Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Mýtus: S nošením čoček nebo brýlí se zhoršuje zrak

Nad tímto tématem se zamýšlí téměř každý, kdo nosí nebo by měl začít nosit brýle či kontaktní čočky. Mezi lidmi se šíří nepravda, že jakmile začnou svou oční vadu řešit brýlemi nebo čočkami, jejich oko “zleniví” a oční vada se začne rapidně zhoršovat. Často se hájí tím, že jejich známý začal nosit brýle a jeho zrak se mu zhoršil.

Jedná se však o velký mýtus, kvůli kterému se řada lidí ochuzuje o ostré vidění a způsobují si nepříjemné potíže, jako jsou bolesti hlavy a únava očí.

Správné hodnoty dioptrií vidění nezhorší

Opravdu se nestane, že by nošením brýlí se správnou korekcí došlo ke zhoršování zraku. Ke zhoršení může dojít pouze fyziologicky, tedy prohloubením oční vady.

Pro lepší pochopení si můžeme představit čočku fotoaparátu, kterou přirovnáme k lidskému oku. Když před čočku fotoaparátu přidáme lupu, což je plusová čočka, tak se nestane, že by čočka najednou ke zvětšení potřebovala vyšší plusovou čočku, protože jí předsazená lupa zhoršila zaostřování. Taktéž by se dalo říct, že funguje lidské oko: Když mám vadu např. -2,00 dioptrie a začnu nosit brýle s touto dioptrickou hodnotou, tak se nestane, že by mi brýle prohloubili vadu třeba o 0,25 dioptrie. Pouze nám brýle uleví od obtíží a sníží vysokou namáhavost oka.

Růst očí bohužel nemůžeme ničím ovlivnit.

Nechcete je nosit? Připravte se na potíže.

Každé dítě, když se narodí, je dalekozraké (hypermetrop). Jeho oko je menší než ideální.

Postupem času, jak dítě roste, roste také jeho oko. Je však velmi individuální, jak rychle oko roste. Pokud má mladý člověk mírnou dalekozrakost, jeho akomodace (zaostřování) je silná a nemusí mít žádné zrakové obtíže. Když však člověk stárne, nebo je jeho dalekozrakost vysoká, akomodační schopnost již není tak účinná a člověk začne pociťovat zhoršené vidění.

Při nenošení brýlí se u něj bude dalekozrakost nekorigovaná brýlemi projevovat tzv. astenopickými obtížemi: bolest hlavy, tlaky za očima, únavové dvojité vidění a podobně. Po nasazení brýlí se správnou dioptrickou korekcí tyto obtíže ustoupí, protože se oko již nemusí tolik namáhat.

Tato oční vada se může díky dalšímu růstu oka dokonce i zlepšovat. Projevuje se to zejména u malých dětí, které nosí plusové dioptrie a než dojdou do puberty, dioptrie do blízka zcela “zmizí” nebo se dokonce přehoupnout do mínusových dioptrií.

Naopak když se oko zvětší více, než je ideální oko, nastává vada, která se nazývá krátkozrakost (myopie). Takovýto člověk začíná hůře vidět do dálky. Při nenošení brýlí je v tomto případě nejčastějším projevem mžourání. Dalším projevem je opět bolest hlavy, která se může rozvinout až do silné migrény. Když myop začne nosit brýle, předejte bolestem hlavy a únavě očí. Nehledě na to, že bude moci bez problému řídit auto a nebude nebezpečný sobě a svému okolí.

Pomozte svým očím

Velmi se dnes diskutuje také o tom, že na zhoršování zraku má vliv dědičnost, dále také práce do blízka, či na počítači, stres či únava očí. Tyto vlivy nejsou ještě zcela prokázané, ale když je budeme považovat za pravdivé, můžeme si pomoci tím, že přinejmenším snížíme únavu očí tím, že budeme nosit vhodnou optickou korekci (brýle nebo čočky potřebných dioptrií).

Závěrem bych dodala, že pokud máte nějaké oční obtíže, bolí Vás hlava, vidíte rozmazaně, nebojte se zajít ke svému očnímu specialistovi, který s vámi vybere vhodnou dioptrickou pomůcku. Kontaktními čočkami nebo brýlemi ve správných dioptriích se zrak nezhorší.

K článku nejsou zatím žádné komentáře.

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 268 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 159 x
Měsíční kontaktní čočky 1002 x

Celkem odpovědí: 1429