Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Vzdělávání

Vzdělání v oboru optometristaOdborným, vysokoškolsky vzdělaným zdravotníkem v oblasti kontaktních čoček a optiky – „optometristou“ se lze stát po absolvování studia na několika vysokých školách, aktuálně je to možné na třech univerzitách:

Masarykova univerzita, Lékařská fakulta

Obor: Optika a optometrie

  • tříleté bakalářské studium zakončené bakalářským titulem Bc.
  • navazující dvouleté studium zakončené magisterským titulem Mgr.


Přijímací zkoušky na bakalářské studium jsou pro absolventy střední školy se složenou maturitní zkouškou, přijímací testy jsou z biologie a fyziky v rozsahu středoškolského studia. Bakalářské studium je prezenční, denní.

Obsah studia:
znalosti z anatomie oka, základy optiky, optometrie a oftalmologie, fyzikální a chemické znalosti týkající se lidského oka

Na navazující magisterské studium je možné nastoupit po absolvování bakalářského studia. Studium je prezenční, denní.

Obsah studia: prohloubení znalostí z oftalmologie - o příčinách, vzniku a vývoji chorob, o nejnovějších postupech v léčbě onemocnění, o nových poznatcích z molekulární biologie a genetiky. Znalosti optického systému oka. Základní diagnostika refrakčních vad. Diagnostika a léčba chorob rohovky. Teoretické znalosti onemocnění zadního segmentu oka.

Kontakty:
Masarykova univerzita
Lékařská fakulta
Pekařská 53, 656 91 Brno
Tel.: 543 182 844
www.med.muni.cz

Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta

Obor: Optometrie

  • tříleté bakalářské studium zakončené bakalářským titulem Bc.
  • navazující dvouleté studium zakončené magisterským titulem Mgr.


Přijímací zkoušky na bakalářské studium jsou pro absolventy střední školy se složenou maturitní zkouškou, přijímací testy jsou z fyziky a biologie v rozsahu středoškolského studia. Bakalářské studium je prezenční, denní.

Obsah studia: Optometrické základy včetně odborné praxe, předměty s matematicko-fyzikálním a všeobecně zdravotnickým zaměřením, základy lékařských a biologických předmětů zaměřených na potřebné znalosti z anatomie, fyziologie, farmakologie a oftalmologie, brýlová optika.

Na navazující magisterské studium je možné nastoupit po absolvování bakalářského studia. Studium je prezenční, denní.

Obsah studia: Rozšíření teoretických i praktických znalostí z oboru optometrie, zaměření na specifické oblasti optometrie, získání statistických znalostí, metodika vědecké práce, spolupráce s oční klinikou LF a dalšími, osvojení nejmodernějších technik v optometrii, získání přehledu v oboru apod.

Kontakty:
Univerzita Palackého v Olomouci
Přírodovědecká fakulta - Katedra optiky
tř. 17. listopadu 50, 772 00 Olomouc
Tel.: 585 634 060
http://www.upol.cz/

České vysoké učení technické v Praze, Fakulta biomedicínského inženýrství

Obor: Optika a optometrie

  • nově otevřené tříleté bakalářské studium zakončené bakalářským titulem Bc.


Přijímací zkoušky na bakalářské studium jsou pro absolventy střední školy se složenou maturitní zkouškou, přijímací testy jsou z biologie a druhého volitelného předmětu – fyziky, matematiky nebo informatiky v rozsahu středoškolského studia. Bakalářské studium je prezenční, denní.

Obsah studia: Znalost a praxe v optice, optometrii a oftalmologii, přírodovědné a lékařské základy v oblastech týkajících se lidského oka. Znalost přístrojové techniky užívané v těchto oborech.

Výuka je zajišťována především v Kladně, max. 30 min. od ČVUT v Praze, v prostorách Fakulty biomedicínského inženýrství a aule Kokos. Po dokončení studia lze navázat na magisterský program Biomedicínská a klinická technika.

Kontakty:
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta biomedicínského inženýrství
nám. Sítná 3105 272 01 Kladno 2
Tel.: 312 608 223
http://www.fbmi.cvut.cz/

Budoucnost kontaktních čoček – čočka jako nosič očních léků

kontaktní čočky v budoucnosti

Již několik desítek let vědci hledají další možná využití kontaktních čoček v medicíně. Čočky by mohly kontrolovat procesy v těle projevující se na očích – např. hlídat hladinu cukru u pacientů s diabetes nosících čočky na základě kvality slzného filmu.


Jedno využití se ale může objevit velice brzy: Pro léčbu alergického zánětu spojivek jsou v dnešní době jako nosič léku běžně užívány oční kapky. Výzkum nyní ukázal, že jako podobné medium pro aplikaci léčivé látky do očí mohou sloužit i kontaktní čočky.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky a diabetes

kontaktní čočky a cukrovka - diabetes

Diabetes působí na metabolické procesy v těle, kolísáním cukru v krvi dochází k nevyvážené ostrosti zraku. Hladina krevního cukru ve vztahu ke kontaktním čočkám ovlivňuje také kvalitu slzného filmu, který je důležitý pro pohodlné nošení kontaktních čoček.


Je tedy cukrovka kontraindikací pro nošení kontaktních čoček? Musí se diabetici vzdát možnosti nosit kontaktní čočky? Poslední studie říkají, že nikoliv.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kongres optometrie a optiky 2011

Kongres optiky a optometrie 2011

Společenstvo českých optiků a optometristů pořádá již 6. vzdělávací kongres pro odbornou veřejnost. Celá akce je umístěna do moderního a velice přitažlivého univerzitního kampusu Bohunice Masarykovy univerzity v Brně přes víkend 17. – 18.9. 2011.

Kongres kromě jiných jako generální partner sponzoruje výrobce kontaktních čoček Acuvue – firma Johnson&Johnson. Sjezd je každoročně pořádán pro informovanost optiků, optometristů a studentů těchto oborů o novinkách ve světě kontaktních čoček, brýlí a optiky.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

17. výroční sjezd České kontaktologické společnosti

Sjezd ČKS

Česká kontaktologická společnost, sdružující pod sebe všechny specialisty na kontaktní čočky z České republiky, ve dnech 12. – 14.11. již posedmnácté pořádala výroční sjezd v Nymburce. Kontaktologům byla ve všech 3 dnech nabídnuta spousta odborných a zajímavých přednášek nejen od českých kolegů, ale i od několika zahraničních hostů.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Optometrie 2010

Kongres Optometrie 2010

5. ročník vzdělávacího optometrického kongresu s názvem Optometrie 2010, pořádaný Společenstvem českých optiků a optometristů, se odehrával o víkendu 18. – 19. září v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Pro oční odborníky bylo připraveno mnoho poučných přednášek pro rozšíření odborných obzorů, ale také prostory se stánky s nejnovějšími produkty a technologiemi – mezi nimi byl i náš stánek Cocky.cz. Více fotografií z kongresu je možné vidět na stránce Cocky.cz na Facebooku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

TOP OPTA 2010

Opta

O víkendu 5.2. - 7.2. 2010 se konal 16. ročník veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie TOP OPTA 2010.


Nejenže byly představeny nové kolekce obrub, slunečních brýlý, nové optické technologie a přístroje, ale jako každý rok byly vybírány nejlepší produkty roku 2009. 1-Day Acuvue TruEye získaly ocenění.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Academy for Eyecare Excellence

Academy for Eyecare Excellence

Výrobce kontaktních čoček CIBA VISION pořádá dne 3. října 2009 odborné přednášky na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně. Odborný program je součástí celosvětového projektu Academy for Eyecare Excellence, jehož cílem je vzdělávání a poskytování informací očním specialistům.
Akademie je rozdělena na část pro obchodníky, prodejní personál, studenty a pro odborníky. Programu se můžete účastnit zdarma, ale je potřeba se předem registrovat na zákaznickém servisu firmy objednavky.cibavision@cibavision.com.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72