Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Doba výměny kontaktních čoček

Dotaz:

Pane doktore, o kontaktních čočkách nevím téměř nic a každý říká něco jiného. Ráda bych věděla jak je to s výměnou měsíčních kontaktních čoček. Zda po otevření mají trvanlivost pouze jeden měsíc nebo jestli se měsícem rozumí, že jeden pár si vezmu 30x na oči (např. když je budu nosit 3x týdně tak mi jeden pár vydrží na deset týdnů.

Odpověď:

U čoček pro plánovanou výměnu lze připustit i to, že pokud se čočka nepoužije každý den lze o tuto dobu prodloužit užívání čočky. V žádném případě to však neznamená, že pokud tuto čočku užijete jen 3Ox v roce vydrží Vám celý rok. Tímto způsobem můžete při příležitostném nošení čočky užívat maximálně dvojnásobek stanovené doby. Je nutno vždy započítat každý den, který byla čočka použita i když nebyl celý. Větším prodlužováním životnosti čočky se vystavujete riziku komplikací ze znečištěné nebo infikované čočky.

Dotaz:

Mam takovyto problem, asi pred tremi lety jsem nosil kontakni cocky zn. Bausch&Lomb s vymennou lhutou 12 mesicu a postupem doby, asi po sesti mesicich noseni, me zacaly drazdit. Pravidelne jsem je cistil roztoky a tabletami ale nepomohlo to. Tak jsem od cocek ustoupil a koupil si bryle a uz to neresil ani s mym doktorem. Nyni kdyz me bryle cim dal casteji zacinaji obtezovat hlavne pri sportu, zacinam zase premyslet o cockach. Muzete mi doporucit nejake, ktere bych vymenoval asi co 12 mesicu a pritom mi nedrazdily oci? Za mym doktorem uz chodit nechci, protoze zacal u nas mit ne dobrou povest.

Odpověď:

"Před dalším nošením kontaktních čoček bude nepochybně nutné řádné vyšetření zkušeným kontaktologem. Aplikace čoček bez předchozího vyšetření kvalifikovanou osobou a řádně vybaveném pracovišti je zcela nepřípustná a hlavně pro Vás nebezpečná. Vzhledem k obtížím, které vás provázely při předchozím užívání čoček bych Vám doporučoval čočky pro plánovanou výměnu nejméně na 4, ale lépe na 2 týdny."

Dotaz:

Mám krátkozrakost 2 dioptrie a měla jsem zájem o kontaktní čočky Optima FW (Bausch&Lomb) hlavně pro jejich 3měsíční cyklus výměny, který by vyhovoval nejlépe mým potřebám.Ale lékařka v aplikačním středisku mi řekla, že podle zakřivení oka se mi hodí Soflens 66, které ale mají plánovanou výměnu po 1 měsíci.Přitom potvrdila, že zakřivení mého oka není nijak neobvyklé.Je opravdu možné, abych bez problémů mohla mít čočky Soflens 66 a nemohla nosit čočky od téže firmy lišící se pouze obsahem vody a plánovanou výměnou z důvodu zakřivení oka?

Odpověď:

Výběr čočky je především záležitost domluvy a na základě požadavků klienta a jeho metrických hodnot oka lze pak vybírat z celé řady typu čoček. Jednoznačnou odpověď bez vyšetření není možné dát. Je však pravděpodobné, že byste mohla užívat bez problémů oba typy čoček.

Dotaz:

Manželka nosí kontaktní čočky ACUVUE (Johnson & Johnson). Na radu jejího lékaře je nosí 5 dní nepřetržitě a pak je na noc vyndá. Tahle 6x (30 dní) a pak je vymění za nové. Je tento postup u těchto čoček správný? V případě, že nikoli, můžete nám poradit druh čoček, které by se nemusely denně vyndávat a nezruinovaly by náš rodinný rozpočet?

Odpověď:

Přestože čočky Acuvue jsou velmi kvalitní a jsou schváleny na nošení 1 týden, je tento způsob nošení rizikový pro rohovku, především pro vznik vaskularizace rohovky a poškození povrchu rohovky. Z lékařského hlediska je tedy nošení čoček přes noc nevhodné. Pokud chcete čočky pro kontinuální nošení, jsou dens na trhu čočky ze zcela nového materiálu, který toto podstatně bezpečněji dovoluje.

Dotaz:

Rozhodla jsem se nosit kontaktní čočky, ačkoliv mám jen 0,75 dioptrie. Moje oční lékařka mi řekla, že v čočkách na denní nošení nesmím v žádném případě spát. Můj kamarád ale tvrdil, že používá čočky Optima WF na tři měsíce a dezinfikuje je po týdenním nošení (včetně spánku). Bylo mi to divné, a tak jsem zavolala jeho oční lékařce, a ta mi potvrdila, že tento postup mému kamarádovi opravdu doporučila. Prý by neměly nastat žádné problémy. Chtěla bych vědět, jestli podobné experimenty nejsou nebezpečné.

Odpověď:

Přestože řada kontaktních čoček má ve své specifikaci při schválení napsáno, že mohou být používány pro tzv. prodloužené nošení, je tento postup rizikový protože se při něm zvyšuje až desetinásobně riziko vzniku komplikací. Doporučujeme zásadně denní režim nošení. Při nošení čoček přes noc dochází k výraznému nedostatku kyslíku přiváděnému k rohovce, která otéká a prorůstají do ní cévy. Zároveň pokud není běžná čočka pravidelně čištěna vytvářejí se na ní usazeniny, které jsou zdrojem alergických reakcí a dalších komplikací. Prodloužené nošení tedy v žádném případě nemůžeme doporučit, především ze zdravotního hlediska. Jiná situace je u speciálních čoček určených pro kontinuální nošení (30 dnů a nocí) Tyto čočky jsou však vyrobeny ze zcela nového materiálu, který umožňuje dokonalý přísun kyslíku.

Dotaz:

Nosim 1mesicni KC (kontinualni). Chtel bych se zeptat, zda-li mezi jednotlivou vymenou cocek musim dodrzovat nejaky cas, kdy nemam v oku zadnou cocku, nebo jestli mohu vymenu ptovest tak, ze jednu vyhodim a hned si nasadim novou. Pokud treba "vysadim" na 2 dny, oci se mi tak 2-5 dnu opet "zvykaji" a mivam pocit ciziho telesa v ocich.

Odpověď:

U čoček pro dlouhodobé nošení je velice vysoká propustnost pro kyslík a tak jsou minimalizovány komplikace vznikající z nedostatku kyslíku, ale usazeniny na čočce vznikají v dosti značné míře, proto není důležité ani tak období bez čočky při výměně, jako dodržování doby výměny čočky a samopozorování zvláště po ránu. Důležité jsou též pravidelné kontroly ve Vašem Aplikačním středisku.

Dotaz:

Ráda bych si koupila zabarvovací kontaktní čočky. na 1 měsíc či na čtvrt roku. Kolik párů je v balení a jak dlouho se dají nosit? Jsou např. ve čtvrtletním balení 3 páry? Dají se nosit s přestávkami? Např. jeden pár celé září, další pár v prosinci a poslední v únoru?

Odpověď:

Máte-li na mysli čočky, které se podle intenzity světla zabarvují, pak Vás musím zklamat ty nedostanete. Pokud myslíte barevné čočky, tak si můžete vybrat z velkého množství typů i barev prakticky v každém aplikačním středisku. Pokud byste zvolila čočky pro plánovanou výměnu, pak je jenom na Vás, kdy který pár použijete.

Dotaz:

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím problémem. Nosím kontaktní čočky a jsem s nimi naprosto spokojen. Bohužel občas (při turistice a pod.) potřebuji čočky pro prodloužené nošení - na dobu ne delší než 7 dnů. Pro tyto účely používám Focus Night&Day s měsíčním intervalem výměny, které perfektně snáším a naprosto mi vyhovují. Potřebuji ale vyřešit otázku možnosti uložení těchto čoček v období, kdy nosím běžné čočky pro denní nošení. To znamená - Jak dlouho můžou být čočky Focus Night&Day uloženy, popřípadě v jakém speciálním roztoku, abych je mohl používat v co nejdelším časovém období a do intervalu výměny čoček započítávat pouze dobu kdy je mám skutečně na očích?

Odpověď:

Čočky určené pro kontinuální nošení nejsou určeny na uchovávní a měly by se po měsíčním nošení vyhodit, pokud je nezbytné je během měsíčního cyklu vyjmout je možno pro jejich uložení použít kterýkoliv roztok určený pro péči o měkké kontaktní čočky. Jejich uchovávání by nemělo přesáhnout dvojnásobek doby pro kterou jsou určeny.

Dotaz:

Zkoušela jsem nosit kontaktni čočky, jejichž životnost jej jeden rok, ale bohužel me oči si na ně nezvykly. Myslíte, že jednodenní kontaktní čočky oko snáší lépe? Velmi by mi pomohly při sportu.

Odpověď:

Výběr typu čočky závisí na mnoha parametrech jako jsou dioptrická hodnota, rozměr rohovky a samozřejmě požadavky a možnosti nositele. V těchto relacích je prakticky vždy možno najít nějaký typ čočky, která poskytne dostatečný komfort.

Dotaz:

Mám kontaktní čočky Surevue (johnson a Johnson) - měsíční, chtěla bych se zeptat, jak dlouho můžu ponechat čočky na očích. Ráno kolem osmé si je nasadím a večer jdu někam posedět s přáteli, vrátím se někdy až ve tři, takže je mám vyjimečně na očích i přes 18 hodin...Neškodí jim to nějak? A dále, byla sem na párty a měla sem extázi. Vím, že mi řeknete, že pokud beru drogy, že nejsem ani schopna se postarat o čočky, ale to si nemyslete. No ale k dotazu: Zdálo se mi, jaxem poté čočky sundala, byly velmi suché. Je to tím, že člověk je po extázi dehydrovaný. Neměla bych je tedy nějak zvlhčovat (kapkami) nebo si kapnout roztoku do spojivkového vaku?

Odpověď:

Pokud nosíte čočky za takových okolností bylo by lepší přejít na čočky pro kratší dobu výměny, např. na 2 týdny , které jsou tenší a mají lepší propustnost pro kyslík.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, proč moc nedoporučujete 12 měsíční čočky. Já jsem krátkozraká a docela uvažuji o jejich koupi. Taky bych se chtěla zeptat na jejich cenu - alespoň přibližně.

Odpověď:

Doba životnosti čoček souvisí s bezpečností jejich užívání. Čím kratší dobu je používáte tím jsou bezpečnější pro Vaše oko. U klasických čoček, které užíváte déle než 2-3 měsíce se těžko ubráníte, i při dobré péči, vzniku usazenin, které jsou zdrojem alergických reakcí. Proto prakticky všechny firmy mají ve své nabídce nějaký typ čoček pro plánovanou výměnu. Cena závisí na typu čočky i na aplikačním středisku, kde ji kupujete.

Dotaz:

Rada bych se informovala, zda existuji kontaktni cocky, ktere se muzou nosit i 3 dny nepretrzite bez vyndavani na noc. Pokud ano, jak se tento typ jmenuje? Dale byh se chtela zeptat, zda v tomto pripade muze dojit k nejakemu ocnimu onemocneni.

Odpověď:

Čočky pro prodloužené nebo kontinuální nošení jsou k dipozici na našem trhu. Většina čoček je určena však pro denní nošení, to je také nejbezpečnější způsob užívání čoček, u těch nejkvalitnějších lze použít i tzv. flexibilní režim, kdy v případě nutnosti můžeme s čočkou jednou přespat, nemělo by se to však stát pravidlem. Čočky pro kontinuální nošení - 30 dnů a nocí jsou vyráběny dvěma výrobci, Bausch a Lomb - Purevision, a Ciba - Night and Day. Obě tyto čočky jsou k dispozici na našem trhu. Jejich bezpečná použitelnost pro kontinuální nošení je dána mimořádnými kvalitami nového materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Dotaz:

1.Je jedno kolikrát za den si čočky nasadím a zase sundám? 2.Co když si zakoupím čočky a zjistím, že mně dráždí oči? 3.Co když překročím dobu nošení za jeden den?

Odpověď:

Nasazování a vyjímání čoček během dne není vhodné často opakovat, především pro možnost zanasení infekce na čočku, stejně tak samotnému materiálu čočky příliš častá deformace neprospívá. 2. V tomto případě je možno obvykle čočky vyměnit, záleží však na důvodu proč se takto chovají. 3. při nedodržování zásad nošení, riskujete komplikace, na rohovce, spojivkách a snížení snášenlivosti čoček.

< Předchozí 1 2 3 4 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 333 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1180 x

Celkem odpovědí: 1699