Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Zdraví

Dotaz:

Jsem těhotná a docela pocituji že se mi zhoršil zrak, chci se zeptat jestli se to po porodu upraví nebo ne? a mam ještě jeden dotaz trpím vadou krátkozrakost astigmatismus a bohužel mám strach jestli se s touto vadou dá rodit normální cestou nebo císařem? mam dioptrie 2,75 a 2,5 a osy mam 90 a 180.

Odpověď:

V těhotentsví se může trochu změnit dioptrická hodnota u krátkozrakosti, i když to nebývá žádná podstatná změna. Způsob porodu může být u krátkozrosti ovlivněn, ale jen u vysokých krátkozrakostí se změnami na sítnici. To není Váš případ. I když jsem Vaše oční pozadí neviděl myslím, že bude v pořádku, jistě tam nebudou žádné vážnější myopické změny. Proto je jisté, že budete moci rodit přirozeným způsobem.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky ACUVUE Advance na denní nošení pod dobu 2 týdnů. Už po druhé jsem je musela po pár dnech vyhodit, protože jsme dostala zánět spojivek. Doktorka říká, že je to způsobeno bakteriemi ze vzduchu, ale já jsme nikdy předtím se záněty problémy neměla. Může to mít nějakou souvislost s mojí alergií na pyl a prach nebo je to nějaká nesnšenlivost na čočky?

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Čočky mohou způsobit alergii na jejich materiál,jsou vyrobeny ze silikon-hydrogelu,najdou se zákazníci,kteří tento typ čoček nesnesou v oku. Poradte se s Vaším kontaktologem nebo v aplikačním středisku s optometristou.

Dotaz:

Chtel bych se zeptat, jestli se da operovat tupozrakost.

Odpověď:

Tupozrakost je snížená rozlišovací schopnost oka, způsobená různými příčinami. Při správné diagnostice a správném postupu se většina případů dá zlepšit nebo vyléčit, ale musí se začít ve velmi mladém věku (kolem 6 let nejpozději) po desátém roku věku se již nedá očekávat velké zlepšení. Operovat u tupozrakosti není co.

Dotaz:

Oční lékařka mi zjistila krátkozrakost: levé oko 0,5 dioptrie a pravé 0,75 dioptrie (brýle nosit nemusím, zatím je nemám) a navíc má podezření na zelený zákal. Příští prohlídku mám absolvolat za 1/2 roku. (není to moc pozdě při podezření na glaukom?) Dále bych se chtěla zeptat.. nemám žádné větší problémy se zrakem, pouze pravé oko vnímám při zakrytí levého, že je trošku horší zaostření, jinak bych to ani nepoznala, ale chtěla bych si udělat řidičák, tak nevím, jestli v tom bude nějaký problém, že mám lehkou oční vadu a nenosím brýle ani čočky?.. Myslíte, že bych je měla mít, když s viděním nemám problémy?.. ani bych to sama nepoznala.

Odpověď:

Co se týče kontroly, pokud nebyly zjištěny jasné změny, který by vedly k diagnose a jen nějaké drobnosti vedly k tomuto podezření, pak je asi kontrola v pořádku, ale pak by bylo vhodné řádné vyšetření. Řidičský průkaz závisí na zrakové ostrosti, kterou i při těchto dioptriích můžete mít vyhovující. Nicméně bych doporučoval vyzkoušet korekci, třeba kontaktními čočkami, jistě to bude lepší.

Dotaz:

Mám diagnozu glaukom (L -3,25D, P -3,45D, mám pravidelné 3 měsíšní kontroly u mého očního lékaře), mohu nosit KČ? Jsou vhodné KČ ze silikonhydrogelu v mém případě? Chtěla bych nosit KČ každý den, jaký typ KČ byste mi doporučil (ale nechci, aby mě to finančně zruinovalo). Brýle mi už moc nevyhovují (jsou mi na obtíž).

Odpověď:

Čočky můžete nepochybně nosit. Nutné jsou však pravidlené kontroly u lékaře. Silikonhydrogelové čočky Vám budou jistě vyhovovat.

Dotaz:

Dobrý den! Omlouvám se za svůj e-mail, ale našla jsem si Vaše internetové stránky a obracím se na Vás s prosbou o Vaší radu. Mám 13měsíčního syna a naše dětská lékařka, na moje vyžádání, nás poslala k oční lékařce. Zdálo se mi, že můj syn pošilhává. Poprvé jsme byli s mým synem u oční doktorky, když mu bylo osm měsíců. Ona mu rokapala oči a ujistila nás, že nejde o žádnou oční vadu, že má můj syn široký kořen nosu a oči úplně jinak zdravé. Na další kontrolu jsme byli objednaní až nyní ve třinácti měsících. Naše původní lékařka měla dovolenou a vyšetřovala nás její kolegyně. Ta nám opět rozkapala oči atropinem a po třech dnech konstatovala, že můj syn má levé oko zdravé a na pravém čtyři dioptrie. Byla jsem z toho překvapená, protože se mi zdálo, že šilhavost ustoupila a můj syn se nijak neprojevoval, že by neviděl. Předepsala nám brýle. Vůbec si s tím nevím rady, protože tak malé dítě brýle na nose snese asi tak půl minuty a pak jdou k zemi. Jsme trpělivý, ale přes veškeré snahy se ho zabavit, se nám nedaří. Chtěla jsem Vás požádat o radu, zda nevíte o nějakým triku, nebo zda by připadalo v úvahu u tak malého dítěte použití kontaktních čoček. Vím, že by to nebylo jednoduché, ale mám trochu obavy z výsledku léčby brýlemi. Nebude určitě tak efektivní. Je možné, že moje dítě bude jednou bez dioptriích a nebo už mu to zůstane? Ještě jednou se moc omlouvám!

Odpověď:

Na to je opravdu velmi těžká odpověď po internetu. Každopádně je velmi dobře, že Vaše ditě bylo včas vyšetřeno a že bylo zjištěno, že se jedná a nějakou dioptrickou vadu. V dalším postupu je nutno určit jaké je postavení očí ( zda skutečně nešilhá) a pak se o diotprickou vadu postarat, aby nevznikla tupozrakost nebo se následně nevyvinulo šilhání. Léčba plnou korekcí (brýlemi s plným počtem dioptriíje zcela adekvátní, i když je nám známo, že nasazovat brýle malému dítěti je někdy velmi obtížné. Kontaktní čočky je také možnop použít. Záleží však na mnoha okolnostech, které Vám jistě vaše oční lékařka vysvětlí.

Dotaz:

Mám asi týden krvavé žílky v bělmu a na jedno oko přestávámzaostřovat na vzdálenější předměty. Doposud jsem nikdy žádné problémy neměla. Je mi 37 let. V oku mě to nepříjemně píchá a žilky jsou dost viditelně naběhlé. Co mám dělat? Zkoušela jsem borovou vodu, ale nepomohla...Renča

Odpověď:

Jediné řešení pro Vás je vyhledat lékař a nechat se řádně vyšetřit.

Dotaz:

Dobrý den. 4 roky nosim cocky Focus mesicni a nikdy jsem s nimi nemela vetsi problem. v posledni dobe je ale temer nejsem schopna nosit - zacaly me strasne \"lechtat\" v oku (pocit, jako by mi v oku neco lozilo, ale neni to ani rezani,paleni nebo bolest). nejdrive na levem oku, tak po case jsem cocky vyhodila a vzala nove-ale asi po 5 dnech me zacala lechtat stejne cocka v pravem oku, leve uz je s tou novou cockou zase o.k.. je to ale jinak tak neprijemne,ze je musim za chvili zase vyndat.nevite, o jaky problem by se mohlo jednat? mohla jsem snad koupit nekvalitni balicek cocek nebo muze byt problem v mych ocich?

Odpověď:

Může se jednat o počínající, zde již mnohokrát zmiňovanou, giganto papilární konjunktivitidu. Vhodné by bylo podrobné vyšetření a pak případně přechod na čočky s kratší dobou výměny.

Dotaz:

Dobrý den, již 3 roky nosím KČ Acuvue 2 naprosto bez problémů a chodím na pravidelné kontroly (poslední v březnu). Nyní se mi stalo, že při pohledu do strany mám ve vnějším koutku oka pocit jakéhosi \"shrnutí\". Když jsem se podívala do zrcadla, tak to vypadá, jakoby se shrnovalo bělmo nebo sliznice v koutku oka. Je něco takového možné, co se s tím má dělat a můžu dál nosit čočky? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Navštivte svého očního lékaře co nejdříve.

Dotaz:

Dobrý den, jednou jsem měla na sobě čočky dva a půl dne bez vyndání na noc (nebyla možnost je vyndat), oči jsem červené neměla, nic mě nepálilo.Myslíte, že mi to mohlo něco udělat nebo tak? Nebo nějaké následky? Popřípadě co by se mohlo stát kdybych čočky měla na očích ještě dýl? Děkuji za odpověd

Odpověď:

Chybí důležitá informace jaké čočky používáte. Většína dvoutýdenních čoček je u nás schválena i pro týdenní nošení, které však příliš nedoporučujeme, ale používání těchto čoček v tzv. flexibilním režimu, kdy jsou nasazeny občas jednu nebo dvě noci není problémem. Nemělo by dojít ke komplikacím, jak ostatně sama potvrzujete.

Dotaz:

Začala sem nosit kontaktní čočky a asi po 4 dnech nošení sem začala po vyjmutí kontaktních čoček mít opuchlé oči. Alergií netrpím a sem po operaci skleroplastika.

Odpověď:

V tomto připadě by bylo nutné vyšetření k posouzení skleroplastických pruhů, případně reakce na materiály nebo roztoky.

Dotaz:

Nosím čočky O2 optix 1 rok.Asi před půl rokem jsem měla zánět spojivek.Po vyléčení jsem neměla žádné problémy,ale ted mi zase oči začaly červenat.Moje kontaktoložka mi předepsala oční mast Maxitrol.Poté jsem oči měla zase v pořádku.Asi po 5 dnech se mi v očích objevují mírně červené cevky a má nepříjemný pocit.Nevíte,co zatím může být?A ještě bych se chtěla zeptat,jak a jak dlouhou se léčí gigapapilární konjuktivita.Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den určitě doporučuji přejít na jiný typ čoček pod dohledem očního specialisty. Gigantopapilární konjuktivitida se léčí různě u někoho rok u někoho jiného pár měsíců.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky již 6 let. V letním období, kdy trpím alergií však nemohu čočky nosit. Tvoří se přes ně bílé nitky, oko jakoby hnisá. Chci se zeptat, zda jde tento problém nějak řešit. Mohu pokud mám alergii podstoupit laserovou operaci očí? Je mi 24 let.

Odpověď:

Napřed je naprosto nezbytné vyřešit problém s alergií, dnes je poměrně dobrá škála protialergických léků, které se dají použít i s kontaktními čočkami. V době alergie, jistě není možné podstoupit ani laserovou operaci.

Dotaz:

ZAJIMALO BY MNE ZDA SE DA ŠILHAVOST OPEROVAT KDYŽ MAM TUPOZRAKOST.

Odpověď:

Operace šilhání v dospělosti je vždy poněkud obtížnější ( ne technicky, ale co do odhadu konečného výsledku), u tupozrakosti ( amblyopie), které se v dospělosti léčit již nedá, je predikce trvalého výsledku ještě obtížnější, Nezbytné je však vyšetření, které můžeme na očním oddělení ve FN NA bulovce udělat.

Dotaz:

Dobrý den, mám astigmatismus-jde to odstranit-operací? Děkuji.

Odpověď:

Můžete používat torické kontaktní čočky nebo absolvovat laserovou refrakční operaci.

Dotaz:

Je mi 20let a asi před 3-4 lety jsem začala nosit kontaktní čočky - 14ti denní a poté měsíční.Nejdříve jsem neměla vážnější problémy, ale potom jsem občas viděla jakoby v mlze(velice silné), bělmo jsem měla uplně červené, oči mě pálily a nemohla jsem na denní světlo.Občas mě i řezaly a neuvěřitelně štípaly.Čočky jsem přestala pravidelně nosit, ale pokud si je vezmu teď i když by jednou jen na večer, tak je to něco hrozného při aplikaci tak 15min. slzím a očimě ale uplně šíleně řežou a jakoby pálí.Chápu, že jemůj dotaz je asi dost všeobecný, ale můj doktor sám nekonstatoval žádný problém, ale mě to na jednu stranu trápí protože bych občas, třeba při sportu, kontaktní čočky ráda použila, ale nevím co s tím. roztok mám COMPLETE-MOISTURE PLUS a čočky jsem měla od stejné značky, ikdyž si tím nejsem uplně jistá.

Odpověď:

Ve vašem případě, se může jednat o nějaký typ alergické reakce, je potřeba vyměnit roztok, i čočky, pokud je nosíte jen příležitostně Doporučoval bych vyzkoušet jednodenní. Každopádně podrobné vyšetření by bylo vhodné.

Dotaz:

Asi tak před týdnem jsem si koupila čočky Acuvue 2. Mam 1,5 dioptrie a měla jsem je od té doby 3x jen na 2 až 3 hodiny. Naposledy jsem je měla v oku 6 hodin. Vůbec mi nevadily, ale když jsem je vyndala z oka, zjistila jsem, že mi bolí dolní víčko zevnitř. Připadá mi jako odřené, bolí to při dotyku. Od té doby mi oči připadají suché a citlivé. Čočky jsem nenosila. Mam strach si je znova nasadit. Nevím jestli to může být způsobeno čočkami, roztokem a jestli mám navštívit očního lékaře.

Odpověď:

Pravděpodobně máte na víčku ječné zrno. Podle popisu nejsou Vaše obtíže s nošením čoček spojené.

Dotaz:

Podle oční lékařky mám syndrom suchého oka a proto mi nedoporučila nosit kontaktní čočky. Brýle mi na očích \"překáží\".Myslíte,že bych mohla zkusit kontaktní čočky nosit?Jaká jsou s tím spojená rizika?

Odpověď:

Záleží na tom jaké máte obtíže. V každém případě je možno kontaktní čočky vyzkoušet, přikláněl bych se k nějakým pro krátkou výměnu, nebo ze silikonhydrogelu (O2OPTIX nebo ACUVUE Advance). Použití čoček pak mohou zpříjemnit i některé zvlhčovací kapky.

Dotaz:

Ráda bych se zeptala, zda-li po prodělaná GPC lze používat barevné čočky. Nikdy jsem je nepoužívala, ale ráda bych je zkusila jako doplněk, ne na denní nošení. Nyní používám silikonhydrogelové čočky a protialergické kapky, je to už docela dobré. Ale myslím, že by mi hrozila další alergická reakce na tu barvu v čočkách, nebo to tak není a oko s tou barvou nepřijde do styku?

Odpověď:

Moderní barevné čočky jsou ve většině případů konstruované tak, že se barva nedostane do kontaktu s povrchem oka, každopádně se barvy z čoček nevymívají. Po GPC, je nutno dvát zvýšené opatrnosti a barevné čočky bych doporučoval je k výjimečnému nošení.

Dotaz:

Posledních pár měsíců se mi občas stává, že se mi v očích objeví takové jakoby bílé vlákno, které se táhne přes celé oko a nekdy se dostane i pod čočku, je to nepříjemné ale vlákno když se dostane na okraj oka a vytáhne tak je to zase v pořádku, nevíte čím by to mohlo být způsobené nebo co s tím dělat? Chodím na pravidelné kontroly ke kontaktologovi a oči mám v pořádku. Nedávno jsem se asi týden léčila z alergie (když jsem se týden musela starat o kočku - na kočky jsem alergická) po celou dobu jsem KČ nemobla nosit kromě kýchání atd. jsem měla úplně červené oči a svědili mě a v této době jsme měla těchto vláken v očích opravdu hodně a silnějších. Po skončení mého pobytu u kočky se mi vše vrátilo k normálu, alergické projevy skončili ale občas nějaké to vlákno se mi v očích ukáže a trochu mi je podráždí, nevím jestli to s tím má něco společného ale prosím o radu co s tím dělat.

Odpověď:

Jedná se nepochybně o nějaký zánět spojivek, nejspíše alergický. Alergie na kočičí chlupy je velice častá a úporná.

Dotaz:

Jiz 5.rokem pouzivam kontaktni cocky ACUVUE2. Jsem kratkozraka, dioptrie -2,75 a -3,75. Nikdy jsem s cockami nemela problemy, vyhovovaly mi. Pred mesicem jsem se vratila z nemoznice,byla jsem pod narkozou trhat zuby moudrosti a od te doby mam s ocima problemy. Po celou dobu hospitalizace a jeste tyden po ni jsem cocky nenosila. Nicmene od te doby mam problem s ocima, ocni lekarka mi rekla, ze mam alergicky zanet, ktery mi lecila ruznymi kapkami. Jakmile se zdalo ze je stav mych oci lepsi, nasadila jsem si kontaktni cocky a uz po hodine se mi opet oci zhorsily. Mam je leskle, zarudle a hodne citlive. Lekarka mi rekla, ze je to alergie z kontaknich cocek.Chtela jsem se zeptat, zda mam kontaktni cocky zmenit, zda jsou nejake zvlast pro citlive oci, popripade jaky dalsi postup co se tyce noseni cocek mi doporucite? V soucasne dobe je nenosim, lecim oci kapkami na alergii. Kontaktnich cocek se nechci vzdat, prosim Vas o radu co dal.

Odpověď:

Pravděpodobně se může jednat o zde již mnohokrát zmiňovanou gigantopapilární konjunktivitidu, její léčba je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost , obvykle používáme delší dobu kortikoidy spolu s antibiotiky, pro udržovací léčbu pak některé protialergické přípravkym je však nutno je pečřlivě vybírat. Vhodné by bylo změnit roztok a přejít na čočky ze silikonhydrogelu.

Dotaz:

Nosím čočky asi 4 roky a začínám mít problém s jejich nošením,když si je nasadím zrudnou mě oči a musím si tam kapnout kapky EVERCIL,mám krátkozrakost a používám kontaktní čočky SoftLens comfort,další problém je,že když jdu na diskotéku čočky mě začnou svítit,myslím že to způsobují lampy pod kterýma září bílá látka,jestli mi rozumíte,největším problémem je ale ta potíž s nosením čoček.

Odpověď:

Podle popisovaných obtíží se může jednat o gigantopapilární zánět spojivek, jako projev alergie na usazeniny na povrchu čoček. Měl byste navštívit svého kontaktologa k řádnému vyšetření, vhodný po vyléčení, by byl přechod na čočky pro kratší dobu výměny, nejlépe ze silikonhydrogelu.

Dotaz:

Trpím vetchozrakostí, používám brýle na čtení, pracuji u počítače a to je celkem v pořádku. Ale když odejdu z práce nebo jsem doma a dělám různé věci, potřebuji často měnit optiku (kouknout na mobil, jízdní řád, vidět číslo autobusu, vozidla na vozovce, ostatní chodce, hledat něco v bytě, něco přečíst, napsat, zase někam přejít, kouknout na televizi atp.). Možná by pomohla monovision, ale pak bych neviděl stereoskopicky, že? Jaké možnosti mám pro takové (asi velmi obvyklé) kutilsko-pochůzkové vidění?

Odpověď:

Pro Vás je nejlepším řešením používání bifokálních kontaktních čoček. Pokud čočky nechcete nosit, pak multifokální brýlová skla.

Dotaz:

Od 10 let nosím brýle, teď je mi 15let a zrak se mi zhoršil postupně asi o 2D na každém oku. Mám kolem 3D a zdá se mi že vidím zase o trochu hůř. Je to tím že brýle nenosím po celý den? Dá se to nějak ovlivnit? Pomůžou mi nějaké vitamíny nebo čaje nebo cvičení?

Odpověď:

Dioptrické vady jsou podmíněny geneticky a jejich největší rozvoj je právě ve školním věku a končí obvykle mezi 18-20 rokem věku. Její rozvoj nošením nebo nenošením brýlí neovlivníte. Ani vitamíny nemají významný vliv.

Dotaz:

Mé dceři je 3,5 roku, od 1 roku jí byla zjištěna dalekozrakost, obě oči jsou -4D, kdy nosí brýle. Při sejmutí brýlí jí pravé oko \"ujede\"směrem k nosu.V poslední době se jí oční lékařk snaží vyšetřit na strabismus, s tím, že dcera údajně brýlemi dobře vidí do dálky, ale dívání do blízka ji údajně činí problémy. Doktor navrhoval použít brýle s tzv. dělenými diop. skly. Moje otázka je o jakou se v tomto případě jedná vadu, jak ji lze léčit (ex. prý účinné cvičení) a je nošení těchto brýlí nutné.

Odpověď:

Strabismus, neboli šilhání, se ve většině případů léčí právě brýlemi, a právě při pohledu do blízka se může úchyka zvětšit, proto jsou dělené ( Franklinovy) brýle pro děti s tímto typem strabismu velmi výhodné. Pokud se celá úchylka kompenzuje brýlemi je to velmi výhodné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72