Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Zdraví

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem začít nosit měsíční čočky, už zkouším třetí pár čoček a pořád mi nevyhovují. Bylo mi řečeno, že můžu být alergická na materiál čočky, a proto by bylo vhodnější přejít na denní kontaktní čočky, které jsem nosila předtím. Když jsem začala zkoušet první pár měsíčních čoček, tak jsem z nich dostala zánět spojivek, ze kterého jsem se dostávala skoro tři měsíce, tak jsem si dala od čoček pauzu. Nedávno jsem začala nosit jiný typ měsíčních čoček a čočky mě pálily v očích už když jsem je nasadila z původního obalu. Tak jsem dostala ještě jiný typ čoček, když jsem si je nasadila, téměř jsem je v očích necítila, ani druhý den, vypadalo to hodně nadějně, jenže když jsem se třetí den vzbudila, měla jsem oteklé oči. Během dne to odezní, když si nedám čočky. To můžu být opravdu alergická na čočky? Předem děkuji za odpověd. S pozdravem Darina Kristová

Odpověď:

Dobrý den, podle toho, co zde popisujete by se opravdu mohlo jednat o alergii na silikon obsažený v materiálu kontaktních čoček. Doporučovala bych Vám spolu s očním specialistou vyzkoušet kontaktní čočky hydrogelové (většina jednodenních a starší typy vícedenních čoček). Pokud s nimi nebudete mít problém, s vysokou pravděpodobností se jedná o alergii. Bez očního vyšetření to ale s jistotou tvrdit nemohu.

Dotaz:

Dobrý den, potřebovala bych znát váš názor. Minulý rok jsem začala nosit kontaktní čočky, paní přes čočky mi změřila zrak a měla jsem dioptrie 3.20 na každém oku. Nosím jen čočky, brýle skoro vůbec. Mám měsíční, jeden pár na jeden měsíc. Dnes jsem byla u očního lékaře po dvou rokách a ten mi naměřil 4.50 dioptrií na každém oku. Nevím jestli je to čočkami nebo něčím jiným že se mi tak zhoršil zrak. Vyzkoušela bych nosit střídavě čočky a střídavě brýle. Ve škole a při sportu bych nosila čočky a poté bych si nasadila brýle. Je mi 15 let a bojím se, že postupem času budu vidět čím dál hůře.

Odpověď:

Dobrý den, v 15 letech jste ve věku, kdy oko stejně jako tělo, stále roste. S tím souvisí i postupné zvyšování dioptrií. Kontaktní čočky podobně jako brýle oční vadu pouze korigují, zhoršovat by ji v zásadě vůbec neměly. Střídáním kontaktních čoček s brýlemi nic nezkazíte, oko bude mít alespoň čas odpočinout si od kontaktních čoček. Důležité samozřejmě také je pravidelně navštěvovat očního specialistu.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je možné nosit sluneční brýle když mám čočky, popřípadě jestli je to bezpečné či nikoli. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nošení slunečních brýlí zároveň s kontaktními čočkami se nijak nevylučuje. Sluneční brýle navíc zakrývají větší část oka než kontaktní čočky. Pokud mají brýle kvalitní UV filtr mohou oči i lépe ochránit před UV zářením, které by je jinak při dlouhodobé expozici mohlo poškodit. Pro úplnou ochranu oka a jeho okolí se navíc doporučuje nošení pokrývek hlavy, které oči zastíní.

Dotaz:

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám desetiletého syna nosí brýle od dvou let oční vada je tupozrakost. Začal hrat fotbal a chtěla jsem se zeptat jestli by mohl nosit kontaktní čočky jen co se týká fotbalu? Jinak by nadále nosil bryle. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, věk, od kterého je možné začít nosit kontaktní čočky, není nijak omezen. V některých případech nosí kontaktní čočky už i novorozenci. Tupozrakost by také překážkou být neměla. Dítěti do 15 let věku může aplikovat kontaktní čočky pouze oční lékař. Doporučila bych Vám tedy oftalmologa spolu se synem navštívit. V rámci vyšetření oční lékař pro syna vybere vhodný typ kontaktních čoček, naučí ho, jak čočky nasazovat, sundávat a starat se o ně. Vzhledem k nižšímu věku a nižší frekvenci nošení bude vybrán pravděpodobně jeden z typů jednodenních kontaktních čoček.

Dotaz:

Dobrý den , dočetla jsem se ,že v suchém prostředí jsou doporučovaný hydrogelove KC s nizkym obsahem vody . Zajímalo by mě proč ?:-) děkuji předem za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky z hydrogelového materiálu mají obecně vyšší obsah vody než kontaktní čočky ze silikonhydrogelového materiálu. V suchém prostředí je vyšší riziko odpařování vody z hydrogelového materiálu. Taková čočka pak v oku není příjemná, může třeba až dráždit. Do suššího prostředí bych z tohoto důvodu doporučovala čočky silikonhydrogelové.

Dotaz:

Dobrý den.Měla bych dotaz ohledně kontaktních čoček.Je možné abych nosila kontaktní čočky když mám vaskularizaci na stupnici od 1-5 tak na 3?Můj kontaktolog mi je nezakazuje.Akorát si to zapsal do karty a obědnal další balení.Lecos jsem se o vaskularizaci dočetla a ted mám strach čočky nosit.Jak se u vaskularizace doporučují nebo nedoporučují čočky?Čeká se na to až začnu mít problémy a nebo se sleduje intenzita žilek a včas se předejde zhoršenému vidění?Nerada bych aby mi kontaktolog zatrhl nošení čoček až teprve tehdy když už budu mít problémy.Kontaktní čočky jsem nosila 10let nejprve asi 4 roky roční a pak asi 6 let měsíční.Dodržuji přesně pokyny kontaktologa o době nošení.K.Č s vysokou prodyšností nejsou v mém dioptrickém rozsahu.Je postup kontaktologa správný když K.Č nezakázal ani neskrátil dobu nošení (nezměnil tip protože v mém dioptrickém rozsahu byl jenom jeden tip čoček-proclear)a nebo se z Vašeho pohledu snaží vydělat za každou cenu dokud se neozvu s nějakými specifickými problémy? Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den, běžný postup v případě neovaskularizace je zkrácení doby nošení kontaktních čoček nebo změna materiálu čoček na prodyšnější. Novotvořené cévky se bohužel samy neztratí, upravením režimu nošení čoček (kratší doba výměny, střídání s brýlemi) se pouze snažíme zabránit další progresi. Co se týče postupu Vašeho kontaktologa - bez toho, abych viděla skutečný nález nemohu posoudit, zda postupuje správně nebo špatně. Ve vyšších dioptrických hodnotách byly na našem trhu k dispozici pouze čočky značky Proclear. Z tohoto důvodu nebyla jiná volba než dále nosit tyto čočky. V současné době stejný výrobce přišel s čočkami Biofinity XR, které jsou vyrobeny z pro kyslík propustnějšího materiálu. Zkuste se se svým kontaktologem poradit, zda by bylo možné vyzkoušet tento typ čoček.

Dotaz:

Dobrý den,chtěl bych nosit dioptrické kontaktní čočky,ale pracuji v dosti prašném prostředí.Chtěl bych vědět,jestli to vůbec mám zkoušet,pracuji v kamenolomu. děkuji Robert G.

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky vyzkoušet můžete, vzhledem k prostředí, ve kterém se nacházíte bych doporučila kontaktní čočky jednodenní. Poradím Vám, abyste zašel za očním specialistou, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček. V rámci očního vyšetření Vám kontaktolog přeměří Váš zrak a doporučí vhodný výběr dioptrií a konkrétní typ kontaktních čoček. Zároveň zkontroluje usazení čoček přímo na oku - zda nejsou moc volné, nebo naopak moc těsné.

Dotaz:

Dobrý den, pravděpodobně je odpověď na můj dotaz předem jasná, ale co kdyby... Chtěla bych se zeptat, zda je pro preventivní vyšetření u kontaktologa nutné mít zdravotní pojištění v ČR. Jsem totiž zahraniční studentka, ne zaměstnanec, pojištění mám tedy sjednané ve své zemi. Děkuji za odpověď. S pozdravem, Ivana Laurová

Odpověď:

Dobrý den, kontaktolog je oční specialista, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček. Může to být oční lékař i optometrista. Pokud chcete vyšetření u kontaktologa (oftalmologa) hradit ze zdravotního pojištění, je nutné být pojištěn v ČR. U optometristy-kontaktologa ve většině případů hradí vyšetření klient osobně.

Dotaz:

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Jedu na týden k moři a beru si s sebou místo měsíčních kontaktních čoček jednodenní čočky. Tak mne jen zajímá, jestli hrozí velké riziko infekce. Popřípadě, jestli opravdu vždy, když půjdu do moře si musím vzít plavecké brýle. Není to zrovna dvakrát příjemné si pořád nasazovat plavecké brýle, když pere slunce a tvář máte od soli.. Potápět se nehodlám, ale určitě se voda dostane do oka.. A ještě by mne zajímalo, když mám kontaktní čočky měsíční, tak jestli je mohu nechat doma v roztoku týden netknuté... Jestli to nevadí životnosti.. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, jednodenní kontaktní čočky jsou do vody opravdu hygieničtější než čočky vícedenní. Riziko infekce zde i přesto je, ale s použitím plaveckých brýlí se snižuje. Pokud se přece jen rozhodnete plavecké brýle nepoužívat, doporučila bych Vám čočky z očí vyndat co nejdříve po odchodu od vody. Spíše se tím vyhnete možné nákaze. Co se týče měsíčních čoček, důležité je měnit roztok v pouzdru i v období, kdy čočky nenosíte. Roztok je stále čerstvý a umožňuje tak kontaktní čočky uchovávat a stejně kvalitně i čistit. Obecně se doporučuje roztok v pouzdru měnit jednou za 2-3 dny. Doporučila bych Vám tedy, pokud je to možné, vzít si s sebou na dovolenou i měsíční čočky a případně střídat jednodenní čočky s nošením těch vícedenních.

Dotaz:

Dobrý den, jaké byste mi prosím dali doporučení? 12 let jsem nosila kontaktní čočky bez jakéhokoliv problému , poslední 2 roky Air optix night and day. Často jsem přetahovala dobu nošení - měsíční kč tak na dva měsíce a 1-2 x týdně jsem v nich spala, asi týden mě k večeru mírně pálilo - cca po 12 ti hodinách nošení levé oko, proto jsem s těmito problémy navštívila oftalmologa a byla mi dg gigantopapilární konjunktivitida. Byla léčena lok. kortikosteroidy a stabilizátory žírných buňek, s vysazením kč na 3 měsíce jeden lékař mi řekl že čočky už jsou pro mě tabu, max. někdy jednodenní nebo tvrdé kč, jiný lékař mi řekl že při zlepšené hygieně a zkrácení doby nošení a´t pokračuji s air optix n a d, že jsou vysoce kvalitní. děkuji za odpově´d

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste kontaktní čočky přenášela, způsobila jste si jej zřejmě sama. U kontaktních čoček je důležitá hygiena a dodržování doby nošení čoček, jinak dochází ke vzniku prorostlých cévek a častým infekcím nebo zánětům. Máte-li již zanět vyléčen, počkejte na vyjádření lékaře, zda již čočky můžete nosit. Doporučuji přejít na jednodenní nebo 14 denní čočky a hlavně dodržet dobu nošení, jinak se problémy budou opět opakovat. Zda můžete čočky nosit či ne, musí rozhodnout lékař, záleží v jaké stavu máte ted rohovku a spojivku, popřípadně prorostlé cévky.

Dotaz:

Dobrý den, nedávno mi kontaktoložka zjistila vaskularizaci rohovky. Zajímalo by mě, jestli existují nějaké léky či speciální doplňky na zmírnění příznaků vaskularizace kromě omezení nošení čoček a jejich výměny za silikon-hydrogel. A zda popraskané žilky v oku již zůstanou. Nosila jsem čočky Softlens 59 cca 4 roky od rána do večera a čočky přenášela. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, žilky, které jsou prorostlé bohužel Vám v očích zůstanou. Vaskularizaci jste si způsobila přenášením čoček a používám čoček s malou propustností kyslíku, vaskularizace je nevratná změna, jakmile cévky prorostou zůstanou v oku. Není prokázáno, že by nějaké léky či operace apod.. odstranily vaskularizaci, jelikož je to nevratná změna. Jediným řešením jsou silikon-hydrogelové čočky s velkou propustností kyslíku k rohovce a doržování doby nošení čoček.

Dotaz:

Dobrý den, jaké důsledky má delší používání čoček než je doporučená doba (např. déle než měsíc u měsíčních čoček). Čočky sedí dobře, ostré vidění, pohodlné nošení, žádné viditelné znečištění povrchu čočky. Jaké konkrétní důsledky mohou nastat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nejen, že může dojít k zánětu oka-rohovky nebo spojivky, objeví se cévky, které začnou prorůstat do rohovky, z důvodu nedostatku přísunu ksylíku k rohovce. Může se obejvit zarudnutí spojivky či víček, na porvchu čočky jsou usazeniny již po měsíci nošení čoček-usazenin je několik druhů, které zůstávají na povrchu čočky.

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je bezpečné i celodenní nošení kontaktních čoček z kvalitního silikon-hydrogelu nebo zda doporučujete jejich vyndání např. večer a nahrazení brýlemi. Mám pouze 1 a 1,25 dioptrie, myslíte si, že když trávím většinu dne čtením nebo prací na počítači je lepší čočky vůbec nenasazovat? Může se celodenním nošením čoček kazit zrak? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, pokud nosíte kvalitní silikon-hydrogelové čočky s velkou propustností kyslíku k rohovce, můžete je používat po celý den. K večeru už budou oči spíše unavené a čočky nepohodlné, proto je lepší nahradit čočky brýlemi. pro zdraví způsob nošení čoček a nezhoršování dioptrií doporučuji kontaktní čočky střídat s brýlemi. Vyhovují-li čočky při práci na počítači, můžete je používat u počítače neomezeně, popřípadně si dokoupit k používání zvlhčující kapičky, kdyby Vám počítač vysušoval oči.

Dotaz:

Dobrý den, mám takový problém se svými novými kontaktními čočkami. Mám je 4. den, nasazování i vyjímání z oka už mi celkem jde, i když na pravém oku mi to trvá déle. Problém je že včera mi začlo pravé oko trochu puchnout, večer jsem čočky vytáhla a šla spát. Ráno jsem se probudila s totálně oteklým pravým víčkem. Nechápu čím to může být, doufám že to není nějaká alergie na čočky, ale to snad ne protože druhé oko je v normálu.

Odpověď:

Dobrý den, doporučuji co nejdříve navštívit očního specialistu, příčina může být i v alergické reakci nebo při špatné manipulaci s čočkou při nandavání nebo snímání čoček.Čočky je nutné nepoužívat při jakýchkoliv problémech.

Dotaz:

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Před 3 měsíci jsem pomocí kontaktologa začal nosit kontaktní čočky. Zajímalo by mě, zda se musí chodit na nějaké preventivní prohlídky (nemám s čočkama žádné potíže). Pokud ano, jak často? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, ano preventivní prohlídky jsou velmi důležité a to po 6 měsích, ikdyž nemáte žádné problémy. Nejčastějším příznakem při nošení čoček bývají prorostlé cévky do rohovky a pokud nebudete dodržovat kontroly, cévky se zanedbají a mužou vést až k oslepnutí-pokud prorostou až do zornice.

Dotaz:

Můžete mi, prosím, vysvětlit následující? Nosím čočky Air Optix od Ciby měsíční, které mají 33pct. obsah vody. Čočky čtrnáctidenní mají při ostatních srovnatelných parametrech obsah vody 69pct. Jsou tedy 14ti denní čočky lepší nebo to závisí ještě na dalších parametrech? Dočetla jsem se i zde, že není nutné kombinovat nošení čoček a brýlí. Nosím čočky, kromě spánku, téměř permanentně. Moje optometrička, a stejný názor jsem slyšela už i od několika lékařů svých známých, mi doporučila alespoň např. na víkend brýle, aby si oko \"odpočinulo: Jaký je Váš názor?

Odpověď:

Dobrý den, u novějších typů čoček jako jsou Air Optix aqua je důležitá propsutnost pro kyslík a ne obsah vody. Tyto čočky jsou ze silikon-hydrogelu, mají menší obsah vody a zbytek vody je nahrazen silikon-hydrogelem, čočky pak mají větší propustnost kyslíku k rohovce. Určitě je pro oči zdravější střídání brýle-čočky. Pokud jste stálý nositel čoček, doporučuji nevačer nebo některý den o víkendu prostřídat s brýlemi.

Dotaz:

Dobrý den, kontaktní čočky nosím již asi 2 roky. Kupuji si čočky Air Optix a jako roztok používám Solocare Aqua. Před nějakou dobou jsem začal mít potíže s pravým okem. Mám pocit, že mám \"něco\" v oku, často, když mrknu, se mi vidění jakoby \"rozostří\" a následně zaostří. Mám pocit, že mi čočka při pohybu oka nedrží na místě a jezdí. Občas pomůže čočku vyjmout, promnout mezi prsty, vyčistit a vrátit. To je ale bohužel krátkodobé řešení, po několika desítkách minut je zde problém znovu. Nepozoruji, že bych měl krvavé žilky. Dále se mi občas utvoří přes oko jakýsi bílý \"vlas\". Problémy jsou nepravidelné, jsou dny, kdy je vše naprosto v pořádku, a naopak dny, kdy mám tento problém po celý den s přestávkami. Například dnes ráno mě sužovalo rozostřování zraku a pálení, ale nyní je vše OK. Na Vašem webu jsem mimo jiné četl, že \"Pálení s neostrým viděním, které se mění při mrkání může způsobit i akutně probíhající infekční zánět spojivek.\" Předpokládám, že nejjistější bude návštěva lékaře, ovšem předtím by mě zajímal alespoň Váš názor na tyto výše uvedené příznaky. Za názor děkuji, s pozdravem Ondřej Bakan.

Odpověď:

Dobrý den, Pokud se Vám s air Optix rozostřuje vidění, zřejmě potřebujete jiné dioptrie nebo změnit tip čoček. Tyto čočky mají jinou konstrukci, někdy se stává , že zákazníci s nimi vidí rozostřeně- což by být nemělo. Podle příznaků jak se čočka chová, jde zřejmě o znečištění čoček, proto se Vám přes čočku dělá bílý povlak. je důležité dodržovat hygienu a správné čištění čoček- např.peroxidovým aoseptem, který Vám čočku vyčistí od všech usazenin. Pokud se Vám na nich dělá povlak bílý, je to bílkovinná usazenina. Lepší volbou bude přejít na jiný typ čoček pod dohledem očního lékaře nebo optometristy.

Dotaz:

Dobrý den, zajímala by mě možnost a hlavně účinnost čištění pomocí ultrazvuku. Na trhu je speciální čistička na kontaktní čočky miniaturních rozměrů (nedá se použít na nic jiného) pracující na frekvenci 150 kHz. Ostatní čističky na všeobecné použití pracují na 42 kHz. Jaký je vliv pracovní frekvence na účinnost čištění čoček? Lze je čistit v 42 kHz čističce, kterou použije i zbytek rodiny (brýle, rovnátka...), nebo je nutno pořídit tu na 150 kHz? Děkuji Jan Kraus, Zlín

Odpověď:

Dobrý den, ultrazvukové čističky s frekvencí 42 kHz jsou určené k čištění povrchových nečistot např-prstýnků,řetízků apod... K čištění čoček je důležitá frakvence čističky s hodnotou 150 kHz, která Vám čočky vyčistí od povrchových usazenin, nečistot, bílkovin.

Dotaz:

Dobrý den, od autonehody vidím jen na 1 oko. Protože dělám činnosti, při kterých nemohu mít brýle, napadlo mě zkusit čočky. Rodiče mě od toho odrazují, aby kvůli čočkám nenastal nějaký problém a já neoslepla i na 2. oko. Jaký na tuto problematiku máte názor? Děkuji Pavlína Junková

Odpověď:

Dobrý den, Pokud budete dodržovat hygienu a správné čištění čoček, určitě nošení kontaktních čoček neohrozí Váš zrak.

Dotaz:

10 jsem nosila čočky víceméně bez obtíží Nedávno jsem naprosto výjimečně v čočkách usnula - výsledkem byl dost hrozivý zánět rohovky, opravdu velmi to bolela, totální světloplachost, na 3 dny jsem byla jako slepá. Oko se (snad) pomoci kapek a mastičky vyléčilo, ale od té doby se bojím, že se situace bude opakovat. Prosím o nezkreslený názor, zda je potřeba čočky kombinovat s nošením brýlí, resp. jak často.

Odpověď:

Dobrý den, určitě je nutné kombinovat čočky s brýlemi, pokud jste měla bolestivý zánět z přespání v čočkách, doporučuji nepřespávat v čočkách. Kontaktní čočky byste měla nosit během dne, navečer raději nosit brýle, jelikož oči už jsou unavené.

Dotaz:

Nosím čočky Night&Day a po celou dobu jejich používání se setkávám s řadou rozporuplných informací o jejich použití. Někteří optici tvrdí, že jejich kontinuálním nošením dochází k porušení některých částí oka které může v budoucnosti znemožnit nošení čoček úplně, a že bych tyto čočky měl minimálně na noc vyndavat. Podle nich je totiž navíc u kontinuálního nošení vyšší riziko znečištění čočky, než když je dám každý den do roztoku. Jiní naopak říkají, že u těchto čoček není riziko poškození oka o nic větší, než u jiných čoček a že naopak kontinuální nošení je z hlediska možné infekce méně rizikové, než každodenní manipulace. Zajímalo by mně proto, zda existuje nějaká rozsáhlejší odborná studie na uvedené téma která by argumenty té či oné strany potvrzovala či vyvracela.

Odpověď:

Dobrý den, Pokud máte zájem o více informací ohledně čoček od firmy Ciba Vision, najdete je na stránkách firmy Ciba Vision. Kontinuální kontaktní čočky jsou sice určené k měsíčnímu přespávání po celý měsíc. Na kontaktních čočkách je pak daleko více usazenin,které Vám mohou způsobit vaskularizaci rohovky, kdy Vám cévky prorůstají k rohovce. Při zanedbání může dojít k prorůstům až k zornici, ale pokud dodržujete kontroly po 6 měsících u svého lékaře nebo optometristy, vždy Vás odborník bude včas informovat pokud by oči nebyly v pořádku.

Dotaz:

Dobry den, kontaktni cocky jsem nosila bez jakychkoliv problemu vice nez deset let, mam 12 dioptrii. Cca pred 6 tydny jsem dostala zanet spojivek a jelikoz jsem s tim nemela zadne zkusenosti, cocky jsem dalsi 2 tydny nosila dal a zanet lecila sama Opthalmo Septonexem. Zanet se samozrejme zohrsil. Po navsteve ocniho lekare jsem postupne brala troje antibioticke kapky - Ciloxan, Maxitrol a Spersadex. Ty posledni jsem prave dobrala a oci se konecne zdaji byt v poradku, zadna bolest ani zarudnuti, pouze takovy pruhledny hlen vylucujici se v koutku oka. Znamena to pretrvavajici zanet? A jak dlouho ted nesmim nosit kontaktni cocky? Dekuji predem za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, radu jak dlouho nemůžete nosit kontaktní čočky Vám musí sdělit Váš oční lékař, který Vám léčí zánět. Kontaktní čočky se nemouhou nosit tak dlouho dokud nebudete mít zánět vyléčený.

Dotaz:

Dobrý den, nosím KČ už 5 let, moje oči je snášejí dobře, ale jen pokud jsem v pohybu (sportuji, pracuji...). Stačí ale, když usednu večer k TV, nebo jinak vypnu a po 15-30 min začínám čočky v očích cítit, škrábou při mrkání, mám pocit suchých očí a po čase začínám vidět zamlženě a když je vyndám je na vnitřní straně silná vrstva jakéhosi bílého, nerovnoměrně rozloženého povalku. Když sportuji a čočkách ani nevím, v jiných případech mi vadívá horký vzduch nad topením, sliná klimatizace, zakouřené prostředí, sledování monitou PC, ale ani auto nemohu s KČ řídit, protože cca po 30 min mám suché oči a zrak se mi začne zamlžovat (asi ten povlak). Nosím CIBA Night and Day, P-5.75; L-6,5. Na spaní je ale dlouhodobě také nelze využít (výše popsaný problém nastává po probuzení). Kapky se slzným roztokem nepomáhají, jejich účinnek je asi 15min, kdy mam naopak vidění mírně rozostřeno nadmírou slz, pak opět nastanou suché oči. Nešlo by toto řešit např. jinými KČ? (s vysokám obsahem H2O?), nebo jinak? děkuji mnohokrát za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, u Vašich čoček, na kterých se Vám dělá povlak se jedná zřejmě o usazeniny na kontaktních čočkách. Mohu doporučit čočky silikon-hydrogelové, které mají velikou propustnost pro kyslík a rohovka Vám více dýchá,čočky jsou propustnější a prodyšné. Navíc většina silikon-hydrogelových nejnovějších čoček obsahuje zvlhčující složky proti vysušování očí.

Dotaz:

Dobrý den, používám čočky AIR OPTIX (zařivení 8,6 a průměr 14,2) - bohužel však jejich nejvyšší vyráběnou velikost - 10. Chtěla bych se zeptat, zda bych v případě větších dioptrií mohla začít používat čočky Acuvue Oasys, které vyrábějí až do -12 dioptrií, jenomže mají jiný průměr - 14 i zakřivení 8,4 nebo 8,8. Pokud ano, jaké zakřivení by bylo pro mě vhodnější - 8,4 nebo 8,8? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Pro přechod na jakékoliv jiné čočky,byste měla podstoupit vstupní vyšetření, kde v rámci reaplikace Vám kontaktolog nebo optometrista naaplikuje tento zkušební pár čoček a přes štěrbinovou lampu vyhodnotí,zda Vám čočka sedí v oku s tímto zakřivením. Bez konzultace s Vašim kontaktologem nebo optometristou nedoporučuji přecházet na jiný typ čoček sama.

Dotaz:

Dobrý den, moje oční lékařka mi řekla, že pokud si od ní nebudu kupovat kontaktní čočky a budu je objednávat na Internetu, bude ode mě chtít za každou kontrolu 350Kč. Má na to právo? Nehradí kontrolu zdravotní pojišťovna? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, Prevenci 1x ročně u svého lékaře byste platit neměla.Kontrola očí při nošení kontaktních čoček se platí ve všech aplikačních střediscích,většinou bývá cenově levnější než u lékaře.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 41 x

Celkem odpovědí: 69