Vašeho problému. Doporučovala by Vám proto navštívit očního specialistu, který zkontroluje stav Vašeho oka, usazení čoček na oku a navrhne řešení. Více Vám bohužel poradit nedokážu.

Dotaz:

Dobrý den, čočky mám zatím šest dní, nechala jsem si je dát kvůli sportovní gymnastice. Bohužel ale při rozbíhání mi slzí oči a je to docela nepříjemné, zvláště s tím něco skákat. Chtěla bych se zeptat jesli je to tím, že je si oči nezvykly nebo je v tom i něco jiného? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážená paní Novotná, slzíli Vám často očí při sportu, zřejmě máte zvýšenou tvorbu slz nebo více citlivější oči. Lze vyzkoušet jiný druh u očního specialisty, který Vám danné čočky aplikoval a podstoupit test slzivosti. Na sport doporučuji jednodenní kontaktní čočky, které jsou pohodlnější a používáte je jen příležitostně, nepotřebujete ke kontaktním čočkám roztok-tím odpadá péče o kontaktní čočky.

Dotaz:

Mám L a P -5D. Na P bych mohl mít -5,25D, ale v součinnosti obou očí u brýlí -5D plně vyhovuje na dálku i na čtení. Nyní zkouším krátce KČ 14ti denní Acuvue Oasis with Hydraclear Plus, s kterými nemám problém mimo čtení "na blízko" titěrných textů např. vel. 2mm, které s brýlemi na dálku bez problémů přečtu. U KČ mám po měření a čtení na zkuš. čtecím zařízení stejné D jako u brýlí. Jak jsem ale později zjistil, na PC mi v KČ pravděpodobně pravé oko dělá efekt dívání se na text přes rovné sklo,ale sám text je za ním prohnutý do oblouku (vydutý). Je problém v těch -0,25D pravého oka?

Odpověď:

Dobrý den, dioptrie v brýlích a kontaktních čočkách u vašich dioptrií musí být rozdílný. Hodnota čoček se vypočítá dle přepočtové tabulky z vrcholové lámavosti brýlí na kontaktní čočky. Při dioptriích -5,0 v brýlích, v kontaktních čočkách byste měla mít -4,75 dpt. Důležité je mít správně změřenou refrakci na dálku ve zkušební brýlové obrubě, od ní se odvijí hodnota kontaktních čoček. -0,25 dpt někomu pomůže v dívání oběma očima, někdo nevidí rozdíl o čtvrt dioptrie více, záleží jak vám kontaktní čočky sedí na rohovce. Pokud by Vám seděly volněji, vidění je nedokonalé a čočka sjíždí po rohovce, tím dochází k rozostřenému vidění. Navštivte zpětně svého očního specialistu nebo navštivte jiné aplikační středisko, kde vás kompletně přeměčí a zkontrolují, jak Vám čočky sedí na rohovce.

Dotaz:

Dobrý, po třech letech jsem znovu zkusila kontaktní čočky. Bohužel předtím mi bylo řečeno, že pro mě kontaktní čočky nejsou, měla jsem problém s červenáním, řezáním a po vyzkoušení různých druhů nic nesedlo. Nyní mi paní doktorka dala Acuvue 2, ta mi velikostně sedí, ale bohužel potřebuji torické. Dnes je mám první den nazasené, paní doktorka tvrdila, že trvá nějakou dobu než si na ně zvyknu. Vidím přes ně dobře, ale bohužel cítím čočku v očí. Patří to také ke "zvyknutí"? Děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky byste v oku neměla cítit, měly by Vám být pohodlné po celý den a neměly by Vás obtěžovat pocitově. Záleží jak Vám torická čočka sedí na rohovce a jaký druh čoček Vám byl naaplikován. Torické čočky musíte mít zkontrolované očním odborníkem, jak Vám sedí na rohovce a po 14 dnech nošení je důležitá kontrola s nasazenými torickými čočkami. Pokud Vám nesedí na rohovce správně nebo Vás obtěžují, měl by Vám být naaplikován jiný zkušební pár čoček-jiný druh.

Dotaz:

Dobrý den, koupila jsem si čočky před dvěma dny, měla jsem jich na sobě u doktorky a první den doma, při nazasení nebyl žádný problém, ale těd v dalších dnech mrkám a čočky se mi nedaří nasadit. Brýle už nechci nosit, jsem z toho rozhozená. Je pro to nějaká rada? Jsem v pohodě, ale stále mrkám ...

Odpověď:

Dobrý den, nevím jakým způsobem si čočky nasazujete, jak jste byla zaškolena v aplikaci čoček. Doporučuji zajít za svým očním specialistou, který Vám čočky aplikoval a učil je naaplikovat a postupně si zopakovat správnou aplikaci čoček, je důležité pevně držet horní a dolní řasy, tím frekvence mrkání nebude tak častá a čočky byste měla bez problémů nasadit.

Dotaz:

Dobrý den, nosím brýle a cítím se v nich dobře. V čočkách mám ale dlouhodobě pocit, že se mi motá hlava, zvláště jedu-li autem nebo sleduji pohybující se předměty. Také si mi zdá, že musím namáhavěji ostřit... Byla jsem na opakovaném vyšetření u dvou specialistů, ale oba mi potvrdili, že jsou čočky vybrané správně. Proč je ale pocit v brýlích a čočkách tak rozdílný? Brýle mám: 2,25 a 1,75... na jednom oku cylindr 0,25, osa u obou 170. Čočky mám stejné...bez cylindru. Je to ok? Děkuji za odpověď. Lucka

Odpověď:

Dobrý den, hodnota čoček a brýlí u vašich nízkých dioptrií je stejná. Záleží zda máte správně přeměřenou rekrakci na dálku, dle Vašich potížích, které udáváte se jedná zřejmě o pštaně změřenou refrakci, pokud musíte více zaostřovat a přivírat oči, navštivtě jiného očního specialistu, který vám změří rekrakci očí znovu.

Dotaz:

Dobrý den, kontakní čočky používám již 10 let, poslední roky používám tak 2-3 x týdně jednodenní kontaktní čočky. Velice mi vyhovovaly 1-Day Acuvue Moist a nyní jsem se rozhodla vyzkoušet nové vylepšené 1-Day Acuvue TruEye. Ale mám s nimi jeden problém a to, že po nasazení do oka mi vždy hrozně pálí oči (mám je úplně zarudlé, pálí to a hrozně slzím) , trvá to tak 2-3 minuty a pak to rozmkrám a už po zbytek dne je to dobré. Ale po aplikaci do oka je to opravdu hodně nepříjemné, to se mi nikdy u jiných čoček nestalo. I roztok na případné oplachování používám stále stejný ( Solo Care) a nej jsem nikdy žádnou špatnou reakci neměla. Prosím nemůžete mi poradit čím to může být. Předem děkuji za odpověď. Šárka.

Odpověď:

Dobrý den, u kontaktních čoček, které vyndaváte z blistrů je nutné ještě oplachnout fyziologickým roztokem, než si čočky nasadíte a promnout, pak by reakce pálení a červených očí se neměla objevovat. Můžete zkusit i změnit typ roztoku za Optifree Replenish, který je doporučovaný na silikon-hydrogelové čočky na oplachování. Další reakcí může být reakce na materiál čoček. 1 day Acuvue Moist jsou hydrogelové čočky a 1 day Acuvue Trueye jsou silikon-hydrogelové čočky, přítomnost silikonu v čočkách Vám může působit taky vzniklé potíže. Zkuste se obrátit na svého očního specialistu, popřípadně změnit typ čoček nebo roztoku.

Dotaz:

Dobrý den Čočky už nosím rok a včera se mi stalo už po druhé že jsem pravou vůbec nemohl vyndat ! Tak jsem zkoušel v ni spát a dneska ráno jsem to zkusil ale pořád nechce dolů. Co mám dělat ?!

Odpověď:

Dobrý den, pokud Vám čočka nelze vyndat, zkuste navlhčit ukazováček, který stahujete čočku do roztoku, kdyby ani tohle nepomohlo, navštivte ajkékoliv aplikační středisko nebo očního lékaře, který Vám čočku vyjme z oka.

Dotaz:

... Můj syn nosí čočky Acuvue Oasys a v jednom oku mu to sedí výborně. S druhým okem mívá problém. J e to vinou zakřivení jeho oka?

Odpověď:

Dobrý den, je možné, že syn má bud čočku obráceně na oku, proto ta jedna jej stále dráždí nebo může mít zakřivení druhého oka výrazně jiné a tím potřebuje čočku s jiným zakřivením. Příčin může být více, byla by nutná i prohlídka očního pozadí, přední plochy rohovky a spojivky a jak sedí danná čočka na oku. Doporučuji navštívit očního specialistu.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Nosila jsem kontatktní čočky Soft Lens 66 od Bausch and Lomb, ale bohužel se již nedají sehnat. Má očačřka mi dala na zkoušku čočky Vidi Oxy, které mi bohužel nevyhovují (rozostřené vidění, bolest hlavy). Když jsem jí volala, tak mi řekla, ať si objednám nějaké na internetu. Mohli by jste mi nějaké doporučit? Také měsíční čočky, na které jsem koukala, nemají uvedeno zakřivení (u původních čoček jsem měla F/M), tak se chci zeptat, zda zakřivení není potřeba? Moc děkuji za radu, Hermanová Tereza.

Odpověď:

Dobrý den, Kontaktní čočky, které byste chtěla vyzkoušet musíte mít naaplikované jako zkušební pár. Čočky se liší nejen zakřivením, průměrem, ale i materiálem a nemusí Vám vždy vyhovovat. Jen oční specialista nebo optometrista pozná pomocí speciálního přístroje, jak vám čočky sedí v oku dle vašich parametrů. Zakřivení čoček je velmi důležité k výběru čoček. Doporučuji navštívit aplikační středisko a nechat si naaplikovat nový typ kontaktních čoček, kde je velká propustnost kyslíku k rohovce a materiál je ze siliko-hydrogelu.

Dotaz:

Dobrý den, dnes mám kontakní čočky druhý den a zjistila jsem, že u pravé kousek chybí. Nevím, jak se to mohlo stát, když jsem si je včera vyndala z oka a dala do roztoku, byli obě kompletní. Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli by šla nějak opravit, nebo jestli se nějak závažně poškodila. Chtěla bych je tptiž nosit dál, ale obávám se, že kdybych to řekla rodičům, tak už se nikdy nových čoček nedočkám.. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočka opravit nelze, ale můžete ji reklamovat tam kde jste ji koupila . Nárok na reklamaci určitě máte.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se s vámi poradit o mém problému při nošení kontaktních čoček. Mám brýle L - 0,75 a P -1,25, tyto poslední brýle mám cca 2 roky. Zašla jsem do optiky pro zkušební pár kontaktních čoček, oči mi přeměřili a dali mi měsíční kontaktní čočky air optix aqua L - 1,5 a P - 1,75. Čočky v očích nevnímám ale bohužel mám problémy s viděním na blízko a zaostřováním, do stran a když se usměji a přivřu oči. Text se mi dvojí nebo maže. Zašla jsem znovu do optiky a bylo mi řečeno, že si mám na čočky zvyknout, že od toho mám zkušební měsíc. Moc se mi jejich rada nelíbila a pro radu jsem zašla i do jiné optiky, kde mi dali na vyzkoušení jednodenní čočky té samé značky ale na každé oko o 0,25 méně. Tyto čočky jsem měla celý den a bez problému jsem viděla i do textu. Zašla jsem tedy zpátky do původní optiky a řekla si o air optix aqua o čtvrku méně na každké oko jako byli čočky dailies. Bohužel problém s mazáním textu na blízko mi zůstal. Mohli by jste mi prosím poradit v čem je problém. Je to ve tvaru čočky - zakřivení nebo materiálu nebo mám špatně naměřené dioprie? Moc děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den, každé čočky mají jinou konstrukci čoček, proto je možné, že s čočkami air optix vidíte špatně na blízko a rozostřeně. Nechte si naaplikovat jiný typ čoček se stejnými dioptriemi a sama uvidíte jak Vám budou pohodlné na dálku i blízko, či nikoliv.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat za jak dlouho si člověk zvykne na kontaktní čočky. Je to normální když vidím venku dobře, ale když vlezu třeba do krámu, tak vidím divně? Na počítač se mi taky kouká hrozně špatně, chvílema vidím všechno mázle. Mám je teprve třetí den. Obměňovala bych to zezačátku s brýlema, ale čočky mám trochu slabší, tak mi dělá výměna taky problémy. Děkuju moc za případnou odpověď. Foltýnová

Odpověď:

Dobrý den, Pokud vidíte špatně s čočkami v místnosti a u počítače, navštivte svého očního specialistu, chyba je zřejmě v dioptriích.

Dotaz:

Dobrý den, minulý týden jsem si objednala kontaktní čočky Freshlook colors blue s dioptrickou hodnotou -1,00 dioptrie. Mám ale s nošením značný problém, protože v nich vidím hodně zamlženě. Mám pocit jako by barevná část čočky mírně zasahovala do oblasti zornice. Je to možné? Nebo se jedná spíše o nezvyk na nošení čoček? Případně jak dlouho tak většinou trvá, než si člověk na čočky zvykne. Děkuji za Vaši ochotu a čas.

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky barevné mají svoji barvu rozdělenou do prstencového kroužku, který překrývá pouze duhovku. Může zasahovat do vidění, někdy se objevuje i mlhavé barevné vidění. pokud budete nosit čočky déle ,měla byste si zvyknout na vidění s mlhavým efektem.

Dotaz:

Asi před rokem a půl jsem začala poprvé nosti kč. Začala jsem s čočkami Oasys a velmi rychle jsem si zvykla, prakticky nebyly žádné vážnější porblémy. Potom jsem se rozhodla pro měsíční kč, dostala jsem od lékařky Suruvue a žačaly potíže, čočku jsem ráno nemohla nasadit, přes den mi často vypadávaly, v oku mě dráždily, řezaly, měla jsem pocit cizího tělesa v oku, asi po třech měsících nošení se začaly objevovat červené žilky. Zašla jsem k lékařce, která mi dala ty první čočky, vyděsila se, že mi jiná lékařka rovnou dala celou krabičku s čočkami, které jsou úplně jiné. Nezakázala mi je nosit, řekla, že oči jsou podrážděné a ať je nosím maximálně 8 hodin denně a občas na pár dní vynechám anebo ať používám kapky, které mi však vůbec nepomohly. Pak jsem šla asi za měsíc k té lékařce, která mi je dala. Ta neshledala žádnou poruchu, oči mám prý úplně v pořádku, jen na pr. oku (kde mne čočky vždy dráždily víc) prý mám hodně bílkovin (ačkoli jsem čočky obě pravidelně každý den čistila a mnula). Nicméně dostala jsem opět Oasys. A nebyl žádný problém. Teď jsem se rozhodla zkusit zkušební pár měísčních čoček opět. Optička mi změřila zakřivení a řekla, že pro mě vhodnou čočku nemají kromě té Oasys, která má zakřivení 8,4. Nicméně mi dala ať to přece jen vyzkouším Air Optix (asi Aqua) se zakřivením 8,6. Čočky nosím, nevypadávají, nicméně určitý dyskomfort podobný tomu, když jsem nosila Suruvue, mám a zhoršuje se s dobou používání čoček, už je nosím denně 3 týdny. Pomáhá mi, když mrknu nebo si oko trochu promnu (vně přes víčka jakoby čočku přitlačím a trochu posunu). Zajímalo by mě, co potíže způsobuje. Může to být tím zakřivením (Suruvue měli až 8,8). Nebo jde o snášenlivost materiálu? Nebo má pravdu ta lékařka, která tvrdí, že se mi usazují nadměrně bílkoviny. Také by mě zajímalo jak hodně důležitý je průměr čočky. Co má hlídat, když budu opět chtít něco zkusit. Bohužel moje zkušenost je taková, že kontaktolog ne vždy umí dobře poradit.

Odpověď:

Dobrý den, Typy čoček se liší nejen zakřivením,ale i materiálem,obsahem vody a průměrem. Kontaktní čočky Acuvue Oasys je silikon-hydrogelová čočka se zvlhčující složkou hydraclear,která Vám zvlhčuje oko po celý den. Kontaktní čočky Surevue je starší typ čoček od stejné firmy,které mají větší zakřivení a jsou určené pro nositele čoček s plošší rohovkou 8,8. Pokud Vás čočky řezaly v oku,pálily,vypadávaly z očí,příznakem je velké zakřivení čoček a pocit suchého oka příznakem materiálu. Pokud chcete vyzkoušet jakýkoliv nový typ čoček,měla byste vždy navštívit aplikační středisko nebo kontaktologa,který Vám v rámci reaplikace naaplikuje zkušební pár čoček,který máte týden na vyzkoušení,pak je nutná kontrola s čočkami.Pokud je vše v pořádku,můžete si objednat čočky celé balení.

Dotaz:

Dobrý den, z důvodu zhoršení zraku (o 1 D) jsem si nechala zhotovit nové skla do brýlí (LO -4,5D, PO -4,75D). Po nasazení nových brýlí vidím sice dobře, ale všechno mám zkreslené. Obraz je vypouklý směrem ke mě a boční hrany nejsou rovné, ale zakulaceny směrem ven (soudkový tvar). Při otáčení hlavy (očí) z leva do prava, se všechno prohýbá (nejprve je předmět vypouklý do leva, při pohledu rovně je rovný a pak se prohne do prava). S kontaktníma čočkama takový problém nemám. Rovněž u minulých dioptrií (LO -3,5 a PO -3,75) jsem tento problém neměla. Můžete mi poradit? Je chyba ve zhotovení skel (jsou ztenčené s antireflexní úpravou)?

Odpověď:

Problem je, ze u bryli obecne je v periferni oblasti videni zkreslene. U kontaktnich cocek tento problem odpada. Je to tedy normalni.

Dotaz:

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Už několikrát se mi stalo, že mi čočka praskla cca. po 14 dnech (nosím měsíční Soflens 66), tak nevím čím to je. Nijak silně je nemnu, jen oplachuju, tak tomu příliš nerozumím. Nevím, zda to je typem čoček nebo roztokem ( používám Opti Free Express), není možné, že to může být např. i složením mých slz v očích či tak něco podobného. Začíná mi to už docela lézt do peněz, když mi ze 6 čoček 2 i více prasknou před uplynutím doby jednoho měsíce. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

CHyba je nejspíše v manipulaci s čočkou, doporučuji přejít na čočky silikonhydrogelové, kterou jsou v tomto ohledu poněkud pevnější.

Dotaz:

Vzala jsem si nové čočky a po týdnu nošení ubec nedrží na oku ztratily svoji přilnavost. přitom nedošlo k žádnemu poškození nebo zanehczání na suchu. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno že mi ty čočky an tom oku nedrží?

Odpověď:

Zkontrolujte zda čočky nenasazujette naruby, jsou pak výrazně volné a nedrží.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 41 x

Celkem odpovědí: 69