Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Zdraví

Dotaz:

Dobrý den,mému synovi jsou 3 a 1/4roku,při tříleté prohlídce nás náš obvodní lékař poslal na oční, kvůli přeměření jen pro jistotu, že se mu zdá, že malé trošku ujíždí očíčka. Opravdu mu malinko každé v některých chvilkách kouká jinam, ale opravdu to není nic výrazného, skoro nikdo si toho nevšimnul, my ano, ale pořád jsem si říkala, že to není nic vážného a že u malých dětí je to normální a samo se to srovná,opravdu mu ty oči nelítají a na to šilhání se člověk musí hodně soustředit, aby si všimnul,jinak vidí dobře na nic si nestěžuje, kde jakou drobnost na blízko i dálku si všimne. Na očním malému paní doktorka rozkapala oči, zjistila malou dalekozrakost,která u dětí je celkem normální, nic hrozného,ale prý si pomáhá při doostření tím šilhnutím. Dostali jsem kapičky atropin, kapat jednu kapku za týdně a to střídavě do očí po čtrnácti dnech , no a to do čehož se mi moc nechce předpis na brýle:-( na každé oko 1+. Nevím, jak ho přesvědčím,když tam razantní změnu neuvidí. Naopak, je to pro něj znevýhdnění:-( Opravdu jsou brýle nutnost? Mám strach, že brýle už budou napořád a jen ty oči zlenivý:-( Neexistují i nějaké cviky? Děkuji.

Odpověď:

Strabismus (šilháni) je velice komplikované onemocnění očí, jeho léčba musí být komplexní a musí začít co nejdříve. V žádném věku není šilhání normální a pokud se šilhání objeví musí být dítě ihned vyšetřeno očním lékařem. Při zjištění dalekozrakosti u šilhajícího dítěte je prvním krokem v léčbě právě plná korekce brýlemi. Strach o vývoj zrakových funkcí při nošení brýlůí mít nemusíte. Naopak pokud brýle nosit nebude mohou se vyvinout poruchy prostorvého vídění a poruchy spolupráce obou očí navzájem. Postup, který paní dokrotrka zvolila se zdá být správný.

Dotaz:

dobry den nosim cocky asi rok to bylo bez problemu pak jsem ale dostala zanet spojivek a od te doby mam problemy. mam cervene zilky v oku ktere mam dole pod vickem a nejdou moc videt potom nekdy vidim zamlzene a kdyz cocku vyjmu z oka tak je takova zamlzena nebo jak to rict zaparena nosim cocky bausch Lomb mesicni vymena. dekuju za odpoved.

Odpověď:

Na prvém místě je potřeba dokonale doléčit zánět spojivek. Pak pravděpodobně přejít na čočky s kratší dobou výměny, zlepšit hygienu a péči o čočky a zabránit tak zvýšené tvorbě usazenin na povrchu čočky. Případně změnit i systém péče o čočky.

Dotaz:

dobrý den chci se zeptat, jestli existují kontaktní čočky, které překrývají oční bělmo, tak aby oči nebyly zažloutlé nebo zarudlé? Mám Gilbertův syndrom a často se s tímto problémem potýkám děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, Takové čočky neexistují.

Dotaz:

Dobry den,. moje 17leta sestra casto nosivala barevne kontaktni cocky. Zreme nedostatecnou hygienou si do oci zanesla nejakou infekci ktera se vlece uz ctyri mesice. Lekar ji nasadil antibiotika a doporucil nezdrzovat se v prasnem prostredi.Je mozne ze ji tato infekce poskodi zrak? Existuje nejaky podpurny lecebny prostredek,napr. vyplach nejakou bylinkou nebo doplnek stravy? Dekuji za Vasi odpoved

Odpověď:

Nevím o jakou infekci se jedná, infekce může postihnou jakoukoliv část oka v různé formě. proto Vám nemohu poradit. Dodržujte však rady lékaře nezkoušejte žádné alternativní metody, které mohou stav jen zhoršit.

Dotaz:

Ráda bych se Vás zeptala na radu. Jsem v druhem měsíci těhotenství a jsem objednaná na operací očí, jsem krátkozraká. Primář oční kliniky na můj dotaz zda mohu být operovaná těhotná, odpověděl, že ano. Na internetu jsem si však přečetla, že se to nedoporučuje. Jsem tedy prochu nervozní a nevím, zda podstoupit laserový zákrok, či nikoliv.

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že v těhotenství může dojít ke změně refrakce a myopie se může zvetšit myslím, že není vhodné tuto operace v těhotenství provádět. Stejně tak pokud by došlo ke komplikacím mohlo by být užívání některých léků problematické.

Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu. Nosím kontaktní čočky Night&Day- teda přes den i noc, po měsíci vyměním. Takto je nosím přibilžně třičtvrtě roku. Nedávno jsem šla na preventivní každoroční prohlídku ke svému očnímu lékaři. Ten mi řekl, že mi prorůstají cévky až k duhovce a že mám přijít za tři měsíce na kontrolu, popřípadě budu muset čočky prý vysadit. Ale víc mi k tomu neřekl. Nevím z čeho to mám, jaké to může mít následky, jestli je budu muset přestat nosit napořád nebo jen na čas, jaká jsou rizika apod...Ted je tedy radši vyndavám na noc a nosím je co nejkratší dobu, ale cévky nemizí. Jinak žádné problémy nemám, jen občas trošku přes den mi oči zapálí. Tímto se obracím na vás (díky mému nesolidárnímu lékaři). Předem vám moc děkuji, s pozdravem a přáním hezkého dne Nováčková

Odpověď:

příčinou prorůstání cév do rohovky může být právě nošení kontaktních čoček, je to jedna z komplikací, která může vzniknout při kontinuálním nošení čoček. Cévy s sebou mohou do rohovky táhnout vazivo, které zhorší průhlednost duhovky. Je to jeden z důvodů nezbytnosti pravidelných kontrol. Doporučuji Vám nosit čočky nyní jen v denním režimu a pravidelně navštěvovat svého kontaktologa.

Dotaz:

Zdravim, nosim KČ Optima FW a na internetu jsem se dočetl, že doporučená doba nošení kvůli nízkému obsahu vody 38% je deset hodin. Chtěl jsem se zeptat zda je možné je denně nosit 16 hodin a výjimečně i déle. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pro delší, bezpečné používání bych doporučil čočky s vyšší Dk/L, tedy s větší propustností pro kyslík.

Dotaz:

Dobrý den, kontaktni čočky nosím už 3 roky, první rok jsem nosila mně nevyhovující čočky s roční výměnou, pak změnila kontaktologa a s ním i čočky na čočky s měsíční výměnou - Proclear. Později sem čočky změnila na Ultrasilk 55AC (mají stejné parametry jako Ploclear, ale jsou levnější). Oči mně v nich však vysychají, levé oko pálí a bolí. Čím to může být způsobeno? Pravé oko nedělá žádné potíže. Když si však vyndám z levého večer čočku, je v prostředku ní ještě jakoby vyschlé kolečko, které po namočení do roztoku zmizí. Je možné, že bych mohla mít na něm jiný radius než na tom pravém?

Odpověď:

Dobrý den, Příčin může být několik. Můžete být alergická na tento typ čoček,nemusí Vám yvhovovat parametry nebo materiál.Pokud oko vysychá můžete mít syndrom suchého oka nebo si dokoupit pro zvlhčení Vašich očí zvlhčující kapičky.

Dotaz:

vÁŽENÍ NA MŮJ DOTAZ JSTE MI NEODPOVĚDĚLI DESINFIKUJE ROZTOK KONT.ČOČKY TAK ABYCH SI NEPŘENESLA ZÁNĚT SPOJIVEK A NEBO JE MUSIM VYHODIT.CO ROZTOK DESINFIKUJE.DĚKUHI

Odpověď:

Dobrý den, Roztok dezinfikuje kontaktní čočky,pokud máte ale zánět spojivek a kontaktní čočky jste nosila ,doporučuji vyměnit za nové čočky.Až zánět bude vyléčen teprve čočky začít nosit.

Dotaz:

MÁM ZÁNĚT,LÉČIM HO.MŮŽU KONTAKTNÍ ČOČKY NOSIT PO UKONČENÍ LÉČBY.A NEBO CO A JAK MÁM UDĚLAT ABYCH KONTAKTNÍ ČOČKY BAKTERIÍ) ze ZANĚTU ZBAVILA A OPĚT SI JE MOHLA BEZ OBAV NASADIT.JE TOHO ROZTOK NĚJAKÝ SCHOPNÝ. DĚKUJI ZA RYCHLOU ODPOVĚD

Odpověď:

Po dobu akutního zánětu určitě čočky nosit nemůžete. Po vyhojení pak samozřejmě můžete opět začít. POkud máte čočky pro plánovanou výměnu bylo by rozmné použít nový pár. POraďte se se svým kontaktologem, který Vám řekne kdy již můete začít čočky nosit.

Dotaz:

Je mi 15 let, kontaktní čočky nosím cca půl roku (měsíční měkké KČ Bausch a Lomb), používám roztok RenuMultiPlus. Před 3 měsíci jsem si ve stanu nasadila jednou čočky neumytou rukou a hned zánět. Tím zánětem se mi oči podráždily, měla jsem kortikoidové kapky Maxitrol, ale oči začaly být citlivější, takže za měsíc-i když už jsem předepsanou hygienu dodžovala-další zánět. Zase jsem dostala antibiotické kapky Maxitrol. Za měsíc to samé-další zánět, tentokrát léčen Tobradexem. Jelikož jsem prodělala 3 záněty s antibiotiky za 3 měsíce, nechci kvůli zdraví očí riskovat, že se zánět objeví znovu. Hygienu dodržuji pečlivě.Ráda bych čočky nosila i nadále, ale potřebuji poradit, jestli si mám koupit zase ty stejné měsíční čočky, stejný roztok..nebo dokoupit si jiný čistící roztok či čočky pro náročnější, abych lépe předešla dalším zánětům. Asi nejlepším řešením by pravděpodobně byly jednodenní čočky, což se ale samozřejmě pěkně podraží, budu-li to chtít na každodenní nošení...jaký na to máte názor? Existuje jiné řešení? Jak může časté užívání antibiotik poškodit zdraví očí? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Jednodenní čočky jsou vhodné třeba i jen na používání příležitostné, tedy o dovolených a zvláštních příležitostech. Vaše obtíže by bylo třeba doléčit delí léčbou alespoˇdva týdny v celku. čočky by bylo vhodné vybrat z moderních materiálů a pro kratší dobu nošení.

Dotaz:

Dobrý den. Nosím měsíční kontaktní čočky již šest let. Asi před půl rokem sem měla v levém oku zánět. bylo to takové zarudlé vystouplé místo. Lékařka mi nejdřív předepsala kapky a mast, po týdenní aplikaci jsem si vzala čočky a zánět se mi vrátil. Dostala jsem další kapky, týden léčila a potom další tři týdny nenosila čočky. Po pár dnech nošení čoček se to zase vrátilo. Na to mi lékařka předepsala kapky spersalerg, které jsem kapala před použitím čoček a zarudnutí časem odeznělo. Teď mám stejný problém s pravým okem. Za poslední měsíc jsem si už dvakrát po týdnu kapala Tobradex, zarudnutí uplně nezmizelo, ale lékařka mi řekla že je oko zdravé, a jediné co mi doporučila je visine na červené oči a předepsala kapky vidisic. Dnes jsem si po čtrnácti dnech od léčby tobradaxem nasadila čočky a oko je opět hodně zarudlé s výstupkem. Myslíte, že by mi pomohl spersalerg jako u prvního zánětu?? Nebo mám změnit lékařku, když léčba očividně nezabírá?? Jsem už z toho zoufalá... Moc děkuji za odpověď!

Odpověď:

Léčba takovýchto zánětů bývá velice svízelná a dlouhá, při léčbě je nutno pokračovat ještě několik dnů po odeznění příznaků a alespoň na tři týdny vysadit čočky. Vhodnější v takových případech jsou čočky silikonhydrogelové, nebo z jiných materiálů.

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat, zda je možné podstoupit laserovou operaci očí, i když mám velmi suché oči.

Odpověď:

Musíte se poradit s oftalmologem v zařízení kde tyto operace provádějí. Musí posoudit skutečný stav očí a pak rozhodnout. Takové zákroky je však nutno provádět na zcela zdravých očích.

Dotaz:

Dobrý den, jsem rozhodnutá podstoupit laserovou operaci, mám -6,5 a -7 dioptrií. Dlouhodobě jsem nosila čočky a dostala gigantopapilární konjuktivitidu. Léčím se cca 14 dní kapkami Efflumidex, celkem rychle mi to ustupuje. Sport jsem s brýlemi omezila, zajímalo by mě, zda na tu hodinku sportu si mohu nasadit čočky, nezhorší se mi to??? Jak dlouho trvá léčba gig. konjuktivitidy? Děkuji za odpověď

Odpověď:

2 týdny je min doba pro vysazení, pokud vydržíte ještě týdne navíc, vyzkoušejte opatrně čočky, jistě nový pár a na kratší dobu. POstupně můžete nošení prodloužit.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat na rozdíl mezi čočkami Air Optix a Air Optix - Night and Day. Ten základní je mi jasný - s druhými se dá častěji spát. Je to tak že ty druhé jsou zkrátka lepší a i při denním nošení poskytují vyšší komfort? Nepředpokládám že bych je chtěla mít v oku opravdu 30 dní a nocí nepřetržitě.

Odpověď:

Coocky Night and Day muzete nechat v oku nepretrzite po dobu jednoho mesice. Umoznuje jim to vysoka propustnost pro kyslik (vyssi nez u AIR OPTIX). Da se tedy rici, ze jsou lepsi.

Dotaz:

Je mi 33 let a jsem krátkozraká (2 dioptrie). Doktor mi při prohlidce zjistil počínající šedý zákal (zatím je nepatrný a neléčený). Chtěla bych si pořídit kontaktní čočky, nemusím se obavat nějaká kompikace a zhoršení stanu.

Odpověď:

Kontaktní čočky můžete používat bez obav.

Dotaz:

Mám oční vadu keratokonus, kterou zatím redukuji brýlemi. Ty mi ale přestávají vyhovovat. A protože hodně sportuji, zajímám se o alternativní řešení. Vím, že je zde možnost tvrdých kontaktních čoček, ale na webu jsem narazil ještě na měkké čočky KERASOFT, o kterých ale nic nevím, proto bych se chtěl zeptat na využití tohoto produktu.

Odpověď:

Korekce keratokonu brýlemi dostačuje jen do určitých hodnot a pak je špatně snášena. Měkké kontaktní čočky opět mohou korigovat jen určitou fázi keratokonu limitovanou zakřivení vrcholu keratokonu a cylindrickou složkou. Ideální jsou tvrdé čočky, které lze připravit individuálně, Kerasoft čočky od anglické firmy Ultravision nejsou na našem trhu běžné. Jsou to měkké čočky z hioxifilkonu s obsahem vody 49%. Jsou speciálně určené pro keratokonus, čemuž odpovídá a rozsah zakřivení, kde je možno nasadit i na oko velice strmé pod 6,2mm a velky dioptrický rozsah včetně vysokého cylindru až do 11D a možnost addice na čtení. Jistou nevýhdou je větší tloušťka čočky a tím horší přísun kyslíku a nepochybně i cena. Každopádně je to jedna z možností pro lidi trpící keratokonem.

Dotaz:

Dobrý den, začala jsem používat kontaktní čočky wilens D55 - měsíční. Přes víkend se věnuji sportu, je možné tento druh čoček mít v oku celé dva dny + v těchto čočkách výjimečně přespat? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Tyto cocky bohuzel nejsou urcene pro prodlouzene noseni, proto to nelze doporucit.

Dotaz:

Zajímala by mě informace, kdy lze v případě aniseikonie kontaktní čočky doporučit a kdy tomu tak není. Také jsem se dočetla,že bifokální kontaktní čočky neumožňují prostorové vidění. Můžete mi říci proč?

Odpověď:

Aniseikonie ( tedy nestejná velikost obrazů na sitnici jednoho a druhého oka) vzniká obvykle při větším rozdílu v refrakčních vadách obou očí. Právě kontaktní čočky jsou ideálním řešením pro lidi s tímto problémem. Bifokální kontaktní čočky umožňují prostorové vidění bez jakéhokoliv omezení. Možná jste měla informací o tzv. monovision technice korekce presbyopie (nedostatečnosti vidění na blízko), kde je jedno oko korigováno na blízko a druhé na dálku. Tam mohou být jisté obtíže v prostorovém vidění.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi KČ od fy. Johnson & Johnoson 1 DAY ACUVUE a 1 DAY ACUVUE MOIST, a zda by nastal problém, kdybych s jednodenními KČ usnula (cca 2 hod, polední siesta)

Odpověď:

Kontaktní čočky ACUVUE MOIST obsahuji zvlhcujici slozku pro vyssi pohodli. Pokud byste s čočkami usnula na 2 hodiny, urcite se nemusite obavat komplikaci.

Dotaz:

Mám pravé oko potažené mázkem a vidím jakoby stín. přes okoJe mi 34 let .Dalo by se s tím něco dělat?Jeto nepříjemné při koukání .Děkuji Ducháčková

Odpověď:

Z Vašeho popisu bohužel nemohu určit o jaké onemocnění by se mohlo jednat, doporučuji vyšetření u Vašeho očního lékaře.

Dotaz:

Dobrý den, jde nějakým způsobem poznat, že se při nošení kontaktních čoček nedostává rohovce dostatečné množství kyslíku? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pro to, aby byla hypoxie (nedostatek kyslíku ) rozpoznána, je nutno absolvovat navštěvu vašeho kontaktologa, který při vyšetření na mikroskopu zjistí případné změny v rohovce, které jsou hypoxií způsobeny. Akutní hypoxie je již u nových typů čoček vzácná.

Dotaz:

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, přítel dříve viděl slepé skvrny v jednom oku. Teď má pocit, že už je má i na druhém. Nikdy mu nikdo neřekl, co to vlastně je. Dočetla jsem se, že je to skotom (ale nejsem si tím jistá) Co to vlastně znamená a jaká je prognóza? Může to být něco vážného? Tvrdili mu, že to má nejspíše už od narození. Nevím, jestli to s tím může souviset, ale trpí i na občasné neléčené aritmie (občas se mu zamotá hlava, zavrávorá a má fialová nehtová lůžka, ale to souvisí asi s aritmií) Byl na EKG, ale nic nezjistili. Nosí kontaktní čočky, ale zrak se mu zhoršil. Často nemůže pořádně zaostřit, musí více mrkat. Můžete prosím poradit? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Řádné vyšetření u oftalmologa je zcela nezbytné, Jedná-li se skutečně o skotomy - tedy výpady v zorném poli mohou být velmi rozmanité a příčiny jsou od banálních a přechodných až po velmi závažné a trvalé. Každopádně by měl pravidelně navštěvovat očního lékaře.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat na spaní s čočkami - používám nové Johnson Oasys a četla jsem na internetu, že se v nich dá i přenocovat, chtěla bych se tedy zeptat, co je na tom pravdy.

Odpověď:

Prakticky všechny moderní a zvláště silikonhydrogelkové čočky jsou schváleny na týdenní prodloužené nošení. Ze zdravotního hlediska je však daleko zdravější a bezpečnější denní režim nošení s pravidelným čištěním a desininfikováním čoček. Takto také doporučujeme čočky nosit.

Dotaz:

Nosím čočky asi půl roku, zatím jsem neměla žádné problémy ale na jedno oko jsem začala vidět jako kdyby zamlženě a když jsem čočku vyndala oko bylo zarudlé a na čočce byl nějaký hnis a i koutku oka, mazala jsem si ho tak dva dny, myslela jsem že už je to v pořádku nasadila jsem čočku ale zčervenalo to znova, teď se mi zdá že to mám i v druhém oku a nevím co s tím. čočky chci nosit má dioptrie 5 a nevidím bez nich. prosím poraďte mi děkují

Odpověď:

Tady je jediná rada navštivte očního lékaře co nejdříve a ihned, až do vyléčení, přestaňte nosit čočky. Ty které jste měla nyní v očích zahoďte. Po zhojení začněte nosit nový pár. V žádném případě takový zánět nezanedbejte.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 297 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 175 x
Měsíční kontaktní čočky 1059 x

Celkem odpovědí: 1531