Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Zdraví

Dotaz:

Dobrý den, zajímala by mě rizika nošení kontaktních čoček resp. nejčastější nemoce, které si můžu přivodit nošením kontaktních čoček i svou neopatrností snimi. Například možnost zánětů a podobně. Děkuji mockrát

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Rizik ,které vznikají nošením čoček je několik. Nedodrženou dobou nošení může dojít k prorůstání cév na rohovku,zánětům rohovky,zanešení infekce do oka. Při špatné hygieně čoček vznikají časté záněty,nádory,až ztráta zraku a zanešení infekce či bakterií do oka.Může ohrozit vidění.

Dotaz:

Na internetu jsem si našel cviky na zlepšení zraku. Trpím dalekozrakostí a tak by mě zajímalo zda jste někdy o cvičení slyšel a popřípadě jaké s tím máte skušenosti nebo jestli to opravdu pomáhá.

Odpověď:

Tyto cviky zavánějí šarlatánstvím, vliv na refrakční vady nemají a jsou publikovány v pochybných tiskovinách. Na druhou stranu Vám nemohou ublížit.

Dotaz:

dobry den, rada bych se zeptala, jestli existuje nejake specialni mydlo,kterym se mam umyt pred aplikaci kontaktnich cocek, obcas si koupim antibakterialni mydlo nebo obycejne,ted jsem objevila v drogerii nejaky specialni antibakterialni gel, ktery se bez myti pouze rozetre na ruce a ma udajne znehodnotit vsechny mozne bakterie.v popisku je napsano,ze se mame vyhnout styku gelu s ocima. napadlo me, jestli tedy pote,co gel na rukou uschne,je mozne cocky takto ocistenyma rukama aplikovat nebo se radeji drzet obycejneho mydla. dekuji za odpoved,hezky den, M.

Odpověď:

Před aplikací si omyjte ruce jakýmkoliv mýdlem a hlavně velmi pečlivě opláchněte, aby mýdlo z rukou neulpělo na čočce, to by pak v oku dráždilo. Desinfekční gely určitě do rukou nevtírejte, ty by mohly poškodit čočku a v oku velmi dráždit. Oko samo má v slzách poměrně učinnou desinfekci, proto při dodržování běžných hygienckých postupů není se třeba infekce obávat.

Dotaz:

Nosím měsíční kontaktní čočky, dostala jsem zánět,který se i po přeléčení kapkami znovu objevil. Po dobu léčby jsem vždy v nutných případech používala jednodenní čočky. Nyní mi doktor předepsal kapky floxal,kde je uvedeno, že se nesmí užívat měkké kontaktní čočky. Bohužel bych nutně v sobotu to je 5 den léčby potřebovala použít čočky (sportovní akce).Mohu je použít (popřípadě ráno nenakapat a po akci čočky vyndat nakapat a dál používat brýle)? Nevím, zda si tím neuškodím.Dále jsem se chtěla zeptat jaké jiné čočky existují než měkké? Děkuji za odpověď. Lenka Vacková

Odpověď:

Záleží na typu zánětu, který máte a na doporučení lékaře jak kapat zda je možno kapky aplikovat před nasazením a vyjmutí čočky, nebo zda se dají kapat i přes čočky.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho se nesmí po záněru rohovky používat kontaktní čočka? Je možné začít s nošením po zkončení kapání léků. Děkuji

Odpověď:

Až do úplného zhojení nelze čočky používat. Váš lékař Vám řekne kdy je můžete opět začít nosit.

Dotaz:

Již více jak deset let nosím tvrdé kontaktní čočky pro řešení mé nemoci Keratokonus. Celou tuto dobu jsme dojížděli do Brna. Jelikož pocházím ze západních čech, je pro nás velice obtížné, hlavně z ekonomického hlediska dojíždět pro tuto aplikaci. Prosím poraďte mi, zda je poblíž Karlových Varů nějaká laboratoř, která by mi tyto čočky (tvrdé) zhotovila na lékařský předpis, tak aby jej jako vždy uhradila VZP. Dále se v poslední době stal problém sehnat roztok na čištění TKČ. Do dnes jsem používal Unikare Grine. Ten se nedá koupit. Poraďte mi, prosím, jaký by byl pro mne nyní nejvhodnější roztok. Děkuji. S pozdravem Petr.

Odpověď:

O nejblizsim aplikacnim stredisku, ktere se zabyva tvrdymi cockami vim jenom v Praze (Benooptik - http://www.cocky.cz/kontaktolog/6-Beno-Blachut-BenOOptik). Zkuste se informovat tam.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nové čočky Acuvue Oasys. V čem jsou lepší než Acuvue Advance? Jsou kvalitnější? Moje paní doktorka mi je dala na vyzkoušení domů jako zkušební pár. Dále mě zarazilo, kolik lidí píše, že platí za kontroly u kontaktologa. Já mám oční doktorku i kontaktoložku v jedné osobě a za kontroly nic neplatím a to chodím 2x do roka a prohlíží mě ( vždy bez brýlí) jednak na dioptrie a jednak na přístroji, kterým mi svítí do oka - tedy předpokládám, že asi oční pozadí. Myslím, že ani za nácvik jsem kdysi nic neplatila. Děkuji za odpovědi.

Odpověď:

Zmiňované čočky mají větší průnik pro kyslík a udrží delší dobu vlhký povrch. Každá služba a každá práce má svoji hodnotu, nikdo nepracuje zadarmo a tak je nutno vše platit. KOntaktologické vyšetření má samozřejmě svoji, ne nízkou, cenu, do které se promítá drahé vybavení a zařízení ordinace a i kvalifikace kontaktologa. Samozřejmě, že cena některých kontrol je již zahrnuta v ceně čoček. KOntroly se změnou refrakce, změnou čoček atd však jsou zcela nepochybně službou již placenou. POkud Vám Vaš lékařka poskytuje tyto služby zadarmo pak Vám dává pěkný dárek, nebo Vaše vyšetření vykazuje zdravotní pojišťovně a pak to jistě není v pořádku.

Dotaz:

Mám tupozrakost a před třičtvtě rokem se mi zhoršil zrak natolik, že jsem nemohl ani číst. Po návštěvě lékaře jsem dostal brýle (cylindry) a zrak se mi na chvilku zlepšil. Nyní jsem na tom stejně jak předtím a k tomu nosím brýle. Lékařka mi řekla, že už s tím nenadělám a budu špatně vidět pořád. Je to pravda, nebo je nějaká možnost jak zrak lepšit?

Odpověď:

Máte-li skjutečně tupozrakost pak je zlepšení jen velmi málo pravděpodobné. Léčbou tupozrakosti se musí začít v útlém věku. Co se nepodaří do cca 12 let, se už nezlepší nikdy. Pokud však máte jen špatně korigovanou refrakční vadu pak je situace jiná a brýlemi nebo kontaktními čočkami se dá vidění zlepšit.

Dotaz:

Dobrý den, mohu používat v těhotenství kontaktní čočky a záleží na roztoku? Děkuji

Odpověď:

ano můžete, používejte roztok, který Vám vyhovuje.

Dotaz:

Používala jsem 14ti denní kontaktní čočky, ale jelikož jsem alergička, hodně se mi objevují záněty v očích, a stáválo se mi, že jsem si vzala kontaktní čočku a díky zánětu jsem jí musela po dvou dnech vyhodit. začala jsem nosit tedy jednodenní čočky, jenže je to velice finančně náročné. Nyní nosím čočky tak jednou do týdne třeba na dvě tři hodiny. Dali by se i ty jednodenní čočky použít třeba 2x nebo 3x? nebo existují nějaké takové?

Odpověď:

Především je úpotřeba upozornit na to, že pokud máte akutní problémy není vhodné čočky nosit. Zánět se musí napřed vyřešit a pak teprve je možno opět používat čočky. Je celá řada protialergických preparátů, které je možné používat i při nošení čoček. Jednodenní čočky v žádném případě nenoste více než jednou. Mohla byste si způsobit další komplikace.

Dotaz:

Je mi 30 let, nosím brýle dioptrie 10 na obě oči. Ptala jsem se svého očního lékaře na možnost nošení kontaktních čoček, ale tvrdil mi, že mám něco jako mikroflavinismus, nevím přesný termín, prostě malé oči. Jsem po operaci šedého zákalu v kojeneckém věku. Zajímalo by mě, jestli pro mne existují čočky a pokud ano, kam se mám obrátit. Laserová operace by můj problém nevyřešila.

Odpověď:

Předpokládám, že i Váš problém by bylo možno s úspěchem vyřešit je potřeba navštívit aplikační střediko, kde se zabývají i speciálními čočkami. Předposkládám podle popisu že se u Vás jedná o mikroftlamus, tedy vrozeně malé oko, kde bývá vrozený šedý zákal častou součástí.

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat, jak se jmenují takové hnědé skvrnky, které se mi udělaly před několika lety v pravém oku a někdy mi vadí, zvláště koukám-li se do bílého sněhu. Jde je nějak odstranit?

Odpověď:

Podle Vašeho popisu mohu jen těžko posoudit o co se jedná a kde se Vám skvrny utvořily. Ale pokud je vidíte při pohledu na bílé plochy a v jasném světle a pohybují se mohou to být drobné zákaly ve sklivci, které vrhají stín na sítnici a pak při dobrém osvětlení a při pohledu na bíle plochy vypadají jako poletující mušky a tak se také jmenují - muscae volitantes.

Dotaz:

Dobrý den, je mi 25 let, jsem alergička (atopický ekzém, s.rýma atd.) a trpím krátkozrakostí. Konečně jsem se odhodlala navštívit kontaktologa a zkusit používání kontaktních čoček. 14 dnů jsem nosila zkušebnía šla jsem an kontrolu. Bylo mi řečeno, že mám rozjeté překrvení očí a že můžu používat pouze jednodenní KČ max. 2-3x týdně 1-day acuvue moist, které jsou i pro alergiky. Tyto čočky jsou však hodně finančně náročné - nemohla bych používat jiné levnější jednodenní KČ? S tím, že nemůžu používat měsíční jsem se už smířila... Jen se obávám, zda kvůli mým alergiím nedojde k tomu, že časem nebudu moci nosit žádné. To by mě mrzelo, když jsem se k tomu konečně dokopala a zvládla aplikaci a všechny potíže s tím spojené. Děkuji moc za odpověď !

Odpověď:

Určitě jsou pro Vás jednodenní čočky nejvhodnějším řešením, bohužel se prakticky všechny pohybují na podobné cenové hladině. Vyzkoušejte tedy nějaké dvoutýdenní, nejlépe silikonhydrogelové. Je možno s čočky mi používat i některé medikamenty protialergické, které se podávají pře nasazením a po vyjmutí čočky.

Dotaz:

Nosila jsem měkké KČ asi 10 let. Před 5 měsíci mi byl diagnostikován keratokonus. Byly mi předepsány tvrdé kontaktní čočky, na jejichž zhotovení jsem čekala skoro 3 měsíce (!). Mezitím jsem musela nosit ještě měkké KČ, přestože mi to nebylo doporučeno (bohužel jsem s brýlemi viděla hůř a do zaměstnání chodit musím). Po počátečním boji si na tvrdé čočky postupně zvykám (nyní jsem na 6 hod denně), ale levá mi teď nesedí přesně na středu oka a trochu sklouzává dolů, což je docela nepříjemné (lechtá to) a už se mi i stalo, že mi sama vypadla z oka. Je možné, že se mi mezitím rohovka zase změnila a proto čočka nesedí na středu oka? Na nové tvrdé KČ mám prý nárok až po 2 letech (pokud si je nezaplatím sama) - mám tedy kontaktovat svoji lékařku nebo mám ještě vydržet, že se čočka postupně usadí \"na správné místo\"?

Odpověď:

Důvod, proč čočka nesedí může být skutečně změna zakřivení rohovky při progresi keratokonu v pokročilém stadiu, ale stejně tak to může být nesprávně zvolené zakřivení vnitřní plochy čočky (BC). Je proto zcela nezbytné se poradit se svým kontaktologem, který vám čočky aplikoval.

Dotaz:

Chtěla bych vědět, zda se mohou používat čočky na krátkozrakost u zeleného zákalu.

Odpověď:

Ano mohou, ale každopádně pod vedením zkušeho lékaře - kontaktologa.

Dotaz:

Mam moc velky problem a nevim na koho se obratit je mi teprve 18....kazdy znas a kazdyho boli oci treba kdz vyjde ven a sviti slunce tak ho to primo prasti do oci ale ja to uz mam od malicka nejprve me to bolelo ze slunka ale cim dal tim vic me to boli na cokoliv se podivam prasti me to nechutne do tech oci a strasne to boli je to cim dal vic horsi nemuzu se skoro na nic podivat treba tedka pisu a nedivam se na obrazovku je to hrozny...dam vam pr:vezmete zrcadlo a posviti te mi do oci pres slunko tak tak to hrozne boli uz nevim co mam delat a co teprve jak prijde snih je bilí trpiti se a to moje oci neunesou....boli me bulva a kolem oci hodne s tim trpim a nevim co delat abych celej zivot spala prosim napiste mi:(

Odpověď:

Váš stav vyžaduje podrobné oční vyšetření, bez toho Vám bohužel poradit nemohu, příčin může být celé řada. Vyhledjete nejbližšího očního lékaře a objednejte se na vyšetření, pokud budete mít větší problém, jistě Vás pošle na vyšší pracoviště.

Dotaz:

Kontaktní čočky ted nemůžu nosit, neboť jsem zač. července měla silný zánět, po vyléčení mi zůstalo silné slzení a podráždění očí. Toto trvá už 4 měsíce, vyšetření nic neprokázalo. Kapu Evercil i umělé slzy např.HYLO-COMOD. Jak se toho zbavit, je to strašně obtěžující.

Odpověď:

Asi by chtělo pořádné vyšetření a doléčení problému kauzálně, nikoliv jen umělými slzami.

Dotaz:

Je mi 19 let, od dětství jsem dalekozraká a mám astigmatismus. Když jsem se v 17 začala zajímat o kontaktní čočky, byl mi tak zjištěný i keratokonus a dostala jsem tvrdé kontaktní čočky. S nimi jsem viděla skvěle, jako ještě s brýlemi nikdy. Ale to vydrželo asi tak rok a půl a začala jsem s nimi vidět špatně, věci se mi začaly rozdvojovat. Tak jsem obdržela nové čočky a ty nepomohly. I přes brýle vidím něco dvakrát. Paní doktorka mi zjistila, že potřebuji bifokální nebo multifokální skla. Takže se Vás tedy jen informačně ptám - měla bych vlastně nosit čočky na keratokonus. Existují multifokální tvrdé čočky? Na moji vadu?

Odpověď:

Váš problém asi nebude v neschopnosti akomodace, tedy problém asi bifokální nebo multifokální čočky těžko vyřeší. Pokud Váš keratokonus progreduje bylo by vhodné vyhledat líékařa a asi bude nutné keratoplastika ( transplantace rohovky) Tvrdé čočky (RGP) mohou být individuálně vyrobeny a korigují keratokonus do velkých diotrických hodnot.

Dotaz:

Chtěl jsem se zeptat je mi 17 let a trpím tupozrakostí. Na levém oku mám 2,5 dioptrií a na pavém 0,5. Hodně dlouho jsem na to kašlala a nenosila jsem brýle jen asi do 10 let kdy se mi to zlepšilo, ale poté jsem brýle nenosila a určitě se mi to zhoršilo. Jde nějak tupozrakost léčit, nebo aspoň pomohou mi brýle, abych tak nenamáhala zdravé oko? Nebo jsou lepší čočky? A mám nosit brýle nebo čočky pořád nebo jen ve škole a k počítači a televizi?

Odpověď:

Tupozrakost (sníženou rozlišovací schopnost oka) lze léčit jen v dětském věku intenzivním cvičením. Teď je již bohužel pozdě a i intentzivní cvičení přináší malé zlepšení jen výjimečně, každopádně i tupozraké oko musí být správně korigováno při vašem rozdílu dioptriíí nejlépe kontaktní čočkou.

Dotaz:

Dobry den Měl bych zájem o Vaše kontaktní čočky a chtěl bych se zeptat jaké mi doporučíte. Byl jsem na vyšetření a zjistili mi tyto hodnoty: Zakřivení mám 7,7 vertikální a 7,5 horizontální . Průměr čočky bohužel neznám. Pravé oko dioptrie -2 a levé -1,75. Jedná se o oči bez žádných vad a nosil jsem klasické brýle do dálky. Měl bych zájem o měsíční čočky. Jako zkušební vzorek jsem dostal čočky cibavision hydrogelové. Dále mám ještě tyto dotazy : 1) Je důležité znát průměr čočky? 2) Jaký roztok použít? 3) Když vidím špatně do dálky označují se dioptrie ,, - “ ? 4) Proč se nevyrábí čočky se zakřivením 7,7, nebo je to rozměr oka a ve skutečnosti musí mít čočky větší průměr? Děkuji za poskytnuté informace Dresler tel:777576256

Odpověď:

Takto Vám čočky bohužel doporučit nemůžeme. To musí udělat kontaktolog na základě těchto údajů a Vašich individuálních potřeb.

Dotaz:

Chtel bych se zeptat, jestli je mozne operovat mé pravé oko, kdyz ho mam tupozrake... Je mi 18 let a mam ho tupozrake tak od 6 let.

Odpověď:

Nepíšete o jakou operaci by se mělo jednat, ale tupozrakost znamená sníženou rozlišovací schopnost oka a jde odstranit pouze cvičení ve velmi mladém věku pod odborným dozorem, po 10. roku věku již vycvičit prakticky nejde. Jinak jakékoliv další operace pokud jsou nutné je možné i na takovém oku provádět. I tupozraké oko má svůj velký význam především v prostorovém vidění.

Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat, je mi patnáct let a moc si přeju nosit kontaktní čočky, nicméně jsem se narodil předčasně a mám vadu sítnice, kterou tam mám přidělanou (nevím jak jinak to nazvat, pardon). Můžu mít čočky i s takovouhle vadou?

Odpověď:

Ano i s takovými změnami je možno nosit čočky. Je jistě vhodné, abyste byl v péči nějakého lékaře-kontaktologa, který má v této oblasti zkušenosti.

Dotaz:

Ráda bych věděla kdy jít na první oční prohlídku se synem (1měsíc). Ja trpím od dětství tupozrakostí pravého oka a manžel je dalekozraký. Je nějaká pravděpodobnost, že syn bude taky slabší na oči? Pokud ano, dá se to v tak nízkém věku řešit kontaktníma čočkama nabo by musel nosit brejle, popř. klapku na oko.

Odpověď:

Oční vyšetření je samozřejmě v tomto věku možné, ale ještě se nezjistí zda je tupozrakost. Důležité je nynyí sledovat zda jsou oči rovnoběžné, nebo zda se objevuje nějaké šilhání. V případě, že se nějaké oko uchyluje je nutno provést oční vyšetření v každém případě. Refrakční ( dioptrické vady se vyvíjejí později. Máte-li v rodině oční vady, je možné, že se v nějaké formě přenesou i na Vaš dítě.

Dotaz:

take mam cervene zilky na belmu kontaktolog vsak nevi pricinu nic nedoporucil zkousim vsechny mozne roztoky nic nepomaha mam navstivit jineho odbornika konkretne ocare .dekuji.

Odpověď:

Červené oči mohou mít řadu příčin, které mohou, ale nemusejí s nošením čoček souviset. Vyšetření je každopádně nutné. Vhodné je používat čočky s vyšším průnikem pro kyslík a s plánovanou výměnou.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Dneska mám podruhé čočky a při nasazování jsem zjistila, že jedna z čoček je trochu poškozená - kousek kraje je utržený. Vadí to nějak pro oči? Nechci je vyhazovat po prvním nošení, jsou měsíční. Děkuji Vám

Odpověď:

Urcite poskozene cocky nenoste, mohly by Vam zpusobit obtize. Radeji se obratte na kontaktologa, u ktereho jste cocky koupila.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 319 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 185 x
Měsíční kontaktní čočky 1160 x

Celkem odpovědí: 1664