Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Oční vady

Oční vady mohou být vrozené nebo se mohou vyvinout věkem. Oční vadu má nebo během života získá necelých 40% populace. Níže jsou popsané nejčastěji se vyskytující oční vady.

Myopie = krátkozrakost

Krátkozrakost

Krátkozrakost se projevuje neostrým viděním na dálku, tzn. že oko je schopné zaostřit jen na vzdálenost maximálně několika metrů, vzdálenější předměty jsou rozmazané.

Název „myopie“ pro krátkozrakost pochází z řeckého sousloví, které znamená zavřené oči, což popisuje jeden z příznaků krátkozrakosti – mhouření očí ve snaze zaostřit na vzdálenější objekty.

Myopie je způsobena odchylkou tvaru oční bulvy, kdy je na optickou mohutnost rohovky s čočkou příliš oko protažené - „dlouhé“, paprsky světla se pak spojí před sítnicí a na sítnici se promítne neostrý obraz. Výhody myopie se objeví při nástupu presbyopie v pokročilejším věku, kdy je oko schopné přirozeného zaostření do blízka. [1]

Kontaktní čočky, kterými se tato vada koriguje, jsou konkávního tvaru, tzn., že jsou uprostřed užší než na okrajích. Tím se paprsky světla protáhnou až na sítnici, kde se promítnou do ostrého obrazu.
U kontaktních čoček je ve většině případů dioptrie na krátkozrakost označena znaménkem mínus.

Krátkozrakostí trpí přibližně 30% populace.

Hyperopie = dalekozrakost

Dalekozrakost

Dalekozrakost se projevuje neostrým viděním na blízko, tzn., že vidíte výborně vzdálené předměty, ale musíte vyvíjet zvýšené úsilí pro zaostření na předměty bližší.

Tato vada je také nazývána hyperopie nebo hypermetropie. Může se projevit například při čtení, ale neměla by se plést s vetchozrakostí. Ve většině případů je genetického původu.

Hyperopie je způsobena odchylkou tvaru oční bulvy, kdy je na optickou mohutnost rohovky s čočkou příliš „krátká“, paprsky světla se protínají až za sítnicí a na sítnici se tím pádem promítne neostrý obraz.

Kontaktní čočky, kterými se tato vada koriguje, jsou konvexního tvaru, tzn., že jsou uprostřed silnější než na okrajích. Tím se paprsky více lámou a protnou se na sítnici a obraz je tak ostrý.
U kontaktních čoček je většinou dioptrie na dalekozrakost označena znaménkem plus.

Dalekozrakostí trpí přibližně 10% populace.

Presbyopie = vetchozrakost

Projevy vetchozrakosti se začínají objevovat u každého ve vyzrálejším věku, kdy se oku již nedaří zaostřovat na blízké předměty, hlavně při čtení za horších světelných podmínek. Bez korekce této vady můžou nastat bolesti hlavy a únava očí.

Název presbyopie pochází z řeckého „presbys opia“ = staré oko, což odkazuje na to, že presbyopie se objevuje kolem 45. roku a uvádí se, že kolem 60. roku života se ustálí a dále se nezhoršuje.


Oko při pohledu na blízko akomoduje (vyklene čočku), aby zvýšilo svou optickou mohutnost a zaostřilo správně blízký předmět. Věkem se ale v čočce usazují bílkovinné usazeniny, které snižují její pružnost a tedy i schopnost vyklenutí. Tím začíná vetchozrakost. Presbyopie je tedy spíše přirozený důsledek stárnutí organismu.

Kdy vetchozrakost začne, záleží také na stavu zraku předtím. Při dalekozrakosti se objevuje jako první, protože oko špatně zaostřovalo na blízko již před nástupem presbyopie. Pak se začíná projevovat u lidí, kteří brýle vůbec nepotřebovali. Nejdéle se ukáže u krátkozrakých, kdy se zdánlivě zrak na blízko zlepší. [2]

Kontaktní čočky, kterými se tato vada koriguje, jsou nazývané bifokální nebo multifokální, u kterých je do soustředných kruhů uspořádáno 2 a více optických zón, díky kterým oko vidí na dálku, blízko i střední vzdálenost jen s jednou čočkou. Tato vada se dá také upravit technikou monovision (na jednom oku čočka na dálku, na druhém do blízka) nebo nošením klasických čoček a doplněním brýlemi na čtení.

U kontaktních čoček se většinou udává dioptrie a adice (korekce) na blízko.

Astigmatismus

Astigmatismus se projevuje zamlženým nebo zkresleným obrazem na jakoukoliv vzdálenost. Tato vada je korigována torickými kontaktními čočkami, které mají nejen klasické dioptrie (na dálku nebo na blízko), ale také cylindr a osu. Nízký astigmatismus – s cylindrem do -0,75, se u kontaktních čoček většinou neřeší a lze jej kvalitně korigovat i klasickými sférickými čočkami (jen s dioptrií).

Astigmatismus je způsoben nepravidelným oválným tvarem oční bulvy, který se často přirovnává k míči na rugby. Paprsky procházející sítnicí se u tohoto tvaru nespojí v jednom bodě a rozdělí se od více ohnisek, a tím právě vzniká neostrý, např. i dvojitý obraz.

Astigmatismus

Máte astigmatismus? Otestujte se:

Zakryjte si jedno oko.
Zadívejte se přímo na obrázek ve vzdálenosti cca 15-20 cm.
Pokud se Vám některé paprsky zdají tmavší než jiné, některé linky jsou zvlněné nebo rozmazané, můžete mít astigmatismus.
Pro ujištění kontaktujte svého očního odborníka.

Čím je astigmatismus způsoben? Na předním povrchu oka je průzračná rohovka, skrz kterou se do oka dostává světlo. Normálně má rohovka hladký, pravidelný tvar ve všech směrech a světlo vcházející do oka se lomí stejně ve všech rovinách a směrech. Při astigmatismu je povrch rohovky zakřiven v jedné rovině více než ve druhé. Lze si představit, že při astigmatismu má rohovka tvar ragbyového míče místo aby měla tvar míče na fotbal. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě lomí jiným způsobem než u míst s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla.

Astigmatismus se vyskytuje zároveň i s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí a je dědičný.

Kontaktní čočky, kterými je astigmatismus korigován, se nazývají buďto torické kontaktní čočky (dříve) nebo astigmatické (nověji). Tyto čočky mají dodatečný parametr cylindr, který lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé, a tím se vyrovnají nepravidelnosti rohovky.

Reference:
1. Johnson & Johnson. Myopie nebo hyperopie. [online] [cit. 2009-10-05] Dostupné na www.acuvue.cz
2. Wikimedia. Wikipedie, Presbyopie. [online] [cit. 2009-10-05] Dostupné na http://cs.wikipedia.org

Kontaktní čočky a zánět očí: 6 důležitých kroků pro úplné vyléčení


I když záněty očí mohou potkat každého, u nositelů kontaktních čoček se vyskytují častěji, protože kontakt očí s mikroorganismy může být při nošení čoček častější.


Jaká je první pomoc při zánětu očí a co dělat, aby se vám zánět vyléčil a mohli jste čočky začít znovu bezproblémově nosit?

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky s UV filtrem ochrání vaše oči!

čočky proti slunci

Sluneční brýle jsou důležité, ale ne vždy plně dostačující.1 Skla slunečních brýlí mohou blokovat až 100 % UV paprsků. Avšak nemají-li brýle dostatečně přiléhavý tvar (např. tolik oblíbené „pilotky“), může kolem jejich obrouček pronikat do očí až 45 % škodlivých UV paprsků1.


Kontaktní čočky s UV filtrem mohou pomoci. Věděli jste, že oční specialisté, kteří sami nosí kontaktní čočky, preferují kontaktní čočky s 1. třídou UV ochrany?2 Zjistěte proč a stáhněte si kupón na zkoušku čoček s UV filtrem.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

5 nejběžnějších příčin červených očí při nošení kontaktních čoček

červené oči z čoček

Nosíte kontaktní čočky a trápí vás červené oči? Příčin může být několik.

Nejčastěji za zčervenáním očí stojí nesprávná péče o kontaktní čočky nebo chybný výběr kontaktních čoček či přípravků pro péči o kontaktní čočky. Většina příčin zčervenání očí z nošení čoček se dá odstranit.

Z čeho vám oči rudnou a jak se zčervenání zbavit? Čtěte.

Komentářů (3) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky při porodu

Porod s kontaktními čočkami

Na internetu nalezneme mnoho nejrůznějších diskuzí na téma porod a kontaktní čočky. Nastávající maminky jsou často zmatené a nejsou si jisté, zdali mohou mít kontaktní čočky při porodu nasazené.


Jsou tedy oční vady při porodu problémem? A je možné mít u porodu kontaktní čočky? Nejen tyto otázky si nyní zodpovíme.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Rohovka - místo, kde leží kontaktní čočka

Rohovka je nejcitlivější tkání lidského těla. Počet nervových uzlíků na 1mm2 se pohybuje mezi 60 – 80. Každý uzlík se dále větví, takže počet nervových zakončení na jejím povrchu se odhaduje až na 315 000 – 600 000.[1] Pokud se rohovka jakkoli naruší, je velmi pravděpodobné, že bolest bude mnohem větší než například při srovnatelném porušení zubu. Nejvyšší hustota nervových zakončení v zubní dřeni je totiž „jen” 25%.


Všem je jasné, že kontaktní čočka by měla být na oční rohovce usazena správně. Co se ale stane, když tomu tak není? Co vůbec rohovka je, jak vypadá a z čeho se skládá?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Jak působí UV záření na vaše oči?

spektrum UV záření

O UV záření se v poslední době mluví stále častěji. Skoro všichni jsme už někdy měli popálenou kůži od sluníčka a slyšeli o vzniku rakoviny kůže.
Dopady slunečního záření na naše oči jsou ale také vážné a rozhodně bychom neměli podceňovat jejich ochranu. Jak ale správně postupovat, abychom co nejvíce snížili riziko jejich poškození?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

15 minut může zachránit váš zrak na celý život

15 minut pro zdraví očí

Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? A co váš zrak? Jakou mu věnujete pozornost? Pravidelné oční prohlídky jednou ročně jsou nutné pro zachování dobrého stavu očí a prevenci dalších onemocnění.


Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Vždyť zrakem přijímáme celých 80 % informací o okolním světě. Staráte se o něj, pečujete o svoje oči?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Svoje oči používáte každý den, dopřejte jim kontrolu každý rok!

Vážíte si svého zdraví, např. chodíte pravidelně k zubaři? Ale kdy jste byli naposled na kontrole zraku? Přitom oči jsou nejen jedním z nejdůležitějších smyslů, ale také ukazatelem našeho zdraví.

Náš zrak je v dnešní době neustále zatěžován – při práci na počítači, sledování televize nebo za volantem. I zdravé oči se pak snadno unaví. K únavě jsou náchylnější zejména ti, kteří nepoužívají dostatečnou korekci zraku. Důsledkem neřešené zrakové vady bývá silná únava očí a bolest hlavy. Můžete jim předejít snadno správnou korekcí zraku pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky a oční alergie

oční alergie a čočky

Alergická reakce oka na vnější alergeny, jako jsou například prach, pyly, roztoči nebo trávy, trápí stále více nositelů čoček. Oční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky.


Nositelé čoček, kteří trpí na oční alergie, však musí dodržovat speciální režim nošení. Jak tedy sloučit nošení čoček s oční alergií? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a nebo vyzkoušet jednodenní čočky.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Tajemství mrkání

dailies čočky

Každý člověk mrkne více než 14 000 krát za den. Jedno mrknutí trvá v průměru okolo desetiny sekundy a většinou si jej vůbec neuvědomujeme.


Při nošení kontaktních čoček je důležité, aby kontaktní čočka byla v oku pohodlná při každém mrknutí. Nedostatečné klouzání víčka po oku při mrkání může způsobit nepohodlí kontaktní čočky (pocit sucha v oku, podráždění či pocit cizího tělesa). Co s tím?

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Na léto jedině kontaktní čočky s UV filtrem!

uv filtr kontaktní čočky

Sluneční záření je všudypřítomné a naše oči jsou jeho účinkům vystavovány častěji, než si myslíme, obzvláště pak v letních měsících. Škodlivé UV záření bohužel může náš zrak při dlouhodobém působení poškodit, negativní účinky záření jsou navíc trvalé a kumulují se.

Náš zrak, jeden z nejcennějších smyslů, bychom proto měli před slunečním svitem chránit. Věděli jste například, že sluneční brýle nemusí být 100% ochranou očí před UV zářením? Proto nám výrobci čoček stále častěji nabízí i kontaktní čočky s UV filtry zabudovanými přímo do jejich materiálu. Jak UV filtry v kontaktních čočkách fungují, jak chrání naše oči a proč stojí za to je nosit?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Jak zatočit s oční alergií při nošení čoček v 6 krocích

alergie a kontaktní čočky

Jaro je tady. Spousta z nás začíná řešit, jak spojit alergii a nošení kontaktních čoček. I když jste například dlouhodobý a zkušený nositel kontaktních čoček, období alergií Vám může pořádně zatopit ve smyslu pohodlného nošení čoček. Alergenní látky přenášející se vzduchem se zachycují na kontaktních čočkách a v kontaktu s okem způsobují značné problémy a diskomfort.

Alergeny zároveň mohou podnítit nadměrnou tvorbu slz, což znepříjemňuje i kvalitní vidění přes čočku. Nošení čoček v pylové sezóně se tak může stát pořádným peklem. Co s tím? Máme pro Vás 6 tipů, co dělat, pokud v jarních, letních nebo podzimních měsících trpíte.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Ulevte svým očím při práci na počítači

kontaktní čočky a počítač

Spousta z nás používá počítač ke každodenní práci nebo často přichází do kontaktu s monitorem či jiným světelným zdrojem, televizí apod., které namáhají náš zrak.

Poradíme Desatero pro co nejmenší námahu očí při práci na počítači a řekneme si, jestli je možné pocit suchosti nebo únavu očí z počítače ovlivnit výběrem kontaktních čoček, jaké jsou negativní vlivy monitorů počítačů na náš zrak a jak se těmto vlivům bránit.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Vyšetření zdarma nebo příspěvek na charitu ve světový den zraku

Světový den zraku 2010

Na čtvrtek 14. října již podesáté připadá Světový den zraku organizovaný celosvětovou zdravotnickou organizací WHO (World Health Organization). Dnem zraku se organizace snaží celému světu připomenout, že nejdůležitější pro udržení zdraví očí je prevence – pravidelné návštěvy u očního specialisty a vyšetření zraku. „Pečujte o svůj zrak. Kontrolujte ho. Chraňte ho.“, říkají.


Po celé České republice se konají různé akce oslavující den zraku vyšetřením zdarma nebo osvětou pomocí přednášek či různých her.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Je nošení kontaktních čoček (ne)bezpečné?

Kontaktní čočky nebezpečné?

Myslíte si, že je používání kontaktních čoček nebezpečné? Pokud jste tento dojem získali kvůli některé z historek o urputných zánětech nebo poškození oka, čtěte dále.


Nošení kontaktních čoček je ve skutečnosti velmi bezpečné a závažné komplikace nastávají jen v extrémních případech. Informujte se o tom, proč je nošení čoček opravdu bezpečné a co se musí stát, aby čočky začaly být hazardem pro oko.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Přenášení kontaktních čoček jak jej možná neznáte

Přenášení kontaktních čoček

Nošení kontaktních čoček déle než na jakou dobu jsou určeny neboli přenášení je často diskutované téma. Kontaktologové před ním varují, nositelé jej praktikují.

Do pojmu přenášení je možno zahrnout mnoho s přenášením spojených témat, ale my se zaměříme na to, co všechno může být přenášení a proč se tak vehementně zakazuje.

Víte, co všechno se dá zahrnout do přenášení nebo co vám dlouhodobým přenášením hrozí? Nabízíme odpovědi.

Kontaktní čočky jsou o správné oční hygieně a přenášení do ní určitě nepatří.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Co je syndrom suchého oka

Slyšeli jste někdy o syndromu suchého oka? Víte co to je, jak se projevuje, jak se mu vyhnout nebo se jej zbavit? Jedná se o narušení slzného filmu. Slzný film je pro pohodlné vidění jedním z nejdůležitějších faktorů, hlavně pak při nošení kontaktních čoček.

Syndrom suchého oka je „choroba“, která postihuje široké spektrum nejen nositelů kontaktních čoček. Projevuje se mnoha příznaky, u různých pacientů může mít různé projevy.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Nejčastější problémy při nošení kontaktních čoček - jak na ně?

Používání kontaktních čoček by mělo být bezproblémové, čočka by neměla být v oku cítit. Bohužel ale občas nastane situace, kdy tomu tak není. Čočka začne v oku škrábat, pálit, oko tlačí, cítíte suchost v očích... Co dělat, když kontaktní čočka přestane být z ničeho nic pohodlná? V našem článku nabízíme několik rad pro první pomoc při těchto potížích.

Komentářů (173) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 14 x
3-5x za týden 11 x
každý den 38 x

Celkem odpovědí: 63