Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Mýtus: S nošením čoček nebo brýlí se zhoršuje zrak

Nad tímto tématem se zamýšlí téměř každý, kdo nosí nebo by měl začít nosit brýle či kontaktní čočky. Mezi lidmi se šíří nepravda, že jakmile začnou svou oční vadu řešit brýlemi nebo čočkami, jejich oko “zleniví” a oční vada se začne rapidně zhoršovat. Často se hájí tím, že jejich známý začal nosit brýle a jeho zrak se mu zhoršil.

Jedná se však o velký mýtus, kvůli kterému se řada lidí ochuzuje o ostré vidění a způsobují si nepříjemné potíže, jako jsou bolesti hlavy a únava očí.

Správné hodnoty dioptrií vidění nezhorší

Opravdu se nestane, že by nošením brýlí se správnou korekcí došlo ke zhoršování zraku. Ke zhoršení může dojít pouze fyziologicky, tedy prohloubením oční vady.

Pro lepší pochopení si můžeme představit čočku fotoaparátu, kterou přirovnáme k lidskému oku. Když před čočku fotoaparátu přidáme lupu, což je plusová čočka, tak se nestane, že by čočka najednou ke zvětšení potřebovala vyšší plusovou čočku, protože jí předsazená lupa zhoršila zaostřování. Taktéž by se dalo říct, že funguje lidské oko: Když mám vadu např. -2,00 dioptrie a začnu nosit brýle s touto dioptrickou hodnotou, tak se nestane, že by mi brýle prohloubili vadu třeba o 0,25 dioptrie. Pouze nám brýle uleví od obtíží a sníží vysokou namáhavost oka.

Růst očí bohužel nemůžeme ničím ovlivnit.

Nechcete je nosit? Připravte se na potíže.

Každé dítě, když se narodí, je dalekozraké (hypermetrop). Jeho oko je menší než ideální.

Postupem času, jak dítě roste, roste také jeho oko. Je však velmi individuální, jak rychle oko roste. Pokud má mladý člověk mírnou dalekozrakost, jeho akomodace (zaostřování) je silná a nemusí mít žádné zrakové obtíže. Když však člověk stárne, nebo je jeho dalekozrakost vysoká, akomodační schopnost již není tak účinná a člověk začne pociťovat zhoršené vidění.

Při nenošení brýlí se u něj bude dalekozrakost nekorigovaná brýlemi projevovat tzv. astenopickými obtížemi: bolest hlavy, tlaky za očima, únavové dvojité vidění a podobně. Po nasazení brýlí se správnou dioptrickou korekcí tyto obtíže ustoupí, protože se oko již nemusí tolik namáhat.

Tato oční vada se může díky dalšímu růstu oka dokonce i zlepšovat. Projevuje se to zejména u malých dětí, které nosí plusové dioptrie a než dojdou do puberty, dioptrie do blízka zcela “zmizí” nebo se dokonce přehoupnout do mínusových dioptrií.

Naopak když se oko zvětší více, než je ideální oko, nastává vada, která se nazývá krátkozrakost (myopie). Takovýto člověk začíná hůře vidět do dálky. Při nenošení brýlí je v tomto případě nejčastějším projevem mžourání. Dalším projevem je opět bolest hlavy, která se může rozvinout až do silné migrény. Když myop začne nosit brýle, předejte bolestem hlavy a únavě očí. Nehledě na to, že bude moci bez problému řídit auto a nebude nebezpečný sobě a svému okolí.

Pomozte svým očím

Velmi se dnes diskutuje také o tom, že na zhoršování zraku má vliv dědičnost, dále také práce do blízka, či na počítači, stres či únava očí. Tyto vlivy nejsou ještě zcela prokázané, ale když je budeme považovat za pravdivé, můžeme si pomoci tím, že přinejmenším snížíme únavu očí tím, že budeme nosit vhodnou optickou korekci (brýle nebo čočky potřebných dioptrií).

Závěrem bych dodala, že pokud máte nějaké oční obtíže, bolí Vás hlava, vidíte rozmazaně, nebojte se zajít ke svému očnímu specialistovi, který s vámi vybere vhodnou dioptrickou pomůcku. Kontaktními čočkami nebo brýlemi ve správných dioptriích se zrak nezhorší.

Komentářů (2)

  1. Autor: Redakce-optometristka, Dne: 4. 9. 2020
    Dobrý den, Ha aha, vždy záleží na velikosti a druhu vady, nároku na zrak i predispozici. Také se zde promítne i filosofie každého z nás. Máte pravdu, že oční svaly můžete cvičením vytrénovat a zlepšit si tak spolupráci očí. To však nevede ke zlepšení dioptrické vady. V dnešní době je precizní vidění důležité nejen v zaměstnání, ale i při trávení volného času, což je ve většině případů nutné řešit brýlemi nebo kontaktními čočkami. Také je dobré si uvědomit, že nepoužíváním správné korekce můžete ohrožovat nejen sebe, ale i ostatní. S pozdravem Jana.
  2. Autor: Ha aha, Dne: 1. 2. 2020
    Hmmm, tak to jsou zvláštní tvrzení. Když můžu, snažím se chodit bez brýlí. Migrény? Unavené oči? Tlak? To tak! Naopak, bez brýlí se cítím uvolněnější, oči nejsou v takové křeči jako když je nosím. Pro oko je zaostřování přirozené, zrak se samozřejmě může zhoršit, ale v tomto případě by bylo za potřebí uvažovat nad tím, co ho zhoršilo. Když se příčina odstraní, zrak se sám zpraví. Tělo se o sebe umí do určité míry postarat, to si však hromada lidí neuvědomuje. Hned tedy nasadí brýle či čočky a těší se z pocitu, že opět vidí dokonale. Oko však po čase doopravdy zleniví a zrak se opět začne rozostřovat. Nemůžete přirovnávat čočku od fotoaparátu k lidské čočce. Rozdíl je totiž v tom, že lidské oko má svaly, které fungují stejně jako kterýkoliv jiný sval. Pokud není zatěžován, ztratíte ,,kondici". Zrak se zhoršuje. Ale svaly mají výjimečnou vlastnost. Můžete se jejich cvičením či namáháním do ,,kondice" opět dostat. Tak to máte se všemi svaly. Sama jsem celé dva týdny chodila úplně bez brýlí a bolesti hlavy ani nic podobného jsem neměla. A pokud chcete tvrdit, že tím, že začnete nosit brýle, oči nezleniví, nemohu s Vámi souhlasit. Upřímně si myslím, že v tomto případě je mýtus na druhé straně. Samozřejmě se dá takovýto článek vzhledem k Vaší internetové stránce pochopit. Bylo by zvláštní, kdyby optici psali něco jiného. Tím by si totiž kopali díru pod nohama. Děkuji za možnost se vyjádřit

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 4 x
3-5x za týden 0 x
každý den 6 x

Celkem odpovědí: 10