Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Nasazování a vyjímání čoček

Manipulace s kontaktními čočkami

Kontaktní čočky jsou neustále ve styku s očima, pro zachování zdraví očí, ale také pro maximální pohodlí a kvalitu vidění s čočkami je tedy nutné udržovat správné hygienické postupy a čistotu v každé fázi manipulace s čočkami.

Před každou manipulací s kontaktními čočkami si důkladně umyjte ruce mýdlem (nejsou vhodná mýdla s přísadou krému, pleťové vody nebo deodorantu) a osušte je čistým ručníkem (nevhodné jsou ručníky pouštějící vlákna). Kontaktní čočky se vždy nasazují před aplikací make-upu.

TIP!

S čočkou manipulujte nad čistou plochou, aby se při případném spadnutí nepoškodila a neznečistila, pokud si čočky nasazujete a vyjímáte nad umyvadlem, raději jej zašpuntujte.

Připravte si zrcadlo, abyste při nasazování čoček měli kontrolu z více úhlů.



Nasazování kontaktních čoček

Příprava

Jednotlivé čočky jsou samostatně uloženy v blistrech (plastových vaničkách) se sterilním roztokem zalepených krycí fólií – nikdy nepoužívejte čočky z poškozených nebo již otevřených blistrů! Zatřepte blistrem, aby se čočka uvolnila do sterilního roztoku a šla následně snadno vyjmout. Odtrhněte fólii z blistru.
Čočku z něj můžete opatrně vyjmout posunutím bříšek prstů k okraji vaničky nebo si ji můžete, spolu se sterilním roztokem, vylít do dlaně. Nepoužívejte k vyjímání čočky nehty – může se tak snadno poškodit!

TIP!

Dnes již existují speciální pinzety se silikonovými násadci, kterými lze čočku snadno a bez poškození vyjmout z pouzdra.

TIP!

Některé nositele sterilní roztok, ve kterém jsou čočky uloženy, dráždí, je možné čočku z blistru před nasazením opláchnout roztokem.

Před nasazením

Pro snazší orientaci při manipulaci s čočkami si zvykněte začínat vždy čočkou určenou pro stejné oko (je na Vás, zda si určíte pravé nebo levé), abyste tím předešli záměně čoček.

Pokud čočku vyjímáte z roztoku, ve kterém se přes noc čistila, může se stát, že bude slepená. V tomto případě si ji položte na dlaň, lehce ji zvlhčete čerstvým roztokem a velmi jemně ji na dlani přímočarými pohyby promněte ukazováčkem druhé ruky. Jestliže tento postup nepomůže, uložte čočku znovu na nějakou dobu do roztoku v pouzdře. Po nějaké době by se čočka měla srovnat do původního tvaru.

Dejte si čočku na bříško ukazováčku.
Když se stane, že čočka netvoří mističku a přilepí se na prst, znamená to, že je příliš vlhká.

TIP!

Pomůže opakované přendání čočky z ukazováčku na ukazováček – tím čočku zbytečné vlhkosti zbavíte, čočka bude držet správný tvar a lépe se bude nasazovat.

Přesvědčte se, že je čočka čistá a neporušená – naštípnutou nebo natrženou čočku do oka určitě nedávejte! Pohledem ze strany pak zkontrolujte, zda čočka není převrácená naruby. To poznáte buď podle tvaru čočky (mistička je správně, talířek špatně), podle číselných nebo písmenných značek na horním okraji čočky (pokud je čtete obráceně, je čočka naruby) nebo podle toho, že se okraje čočky jakoby rolují doprostřed (to je správně).

Jestliže si čočku do oka nasadíte obráceně, nic se neděje – čočku ani oko si tím nepoškodíte.

TIP!

Nesprávné nasazení poznáte sníženým komfortem nošení, čočka má tendenci se v oku shrnout, při mrkání se v oku více pohybuje.

Nasazení do oka

  • Čočku máte nyní umístěnou na špičce ukazováčku. Přibližte tuto ruku k oku, na které čočku nasazujete, prostředník stejné ruky položte těsně pod spodní řasy oka a odtáhněte spodní víčko. Prsty druhé ruky zvedněte horní víčko. Lehce skloňte hlavu, ale podívejte se nahoru. Nyní jste v optimální pozici pro nasazení čočky na rohovku prostředníkem.

    Je dobré nasazování čočky sledovat v zrcadle, protože oko udržíte lépe otevřené a bez mrknutí. Lehce čočku položte na oko, jakmile na oku bude celým svým povrchem, nechte oko otevřené, čočka se začne sama centrovat, sama se ustálí na rohovce.

  • Podívejte se dolů, zlehka pusťte nejdříve spodní pak horní víčko a pomalu oko zavřete. Pokud byste oko zavřeli příliš zprudka, mohli byste čočku víčkem z oka vytlačit. Zamrkejte a podívejte se, jestli je čočka na oku správně usazena. Měli byste vidět jasně a neměly byste čočku cítit jako nepohodlnou. Postup opakujte i s druhou čočkou.

  • V případě, že je pod čočkou vzduch nebo čočka není správně vycentrovaná, je vidění zamlžené, v případě drobné nečistoty je čočka nepohodlná. Zavřete oko a jemným promnutím přes horní víčko posuňte čočku. Čočku můžete posunout také prstem přímo na oku posunutím směrem od nosu, aby se sama vrátila a vycentrovala. Tímto pohybem se většinou veškeré drobné částečky z oka vyplaví.

Pokud je čočka v oku i nadále nepříjemná, z oka ji vyjměte a opláchněte roztokem. Pokud po nasazení nepohodlí bude i tak přetrvávat, ihned čočky z oka vyjměte a navštivte svého očního specialistu.

Závěr

Po úplně prvním nasazení čočky nemusíte mít pocit naprostého pohodlí ani jistoty z nasazování čočky. Vše se ale časem a opakováním zautomatizuje a bude čím dál snazší. Existuje více způsobů nasazování čoček, např. metoda s rukou přes hlavu nebo se stažením jen jednoho víčka, sami si časem nejdete svůj vlastní systém. V případě líčení s kontaktními čočkami si také můžete najít vlastní postup, při kterém se čočka co nejméně kontaminuje líčidly (např. nejdříve líčení prašnými přípravky, nasazení čočky, poté nanesení řasenky a dalšího).

Vyjímání kontaktních čoček

Před vyjmutím

Pro většinu začínajících nositelů je vyjímání čočky snazší než nasazování. Zvykněte si první vyjímat vždy čočku ze stejného oka pro předejití záměny čoček. Před manipulací si opět důkladně umyjte ruce podle výše doporučených postupů. Kontaktní čočky se vyjímají před odlíčením make-upu.

Před samotným vyjmutím se přesvědčte, že je čočka na rohovce a ve správné poloze. Ujistíte se tak, že si zakryjete druhé oko. Jestli je vidění neostré, čočka je v oku posunuta na bělimu nebo v oku není vůbec. Při posunutí čočky na bělimu lze její polohu nalézt prozkoumáním oka odtáhnutím obou víček po sobě při pohledu dolů do zrcátka. Po zjištění polohy čočky můžete pokračovat vyjímáním čočky podle následujících instrukcí.

Vyjmutí z oka

  • Lehce stáhněte spodní víčko oka prostředníkem ruky, kterou budete čočku vyjímat. Bříškem ukazováčku stejné ruky posuňte čočku kolmo dolů směrem od horního víčka nebo šikmo od vnitřního k vnějšímu koutku na bělimu. Poté přidejte palec a jemně čočku těmito dvěma prsty zmáčkněte a vyjměte ji z oka. Netiskněte čočku nehty, mohla by se tím poškodit! Čočku lze vyjmout i pokročilejším způsobem - vyjmutím dvěma prsty přímo z rohovky.

  • Jestliže nosíte denní čočky, čočku můžete hned vyhodit. Pokud máte kontaktní čočky s delší výměnou (14 denní, měsíční), uložte čočky do roztoku – více v článku Péče o kontaktní čočky.

Po celodenním nošení se může stát, že bude čočka vysušená a tak se po vyjmutí přehne a slepí se okraji k sobě. Tomu zamezíte tím, že po vyjmutí čočku rozbalíte klouzavým přímočarým pohybem palce po ukazováku. Když se čočka slepí, nerozlepujte ji násilím nebo neodlepujte nehty, mohla by se natrhnout. Propláchněte ji roztokem a jemně ji promněte přímými pohyby, sama se vrátí do původního tvaru. Pokud ani toto nepomůže, nechte ji v roztoku ležet déle a postup s promnutím opakujte.

Někdy se může přihodit, že se čočka jakoby „přilepí“ na oko a přestane se pohybovat, to je tzv. adheze. V této situaci je pro zvlhčení vhodné nakapat do oka kapky vhodné na kontaktní čočky a počkat, až čočka začne být pohyblivá – to zjistíte posunutím čočky bříškem prstu na oku nebo samotným opětovným vyjmutím. Čočku lze také mírným tlakem prstu vysunout do periferie oka, kde již půjde vyjmout snáz. Jestliže ještě po 5 minutách adheze přetrvává, ihned vyhledejte svého očního specialistu! Při opakované adhezi se může jednat o problém v kontaktních čočkách nebo roztoku!


Reference:

Bausch&Lomb: příručka Návod pro uživatele kontaktních čoček. Bausch&Lomb [cit. 2009-9-24] bausch.cz/

Johnson&Johnson: www.acuvue.cz. [online], Příručka pro uživatele kontaktních čoček www.acuvue.cz/ [cit. 2009-9-24]

Neomed: příručka Nošení a péče o kontaktní čočky. Neomed [cit. 2009-9-24] www.neomed.cz

Za jak dlouho můžete mít své první čočky?

první kontaktní čočky

Konečně jste se rozhodli pro kontaktní čočky. Ale dokážete si představit, jak dlouho může trvat, než se dostanete ke svým prvním čočkám? Může to trvat 1 hodinu i 1 měsíc.


Kam pro čočky jít, na co se připravit a jaké věci rozhodují o tom, jak dlouho se na první čočky čeká - to vše poradíme v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Osvoboďte se díky kontaktním čočkám

čočky acuvue - zkuste je

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku, která vám poskytne svobodu. Nezamlžují se, poskytují širší zorné pole a lepší periferní vidění oproti brýlím. Navíc jsou velmi pohodlné při nošení při sportu, odpočinku nebo v práci.


Nebojte se začít s kontaktními čočkami a prohlédněte mýty:

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nebojte se čoček a vyzkoušejte je i vy!

acuvue kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům nositelů. Užijte si s kontaktními čočkami svobodu, kterou vám dávají, ať už jdete do společnosti nebo při sportu.


Mějte sebevědomí vyrazit z domova bez brýlí. Pro nošení kontaktních čoček nejsou určeny žádné věkové hranice, mohou je nosit děti i senioři. Tak proč ne právě VY?


Stačí málo: Vytiskněte si poukázku na zkušební čočky a najděte svého očního specialistu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

9 mýtů o kontaktních čočkách

mýty kolující o čočkách

O kontaktních čočkách stále kolují nejrůznější mýty. Proč tomu tedy neudělat přítrž a nevyjasnit si, které věci pravdou být mohou a které jsou naopak úplnými nesmysly?


Sepsali jsme pro vás 9 nejčastějších mýtů o čočkách, které mohou udělat v hlavě zmatky nejen začátečníkům.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček – Usnula jsem, co teď? 3. díl

první zkušební čočky

Po měsíci nošení kontaktních čoček je ze mě již ostřílená harcovnice. Čočky nandám a vyndám během několika sekund a nedělá mi to prakticky žádnou potíž. Maximálně se potýkám s občasnou leností, kdy se mi večer čočky sundávat už vůbec nechce. Ale to také určitě znáte.

Měsíc uplynul jako voda a přišel čas znovu navštívit aplikační středisko. Jako první na řadu přišla běžná kontrola zraku. Paní optometristka zkontrolovala, jestli je vše v pořádku a mohlo se rovnou přejít k diskuzi o mých naaplikovaných měsíčních čočkách.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Jsem na to sama 2. díl

strach z kontaktních čoček

Když jsem odcházela z vyšetření, bylo to neuvěřitelné, ale jako by byl svět o něco hezčí. Vše získalo ostrost a jasnější barvy. Měla jsem totiž poprvé nasazené kontaktní čočky. Možná jsem se určitým způsobem cítila výjimečná. Asi proto, že jsem v tu chvíli nevěděla, že na světě čočky nosí zhruba každý 10. člověk.

Protože jsem měla nasazené zkušební kontaktní čočky, byla jsem v očekávání, jak se mé oči k novému a neznámému předmětu zachovají. Snesou mé oči kontaktní čočky? A nevyvolají nějakou alergickou reakci? Přece jenom jsem před vstupem do aplikačního střediska nějaké články přečetla, a vím, že čočky nemusejí sedět každému. Žádné takové komplikace však nenastaly.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Bod zlomu 1. díl

strach z kontaktních čoček

Jak jedna z nás ke kontaktním čočkám přišla...


Korekci zraku jsem téměř celé své dětství nepotřebovala. Nebo jsem si alespoň žádnou potřebu brýlí neuvědomovala. V deváté třídě se však něco změnilo a já začala ze zadní lavice mžourat na tabuli. Má matka nezahálela a po čase se jelo k očnímu lékaři. Ten mi diagnostikoval krátkozrakost s dioptriemi -1.00 a bylo to. Oficiálně ze mě byla nositelka dioptrických brýlí.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

10 triků pro snazší nasazování kontaktních čoček

Nasazování kontaktních čoček je strašák, který odrazuje spoustu zájemců o kontaktní čočky. Důvod? „Nikdy si nedokážu sáhnout do oka.“ 80% procent z nich ale nakonec při vyšetření v aplikačním středisku zjistí, že nasazování čoček zvládne levou zadní.


Zbylých 20% potřebuje jen více času a tréninku. Právě pro ně nabízíme tipy a triky, které mohou nasazení čočky do oka usnadnit.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

SOUTĚŽ: Začni nosit čočky a nos je celý rok zadarmo!

Chceš nosit kontaktní čočky? Nyní máš k tomu skvělou příležitost! Požádej svého očního specialistu o zkušební pár čoček AIR OPTIX® AQUA, AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA nebo DAILIES® AquaComfort Plus a vyhraj zásobu čoček až na rok zdarma!

Do 31.12.2012 máš možnost získat 10 ks jednodenních čoček DAILIES® AquaComfort Plus zdarma a zařadit se do soutěže o kontaktní čočky a další hodnotné ceny.


Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nosit čočky denní, 14-denní nebo kontaktní čočky měsíční?

Denní čočky nebo měsíční

Tak už jste se konečně rozhodli a zašli jste vyzkoušet kontaktní čočky, ale absolutně nevíte, jaké čočky chcete zkusit a nosit? Optometrista na vás chrlí názvy a výhody různých typů čoček, jenže vy se v tom prostě ztrácíte? Denní nebo měsíční, se zvlhčující složkou nebo vyšším obsahem vody, s vysokou propustností pro kyslík… Dnes se vám proto pokusíme poradit, o jaké čočky na zkoušku požádat co se doby nošení týká.


Rozhodnutí, jak dlouho a často chcete kontaktní čočky nosit, Vám usnadní nejen výběr čoček, ale také ušetří peníze. Z praxe můžeme potvrdit, že spousta začátečníků chce po několika týdnech nošení čoček změnit způsob jejich používání a jsou nuceni vracet se znovu k vyšetření a zkoušce kontaktních čoček.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky poprvé

kontaktní čočky poprvé

Moje kamarádka sice nemá žádnou oční vadu, ale vždycky toužila vyzkoušet barevné kontaktní čočky. Rozhoupávala se už hodně dlouho, proto jsem na ní trošinku zatlačila a na začátku tohoto týdne jsem ji dostrkala k optometristovi.


Byla celkem nervózní, že si bude muset šahat do oka, ale na konci byla tak příjemně překvapena a potěšena, že by byla velká škoda se s ostatními začátečníky nepodělit o průběh a její pocity z celého vyšetření. V redakci jsme s ní proto přímo poté udělali rozhovor, který si můžete přečíst v dnešním článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Komentářů (53) Přečíst celý článek…

Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích

První vyšetření s kontaktními čočkami

Všichni tak nějak tušíme, že když zajdeme k odborníkovi na první vyšetření pro kontaktní čočky, odejdeme s čočkami v očích, se smíšenými pocity z nových obzorů a novým pohledem na svět.


Málo kdo ale přesně ví, co všechno by se při vyšetření měl naučit, co všechno si zapamatovat a jaké situace mohou nastat. V našem článku nabízíme několik tipů a rad k prvnímu setkání s kontaktologem, abyste se mohli vyvarovat nedorozuměním a problémům s kontaktními čočkami.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky

Chcete začít nosit kontaktní čočky a nevíte, jestli jsou zrovna pro vás kontaktní čočky vhodné, zda je možné je nosit s  vaší oční vadou nebo jaké vyšetření a hodnoty jsou pro začátek nošení kontaktních čoček potřeba? Pět základních otázek a odpovědí vám pro úvod do světa kontaktních čoček může pomoci.

Komentářů (29) Přečíst celý článek…

Teenageři a kontaktní čočky

Teenageři a kontaktní čočkyJsi připraven na nošení kontaktních čoček? To je ta nejčastější otázka, kterou rodiče svým dětem při prvních debatách o kontaktních čočkách pokládají. Často totiž převládá názor, že teenagerům při péči o kontaktní čočky chybí důležité vlastnosti jako zodpovědnost a pravidelnost, které při nošení a údržbě kontaktních čoček hrají důležitou roli. Je to tak? Kdy je ten správný čas začít nosit kontaktní čočky?

Komentářů (10) Přečíst celý článek…

Začněte nosit kontaktní čočky ještě dnes!

Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček právě nyní? Zajímá vás, co je pro to nutné udělat a co vás čeká? Není nic snazšího. Na našich stránkách naleznete všechny potřebné informace.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Přihlášení



Hlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 14 x
3-5x za týden 11 x
každý den 35 x

Celkem odpovědí: 60