Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Jak začít?

Jestli o kontaktních čočkách vůbec nic nevíte a chcete je začít nosit, nejsnazší je najít specialistu na kontaktní čočky a zajít si pro čočky k němu. Dostanete zkušební pár čoček, tzv. diagnostické kontaktní čočky, se kterými si budete moci nošení čoček v praxi vyzkoušet. Až pak se můžete rozhodnout, jestli si čočky koupíte a budete je nosit každodenně nebo jen příležitostně, celý den nebo jen na trénink nebo plavání.

zkušební kontaktní čočky

Odpovědi na základní otázky nabízíme v článku 5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky.

Kde vyzkoušet čočky?

Na kontaktní čočky se můžete zeptat u očního lékaře, ke kterému chodíte pro předpis na brýle nebo na pravidelné kontroly zraku nebo v jakékoliv optice nebo aplikačním středisku kontaktních čoček. Z pohodlí domova ale můžete najít očního odborníka na čočky v naší mapě specialistů podle města nebo názvu střediska i s kontaktem (telefonem, e-mailem, webovými stránkami) a otevírací dobou střediska - můžete se objednat na zkoušku čoček přímo teď od počítače! První zkoušky čoček s vyšetřením zraku jsou zpravidla zpoplatněny, mimo aplikace čoček u lékaře, ale cena není nijak vysoká. Lékaři na druhou stranu často nemají tak široký výběr z různých druhů kontaktních čoček.

Jaké kontaktní čočky nosit?

Na to není jednoduchá odpověď, protože oko každého z nás je jiné a čočky se musí před nákupem zkoušet, stejně jako například boty. Oční rohovka, na kterou se čočka nasazuje, je navíc velice citlivá. Otlačený palec od malé boty přestane bolet, ale zrak – ten máme jen jeden. S výběrem podle parametrů oka a s kontrolou na štěrbinové lampě poradí a nejlepší čočky doporučí kontaktolog.

Určitě se ale zajímejte o typ čoček, které vám kontaktolog doporučuje, nechte si vysvětlit, v čem jsou pro vás nejlepší, kdy a jak je budete moct nosit. Více také v článku Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích.

Komentářů (6)

 1. Autor: Redakce - optometristka, Dne: 5. 3. 2015
  Dobrý den, zakřivení a průměr jsou jen dva z mnoha parametrů kontkatních čoček. Čočky Proclear a Purevision 2 HD se navíc kromě hodnot zakřivení a průměru odlišují typem materiálu a s tím spojenými materiálovými charakteristikami. Bez očního vyšetření nemohu posoudit, zda by Vám právě tato změna typu kontaktních čoček vyhovovala. Doporučila bych Vám tedy přece jen očního specialistu navštívit a změnu typu kontaktních čoček zkonzultovat s ním. V rámci očního vyšetření budete moci vyzkoušet zkušební pár nových kontaktních čoček. V případě, že by Vám čočky nevyhovovaly, můžete ušetřit za zbytek krabičky kontaktních čoček a navíc vyzkoušet i další typy kontaktních čoček. A v neposlední řadě budete mít jistotu, že nové čočky sedí na oku tak, jak by měly.:) S pozdravem, Magda
 2. Autor: Veronika, Dne: 4. 3. 2015
  Dobrý den, prosím Vás, chtěla jsem se zeptat, myslíte, že by byl problém, kdybych bez vyšetření vyměnila čočky, které mají 8,8 a 14,4 za 8,9 a 14,5? Mám astigmatismus a zjistila jsem, že purevision začal dělat 2HD čočky a chtěla bych je vyzkoušet, jenomže já momentálně nosím proclear a je tam rozdíl v parametrech o milimetr? Dříve jsem nosila Acuvue Oasys, které měly 8,6 a 14,5. Děkuji.
 3. Autor: Redakce - optometristka, Dne: 27. 2. 2013
  Dobrý den, měsíční náklady, které jsou spojené s nošením kontaktních čoček jsou závislé na tom, který typ Vám oční specialista doporučí, kde kontaktní čočky nakupujete, kolikrát týdně si je chcete vzít a jaký roztok používáte. Pokud budete chtít nosit kontaktní čočky jen občas (2-3x týdně), je i z finančního hlediska vhodnější zvolit kontaktní čočky jednodenní (jednorázové). Při častějším užívání pak vícedenní (měsíční nebo 14ti denní). Pak už stačí jen zjistit ceny a propočítat. S pozdravem Jana
 4. Autor: Simona, Dne: 22. 2. 2013
  Dobrý den , chtěla bych se zeptat kolik stojí kontaktní čočky na měsíc (měkké) Děkujii mocc :)))
 5. Autor: Redakce - optometristka, Dne: 20. 1. 2012
  Dobrý den, kontaktní čočky v zakouřeném prostředí můžete nosit, ale mohou Vám být nepohodlné (oči mohou červenat, pálit nebo řezat). Pokud máte citlivé oči, doporučila bych Vám vzít si brýle nebo používat zvlhčující kapky vhodné i pro kontaktní čočky. Mějte se hezky, s pozdravem Jana
 6. Autor: marketa, Dne: 10. 1. 2012
  muzu nosit čočky i v zakourenem prostredi?

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 241 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 148 x
Měsíční kontaktní čočky 932 x

Celkem odpovědí: 1321