Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Doba výměny kontaktních čoček

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky měsíční Pure Vision. Kolik hodin denně je mohu mít v očích?

Odpověď:

Dobrý den, není obecně stanovena doba, po kterou lze kontaktní čočky v oku mít. Osobně se tedy přikláním k tomu, že ideální doba pro vyndání čoček z oka je taková, kdy už s čočkami nepociťujete komfort. Kontaktní čočky PureVision jsou schváleny pro kontinuální nošení, to znamená, že s nimi lze i přespávat. V takovém případě je ale vhodné pravidelně kontrolovat stav oka u očního specialisty v rámci očního vyšetření.

Dotaz:

Zdravim. Cocky pouzivam uz par mesicu, pouzivan jednodenni Johnson Moist. Vcera jsem v nich bohuzel usnula na celou noc, cca 8h. Nevim, co ted delat. Cocky jsem okamzite vyndala, ale bojim se co by se mohlo stat. Diky za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, jednodenní kontaktní čočky Acuvue Moist nejsou určeny k přespávání. Pokud se Vám ale stalo, že jste v nich přespala pouze jednou, je velmi nízká pravděpodobnost, že by se na oku projevily komplikace související s dlouhodobým nedostatečným zásobením kyslíkem. Pokud máte pocit, že je něco v nepořádku, doporučila bych Vám navštívit očního specialistu, který posoudí stav oka na základě očního vyšetření.

Dotaz:

Dobrý den, v současné době používám měsíční kontaktní čočky, ale vzhledem k tomu, že je nenosím tak často bych ráda přešla k jednodenním. Mohli byste mi poradit, jaký druh jednodenních čoček je pro mne vhodný, pokud mám zakřivení 8,6 a průměr 14,0 mm? Janečková

Odpověď:

Dobrý den, pouze podle hodnot zakřivení a průměru současného modelu kontaktních čoček nelze vybírat model nový. To platí jak u změny modelu vícedenních, tak i jednodenních čoček. Záleží totiž hlavně na parametrech vašich očí, které se zjistí pouze v rámci očního vyšetření u očního specialisty. Se špatně zvolenými parametry kontaktních čoček se může stát, že bude čočka na oku moc volná nebo naopak moc těsná a v oku bude nepříjemná nebo může způsobit i další komplikace. Abyste předešla těmto nepříjemnostem, doporučuji navštívit kontaktologa a o výběru konkrétního modelu kontaktních čoček spolu s jejich dioptrickou hodnotou se poradit ještě s ním.

Dotaz:

Dobry den, chci se zeptat. Mam asi tak od kvetna načate kont. čočky mesicni a pouzivala jsem je asi tak 2x. Ted bych chtela je opet pouzit, je to spatne, mam si vzit nove, a ty stare vyhodit? Dekuji za odp.

Odpověď:

Dobrý den, měsíční kontaktní čočky se mohou nosit pouze v rámci 30 dní od otevření originálního balení (blistru). 14 denních pak 14 dní, u jednodenních pouze jeden den apod. Nebere se tedy ohled na to, jak často jste je za dobu, co jsou otevřeny, nosila. Doporučila bych Vám tento pár čoček vyhodit a vzít si nový.

Dotaz:

Dobry den,chtel jsem se zeptat, kdyz mam jednodeni cocky a omylem jsem pootevřel jednu čočku, vadi to trvanlivosti te cocky, kdyz ji vůbec nedám do oka? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, mohlo by se stát, že do pootevřeného blistru kontaktních čoček vnikne pro některý z patogenů, který by po kontaktu s okem mohl zapříčinit oční infekci. Pokud to tedy není nevyhnutelně nutné, nedoporučovala bych takovou čočku do oka nasazovat.

Dotaz:

Dobrý den, Mám dotaz. Před několika lety jsem nosila čočky a pak jem je přestala nosit. Jeden pár mi ale zbyl. Na obalu čočky je minimální trvanlivost 2013/07. Bylo by hodně nebezpečné, kdybych takovéhle čočky nosila? I kdyby to byl jen jeden den? Předem děkuji za odpověď, Michelle Maštalířová

Odpověď:

Dobrý den, vzhledem k tomu, že uplynul téměř rok od posledního dne, kdy bylo možné blistr otevřít, nedoporučovala bych takovou čočku používat. Za tu dobu mohlo dojít ke znehodnocení roztoku v blistru kontaktní čočky, průniku patogenů do blistru nebo třeba až k degradaci materiálu čočky. Z těchto důvodů Vám již nemůže nikdo zaručit bezproblémové použití takové čočky a případné nošení by proto bylo jen na vlastní nebezpečí. Pro další informace článek na čočky.cz: http://www.cocky.cz/clanky/pro-nositele/tajemstvi-expirace-kontaktnich-cocek

Dotaz:

Dobrý den, vydrží mi 14 denní kontaktní čočky déle, když je nebudu nosit každý den a zůstanou v roztoku. Děkuji za odpověď Ludvíková

Odpověď:

Dobrý den, 14 denní čočky jsou na 14 dní používání, pokud čočky nenosíte každý den, doba nošení se neprodlužuje, z důvodu infekce, zánětů apod.. Po otevření blistru kontaktních čoček je trvanlivost 14 dní.

Dotaz:

ASi před dvěma lety jsem začal používat kont. čočky.Přešel jsem od denních,přes týdenní až k měsíčním bez jakýchkoliv problémů,či vedlejších potíží.Nyní používám CIBA Vision airoptix aqua 1,5dioptr plus.Protože je v očích absolutně necítím, nemám žádný problém, nevytáhl jsem je již osm měsíců.Mám je měnit? Podotýkám,že to není otázka financí,ale opravdu absence problému. Děkuji M.Šajer

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky Air optix aqua jsou měsíční čočky, kdy jeden pár čoček je nutný vyměnit po měsíci užívání. Pokud jste čočky měl v očích 8 měsíců, doporučuji navštívit nejbližšího očního specialistu, aby Vám prohlédl rohovku a spojivku v jakém stavu se nachází. Kontaktní čočky jsou měsíční-jeden pár na měsíc, pak je nutná výměna za nový pár čoček.

Dotaz:

Dobrý den,je mi 14let,mám astigmatismus a nosím čocky asi půl roku a chtěl bych se zeptat na jak dlouhou dobu je mohu nosit každý den?Díky.

Odpověď:

Dobrý den, záleží jaký tip čoček máte a zda máte 14 denní nebo měsíční kontaktní čočky. Pokud máte 14 denní, jeden pár čoček je na 14 dní. U měsíčních čoček je pár na měsíc.

Dotaz:

Jak dlouho mužu nosit jednodení čočky (vim ze na noc se maji vyndavat)?Pojakém čase si mám koupit nové??

Odpověď:

Dobrý den, jednodenní čočky je vždy jen jeden pár na jeden den, pak je nutné čočky vyhodit.

Dotaz:

dobry den, existuji nejake mesicni asfericke cocky, ktere je mozne nosit neprerusene (na prespani)? dekuji Pavel Havlas

Odpověď:

Dobrý den, Ano existují čočky asferické určené ke kontinuálnímu nošení. Nejnovější typ je od Firmy Cooper Vision pod názvem Biofinity,druhá varianta jsou kontaktní čočky od firmy Ciba Vision Night a Day

Dotaz:

dobrý den chtěla bych se zeptat na zakřivení u KČ. Používám jednodení Kč se zakřivením 8.7 moje dioptrie jsou 3,5 nyn jsem se rozhodla pro měsíční kontakní čočky se zakřivením 8.8.Nevím jestli si je mohu použít.Předem děkuji šárka

Odpověď:

Dobrý den, Pro přechod na jiný typ čoček nebo jiné zakřivení musíte navštívit svého kontaktologa nebo optometristu,který Vám tyto čočky jako zkušební pár v rámci reaplikace naaplikuje a zkontroluje na štěrbinové lampě jak Vám čočka sedí v oku,zda je těsná nebo volná svým zakřivením.

Dotaz:

Dobry den, nosim kontaktni cocky optima fw 3,5 diopt. zakriveni 9,0 a citim po vetsinu noseni tlak v ocich. Napadlo me ze bych je vymenil za nove cocky od stejne firmy Purevision a ctehl bych se zeptat: 1)Zda je mozne zakriveni 9,0 vymenit za 8,6, ktere pouze cocky purevision nabizi. 2) Jestli mohou vyresit muj problem s tlakem v ocich diky vetsimu prisunu kysliku. 3) Zda je mohu nosit tak, ze si je vzdy kazdy den vecer vyndam a protahnu si tedy dobu noseni na dva mesice, pricemz by mi, zejmena kvuli financim, vydrzelo jedno baleni sesti kusu 6 měsíců stejne jako doted baleni ctyr kusu optima fw. Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, Pokud chcete změnit typ čoček i zakřivení,měla byste navštívit svého očního lékaře nebo aplikační středisko,kde Vám naaplikují zkušební pár čoček a zkontrolují jak Vám čočky sedí v oku.Pokud v čočkách nechcete přespávat,neprodlužuje se doba nošení,jsou určeny pouze na 30dní.Čím větší propustnost čočky mají,tím více dýchá Vaše rohovka.Obsah vody má vliv na smáčivosti materiálu,u silikon-hydrogelových čoček je menší obsah vody a zbytek vody nahrazen silikon-hydrogelem.

Dotaz:

Dobrý den, uvažuji o nošení kontaktních čoček, na internetu jsem našla čočky Soflens 59, které měly dobrý ohlas i cenu, proto bych je ráda začala nosit. Má kontaktoložka však tento druh nemá, prodává pouze několik druhů kontaktních čoček. Já bych je ale ráda vyzkoušela, musím tedy jít za jiným kontaktologem? Paní doktorka nebyla příliš ochotná se se mnou bavit a přímo mě objednala, ale já zvažuji, že bych se přihlásila jinam právě z důvodu omezeného výběru čoček a také kvůli vzdálenosti, k čemuž směřuje můj druhý dotaz, zda si musím čočky pokaždé vyzvednout u svého kontaktologa, či dostanu nějaké údaje o tom, jaké čočky nosím a mohu si je potom vyzvednout jinde. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud již nosíte kontaktní čočky, jsou na nich vždy napsané všechny parametry, které potřebujete. Na Vašem místě bych změnil kontaktologa.Od kontaktologa musíte vždy získat informace jaký typ čoček nosíte,zakřivení,dioptrie.

Dotaz:

Dobrý den, na doporučení kontaktologa mi byly změněny kontaktní čočky Soflens 59 (z důvodů častých chyb při dodávkách objednaného zboží) na Acuvue Oasys. S tím že doba nošení těchto čoček je stejná - 1 měsíc. Na těchto stránkách jsem se ale dočetla, že Oasys jsou určeny k nošení max. na 2 týdny. Je možné u nich dobu nošení prodloužit až na 1 měsíc? Děkuji.

Odpověď:

Cocky Acuvue Oasys jsou opravdu 14denni a mely by podle doporuceni vyrobce tak byt noseny.Déle nedoporučuji používat, z důvodu výskytu prorůstání žilek na rohovku.

Dotaz:

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o radu. 10 let jsem nosila cocky soflens 66 od Bausch and Lomb, zakriveni FM. Nyni je pry prestali vyrabet a misto toho se vyrabi soflens 59, pouze jedno zakriveni. Tak mi to poradili v optice a dali mi 1 par na vyzkouseni. Nyni je testuji, den nosim ty a den ty a pripada mi, ze mi ty \"59\" nesednou. Po 8 hodinach noseni me tlaci v ocich, ze je musim vyndat, zatimco tamty mohu nosit i 14 hodin a zadny problemy nemam. Chtela jsem se poradit, jestli skutecne tyto nove \"59\" by mely byt byvale \"66\"? Dekuji za odpoved Hakenova.

Odpověď:

Kontaktni cocky Soflens 59 jsou jine nez Soflens 66 co se tyce materialu i parametrů. Je tedy mozne, ze Vam dobre nesednou. Pak bych se podival po jine znacce.

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi KČ, které jsou na 1 den, měsíc, či více, v čem je jiné složení nebo v čem je jiná výroba? Jaktože některé \"vydrží\" jen 1 den, jiné se smí používat 1 měsíc a pod.

Odpověď:

Kontaktni cocky se lisi svym materialem a geometrii. Nektere cocky vydrzi dele nez jine. Obecne vsak je nutne rici, ze jde i o legislativu a dokonce i marketing. V nekterych zemich je tataz kontaktni cocka doporucovana napr. na 2 tydny a jinde na 1 mesic.

Dotaz:

V zimě jedu na hory a kontaktní čočky budu mít jenom krátce tak bych chtěla vědět jestli mi to bude nějak vadit přece jenom tam bude zima a kontaktní čočky by mohly strácet vlhkost.Také by mě zajímalo jaké kontaktní čočy by byly vhodné na hory.Děkuji

Odpověď:

Pro sport (i zimni) jsou kontaktni cocky velmi vhodne. Na prilezitostne noseni se doporucuji jednodenni.

Dotaz:

Nosim kontaktne sosovky uz skoro pol roka, pouzivam CLEAR LAB - CLEAR 58. Chcela som sa spytat, moja doktorka mi ich predala s tym, ze ich mozem nosit mesiac a na webe som zistila, ze su len na 14 dni. Co sa moze stat, ked ich namiesto 14 dni nosim 30 dni?? Velmi ma to zaujima, lebo moja doktorka sa nezmienila s tym, ze su to sosovky len na 14 dni.

Odpověď:

Bohužel se s takovým přístupem setkáváme často i kdyaž vždy se sanžíme kontaktology vést k tomu, aby v žádném případě nedoporučovali delší nošení než doporučuje výrobce. Při používáním delším, než je doporučeno vznikají na povrchu čočky ve větší míře usazeniny, které potom mohozu vést ke vzniku komplikací. Několikanásobnmě se tak zvyšuje riziko vzniku komplikací. Kontaktní čočky vždy noste jen dobu doporučenou výrobcem a neprodlužujte ji.

Dotaz:

DD, chtěl bych se zeptat, proč čočky Acuvue Advance - když jsou ze silikonhydrogelu a tedy by měly mít vyšší propustnost pro kyslík - se nemohou nosit i přes noc jako u čoček Acuvue 2 - prodloužené týdenní nošení schváleno a to nejsou ze silikonhydrogelu, ale jen z hydrogelu!!! Znamená to tedy, že Advance nemají takovou propustnost jako Acuvue 2 či 1??? U čoček Oasys již týdenní prodloužené nošení je schváleno - mají tedy vyšší propustnost než všechny předešlé, ne? Další otázka: vyrovnají se Oasys čočkám Air optix - nihgt and day? (vím, že night se nosí měsíc pořádk, kdežto Oasys jen 14 dní u denního nošení , ale tedy: kdyžtak mi potvrďte, že Oasys v režimu jen 2 týdny jsou zdravější než 30 dní night and day, ne? Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Kontaktní čočky Acuvue Oasys z hlediska hygieny a časté výměny,jsou zdravějším způsobem nošení.Mají velkou propustnost pro kyslík,proto jsou určeny k přespání. Mají větší propustnost pro kyslík než očky Acuvue Advance,největší propustnost mají čočky Night a Day a jako druhé,které navíc mají zvlhčující složku proti vysušování očí jsou čočky Biofinity-nyní nejnovější typ čoček.

Dotaz:

Mám čočky Acuvue Advance with hydraclear Bc 8.3 Dia 14.0 -6.00. Zajímalo by mně zda bych mohla zkusit používat čočky jiné. Moc ráda bych začla používat z čtvrnáctidenních na 3 měsíční. Dívala jsem se na internetu na čočky: Surevue (6 čoček) má jen nepatrný rozdíl v parametrech má 8.4. a DIA mu stejnou. A druhé optimiy 8.4, 8.7 a 9.0 v rozsahu -9.00 až +4.00 Průměr: 14.0.... V případě bych byla ráda kdybyste mi poradili, které bych mohla vyzkoušet. S čočkama nemám při nošení problémy.

Odpověď:

V žádném případě nedoporučujeme přejít na jiný typ čoček bez doporučení kontaktologa. O tom, které parametry jsou pro vás vhodné musí rozhodnout vyšetření.

Dotaz:

Nnosím 3-měsíční čočky Bausch&Lomb OptimaFW (38% vody). Přemýšlím, že bych si na internetu objednal (zkušebně na jedno oko zatím, abych věděl, jak je budu snášet) měsíční PureVision, které se dají měsíc nosit bez sundání. Já bych je však vždy jednou týdně na noc sundal. Co si o tom myslíte? Máte nějaká doporučení? Jsou PureVision kvalitní a bezpečné? (když uvážím, že spotřebuji méně roztoku, tak v podstatě nestojí o mnoho víc oproti nejlevnějším OptimaFW).

Odpověď:

Obecně prodej po internetu nepovažujeme za bezpečný, protože se připravujete o prohlídky u kontaktologa. Každopádně čočky PURE Vision jsou dostatečně kvalitní.

Dotaz:

Nosila jsem dva roky Soflens 66 střídavě s brýlemi, roztok renu, čočky mě přestali vyhovovat ,neboť mě pálili oči, byla jsem na kontrole před měsícem u své oční, oči mám v pořádku, nyní mám acuvue oasys a roztok solo care a praskají mi každý večer žilky v mediálním koutku očí nahoře, přestala jsem okamžitě čočky nosit(je to týden), ale děje se tak periodicky každý večer nadále, jediné co mi na to teď zabírá je chlazení mraženou zeleninou, ráno žádné problémy nemám, antikoncepci ani žádné léky na tlak či ředění krve neberu, pouze pravidelně piji pohankový čaj, souvisí vůbec moje problémy s čočkami?

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Kontaktní čočky,které jste zkoušela jsou ze silikon-hydrogelu Acuvue Oasys-mohly Vám tyto čočky způsobit alergickou reakci,která se projevuje několika způsoby- praskání žilek,zarudnutí očí,pocit pálení,řezání apod.. Náhradním typem Soflens 66 je Soflens 59. Alergickou reakci mohl také zpúsobit nevyhovující roztok na čočky.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych vyzkoušet KČ, ale mám malinko zmatek v jejich době užívání. Když je napsáno měsíční a je jich v krabičce 6, tak používám 6 čoček jeden měsíc, nebo jedny čočky celý měsíc a tím pádem vyjde balení na půl roku. A u 14-ti denních, se počítá 14 dní od prvního nasazení nebo můžu počítat počet nasazení (tedy třeba že o víkendu si je nevezmu a tím pádem je budu mít na 14 dní pracovních) Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

6 ks mesicnich cocek v baleni jsou 3 pary. Jedno baleni vam tedy vydrzi 3 mesice. To ale predpoklada, ze mate na obou ocich stejne dioptrie. Pokud ne, budete si muset koupit dve baleni najednou (ktere Vam ale tedy vydrzi na 6 mesicu). Pokud cocky nenosite kazdy den, lze je pouzit i dele, ale doba po otevreni by v nemela presahnout dvojnasobek doby, na kterou jsou urceny, v tomto pripade tedy mesic.

Dotaz:

Dobrý den. Chci Vás požádat o radu. Navštívila jsem už několik kontaktologů. Jenže se nějak neshodovali v jedné věci. Jeden mi řekl, že 14denní čočka znamená, že je mohu použít 14 dní, tedy pokud je nebudu nosit každý den, ale třeba třikrát do týdne, že je mohu používat třeba měsíc (ale prý je nemám raději používat déle jak měsíc). Jiný kontaktolog mi ale řekl, že když čočku rozdělám, tak přesně za 14 dní ji musím bezpodmínečně vyhodit, i kdybych ji použila třeba jen jednou. Jaká je tedy pravda? Konkrétně mi jde o čočky Acuvue Oasys. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Pavlína Šrajerová

Odpověď:

ODpověď je velice obtížná, v podsattě mají pravdu oba. Tady jde především o to, že se čočky mohou infikovat a v přípdně vzniklých usazeninách může být zdroj infekce, roztoky pro péči o čočky nejsou tak razantní, aby zvládli nejakou větší infekci. Čočky 14 denní jsou určeny na 2 týdny, můžeme tolerovat lehké prodloužení pokud jsou čočky dobře vyčistěny a uloženy vždy v čerstvém roztoku. V žádném případě však nesmí doba pro použití být dlší než měsíc po otevření.

< Předchozí 1 2 3 4 Další >


Přihlášení



Hlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 38 x

Celkem odpovědí: 66