Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Péče o kontaktní čočky

Dotaz:

Dobrý den, bylo mi doporučeno kontaktologem mít doma jedno \"čisté\" pouzdro na čočky a jedno s sebou nosit (hodí se to i třeba když zrovna nespím doma nebo čočky potřebuju vyndat - v případě měsíčních by bylo škoda je hned vyhodit...), ale když v tom \"cestovním\" pouzdru mám nalitý roztok (přece nebudu všude s sebou nosit i celou lahvičku), nevím, jak dlouho tam může zůstávat, abych do něj mohla v klidu dát čočky... přece ho nebudu každý večer vylívat, když jsem ho nepoužila... po jaké době je třeba ho obměnit, pokud \"cestovní\" pouzdro nepoužiji? Díky za odpověď Kateřina B.

Odpověď:

Skutečně je dobré mít jedno pouzdro připravené vždy s sebou, pro případ nutnosti neplánovaně vyjmout čočky. Pokud cestovní pouzdro nepoužijete je možno roztok v něm ponechat 1 až 2 dny. Pak je nutno roztok z důvodů sterility nutno vyměnit za nový. Pokud byl však použit musíte ho měnit vždy, tak aby čočky byly ukládány vždy do čistého.

Dotaz:

Mám zájem pořídit si čočky O2Optix. Jaký konkrétní roztok byste mi doporučili? Má lékařka říkala, že se může používat pouze Solo care aqua, který nepatří právě k nejlevnějším. Také mě zarazilo, že čočky O2optix mají průměr pouze 14,2. Zkušební pár čoček, který mi lékařka dala měl průměr 14,0. Může mi to způsobit nějaký problém?

Odpověď:

Pro měkké kontaktní čočky můžete používat všechny roztoky určené pro měkké kontaktní čočky. Jeden typ čoček, se obvykle vyrábí v jednom průměru, důležitější je vnitřní zakřivení (BC).

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat zda je roztok SOLO CARE AQUA vhodný na kapání do očí. Nikde jsem to v návodu nenašla. Například roztok OPTI-FREE lze volně kapat do očí.

Odpověď:

Žádný roztok na péči o kontaktní čočky není zcela vhodný pro přímé kapání do očí, je konstruován na desinfekci čoček. Samozřejmě, že se do oka dostává nasáklý v čočce, tudíž nemůže oko poškodit. Pro vkapávání do oka bych dopručovat některý z tzv. zvlhčovacích roztoků, nebo umělých slz.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, když jsem předtím nosila čočky, a ted asi nějak 6 měsíců ne, byly pořád v nádobce i s tím roztokem a nic jsem s nimi nedělala. Můžu si je dát znova do očí ne už ne, když jsem ten roztok neměnila?

Odpověď:

Tak dlouhou dobu uskladněné čočky, bez další péče, je nutno vyhodit. Mohou být bakteriálně kontaminované.

Dotaz:

Ráda bych svému manželovi zakoupila ultrazvukovou čističku na kontaktní čočky i přes její poměrně velkou cenu, protože se bojím, aby neměl s očima větší problémy. Dost často totiž nepoužívá určené roztoky, ale jen obyčejný fyziologický roztok. .Je potřeba k čističce kupovat ještě nějaké speciální roztoky?

Odpověď:

Používání fysiologického roztoku je velmi nebezpečné, protože je to dobrá živná půda pro mikrooganismy a může tak dojít ke kontaminaci čočky a zavlečení infekce do oka. Ultrazvuková čostička tento problém zcela neřeší, čistí čočky jen od mechanických nečistot, bakteriální kontaminaci bez nějakého desinfekčního prostředku nazabrání. Roztoky je při nošení čoček nutno používat.

Dotaz:

Chci se zeptat, jak často se musí měnit dezinfekční roztok v pouzdře na čočky, pokud v něm přechovávám čočky každý den přes noc.

Odpověď:

Vaš otázka mě velkmi překvapuje, neboť o péči o čočky Vás musí Váš kontaktolog podrobně informovat. Roztok v pouzdře se musí měnit denně, resp. po každém popužití, není možno ho používat vícekrát.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné ke kontaktním čočkám Focus Visitint (Ciba) používat roztok Optosoak (Wilens). Kamarádka mi ho doporučila, že jej používá. Je to prý levné a dobré. Ale když jsem si blíže přečetla etikety, tak nesouhlasí procentní obsah vody. Chtěla bych se tedy ujistit, že si čočky neznehodnotím nebo dokonce zda to nevadí očím :o)

Odpověď:

Výrobce (Wilens) udává, že roztok je vhodný pro péči o kontaktní čočky vyrobené z materiálu HEMA (38% vody). Je nutné se držet pokynů výrobce a používání pro čočky z jiného materiálu nelze tedy doporučit.

Dotaz:

Na mém roztoku je napsáno, že se čočky nemusí po vyjmutí z oka čistit, ale stačí je pouze vložit do pouzdra a přelít tím roztokem. Je tedy čištění zbytečné?

Odpověď:

Některé roztoky mají tzv. \"no-rub\" (bez mnutí) funkci, kde není nutné čočky mechanicky čistit. Pravděpodobně se jedná o Váš roztok.

Dotaz:

Používám jednodenní čočky, je to pro mě ale nevýhoda, uvažuju o měsíčních ale nevím, jak dlouho je můžu nechat v roztoku...kdybych je nepoužívala každý den a měla je třeba na 2 měsíce. Je to možné? Neponičím je? Slyšela jsem že je nemůžu nechat tak dlouho v roztoku... Děkuju

Odpověď:

Pokud čočky nepoužíváte denně je možno prodloužit dobu používání o dny kdy je nepoužijete, doba uložení by však neměla přesáhnout přibližně dvojnásobek doby k užívání určené. Pokud čočky nepoužijete více jak 3 dny, je nutno je očistit a vyměnit roztok v pouzdře.

Dotaz:

Mám problém s čočkami, protože dost často kdyz si je nasadím, tak mám pocit škrábání v očích, někdy jenom v jednom a někdy mi oko hned začne červenat. Dnes ráno když jsem si své měsíční čočky nasazovala,tak jsem na nich dokonce uviděla nějaké nečistoty. Dělám chybu v čištění? Vždy večer, když čočky čistím tak je jenom vysadím z oka a zaliji roztokem.

Odpověď:

Dobré je promnutí čoček po vyjmutí z oka i u roztoků tzv bez mnutí ( no rub). Pokud se Vám usazeniny dělají ve větší míře doporučuji přejít na dvoutýdenní čočky. Každopádně by bylo vhodné vyšetření k vyloučení nějaké komplikace ještě v ranném stadiu.

Dotaz:

Používám Opti free expres, kupuji si největší balení, které je cenově nejvýhodnější. Včera se mi ale stalo, že jsem se při čištění čoček nechtě dotkla kapacího ústí lahvičky s roztokem. Na návodu k Optii free je napsáno, že se nikdy nemám ničím tohoto ústí dotýkat, neboť by mohlo dojít ke kontaminaci roztoku. Mám tedy celou lahev raději vyhodit (je skoro plná, otevřela jsem ji teprve před 3 dny), i když jsem na ústí sáhla zcela čistými, antibakteriálním mýdlem umytými, prsty?

Odpověď:

Pokud odlijete z lahve trochu roztoku tak, aby omyl výtokovou oblast můžete roztok používat i nadále, jeho antibakteriální účinky by měly být dostatečné.

Dotaz:

Dobrý den,používám kontaktní čočky od firmy Bausch and Lomb.Nyní jsem si koupila od firmy Ciba Vision.Jelikož mi zbyl ještě roztok Renu,tak jsem se chtěla zeptat,jestli ho mohu používat na ty nové čočky,nebo si musím koupit roztok Opti free?Děkuji Vondrušková

Odpověď:

Roztoky na měkké čočky jsou zaměnitelné. Můžete tedy ReNu používat. Jinak Opti free není navíc výrobek firmy CIBA Vision, ale Alcon.

Dotaz:

Píšu práci na téma kontaktní čočky a jejich používání. Zajímalo by mě, zda by k jejich uchovávání nepostačoval fyziologický roztok (roztok NaCl) a borová voda k jejich dezinfekci. Popřípadě tyto prostředky spojit s tepelnou dezinfekcí (vyvařování).

Odpověď:

Fysiologicvký roztok není vhodný pro uchovávání KČ. Je velmi dobrou živnou půdou pro mikroorganismy a došlo by v nebezpečné kontaminaci čoček a velmi vysokému riziku vzniku rohovkového vředu. Borová voda je v tak nízké koncentraci, že na desinfekci čoček nestačí. Tepelná desinfekce není pro nové čočky s vyšším obsahem vody nebo pro silikonhydrogelové vhodná, pro možnost poškození materiálu čočky a především pro koagulaci bílkovin ve struktuře čočky. Tím se čočka definitivně znehodnotí a zvyšuje riziko vzniku komplikací.

Dotaz:

Dobrý den, nosím tvrdé kontaktní čočky - dg. Keratoconus. Již delší dobu se mi na nich tvoří usazeniny, které mi nejdou ničím vyčistit. Ani různými roztoky, ani ultrazvukem. Lékaři vyloučily, že by to mělo vliv na jiné nemoci. Např:zažívací problémy, zánět kyč. kloubu. Jaký názor na to máte vy?Usazeniny se mii začaly tvořit zhruba v té době, kdy jsem začala mít střevní problémy a ty trvají dodnes. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Na čočkách se tvoří usazeniny z bílkovin a tuků ze slz. Tvrdé čočky jsou proti usazeninám poněkud odolnější ( záleží i na materiálu a zda máte RGP nebo skutečně klasické čočky z PMMA), ale po určité době, kdy dojde k mikroskopickému poškození povrchu čočky, již usazeniny odstranit nelze. Nebezpečí může také vznikat při kolonizaci čočky některými plísněmi. Čočky s usazeninami, které nelze odstranit jsou nebezpečné a mohou být příčinou komplikací, je tedy nunto je vyměnit.

Dotaz:

Používám KČ Focus Night and Day a roztok AOsept (vyhovuje mi nejvíc). Mám ale problém, že si někdy potřebuji KČ vyndat a nasadit dříve, než uplyne neutralizační proces. Řeším to tak, že čočky nemyji a dám je do již použitého roztoku, který mi zbyl z minulého čisštění!!! Napadá Vás nějaké jiné řešení? Hlavně mi neodpovídejte, že tyto čočky si mohu nechat v očích klidně déle, já totiž někdy nemůžu - např. s nasazenými čočkymi se nelze odlíčit a taky s čočkami nedokážu spát - nějaký psychický blok, pořád mám pocit, že ještě usnout nemohu, že něco není v pořádku! V minulosti jsem používala peroxidový a neutralizační roztok, byly to 2 oddělené roztoky, takže v těchto ojedinělých případech (1-2x měsíčně), kdy se neutralizace nestíhala, jsem použila jenom fyziologický roztok. Můj kontaktolog mi tvrdí, že 2krokový peroxidový systém už není na trhu a fyziologický roztok sice je, ale je určen jenom na tvrdé čočky.

Odpověď:

Pokud tyto čočky používáte v denním režimu, není to žádný problém. Problematické je ale opakované použití roztoku AOsept, neboť po jeho použítí a neutralisaci katalyzátorem je tento roztok dále již zclea neučinný a naopak se může stát dobrou živnou půdou pro bakterie, tedy jeho opakovné použítí je spíše nebezpežné. Pokud se nechcete vzdát peroxidového systému a občas potřebujete vyčistit čočky rychleji, použijte pro tyto případy některý z jiných roztoků, který má zkrácenou dobu čištění (napr. SOLO-care, Complete, Optifree). Jistě Vám poradí ve Vašem aplikačním středisku.

Dotaz:

Dobrý den, nosím silikon hydrogelové kontaktní čočky Acuvue Advanced, v příbalovém letáku se píše, že není vhodné používat multifunkční roztok Solo care. Na některých roztokách jsem viděla informaci: vhodné i pro silikon hydrogelové čočky. Jsem z toho zmatená. Existují vhodnější a méně vhodné roztoky pro tento nový druh čoček? Já nyní používám Optifree express . Ptám se touto cestou neb se mi nechce jet ke kontektologovi. Moc díky. K.Z.

Odpověď:

U zmiňovanéhop roztoku byl problém se složením, ale myslím, že jsou jeho zásoby již stažena je nahrazen roztokem Solo Care Aqua a ten je již v pořádku, jinak je možno na všechny měkké čočky používat všechny u nás registrované roztoky určené pro měkké čočky. Návšetěvy, kontroly, u kontaktologa by měly být nedílnou součástí nošení KČ především pro Vaše bezpečí.

Dotaz:

Uz 6 let pouzivam kontaktni cocky Optima FW fa Bausch&Lomb, trpim kratkozrakost L-7,5 a P-6,5. Kazdy den pracuji minimalne 8h s pocitacem a casto se mi stava ze vidim velmi rozmazane a vecer mam velmi unavene oci. Bryle temer nepouzivam.Chtela bych se zeptat jake cocky a take znacku kontktnich cocek by jste mi doporucil jde mi zejmena o kvalitu. Od me lekarky jsem se dozvedela ze znacka Bausch&Lomb je nejlepsi. Na zaver jeste jeden dotaz bezne pouzivam roztok RENU ted jsem si poridila levnejsi variantu kolem 200 KC chtela bych vedet jestli muzou mit levnejsi roztoky vliv na snasenlivost a take zivotnost cocek vliv.

Odpověď:

Doporučoval bych Vám čočky pro plánovanou výměnu, nejlépe 2 týdny, a z nových materiálů tzv silikonhydrogelů, které propouštějí větší množství kyslíku k rohovce. Levnjší roztoky, mají méně přísad, tedy o čočky \"pečují méně\", na druhou stranu je u nich méně alergických reakcí. Obecně je možno říci, že všechny u nás schválené roztoky jsou kvalitní a vliv na životnost čoček nemají, musíte si vybrat ten, který Vám bude nejlépe vyhovovat.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, když večer vyndám KČ tak je umyji v ruce než je dám do pouzdra s roztokem. Když je ale ráda opět vyndám, je na nich špína, nějaké ťuplíky s nečistotami. Snažím se to umít roztokem ale jde to velmi špatně, jde s tím něco dělat??? Za prvé je mi proti srsti si dávat špinavou čočku do oko a za druhé mě to po ráno hrozně zdržuje.

Odpověď:

Záleží na tom jaké čočky používáte a jakým roztokem je čistíte, významný vliv má i složení slz. U čoček pro plánovanou výměnu po dvou týdnech by takové obtíže být neměly. Většina roztoků na trhu odstraňuje z čoček usazeniny bílkovinného i tukového charakteru. Po určité době je však možné, že se ursazeniny již odstraniot nedají a pak je nunto čočku vyměnit.

Dotaz:

Chtěla bych vědět zda je podstatný rozdíl mezi různými druhy roztoků na měkké čočky, protože cenově se často dost liší. Dále by mě zajímalo zda je nutné nové čočky ukládat do nepoužitého pouzdra; s novým roztokem použít nové pouzdro (vím že je vždy přiloženo,ale je nějaké riziko při delším použití stejného?); pouzdro po použití vyplachovat roztokem(nebo stačí voda)? Děkuji

Odpověď:

Roztoky se lisi chemickym slozenim, ale podstatny rozdil mezi nimi neni a lze je i zamenit. Nove pouzdro s kazdym novym roztokem je urcite lepsi nez pouzivani toho sameho delsi dobu. Firma CIBA Vision dodava dokonce akntimikrobialni pouzdro k roztoku SOLO-car. Pouzdro oplachujte roztokem, z vody z kohoutku by se do nej mohly dostat nezadouci mikroorganismy.

Dotaz:

V návodu ke KČ Acuvue se píše: používejte pouze sterilní čisticí, dezinfekční a oplachovací roztoky... Znamená to, že by se měly používat tři různé roztoky nebo vše zvládne jenom jeden? Když si vezmu jednodenní čočku pouze na nějakou příležitost (např. 5 hodin nošení), může se čočka uchovat v roztoku i na další použití? Jak dlouho by vydržela v roztoku sterilní?

Odpověď:

Pro péči o čočky můžete používat jeden roztok, pokud se jedná o multifunkční, což jsou prakticky všech roztoky na našem trhu. Jednodenní čočky jsou určeny na jedno použití, oprot je po každém použití zahoďte a vemte si novou. JInak opoužívajte raději čočky na delší dobu výměny, které můžete uchovávvat v roztoku.

Dotaz:

Uz nekolik let nosim kontaktni cocky. Zatim jsem je mela vzdy od firmy Bousch&Lomb. Nejprve jsem nosila cocky, ktere se menily jednou za ctvrt roku, pozdeji mesicni. Ted jsem si poridila mesicni Surevue od Johnosonu a oci je velmi spatne snasi, pohodlne jsou jen prvni den. Mezi tim jsem asi mesic a pul nosila pouze bryle. Vyrabi kazda firma cocky jinym zpusobem a z jinych materialu nebo se muze jednat o alergii na roztok ci je mozne, ze oci zacaly byt citlivejsi?

Odpověď:

Čočky se liší materiálem, velikostí, obsahem vody, tvarem a zakřivením, konstrukcí vnitřní plochy, tvarem okrajů a dalšími parametry, vždy je nutno si vybrat čočku, která Vám bude po všech stránkách vyhovovat nejlépe. Dnes je nejvhodnější používat čočky s co nejkratší dobou výměny případně čočky z nových silikon-hydrogelových materiálů.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby roztok způsoboval vysychání či mlžení čoček? Používám měsíční čočky Johson and Johson a momentálně používám roztok Switch, který mi doporučila kontaktoložka v optice. Předtím jsem měla roztok Daily a ten mi působoval právě to mlžení a vysychání. Po něm jsem vyzkoušela roztok OptiFree a ten mi nic nepůsobil, ale kamarádka mi říkala, že její kontaktolog jí ho nedoporučoval, protože nedokonale čistí čočky. Jaký roztok byste mi doporučil, který považujete za kvalitní a vyhovující, aby mi nepůsobil právě to vysychání a mlžení?

Odpověď:

Všechny roztoky určené pro měkké kontaktní čočkyna našem trhu jsou registrované a schválené. Je možno zaměňovat a používat na vššechny typy měkkých čoček. Jejich snášenlivost je však individuální a je možné, že některý z rotoků nesnášíte a působí Vám popsané obtíže. Je potřeba vyzkoušet, který Vám bude nejlépe vyhovovat. Vhodné by bylo přejít na čočky s kratší dobou výměny a používat, roztok se kterým jste byla i dříve spokojená.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat jestli je typ nějaké roztoku co má trvanlivost delší než tři měsíce, protože nosím dvoutýdenní čočky, ale nepravidelně, takže mi vydrží krabička déle jak tři měsíce,ale roztok má trvanlivost pouze 3 měsíce.Užívám roztok Solo-care.

Odpověď:

Delší dobu otevřený roztok již nezajišťuje bakteriální nezávadnost. Možná by pro Vás bylo lepší kupovat menší balení roztoku.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v létě mám v plánu jet do jižních Čech k rybníku, nosím kontaktní čočky, ale po doma brýle. Mohla bych se v kontaktních čočkách koupat v rybníku? Potom je vyčistit a druhý den zase použít?

Odpověď:

Ano čočky můžete používat i na koupání v přírodních i umělých vodních nádržích.

Dotaz:

Zajímalo by mne, zda současné roztoky účinně likvidují bakterie typu Pseudomonas a jaká rizika tyto bakterie přinášejí při denním nošení čoček.

Odpověď:

Pseudomonády jsou mezi bakteriemi nejčastější příčinou vzniků rohovkových vředů při nošení KČ. Moderní roztoky ji však při běžné péči, za dodržení všech zásad bezpečného nošení čoček, spolehlivě likvidují. Při přenášení čoček, při nedostatečné hygieně, se však mohou vytvořit podmínky pro kolonizaci čoček bakteriálními kmeny.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 11 x
3-5x za týden 8 x
každý den 26 x

Celkem odpovědí: 45