Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme s kontaktními čočkami

Kontaktní čočky jsou vynálezem výborně zastupujícím brýle. Oproti brýlím mají značné výhody a umožňují mnoho aktivit, které s obroučky na nose nelze plně vykonávat.

Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček? Níže se vám snažíme poradit a informovat vás, co byste měli udělat pro úspěšný začátek nošení kontaktních čoček a co byste měli očekávat v průběhu.

Nebojte se kontaktních čoček!

Jak si představit kontaktní čočku?

Kontaktní čočka na okuSpousta lidí si mylně myslí, že kontaktní čočka je ze skla nebo z jiného tvrdého materiálu a musí tak být v oku zákonitě nepohodlná. Čočky skleněné nebo z tvrdého plastu jsou dávnou minulostí, moderní měkké kontaktní čočky jsou vyrobeny z nejpokrokovějších materiálů, které jsou přibližně z poloviny tvořeny vodou, a proto jsou úžasně jemné jak na dotek, tak v oku.

Díky speciální výrobě jsou čočky velmi úzké, cca 0,08 mm, to je méně než řasa oka. Představte si tedy čočku jako drobný jemný plátek želé, který výborně koriguje i vysoké dioptrie, aniž by kdokoliv o této korekci věděl, dokonce i vy sami – měkké čočky jsou nyní již tak dokonalé, že na jejich nošení úplně zapomenete.

Nevěřte pověrám o kontaktních čočkách

Nejčastějším důvodem, proč jsou kontaktní čočky odmítány, je domněnka, že je obtížné nasadit čočku do oka. Po krátkém vysvětlení správného postupu a nácviku u odborníka však nasazení zvládne skutečně každý, po několika nasazeních se vše stane samozřejmostí.
Další fámou je, že údržba a péče o kontaktní čočky je náročná. Pravdou je, že je velmi snadná, po čase se vše stane rutinní a rychlou záležitostí jako například čištění zubů. Dávno jsou pryč časy, kdy se každý den musely čočky pracně vyvářet. Variantou snazší péče jsou jednodenní kontaktní čočky, které se jen ráno nasadí a večer vyhodí, nebo kontinuální čočky, které se dají nosit několik dní (až měsíc) v kuse bez vyjmutí z oka.
Existují i další obávané situace, které nejsou s kontaktními čočkami reálné: Čočka se v oku nemůže ztratit. Pokud máte čočky správně naaplikované, neměly by z oka vypadávat. Čočka se na oko přilepí jen ve výjimečných situacích, ale i tak lze snadno vyjmout.

Kontaktní čočky může nosit každý!

Kontaktní čočky jsou opravdu pro každého. Není žádný věkový limit, kontaktní čočky mohou nosit děti (ty ale zásadně pod dohledem lékaře, protože oko dítěte se neustále vyvíjí), ale i lidé nad 60 let s presbyopií – vše závisí jen na schopnosti starat se o kontaktní čočky a na zodpovědnosti nošení. Existují okrajové případy, kdy není možné čočky používat, jako např. při poruše tvorby slz nebo složení slzného filmu, při zeleném zákalu a při chronických infekčních onemocněních oka.
Věčnou otázkou je, zda čočky umí korigovat stejné vady jako brýle. Ano! Kontaktní čočky existují na klasické oční vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost, ale také na astigmatismus nebo presbyopii. Pokud si nejste jisti, zda i vy můžete nosit kontaktní čočky, nebojte se zeptat.

Kde začít?

Kdo nejlépe poradí s kontaktními čočkami?

Většina z vás má jistě svého očního lékaře, který je odborníkem na oko jako celek a jeho nemoci, specializovaní odborníci na kontaktní čočky se ale nazývají kontaktologové a mohou to být oční lékaři nebo tzv. optometristé - vystudovaní, kvalifikovaní odborníci na přední část oka, jejichž hlavní náplní práce je určení přesné korekce zraku a aplikace kontaktních čoček. Aplikací se myslí veškerá péče o klienta od změření zraku a prvního nasazení čočky až po kontrolu s čočkami.

Najděte si svého odborníka

Každému nošení kontaktních čoček musí předcházet vyšetření, první nasazení čoček a zaučení v péči o ně.
Svého očního odborníka nejblíže bydlišti můžete najít v naší mapě specialistů. Zde uvádíme kontakt na odborníka, hodnocení optiky, ve které působí a jiné užitečné informace. Nyní už je snadné objednat se do optiky či aplikačního střediska na vyšetření.

Vyšetření

K vyšetření s sebou nepotřebujete nic speciálního, můžete si přinést kartičku s naměřenými dioptriemi brýlí nebo přímo své brýle – na automatickém fokometru lze změřit jejich aktuální hodnoty. Při samotném vyšetření vás čeká úvodní rozhovor, ve kterém kontaktolog sepíše tzv. anamnézu – zjistí veškeré okolnosti mající vliv na oko (prodělané oční nemoci, dědičné dispozice, léky ovlivňující oči, životní styl apod.).

OptometristaDále je na řadě změření tzv. refrakce, neboli aktuálních dioptrií a dalších parametrů vašeho oka. Nejprve objektivní metodou pro zjištění orientačních hodnot pomocí přístroje autokeratorefraktometru, pak subjektivní metodou pomocí zkušebních brýlových skel a optotypu – tabulky s různě velkými symboly.

Po konzultaci s optometristou vám bude doporučen vhodný typ kontaktních čoček s odpovídajícím zakřivením a správnými dioptriemi pro kontaktní čočky. Optometrista vám vysvětlí, jak se čočka nasazuje a vyjímá a s čočkami si vše také následně vyzkoušíte. Spolu s tím vás informuje, jak se o čočky správně starat a doporučí vám režim nošení kontaktních čoček.

Po nasazení vybraných kontaktních čoček se ještě zkontroluje usazení čočky na rohovce štěrbinovou lampou (optický přístroj s úzkým světelným paprskem), jestli čočka svým zakřivením na oko správně nasedá, a znovu se zkontroluje vidění na optotypu. Toto se ještě jednou zopakuje po cca 20 minutové procházce, kdy se čočka v oku řádně usadí.

Pokud je vše v pořádku, je vyšetření u konce a můžete odejít se zkušebními kontaktními čočkami a testovat je po dobu, na kterou jsou určeny. Po této době by mělo následovat ještě jedno prevenční vyšetření, aby bylo jasné, že je skutečně vše tak, jak má být.

Nyní máte čočky již naaplikované a zkontrolované odborníkem a nic vám tedy nebrání v tom začít čočky plně využívat.

Za jak dlouho můžete mít své první čočky?

první kontaktní čočky

Konečně jste se rozhodli pro kontaktní čočky. Ale dokážete si představit, jak dlouho může trvat, než se dostanete ke svým prvním čočkám? Může to trvat 1 hodinu i 1 měsíc.


Kam pro čočky jít, na co se připravit a jaké věci rozhodují o tom, jak dlouho se na první čočky čeká - to vše poradíme v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Osvoboďte se díky kontaktním čočkám

čočky acuvue - zkuste je

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku, která vám poskytne svobodu. Nezamlžují se, poskytují širší zorné pole a lepší periferní vidění oproti brýlím. Navíc jsou velmi pohodlné při nošení při sportu, odpočinku nebo v práci.


Nebojte se začít s kontaktními čočkami a prohlédněte mýty:

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nebojte se čoček a vyzkoušejte je i vy!

acuvue kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům nositelů. Užijte si s kontaktními čočkami svobodu, kterou vám dávají, ať už jdete do společnosti nebo při sportu.


Mějte sebevědomí vyrazit z domova bez brýlí. Pro nošení kontaktních čoček nejsou určeny žádné věkové hranice, mohou je nosit děti i senioři. Tak proč ne právě VY?


Stačí málo: Vytiskněte si poukázku na zkušební čočky a najděte svého očního specialistu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

9 mýtů o kontaktních čočkách

mýty kolující o čočkách

O kontaktních čočkách stále kolují nejrůznější mýty. Proč tomu tedy neudělat přítrž a nevyjasnit si, které věci pravdou být mohou a které jsou naopak úplnými nesmysly?


Sepsali jsme pro vás 9 nejčastějších mýtů o čočkách, které mohou udělat v hlavě zmatky nejen začátečníkům.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček – Usnula jsem, co teď? 3. díl

první zkušební čočky

Po měsíci nošení kontaktních čoček je ze mě již ostřílená harcovnice. Čočky nandám a vyndám během několika sekund a nedělá mi to prakticky žádnou potíž. Maximálně se potýkám s občasnou leností, kdy se mi večer čočky sundávat už vůbec nechce. Ale to také určitě znáte.

Měsíc uplynul jako voda a přišel čas znovu navštívit aplikační středisko. Jako první na řadu přišla běžná kontrola zraku. Paní optometristka zkontrolovala, jestli je vše v pořádku a mohlo se rovnou přejít k diskuzi o mých naaplikovaných měsíčních čočkách.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Jsem na to sama 2. díl

strach z kontaktních čoček

Když jsem odcházela z vyšetření, bylo to neuvěřitelné, ale jako by byl svět o něco hezčí. Vše získalo ostrost a jasnější barvy. Měla jsem totiž poprvé nasazené kontaktní čočky. Možná jsem se určitým způsobem cítila výjimečná. Asi proto, že jsem v tu chvíli nevěděla, že na světě čočky nosí zhruba každý 10. člověk.

Protože jsem měla nasazené zkušební kontaktní čočky, byla jsem v očekávání, jak se mé oči k novému a neznámému předmětu zachovají. Snesou mé oči kontaktní čočky? A nevyvolají nějakou alergickou reakci? Přece jenom jsem před vstupem do aplikačního střediska nějaké články přečetla, a vím, že čočky nemusejí sedět každému. Žádné takové komplikace však nenastaly.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Bod zlomu 1. díl

strach z kontaktních čoček

Jak jedna z nás ke kontaktním čočkám přišla...


Korekci zraku jsem téměř celé své dětství nepotřebovala. Nebo jsem si alespoň žádnou potřebu brýlí neuvědomovala. V deváté třídě se však něco změnilo a já začala ze zadní lavice mžourat na tabuli. Má matka nezahálela a po čase se jelo k očnímu lékaři. Ten mi diagnostikoval krátkozrakost s dioptriemi -1.00 a bylo to. Oficiálně ze mě byla nositelka dioptrických brýlí.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

10 triků pro snazší nasazování kontaktních čoček

Nasazování kontaktních čoček je strašák, který odrazuje spoustu zájemců o kontaktní čočky. Důvod? „Nikdy si nedokážu sáhnout do oka.“ 80% procent z nich ale nakonec při vyšetření v aplikačním středisku zjistí, že nasazování čoček zvládne levou zadní.


Zbylých 20% potřebuje jen více času a tréninku. Právě pro ně nabízíme tipy a triky, které mohou nasazení čočky do oka usnadnit.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

SOUTĚŽ: Začni nosit čočky a nos je celý rok zadarmo!

Chceš nosit kontaktní čočky? Nyní máš k tomu skvělou příležitost! Požádej svého očního specialistu o zkušební pár čoček AIR OPTIX® AQUA, AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA nebo DAILIES® AquaComfort Plus a vyhraj zásobu čoček až na rok zdarma!

Do 31.12.2012 máš možnost získat 10 ks jednodenních čoček DAILIES® AquaComfort Plus zdarma a zařadit se do soutěže o kontaktní čočky a další hodnotné ceny.


Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nosit čočky denní, 14-denní nebo kontaktní čočky měsíční?

Denní čočky nebo měsíční

Tak už jste se konečně rozhodli a zašli jste vyzkoušet kontaktní čočky, ale absolutně nevíte, jaké čočky chcete zkusit a nosit? Optometrista na vás chrlí názvy a výhody různých typů čoček, jenže vy se v tom prostě ztrácíte? Denní nebo měsíční, se zvlhčující složkou nebo vyšším obsahem vody, s vysokou propustností pro kyslík… Dnes se vám proto pokusíme poradit, o jaké čočky na zkoušku požádat co se doby nošení týká.


Rozhodnutí, jak dlouho a často chcete kontaktní čočky nosit, Vám usnadní nejen výběr čoček, ale také ušetří peníze. Z praxe můžeme potvrdit, že spousta začátečníků chce po několika týdnech nošení čoček změnit způsob jejich používání a jsou nuceni vracet se znovu k vyšetření a zkoušce kontaktních čoček.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky poprvé

kontaktní čočky poprvé

Moje kamarádka sice nemá žádnou oční vadu, ale vždycky toužila vyzkoušet barevné kontaktní čočky. Rozhoupávala se už hodně dlouho, proto jsem na ní trošinku zatlačila a na začátku tohoto týdne jsem ji dostrkala k optometristovi.


Byla celkem nervózní, že si bude muset šahat do oka, ale na konci byla tak příjemně překvapena a potěšena, že by byla velká škoda se s ostatními začátečníky nepodělit o průběh a její pocity z celého vyšetření. V redakci jsme s ní proto přímo poté udělali rozhovor, který si můžete přečíst v dnešním článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Komentářů (67) Přečíst celý článek…

Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích

První vyšetření s kontaktními čočkami

Všichni tak nějak tušíme, že když zajdeme k odborníkovi na první vyšetření pro kontaktní čočky, odejdeme s čočkami v očích, se smíšenými pocity z nových obzorů a novým pohledem na svět.


Málo kdo ale přesně ví, co všechno by se při vyšetření měl naučit, co všechno si zapamatovat a jaké situace mohou nastat. V našem článku nabízíme několik tipů a rad k prvnímu setkání s kontaktologem, abyste se mohli vyvarovat nedorozuměním a problémům s kontaktními čočkami.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky

Chcete začít nosit kontaktní čočky a nevíte, jestli jsou zrovna pro vás kontaktní čočky vhodné, zda je možné je nosit s  vaší oční vadou nebo jaké vyšetření a hodnoty jsou pro začátek nošení kontaktních čoček potřeba? Pět základních otázek a odpovědí vám pro úvod do světa kontaktních čoček může pomoci.

Komentářů (29) Přečíst celý článek…

Teenageři a kontaktní čočky

Teenageři a kontaktní čočkyJsi připraven na nošení kontaktních čoček? To je ta nejčastější otázka, kterou rodiče svým dětem při prvních debatách o kontaktních čočkách pokládají. Často totiž převládá názor, že teenagerům při péči o kontaktní čočky chybí důležité vlastnosti jako zodpovědnost a pravidelnost, které při nošení a údržbě kontaktních čoček hrají důležitou roli. Je to tak? Kdy je ten správný čas začít nosit kontaktní čočky?

Komentářů (10) Přečíst celý článek…

Začněte nosit kontaktní čočky ještě dnes!

Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček právě nyní? Zajímá vás, co je pro to nutné udělat a co vás čeká? Není nic snazšího. Na našich stránkách naleznete všechny potřebné informace.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 38 x

Celkem odpovědí: 66