Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Péče o kontaktní čočky

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat..měla jsem kontaktní čočky v kufru v zavazadlovém prostoru letadla. Nevíte, jestli se mohli nějak poškodit kvůli nízké teplotě v zavazadlovém prostoru. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky by neměly v žádném případě promrznout. Chlad může totiž změnit jejich mikroskopickou strukturu a v materiálu mohou vzniknout mikrotrhliny. Na pohled se to ale žádným způsobem nepozná. Kontaktní čočky je vhodné z tohoto důvodu přepravovat v kabině. Pozorujte, zda s kontaktními čočkami, které již byly v zavazadlovém prostoru není něco v nepořádku, zda nepociťujete nějaký diskomfort při jejich nošení. Pokud ano, čočky vyhoďte a již je dál nepoužívejte.

Dotaz:

Dobrý den, včera se mi stala taková nepříjemná věc, myslím si, že jsem si nechtěně pomíchala čočky ( nevím, která je která ) jak nejlépe poznám, která kam patří? Stačí, když si nasadím do oka jednu, pak druhou a ve které vidím lépe je to ona? Ještě se mi to nikdy nestalo, až včera poprvé a teď nevím jak to poznat.

Odpověď:

Dobrý den, nevím, jakou značku, popř. typ kontaktních čoček nosíte. U některých typů čoček rozdíl poznat lze (např. pokud nosíte na jednom oku čočku torickou = s cylindrem a na druhém klasickou sferickou = bez cylindru). V ostatních případech pak bývá možná pouze varianta "zkusit jak vidím", kterou jste popsala ve vašem dotazu.

Dotaz:

Dobrý den, ztratil jsem pouzdro na čočky, a dal jsem je do čisteho kelimku z lekarny (s roztokem). Nemůžou se k sobě přes noc nějak přilepit?

Odpověď:

Dobrý den, přilepit by se k sobě neměly. Kelímek není ideální, zkuste si co nejdříve pořídit pouzdro na kontaktní čočky - prodává se individuálně nebo jako součást balení roztoku na kontaktní čočky.

Dotaz:

Dobrý den, nosím měsíční čočky, ale teď v půlce měsíce mi došel roztok. Mohu tedy v půlce měsíce použít jiný roztok nebo musí být roztok stejný s jakým jsem na začátku měsíce začala?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, pokud máte na mysli stejnou značku roztoku, který jste na kontaktní čočky doposud používala, není problém. Pokud se jedná o jiný typ roztoku, existuje možnost, že by určité látky z původního roztoku, uchycené na kontaktní čočku, mohly reagovat s novým roztokem. V oku by pak čočka mohla působit nepříjemně, pálit apod. Doporučila bych Vám tedy začít používat novou značku roztoku až s novým párem čoček. Předejdete tak výše zmíněnému riziku.

Dotaz:

Dobrý den, dneska jsem ztratila jednu čočku a nemohla jsem jí najít tak jsem si vzala novou a tu co jsem měla předtím jsem pak našla, můžu si jí dát do pouzdra a pak si jí nasadit jako další pár?

Odpověď:

Dobrý den, předpokládám, že se kontaktní čočka po dobu ztráty nenacházela v roztoku na kontaktní čočky. Mohla tedy snadno vyschnout, po novém zbobtnání čočky v roztoku může tedy vykazovat odlišné parametry, než původně. Zároveň mohlo jakýmkoliv způsobem dojít ke kontaminaci čočky mikroorganismy (riziko vzniku zánětu). Navíc je také potřeba myslet na to, že je nutné dodržovat doby výměny kontaktních čoček - tzn. nepřekračovat dobu, po kterou je možné kontaktní čočku používat po otevření blistru (měsíční čočky 30 dní od otevření, 14 denní přesně 14 dní apod.) Proto bych nedoporučovala tuto kontaktní čočku do oka znovu nasazovat, ale rovnou ji vyhodit.

Dotaz:

Dobrý den.Potřebuji se zeptat.Má být roztok v lednici??A co kontaktni čočky?Mohou tam byt také?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, roztok na kontaktní čočky (otevřený i neotevřený), stejně jako kontaktní čočky samotné se v lednici skladovat nemusí. Všechny informace ohledně uchovávání a skladování by měly být k nalezení v příbalovém letáku.

Dotaz:

Dobrý den, nechala jsem čočky v roztoku po dobu tří dnů, roztok jsem neměnila, mohu čočky ještě použít? Děkuj iza odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, doporučujeme roztok v pouzdru měnit jednou za tři až čtyři dny. Pokud neprodlužujete dobu nošení čoček (u 30 denních 30 dní od vybalení čočky z blistru, u 14 denních dva týdny) můžete čočky znovu nasadit.

Dotaz:

Dobry deb,chtela bych se zeptat jestli se daji vycistit kontaktni cocky ktere se mi obarvily barvou na oblicej. Jedna se o bile kontaktni cocky. A obarvilo se mi to cervenou barvou

Odpověď:

Dobrý den, obávám se, že jediný roztok, který by mohl být schopný barvu odstranit je peroxidový roztok. V případě barevných kontaktních čoček by ale s nejvyšší pravděpodobností došlo k odbarvení i původní barvy kontaktních čoček.

Dotaz:

Dobrý den, aosept je čistý H2O2? Nebo jsou v něm ještě jiné látky?

Odpověď:

Hezký den, peroxid je pouze pomocná látka roztoku AOsept - obsah peroxidu vodíku v roztoku je 3%. AOsept obsahuje i další látky, které roztok stabilizují a jinak chemicky ovlivňují čočky. Stejně tak chemická reakce se speciálním pouzdrem AOseptu by s vyšší koncentrací peroxidu pravděpodobně probíhala jinak. Na čočky určitě nelze použít jen čistý peroxid vodíku. S pozdravem Radka

Dotaz:

dobrý den, asi před měsícem jsem začala používat kontaktní čočky acuvue. Snáším je docela dobře, ale používám kapičky Refresh a Optive. Poraďte mi prosím, jestli tyto kapky mohu používat, nebo je mám nějak střídat, jestli nehrozí návyk a jestli se dají používat dlouhodobě. děkuji Petra

Odpověď:

Dobrý den, v příbalovém letáku očních kapek by mělo být vždy uvedeno, zda se mohou používat s měkkými kontaktními čočkami. Kapky Optive i Refresh tento požadavek splňují. Střídání kapek je možné, doporučovala bych ale používat vždy jeden typ s jedním párem čoček, aby se předešlo případné chemické reakci ulpělých zbytků kapek na kontaktní čočce. Zmíněné kapky se mohou používat i dlouhodobě, návyk na ně by hrozit neměl.

Dotaz:

Dobrý den.Nosím KČ 1-DAY ACUVUE MOIST. Občas se mi při nandávání stane,že se mi čočka vypadne a sroluje se.Mohu ji použít znovu nebo ne.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, pokud Vám kontaktní čočka během nasazování upadne na čistou plochu, ne na podlahu, můžete ji opláchnout v roztoku z blistru a poté vyzkoušet nasadit. Pokud Vám kontaktní čočka z oka vypadává během dne, jedná se pravděpodobně o nevhodný model a doporučovala bych Vám spolu s kontaktologem popřemýšlet o změně.

Dotaz:

Dobrý den chystám se pořídít kontaktní měsíční čočky air optix night and day..chci se zeptat jestli se můžou sundat, když se jde např: do bazénu, odličování, péče o obličej a potom zase nandat a nechat je přes noc. Děkuji Svárovská

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky Air Optix Night and Day jsou sice schváleny pro kontinuální nošení (nepřetržité), neznamená to ale, že musí být v oku přítomny po celou dobu nošení (30 dní). Je možné je nosit mimo jiné i pouze přes den a na noc sundávat. Není proto problém je z očí vyndat a znovu nasadit. Co se týče líčení a odličování - platí zde zásada: vždy první čočky (nasadit čočky a nalíčit; sundat čočky a odlíčit). Do bazénu - pokud můžete fungovat bez čoček, není, co řešit, v ostatních případech pak čočky jednodenní (řádně odzkoušené a zkontrolované kontaktologem) nebo peroxidový roztok a čočky vícedenní. Přespávání v kontaktních čočkách s sebou přináší i jistá rizika, nezapomínejte proto na pravidelné oční kontroly u očního lékaře nebo kontaktologa.

Dotaz:

Dobry den, pouzivam cocky SofLens a roztok ReNu, mohu ted po dvou tydnech zacit na ty cocky pouzivat roztok Horien Solution? Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, obecně se doporučuje na jeden pár kontaktních čoček používat právě jeden roztok. Při používání vícero roztoků by mohlo dojít k chemické reakci některých látek z těchto roztoků, jejichž produkty by mohly dráždit oči. Doporučovala bych Vám tedy začít používat nový roztok až s novým párem kontaktních čoček. Kontaktní čočky SofLens jsou vyráběny z hydrogelového materiálu, který je méně propustný pro kyslík. Na našem trhu jsou i čočky ze silikonhydrogelového materiálu, který k oční rohovce přivede více kyslíku, a takovéto čočky jsou pro oko tedy šetrnější. Zvažte, prosím, zda by nebylo vhodné navštívit očního specialistu. V rámci očního vyšetření by pro Vás mohl vybrat vhodný typ kontaktních čoček z novějšího materiálu, který by Vám vyhovoval ve všech směrech.

Dotaz:

Dobry den. Je mozne, aby mne po pouzivani roztoku Complete svedila ocni vicka? Dekuji. A jaky roztok mi doporucite ke kont. cockam Biofinity? Dekuji!

Odpověď:

Dobrý den, ke kontaktním čočkám Biofinity je doporučený roztok Options Multi nebo peroxidový roztok Aosept, který je na citlivé oči. Po používání roztoku Comlete se mohla objevit alergická reakce-svědění víček na tento druh roztoku nebo složku, kterou roztok obsahuje. Pokud máte více citlivé oči doporučuji Aosept, podmínkou je, že čočky tam musí být minimálně 6 hodin na vyčištění, kdy peroxidový roztok bublinkuje a čistí čočky od usazenin a nečistot.

Dotaz:

Dobry den, muj kontaktolog mi doporucil roztok OptiFree Replenish v kombinaci s cockami Accuve Oasys. Planuji pouzivat cocky tak 2 tydne, tak by me zajimala cetnost vymeny roztoku v pouzdrech s cockami, kdy je nebudu par dni nosit. V navodu k roztoku pisi az 30dni, ze se mohou cocky v roztoku ponechat. Ale v navodu k cockam doporucuji menit roztok po 3 dnech, kdyz se cocky nepouzivaji. Dale by me zajimalo pouziti specialni klesticek na vyndavani cocek. Mam zakoupene specialni primo z aplikacniho strediska, ale v navodu k cockam pisi, ze se nemaji na manipulaci pouzivat zadne klesticky ani pinzety. Dekuji moc za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, roztok na kontaktní čočky je nutný měnit denně v pouzdře, ikdyž čočky nenosíte, jinak hrozí riziko infekce, zánětů . Kleštičky na kontaktní čočky můžete používat, ale musí mít konce potažené umělými nástavci,aby se čočky nepoškodily nebo nepoškrábaly. Optifree Replenish samozřejmě je doporučená na Acuvue Oasys, má v sobě navíc umělé slzy, které čočky v pouzdře zvlhčují. S pozdravem Lucie Vaňková Optometristka

Dotaz:

Dobrý den, dcera nosí čočky. ale vždy jen ty na jednodenní použití. Např. na dovolenou, na kolo, k moři, na lyže. Jinak nosí brýle. A ačkoliv jí sluší, nikdo jí to nevymluví a mermomocí nosí čočky. Ale nedodržuje dobu uvedneou k jejich používání. Ráda bych Vás požádala o odborný názor k tomu. A pak taky - nevyznám se v typech, cenách, možnostech. Prosím, jak to tedy udělat, aby mohla nosit š¨čočky skoro poád? Nejsem si vůbec jistá, že by t omá rodina finančně utáhla. Děkuji za odpoveď. Irena Žaloudková

Odpověď:

Dobrý den, doba nošení čoček je rozdělena na druh čoček. Pokud nosí 14 denní čočky, doba užívání je 14 dní od otevření blistru kontaktních čoček. Měsíční čočky se užívají měsíc od otevření blistru kontaktních čoček a jednodenní se nosí nárazově, kdy ráno čočky nandá a večer vyjme a vyhodí. Existují i kontinuální čočky, v kterých může být 24 hodin denně.

Dotaz:

Dobrý den, dříve jsem nosila měsíční čočky Soflens 59, nedávno jsem přešla na 14-denní Acuvue Oasys, ale pořád se mi opakuje ten samý problém. Stává se mi, že když si nasadím třeba i jen jednou nošené čočky na oko, vidím rozmazaně. Když se dívám jen jedním okem a druhé mám zakryté, v některých případech vidím i ostře (někdy ale ani tak ne). I když několikrát vyndám čočky z oka a omyji je v roztoku, nezlepší se to. Když ale použiji v ten samý moment novou čočku, vidím dobře. A když zkusím \"problémovou\" čočku nasadit třeba po třech dnech, někdy také už vidím ostře (někdy ale ne). Opravdu nevím, čím by to mohlo být způsobeno. Děkuji za každou radu.

Odpověď:

Dobrý den, používejte peroxidový roztok na kontaktní čočky-Aosept, ten Vám čočky vyčistí nejlépe od všech usazenin a nečistot. Pokud problém ve vidění stále potrvá, navštivte očního specialistu, at vás kompletně přeměří dioptricky nebo změní tip čoček. Příčin může být více, nekvalitní refrakce, špatný výběr čočky, nesprávné zakřivení u čoček, které neodpovídá vašemu zakřivení rohovky.

Dotaz:

Dobrý den, na radu očního lékae uvažuji o změně druhu kontaktních čoček a to na Air optix aqua od ciba vision. V souvislosti s tímto i o nákup roztoku na Silikon-hydrogelové čočky. V současné době však nosím i standardní tříměsíční barevné čočky, které střídám. Je možné tento roztok používat i na běžné čočky, nebo je nutné mít roztoky dva? Předem díky za odpověď Michaela

Odpověď:

Dobrý den, ano můžete používat Solo care Aqua na více druhů čoček.

Dotaz:

Dobrý den, kamarádka mi říkala, že se pouzdro na čočky nesmí umývat vodou z vodovodu. Je to pravda? a pokud ano, jak mám tedy pouzdro čistit? přes čočky občas vidím zamlženě, může to být způsobeno tím, že pouzdro myju vodou z vodovodu?nebo čím může být toto nepříjemné zamlžení způsobeno? děkuji Katka P.

Odpověď:

Dobrý den, pouzdro a ani kontaktní čočka nesmí přijít do styku s vodou. Pouzdro se čistí pouze roztokem a čočky také. Mlhavé vidění může být způsobeno více problémy- neostrým viděním,kdy potřebujete kontrolu a vyšší dioptrie,kontakt s vodou nebo čočky mají více usazenin. Doporučuji vzít nový pár čoček a nové pouzdro. Vždy čistit pouze roztokem.

Dotaz:

Je jedno jaký roztok používám na své kontaktní čočky? samozřejmě,že bude na kontaktní čočky, ale zajímá mě, jestli je jedno,že budu kombinovat jiné značky. jinou pro kontaktní čočky, jinou pro roztok. děkuji

Odpověď:

Je lepší nekombinovat roztoky s jinými výrobci čoček, může to mít vliv na nošení čoček.

Dotaz:

Dobrý den, používám měsíční kontaktní čočky Biofinity, a používám roztok switch. Mohu po polovině doby (po 15 dnech) změnit tento roztok? (např. roztokem Opti-free Express). Děkuji Jana Nováková

Odpověď:

Roztok Opti-free je univerzalni, takze muzete.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co vznikne neutralizací peroxidu vodíku? Na škole jsme se učili, že H2O a volné radikály kyslíku. Neznamená to tedy, že KČ ošetřujeme pouze ve vodě? Pokud ano,jak je možné, že se \"nepřilepí\" na rohovku, jako by se to stalo po vytažení z vody nebo destilované vody...Děkuji za odpověď, Svobodová

Odpověď:

Dobry den, po neutralizaci H2O2 opravdu vznikne pouze voda. Predtim ale peroxid vodiku vydezinfikuje cocky. Zneutralizuje se prave proto, abyste si je mohla nasadit. Cista voda Vam cocky nevydezinfikuje.

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě jestli je možné čištění pouzdra na kontaktní čočky horkou vodou... kamarádka to totiž už hodně dlouho provozuje a je přesvědčená, že v horké vodě nejsou žádne mikroorganizmy a tímto způsobem pouzdro dostatečně vydenzifikuje. Já si ale nejsem natolik jistá a proto se na vás obracím s dotazem jestli je to vhodní postup pro čištení pouzdra. Vopřed děkuji za odpověď.

Odpověď:

Názor, ze v horké vodě nejsou mikroorganismy je mylný. Musela byste pouzdro převařit a to by pravděpodobně nevydržela hmota pouzdra.Pouzdro je nutné vyplachovat roztokem.

Dotaz:

dobry den cocky nosim zhruba rok a pote co jsem v lete dostala zanet spojivek tak mi dela noseni problemy. zacali se mi delat cervene zilky nekdy je mam vic nekdy min doktorka mi rekla ze to nic neni ale me znepokojuji protoze pred zanetem spojivek jsem je nemela. a pak posledni dobou vidim zamlzene a kdyz cocku z oka sejmu tak je takova jakoby \"zaparena\" je na ni takova vrstva. nosim cocky Bausch&Lomb mesicni. dekuju moc za radu.

Odpověď:

Na čočkách se usazuje pravděpodoně více usazenin, než je obvyklé, bylo by třeba zkrátit dobu nošení, zlepšit čištění, nevynechávat mechanické očištění čočky, případně i změnit roztok na čištění.

Dotaz:

Lze použít roztok Aosept na silikon-hydrogelové čočky? Děkuji.

Odpověď:

Ano. Roztok Aosept je roztoku univerzalni a je velmi účinný.

< Předchozí 1 2 3 4 5 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 38 x

Celkem odpovědí: 66