Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Jak začít?

Jestli o kontaktních čočkách vůbec nic nevíte a chcete je začít nosit, nejsnazší je najít specialistu na kontaktní čočky a zajít si pro čočky k němu. Dostanete zkušební pár čoček, tzv. diagnostické kontaktní čočky, se kterými si budete moci nošení čoček v praxi vyzkoušet. Až pak se můžete rozhodnout, jestli si čočky koupíte a budete je nosit každodenně nebo jen příležitostně, celý den nebo jen na trénink nebo plavání.

zkušební kontaktní čočky

Odpovědi na základní otázky nabízíme v článku 5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky.

Kde vyzkoušet čočky?

Na kontaktní čočky se můžete zeptat u očního lékaře, ke kterému chodíte pro předpis na brýle nebo na pravidelné kontroly zraku nebo v jakékoliv optice nebo aplikačním středisku kontaktních čoček. Z pohodlí domova ale můžete najít očního odborníka na čočky v naší mapě specialistů podle města nebo názvu střediska i s kontaktem (telefonem, e-mailem, webovými stránkami) a otevírací dobou střediska - můžete se objednat na zkoušku čoček přímo teď od počítače! První zkoušky čoček s vyšetřením zraku jsou zpravidla zpoplatněny, mimo aplikace čoček u lékaře, ale cena není nijak vysoká. Lékaři na druhou stranu často nemají tak široký výběr z různých druhů kontaktních čoček.

Jaké kontaktní čočky nosit?

Na to není jednoduchá odpověď, protože oko každého z nás je jiné a čočky se musí před nákupem zkoušet, stejně jako například boty. Oční rohovka, na kterou se čočka nasazuje, je navíc velice citlivá. Otlačený palec od malé boty přestane bolet, ale zrak – ten máme jen jeden. S výběrem podle parametrů oka a s kontrolou na štěrbinové lampě poradí a nejlepší čočky doporučí kontaktolog.

Určitě se ale zajímejte o typ čoček, které vám kontaktolog doporučuje, nechte si vysvětlit, v čem jsou pro vás nejlepší, kdy a jak je budete moct nosit. Více také v článku Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích.

Komentářů (8)

 1. Autor: Redakce-optometristka, Dne: 4. 9. 2020
  Dobrý den, omlouvám se za pozdní reakci. Dětem do 15 let aplikuje kontaktní čočky oční lékař nebo optometrista pod dohledem očního lékaře. Doporučuji se proto informovat i v některých optikách. Mohou spolupracovat i s oftalmology, u kterých není čekací doba tak dlouhá. S pozdravem Jana.
 2. Autor: Aneta, Dne: 1. 5. 2019
  Dobrý den, je mi 13 let (v červenci 14) a mám tupozrakost spojenou s astigmatismem. Brýle nosím od 3. Let ale poslední měsíce váhám nad kontaktními čočkami. Jde o to ze bych chtěla aspoň zkusit chodit bez brýlí (takže z kosmetických důvodu). Je tady ale malý problém. Na hodně stránkách jsem četla ze na čočky hlavně před dovršením 15 věku musím mít doporučení od lékaře. Na kontrolu jsme se objednávali již v únoru, bohužel se na nás dostala rada až v červnu. Já mám ale v květnu absolvenstký koncert kde hrají asi 4 minuty v kuse na klavír. Brýle mi při tom vadí a nechci aby to vipadalo špatně až mi budou sklouzavat z nosu. Taky mám v květnu a v červnu mnoho vystoupení s tanečním souborem dokonce i v cizině, takže by se mi už líbila možnost bez brýlí. Proto jsem se chtěla zeptat, zda musím mít doporučení od mého dlouholetého očního lékaře, nebo mohu vyhledat jiného specialisty, který mi v mem věku čočky předepíše už dříve. Děkuji
 3. Autor: Redakce - optometristka, Dne: 5. 3. 2015
  Dobrý den, zakřivení a průměr jsou jen dva z mnoha parametrů kontkatních čoček. Čočky Proclear a Purevision 2 HD se navíc kromě hodnot zakřivení a průměru odlišují typem materiálu a s tím spojenými materiálovými charakteristikami. Bez očního vyšetření nemohu posoudit, zda by Vám právě tato změna typu kontaktních čoček vyhovovala. Doporučila bych Vám tedy přece jen očního specialistu navštívit a změnu typu kontaktních čoček zkonzultovat s ním. V rámci očního vyšetření budete moci vyzkoušet zkušební pár nových kontaktních čoček. V případě, že by Vám čočky nevyhovovaly, můžete ušetřit za zbytek krabičky kontaktních čoček a navíc vyzkoušet i další typy kontaktních čoček. A v neposlední řadě budete mít jistotu, že nové čočky sedí na oku tak, jak by měly.:) S pozdravem, Magda
 4. Autor: Veronika, Dne: 4. 3. 2015
  Dobrý den, prosím Vás, chtěla jsem se zeptat, myslíte, že by byl problém, kdybych bez vyšetření vyměnila čočky, které mají 8,8 a 14,4 za 8,9 a 14,5? Mám astigmatismus a zjistila jsem, že purevision začal dělat 2HD čočky a chtěla bych je vyzkoušet, jenomže já momentálně nosím proclear a je tam rozdíl v parametrech o milimetr? Dříve jsem nosila Acuvue Oasys, které měly 8,6 a 14,5. Děkuji.
 5. Autor: Redakce - optometristka, Dne: 27. 2. 2013
  Dobrý den, měsíční náklady, které jsou spojené s nošením kontaktních čoček jsou závislé na tom, který typ Vám oční specialista doporučí, kde kontaktní čočky nakupujete, kolikrát týdně si je chcete vzít a jaký roztok používáte. Pokud budete chtít nosit kontaktní čočky jen občas (2-3x týdně), je i z finančního hlediska vhodnější zvolit kontaktní čočky jednodenní (jednorázové). Při častějším užívání pak vícedenní (měsíční nebo 14ti denní). Pak už stačí jen zjistit ceny a propočítat. S pozdravem Jana
 6. Autor: Simona, Dne: 22. 2. 2013
  Dobrý den , chtěla bych se zeptat kolik stojí kontaktní čočky na měsíc (měkké) Děkujii mocc :)))
 7. Autor: Redakce - optometristka, Dne: 20. 1. 2012
  Dobrý den, kontaktní čočky v zakouřeném prostředí můžete nosit, ale mohou Vám být nepohodlné (oči mohou červenat, pálit nebo řezat). Pokud máte citlivé oči, doporučila bych Vám vzít si brýle nebo používat zvlhčující kapky vhodné i pro kontaktní čočky. Mějte se hezky, s pozdravem Jana
 8. Autor: marketa, Dne: 10. 1. 2012
  muzu nosit čočky i v zakourenem prostredi?

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 4 x
3-5x za týden 0 x
každý den 6 x

Celkem odpovědí: 10