Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Na léto jedině kontaktní čočky s UV filtrem!

uv filtr kontaktní čočky

Sluneční záření je všudypřítomné a naše oči jsou jeho účinkům vystavovány častěji, než si myslíme, obzvláště pak v letních měsících. Škodlivé UV záření bohužel může náš zrak při dlouhodobém působení poškodit, negativní účinky záření jsou navíc trvalé a kumulují se.

Náš zrak, jeden z nejcennějších smyslů, bychom proto měli před slunečním svitem chránit. Věděli jste například, že sluneční brýle nemusí být 100% ochranou očí před UV zářením? Proto nám výrobci čoček stále častěji nabízí i kontaktní čočky s UV filtry zabudovanými přímo do jejich materiálu. Jak UV filtry v kontaktních čočkách fungují, jak chrání naše oči a proč stojí za to je nosit?

Co o slunečním záření možná nevíte

Nejvyšší intenzita záření se vyskytuje mezi desátou hodinou ranní a druhou hodinou odpolední, vystavování nejen kůže, ale i nechráněných očí slunečním paprskům je proto v tuto dobu nebezpečé. I v jiný čas ale mohou sluneční paprsky také škodit. Poslední výzkumy ukazují právě na dopolední a dopolední hodiny, kdy jsou oči slunečním paprskům obzvláště vystavené, protože oči jsou v jedné rovině se sluncem. Intenzita slunečního záření, které dopadá na oči, je dále zvýšena odrazem paprsků od nejrůznějších povrchů:

  • Intenzita UV záření se výrazně zvyšuje odrazem z takových povrchů jako voda, sníh či písek.
  • Čistý sníh odráží až 80 % UV záření, suchý plážový písek může odrazit až 15 – 20 % a mořská hladina až 10 – 30 % UV záření.
  • Oblaka snižují, ale neodstraní UV záření. Lehkou oblačností pronikne přes 90 % UV záření.
  • S každými 1000 metry nadmořské výšky se intenzita UV záření zvyšuje o 10 – 12 %.
  • I do hloubky půl metru pod vodou se stále dostává 40 % UV záření dopadajícího na vodní hladinu.

O vlivu slunečního záření na zrak se můžete dozvědět více v článku o UV záření.

Proč nosit kontaktní čočky s UV filtrem

Můžete namítnout, že své oči chráníte slunečními brýlemi s téměř 100% UVA i UVB filtrem. Podle nejnovějších testů ale sluneční brýle nemusí být dostatečnou ochranou – nepohlcují totiž všechny UV paprsky, určité procento může proniknout z boku kolem obrouček.

Nemluvě pak o slunečních brýlích bez certifikovaných UVA a UVB filtrů, které očím spíše škodí – tmavá skla bez kvalitních filtrů způsobují rozšíření zornic a do oka kvůli nim prochází ještě více UVA záření, které poškozuje sítnici a oční čočku.

Kontaktní čočky s UV filtrem jsou v těchto případech skvělým doplňkem. Pozor však – ne všechny kontaktní čočky mají UV filtr. Příkladem kontaktní čoček, které UV filtr mají, jsou čočky ACUVUE®. Mají v materiálu pevně zabudované složky blokující UV záření, z čoček se nesloupávají ani neuvolňují. Kontaktní čočky 1∙DAY ACUVUE® TruEye, ACUVUE® OASYS® a ACUVUE® ADVANCE® PLUS obdržely certifikát 1.třídy ochrany proti UV záření. Chcete-li tedy svoje oči chránit proti škodlivým UV paprskům co možná nejvíce, volte jedny z těchto typů čoček.

  • Pomáhají chránit vnější i vnitřní struktury oka před UV zářením.
  • kontaktní čočky s UV filtrem
  • Poskytují ochranu před periferním a odraženým zářením, jehož dopadu nezabrání sluneční brýle nebo klobouk.

  • Jsou jedinou dostupnou ochranou očí v případech, kdy si zapomenete sluneční brýle nebo klobouk anebo kdy brýle nejsou vhodné, například při windsurfingu či sportech jako je fotbal a volejbal.

Kontaktními čočkami s UV ochranou ale určitě nemůžete brýle ani jinou ochranu proti slunečním paprskům plně nahradit – kontaktní čočky totiž kryjí pouze rohovku, oční čočka a okolí zůstávají bez ochrany. Pro nejúčinnější ochranu svých očí bychom tedy měli vždy nosit kontaktní čočky s UV filtrem společně se slunečními brýlemi s kvalitním UV filtrem a také s kloboukem se širokým okrajem nebo čepicí s kšiltem.

Můžete svůj zrak chránit i jinak? Určitě ano! Přečtěte si v 11 bodech jak chránit oči před UV zářením.

Co je UV záření ve zkratce

Ultrafialové paprsky jsou složkou slunečního světla a podle své vlnové délky se dělí na 3 skupiny:

  • UVA paprsky opalují pokožku a jejich následkem dochází k předčasnému stárnutí pokožky.
  • UVB paprsky zapříčiňují spálení a jsou častou příčinou rakoviny kůže a očních problémů jako je například šedý zákal.
  • UVC paprsky mají nejkratší vlnovou délku a jsou nejnebezpečnější. Jsou blokovány ozónovou vrstvou a nedostanou se na zemský povrch.

Intenzita slunečních paprsků se mění v závislosti na výšce slunce nad obzorem, zeměpisné šířce, nadmořské výšce, odrazu od zemského povrchu, koncentraci ozónu a oblačnosti.

K článku nejsou zatím žádné komentáře.

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné.


Přihlášení



Hlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 19 x
3-5x za týden 12 x
každý den 46 x

Celkem odpovědí: 77