Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Doba výměny kontaktních čoček

Dotaz:

Mozna Vas to zarazi, ale jiz 8 let nosim KČ SoftLens 66, ktere mam mesic v oku bez vyndavani a pak vymenim za dalsi par. Bez jakychkoliv komplikaci (za celou dobu asi 3x zanet spojivek, ktery ustoupil po vytazeni cocek). Rad bych vedel, jestli hrozi trvale poskozeni oci pri tomto rezimu a co muze zpusobit? Na syndrom \"suchych oci\" jsem si uz zvykl.

Odpověď:

Váš způsob nošení čoček je velice rizikový a velmi nezodpovědný k sobě samému, krom chronických alergických zánětů spojivek, akutních infekčních vředů rohovky a dalších závažných chronických i akutníchj komplikací si můžete způsobit vaskularizaci rohovky, která se neprojevuje žádnými obtížemi do doby než prorostou cévy přes střed rohovky a pak výrazně sníží vidění. Pokud chcete nosit čočky v režimu permanentního nošení ( 30 dnů), zvolte jeden z typů čoček na to určených, které mají neporovnatelně vyšší propustnost pro kyslík. Ve vlastním zájmu navštěvujte pravidelně svého kontaktologa.

Dotaz:

Dobrý den, používam KČ Acuvue (30 denní). Asi před 3 dny se mi jedno oko drobet mlzi a nevidim tak dobre. Vzal sem si i novy par, ale je to furt stejne. Oči nemám ani červené.KČ už nosim temeř 5 let a ještě se mi nic takového nestalo.

Odpověď:

Zmiňované čočky jsou jen 14 denní, přenášení není vhodné vzhledem k riziku vzniku komplikací, zamlžení může být způsobeno změnou dioptrické hodnoty. Každopádně je vhodné vyšetření.

Dotaz:

Jakou vlastnost čočky ovlivňuje obsah vody? Používám v současné době Focus Soft Colors od CIBA Vision, která se mění jednou za měsíc a má obsah vody 55%. Chtěla bych vyzkoušet SofLens Natural Colors od Bausch&Lomb, které se mění 1x za 3 měsíce a mají obsah vody 38,6%. Budou mít tyto čočky zcela jiné vlastnosti? Děkuji za odpověď. Renata Fejtková

Odpověď:

Obsah vody v hydrogelových (což je tento případ) čočkách ovlivňuje propustnost pro kyslík. Dalo by se říci, že více vody znamená i více kyslíku (jinak je tomu u silikon-hydrogelových čoček). Záleží však ale i na geometrii čočky. Čočky budou mít určitě jiné vlastnosti - např. i manipulace s čočkami. Výměna jednou měsíčně je určitě pro oko vhodnější.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat, co přesně se stane se 14-ti denními čočkami, pokud je nosím déle než 14 dnů.

Odpověď:

Se čtrnáctidenními čočkami se po čtrnácti dnech nestane nic. Povrch čočky však má určité vlastnosti a na většině těchto čoček se na povrchu snadno tvoří usazeniny z bílkovin a tuků ze slzného filmu, které dráždí a jsou zodpovědné za velkou část komplikací při nošení čoček. Pokud tedy budete nosit čtrnáctidenní čočky déle, pak se zvyšuje riziko vzniku komplikací a rovněž se výrazně zhoršuje komfort nošení.

Dotaz:

Čočky jsem začala nosit asi před 7 lety a neměla jsem s nimi potíže (14-denní Acuvue). Po nástupu do práce, kde pracuji s počítačem, jsem v nich ale nevydržela celý den a musela jsem začít nosit brýle (schnutí čoček v oku). Ráda bych ale nosila čočky dál, proto jsem se rozhodla vyzkoušet čočky O2Optix. Zdá se, že problémy u počítače jsou menší, ale tyto čočky se vyrábí pouze v zakřivení 8.6 a já mám 8.4. Vidím s nimi ostře, ale motá se mi hlava při pohledu do strany a k večeru jsem měla už velmi unavené oči. Chtěla jsem se zeptat, jestli problémy mohou být způsobeny jiným zakřivením nebo jen nezvykem s jinými čočkami (zatím jsem je měla 1 den). A druhý dotaz - které jiné čočky byste mi doporučil?

Odpověď:

Zakřivení vnitřní plochy je sice velice důležitý ukazatel, ale čísla není možno brát absolutně, vnitřní plocha je konstruovaná z několika křivek a tak je potřeba vždy u každého typu vyzkoušet optimální zakřivení pro Vaše oko a podle toho se pak řídit. Podle Vašich obtíží se zdá, že jsou asi volné a pohyby očí sledují pomaleji a kloužou. Je potřeba vybrat rozměr, který vám bude lépe vyhovovat.

Dotaz:

Dobrý den. Nosím asi rok KČ surevue-s měsíční výměnou.Asi po půl roce jsem měla zánět v obou očích. Lékařka mi předepsala kapky Maxitrol a doporučila na měsíc čočky vysadit. Zánět jsem vyléčila a asi na čtyři měsíce bylo všechno v pořádku. Nyní mi ale začaly oči opět červenat. Lékařka mi předepsala Garasone a po týdnu jsem si čočky opět nasadila. Od té doby mám ale červené žilky od spojivky oka. Lékařka mi doporučila na týden opět čočky vysadit a kapat Opthalmo Septonex-prý můžu mít nějakou alergii na pyly. Čočky teď nenosím. Oči jsou po celý den v pořádku ale každé ráno jsou zarudlé. Nikdy jsem žádnou alergii neměla. Poradíte mi?

Odpověď:

Jasnou diagnosu nelze podle Vašich obtíží určit, ale nejspíše se bude jednat o nějakou formu alergické gigantopapilární konjunctivitidy, o které jsme již mnohokrát psali. Změňte roztok a čočky na dvoutýdenní nebo silikonhydrogelové.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda u nových čoček O2Optix lze kombinovat běhěm jednoho měsíce denní nošení s nepřetržitým přes noc a zda se dobou až 6 nocí myslí použití touto formou pouze jednou za měsíc, nebo zda toto \"týdenní nošení\" lze opakovat během toho jednoho měsíce. Pokud ano, jak dlouhou dobu mezi vyjmutím a opětovným nasazením čoček musí být čočky ponořeny v roztoku? Děkuji za odpověď Iveta Legrová

Odpověď:

I když jsou čočky i u nás schváleny pro prodloužené (týdenní nošení), je daleko bezpečnější způsob denní režim, případně flexibilní tzn. občasné použití přes noc. Na čočkách se jinak vytváří početné usazeniny, které mohou dráždit způsobovta některé obtíže.

Dotaz:

Poridil jsem si cocky O2Optix. Na krabicce jsem se docetl, ze je mozne noseni po dobu 7 dni (6 noci). Takovou dobu vsak neplanuji. Zajimalo by me ale, jestli je mozne prilezitostne takove cocky mit nasazene 2 nebo 3 dny, a co potom? Zahodit, nebo vycistit?

Odpověď:

Tyto čočky můžete bez rizika použít v tzv. flexibilním režimu nošení tzn. občas je nechat přes noc. Pečovat o ně pak musíte velmi pečlivě, dobu výměny můžet i v tomto případě dodržet.

Dotaz:

Zakoupil jsem u svého očního měsíční čočky focus, na obě oči stejně dioptrií. V pravém oku mě čočka škrábe, šel jsem tedy za očním. Tam mě sestřička bez jakéhokoliv vyšetření řekla že si musím do oka kapat, jinak ať čočky nenosím. Mám změnit očního nebo přestat čočky nenosit ?

Odpověď:

Není žádný důvod přestávat nosit čočky, musíte si vybrat jiný typ. který Vám bude lépe vyhovovat, čočky by měly být snášeny celý den bez obtíží.

Dotaz:

Rozhodl jsem se pro občasné nošení čoček. Po prohlídce u kontaktologa jsem dostal na zkoušku Acuvue Hydraclear ( +1dioptrie), nemám žádné větší potíže, jen při mrkání a pohybu oka mě jakoby \"šimrají o víčka\". Po konzultaci jsem dostal jiný typ Bausch&Lomb Soflens66 comfort ale je to to samé. Používám i oční kapky B&L. Chtěl bych se zeptat zda tento pocit časem vymizí a nebo musíme vybrat jiný typ čoček?

Odpověď:

Takové obtíže mohou způsobit volnější čočky. Na každé čočky je piotřeba si však zvyknout. Rozhodně by bylo vhodné zkontrolovat rozměry a zkusit těsnější typ.

Dotaz:

Dobry den, 10 let jsem nosila cocky Soflens66 bez problemu, pred par tydny jsem presla na kontinualni PureVision kvuli vetsimu komfortu, na noc si je vyndavam, prvni mesic byl bez problemu, ale pred tydnem me jedna cocka zacala rezat v oku a postupne me zacaly palit a bolet obe oci kdyz je zavru tak je to horsi, pritom cervene nebo zarudle oci nemam, na vystreni mi doktorka nic vyznamneho nezjistila. Chtela bych se zeptat, jestli to muze byt zpusobeno zmenou kontaktnich cocek, pritom PureVision by mely mit mnohem lepsi propustnost kysliku, nebo jestli to neni nejaky zanet nebo alergicke onemocneni. Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Může se jednat o větší míru usazenin na povrchu čočky. Pokud tyto čočky používáte v denním režimu musíte se o ně starat jako o každé jiné a pečlivě je čistit.

Dotaz:

Pane doktore, používám čočky Acuvue2 14-ti denní.Čočky nosím vždy jen v pracovní dny a o 2 víkendy, kdy jsem je nenosila si vzdy prodlouzim dobu noseni cocek, je to v pořádku??? Taky by mě zajímalo, zda je možno bez oční prohlídky vyměnit tyto čočky za nové Acuvue Advance. Děkuji

Odpověď:

Váš zpúsob nošení je v pořádku. Výměnu jistě mohu doporučit, vyšetření je však při změně vhodné. Vzhledem k trochu jiné konstrukci čočky, také byste měla chodit na pravidlené prohlídky alespoˇ2x ročně.

Dotaz:

Dobrý den, párkrát se mi stalo, že i po relativně krátkém spánku s KČ (cca3hod) vidím kolem zdrojů světla duhové obrysy. V literatuře (již si přesně nepamatuju kde) jsem se dočetl, že se jedná o nedostatek kyslíku, a že čočky je nutno sundat a znovu nasadit až půl hodiny po vymizení duhových obrysů. Používám B&L soflens s měsíční periodou výměny. Rád bych se zeptal na výše zmíněný jev, dle dostupných informací mám za to,že pro tento typ KČ by krátký spánek s nasazenými KČ neměl být problém.Děkuji

Odpověď:

Je to pravděpodobné, nejspíše jsou čočky poněkud těsné. Tyto čočky určitě nejsou určeny pro spaní, nebo prodloužené nošení. Doporučoval bych změny na čočky s kratší dobou výměny.

Dotaz:

Moje 14-letá dcera nosí čočky, které si nasazuje ráno před odchodem do školy a večer před spánkem si je vyjímá. Nyní pojede na autobus. zájezd do Paříže a chce v čočkách jednu noc spát. Je to vhodné? Nemůže si tím způsobit újmu? Čočky jsou od výrobce Johnson and Johnson, tzv. čtrnáctidenní.

Odpověď:

V těchto čočkách je možno výjimečně přespat, pokud se to nestane pravidlem nehrozí žádné nebezpečí.

Dotaz:

Můžu nosit měsíční kontaktní čočky déle než 8 hodin denně?

Odpověď:

Většina moderních čoček určených k plánované výměně má vysoké Dk/L (faktor určující průnik kyslíku k rohovce závislý na tloušťce čočky) a tedy umožňuje bezpečné užívání při celodenním nošení, které může být až 20 hod denně. Na noc je však nutno tyto čočky vyjímat.

Dotaz:

Jaké čočky mám použít, když bych je neměl možnost asi 3 dny a 3 noci vytahovat a nasazovat (pod stanem). Prý jde přespat i s 14-ti denimi, když za každou s nimi přespanou noc odečtu od periody výměny 1 den. Znamená to tedy, že je můžu nosit nepřetržitě 7 dní (a nocí)? Čočky od CIBA s dobou nošení nepřetržitě 1 měsíc nechci, protože jsou drahé.

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že nošení čoček přes noc zvyšuje riziko vzniku komplikací je nutno takové užívání čoček vyhradit pouze pro velmi úzký okruh čoček. Čočky pro tzv. trvalé nošení ( např vámi zmiňovaný typ) jsou čočky ze zcela nového materiálu, jehož vlastnosti jsou dosti odlišně od klasických čoček a umožňuje skutečně dlouhodobé nošení. čočky pro plánovanou výměnu , přestože jsou velice kvalitní pro denní nošení, při prodlouženém nošení (až 7 dnů) vykazují několika násobně vyšší procento komplikací oproti dennímu režimu nošení. Přestože jsou schváleny i na prodloužené nošení (7dnů) doporučujeme, v případě nutnosti, tzv. flexibilní režim, tedy pouze příležitostné přespání v čočkách jednu noc.

Dotaz:

"Nosím čočky již tři roky a od začátku 14-ti denní. Doposud jsem si ale nepořídila brýle, i když se na to chystám. Hlavně mi za to nehubujte, stejně by to nebylo nic platné. Mám něco málo přes tři dioptrie na dálku. Musím ale poznamenat, že čočky nenosím každý den. Nejdu-li někam, kde potřebuji dobře vidět (kino apod) nebo do práce nebo někam kde je více lidí a musim někoho najít, tak je nenosím. Takže V PRůMěRU nosím čočky 3-5 dní ze 7. Ráda bych věděla, jestli finančně vyjdou jiné typy čoček(měsíční)o dost levněji.Pak také jestli se oči kazí hodně tím, když ty čočky, při takhle velkém počtu dioptrií, nenosím. A nakonec, uvažovala jsem o operaci laserem, ale je pravda, že tato technika je teprve ve vývoji, a čím déle počkám tím lépe. Ale četla jsem i o operaci, kdy vám implantují jakoby čočky přímo do oka. Upřímně, to by se mi zamlouvalo víc, protože v případě jakýchkoliv problému, je možná korekce odstraněním, zatímco u laseru korekce možná není. Řekli byste mi laskavě na to svůj názor. Děkuji."

Odpověď:

"Obecně platí, že čím kratší dobu se jedna čočka užívá tím lépe, tedy 14denní čočky jsou lepší než měsíční a jednodenní lepší než 14 denní. Samozřejmě, že čočky měsíční jsou levnější než 14 denní. Vliv na počet dioptrií, které potřebujete k dobrému vidění (korigování refrakční vady) nemá nošení žádné korekční pomůcky, pokud brýle nebo čočky nenosíte jen špatně vidíte. Rovněž naopak pokud nosíte brýle nebo čočky tak se oči nekazí (nezleniví). Je nutno však mít správnou korekci, protože jak se silnější tak se slabší vidíte špatně a můžete mít značný dyskomfort. Pro korekci je důležitý Váš pocit a Vaše požadavky. S korekcí musíte vidět dobře a hlavně se s ní musíte dobře cítit. Laserovou operaci ani implantací nitrooční čočky se nezbavíte Vaší refrakční vady, i tyto výkony jsou pouhou korekcí a vlastně jenom jiným způsobem nahrazuje brýle nebo kont. čočky. Chirurgické výkony ke korekci refrakčních vad zvláště Laserové úpravy rohovky jsou již dostatečně zaběhnuté a jsou s nimi značné zkušenosti. Stejně tak implantace nitroočních čoček. Žádná z nich však není bez rizika. Rozbor těchto operací však značně přesahuje možnosti této poradny."

Dotaz:

Dvakrat tydně po sobe se mi stalo,že jsem si při čištení roztrhl čočku, mám 6 párů na celý rok. Mohu nosit jeden pár déle než je uvedená doba?

Odpověď:

Pokud se Vám opakovaně stalo, že se čočka při čištění roztrhla, pak budete muset změnit způsob čištění a jít se poradit s Vaším kontaktologem o nejlepším způsobu čištění. Čočky není vhodné v žádném případě nosit déle než je určená doba. Nedodržováním zásad správného nošení vzniká největší část komplikací.

Dotaz:

Jaké jsou nevýhody kontinuálně nošených (30 denních) čoček? Je nějaký důvod, proč je nedoporučit?

Odpověď:

Odpověď na takovou otázku není jednoduchá. čočky, o kterých se zmiňujete jsou ze zcela nového materiálu, který má vynikající vlastnosti, umožňující dokonalý průnik kyslíku k rohovce. Nutno je sledovat chování čočky na oku zvl. ráno po probuzení a včas na změny reagovat. Hlavní nevýhodou je možnost tvorby usazen na čočce. Ve skutečnosti se v tomto případě jedná o velmi bezpečný způsob nošení, díky vysoké kvalitě materiálu.

Dotaz:

"Dobry den, nosim kontaktni cocky Acuvue od firmy Johnson a Johnson a chtel bych se zeptat na nekolik dotazu: 1/muj ocni lekar mi sdelil, ze pokud je budu na noc vyndavat, tak je muzu nosit 1 mesic, ale na strankach teto firmy sem se dozvedel, ze pri tomto typu noseni je vymenna doba pouze 2 tydny? 2/Nyni existuje novy model techto cocek Acuvue2 - muzete mi sdelit jaky je v nich rozdil?"

Odpověď:

"Čočky Acuvue jsou určeny na denní režim nošení s dobou výměny 2 týdny, jakkoliv jiná informace je zavádějící. Pro prodloužené nošení tyto čočky nejsou vhodné, vzhledem k jejich vysoké kvalitě lze tolerovat tzv. flexibilní režim nošení tzn. výjimečně lze v čočkách acuvue přespat, pokud to není příliš často nebo pravidelně nehrozí větší riziko komplikací. Acuvue 2 se krom indikátoru rub -líc ( AV x 123 ) liší především v konstrukci okrajů."

Dotaz:

Dobry den (noc ???) :))) Chtel bych se zeptat jak dlouho muze byt kontatni cocka v oku ... 10 hod? Kdyz je tam dlouho (>24 hod), muze to poskodit oko jinak nez ho poskrabe? Take bych se Vas chtel zeptat jestli kontakni cocky mohou poskodit oko, kdyz jsou zornice extremne rozsirene a naopak, kdyz nejsou vubec videt (vlivem ilegalnich latek)? Uvidim pres ne neco? Na vasi strance o tom moc nemluvite, znam docela dost lidicek co tohle zajima. Moc dekuji za pripadnou reakci.

Odpověď:

Dnešní moderní čočky mohou být na oku celý den, tzn. i 20 hodin. Záleží však na typu čočky. Proto u každé čočky Vám o délce nošení podá informaci Váš kontaktolog. Šíře zornice nemá vliv na nošení kontaktních čoček. Při užívání drog však nošení kontaktních čoček nedoporučuji, především pro potenciální nespolehlivost uživatele halucinogenních látek v dodržování zásad správného nošení kontaktních čoček.

Dotaz:

Jaký je váš názor na nové kontaktní čočky, které mohou být údajně bez problémů nošeny až 30 dní bez přerušení.

Odpověď:

Čočky pro kontinuální nošení ( až 30 dnů) jsou nás k dispozici od dvou firem. Jedná se čočky ze zcela nového materiálu, který poskytuje vysoký průnik kyslíku k rohovce a tím minimalizuje vliv jeho nedostatku na rohovku. Jejich nošení však vyžaduje odpovědného nositele, který bude v počátku užívání dodržovat pravidelné kontroly ( poměrně časté ) a poté průběžné kontroly u svého kontaktologa. Velmi důležité je důkladné dodržování zásad bezpečného nošení.

Dotaz:

Jsem krátkozraká, kolem -5 D, nosím čočky nějakých 5-6 let; J&J Acuvue 14 denní. Kromě toho na plavání nebo mimo domov (při ztížených hyg. podmínkách), mívám Focus Dailies. Čočky nenosím úplně každý den – pokud mám déle číst nebo pracovat u počítače, vyhovují mi více brýle. Většinou mám čočky na očích do 10 hodin denně a tak 2-3 dny z týdne si čočky vůbec nenasadím. Ty 14-denní čočky mi tak vydrží i 20 dnů. Dnes mě ale optik vyděsil sdělením, že to tak dělat nemůžu a že už mám možná poškozenou rohovku - že čočky jsou na 14 dní a nikoli na 14 nasazení (přitom jsem se už kdysi při počátku nošení v této optice právě na to ptala a sdělili mi, že můj postup je v pořádku; teď to ale pan optik vehementně popřel). Když jsem se ptala, jak poznám poškození rohovky, tak prý se to může vyvíjet několik let bez příznaků. Doporučil mi nosit pouze jednodenní čočky, ale to by pro mne bylo dost finančně náročné, tak váhám - i když zdraví je pro mne asi přednější peněz :-). Můžete mi prosím sdělit Váš názor? A druhý dotaz: za celou dobu, co čočky nosím, mi byla provedena pouze 2 vyšetření - na začátku a pak v době, kdy se mi o něco zvýšily dioptrie na jednom oku. Jednou jsem se na vyšetření ptala a bylo mi řečeno, že pokud nemám žádné problémy, není třeba. To se mi moc nezdá (zvlášť teď s tím strašením s rohovkou). Co bych měla dělat? Chystám se navštívit očního lékaře, ale neměla bych radši změnit i kontaktologa?

Odpověď:

Čtrnáctidenní čočky jsou určeny pro 14 použití. Pokud některý den vynecháte pak můžete o tuto dobu prodloužit jejich použití. Doba by však neměla překročit dvojnásobek doby určené. 20 dnů na čtrnáctidenní čočky je celkem přiměřená doba. Každý nositel kontaktních čoček by měl být dvakrát do roka vyšetřen, právě pro prevenci ev. komplikací na rohovce, které mohou vznikat nepozorovaně. Kontaktolog by tak měl své klienty pravidelně prohlížet. Právě pro možnost vzniku komplikací bez prohlídek není přípustné prodávat KČ přes internet nebo v provozovnách bez příslušného vybavení.

Dotaz:

Chtěl bych Vám poděkovat za skvělé stránky, které mi už několikrát pomohly v problémech s KČ - rád bych se ale zároveň zeptal na jednu věc. Mám před sebou delší cestu autobusem do Itálie, zajímalo by mne, zda by se něco stalo, kdybych nechtěně na 3 nebo 4 hodiny usnul s čočkami v očích (používám KČ SoftLens 66 firmy Bausch & Lomb).

Odpověď:

Většina čoček na našem trhu není vhodná pro prodloužené nošení, tedy používání i přes noc. Moderní čočky, které mají vyšší obsah vody a moderní design, mají velmi dobrou propustnost pro kyslík a tak krátký spánek obvykle nepřináší, žádné obtíže. Vámi používané čočky jsou kvalitní, mají vysoký obsah vody a není tedy důvod se obávat usnutí během cesty.

Dotaz:

Mam ocni vadu astigmatismus. Nosim kontaktni cocky Acuvue 14denni. Jedna se o 1 dioptrii a 0.75 dioptrie. Tyto cocky pouzivam pouze na sport a to celodenni. V praci je nemohu pouzivat, a proto je vyuziju predevsim pres vikend. Nenosim je tedy v celku 14 dni, ale prerusovane. Jaka je maximalni doba pouziti cocek, od jejich rozbaleni? Mohu chapat oznaceni 14 denni, jako 14x pouziti treba behem 2 mesicu?

Odpověď:

Čočky pro plánovanou výměnu lze používat i pro příležitostné nošení. Do schématu je nutno započítávat každý den kdy byla čočka použita. Doba použití by však neměla překročit dvojnásobek běžné doby užívání. Tedy čočka by se měla vyměnit po měsíci po otevření i když nebyla použita 14x.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 333 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1180 x

Celkem odpovědí: 1699