Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Doba výměny kontaktních čoček

Dotaz:

Dobrý den, nosím kontaktní čočky OPTIMA FU - čtvrtletní, u kterých se blíží výměna. Ráda bych věděla, zda si mohu bez návštěvy lékaře pořídit OPTIMA FW, také čtvrtletní, nebo budou lepší měsíční, např. SOFLENS 38. Mám dioptrie -6,5 a -7,5 a BC na obě oči 8,7. Děkuji

Odpověď:

Bez navstevy odbornika se vymena typu cocek neda doporucit. Musi rozhodnout o tom, jake parametry pro vas budou vhodne.

Dotaz:

Dobrý den,jakou roli u čoček hraje průměr čočky?Nosím měsíční čočky průměr 14.2 se zakřivením 8.6(Softlens comfort( a teď jsem vyzkoušela jednodenní s průměrem 13.8 a zakřivením stejným 8.6(Focus Dailies). Mám pocit,že čočku více v oku cítím,možná je to jen změnou počasí,nebo tím,že pracuji u počítače nebo pocit,že je to nová čočky y více ji vnímám.Když zamrkám,tak se to zlepší. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Průměr čoček by neměl mít tak velký vliv v rozdílu.Čočky Vám nemusí vyhovovat materiálově nebo mohou způsobovat pocit vysychání.Tyto typy čoček jsou rozdílné materiálově.

Dotaz:

Jak dlouho lze asi tak přibližně nosit kontaktní čočky. Přečetla jsem si zde uvedené otázky a mám pocit, že nošení čoček je záležitost pouze na maximálně několik let. Kontaktní čočky mi velmi vyhovují a bojím se, že za pár let budu muset jejich nošení ukončit. Děkuji za odpověď. Vím, že je to záležitost velmi individuální.

Odpověď:

Budete-li se chovat ke svým očím odpovědně a budete dodržovat režim nošení i plán kontrol a péče o čočky, pak můžete čočky nosit bezproblémově stále.

Dotaz:

Dobrý den, Měl bych dotaz ke kontaktním čočkám. Vezmeme třeba PURE Vision. V balení je 6 kusů čoček, čili tři páry a výměna je 1x za měsíc. Když je budu používat na obě oči, tak to znamená, že na každý měsíc mám jeden pár a vydrží mi tři měsíce nebo že všechny tři páry jsou na jeden měsíc? Děkuji.

Odpověď:

Pokud mate na obou ocich stejne dioptrie, tak vam jedno baleni (3 pary) vydrzi na 3 mesice.

Dotaz:

Dobrý den, příležitostně nosím jednodenní čočky J&J Acuvue, jinak brýle. S čočkami jsem naprosto spokojen, ale chtěl bych je začít nosit častěji, na což pro mne nejsou jednodenní čočky zrovna nejlevnější. Dejme tomu, že bych čočky nosil cca 15 dní v měsící. Jaké by byly nejvhodnější. Preferuji čočky s co nejmenšími nároky na \"údržbu\". Děkuji Tomáš Nývlt

Odpověď:

Vhodne by byly nejake napr. 14-ti denni nebo mesicni cocky. Jejich prehled najdete v sekci Prehled znacek. Takove cocky, ale vyzaduji peci a tedy roztoky. Bez roztoku se obejdete u cocek pro tzv. kontinualni noseni po dobu jednoho mesice.

Dotaz:

Píšete, že prodlužování životnosti uložení čoček v pouzdře není dlouhodobě vhodné. Ptám se ale: když nosím čočky 14 ti denní, ale nechci je nosit každý den, nosím je tak 4x do týdne - (pořád 14 ti denní vyjdou levněnji na 4x do týdne než nosit jednodenní 4x do týdne. ) Tedy ale nenosím ty 14 ti denní každý den a proto je musím v pouzdře uchovávat. Je opravdu pro mé zdraví tak špatné, když tyto 14 ti denní nosím 3 až 4x do týdne a celkově je na oči vezmu 14x, ale v pozdře \"odpočívají\" do max. 28 dnů než je vyhodím? Pokud ano, tak když budou v pouzdře uchovávány max 20 dnů? - to už si myslím pro 14 ti denní vhodné je. Myslím si totiž, že je nezdravé čočky nosit každý den 15 hodin a nenechat jim žádný den odpočinku - protože jak známo i ta nejlepší čočka trochu omezí přístup kyslíku, proto nechci čočky nosit každým dnem, ale přitom častěji na to, než abych nosila jednodenní - to bych se při cca 4x do týdne nedoplatila a proto volím postup s 14 ti denními výše popsaný.

Odpověď:

Moderní čočky s vysokým průnikem pro kyslík se mohou nosit denně, ostatně jsou i čočky pro 30 denní permanentní nošení. Přísun kyslíku, který čočky z tohoto materiálu umožňují se blíží stavu bez čočky a mnohonásobně tak překračuje spotřebu kyslíku rohovkou. V tomto ohledu tedy nemusíte mít žádné obavy a čočky můžete nosit denně. Uchovávání čoček v pouzdře delší dobu může být někdy problematické pro nebezpepečí bakteriální kontamince čočky. Roztoky čočky totiž nedesinfikují a nejsou schopny zlikvidovat větší a hlavně dlouhodobější bakteriální nápad. Při tomto příležitostném nošení však čočky nikdy nenchávejte v pouzdře bez výměny roztoku déle než 2 dny. Nepřekračujte počet nošení, čočky vždy dobře prohlédněnte před nasazením.

Dotaz:

Dobrý den, začínám s nošením jednodenních kontaktních čoček. Chtěla bych se tedy zeptat, jaký je nejmenší počet čoček v krabičce a jakou mají čočky \"trvanlivost\". Mohu je doma skladovat i několik let? Děkuji

Odpověď:

Jednodenni cocky se prodavaji zpravidla po 30ti kusech. Obvykle maji minimalne 3 roky expiracni dobu.

Dotaz:

Dříve jsem používala čočky Surevue měsíční, pak se mi ale stalo, že když jsem si čočky chtěla další den nasadit, že čočka nebyla celá, respektive kousek okraje měla \"pryč\". Tak jsem ji musela vyhodit, aniž by ještě uplynul měsíc. Stavalo se mi to ale až s posledním balením, dříve ne. Tak jsem přešla na jiný typ čoček: byl mi vybrán: Frequency XC - chtěla jsem se zeptat, zda je tento typ XC (také měsíční) lepší než Surevue. Dále jsem se chtěla zeptat, kdybych čočky nosila pouze příležitostně - tak 3x do týdně asi by byla lepší čočka 14ti denní, ne? Jelikož, jak jste tu psali, čočka může ležet v pouzdře max 2x tak dlouho - tedy 14ti denní se na oko může vzít 14x, ale v pouzdře při občasném nošení může ležet až 28 dní a tedy měsíční by max. v pouzdře mohla ležet až 60 dní? Asi by tedy pro občas. nošení 3x do týdně byly lepší 14ti denní, co myslíte? A jaké 14 denní byste mi doporučil - před Surevue jsem nosila Acuvue2, jsem krátkozraká -5 a -4, 25.

Odpověď:

Dnes již doporučujeme čočky spíše pro kratší dobu výměny tedy měsíční nejdéle, v současné době na našem trhu jsou prakticky všechny čočky velmi kvalitní a záleží na tom, které vám osobně nejlépe vyhovují. Pokud čočky nosíte skutečně jen příležitostně tak Vám doporučuji nejlépe čočky jednodenní, které při příležitostníém nošení vyjdou i celkem levně. Typ na prodlužování životnosti při uložení čočkek je jen pro krajní situace určitě to neneí návod na takovéto používání pravidelně.

Dotaz:

Používám měsíční čočky a jsem už skoro na konci měsíce, ale než přijde další balení, bude to ještě týden trvat.Chtěl bych se zeptat, zda je možno čočky používat ještě týden přes daný měsíc?

Odpověď:

Dobu nošení je nutno hlídat a čočky objednávat včas, objednávky nekterých hodnot mohou trvat i delší dobu. Přenášením čoček přes daný limit se výrazně zvětšuje riziko vzniku komplikací a není proto vhodné. Snažte pečlivě dodržovat režim nošení a dobu použití čočky, aby bylo používání kontaktních čoček úpro Vás bezpečné.

Dotaz:

Je mi 22 let a pravidelně navštěvuji očního lékaře, od kterého odebírám kontaktní čočky Wilens D55 P -2,5, L -3,0 a už asi 2 roky se mi dioptrie nezměnily. Nyní nebylo možné se objednat k očnímu včas a protože jsem už potřebovala nové KČ navštívila jsem oční centrum, kde mi ale naměřili na každé oko o dioptrii více a mírný astigmatismus a doporučili mi KČ Frequency 55 aspheric P -3,5, L -4,0. Jak se starými tak i s těmito novými čočkami žatím žádné problémy nepociťuji a vidím dobře, ale myslím si, jestli ta dioptrie navíc není zbytečná a jestli by se mi tím nemohl zrak zhoršit?

Odpověď:

Nehleďte na čísla, řiďte se Vaším pocitem. POkud máte pocit dobrého, ale hlavně pohodlného vidění je to nejdůležitejší. Celodennímu zrakovému pohodlí je možno obětovat i malou část zrakové ostrosti, je-li to nutné. Vyberte si tedy ty čočky, které jsou Vám celkově příjemnější a pohodlnější.

Dotaz:

Mám cca 3 dioptrie krátkozrakosti a uvažuji o tom, že bych začal nosit \"vyhazovací\" - 1-denní čočky. Nejsem si jistý, jestli ale má smysl do čoček investovat, protože bych je nosil skutečně jen v situacích, kdy je nutně potřebuji, což může být např. jen 1x za 2 týdny či měsíc. Do nových brýlí už investovat opravdu nechci, přestože nevlastním ani brýle s odpovídající aktuální korekcí, ale je reálné nosit čočky takto \"svátečně\"? Nebudu mít při každém nasazení a nošení potíže, protože moje oči nebudou na čočky příliš zvyklé? Jiné než 1-denní čočky nechci.

Odpověď:

Pro Vaš potřeby jsou jednodenní čočky naprosto ideální, po použití je zahodíte a novou čočku otevřete až když ji budete potřebovat. Exspirace ( doba použití) u nových nenačatých čoček je několik let, jak je vyznačeno na každém balení. Určitě bych Vám však doporučoval mít i brýle.

Dotaz:

Kontaktni cocky nosim již pět let, ale nevyndavám si je ani na noc mam je třeba i 4 měsíce v očích jsou to čočky měsíční ale nedělá mi to žadný problém můžou se vyskytnout nějaké problémi které by ohrozily můj zrak.

Odpověď:

Žádné měsíční čočky nejsou určeny pro nošení přes noc. Ty nejvalitnější jsou určeny pro tzv. kontinuální nošení na 30 dnů a nocí, ale vyžadují pravidlené kontroly. Váš postup je značně rizikový a vznik komplikací s následným poškozením oka, i trvalým, je velice pravděpodobný. Vaše jednání je pro Vaše oči značně nebezpečné.

Dotaz:

Zacal jsem pouzivat kontaktni cocky Frequency 55 a muj aplikator mi tvrdi ze cocky neni problem menit po 1.5-2 mesicich za nove, s tim ze je samozrejme odkladam na noc. Na krabicce je presne oznaceni Frequency 55(6) BC 8.6 DIA 14.2 PWR -6.50 nebo -6.00 podle oka. Muzete mi prosim poradit jak to je, jestli opravdu muzu menit az po tom 1.5-2 mesicich?

Odpověď:

Ne nemůžete. prodlužováním doporučené doby výměnu se vystavujete nepřiměřenému riziku vzniku komplikací.

Dotaz:

Kontaktní čočky nosím už něco přes 3 roky, nejdříve jsem užívala roční (neznám značku), pak jsem změnila kontaktologa a začal jsem užívat měsíční čočky Proclear, které si obejdnávám z Internetu. Jsem s nimi maximálně spokojena /oproti těm ročním čočkám), ale nyní jsem se dozvěděla o čočách Air optix night/day. Ráda bych znala Váš názor na nošení čoček nepřetržitě. Myslíte, že by okou nemohly opravdu ublížit? A jsou pohodlné opravdu po celou dobu nošení? Protože současné čočky mě zhruba po 14 hod v oku tlačí, zvláště, když jsem unavená. Myslíte, že čočky pro nepřetržité nošení v oku netlačí, ani když je unavené?

Odpověď:

Některé čočky díky svým vlastnostem mohou být nošeny i v prodlouženém, nebo kontinuálním režimu. V žádném případě, ale nedoporučuji nákup čoček přes internet, nošení čoček bez pravidlených kontrol je nebezpečné a počet komplikací se při nekontrolovaném a nesprávném užívána zvyšuje. Zvláště nebezpečné je užívání čoček pro prodloužené nošení bez příslušných kontrol.

Dotaz:

Musela jsem změnit kontatologa (můj předešlý ukončil svoji činnost a doporučil mi jiného). Nový kontatolog mi prodal čočky a kterých mi tvrdil, že je mohu nosit rok. Dal mi však 6 párů čoček, na kterých je napsáno, že jsou po měsíční výměnu. Značku si bohužel nepomatuji, ale na Vašich stránkách jsem ji nenašla, tak asi není příliš známá. Když jsem se ohradila, že čočky jsou jen na půl roku (zaplatila jsem cca 4000,-),řekl mi, že pokud k němu budu chodit každé 2 měsíce na kontrolu a bude sledovat moje oči, mohu nosit měsíční čočky bezpečně 2 měsíce.Má pravdu?

Odpověď:

Nejspíše budete muset změnit kontaktologa znovu, přenášení čoček přes lhůtu výměny doporučenou výrobcem je nebezpečné a může vést ke vzniku komplikací. Tento kontaktolog jedná nesprávně a pokud by se Vám něco stalo ponese plnou odpovědnost.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda mohu 14 denní kontaktní čočky, uložené v pouzdře v dezinfekčním roztoku, nechat 2-4 dny bez výměny tohoto roztoku (když chci prodloužit jejich trvanlivost o pár dní)?

Odpověď:

Pokud není doba uložení skutečně delší, je to možno takto udělat, při delší době musíte roztok vyměnit. Doba používaní čoček při příležitosntém použití be však neměla přesáhnout dvojnásobek doby doporučené. Nenosíte-li čočky příliš často možná by pro Vás bylo výhodnější používat jednodenní čočky.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, jak poznám, kdy čočku vyměnit. Jsou to mé první čočky, a tak nevím, zda je čočka již opotřebovaná nebo budu mít problém při jejich dalším nošení. Nemám zkušenosti s jejich nošením a moje oční lékařka je nyní na dovolené. Mám měsíční čočky a začala mi vadit levá, která mě škrábe na oku, i když čočky nosím přibližně 3týdny. Je to způsobeno tím, že byly čočky více zatíženy, když jsem se je učila nasazovat, a stačí si tak koupit nové čočky, které již měsíc vydrží? Každopádně nynější čočky již asi nemám nosit?

Odpověď:

Pokud máte čočky pro plánovanou výměnu (dva týdny, měsíc nebo jednodenní) je nejjednodušší přesně dodržovat termíny výměny. Pokud začne čočka dráždit ještě před vypršením této lhůty a ani po vyčištění se problém nezlepší, vyměňte ji dříve, je to lepší než si způsobit poškození oka.

Dotaz:

Dobrý den, kč o2 optix jsou u nás nabízené jako kč s měsíční periodou výměny, avšak ta stejné čočky jsou na zahraničních webových serverech prezentovány joko čočky s 1-2 týdenní periodou. děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobry den, zalezi na vyrobci a lokalnich regulacnich organech, na jakou dobu budou cocky schvalene v te ktere zemi. Neni neobvykly jev, ze se perioda vymeny lisi na jednotlivych trzich.

Dotaz:

Mám na každé oko -2,5. nosím jednodenní čočky od Focusu,ale nosím je 3 dny.vždy po použití naložím čočky do roztoku Optifree. ráda bych znala váš názor, zda je to bezpečné.

Odpověď:

Jednodenní čočky jsou určeny na jedno použití, tedy ráno nasadit a večer vyhodit. Jejich opakovaným nasazováním a delším nošením se vystavujete zvýšenému riziku komplikací. Každá čočka má konstruovaný povrch a jeho vlastni odpovídajícm způsobem k plánované době používání.

Dotaz:

Dobrý den! Už nějakou dobu používám kontaktní čočky SUREVUE (na měsíc) a roztok OPTI FREE. Kamarádka mi nedávno říkala, že kontaktní čočky můžu nosit do té doby, dokud mi nezačnou vadit (což je u ní 2 měsíce - o víkendu je většinou nenosí). Nemohu si nějak poškodit oči? Nemůže se mi zhoršit zrak? Je mi teprve 19 (L 2,75 P 2,50) a rok od roku se mi o čtvrtku horší zrak, tak bych nerada, aby to bylo ještě horší. Taky mně zajímá, kdybych chtěla změnit značku čoček či rotoku, podle čeho mam vybírat? Protože když kouknu na profil nějakého výrobku, tak tam píší to samí. Je dobré aby měly hodně procent vody? Či polymeru Etafilcon, Gylafilcon, .....? Já tomu vůbec nerozumim. Jsem studentka a na čočky si vydělávám sama, tak by mně taky zajímalo, jestli ty levnější čočky mají horší kvalitu a můžou nějak ohrozit můj zrak. Děkuji za odpověď Lucie Pokorná

Odpověď:

Kontaktni cocky se mohou nosit maximalne dobu, kterou udava vyrobce (tzn. u cocek SUREVUE max. 1 mesic). V momente, kdy vam zacinaji vadit, jsou na cockach jiz usazeniny, ktere mohou zpusobit zdravotni problemy. Vybirat cocky byste mela hlavne podle doporuceni kontaktologa. Na materialu prilis nezalezi. Vsechny jsou jiz velmi kvalitni. Neda se take jednoznacne rici, jake procento vody je optimalni. Je to velmi individualni.

Dotaz:

V jednom časopise jsem se dozvěděl, že měsíční čočky se mohou nosit déle než měsíc a tak asi půl roku nosím čočky dvojnásobek doporučeného času, takže něco kolem dvou měsíců jeden pár, dlouho mi to nevadilo, protože jsem neměl za tento čas žádné problébemy. Až před pár dny my úplně vypovědělo službu levé oko a musím nosit brýle, oko se pomalu vzpamatovává, dokonce mi lékař napsal kapky - antibiotické, i když jsem mu neřekl z čeho bych mohl zánět mít, jelikož se tím nechci moc chlubit. Myslíte že sem to zavinil tímto šetřením na čočkách? Prý až se oko vzpamatuje, budu moc zase nosit čočky. A můžu vám říct, že až se mi oko zahojí budu si toho vážit a nedávat na laciné řeči v časopisech.

Odpověď:

Nepochybně je na vině Vaše nezodpovědné chování k vlastním očím. Musíte dát na rady a doporučení Vašeho kontaktologa, který Vám jistě doporučil jak bezpečně čočky používat. V mnoha časopisech radí naprostí laici a lidé, kteří nemají ponětí o možných následcíh jejich hloupých rad. Rád bych věděl v jakém časopise jste se tento nebezpečný nesmysl dozvěděl a kdo takto nebezpečně radí. Na Vašem místě bych žádal po časopise náhradu.

Dotaz:

Můj kontaktolog mi doporučil kontaktní čočky ACUVUE ADVANCE FOR ASTIGMATISM. Říkal mi že mohu nosit tyto čočky i ve spánku max po dobu 5 dnů. Ale nikde jsem nenašel že by tyto čočky byly i pro noční nošení. Když jej nechám přez noc tak mi pak ráno bolí jedno oko buď to levé nebo pak i to pravé ale nikdy ne oboje. Nijak neslzí jen bolí asi tak jako když ho podráždíte. To bůď skončí hned po sundání čoček nebo někdy i po delší době (hodinách). (Nejdřív jsem si myslel že mám to levé citlivější jelikož jsem měl malou nehodu před půl rokem a lečil jsem se na něj 2 dny, protože to levé oko mi bolelo po nočním používánní 2x a to pravé vůbec a ni po 3tí noci až pak.) Je to tím že čočky nejsou na noční nošenní a kontaktolog mi neříkal pravdu?

Odpověď:

Zmiňované čočky jsou schváleny FDA a i u nás až pro týdenní prodloužení nošení ( tzn 6 nocí) . I přesto nedoporučujeme nošení těchto kontaktních čoček přes noc. Je zde riziko mnoha možných komplikací a bezpečnější i pohodlnější je čočky každý den řádně vyčistit.

Dotaz:

Dobrý den,pane doktore, mám brýle na dálku,1.5 a1.75, uvažuji o KČ. Pracuji na letišti, v nerovnoměrně rozložených 12-ti hod. směnách, až 2x do měsíce mám souběh 4 směn ( dvě denní 12 a dvě noční 12),jaký druh KČ - pokud jde o jejich výměnu, byste mi doporučil? Děkuji.

Odpověď:

Moderní druhy čoček umožnují celodenní nošení a některé dokonce nepřetržité nošení po dobu 30 dní a nocí. Můžete tedy vybírat z většiny kontaktních čoček. Doporučujeme výměnu po 1 měsíci nebo kratší.

Dotaz:

Je mi 32 let a již asi 10 let nosím kontaktní čočky. Vloni jsem si poprvé koupila jednodenní. Nosím je cca 1 - 2x týdně na pár hodin, když hraji tenis. Je mi líto je po pár hodinách vyhodit a tak je někdy použiji i 4x do měsíce na cca 2 hodiny. Můžu si tím ublížit? Zatím jsem s tím neměla problém.

Odpověď:

Pořiďte si například dvoutýdenní. Pokud nosíte tyto čočky pouze příležitostně, můžete je používat déle. Doporučujeme je vyhodit max. po mesíci.

Dotaz:

Nosim priblizne 5 let KČ Baush and Lomb Optima FX s planovanou trimesicni vymenou.Mela jsem v Otrokovicich ocniho lekare,ktery mi tyto cocky predepisoval a celou dobu noseni mi oci hlidal.Dle jeho nazoru je snasim dobre a neni duvod k vymene.Bohuzel po prestehovani do Prahy jsem se u zdejsich lekaru setkala s nazorem, ze tyto cocky jsou nevyhovujici - z duvodu dlouheho terminu planovane vymeny a nechteli mi tyto cocky predepsat.Predesilam,ze se mi na oci ani nepodivali. Mohl byste mi poradit, ve kterem stredisku bych mohla dane cocky zakoupit?

Odpověď:

Kratší doba výměny čoček je především zdravotní výhoda. Tříměsíční čočky dnes považujeme za poměrně dlouhodobé čočky s vyšším rizikem vzniku komplikací z usazenin na povrchu čočky. Trendem dnešní doby je zkracovat dobu použití čočky co nejvíce. Nejběžněji dne používaný systém jsou čočky dvoutýdenní.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 333 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1180 x

Celkem odpovědí: 1699