Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Dobrý den. Nosím již rok kontaktní čočky AIR OPTIX od firmy CIBA VISION levé oko -4,75 pravé oko -4,50 D. Poslední dobou se mi stává, že když se ráno probudím, mám strašně suché oči, že nemůžu ani mrkat. (S kontaktními čočkami nespím). Přes den mám někdy pocit, jako bych přestávala vidět, hlavně u čtění se mi písmena mlží. Používám roztok SOLO CARE AQUA. Nevíte čím by to mohlo být? Předem moc děkuji za odpověď. Andršová Kateřina

Odpověď:

Vhodné by bylo vyšetření kontaktologem, aby se vyloučilo alergické onemocněněí spojivek v souvisloti s nošením čoček. zkustě změnit roztok a případěn po poradě i čočky.

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat, jestli užívání antikoncepce může mít vliv na nošení kontaktních čoček? V příbalovém letáku jsem si přečetla, že při užívání perorální antikoncepce se může objevit nesnášenlivost KČ. Od té doby, co užívám antikocepci nemůžu čočky nosit, protože mě po pár hodinách začínají pálet a bolet oči, také je mám více citlivé a mám častěji záněty spojivek. Proto bych ráda věděla, zda existuje nějaká možnost užívání antikoncepce a zároveň nošení kontaktních čoček, protože ani jednoho se nechci vzdát! Děkuji

Odpověď:

Vámi popisované obtíže samozřejmě mohou mít původ v užívání hormonální antikoncence, i když moderní preparáty již obsahují velmi nízké hladiny hormonů a jsou v tomto ohledu mnohem šetrnější než starší, přestu citlivých osob mohou tyto obtíže vyvolat. Doporučuji Ván řádné vyšetření u Vašeho kontakloga k vyloučení nějakých komplikací spojivkových a jejich případné vyřešení, léčbou, změnou typu Kč a pak případně změnit typ antikoncepce.

Dotaz:

Dobrý den, nosím třetí týden kontaktní čočky. Nejdříve sem měla zkušební sadu na 14 dní, vada krátkozrakost - 0,5). Měla sem potíže s ostrostí vidění - viděla sem rozmazaně. Na to jsem dostala čočky silnější - 0,75. Ale potíže přetrvávají. Na dálku docela vidím, horší je to při práci na počítači a na čtení na blízko. Je problém v čočkách? Nebo chvíli potrvá než si oči zvyknou? Dva roky jsem nosila brýle, ale pouze na televizi, na počítač a při řízení. Jinak sem se je snažila nenosit. Nevím koho se zeptat. Děkuji za odpověď Lenka

Odpověď:

POkud jste byla zvyklá číst bez brýlí, je možné, že Vám čtení s čočkami bude zpočátku dělat trochu obtíže. Každopádně se pokuste správnou dioptrickou hodnotu čoček vybrat s Vaším kontaktologem. Je možné, že budete potřebovat torické čočky, pokud máte i nějaké cylindrické dioptrie, v takto nízkých hodnotách může i 0,5 D cylindru dělat značné obtíže.

Dotaz:

Dobry den, pouzivam asi rok toricke cocky Acuvue Advance for Astigmatism LO: -0,75; -0,75, 100; PO: -0,5; -75; 090; ale prilis mi nevyhovuji, zpravidla mi vdrzi tak 7-8 dni nez zacniu byt neprijemne. Jsem alergik a obecne dosti citlivy. Rad bych presel na jednodeni cocky. Nasel jsem ale pouze Focus DAILIES Toric a ty nemaji presne v teto specifikaci. Nejblizsi specifikace je: LO: -0,75; -0,75, 090; PO: -0,5; -75; 090; Nerozumim presne vyznamu osy. Mohu tyto cocky pouzit? Dosud jsem na LO mel 100, doktor mi dokonce nameril 105. Dekuji, s pozdravem, Martin Kula

Odpověď:

Osa u torickych cocek znamena osu, ve ktere mate nestejnomerne zakrivenou rohovku. U torickych cocek bych urcite znacku nemenil bez vysetreni u kontaktologa.

Dotaz:

Dobrý den, asi měsíc a půl nosím kontaktní čočky Acuvue Oasys +2 dioptrie, BC 8,4 a Dia 14,0 na obě oči. Občas mám rozmazané vidění na pravém oku. Od lékaře mám napsané tyto hodnoty : pravé oko +1,75 dioptrie +0,5 cylindr a 90 osa, levé oko +1,5 dioptrie, +1,0 cylindr a 90 osa. Můj kontaktolog mi řekl, že torické čočky jsou pro mě zbytečné. Jinak jsem s čočkami spokojená. Nebyly by pro mě vhodnější třeba čočky Clear all day +2D, BC8,3 a DIA 14,0? Určil mi kontaktolog správné hodnoty? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Torické čočky by Vám mohly přinést daleko kvalitnější vidění a rozmazání by bylo pryč, je nutno říci, že torické čočky jsou jistě dražší než sférické, ale kvalita vidění to vynahradí. V žádném případě to pro Vás není zbytečné, ale podstataně lepší a funkčnější.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky už 2 měsíce,poslední dobou mě ale nasazování trochu pálí.Potom už je to v pořádku.Je to normální?Možná je to proto,že nedokážu pořádně otevřít oči nebo nevím,jinak nošení mi problémy nedělá.Taky by mě zajímalo kdy si mám odlíčit oči,jestli před vyndáváním čoček nebo až potom?Slyšela jsem obě verze.Odličuji se po vyndání čoček,mám pocit že bych si tu špínu z vaty mohla zanést při odličování na čočku ne?děkuji za odpověď.

Odpověď:

POkud čočky pálí po nasazení zkuste si lépe opláchnout ruce od mýdla ( zvláště pokud používáte nějaké tekuté mýdlo). Ukládejte čočky vždy do čistého roztoku na noc. Ličení je lepší až po nasazení čoček, abyste si nezanesla maskaro na čočky. Vyndavání záleží spíše na technice jakou používáte při vyndavání.

Dotaz:

Dobrý den, nosím kontaktní čočky 4dny a v pravém oku nemám žádné problémy, ale v levém mám po celou dobu pocit, jako kdyby mi do něj něco spadlo? Čím je to způsobeno, mám požádat očního lékaře o jiné čočky?

Odpověď:

Každopádně se napřed podívejte není-li čočka naruby, není-li poškozená nebo není-li na ní nějaké cizíé tělísko. POkud tomu tak není, musíte navštívit svého kontaktrologa, ktertý zjistí o jaký problém se jedná.

Dotaz:

Dobrý den, je mi 22 let. Užívám čočky zatím jen krátce. Začala jsem čočkami Air Optix. Nosila jsem je asi 14 dní, po pár dnech mi trochu zarudly oči, začaly mě svědět okraje víček a slzné kanálky a občas se mi v nich objevily kapičky hlenu. Bylo mi řečeno, že mám zánět spojivek, který jsem si přeléčila. Asi 3 týdny nato jsem si pořídila jiné čočky, které sedí perfektně, nicméně po pár dnech nošení se objevil stejný problém s očima. Zamlžené vidění, které po mrkání moc nemizí, lehce zarudlé oči, které mě svědí stejně jako v předchozím případě. Hygienu čoček přísně dodržuji. Chci se zeptat, zda by se mohlo jednat o alergii na roztok? Používám Solo Care od Ciba Vision. Děkuji

Odpověď:

Tyto obtíže lze jen velmi těžko diagnostikovat bez vyšetření. Může se jednat o příliš těsné čočky, které mohou dráždit.Není vyloučen ani problém s roztokem. Každopádně je potřeba dokonale doléčit zánět spojivek, s vysazením čoček alespoň na dva týdny, po úplném vyléčení pak vzít nové čočky i nové pouzdro i nový roztok.

Dotaz:

Dobrý den Od května nosím čočky fequency byla jsem s nimi spokojená,ale nedávno se mi stalo,že mě jedna začala škrábat v oku tak jsem si ji vyndala a zjistila jsem,že je roztržená.Vzala jsem si novou a po týdnu,když jsem je šla znovu nandat všimla jsem si,že na té starší je chlup opatrně jsem se ho obouma rukama snažila sundat a ona se najednou uplně sama roztrhla přitom jsem ji držela hrozně opatrně.Je možné,že byli vadné už od začátku já snimi totiž zacházím velice opatrně.Nikdy před tím se mi to nestalo.

Odpověď:

Možné to je, ale ve většině těchto případů je opravdu vina na straně manipulace. Mnohdy stačí se čočky dotknout neopatrně nehtem a roztrhne se.

Dotaz:

Zkoušel jsem kontaktní čočky a když jsem je měl nasazené tak jsem viděl trochu lépe, ale pořád jsem viděl rozostřeně a přitom měly stejné dioptrie jako brýle, které nosím. Nevíte proč to tak je?

Odpověď:

Dioptrie z brýlové korekce je nutno u čoček nad 4 D přepočítat. Váš kontaktolog Vám pomůže vybrat nejvhodnější dioptrickou hodnotu, která se může o brýlové lišit.

Dotaz:

Mám vadu tupozrakost a dioptrické brýle jsem nosil několik let. Pravé oko mám zdravé a na levém jsem měl 4,5 dioptrie. Oční lékař mi tedy musel dát na levé oko 1,0 dioptrii, aby se to prý vyvážilo. Měl jsem zájem o čočky, také ještě mám a řekl mi: že mám mít čočku na jedno oko s 5,0 dioptriemi, sestra ale čočku s 5,0 dioptriemi neměla tak mi dala 4,5, poté jsme si došel pro 5,0 a nevydím žádný rozdíl a doktor mi řekl, když jsem si stěřoval, že vidím stejně jak s brýlemi tak bez stejně, že to je prostě tupozrakost. Tak jak silnou čočku vlastně mám mít? Nevíte kde bych našel tabulku, podle které se toto přepočítává?

Odpověď:

Při tupozrakosti se jedná o sníženou rozlišovací schopnost oka. V dospělosti se již léčit nedá. Je proto pochopitelné, že rozdíl 0,5D ani nepoznáte. Pro -5,0 D je po přepočtu vhodná čočka -4,25 nebo -4,0. Je však nutno vyzkoušet pod vedením jaká Vám bude nejlépe vyhovovat.

Dotaz:

Dobrý den. Asi jeden rok nosím čočky acuvue for astigmatism. Mám ale pocit, že jejich průměr 14,5 hodně přesahuje mou malou duhovku. Často mívám vyschlé oči. Může to být způsobeno tím a pomohla by výměna za čkočky s průměrem 14? Také by mě zajímalo, zda jsou pohodlnější silikon-hydrogelové čočky s vysokou propustností kyslíku nebo obyčejné s obsahem vody 66 %. Děkuji za opověď.

Odpověď:

MOderní materiály jako jsou silikonhydorgely jsou díky svým vlastnostem mnohdy bezpečnější pro svoji vysokou propustnost pro kyslík. Průměr čočky nemá obvyle vliv na komfort nošení, pokud čočky nejsou příliš těsné.

Dotaz:

Dobrý den, dlouhodobě nosím kontaktní čočky, momentálně Switch (asi 10 let, dosud bez problémů). Poslední dobou se mi ale na čočkách vytvořit jakési bílé tečky, usazeniny, které bohužel nelze odstranit promnutím. Oko je podrážděné a čočky nechce příjmout, takže je musím vyhodit po pár dnech místo po měsíci ,což samozřejmě neúměrně finančně zatěžuje. Nefunguje ani změna značky čoček, roztoků. Co se týče režimu nošení a hygieny, v tom si myslím také problém není, dbát na to. Nezačla jsem brát ani žádné léky, ani neprodělala nějaké onemocnění. U očního doktora jsem byla nedávno na vyšetření, důkladná prohlídka a vše v pořádku. V optice mi řekli, že by to mohlo být kvůli něčemmu, co je v mých slzách....? .....Jak to prosím vidíte vy? Díky B.E.

Odpověď:

Jedná se nepochybně o usazeníny ze slz, je potřeba změnit typ čoček, hlavně materiál, a zkrátit dobu nošení. Se změnou Vám pomůže Váš kontaktolog.

Dotaz:

dobry den ..je mi 14 let a kontaktni cocky acuvue-2-mekke nosim uz skoro rok..a asi pred 4 mesici se mi v oku zacaly delat takove krvave zilky a pani doktorka mi rekla ze kontaktni cocky na moje oci nesednou ale muzu je nosit kazdy den v omezenem case...kdyz si je koupim a nasadim tak je to v pohode ,ale kdyz uz je mam treba 2 den na sobe tak me zacnou drazdit...myslite ze by mi mohl pomoct nejaky jiny typ nebo ze bych mel zkusit treba jednodenni kontaktni cocky?

Odpověď:

Doporučil bych přejít na čočky ze silikonhydrogelu, které vám budou jistě lépe vyhovovat.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, včera mi aplikovali poprvé kontaktní čočky,mám 3 a 2,75 dioptrií...dnes mám jedno oko v pořádku ale druhé se mi pořád mlží, nemůžu pořádně zaostřit i když včera byly obě oči v pořádku. Nevíte čím by to mohlo být? taky mi nějaké dioptrie přidali, ale tím to myslím není. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Buď je nutno ještě upravit dioptrie, nebo může být čočka přliš volná ( pokud je vidění nestabilní). Nutná je konzultace s kontaktologem.

Dotaz:

Dobrý den, k.č. používám již 1 rok bez problémů, a to PureVision s roztokem Complete. Tento roztok byl ovšem satžen z trhu a můj optik mi doporučil značku Renu. Po týdnu používání roztoku Renu jsem při nasazování k.č. pociťovala pálení v očích. Během dne se to pálení objevovalo opakovaně. Po konzultaci s optikem používám nový roztok SOLO CARE, ale pocit suchých očí a pálení přetrvává. Prosím, poraďte mi, jak mám dále postupovat, abych nemusela používat brýle. Děkuji, Lenka Báčová

Odpověď:

Zkuste vyměnit roztok ještě dále a případně vyměnte i typ kontaktní čočky.

Dotaz:

Nosila jsem dva roky Soflens 66 střídavě s brýlemi, roztok renu, čočky mě přestali vyhovovat ,neboť mě pálili oči, byla jsem na kontrole před měsícem u své oční, oči mám v pořádku, nyní mám acuvue oasys a roztok solo care a praskají mi každý večer žilky v mediálním koutku očí nahoře, přestala jsem okamžitě čočky nosit(je to týden), ale děje se tak periodicky každý večer nadále, jediné co mi na to teď zabírá je chlazení mraženou zeleninou, ráno žádné problémy nemám, antikoncepci ani žádné léky na tlak či ředění krve neberu, pouze pravidelně piji pohankový čaj, souvisí vůbec moje problémy s čočkami?

Odpověď:

Bylo by vhodné pečlivé vyšetření, může se jednat o již zde popisovanou gigantopapilární konjunktivitidu, tedy alergický zánět spojivek. Každopádně byste se měla poradit a nechat se vyšetřit i očního lékaře a předvším mu tyto obtíže popsat.

Dotaz:

Dobrý den, nosím KČ Pure Vision necelý rok a poslední dobou mě začaly pálit a červenat oči. Červenání začíná pod dolním víčkem. Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že to způsobují čočky. Obávám se zejména Gigantopapulární keratokonjuktivitidy. Pracuji v laboratoři a nevím, zda dělám dobře, pokud používám KČ. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď:

Je důležité vědět v jakém režimu čočky používáte, zda je nosíte kontinuláně nebo jen v denním režimu a důležitý je také roztok, který používáte. Je možno, že nejvhodnější bude přjít na jiný typ nošení, zkrátit dobu výměny a přejít na denní režim nošení.

Dotaz:

Dobrý den, nosím KČ už asi 5 let. Poslední dobou jsem nosila 3měsíční od OPTIMY. Jelikož jsem měla pocit, že potřebuju silnější dioptrie, dostala jsem na zkoušku měsíční čočky se silnějšími D. Jenomže čočky se mi často zamlžuji, musím je několikrát za den vyndávát a čistit. A rovněž jsem si všimla, že je nemám přímo na středu oka, ale že se mi posouvají trochu nahoru (cca 1,5 mm). Znamená to, že mám špatnou velikost čočky?

Odpověď:

S největší pravděpodobností Vámi popisované obtíže skutečně svědčí o příliš volné čočce, pokud čočka po oko klouže. Nebo naopak o příliš těsné čočce, pokud mimo střed oka zůstává. Každopádně by bylo vhodné čočky vyměnit.

Dotaz:

Dobrý den,nosím již 12 let KČ Soflens 66 od Bausch a Lomb s měsíční výměnou a ty mi vyhovují.Chtěla jsem ale vyzkoušet jiný druh a tak jsem u mé kontaktoložky dostala diagnostický pár od firmy Ciba Vision NightandDay.Ty oči dráždily,tak mi lékařka čočky vyměnila za Acuve od J+J,potíže neustoupily zarudnutí se zhoršovalo přidala se i bolest očí.Lékařka mi předepsala Spersadex comp. s tím že jsem asi chytila virus chřipky a z toho mám oční infekci a že až se oči zklidní mohu po použití Peroxidového roztoku zkusit čočky opět nasadit.V letáku píší že při těchto kapkách se čočky nosit nesmí.Mám celé balení doužívat nebo stačí po vymizení potíží ješte např. 2 dny kapat a pak mohu již nosit čočky?Kapky mi naštěstí zabírají.Myslíte že bych od experimentů s novými druhy čoček měla upustit a užívat nadále Soflens když mi vyhovují?Děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Každopádně čočky nenoste nejméně dva týdny a ještě alespoň týden po vymizení subjektivních obtíží. Po zhojení pokračute v nošení a pokuste se s Vaším kontaktologem vybrat nejvhodnější typ čoček pro Vás.

Dotaz:

Dobrý den, zajímala by mě rizika nošení kontaktních čoček resp. nejčastější nemoce, které si můžu přivodit nošením kontaktních čoček i svou neopatrností snimi. Například možnost zánětů a podobně. Děkuji mockrát

Odpověď:

Výčet všech komplikací, které může nošení kontaktních čoček přivodit je poměrně velký a věnují se mu rozsáhlé knihy a odborné články. Důležité je vědět, že prakticky všechny komplikace jsou způsobeny nedodržováním režimu nošení a péče o čočky. O mnohých komplikacích jsme již i této poradně psali. Nejčastější je alergická reakce spojivky tzv. Gigantopapilární konjuktivitida. Mohou rozšířit a zmnožit cévy spojivky a okraje rohovky, cévy mohou do rohovky prorůstat, může být poškozen povrch rohovky.

Dotaz:

Dobrý den, používám kontaktní čočky Proclear Compatibles. Během pracovní doby jsem převážne v klimatizované a suché místnosti. Občas mám pocit škrábání a sucha v očích. Jsou pro mě vhodné kapky Avizor? Děkuji.

Odpověď:

Pokud máte potíže s vysycháním čoček v klimatisovaném (suchémú prostředí a nepomáhají zvlhčující kapky, vyzkoušejte čočky ze silikonhydrogelu, které obsahují méně vody a osychání u nich není tak velký problém.

Dotaz:

Nosím měsíční kontaktní čočky. Běžně se mi stává, že v polovině měsíce se mi najednou zhorší obraz a když čočku vyjmu, tak je uprostřed roztržená. Jak je to možné?

Odpověď:

nejspíše nějakou chybou při manipulaci nebo skladování se čočka poškodí a pak vnitřní napětí materiálu způsobí trhlinu. Zkuste přejít na čočky ze silikonhydrogelu.

Dotaz:

Dobrý den,mám bifokální KČ D +1.25/+1.00 (14-ti denní),které nosím 7dní a hned od prvního dne mám romazané vidění na dálku cca od 3-4m.Přitom u očního přečtu písmena v druhé řadě odspodu,ale venku poznám lidi až,když jsou u mne.Na blízko vidím s KČ celkem slušně.Oční mi říká,že si na čočky musím zvyknout.Takže by mne zajímalo jak takové přivykání dlouho trvá a zda se mé vidění na dálku opravdu zlepší.Oční říká , že pokud si na bifokální čočky nezvyknu tak my dá KČ jen na dálku.

Odpověď:

S bifokálními čočkami je skutečně nutno se sžít, ale po týdnu by mělo být vidění již dobré, pravděpodobně bude nutná nějaké menší úprava dioptrií.

Dotaz:

Na PO mám - 6,75 na LO - 6,25 na obou Cylindr Dp.-0,5 Osa 180° dostala jsem na zkoušku čočky ACUVE 2, ale vidění mám rozostřené snad by se to dalo definovat i jako dvojité, hlavně u PO. Od loni se mi zhoršila vada o - 1 dioprii na PO na LO - 0,5, podotýkám že je mi 32 let a krátkozrakost se mi průběžně zhoršuje od 12 let kdy jsem začala na 0,5 dioprii. Denně jsem dříve používala čočky Biomedics 55, ale právě k vůli zhoršenému vidění jsem chtěla změnit typ čoček. Prosím o doporučení vhodného typu kontaktních čoček u kterého by k rozostření nemuselo docházet. Děkuji

Odpověď:

Bohužel Vám takto poradit nemohu, čočky je potřeba vyzkoušet a terpve podle troho vybrat ten správný typ. Nepochybně v tomto případě šlo o špatnou dioptrickou korekci.méně pravděpodobná je volná čočka. Každopádně při Vašich diotrických hodnotách, pokud není na oku jiný problém, by neměl být problém dosáhnout s čočkami dobrého, stabilního vidění.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 326 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1166 x

Celkem odpovědí: 1678