Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Nošení kontaktních čoček je bezpečné a zdravé při dodržování správné hygieny a pravidelných kontrol u očního odborníka. Kontaktní čočky jsou cizím tělesem v oku, proto je nezbytné vše, co je s nimi spojeno, konzultovat s očním specialistou.

Samozřejmě existují mírné problémy s kontaktními čočkami, které se čas od času mohou vyskytnout a dají se snadno vyřešit díky zkušenostem nebo za pomoci očního specialisty. Níže ale uvádíme potíže, které mohou vzniknout při zanedbání péče o kontaktní čočky, při přenášení čoček, při špatné volbě čoček bez naaplikování odborníkem a ze spousty dalších důvodů, a jsou již velmi nepříjemnými důsledky.

Příčin potíží může být mnoho, dají se ale rozdělit do 5 skupin:

Hypoxie

Hypoxie neboli snížený přísun kyslíku. Kyslík je pro rohovku velice důležitý, protože je potřebný pro normální metabolismus oka, zdravou tkáň a tak i bělejší a zdravě vypadající oko.

Při nedostatku kyslíku se pak může vyskytnout mnoho komplikací (nejčastější uvádíme níže).

Při zavřeném oku je bez čočky příjem kyslíku o 2/3 nižší. Pokud zavřete oko s čočkou s nízkou prodyšností pro kyslík (Dk/t) i na kratší dobu, zásobenost oka kyslíkem se tím sníží na minimum. Při častém nebo dlouhodobém nedostatku kyslíku pak může vzniknout hypoxie.

U modernějších kontaktních čoček ze silikon-hydrogelového materiálu je proto výrazně zvýšeno Dk/t, propustnost materiálu čočky je vyšší, než minimum pro oko. Silikon-hydrogelové čočky tak navozují stav oka bez čočky s otevřeným i zavřeným okem a hypoxické případy se proto vyskytují minimálně.

Příklady:

Vaskularizace

Projevuje se vrůstáním cév do rohovky v důsledku hypoxie = nedostatku kyslíku. Je to nevratné onemocnění, oko nikdy znovu nezbělá. Při hlubším prorůstání může také ovlivnit kvalitu vidění kvůli menší propustnosti rohovky pro světlo.

Mikrobiální keratitida

Mikrobiální keratitidaJe způsobena hypoxií (např. z důvodu nošení přes noc čoček k tomu neurčených) a následným narušením epitelu. Projevuje se akutní bolestí, pocitem cizího tělíska, červeným okem a fotofobií. Je to velice závažná nemoc, která se léčí dlouho.

Infekce a záněty

Infekce a záněty jsou vzácné, pro infekci je nutná přítomnost infekčních organismů a defektu epitelu rohovky (např. otlačenina od špatně sedící čočky) zároveň.

Zdrojem bakteriální kontaminace mohou být nečisté ruce, pouzdra na kontaktní čočky, hrdla lahví roztoků na čočky nebo i víčka očí. Vše zmíněné by se tedy mělo udržovat hygienicky čisté tak, jak jen je to možné.

Dalšími faktory přispívajícími k infekci mohou být hypoxie z delší doby nošení hydrogelových čoček nebo snížená výměna slzného filmu pod čočkou. Moderní silikon-hydrogelové čočky již nabízejí zlepšený pohyb čočky, kvalitní výměnu slz a nižší hladinu usazenin na čočce.

Příklady:

Mykotické usazeniny

Mykotické usazeninyKontaktní čočka je kontaminovaná houbou, je pociťována jako nepohodlí při nošení čoček. Vyskytuje se často při přerušovaném nošení, dlouhodobém skladování čoček v pouzdře nebo při nedodržování pravidelné výměny roztoku či pouzdra.

Alergie a toxicita

Ačkoliv jsou materiály pro kontaktní čočky skvěle kompatibilní (biologicky nereaktivní, oko je bez problémů snáší), může se stát, že vyvolají imunitní reakci. Pokud se v slzné vrstvě mezi rohovkou a čočkou nahromadí bílkovinné či jiné usazeniny nebo když je čočka kontaminovaná konzervačními činidly z roztoku, projeví se alergická/toxická reakce.

Usazeniny mohou reagovat s roztokem a materiálem kontaktní čočky a vytvoří se tak toxické prostředí nepříjemné pro oko, projevuje se to většinou svěděním, při ignoraci příznaků pak komplikovanějšími onemocněními.

Příklady:

Proteinové usazeniny

Proteinové usazeninyVelká část nositelů kontaktních čoček je náchylnější k nadměrnému usazovaní proteinů na čočce. U těchto jedinců je důležité, aby používali kontaktní čočky s kratší dobou výměny, kdy se častou výměnou množství usazenin minimalizuje. Projevují se zamlžením povrchu čočky, nošení čočky může být nepohodlné či svědivé. Proteinové usazeniny vedou při jejich ignoraci až k vytvoření alergie na kontaktní čočky, tzv. Gigantopapilární konjunktivitidy.

Gigantopapilární konjunktivitida

gigantopapilární konjunktivitidaJe chronickou alergickou reakcí spojivky, která se velmi dlouho léčí bez možnosti používání kontaktních čoček. Vzniká z důvodu přenášení čoček. Projevuje se svěděním, nadměrnou tvorbou očního hlenu, rozmazaným viděním, zčervenáním očí a nepříjemným vnímáním čoček (např. pálení, tlačení). Je třeba ji vždy plně doléčit.

Mechanické účinky

Měkká a ohebná tkáň rohovky umožňuje její přizpůsobení tvaru čočky, pokud kontaktní čočka přesně nepadne. Vysoká četnost poškození povrchu rohovky je také způsobována cizími tělísky (např. očními řasami) nebo nehty, které se při manipulaci s čočkami mohou dostat do styku s rohovkou. Protože je povrch rohovky bez nervových zakončení, nositelé kontaktních čoček si poškození nemusí vůbec všimnout.

Natržení čočky

Natržení čočkyMěkké kontaktní čočky se mohou natrhnout v důsledku špatné manipulace nebo zachycení v pouzdře na čočky. Čočka je pak v oku velmi nepříjemná, tento pocit ale odezní po vyjmutí čočky z oka. Při dalším nošení může natržená část lehce mechanicky poškodit povrch rohovky.

Osmotické účinky

Průhlednost a tloušťka rohovky jsou v citlivé rovnováze, která může být snadno narušena při změně koncentrace solí v slzném filmu. Rovnoměrný a stabilní slzný film je pak důležitý pro zachování zdravé rohovky a spojivky. Při špatně zvolené kontaktní čočce můžou nastat dvě situace narušující slzný film.

Nadměrné slzení vede ke zhoršenému vidění a zvýšené možnosti oslnění. Zvýšený odpar slz naopak způsobuje nekonzistentní stav slzného filmu, což vede k vyššímu vysychání oka a také k symptomu suchého oka.

U silikon-hydrogelových kontaktních čoček s nižším obsahem vody dochází k nižšímu stupni dehydratace, osychání rohovky při jejich nošení je velice vzácné.

Příklady:

Nepohyblivá čočka

Nepohyblivá čočka - červené okoVzniká z nadměrného slzení, vystavení očí vodě (plavání, sprchování) nebo při vysokém odpařování z povrchu čočky. Projevuje se nemožností vyjmutí čočky z oka a rozmazaným viděním. Důsledkem je akutní červené oko.Pocit suchého oka

Pocit suchého okaVelmi častá komplikace způsobená vyšším výparem a následným nedostatkem slzného filmu. Pocit suchosti je nejvýraznější ke konci dne a tím je nošení čoček i velice nepříjemné. Řešením mohou být umělé slzy, přechod na peroxidový roztok nebo silikon-hydrogelové čočky s menším obsahem vody.Reference:
Zdroj: Bruce, Adrian S., PhD, FAAO (2008). Průvodce klinickou péčí o kontaktní čočky, 4. vydání. Academy for Eyecare Excellence, Ciba Vision, str. 12, 23, 26, 32, 40, 58, 78, 84, 85, 86.

Kontaktní čočky a zánět očí: 6 důležitých kroků pro úplné vyléčení


I když záněty očí mohou potkat každého, u nositelů kontaktních čoček se vyskytují častěji, protože kontakt očí s mikroorganismy může být při nošení čoček častější.


Jaká je první pomoc při zánětu očí a co dělat, aby se vám zánět vyléčil a mohli jste čočky začít znovu bezproblémově nosit?

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky s UV filtrem ochrání vaše oči!

čočky proti slunci

Sluneční brýle jsou důležité, ale ne vždy plně dostačující.1 Skla slunečních brýlí mohou blokovat až 100 % UV paprsků. Avšak nemají-li brýle dostatečně přiléhavý tvar (např. tolik oblíbené „pilotky“), může kolem jejich obrouček pronikat do očí až 45 % škodlivých UV paprsků1.


Kontaktní čočky s UV filtrem mohou pomoci. Věděli jste, že oční specialisté, kteří sami nosí kontaktní čočky, preferují kontaktní čočky s 1. třídou UV ochrany?2 Zjistěte proč a stáhněte si kupón na zkoušku čoček s UV filtrem.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

5 nejběžnějších příčin červených očí při nošení kontaktních čoček

červené oči z čoček

Nosíte kontaktní čočky a trápí vás červené oči? Příčin může být několik.

Nejčastěji za zčervenáním očí stojí nesprávná péče o kontaktní čočky nebo chybný výběr kontaktních čoček či přípravků pro péči o kontaktní čočky. Většina příčin zčervenání očí z nošení čoček se dá odstranit.

Z čeho vám oči rudnou a jak se zčervenání zbavit? Čtěte.

Komentářů (3) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky při porodu

Porod s kontaktními čočkami

Na internetu nalezneme mnoho nejrůznějších diskuzí na téma porod a kontaktní čočky. Nastávající maminky jsou často zmatené a nejsou si jisté, zdali mohou mít kontaktní čočky při porodu nasazené.


Jsou tedy oční vady při porodu problémem? A je možné mít u porodu kontaktní čočky? Nejen tyto otázky si nyní zodpovíme.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Rohovka - místo, kde leží kontaktní čočka

Rohovka je nejcitlivější tkání lidského těla. Počet nervových uzlíků na 1mm2 se pohybuje mezi 60 – 80. Každý uzlík se dále větví, takže počet nervových zakončení na jejím povrchu se odhaduje až na 315 000 – 600 000.[1] Pokud se rohovka jakkoli naruší, je velmi pravděpodobné, že bolest bude mnohem větší než například při srovnatelném porušení zubu. Nejvyšší hustota nervových zakončení v zubní dřeni je totiž „jen” 25%.


Všem je jasné, že kontaktní čočka by měla být na oční rohovce usazena správně. Co se ale stane, když tomu tak není? Co vůbec rohovka je, jak vypadá a z čeho se skládá?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Jak působí UV záření na vaše oči?

spektrum UV záření

O UV záření se v poslední době mluví stále častěji. Skoro všichni jsme už někdy měli popálenou kůži od sluníčka a slyšeli o vzniku rakoviny kůže.
Dopady slunečního záření na naše oči jsou ale také vážné a rozhodně bychom neměli podceňovat jejich ochranu. Jak ale správně postupovat, abychom co nejvíce snížili riziko jejich poškození?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

15 minut může zachránit váš zrak na celý život

15 minut pro zdraví očí

Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? A co váš zrak? Jakou mu věnujete pozornost? Pravidelné oční prohlídky jednou ročně jsou nutné pro zachování dobrého stavu očí a prevenci dalších onemocnění.


Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Vždyť zrakem přijímáme celých 80 % informací o okolním světě. Staráte se o něj, pečujete o svoje oči?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Svoje oči používáte každý den, dopřejte jim kontrolu každý rok!

Vážíte si svého zdraví, např. chodíte pravidelně k zubaři? Ale kdy jste byli naposled na kontrole zraku? Přitom oči jsou nejen jedním z nejdůležitějších smyslů, ale také ukazatelem našeho zdraví.

Náš zrak je v dnešní době neustále zatěžován – při práci na počítači, sledování televize nebo za volantem. I zdravé oči se pak snadno unaví. K únavě jsou náchylnější zejména ti, kteří nepoužívají dostatečnou korekci zraku. Důsledkem neřešené zrakové vady bývá silná únava očí a bolest hlavy. Můžete jim předejít snadno správnou korekcí zraku pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky a oční alergie

oční alergie a čočky

Alergická reakce oka na vnější alergeny, jako jsou například prach, pyly, roztoči nebo trávy, trápí stále více nositelů čoček. Oční alergie nemusí nutně znamenat, že musíte přestat nosit kontaktní čočky.


Nositelé čoček, kteří trpí na oční alergie, však musí dodržovat speciální režim nošení. Jak tedy sloučit nošení čoček s oční alergií? Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a nebo vyzkoušet jednodenní čočky.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Tajemství mrkání

dailies čočky

Každý člověk mrkne více než 14 000 krát za den. Jedno mrknutí trvá v průměru okolo desetiny sekundy a většinou si jej vůbec neuvědomujeme.


Při nošení kontaktních čoček je důležité, aby kontaktní čočka byla v oku pohodlná při každém mrknutí. Nedostatečné klouzání víčka po oku při mrkání může způsobit nepohodlí kontaktní čočky (pocit sucha v oku, podráždění či pocit cizího tělesa). Co s tím?

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Na léto jedině kontaktní čočky s UV filtrem!

uv filtr kontaktní čočky

Sluneční záření je všudypřítomné a naše oči jsou jeho účinkům vystavovány častěji, než si myslíme, obzvláště pak v letních měsících. Škodlivé UV záření bohužel může náš zrak při dlouhodobém působení poškodit, negativní účinky záření jsou navíc trvalé a kumulují se.

Náš zrak, jeden z nejcennějších smyslů, bychom proto měli před slunečním svitem chránit. Věděli jste například, že sluneční brýle nemusí být 100% ochranou očí před UV zářením? Proto nám výrobci čoček stále častěji nabízí i kontaktní čočky s UV filtry zabudovanými přímo do jejich materiálu. Jak UV filtry v kontaktních čočkách fungují, jak chrání naše oči a proč stojí za to je nosit?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Jak zatočit s oční alergií při nošení čoček v 6 krocích

alergie a kontaktní čočky

Jaro je tady. Spousta z nás začíná řešit, jak spojit alergii a nošení kontaktních čoček. I když jste například dlouhodobý a zkušený nositel kontaktních čoček, období alergií Vám může pořádně zatopit ve smyslu pohodlného nošení čoček. Alergenní látky přenášející se vzduchem se zachycují na kontaktních čočkách a v kontaktu s okem způsobují značné problémy a diskomfort.

Alergeny zároveň mohou podnítit nadměrnou tvorbu slz, což znepříjemňuje i kvalitní vidění přes čočku. Nošení čoček v pylové sezóně se tak může stát pořádným peklem. Co s tím? Máme pro Vás 6 tipů, co dělat, pokud v jarních, letních nebo podzimních měsících trpíte.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Ulevte svým očím při práci na počítači

kontaktní čočky a počítač

Spousta z nás používá počítač ke každodenní práci nebo často přichází do kontaktu s monitorem či jiným světelným zdrojem, televizí apod., které namáhají náš zrak.

Poradíme Desatero pro co nejmenší námahu očí při práci na počítači a řekneme si, jestli je možné pocit suchosti nebo únavu očí z počítače ovlivnit výběrem kontaktních čoček, jaké jsou negativní vlivy monitorů počítačů na náš zrak a jak se těmto vlivům bránit.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Vyšetření zdarma nebo příspěvek na charitu ve světový den zraku

Světový den zraku 2010

Na čtvrtek 14. října již podesáté připadá Světový den zraku organizovaný celosvětovou zdravotnickou organizací WHO (World Health Organization). Dnem zraku se organizace snaží celému světu připomenout, že nejdůležitější pro udržení zdraví očí je prevence – pravidelné návštěvy u očního specialisty a vyšetření zraku. „Pečujte o svůj zrak. Kontrolujte ho. Chraňte ho.“, říkají.


Po celé České republice se konají různé akce oslavující den zraku vyšetřením zdarma nebo osvětou pomocí přednášek či různých her.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Je nošení kontaktních čoček (ne)bezpečné?

Kontaktní čočky nebezpečné?

Myslíte si, že je používání kontaktních čoček nebezpečné? Pokud jste tento dojem získali kvůli některé z historek o urputných zánětech nebo poškození oka, čtěte dále.


Nošení kontaktních čoček je ve skutečnosti velmi bezpečné a závažné komplikace nastávají jen v extrémních případech. Informujte se o tom, proč je nošení čoček opravdu bezpečné a co se musí stát, aby čočky začaly být hazardem pro oko.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Přenášení kontaktních čoček jak jej možná neznáte

Přenášení kontaktních čoček

Nošení kontaktních čoček déle než na jakou dobu jsou určeny neboli přenášení je často diskutované téma. Kontaktologové před ním varují, nositelé jej praktikují.

Do pojmu přenášení je možno zahrnout mnoho s přenášením spojených témat, ale my se zaměříme na to, co všechno může být přenášení a proč se tak vehementně zakazuje.

Víte, co všechno se dá zahrnout do přenášení nebo co vám dlouhodobým přenášením hrozí? Nabízíme odpovědi.

Kontaktní čočky jsou o správné oční hygieně a přenášení do ní určitě nepatří.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Co je syndrom suchého oka

Slyšeli jste někdy o syndromu suchého oka? Víte co to je, jak se projevuje, jak se mu vyhnout nebo se jej zbavit? Jedná se o narušení slzného filmu. Slzný film je pro pohodlné vidění jedním z nejdůležitějších faktorů, hlavně pak při nošení kontaktních čoček.

Syndrom suchého oka je „choroba“, která postihuje široké spektrum nejen nositelů kontaktních čoček. Projevuje se mnoha příznaky, u různých pacientů může mít různé projevy.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Nejčastější problémy při nošení kontaktních čoček - jak na ně?

Používání kontaktních čoček by mělo být bezproblémové, čočka by neměla být v oku cítit. Bohužel ale občas nastane situace, kdy tomu tak není. Čočka začne v oku škrábat, pálit, oko tlačí, cítíte suchost v očích... Co dělat, když kontaktní čočka přestane být z ničeho nic pohodlná? V našem článku nabízíme několik rad pro první pomoc při těchto potížích.

Komentářů (183) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 38 x

Celkem odpovědí: 66