Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Zdraví

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky už asi půl roku.První měsíc byl bez problémů,ale nyní mě oči bolí, slzí a hodně červenají.Když si čočky třeba o víkendu nenasadím, tak se mé oči uklidní.Čočky si večer sundávám a čistím v roztoku,mám měsíční čočky.Kde dělám chybu?Kolik by mě stály nové jednodenní čočky?V optice mi řekli,že měsíční čočky na půl roku stojí 1000Kč,ale nakonec stály 2 560 Kč.Je to možné?

Odpověď:

I když je půl roku poměrně krátká doba je možné, že se jedná o alergickou reakci. Nunté je vyšetření. Stejně tak se může jednat o nevhodný typ čoček. Cena jednotlivých typů se může lišit samozřejmě i podle místa aplikace.

Dotaz:

Trpím šilhavostí. V dětství jsem podstoupila 2 operace očí. Brýle jsem odložila asi v 10ti letech. Vidím dobře, ale vadí mi právě šilhavost. Zajímá mě jestli je možná nějaká další operace, nebo zda-li je možné tuto chorobu zmírnit kontaktními čočkami.

Odpověď:

Šilhání je celá řada typů, oběcně je možno říci, že tam kde pomáhají brýle pomohou i čočky. Každopádně je potřebné podrobné vyšetření a konzultace a odpovědný výběr čoček. CO se týče operace v dospělosti je i tato možná, ale opět musí předcházet velice podrobné vyšetření a pohovor s lékařem.

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych se Vás ještě zeptala, v čem jsou rizika neovaskularizace rohovky. Asi je to ten důvod, proč mohu nosit jenom silikonhydrogelové čočky v denním režimu (díkybohu za ně). Hlavně by mě zajímalo, zda-li se to může časem zlepšit, jeden oční lékař mi tvrdil, že ty cévy už v oku zůstanou navždy a doporučil laser (ten já ale zásadně odmítám), jiný, že se to časem usadí. Mně se zdá, že ty cévy trošku mizí či spíše šednou, ale samozřejmě, moc si je nevidím, i když se snažím. Zdá se mi ale, že čočky snáším o něco líp a taky se je snažím zbytečně nenosit. Navíc po nějakém zánětu, vyléčeném kortikoidními kapkami za 4 týdny, mi zůstaly suché oči, používám umělé slzy. Což nošení KČ dále komplikuje, po 12ti hodinách je z oka vyndavám opravdu dost suché, i když postivě \"zvlhčuji\", to totiž nijak moc nepomahá. Pomahá vysazení čoček, pak mi oči tolik neschnou, ale u počítače se ani bez čoček neobejdu bez umělých slz. Když jsem četla Vaše odpovědi, přemýšlela jsem také, nemám-li GPC, nevím, lékařem mi to sděleno nebylo. Moc Vám děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhý dotaz.

Odpověď:

Rohovka je za normálních okolností bezcévná tkáň, zcela průhledná. Vaskularizace rohovka při nošení čoček přichází při hypoxii rohovky. Dříve byl tento problém dosti závažný, neboť staré čočky měly nízký průnik kyslíku a rohovka hypoxií trpěla chronicky. Vaskularizace s sebou nese i vazivo, které snížuje průhlednost rohovky. Cévy z rohovky již nezmizí, ale mohou zcela zukolabovat a vyprázdnit se, pak nevadí, Sama je vidět nemůžete jsou vidět pouze při vyšetření na mikroskopu. Silikonhydrogelové čočky jsou v tomto ohledu skutečně nejlepší, protože umožní průnik většího množství kyslíku než může rohovka spotřebovat.

Dotaz:

Dobrý den, před 2 týdny mi byl zjištěn keratocon a následně mi byly doporučeny tvrdé k.č. Zajímalo by mě nejbližší aplikační středisko (jsem z okolí Třince). Jaký máte názor na řešení keratoconu měkkými k.č. Kerasoft?

Odpověď:

Ke korekci refrakčních vad vznikajících na základě keratokonu se mohou používat měkké čočky do té doby, dokud není rohovka příliš strmá a měkké čočky již na rohovce nedrží, nebo pokud je takto vznikající astigmatismus příliš vysoký. Pak je nunto pokračovat s tvrdými čočkami. Tvrdými čočkami se u nás příliš kontaktologů nezabývá, nejbližší střediska jsou pravděpodobně v Brně.

Dotaz:

Me dceri jsou 2 roky a je silne kratkozraka (11 a 13 dioptrii) pravdepodobne kvuli svemu predcasnemu narozeni (30. tyden tehotenstvi). Rada bych znala perspektivy vyvoje jeji ocni vady a moznosti jeji korekce.

Odpověď:

Tento otaz přesahuje rámec kontaktologické poradny a není na něj možno řádně odpovědět bez znalosti porodní váhy, poporodního vývoje a péče, rovněž musíme vidět oční pozadí atd. Poškození očí u nedonošených dětí spočívá v nezralosti a následném novotvoření cév v periferii sítnice při současné léčbě kyslíkem. Problém je však velmi složitý a odpověď nelze vtěsnat do několika vět. Váš oční lékař Vám jistě rád vysvětlí celý problém.

Dotaz:

Má dcera (3 roky), která do teď neměla žádné problémy, ale na tříleté prohlídce nepřečetla poslední řádek čísel a po návštěvě oční lékařky ji byly dány brýle s +2 dioptriemi s tím, že je dalekozraká. Četla jsem však, že u dětí je dalekozrakost normální, jestli je nutné dát brýle? A jestli je pravděpodobnost, že se to zlepší do normálu. Jinak nepozorujeme žádné problémy při kreslení, dívání na tv atd.

Odpověď:

Bez vyšetření je odpověď obtížná, u dětí opravdu častěji pozorujeme dalekozrakost, která se později vyrovnává. Důležité je i postavení očí a další parametry, bez vyšetření není možno se k indikaci brýlí vyjádřit.

Dotaz:

Dobrý den, na bělmu mám viditelné cévky. Jedné se o prorůstání cév do rohovky ? Můj oční lékař mi však řekl, že mé oči, kromě dioptrií, jsou v pořádku. Mám mu důvěřovat ? Nosím (celodenně)od roku 1998 Weicon CE s 60 % vody. Před tím jsem měl 9 let české čočky soustružené.

Odpověď:

Na bělmu jsou cévy patrné vždy, cévy prorůstající do rohovky nejsou prostým okem vidět, na to je potřeba mikroskop. POkud Vám Váš oční lékař řekl, že je rohovka v pořádku není důvod mu nevěřit. Máte-li však červené oči při nošení čoček bylo by vhodné uvažovat o nějakých čočkách novější genereace pro kratší termíny výměny.

Dotaz:

Mnoha tázajícím, kteří se ptají na příčiny zhoršené snášenlivost /nesnášenlivosti/ čoček, červenání, bolesti očí atd., odpovídáte, že se pravděpodobně jedná o gigantopapilární konjuktivitu, jestli jsem dobře pochopila, je to chronická alergická reakce oka na čočky. Dále zmiňujete, že léčba je dlouhodobá. To je vše, co vím. Prohledala jsem celý internet a nikde se nemohu dozvědět další podrobnosti o tomto problému a jak se GPC léčí (a jak se pozná - dá se zaměnit se syndromem suchého oka?). Jakými kapkami, jak dlouho vysadit čočky, co lze očekávat od nasazení hydrogelsilikonových čoček (nebudou se problémy opakovat po krátké době???) Myslím, že byste se mohl o této problematice blíže rozepsat, zajímá to hodně \"zoufalců\". Za všechny děkuji.

Odpověď:

O gigantopapilární konjuktivitidě (GPC) se v souvislosti s kontaktními čočkami píše hodně, je to nepochybně nejčastější komplikace. Méně se vyskytuje s čočkami pro plánovanou výměnu a ještě méně při používání silikonhydrogelových čoček. Léčba je skutečně dlouhodobá a vyžaduje lékařskou péči, proto se nezlobte, že Vám zde nevyjmenuji celou řadu preparátů, které se mohou v léčbě použít. Všechny jsou pouze na lékařský předpis a některé mohou mít i různé vedlejší účinky a tak samozřejmě samoléčitelství může vést k dalším problémům.

Dotaz:

Slyšela jsem, že čočky pro tupozrakost s dioptriemi 4 a 4,5 ještě neexistují? Je to pravda? A jestli se vyrábějí, tak u jaké firmy a kolik přibližně stojí?

Odpověď:

Tupozrakost znamená sníženou rozlišovací schopnost oka a žádná korece ji nemůže zlepšit. V dospělosti se již tupozrakost nedá vycvičit. Pro dobré prostorové vidění je však potřeba i tupozraké oko korigovat ( záleží i na příčině tupozrakosti, který je mnoho) Dioptrie kolem 4 D ( + i -) jsou běžné a v bohatém výběru.

Dotaz:

Uvažuji o pořízení kontaktních čoček, trpím však sennou rýmou spojenou s pálením očí, občas až slzením. Chci se proto zeptat, zda by nošení čoček tento problém ještě dále nezhoršovalo drážděním oka. Nemám raději na čočky zapomenout?

Odpověď:

Čočky určitě můžete nosit, doporučuji však navštívit kontaktologa lékaře a určitě nezačínat v období planoucí, nebo i jen hrozící alergie.

Dotaz:

Nosím české (má doktorka používá pouze tento výraz) KČ již asi 9 let. Na začátku jsem přetahovala dobu nošení. Měním je jednou ročně. Teď se mi stává, že nevydržím nošení ani 9 hodin (doporučeno 12hod.). Mám pocit silného vysušení očí. Je možné, že by byli KČ nekvalitní? Doktorka říká, že je má v prodeji dlouhou řádku let. Je třeba změnit firmu nebo se pro mě staly kontaktní čočky nevhodné? A na co si dát pozor při výběru nových KČ.

Odpověď:

Tyto čočky, které ve své době byly vynikající, jsou již nepochybně zastaralé. Roční čočky se dnes používají jen velmi výjimečně, stejně tak již, pokud možno, nepoužíváme hydrogely s nízkým obsahem vody (38%). Vámi popisované obtíže představují právě obtíže, které tytyo čočky způsobují, tzn. alergické reakce. Pro Vás by bylo nejvhodněšjí vyměnit čočky za nějaký typ pro plánovanou výměnu max. na 2 týdny, ale ještě lépe za čočky ze silikonhydrogelu.

Dotaz:

Kapu do očí po 12 hodinách Betoptic proti Glaukomu. Bohužel se to \"potkává\" s dobou, kdy bych potřeboval mít nasazené čočky. Jsou čočky SUREVUE natolik propustné, že je možno aplikovat lék s nasazenýní čočkami, nebo je - bohužel - musím vyndat.

Odpověď:

Antiglaukomatozní terapie není vhodné kapat přes čočky, nejlepší by bylo kápnou před nasazením a po vyjmutí. můete i lehce nedržet termín kapání, nebo zkusit přechod na jinou léčbu, kterou je možno aplikovat je jednopu denně.

Dotaz:

Nosím kč už víc než 10let, mám levé oko -3 a pravé tupozraké-prakticky na něj nevidím.Jezdím na koni.mám koně doma a brýle jsou naprosto nevhodné, navíc sem měla při pádu úraz oka.Kč mi už tak 3roky dělají vážné problémy,mám každou chvíli záněty a někdy i velmi těžké,byla sem i hospitalizovaná,přesto musím KČ používat při tréninku a závodech,bojím se aby se mi zrak ještě víc nepoškodil,není pro mě vhodná nějaká operace?kolik stoji a doplácí li na ni VZP,nebo na KČ?

Odpověď:

Pokud Vám dělají kontaktní čočky obtíže, je nutno je vysadit, podrobit se řádnému vyšetření a případně léčení a po vyléčení Vašich obtíží vybrat typ, který Vám bude po všech stránkách vyhovovat. V žádném případě nepodceňujte obtíže, které máte a určite se nechte vyšetřit.

Dotaz:

Už asi tři čtvrtě roku nosím kontaktní čočky zn. Surevue. Poslední asi 4 měsíce mám dost časo červené oči, které mě někdy i pálí. Můj kontaktolog mi ale řekl, že oči jsou zcela v pořádku. Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Ze začátku jsem tyto problémy neměla.

Odpověď:

Ve Vašem případě je nevyšší čas přejít na čočky s kratší dobou výměny, nejlépe na čočky z nových silikon-hydrogelových materiálů. Pravděpodobně se u Vás vyvíjí alergická reakce spojivek ( gigantopapilární konjuntivitida ).

Dotaz:

Ráda bych věděla jak se projevuje keratokonus a zda to mohu nějak poznat sama nebou pouze lékař.

Odpověď:

Keratokonus je oenocnění rohovky, která se patologicky vyklenuje, obvykle pod centrem. počáteční stadia se oprojevují zhoršeným viděním a rozuvojem astigmatismu, zpočátku lze změny poznat pouze na přístrojích pozdější stadia mohou být patrná i při pohledu zkušeným okem.

Dotaz:

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli dlouhodobé používání kapek Evercil může způsobit nějaké onemocnění, např. zelený zákal atd. Děkuji

Odpověď:

Evercil jsou kapky, které zužují cévy spojivky, jeho dlouhodobé užívání je nevhodné. Glaukom však nezpůsobují.

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se dozvědět co nejvíce o principu technologie výroby kontaktních čoček a též stručnou historii (kdo, kdy a kde je vymyslel atd.), alesapoň zběžně, šlo by to? Děkuji.

Odpověď:

V tomto ohledu by Vam mohli nejlepe pomoci v Ustavu makromolekularni chemie, kde pusobil Prof. Otto Wichterle. http://www.imc.cas.cz/

Dotaz:

chtěla jsem se zeptat, musím nosit na obou očích okluzor po autonehodě.existují kontaktní čočky, které by mohly tento okluzor nahradit?

Odpověď:

Okluzní kontaktní čočka se používá na zakrytí oko především u dětí při šilhání, je to čočka zcela neprůhledná, černá. Běžně na našem trhu není, je možné ji však individuálně vyrobit.

Dotaz:

Dobrý den,mohu nosit kontaktní čočky,i když mi malinko ,,ujíždí\" pravé oko? A když ne,jaké to má následky?? Je to stejné,jako při nošení brýlí?? Mooooc děkuji za odpověď!! :-)

Odpověď:

Ano i pro strabismus jsou kontaktní čočky vhodné.

Dotaz:

Může se používáním kontaktních čoček zhoršit zrak?

Odpověď:

Každý typ kontaktních čoček má stanovený svůj režim nošení. Rovnwž při první aplikaci kontaktních čoček je kontaktolog povinene Vás informovat o správném režimu nošení a o správné péči o kontaktní čočky. Při dodržování všech zásad správného nošení KČ je roziko vzniku komplikací minimální. Většina obtíží přichází právě při nedoržování těchto zásad. Zrak kontaktní čočky zhoršit nemohou.

Dotaz:

Je mi 56 let, již 5 let mám glaukom,2xdenně si kapu kapky Vistagan. Nosím brýle na dálku 2,5 dioptr.a na čtení 4 dioptr. Mohu používat kont.čočky?

Odpověď:

Ano, ale musíte být pod kontrolou lékaře - kontaktologa.

Dotaz:

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli mohu nosit cocky, kdyz trpim tupozrakosti a muj ocni lekar mi je nechce dovolit.

Odpověď:

Tupozrakost v žádném případě není důvodem nenosit čočky. Tupozrakost (amblyopie) je nižší ropzlišovací schopnost oka z mnoha přičin. V dospělosti se již nedá vycvičit, ale kontaktní čočky se mohou nosit bez jakýchkoliv problémů.

Dotaz:

Hezký den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu přejít z čoček Acuvue2 na Acuvue Advance bez očního vyšetření, děkuji.

Odpověď:

Na tento nový ty můžete přejít bez obav, ale ne bez vyšetření čočky z nového materiálu jsou pro Vaše oko podstataně zdravější pro lepší průnik kyslíku k rohovce. Vzhledem k poněkud odlišné konstrukci čočky je vhodné vyšetření u VAšeho kontaktologa.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám důvod k obavám... Nosím kontaktní čočky už přes čtyři roky, jsem krátkozraká- dioptrie okolo čísla 3.. Před nedávnem jsem si ve svém oku všimla určité skvrnky která má takové žlutohnědé zabarvení a zdá se mi, že se i leskne...Mám z toho divný pocit, proto vás prosim o radu, zda je důvod se obávat či nikoli. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Bohužel Vám nemohu odpovědět na tuto otázku bez podrobného vyšetření, podle popisu lze dělat diagnosu opravdu jen velice obtížně.

Dotaz:

"Je mi 30 let. Už 20 let nosím brýle. Nyní se mi po dlouhé době opět zhoršila moje krátkozrakost na -6,5D. Uvažuji o kontaktních čočkách nebo operačním zákroku. Od čoček mě odrazuje skutečnost, že se budu muset i potom spoléhat na brýle : při nočním vstávání, při desinfekci čoček atd, zatímco operace by to mohla vyřešit jednou provždy. Tím pádem by to bylo i ekonomické řešení. Ročně dávám za brýle tak 3 tis. Kč; za čočky by to bylo cca 5 tis., takže za 6-7 let se investice do operace vrátí. Na druhou stranu pracuji hodně s počítačem."

Odpověď:

Na takovou otázku nelze jednoznačně odpovědět. Každá z těchto metod korekce má své výhody i nevýhody a v krátké odpovědi nelze rozebrat všechny okolnosti. Podle mého názoru je nejbezpečnější a nejjednodušší řešení používání kontaktních čoček. Nejmodernější typy čoček poskytují vysokou bezpečnost i pohodlí užívání.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 297 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 175 x
Měsíční kontaktní čočky 1059 x

Celkem odpovědí: 1531