Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Poslední dobou mne bolí oči, pálí a cítím tlak. V minulosti jsem nosila čočky Bauch&Lomb na občasné nošení v délce 1 roku. Dnes mám 14-tidenní Johnson&Johnson, nošení čoček kombinuji s nošením brýlí. Přesto mne pálí..., je možné, že tyto mé obtíže jsou způsobeny nošením čoček? (14-tidenní čočky mi vyhovují, nemám při nošení problémy).

Odpověď:

Potíže Vámi popisované může způsobovat roztok nebo alergické onemocnění spojivek. V každém případě by Vás měl vyšetřit oftalmolog.

Dotaz:

Nosím kont.čočky asi 8 let,poslední rok mě asi po týdnu až 14 dnech začnou tlačit,je to prý tvorbou bílkovin,které čočky poškodí.Existuje něco proti tomuto problému?

Odpověď:

K odstranění bílkovin se používají enyzmatické tablety, nebo jsou enzymy k odstranění bílkovin a tuků v roztocích. Nejlepším řešením je však používání čočky pro plánovanou výměnu se intervalem 2 týdny.

Dotaz:

Chtela bych se zeptat, jake poruseni cocky je nebezpecne pro oko. Na nove cocce jsem zahledla poruseny okraj.Okraj neni cely, chybi maly kousek.Zajimalo by me proto, jestli ma cenu jit je reklamovat, mela-li bych narok na nove.

Odpověď:

Jakékoliv mechanické poškození kontaktní čočky se neslučuje s její aplikací. Porušený okraj čočky dráždí spojivku a může vést ke komplikacím, navíc u porušeného okraje může čočky brzy sama celá prasknout. Reklamace mechanicky poškozené čočky je velmi problematická. Protože obvykle mechanické poškození vzniká při manipulaci s čočkou a u žádného výrobku se záruka na mechanické poškození vzniklé nevhodnou manipulací nevztahuje.

Dotaz:

Mám citlivé oči, občas mi slzí nebo zčervenají, i bez nošení KČ, zvlášť po delším namáhání nebo po nalíčení, i při používání hypoalergických přípravků. Mám -2,5D. Asi před 2 lety jsem začala nosit KČ Bausch a Lomb SofLens 66, které mi vyhovovaly. Jednou mi do očí s čočkami vnikl šampon a oči mě začaly řezat a zčervenaly. Tyto potíže mě občas trápily i později, když jsem čočky neměla nasazené, při jejich nošení mi zčervenání zmizelo a řezání jsem nepociťovala. Optometrista mi řekl, že mám na víčku papily a že mám čočky vysadit a zajít za očním lékařem. Ten mi ale neporadil. Nevím, jestli mé problémy byly způsobeny používáním KČ (dodržovala jsem doporučení) nebo šamponem. Čočky už půl roku nenosím, problémy se řezáním při mrkání nemám, ale občas mi oči zčervenají. Brýle mi nevyhovují, chtěla bych se vrátit ke KČ. Je to možné? Nebo mám příliš citlivé oči? Mohou se komplikace opět objevit?

Odpověď:

O diagnose bych nerad spekuloval, ale nejspíše se jedná o gigantopapilární conjuctivitidu (GPC) způsobenou čočkami. I toto onemocnění se dá úspěšně léčit, ale jedná se o léčbu dlouhodobou, závisí na stadiu onemocnění na počátku léčby. Bez vyšetření však není možno předjímat ani diagnosu ani prognozu na zhojení. S čočkami se určitě nelučte a navštivte odborníka, který Vám bude schopen pomoci.

Dotaz:

Zajímalo by mě,jak je to s nošením barevných kontaktních čoček.Netrpím žádnou zrakovou vadou,jen bych chtěla změnit svůj vzhled.Když jsem si ale prohlížela stránky cibavision, všimla jsem si nepřirozeného zbarvení uprostřed čočky.Prostě byla vidět původní barva očí.Je to značkou nebo je to u každých barevných čoček?

Odpověď:

Barevné kontaktní čočky je možno užívat i u očí bez dioptrické vady, tedy čočky bez diotprií. Barvu i typ je nutno vybrat na místě, protože barvy se skládají s vlastní barvou duhovky. Nové typy čoček mají již velmi kvalitní design a vypadají velice přirozeně.

Dotaz:

Co mám dělat, když mám často pocit sucha v očích. S kontaktníma čočkama se to zhoršuje, nebo v místnosti kde je klimatizace.

Odpověď:

Bylo by vhodné vyšetření. Klimatizace vysušuje prostředí a tak všechny takové obtíže může zhoršovat.

Dotaz:

Pred měsícem jsem začal nosit kontaktní čočky. Po poradě s odborníkem v oční optice mi byly pro začátek doporučeny čočky - měsíční: J&J Switch -4,75;-4,75. Čočky jsem neměl v oku déle než 12 hodin denně. Velmi mě vyhovují a při jejich nošení necítím vůbec žádné problémy. Oči mi však vždy po této době velmi zčervenají. Vysadím-li na pár dnů, zarudnutí očí se mírně zlepší, ale po opětovné aplikaci a jednodenním nošení čoček se situace opakuje. KČ pečlivě ošetřuji. Co byste mi doporučili proti tomuto zarudnutí očí?

Odpověď:

Čočky Switch, nejsou čočky firmy J a J, ale jedná o tzv. privat label (soukromou značku) firmy Fokus Optik. Jsou to čočky velmi kvalitní a jsou velice dobře snášeny. Obtíže, Vámi popisované mohou být způsobeny vlivem těsné aplikace nebo následkem jednoho typu alergické reakce spojivek známé při nošení čoček. Každopádně Váš stav vyžaduje pečlivé vyšetření."

Dotaz:

Mám kontaktní čočky, ale po aplikaci mě slzí oči. Dále mi vadí ostré světlo, denní vyváření a fakt, že v nich nemohu číst. Jsem krátkozraká, 3 dpt.

Odpověď:

Slzení bezprostředně po aplikaci bývá způsobeno znečištěnými prsty (pozor na tekuté mýdlo-nutno velice pečlivě oplachovat) nebo nevhodným roztokem. Kontaktní čočky občas způsobují oslnění ostrým světlem, které je zapříčiněno zmnožením zrcadlových ploch. Denní péče o kontaktní čočky je naprostou nezbytností, bez které je nošení kontaktních čoček rizikové. Obtížné čtení na blízko způsobuje presbyopie. Patrně budete jako doplněk k čočkám potřebovat brýle na blízko.

Dotaz:

Čočky jsem začala nosit před čtrnácti dny, všechno bylo dobré. Žádné problémy. Jen mám červené oči. Kontaktolog mi vyměnil roztok, což nepomohlo. Sdělil mi, že čočka sedí perfektně a že neví, čím by to mohlo být. jediná možnost je, že jsem alergická na nějakou látku v nich obsaženou. Je možné nosit kontaktní čočky, i když mám asi alergii? Mají všechny čočky stejné složení? Jsem krátkozraká -3 a -3,5 dpt. Používám čočky měsíční od firmy Johnson&Johnson.

Odpověď:

Důležité by bylo vědět za jak dlouho po nasazení oči zčervenají a máte-li ještě nějaké jiné pocity po nasazení čočky. Podle charakteru obtíží se zdá, že jsou čočky poněkud těsné.

Dotaz:

Nosila jsem čočky asi půl roku,ale po této době mi oči zarudly a čočky jsem vysadila. Můj oční lékař však řekl, že mám oči naprosto v pořádku. Kdy ž jsem znovu začala čočky používat,oči opět zarudly. Může to být tím, že čočky byly příliš staré?

Odpověď:

Podle popisu obtíží se nejspíše jedná o alergickou reakci spojivky tzv. gigantopapilární conjuctivitidu, jejíž léčba je obtížná a zdlouhavá. Po zklidnění je nutno vyměnit typ čoček o prostředků o péči o čočky.

Dotaz:

Zajimalo by me, jestli pouziti mesicnich cocek firmy Focus poskozuje sitnici oka. Mam casto cervene belmo, jakesi krvave zilky. Dekuji

Odpověď:

"Žádné čočky sítnici oka přímo nepoškozují. Pokud máte červené ""bělmo"" jde o podráždění spojivky, které může být způsobena celou řadou okolností a dokonce vedlejších účinků čoček, kterých jsme již mnohokrát psali i v této poradně. Je nutné vyšetření kontaktologem."

Dotaz:

Pouzivam cocky s 12. mes. vymenou. domu jezdim vlakem a mam zavrene oci. Po otevreni mi dela problemy nemrkat.Je to jejich suchosti, nebo cim? Cocky nosim jiz ctvrtym rokem.

Odpověď:

Klasické čočky na jeden rok, nejsou vhodné pro nošení při delší dobu zavřených očích. Pokud se Vám tyto problémy vyskytují bylo by vhodné změnit typ čoček.

Dotaz:

První měsíc jsem nosil KČ bez problémů. Pak se objevil problém. V místě, kde stýká bělmo s duhovkou, mi začalo bělmo pod KČ červenat a pálit. Doktorka mi řekla, že mám v tom místě zhuštěné cévky. Vyzkoušely jsme různé druhy KČ, různé prohnutí, ale nakonec to skončilo tak, že mám červené celé bělmo pod KČ. Červenání se projeví u každého druhu za jinou dobu. Pravé oko je naprosto v pořádku. KČ nosím celý den a jsou na dálku. Nosím měsíční KČ Focus Monthly Lenses.

Odpověď:

V tomto případě by se mohlo jednat o počínající alergickou gigantopapilární konjuktivitidu. Podrobné vyšetření je však nezbytné a teprve pak je možno stanovit další postup.

Dotaz:

Tři roky jsem nosila měkké čiré kontaktní čočky, takřka bez problémů. Nedávno jsem si zakoupila čočky na zvýraznění barvy očí a od té doby se datují mé problémy - záněty, zčervenání očí. Zjistila jsem, že po cca 6 hodinách nošení těchto čoček mi oči začnou prudce červenat. Můžu na ně být alergická? Jak často by se barevné čočky měly nosit? Pouze výjimečně nebo denně? A ještě - je nošení kontaktní čoček rovnocenné nosení brýlí?

Odpověď:

Bohužel, chybí přesnější informace o kontaktní čočce (typ, výrobce). Pokud vyloučíme možnost alergizace roztokem nebo kontaminaci rukou např. nedostatečným opláchnutím mýdla (pozor zejména na tekutá mýdla), jedná se pravděpodobně o příznaky nevhodné aplikace čočky - čočka je příliš těsná. Proto je nezbytné vyhledat Vašeho kontaktologa, aby problém vyřešil. Co se týče korekce refrakce, jsou kontaktní čočky a brýle rovnocenné, z jiných úhlů pohledu mají čočky i brýle své výhody a nevýhody.

Dotaz:

Už 5 let nosím kontaktní čočky Omniflex soft blue. Lékař, který mi je prodává , tvrdí, že je mohu mít týden v oku aniž bych je na noc vyndavala. Jsou prý zkonstruovány na 3-týdenní nošení. Mě čočky v očích nevadí a tak je někdy čistím až po 3 týdnech. Teď mám ale problém - když si čočky na noc vyndám, tak mám pocit , že mě oči vysychají. Je to velice nepříjemný pocit. Objevuje se jen někdy. Je to normální nebo si mám zajít k lékaři.

Odpověď:

Vaše čočky nejsou pro kontinuální nošení vhodné, mnohonásobně se tím zvyšuje riziko vzniku komplikací. Obzvláště v noci je oko vystaveno nedostatku kyslíku, který může vést k poškození rohovky. Pro kontinuální nošení jsou určeny nové typy čoček, ze zcela nových materiálů, které můžete v oku mít 3O dnů.

Dotaz:

3 roky používám kont.čočky Omniflex SofBlue, na radu lékaře (hledala jsem tehdy čočky, které není nutné každý den vyndavat a čistit) jsem nosila čočky nepřetržitě (ve dne, v noci) vždy asi 1 měsíc, pak je na noc vyndala, vyčistila a zase nosila další měsíc, výměnu jsem prováděla po 12 měsících. Nyní vím, že opět nastal čas na výměnu, ale zároveň mám několik problémů, které nevím, jestli nesouvisí s tím, že jednak jsou čočky již obnošené a jednak se mi zhoršil asi o půl dioptrie zrak. Delší dobu mi bolí hlava, za levým okem (na něj však vidím lépe). Nikdy předtím jsem obdobné problémy neměla. Lékař přičítá bolest za levým okem pravděpodobnému zánětu očního nervu, prý to s obnošením čoček či zhoršením zraku nesouvisí. Žádná léčba doporučena nebyla, ani dočasné nepoužívaní čoček, jen jejich výměna a navýšení dioptrií.

Odpověď:

Čočky Omniflex nejsou v žádném případě určeny pro prodloužené, nebo dokonce kontinuální nošení. Ponecháváním čočky tak dlouho dobu v oku se vystavujete vysokému riziku vzniku komplikací, především rohovkové vaskularizace, která postupně může snížit průhlednost rohovky. Dále je takového používání nevhodného typu čoček, velké riziko poškození povrchu rohovky a vzniku rohovkového vředu, velice nebezpečného pro další osud oka. Pokud chcete používat čočky pro kontinuální nošení ( 1 měsíc) obraťte se na aplikační středisko, kde Vám mohou doporučit jeden ze dvou typů těchto čoček, které jsou na trhu. Onemocnění zrakového nervu nesouvisí s nošením KČ.

Dotaz:

Nosím měsíční čočky SUREVUE a při poslední kontrole mi doktorka řekla, že mám rozšířené cévky v oku. Může to být způsobeno právě nošením kontaktních čoček? Dříve jsem žádné problémy neměla, nyní mě večer pálí oči . Doporučil byste mi nepoužívat kontaktní čočky, případně přechod na jiné? Mohlo by to být tím, že jsem dříve používala jiný roztok? Můžou tyto rozšířené cévky nějak poškodit zrak?

Odpověď:

Vaskularizace rohovky, která za normálních okolností neobsahuje žádné cévy, je jednou velmi častých komplikací nošení KČ, zpočátku nepůsobí žádné obtíže, později, pokud jí není věnována náležitá pozornost může vést k porušení průhlednosti rohovky. Pokud je vaskularizace nápadná bylo by vhodné přejít na čočky s kratší dobou výměny a vyšší prostupností pro kyslík. Zpočátku by bylo dobré čočky alespoň 2-3 vysadit. Záleží a rozsahu nálezu. Cévy mohou být i stacionární a pak rohovku neohrožují. Sledování je však nezbytné ve Vašem zájmu.

Dotaz:

Nosim mesicni kontaktní čočky a mam par problemu. Obcas mi zacnou slzet oci a cocky mi sklouznou do koutku a spadnou. Mam modre oci a k veceru se mi na nich delaji takove hnede mapy a oci docela dost zcervenaji. Taky se mi vnich hur cte. Nemohl byste mi prosim poradit? Mam 1D, je to sice malo, ale bryle nechci a vadi mi kdyz nepoznam cloveka na opacne strane ulice.

Odpověď:

Vaše problémy s kontaktními čočkami jsou tak zásadní, jejich řešení nebo jen rada, bez vyšetření prakticky není možné. Podle Vašeho popisu jsou čočky slabé, volné a pravděpodobně i dráždí. Po důkladném vyšetření by bylo vhodné změnit dioptrickou hodnotu a rozměr čočky.

Dotaz:

Po nasazení kontaktní čočky se mi nyní stává, že po mrknutí se čočka přeloží napůl a pak se mi posune nahoru do oka a nemůžu ji vytáhnout. Je to vada čočky, nebo chybné nasazení?

Odpověď:

Bohužel je závada ve špatném nasazování, čočky je nutno přiložit jen velmi lehce přímo na rohovku a pak teprve pomalu zavřít a lehce pomnout horní víčko.

Dotaz:

Začal jsem používat kontaktní čočky docela nedávno a při první aplikaci jsem zjistil, že přes ně vidím dobře. Ale po několika dnech jsem zjistil, že při čtení se mi přes ně špatně čte a proto jsem navštívil svého kontaktologa a řekl jsem mu co mám za problém a on mi říkal, ža si mám zkusit o něco slabší. Ale zjistil jsem, že ty jsou zase slabé. Proto se vás chci zeptat zdali existují nějaké čočky které se vyrábějí přímo na pacienta.

Odpověď:

Je pravděpodobné, že pro Vás by byly vhodné bifokální kontaktní čočky, které umožní dobré vidění na dálku i na blízko.

Dotaz:

Po třech měsících jsem začal nosit nový pár čoček Bausch&Lomb, teď mám občas problémy se slzením a pálením a neostré vidění na jedno oko. Může to být způsobeno zánětem nebo jaká je další možná příčina?

Odpověď:

Pálení čoček, které je jen občasné může být způsobené počínajícím alergickým zánětem spojivek (gigantopapilární conjunctivitida), nebo volně aplikovanou čočkou. Pokud je spojen i s neostrým viděním, je nutno se ujistit zda nemáte čočku nasazenou naruby. Pálení s neostrým viděním, které se mění při mrkání může způsobit i akutně probíhající infekční zánět spojivek. V takovém případě je nutno nošení čoček přerušit. Každopádně je vhodné vyšetření.

Dotaz:

Po nošení měs. čoček CIBA jsem začal nosit čočky SWITCH DISPOSABLES a na pravé oko s těmito čočkami vidím velmi špatně do dálky. Čím to může být, když dioptrie zůstaly stejné? Mám se vrátit k CIBA, nebo se to časem zlepší? (P: +3.5, L: +4.5)

Odpověď:

Pravděpodobně by bylo vhodné přezkoušet dioptrické hodnoty, které potřebujete. U jednotlivých typů by měly dioptrické hodnoty odpovídat. Různé může být pouze chování čočky na oku.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky Softcolors od f. Focus. Asi po 3 měsících mi začaly červenat oči a to přetrvávalo, i když čočky nenosím. Lékařka mi řekla, že mi prorůstají spojivky do rohovky. Co to, prosím, znamená? Budu i nadále moci nosit KČ? Může to být způsobeno barevností čoček? (Kontaktní čočky Focus Softcolors jsou výrobkem fy CIBA Vision nikoliv FOCUS pozn. Správce)

Odpověď:

Prorůstání cév do rohovky je jednou z komplikací nošení kontaktních čoček. Vždy je nutno na nějaký čas čočky vysadit. Zároveň je naprosto nezbytné, aby Vás vyšetřil lékař zabývající se aplikací kontaktních čoček a posoudil další postup.

Dotaz:

Jiz 19 let nosim bez jakychkoliv problemu (ceske) kontaktni cocky. Ted jsem si dal rok pauzu a pred 14-ti dny jsem koupil cocky Bausch&Lomb s trimesicnim cyklem vymeny. A od te doby mam obrovske problemy se slepenim okraju cocek po vyjmuti z oka. Kazdy den zapasim se slepenou cockou. Okraje se slepi - o nejakem „jemnem promnuti cocky mezi prstami nemuze byt ani rec, protoze jsou okraje silne slepene. Kazdy den se pak snazim okraje od sebe odtrhnout. Nepomuze ani hodinova lazen v cisticim roztoku. Vcera jsem nakonec jednu cocku roztrhl po tydenim pouzivani.

Odpověď:

Pokud se Vám čočky vyjmutí z pouzdra přeloží a slepí, v žádném případě se je nesnažte násilím rozlepit, to pak vede jen k silnějšímu spojení a čočka se nerozvine ani v roztoku. Na slepenou čočku ihned kápněte několik kapek roztoku, tak aby v dlani byla celá zalitá, pak čočky velmi jemně, špičkou ukazováku druhé ruky, pohlaďte ve směru kam se má rozvinout a určitě budete mít úspěch. Určitě na ni netlačte!!.

Dotaz:

Dnes jsem si nechala aplikovat kontaktní čočky poprvé,ale poté mě rozbolely oči, hlavně při pohledu dolů a hlava. Jak je to možné?

Odpověď:

Tyto čočky mají pravděpodobně příliš vysokou dioptrickou hodnotu.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 326 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1166 x

Celkem odpovědí: 1678