Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Astigmatismus

Astigmatismus - nepravidelná rohovka

Oční vada astigmatismus je optický defekt oka, kdy je vidění rozmazané vinou nepravidelného tvaru rohovky oka. Povrch není zakulacený, ale oválný, tvar astigmatického oka se jednoduše popisuje jako ragbyový míč.

Neostré vidění je způsobeno jiným lomem světla ve svislém a vodorovném směru, paprsky světla procházejí oválným tvarem oka různě a spojí se a promítnou ne do jednoho, ale do dvou ohnisek na sítnici. Tím výsledný obraz vypadá rozmazaně, jakoby dvojitě.

Astigmatismus bývá velice často spojen také s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Astigmatismus oka se koriguje kontaktními čočkami, které vyrovnávají nerovnosti rohovky pro ostré vidění a nazývají se torické, cylindrické nebo jednoduše astigmatické kontaktní čočky. Musí být ale vůči oku správně orientované, proto se u tohoto typu kontaktních čoček značí cylindr a osa, ve kterých čočka vadu koriguje.

Tyto parametry pak musí být natočeny v určitém směru, proto je u astigmatických kontaktních čoček konstruován tzv. prizmatický balast, mikroskopické závažíčko, které chtěnou oblast vlivem gravitace směřuje k zemi, nebo stabilizační oblasti (čočka neznatelně užší nebo silnější v určitých místech), jež jsou usměrňovány víčky s každým mrknutím.

Příznaky astigmatismu nemusí být jednoznačné, nízký astigmatismus (do -0,5 cylindru) nemusí vůbec negativně ovlivňovat dobré vidění. Jedním ze symptomů může být neostré vidění na všechny vzdálenosti.Astigmatismus test

Jednoduchý test astigmatismu je často podobný, a to většinou kruh nebo půlkruh s rovnými pruhy nakloněnými v několika osách od středu – pokud pacient vidí některé čáry silnější nebo slabší, popř. rozmazané, může mít astigmatismus. Astigmatismus ale s jistotou potvrdí jen vyšetření u očního odborníka pomocí přístroje autorefraktometru.

Související pojmy

Stránky a články obsahující pojem Astigmatismus

Oční vady
Pro koho jsou kontaktní čočky vhodné?

Užitečné odkazy

Wikipedie - Astigmatsimus
acuvue.cz - Astigmatismus

A B C D E F G H I K M N O P R S T U V Z

Mýtus: S nošením čoček nebo brýlí se zhoršuje zrak

Nad tímto tématem se zamýšlí téměř každý, kdo nosí nebo by měl začít nosit brýle či kontaktní čočky. Mezi lidmi se šíří nepravda, že jakmile začnou svou oční vadu řešit brýlemi nebo čočkami, jejich oko “zleniví” a oční vada se začne rapidně zhoršovat. Často se hájí tím, že jejich známý začal nosit brýle a jeho zrak se mu zhoršil.

Jedná se však o velký mýtus, kvůli kterému se řada lidí ochuzuje o ostré vidění a způsobují si nepříjemné potíže, jako jsou bolesti hlavy a únava očí.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

V novém Centru kontaktních čoček a brýlí dárek pro každého

Komplexní péče o zrak se specializací na kontaktní čočky a brýle. Měření zraku nejmodernějšími přístroji a technologiemi. Přes 30 000 čoček a 300 brýlí skladem. Rychlý a spolehlivý servis. To a mnohem více najdete v nově otevřeném Centru kontaktních čoček a brýlí. Nyní dárek pro každého.

nové centrum čoček a brýlí
Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Dovolená s kontaktními čočkami – zkuste je před létem zdarma

Chystáte se na dovolenou a nosíte brýle? Přibalte si s sebou kontaktní čočky. Právě teď totiž můžete získat zkušební čočky zdarma!


Nošení kontaktních čoček v létě přináší řadu výhod. Oproti klasickým brýlím vám kontaktní čočky poskytnou přesnou zrakovou korekci v celém zorném poli. Můžete je také libovolně kombinovat se slunečními brýlemi, aniž byste museli kupovat tónovanou variantu dioptrických skel. Především při letních sportech, dovádění na pláži a dovolené oceníte výhody kontaktních čoček.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Avaira, vlhké je dobré

Nyní SOUTĚŽ S AVAIRA! Soutěžte o Avaira na půl roku nebo o víkend na zámku!


Avaira - pohodlí a zdravíKontaktní čočky z nejnovějšího materiálu, který dokáže uspokojit veškeré nároky dnešního nositele kontaktních čoček. Avaira dokážou propojit vysokou míru pohodlí nošení spolu s ohledem na zdraví a svěží vzhled očí.

Trendy, ke kterým směřují moderní materiály kontaktních čoček, jako jsou přirozená vlhkost a vysoká propustnost kyslíku, doplňují u kontaktních čoček Avaira UV filtr a zaoblené okraje.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 319 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 185 x
Měsíční kontaktní čočky 1159 x

Celkem odpovědí: 1663