Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Je mi 21 let. Od 18 do 20 let jsem nosila kontaktní čočky (-4 dioptrií na pravé oko a -5 na oko levé). Před rokem jsem dostala zánět spojivek a dodnes ho nemohu vyléčit. Je možné, že byl způsoben kontaktními čočkami? (Nosila jsem Acuvue 2, 14ti-denní.)

Odpověď:

Je otázka jaký zánět máte. A jak byl léčen. Pokud byl ve spojení s čočkami, pak se nejspíše jedná o gigantopapilární konjunktivitidu (GPC), o které jsme již mnohokrát psali.

Dotaz:

Nosím dioptrické kontaktní čočky, snažím se dodržovat hygienu jak jen mohu, kontaktní čočky ukládám do vaniček s roztokem, pro levé a pravé oko zvlášť a i tak se potýkám s problémem, který mne trápí. Na spodním víčku se mi jakoby ucpe kanálek, nebo pór a dochází k hnisavém procesu (vytvoří se malý hnisavý puchýřek, někdy i třeba 2 vedle sebe. Je to zřejmě z čoček, protože když je nenosím tyto problémy nemám. Na očním oddělení mi to několikrát píchali a není to nic příjemného. Půl roku jsem čočky nenosila a teď po aplikaci 3 týdnů, mám zase výše uvedený problém. Koupila jsem si v lékárně mastičku OPHTHALMO-SEPTONEX a čočky do vyléčení zase nebudu nosit, myslíte, že to mastičkou vyléčím? Mám -3,5 dioptrie a brýle mi nesluší, ráda bych čočky nosila, je to nutnost.

Odpověď:

Chronické záněty okrajů víček, jsou velice svízelným problémem a jejich řešení je nnohdy obtížné, zvláště jsou-li spojeny s záněty okrajových mazových žlázek, pak se obvykle přidávají i problémy se slzným filmem. Každopádně je nutné vyšetření u oftlamologa a použití antibiotik, v horších případech i celkově.

Dotaz:

Čas od času mám při nošení čoček (SWITCH, měsíční výměna) problém s tím, že vidím jakoby zamlženě. Nepomohou s tím kapky ani opláchnutí roztokem - prostě se to musí nechat odeznít samo. Co s tím?

Odpověď:

Zkuste změnit dipotrickou hodnotu nebo typ čoček.

Dotaz:

Před půl rokem jsem prodělala zánět v jednom oku a od té doby mi už čočky nesedí tak jako dříve. Užívala jsem Frequence55, kontaktolog mi doporučil O2Optix a nemůže pochopit, že se nic nezměnilo. Prý u těchto kontaktních čoček ještě nezažil červenání a pálení. S původními čočkami mám ty samé problémy. Jedná se o grandpapilárni konjuktivitidu a jak mohu svým očím pomoci?

Odpověď:

U nedoléčené, nebo neléčené gigantopapilární konjuktivitidy (GPC), jsou obtíže velmi chronické. Je pravda, že u nových čoček ze silikonhydrogelů je výskyt GPC minimální, ale u stávajího onemocněněí dráždí jakékoliv čočky. Napřed musíte GPC zcela vyléčit a pak teprve začít s novými čočkami.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám čočky asi měsíc. Nejdříve jsem měla zkušební pár, vše bylo v pořádku neměla jsem žádné problémy. Koupila jsem si teda stejnou značku Acuve2 na obou očích mám stejné dioptrie. Nasadila jsem nové a čočka na pravém oku mě hrozně řezala takže jsem jí musela vyndat. Druhý den jsem to zkoušela znova a asi jsem tu čočku dala na oko levé, kde mě taky řezala, ale nebylo to tak hrozné.Je možné, že ja ta čočka nějak poškozená, protože ta druhá je absolutně v pořádku? Ja teda tehnle pár dala stranou a vzala jsem si nové čočky u kterých se řezání neprojevuje. Taky jsem se chtěla zeptat jestli je normální, když se mi občas stane, že vidím trošku zamlženě párkrát mrknu a vše je zase v pořádku? Moc děkuji za odpověď. Paldusová

Odpověď:

Je možné, že je čočka povrchově poškozena a dráždí, proti ji určutě zahoďte použijte novou. Občasné rozmlžení je možné zvláště u volných čoček nebo větším slzení.

Dotaz:

Dobrý den! Chtěla bych Vás poprosit o odpověď na své otázky-trpím silnou myopii(-6.5D) a nosím měsíční KČ značky Biomedics 55 od OcularSciences a chtěla bych se Vás zeptat, nakolik ovlivňuje výška myopie propustnost čočky pro kyslík a zda by vzhledem k výši mé vady tedy nebylo lepší přejít k jinému typu KČ, které byste mi doporučil?Dále bych se chtěla zeptat,jak lze předcházet vaskuralizaci a zda existují nějáké symptomy, které ji odhalují, nebo ji lze zjistit až lékařským vyšetřením?Občas se mi totiž stává, že mám v oku uvolněný jakýsi hlen, který mi na chvíli zakalí vidění,lze ho však smrknout a vše je poté v pořádku, co to znamená? Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Vaše myopie není ještě vysoká, ale střední. Propustnost čočky se řídí vlastnostmi materiálu ale také designem a dioptrickou hodnotou čočky, ve středu je myopická ( minusová - rozptylná) čočka nejtenčí a tedy nejlépe propustná, u okraje je naopak nejtlustší. Vaskularisaci je nutno sledovat na mikroskopu při pravidlených kontrolách. Pro kyslík jsou nejlépe propustné čoky z nových silikonhydrogelů.

Dotaz:

Dobrý den! Měla bych na Vás dotaz. Od léta r. 2004 nosím tvrdé, myslím že jsou právě roční, kontaktní čočky. A už je to více jak rok. Je možné že se mi už z nich může hodně motat hlava, bývá mi špatně a už přes ně tak dobře nevidím? Chtěla jsem jít na kontrolu, ale tam kam chodím, je už druhý měsíc zavřeno pro nemoc......Děkuji předem za odpověď, Nešporová Martina

Odpověď:

Jedná-li se skutečně tvrdé ( dnes spíše RGP - pevné plynopropustné) tak jsou obvykle určeny vzhledem k materiálu i ceně na podstatně delší dobu nošení. Obtíže, které máte, jsou-li skutečně spojeny jen s nosením čoček, mohou být způsobeny špatnou dioptrickou hodnotou čočky. Neznám důvod proč máte tvrdé čočky, ale pokud je Vaše aplikační středisko dlouhodobě zavřeno a v jiném v okolí nejsou tvrdé čočky dostuponé, zkuste měkké čočky.

Dotaz:

Nosím kontakní čočky asi 4 měsíce a často se mi poslední dobou stává,že mi praskne žilka což se mi dřív (bez čoček) nikdy nestavalo. Jaký je v tom problém, myslíte že je nosím příliš často? Na noc si čočky sundavám a ani je nenosím 7 dní v týdnu, řekl bych tak 5-6 dní v týdnu.

Odpověď:

Může se jednat o příliš těsné čočky, vyšetření u kontaktologa s nasazenými čočkami je nutné.

Dotaz:

Mám již třetím rokem čočky Frequency55 -2,0 na 1 měsíc, jsem s nimi celkem spokojená ,ale již asi půl roku se mi stává ,že po vyjmutí z oka večer, mám suché oči.Často v noci vstávám k synovi a tak si tento problém více uvědomuji, je to nepříjemné a musím oči mnout ,abych pořádně viděla a zbavila se tohoto pocitu,ráno je to již lepší.Při nošení KČ ,se mi to nestává, snad jen někdy-večer.Je toto důvod k výměně KČ,nebo snad překračuji denní limit nošení?

Odpověď:

Vhodné by bylo použít po vyjmutí zvlhčující kapky, nebo některé z umělých slz. Možná i změna na čočky pro kratší výměnu nebo silikonhydrogelovíé by byla řešením.

Dotaz:

Vzala jsem si nový čočky a za chvíli se mi na nich udělaly takové bílé tečky...a nevím čím to je...

Odpověď:

Nepohybovala jste se v prašném prostředí? Nebo si nelakovala vlasy? Někomu se však mohou dělat i velmi záhy usazeniny.

Dotaz:

Asi před 3 tydny jsem začala nosit čočky Acuvue Advance 14-ti dení. Dnes ráno jsem měla v jednom oku pocity pálení a trochu zamlžené vidění. Čočku jsem raději nenasazovala. Je to normalni nebo mam kontaktovat kontaktologa?

Odpověď:

Pokud byl tento stav ráno, kdy jste neměla čočku přes noc, bylo by vhodné vyhledat Vašeho kontaktologa případně, pokud obtíže přetrvávají, přímo oftlamologa.

Dotaz:

Dobry den. Kontaktni cocky nosim jiz 14 let. Delsi dobu pouzivam mesicni kontaktni cocky SoftLens 66. Pracuji s pocitacem v kancelari s klimatizaci. Pri delsim sledovani obrazovky pocitace a hlavne pri pruchodu pod vyustenim klimatizace mi oci slzi. Co mi doporucite pro snizeni tohoto neprijemneho pocitu? Jsou jine KC, ktere by pro me byly vhodnejsi? Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Asi by pro Vás byly nejvhodnější čočky z nových materiálů - slikonhydrogelové. V suchých místnostech je dobré používat nějaké zvhlčovací kapky.

Dotaz:

Dobrý den, nosím již čtvrt roku měsíční kontaktní čočky SWITCH, v posledních několika dnech mám problém s pravým okem. Vidím jakoby zamlženě, míň ostře než pravým. Při nošení brýlí se mi to nestává. Myslíte si, že je to tím, že mám nevhodné kontaktní čočky? S čočku v levém oku přitom nemám žádný problém. Nemohlo by to být tím, že do pravého oka potřebuji třeba čočku o čtvrt dioptrie silnější? Dále bych se chtěl zeptat jestli nevadí, že čočky nosím téměř každý den (6 dní v týdnu, cca 12 - 14 hodin denně). Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří Zita

Odpověď:

Dobrý den, určitě se jedná o změnu dioptrie, proto navštivte svého očního specilaistu at Vám přeměří refrakci nebo zkuste změnit typ čoček. Délka nošení čoček nemá vliv na to že by se Vám oči zhoršily, pokud o nich 14hodin nevíte pak není problém je nosit, pokud Vás ale dráždí tak určitě nutné vyndat z očí.

Dotaz:

Začala jsem používat kontakt. čočky Focus Dailies, asi po 8 hod. mám pocit zamlženého vidění, který zmizí po zamrkání, nebo protření oka. Mám zkusit jiný typ čoček nebo co by mi pomohlo?

Odpověď:

Byl by úpotřeba konzultovat s Vaším kontaktologem, nejspíše jsou čočky těsné, nebo není zcela správná dioptrická hodnota.

Dotaz:

Zkusenost s kontaktnimi cockami mam uz 3. rokem a poskledniho pul roku mi zacaly oci cervenat. Opticka mi doporucila stridani cocek s brylemi, tak sem tedy zacal nosit znova bryle. Kdyz si znova nasadim cocky, tak behem 4 hodin mi oci zas zcervenaji, pry je mam nalo prokyslicene, prosim o radu co s tim.

Odpověď:

Podle charakteru obtíží se zdá, že máte již zde mnohokrát zmiňovanou Gigantopapilární konjuktivitidu. Bylo by potřeba řádné vyšetření lékařem, vysazzení čoček a léčba. Po zklidnění pak kozultovat vhodný typ čoček.

Dotaz:

Cca před rokem jsem prodělala GPC (nechápu, z jakých důvodů - o čočky jsem pečovala vzorně, nosila jsem Acuvue 2) a nyní nosím KČ Focus Night Day. Nejsem si ale jistá, zda-li bych neměla vyzkoušet radši čočky Acuvue Advance, především kvůli jejich dvoutýdenímu cyklu výměny (a tedy předpokládám nižší tvorbě usazenin). Je tato úvaha správná? Dosažený komfort nošení KČ není tak dobrý, jako byl, než mé problémy začaly, rovněž doba snášenlivosti - má oční mi však čočky již doporučila s tím, že na další zlepšení bych mohla čekat třeba roky a pro mě jsou čočky opravdu velmi důležité (mám vysokou refrakční vadu - v čočkách 10 dpt, v brýlích o více než dioptrii víc + malé cylindry). Bojím se, aby se to při nošení čoček zase nevrátilo a také mívám výčitky svědomí, když mám čočky, že nenechám ty oči odpočívat a bráním jejich lepšímu zhojení. Zajímal by mě Váš názor (o laserové operaci neuvažuji, ráda bych v budoucnu nosila nadále čočky pokud možno s co nejmenšími problémy).

Odpověď:

Zmiňované čočky jsou vysoce kvalitní, především díky materiálu (silikonhydrogel), který umožňuje vysoký přísun kyslíku k rohovce. Pro Vás však jakékoliv nošení přes noc není příliš vhodné, a může způsobit další dráždění a recidivu problému, proto doporučuji i čočky pro permanentní nošení nosit pouze v denním režimu a zkrátit dobu výměny.

Dotaz:

Pročítala jsem si vaše FAQ, kde jsem se dočetla o ggantopapilární conjuktivitidě. Chtěla jsem se zeptat, čím je způsobena a zda existuje riziko vzniku KVŮLI dlouhodobém nošení čoček, případně zda se riziko zvyšuje zhoršenou péčí o čočky. Nosím Surevue asi rok a nemám problémy, až na pocit sucha ke konci dne, když sedím u počítače, který se dá docela dobře řešit kapáním do oka.

Odpověď:

Obvykle vzniká Gigantopapilární konjunktivitida při dlouhodobém nošení čoček, kdy se dělají na čočkách usazeniny z tuků a bílkovin ze slz. Největší riziko je u tzv. ročních čoček, čím kratší dobu se čočka nosí tím větší riziko. U čoček pro plánovanou výměnu je riziko vzniku podatataně menší. Velmi důležitá je i péče o čočky a dodržování všech zásad zdravého nopšení, se kterými Vás musí seznámit Váš kontaktolog.

Dotaz:

Nosím už 6 let kontaktní čočky Surevue od Jonson-Jonson(měsíční). Byl jsem spokojen, ale optik mi řekl, že moje oko má málo kyslíku a dal mi na zkoušku O2Optix, a že se mám príjít ukázat po třech týdnech. Nosím je druhý den a vidím s nimi do dálky neostře a trochu mám pocit pálení v očích. Prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vyberte si čočky , které Vám budou plně vyhovovat, s čočkami musíte mít úplný komfort a nesmí Vám v oku vadit, marné jsou řeči o tom že jsou nějaké čočky nejlepší, když zrovna Vám dělají obtíže.

Dotaz:

Dobrý den,mám dotaz ohledně kontaktních čoček Bausch&Lomb.Nosím je už měsíc a nemám skoro zádné problémy,jen mě někdy trošku pálí oči.Můj dotaz spočívá v tom,že přesně nevím,jestli je nosím správně...tzn.na jakou stranu mají být viděna písmenka B&L?Při dávání čoček mám nápis přečíst já,nebo má být nápis čitelný jakoby z vnější strany čoček?

Odpověď:

Nápisy na čočkách jsou z vnější strany, jinak poznáte rub a líc když si dáte čočku na špičku prstu a a podíváte se z boku na její siluetu, pokud má tvar misky okraje nahoru je čočka správně, pokud jsou okraje vyrácené ve jako u talíře je naruby.

Dotaz:

Kopila jsem si barevné 14-tidenní kontaktní čočky Acuvue, ale když si je nasadím, vidím přes půl oka \"mlhu\". Při reklamaci mi v optice řekli, že čočky mi sedí dobře a že je mám nosit doma, abych si zvykla. Prosím proraďte mi co mohu v takovém případě dělat (nosím kontaktní čočky již osm let a nic podobného se mi nikdy nestalo).

Odpověď:

Běžně dostupné barevné čočky nemají vliv na kvalitu vidění, spíše se zdá, že nemáte správnou dipotrickou hodnotu čočky, nebo je čočka poškozená.

Dotaz:

Dobry den, prave ted nosim me prvni kontaktni cocky Soflens Comfort(mam zkusebni par na 1 mesic). Do vetsi dalky s nimi vidim lepe nez-li s brylemi, ale detaily napriklad na pocitacovem monitoru, a blizke detaily vubec se mi zdaji s cockami vice rozmazane...je to normalni? Optik rikal neco o mem astigmatismu, ale toricke cocky mi neaplikoval. Mohou muj problem vyresit cocky toricke nebo se jedna o neco jineho?

Odpověď:

Neznám Vaše refrakční hodnoty, ale je pravděpodobné, že čočky jsou na dálku příliš silné, nebo se skutečně jedná o astigmatismus, pak je na trhu dostatek torických čoček.

Dotaz:

Zkoušela jsem kontaktní čočky na měsíc a bez problémů. Tak jsem si je koupila stejnou značku,ale uz 14 dnů mě začaly zlobyt oči a lekař to zhodnotil jako akutní zánět. Po lečbě jsem je znovu vyskoušela a zase ta samá věc se stala. Šla jsem na misto kde jsem je koupila s timto problemem že je nemužu nosit. Mam nějakej narok na vracení čoček? Bylo mně řečeno, že musi čočky které mně dělaly prodlém poslat na rozbor,ale bohužel ty už nebyly.

Odpověď:

Na vrácení peněz v tomto případě nárok nemáte, ale jistě by Vám měl Váš kontaktolog najít čočky, která Vám budou lépe vyhovovat, nebo zjistit v čem je problém.

Dotaz:

Dobrý den, několik let nosím kontaktní čočky a v posledních týdnech mi začly dělat problémy – pálení, tlak v očích, nesnášenlivost čoček a suchost očí, po ránu je to nejhorší. Oční lékař mi řekl, že nic zásadního neshledává jen jsou oči trochu podrážděné, dostala jsem kapky Arufil, ale v očích mě pálily a nic se nezlepšilo, takhle se to opakovalo několikrát – návštěva lékaře, další kapky (Predni-POS) ale změna k lepšímu nikoliv. Co se týče čoček tak od Soflens66 jsem přešla na Acuvue 14denní a teď používám Acuvue jednodenní, ale problémy přetrvávají nadále - už ani nevydržím s jednodenní čočkou od rána do večera. Dostala jsem doporučení nosit brýle častěji než čočky, ale ani tohle nepomáhá a neřeší problém. Četla jsem nějaké informace o chronické alergii na čočky, ale bohužel jich není mnoho. Zajímalo by mne, jestli chronická alergie na čočky je léčitelná nebo to znamená přestat používat čočky navždy. Někde jsem slyšela, že při této alergii nošení čoček může ničit rohovku a následně způsobit oslepnutí. Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Opět je nutno konstatovat, že se podle Vašich obtíží jedná nejspíše o gigantopapailární konjunktivitidu (GPC), která má velice chronický průběh. Je nunto na nějaký čočky zcela vysadit a adekvátně onemocnění léčit.

Dotaz:

Dobrý den, pořídila jsem s barevné měsíční čočky Acuvue, ale jsem trochu zklamána, mám modré oči a čočky jsou hnědé, při běžném denním světle je však zornička tak malá, že čočka nepokryje celou plochu duhovky a ta je dost vidět. Je možné tento problém nějak vyřešit? Děkuji za odpověď Petra Bártová

Odpověď:

Bohužel, barevné čočky je nutno vyrábět s poněkud širší zorničkou aby zbarvení nevadilo vidění při nižší urovni osvětlení, tedy při širší zornici. Je možno vyzkoušet i jiné barevné čočky, které jsou jinak barvené, nutno je čočky vyzkoušet.

Dotaz:

Dobry den, 5 roku pouzivam cocky Bausch-lomb 66.Do ted bylo vse v poradku. Ale za posledni mesic jsem musela cocky ctyrikrat vymenit. Delali se mi na nich bile skvrnky uz po par dnech noseni. Mohlo se mi zmenit prostredi v oku? Taky jsem zacala pouzivat jiny roztok nez dosud, nejaky novy od Baush-lomb. Mohlo by to byt taky tim? Existuji nejake cistici tablety, ktere by mohli tyto skvrny odstranit? Dekuji moc za odpoved, s pozdravem, A.Palatova

Odpověď:

Doporučoval bych spíše vyměnit čočky za nějaké z nového silikonhydriogelového materiálu pro kratší výměnu.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 9 x
3-5x za týden 5 x
každý den 21 x

Celkem odpovědí: 35