Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Zdraví

Dotaz:

Chtel bych se zepta,t cim je nebezpecne prorustani cevek rohovkou (myslim, ze se tomu rika vaskularizace). A zda prorostle cevky zmizi, nebo je to jiz trvaly stav a pripadna lecba.

Odpověď:

Rohovka je za normálních okolnosti bezcévná tkáň, při poruše jejího metabolismu, především nedostatku kyslíku, dochází ke kyselé reakci, která je kompenzována prorůstáním cév do rohovky. Cévy v rohovce snižují její průhlednost, táhnou s sebou vazivo a mění strukturu rohovky. Pokud se dostanou až do oblasti centra jsou výrazně zhoršeny zrakové funkce. Důležitá je prevence, tedy pravidelné prohlídky. Potom nošení kvalitních čoček s velmi dobrým průnikem kyslíku. Při samotné léčbě je pak na prvním místě vysazení čoček na nejméně 3-4 týdny.

Dotaz:

Zajímalo by mne, jestli kontaktní čočky také korigují šilhavost.

Odpověď:

Kontaktní čočky mohou korigovat šilhání, ale je nutno vědět, o jaký typ šilhání se jedná. Pacient musí být velmi pečlivě vyšetřen a sledován. Kontaktní čočky jsou vhodné až pro starší děti nebo dospělé, kde je již šilhání i refrakční vada stabilizované.

Dotaz:

Máme šestiletého syna, který má vrozenou vadu : dalekozrakost 9 a 7,5 dioptrie. Chtěli bychom pořídit synovi kontaktní čočky z důvodu provozování sportu.Je vhodné jejich použití, popřípadě jaký druh doporučujete.

Odpověď:

Použití kontaktních čoček pro Vašeho syna je plně indikováno, doporučoval bych čočky s co nejkratší dobou výměny, nejlépe jednou za dva týdny. Pro sportovce je to ideální řešení.

Dotaz:

Prosil bych Vás o vysvětlení oční vady, která se nazývá tupozrakost. Tuto vadu mám již od cca 15 let v pravém oku a nevím přesně o co se jedná. Jediné co vím je,že bez čočky nevidím a že operace není možná.

Odpověď:

Tupozrakost - amblyopie- znamená sníženou rozlišovací schopnost oka. Její léčba je obtížná a je možná jen v dětském věku cca do 8 let věku.

Dotaz:

Velice ráda bych věděla, zda trpíte také nějakou oční vadou a pokud ano (a vlastně i ne), zda byste podstoupil operaci laserem. Já jsem krátkozraká a pohrávám si s myšlenkou, zda dále kombinovat brýle s čočkami nebo se nechat operovat. Informace mám, ale mám strach z návratu vady např. v budoucím těhotenství.

Odpověď:

Odpověď na takovou otázky by vydala na celý článek, pokud by měla být vyčerpávající. Samozřejmě v poradně pro kontaktní čočky budeme očekávat odpověď ve prospěch kontaktních čoček. Situace je však složitější a řada problémů z obou stran není jednoznačná. V obou případech korekce, tedy KČ a laserová operace, jsou známe komplikace. V případě čoček je však obvykle jejich řešení snazší, u laserových operací je většina komplikací definitivních a velmi obtížně řešitelných. Další otázkou je zda ideální stav, pokud je ho dosaženo operací, bude pociťován jako ideální z hlediska pacienta, i po několika desítkách let, např. s nastupující presbyopií (nutnost brýlí na čtení). Těch nezodpovězených otázek je však podstatně více. Pokud se konkrétně ptáte mě, pak já bych na prvním místě volil kontaktní čočky pro sebe i svou rodinu.

Dotaz:

Nosim uz 10 let cocky, po navratu z dovolene jsem mela oci tzv. iritovane - tj. zarudle, ocni lekar mi predepsal ocni kapky -Ophthalmo - Septonex, zapomnela jsem se ho zeptat, za jak dlouho po ukonceni kapani do oka smim opet nosit kontaktni cocky - jiz 4 dni chodim s brylemi a kapu si 4x denne do oci. Chtela bych vsak jiz nosit KC, neboť oci uz me nepali a nejsou zarudle.

Odpověď:

Pokud se jednalo o prostý zánět spojivek, čemuž odpovídá i jednoduchá léčba O.Septonexem, je možno začít čočky nosit po zklidnění očí. Jednalo.li se o nějaký jiný zánět je nutno řádně doléčit čočky nenosit až do plného zdraví. Bohužel touto cestou nelze přesně zhodnotit charakter Vašeho onemocnění.

Dotaz:

"Dobry den, zajimalo by mne, o jako vadu oci se jedna, pokud cloveku napr. pri pohledu na delsi vzdalenost jedno oko jaksi ""vyboci"", pri normalnich vzdalenostech je vse v poradku. Da se to nejakym zpusobem vylecit?"

Odpověď:

Jedná se pravděpodobně o některý typ divergentního strabismu. Léčbu lze určit až po řádném vyšetření.

Dotaz:

V roce 1997 jsem byla na laseru-odstranění dalekozrakosti. Ráda bych si poridila barevne cocky-neublizi ocim? Oci jsou ted citlivejsi na dotek.

Odpověď:

Po těchto operacích je někdy tolerance kontaktních čoček snížena, ale nutno to vyzkoušet. Obecně není tato operace kontraindikací k nošení kontaktních čoček.

Dotaz:

Prosím o zodpovězení těchto dvou otázek: Může mít nošení kontaktních čoček vliv na vznik zeleného zákalu? V poslední době vidím tmavé tečky (zvláště při pohledu na bílý podklad)- kontaktolog mě uklidnil, že se jedná o nečistoty ve sklivci a že si musím zvyknout, přesto by mě zajímalo zda toto není způsobeno nošením čoček. Jinak nosím čočky již více než 10 let bez problémů. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Obě odpovědi zní ne. Kontaktní čočky nemohou způsobit glaukom. Při glaukomu ( zeleném zákalu ) lze nosit čočky pouze pod dohledem lékaře a při řádných pravidlených kontrolách. Za "létající mušky", tak se to skutečně jmenuje, odpovídají drobné zákaly ve sklivci, čočky za ně v žádném případě nemohou.

Dotaz:

Lekar v Rakousku mi rekl, ze mam na ocich tmave skvrny, ktere by se mohly zmenit v jizvy na duhovce a nedoporucil mi dale nosit kontaktni cocky - nosim jiz 17 let bez problemu. Posledni roky Acuvue 14-tidenní. Doporucil mi prejit na tvrde kontaktni cocky. Jsou k dostani v CR a kde a za jakou cenu. Jaky je Vas nazor?

Odpověď:

Není mi jasné o jaké skvrny by se mohlo jednat. Přechod z měkkých čoček na tvrdé není v žádném případě vhodný, zvláště jste-li se svými čočkami spokojen. Mohu Vás ujistit, že rakouská kontaktologie nedosahuje kvalit naší.

Dotaz:

Mám jeden problém, který mi už delší dobu znepříjemňuje život. Když jsem byl malý, šermoval jsem se s bratrem tyčí, která mě zasáhla do oka, je to sice už asi 19 let. Stalo se mi to v pěti letech, byl jsem v nemocnici, a kvůli tomu mi někdy trošku ujíždí oko. Začnu prostě šilhat, asi mi rozumíte, neumím to asi dost přesně popsat. Tímto Vás žádám, jestli by jste mi nemohli poradit, pomoct kolik by stála operace, aby se mi to srovnalo? Děkuji za každou Vaší.

Odpověď:

Ve Vašem případě postižené oko zřejmě hůře vidí, takové oko má vždy tendenci se uchylovat zevně a tato úchylka je velmi úporná. Operace je samozřejmě možná, i když výsledek závisí na mnoha okolnostech. Operace by Vašem případě byla asi hrazena Vaší zdravotní pojišťovnou. Indikovat takovou operaci je však možné až po velmi pečlivém klinickém vyšetření.

Dotaz:

Chtela bych se zeptat, zda je vhodne nosit kontaktni cocky i v tehotenstvi?

Odpověď:

Normální těhotenství není v žádném případě překážkou nošení kontaktních čoček.

Dotaz:

Ráda bych věděla, jak moc se oči namáhají při práci maséra. Nosím kontaktní čočky -4d. na obou očích. Může se mi vidění zhoršit zvýšenou námahou?

Odpověď:

V tomto smyslu nemá na kvalitu vidění vliv fyzická námaha. Samozřejmě při únavě, zvláště při presbyopii, může být vidění poněkud horší. Ale myslím, že při práci maséra nemusíte mít, při vaší refrakční vadě, žádné obavy ze zhoršení zraku.

Dotaz:

Slyšela jsem, že se oči častým používáním kontaktních čoček kazí- je to pravda?

Odpověď:

Nevím co je míněno v tomto případě kažením očí, ale čočky v žádném případě oči nekazí. Je-li míněno zhoršování refrakční vady pak čočky nemají na tento stav žádný vliv, čočky mohou ovlivnit pouze rohovku a to jen na přechodnou dobu. Samozřejmě, že čočky mohou způsobit i nějaké komplikace, ale ve velké většině případů jde o nedodržování zásad bezpečného nošení čoček.

Dotaz:

Kontaktní čočky nosím již skoro 8 let, do r.1999 jsem používala čočky WILENS - české, na 1 rok, nikdy jsem neměla žádné problémy, nyní používám Johnson & Johnson a lékař mi řekl že mi prorůstají žíly do rohovky, že je to důsledek nedostatečného přísunu kyslíku do rohovky,doporučil mi čočky omezit. Dost mě to nepříjemně překvapilo a nyní zvažuji operaci laserem, protože mám z nošení čoček obavy. Také mám extrémně suché oko, což se mi velmi zhoršilo asi za poslední 2 roky. Chci se zeptat:jak moc je tato komplikace / prorůstání žilek / vážná a ohrožuje i zrak? Je možné že se to časem samo zlepší a zmizí nebo už bude oko provždy postiženo?

Odpověď:

Vaskularizace (prorůstání cévek ) do okraje rohovky je skutečně jednou z komplikací nošení kontaktních čoček, která vzniká na základě nedostatečného přísunu kyslíku k rohovce. Ve Vašem případě bych tento stav přisuzoval spíše dlouholetému nošení čoček s nízkým obsahem vody a velkou tloušťkou. Nový typ , který nyní používáte (předpokládám že dvoutýdenní Acuvue - ty jsou pro Vás nejvhodnější) tuto komplikaci prakticky nezpůsobuje, ale může k ní, stejně jako jiným obtížím, dojít při nedodržování režimu nošení. Každopádně vyšetření zkušeným kontaktologem a zhodnocení stavu by bylo vhodné.

Dotaz:

Chtel jsem se zeptat: Zda je mozne, aby se mi od noseni cocek vytvoril mensi ekzem pod ocnim vickem ( vzdy nejprve zcervena, vytvori se jakysi splaskly puchyr a konci to odlupovanim bilych supinek kuze). Co mam delat/jak to lecit?

Odpověď:

Kožní afekce jsou při používání kontaktních čoček velmi málo pravděpodobné.

Dotaz:

Je mi 19 let a rozhodla jsem se,ze si poridim kontaktní cocky. Drive jsem silhala a tak mam oko sesity. Muj ocni lekar mi rikal,ze je moznost,ze se mi silhani nosenim cocek zase vrati a nevim, jestli by mi to silhani nezustalo na trvalo.

Odpověď:

Kontaktní čočky jsou zcela plnohodnotnou alternativou brýlí při léčbě šilhání, proto není důvod mít obavy, že by se stav, který udrží brýle s čočkami zhoršil.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat jestli se s kontaktních čoček mohou dostat nějaké oční nemoci, nebo záněty po kterých se může i oslepnout.Jestli ano tak bych se chtěl zeptat jaké to mohou být a jak se tyto nemoci, nebo záněty projevují.

Odpověď:

Nošení kontaktních čoček, je velmi bezpečná korekce dioptrických vad. Ke komplikacím dochází v drtivé většině případů při nedodržení zásad správného nošení. Tedy při nepřiměřeném přenášení čoček, při nedostatečném čištění, při pultovém prodeji čoček bez pravidelných kontrol. O všech rizicích a o chování při má za povinnost Vás informovat Váš kontaktolog, rovněž by Vás měl upozornit na nutnost pravidelných kontrol. Velmi důležité je vědět, že při žádných obtížích nelze čočku v oku ponechat. Je nezbytné ji vyjmout vyčistit a při přetrvávání obtíží ihned navštívit odborníka.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat,zda je normální,aby se mi každý rok zhoršil zrak o 1 dioptrii(je mi 20 let).A dále...nosím kontaktní čočky 2 roky a až poslední půl rok se mi začaly v očích tvořit žilky (slyšela jsem,že to není dobré).Od té doby střídám čočky s brýlemi,ale nechci se jich vzdát. Spraví se to?

Odpověď:

Plně na Vaši otázku bez vyšetření nemohu odpovědět, nárůst dioptrií může trvat i přes 20 let věku, nepíšete kolik dioptrií nyní máte. Nebezpečné jsou cévky, které prorůstají do rohovky, ale ty jsou vidět jen na mikroskopu. Každopádně je nutno absolvovat řádné vyšetření a jistě i pravidelné kontroly.

Dotaz:

"Me zene je nyni 32 let a od detstvi se potyka s kratkozrakosti. Pred tremi lety, behem tehotenstvi a po nem, se jeji zrak ""rozkolisal"" a tento stav trva dosud. V uvedenem obdobi byla nucena nekolikrat menit skla v brylich. U leveho oka doslo jen k nepatrne zmene, ale prave oko se vyrazne zhorsilo, vcetne ostrosti. Stavajici hodnoty skel v brylich do dalky : P - 9,5 cyl -2,0 a L - 6,75 a cyl -1,5. Starosti mi cini zmerena ostrost u praveho oka 20/100 s idealni korekci. Leve oko vidi skvele 20/40. Tento rozdil zpusobuje, ze zena nekontrolovane pouziva hlavne leve oko, casto i natacenim hlavy. Zena si je sveho ""problemu"" vedoma, boji se, ze prave oko se odnauci pres bryle zaostrovat. Poslednich nekolik mesicu, temer vzdy na nekolik hodin denne, pouziva na leve oko okluzor a nuti k plne cinnosti oko horsi. Zrak se nehorsi ani nelepsi, ostrost zustava na stejne nizke urovni. Dle vyjadreni me zeny, videla na prave oko s korekci pred rokem ci dvema hure, nez nyni. Zena se domniva, ze to je uspech diky jejimu cviceni s okluzorem. Ma takove cviceni smysl ? (Tezkosti to nezpusobuje, neb je doma na materske). Mate prosim jine reseni, jak se s rozdilem ve visu vyrovnavat a nenechat prave oko otupet?"

Odpověď:

U vyšších myopií může skutečně dojít v některých případech ke změnám v těhotenství, vlivem hormonálních změn. Pokud je však oko v dospělém věku tupozraké, není prakticky žádná naděje na rozcvičení. Vycvičení tupozrakosti je možné při intenzivním cíleném cvičení a při odborném vedení asi do 10-12 let věku. Příčiny horšího vidění však mohou být i na sítnici nebo díky astigmatismu atd. Bez vyšetření však není možno udělat objektivní závěr. Zakrývání oka na několik hodin denně a zvláště u dospělého nemá žádný smysl.

Dotaz:

Chtěla bych vědět, jestli je nošení čoček nějak škodlivé, když jsem (prý) ještě ve vývinu (za pár dnů mi bude šestnáct).

Odpověď:

Pokud jsou dodržovány zásady správného nošení kontaktních čoček, o kterých Vás měl poučit Váš kontaktolog, nebezpečí poškození očí prakticky nehrozí. Kontaktní čočky nosí i velmi malé děti.

Dotaz:

Prosím o radu, mám citlivější oči - na změny tlaku, při únavě, občas mi slzí, nezhorší se tyto příznaky při nošení kontakt. čoček?

Odpověď:

Příznaky, které popisujete, se Vám pravděpodobně při nošení kontaktních čoček nezhorší. Ovšem vhodnost nošení kontaktních čoček ve Vašem případě může zodpovědně posoudit pouze oční lékař, a to na základě vyšetření.

Dotaz:

Chtel jsem se zeptat, zda mi muze aplikator cocek nedoporučit(zakazat) nošení kontaktnich cocek z duvodu viditelnych zilek v rohovce i kdyz nemam zadne problemy s nosenim cocek ? Muzou zpusobit nejake problemy zilky v rohovce ?

Odpověď:

Rohovka je normálně zcela bezcévná tkáň, Prorůstání cévy do rohovky při nošení kontaktních čoček, je jedno z komplikací. U nových typů s dobrým průnikem kyslíku tuto komplikaci vídáme méně často než dříve, ke vzniku dochází většinou při nedodržování režimu nošení. Nebezpečí spočívá v tom, že cévy mohou prorůst až k centru rohovky a snížit tak její průhlednost. Do té doby obtíže nepůsobí. Zejména kvůli cévám doporučujeme pravidelné kontroly.

Dotaz:

Dobrý den! Chtěla jsem se zeptat, kontaktní čočky nosím již 3 roky a zatím jsem s nimi žádný problém neměla, ale 2 roky pracuji každý den 8 hodin s počítačem a za rok se mi zhorší zrak o čtvrt dioptrie (je mi 20 let) a paní doktorka to přisuzuje mému věku. Nemůžou to způsobovat čočky, nosím je celý den tak 14 hodin (vůbec o nich nevím), a nebo se přikláníte k názoru mé lékařky?

Odpověď:

Za vývoj Vaší krátkozrakosti v žádném případě čočky nemohou, pokud ovšem lze o vývoji vůbec mluvit. Změna o 0,25 D není prakticky žádná změna a záleží i na okolnostech zkoušení. Samozřejmě lehká progrese může být i ve Vašem věku. V žádném případě Vám kontaktní čočky myopii (krátkozrakost) nezhorší.

Dotaz:

Je čočka schopna léčit astigmatismus, případně jak se dá léčit.

Odpověď:

Působením kontaktních čoček na tvar rohovky za zabývá orthokeratologie, je to však metoda, která se v širším měřítku neujala a ani její výsledky nejsou zcela nepochybné. Máte-li však na mysli korekci astigmatismu, pak je možno korigovat astigmatismu do cca 4,5 -5 D měkkými čočkami, vyšší astigmatismus je nutno korigovat tvrdými čočkami. Astigmatizmus do 0,5D úspěšně vykorigují i sférické čočky.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 319 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 185 x
Měsíční kontaktní čočky 1160 x

Celkem odpovědí: 1664