Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Péče o kontaktní čočky

Dotaz:

Po roce nošení mých 12 měsíčních kontakt. čočkách BAUSCH&LOMB jsem začal špatně vidět na jedno oko. Po bližším prohlédnutí dotyčné čočky jsem odhalil bílou tečku zhruba ve středu čočky.Po čase se tato skvrna začala zvětšovat a mě oko řezat. Prosím o radu, zda jde tato skvrna nějakým způsobem odstranit nebo, zda je zapotřebí čočky vyměnit. Dále prosím o radu, jaký typ čoček je pro mě vhodný.Oproti dřívějšku jsem začal nosit více přes den brýle a čočky používám, jen když jdu do společnosti a na sport.Čočky snesu na očích jen asi 6-8 hodin.

Odpověď:

Podle Vašeho popisu se nepochybně jedná o plíseň na povrchu čočky, kterou nelze nijak odstranit tuto čočku je nutno ihned vyhodit a stejně tak pouzdro ve které jste ji uchovával. Vhodnější by byly čočky pro plánovanou výměnu s intervalem výměny 2 týdny až měsíc.

Dotaz:

Mám čočky Johnson a Johnson a k tomu jsem dostala roztok Complete. Uz jsem ho ale spotrebovala. Musim si koupit tu samou znacku nebo mohu i jinou? Mám pořád ty jedny a samé čočky. Nebude vadit, když je z ničeho nic namočím do jiného roztoku?

Odpověď:

Roztoky určené pro péči o měkké kontaktní čočky jsou zaměnitelné, aniž by se čočky poškodily. Čočky od firmy Johnson a Johnson jsou však určeny nejdéle na měsíční nošení (Surevue), většina však pro dvoutýdenní plánovanou výměnu. Tytio čočky je nezbytné v těchto intervalech pravidelně obměňovat.

Dotaz:

Zapomněla jsem si lahvičku s roztokem přes noc v autě, roztok sice nezmrzl, ale venku bylo okolo -10°C. Lze roztok nadále používat nebo je znehodnocen?

Odpověď:

Pokud nebyl roztok zmrzlý lze ho používat i nadále bez obav.

Dotaz:

Ráda bych se Vás zeptala, smím-li při nošení čoček používat oční líčidla (např.řasenku, oční stíny, tužku na oči).Pokud by hrozila nějaká případná infekce či poškození čoček touto běžnou oční kosmetikou,existuje taková oční kosmetika, která by tomuto zabránila?

Odpověď:

Žádná speciální kosmetika pro užívání při nošení KČ neexistuje. Samozřejmě, že usazeniny z líčidel mohou KČ poškodit, zvláště vodostálá (mastná) kosmetika. Proto vždy doporučujeme nasadit čočky před líčením a naopak vyjmout až po odlíčení, tím můžete minimalizovat jejich poškození.

Dotaz:

Nosím měsíční kontaktní čočky a používám roztok Renu Multi Plus. Oční lékařka mi doporučila přejít na COMLETE COMFORT PLUS. Do výměny kontaktních čoček mi zbývá ještě 14dní a nyní mi roztok došel. Mohu změnit roztok?

Odpověď:

"Roztoky pro měkké kontaktní čočky jsou zaměnitelné a pro jakoukoliv měkkou čočky lze používat, kterýkoliv roztok. Na roztoku je nutno se přesvědčit co všechno "umí" a podle toho případně dokupovat další doplňky."

Dotaz:

Mohou kontaktní čočky, uložené v pouzdře v desinfekčním roztoku zmrznout při ponechání v chladném prostředí? Co se s nimi stane a mohou se nadále používat?

Odpověď:

Běžná hydrogelová kontaktní čočka (38% hydratace), uložená ve fyziologickém roztoku v uzavřené skleněné lékovce zamrzá při teplotě cca -15°C, přitom samotný fyziologický roztok v lékovce zamrzá při cca -10°C. Materiál čočky samozřejmě s klesající teplotou křehne, nicméně zamrznutí celého objemu roztoku okolo čočky přirozeně brání jejímu mechanickému poškození. Čočky kontrolované po zamrznutí a opětovném roztátí roztoku nevykazovaly žádné změny ve vlastnostech ani v kvalitě. Proto se náhodného zamrznutí čoček nemusíte obávat, ale samozřejmě je zbytečně nevystavujte ani těmto ani jiným extrémním podmínkám. V každém případě by před dalším použitím měly být zkontrolovány odborníkem na přístroji s dostatečným zvětšením.

Dotaz:

Jsem dlouholetým uživatelem kontaktních čoček Surevue jejichž nošení mi naprosto vyhovuje. Jedinou nevýhodu shledávám v nutnosti jejich každodenní údržby která je v některých situacích nepohodlná. Z tohoto důvodu jsem zkoušel jak jednodenní čočky Acuvue, tak i nový typ - Pure Vision. U Acuvue však nebyla dosažena srovnatelná ostrost vidění, Pure Vision bylo přes unikátní vlastnosti (vzhledem k nečistotě životního prostředí) nutné stejně každodenně čistit, čímž jejich výhoda zaniká. Z uvedených důvodů hodlám nadále zůstat u užívání typu Surevue, nicméně prosím o informaci zda je možné pro účely údržby pořídit ultrazvukovou čističku (o jejíž existenci jsem před časem slyšel), případně kontaktní spojení na možného dodavatele.

Odpověď:

Systémy čističek kontaktních čoček na bázi ultrazvuku už nás nejsou registrované ani zatím žádný dovozce je nedováží, ve světě se používají i ultrafialové čističky, resp. sterilizátory. U obou těchto zařízení, která vyrábějí americké firmy však nutnost denní péče o čočky neodpadá, jenom o něco zjednodušuje některé kroky. Navíc ceny čističek se v obou případech pohybují kolem 500 USD.

Dotaz:

Vážený pane doktore, byl bych rád, kdybyste mi odpověděl na otázky proteinového a denního čištění kontaktních čoček. Musím provádět proteinové čištění každý týden, i když jsem je za uplynulý týden použil pouze jednou nebo dvakrát? A druhá otázka, mohu u ročních čoček měnit různé roztoky pro denní čištění během jejich používání?

Odpověď:

Odstraňování tukových a bílkovinných usazenin je velmi důležité u každých čoček určených k delšímu než dvoutýdennímu užívání. Protože usazeniny mohou být zdrojem komplikací, doporučuji pravidelné čistění. Roztoky určené pro čistění a uchování měkkých kontaktních čoček se mohou užívat pro všechny kontaktní čočky. Avšak nejvhodnější je užívat roztok doporučený výrobcem kontaktní čočky, respektive Vaším kontaktologem.

Dotaz:

Cocky nosim jiz pres 8 let. Momentalne mam cocky Optima FW na 3 mesice, ale kdyz je mam cely den a pracuji treba na pocitaci delsi dobu, tak mam pocit , ze mi v ocich vysychaji a jakoby se od oci odlupuji. Nepomaha ani , kdyz si do oci nakapu roztok. Dale bych se chtela zeptat, jak casto musim menit roztok v pouzdre, pokud cocky treba 2 tydny nenosim.

Odpověď:

Doporučil bych přechod na čočky s kratší dobou výměny (2 -4 týdny), podle popisovaných obtíží, je možné , že by bylo vhodné změnit velikost čočky. Pokud máte čočky odloženy na delší dobu je vhodné jednou týdně je zkontrolovat vyčistit a vyměnit roztok.

Dotaz:

"Zakoupila jsem si v lékárně oční kapky "HypoTears Plus" od CIBA Vision,protože mi jej lékárnice doporučila. Ale v příbalovém letáku píšou, že se NEMÁ používat při nošení měkkých kontaktních čoček. Doporučil byste kapání HypoTears při pocitu suchých očí?"

Odpověď:

Většina kapek ze skupiny umělých slz obsahuje jako preservans beznalkonium chlorid, který může po nakapání přes čočky se dostat do jejich struktury a pozvolna se uvolňovat a tak oko dráždit dlouhodobě. Z těchto důvodů se uvádí, že tyto kapky nejsou vhodné při nošení KC.

Dotaz:

Co se stane, když s kontaktními čočkami usnu?

Odpověď:

Velmi záleží na tom jaký typ čoček máte a na době, po kterou spíte. Pokud usnete na 20 min, neměl by být problém s žádnými čočkami. Spánek přes noc by mohl přinést komplikace ve smyslu poškození povrchu rohovky, především u čoček, s nižším obsahem vody, silných čoček a znečištěných čoček. Dodržování správných zásad nošení KČ, se kterým je povinen Vás seznámit Váš kontaktolog je základem bezpečného užívání KČ.

Dotaz:

V létě se chystám na 14tidenní pobyt u moře. Jsem krátkozraká a již několik let používám kontaktní čočky, v posledních letech konkrétně Optima FW. Mohl byste mi, prosím, poradit, jaký druh KČ bych mohla zvolit k již zmíněnému pobytu? Podotýkám, že se nebudu aktivně potápět,spíš mi jde o situaci,kdy je možné omočení obličeje při přívalové vlně,aby mi čočku neodplavila a druhou věcí je,že bych nejraději volila kontinuální čočky z důvodu pobytu ve stanu(karavanu) a dvoudenním cestování autobusem.Prosím též o uvedení ceny a počtu ks v balení,na každém oku mám jinou dioptrii.

Odpověď:

Pro tyto příležitosti jsou ideální jednodenní čočky, které vždy po použití vyhodíte a ráno si vezmete nové. Že Vám čočky ve vodě neuplavou Vám samozřejmě nikdo nemůže zaručit, při dobře vybraném rozměru čočky je to málo pravděpodobné. Přeji Vám hezkou dovolenou a spokojenost s vybranými čočkami.

Dotaz:

Dobrý den, je mi 47 let, ráda bych čočky, které se přizpůsobí oku, jak na čtení tak do dálky, jak dlouho se mohou nosit, jejich cenu a kde si je mohu objednat?

Odpověď:

Bifokální kontaktní čočky ( tedy takové, se kterými je vidět na blízko i na dálku) jsou na našem trhu k dispozici, poskytují velmi komfortní vidění na blízko i na dálku a je možno je nost celodenně každy den. Při výběru Vám rád poradím.

Dotaz:

Používam čístící roztok SOLO Care. Na obalu je napsáno, že se roztok nesmí používat déle ne ž 3 měsíce po otevření.Mám 360 ml balení a omylem jsem ho před 4,5 měsíci otevřel (v domění, že již nemám jiný roztok. Ten jsem ale posléze na šel) a odlil roztok na jedno vyčištění. Mohu tento roztok ještě použít, když byl pak celou dobu zavřen?

Odpověď:

Doba použití otevřeného roztoku je omezena možností kontaminace roztoku bakteriálními kmeny, které pak může vést k znečištění čoček. Delší používání roztoku je tedy z bakteriologického hlediska a z hlediska zdravého používání kontaktních čoček nevhodné.

Dotaz:

Chapu, ze se mam licit az po nasazeni kontaktnich cocek, jak je to ale s odlicovanim? Pred nebo po? Pouzivat nejake specialni odlicovaci prostredky?

Odpověď:

Líčení při používání kontaktních čoček musí být vždy věnována pozornost. Nejen pro možnost poškození a snížení životnosti čočky, ale i pro možnost dráždění a dokonce poškození oka usazeninami maskara na povrchu čočky. Líčit samozřejmě doporučujeme až po nasazení čočky. a stejně tak odličování je vhodné provést před vynětím čočky. I z těchto důvodů jsou vhodné čočky jednorázové nebo pro plánovanou výměnu s co nejkratší dobou výměny.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nošení čoček do vody. Už jsem si přečetla předchozí dotazy a řídím se podle toho - do bazénu mám zvláštní pár (tedy nosím čočky tak asi 25 dní a pak je vyřadím jako speciální pár do bazénu, použiji ho tam tak 4x a vyhodím), k moři nosím čočky pro jednodenní použití. Ale nikdo se tu neptal, jak je to s českým rybníkem - není tam sůl ani chlor, zato už od půlky července bývá voda zelená. Ne že bych se tam potápěla, ale přeci jen občas člověku stříkne do očí. Stačí pak čočky běžně vydezinfikovat (Opti free, Solo care) nebo se tam něco může uchytit? Zatím to řeším tak, že po rybníku používám Aosept, tedy peroxid vodíku, který má prý lepší dezinfekční účinek - je to pravda? Nebo mám i k rybníku radši použít jednodenní pár (což by se ovšem už víc prodražilo)? Nosím čočky s měsíční výměnou pro suché oko Proclear.

Odpověď:

"V přírodní vodě vadí především různé mikroorganismy, které spíše způsobují různé alergie, pokud takovou alergií trpíte je pak samozřejmě vhodné používat speciální režim nošení čoček. Jinak samozřejmě v "kvetoucí" vodě není koupání vhodné za žádných okolností, čočky je vhodné vždy po vykoupání v neznámém zdroji mechnicky vyčistit. Používání peroxidovýxch systémů je dobré, ale pozor na následnou neutralizaci roztoku."

Dotaz:

Ráno jsem si nasadila nový pár čoček a večer když jsem je vytáhla, tak jedné kousek chyběl. Nejsem si vědoma žádné chyby při vyjímaní čoček, lze je tedy reklamovat?

Odpověď:

Reklamace mechanicky poškozených čoček je vždy sporná. K poškození čočky může dojít velmi snadno při nasazování i při vyndávání. Proto bývá většinou taková reklamace neúspěšná.

Dotaz:

Chci se jen zeptat, zda si můžu kapat do očí oční kapky (např. Evercil) když mám čočky. Děkuji

Odpověď:

Kapat léky na čočky je nevhodné, dokonce někdy i nebezpečné. Některé léky mohou čočky zbarvit a tak je znehodnotit. Některé léky se však mohou do čočky vsáknou a pak se zvolna uvolňovat a jejich účinek tak může nevhodné modifikován. Užívání jakéhokoliv lokálního léku při nošení kontaktních čoček musí být konsultováno s očním lékařem. Evercil patří k lékům, které mohou způsobit zabarvení čočky. Proto je jeho aplikace vhodné asi 10-15 min před nasazení a po vyjmutí čočky.

Dotaz:

Chtela bych poradit, čím mám nahradit roztok na čočky,pokud je uz vecer a zjistim, ze mi roztok dosel. Zkousela jsem převařenou vodu, ale kontaktní čočka praskla.

Odpověď:

Jedině je možno použít fysiologický roztok, který ale čočky nedesinfikuje. V žádném případě nelze použít obyčejnou vodu ani převařenou. V této souvislosti není nebezpečná jen pro čočky, ale i pro oko.

Dotaz:

Dobrý den, koupil jsem si k. čočky Focus Dailies protože jsem je potřeboval nutně na hory pod brýle. Koupil jsem si je tedy a zapomněl se zeptat, která strana má přijít na oko. V tom balení je totiž čočka umístěna tak, že si nejsem jist, z jaké strany jí mám aplikovat. Možná, že už je to jedno, ale kdysi jsem měl čočky, u kterých to jedno nebylo. ale to už je více než 6 let.

Odpověď:

Čočky nejsou v žádném případě artikl, který by mohl být prodáván pultovým prodejem, proto by každý pokud kupuje čočky u jiného kontaktologa, než u toho ke kterému chodí pravidelně, by měl být vyšetřen s novými čočkami by měl být podrobně seznámen. Každopádně není jedno jak se čočka nasadí. každá čočka má svoji rubovou i lícovou stranu, každá z nich je konstruována zcela odlišným způsobem. Velmi stručnou pomocí je se podívat na čočku na špičce prstu a pokud okraje směřují nahoru ( miska ) je čočka správně, směřují-li ven (talíř) je naruby.

Dotaz:

Začala jsem nosit měsíční kontaktní čočky, ale dělá mi problém, rozpoznat správnou stranu čočky. Existuje na našem trhu nějaká značka, která má pro měsíční čočky označenou správnou stranu? ( například číslem).

Odpověď:

Na některých čočkách je značka pro rozpoznání strany čočky. Jinak je nejlepším způsobem rozeznání správné strany pohled na čočku položenou na špičce prstu. Správná strana je ta, kdy je čočka jako miska, tedy s okraji vzhůru, pokud má okraje ven jako talíř je naruby. I toto rozpoznávání Vás musí naučit Váš kontaktolog.

Dotaz:

V lékárně mi prodali roztok na kontaktní čočky, na kterém je napsáno, že se užívá na nitrožilní infuzi. Je to roztok na (154 mol/l) a Cl (154mol/l). Nespletli se, nepoškodí se tím čočky? Nosím konvenkční čočky (jednoroční).

Odpověď:

Jedná se sterilní fysiologický roztok, který je základem každého roztoku pro péči o čočky. Je dobrý pro oplachování čoček. Není vhodný k uchovávání čoček, protože se jedná o dobré prostředí pro růst bakterií a tak může dojít při uchovávání po více hodin k jejich kontaminaci.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda musím jednodenní kontaktní čočky po vykoupání v moři ihned vyjmout a vyhodit nebo je mohu nosit až do večera a vyhodit je až před spaním. U moře občas vydržíme celý den, nebo se opakovaně vracíme. Ještě bych se ráda zeptala, jestli je vhodné koupat se v měsíčních čočkách, pokud pouze plavu (nepotápím se, apod.).

Odpověď:

Samotné koupání v moři nemá zásadní vliv na stav kontaktních čoček. Co při pobytu u moře vadí je spíše písek a drobné nečistoty a ve většině případů i snížená možnost hygieny při rekreačním pobytu. Jednodenní čočky nemusíte po koupání vyndávat, můžete v nich být bez obav celý den. U měsíčních čoček, by se takový pobyt mohl projevit určitým zkrácením životnosti. Doporučování jednodenních čoček pro prázdninové pobyty letní i zimní doporučujeme především z praktických důvodů.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat zda si mohu kapat do očí oční kapky (např. Evercil) když mám nasazeny čočky.

Odpověď:

Kapat léky na čočky je nevhodné, dokonce někdy i nebezpečné. Některé léky mohou čočky zbarvit a tak je znehodnotit. Některé léky se však mohou do čočky vsáknou a pak se zvolna uvolňovat. Jejich účinek tak může být nevhodně modifikován. Užívání jakéhokoliv lokálního léku při nošení kontaktních čoček musí být konsultováno s očním lékařem. Evercil patří k lékům, které mohou způsobit zabarvení čočky. Proto je jeho aplikace vhodná asi 10-15 min před nasazením a po vyjmutí čočky.

Dotaz:

Slysel jsem, ze vymyvani pouzdra vodou pred naplnenim novym roztokem a ulozenim cocek na noc se nedoporucuje, pry je lepsi i samotne vymyvani provadet roztokem. Jaky je Vas nazor?

Odpověď:

Oplachování kontaktních čoček, ani pouzdra na čočky, obyčejnou vodou není vhodné pro možnost kontaminace akantamébou, která může vyvolat velmi závažný zánět rohovky. Veškerou péči proto provádějte pouze určenými roztoky.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 14 x
3-5x za týden 11 x
každý den 34 x

Celkem odpovědí: 59