Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

chtela bychse zeptam jaktoze driv jsem cocku v oku necitala ale ted ji tam citim? diky

Odpověď:

Je potřeba vyšetřit zda je problém v čočkce nabo na oku.

Dotaz:

Mám dotaz ohledně korigování astigmatismu sférickými čočkami. Poprvé zkouším kontaktní čočky při vadě P -5,25D, L -4,25D CYL 0,75 170°. Momentálně mám 2.den zkušební čočky O2 Optix sférické, které mi velice vyhovují. Na dálku vidím dobře, problém je při vidění na blízko - zhruba do 1 m. Speciálně při práci na počítači (což je podstatou mého zaměstnání) vidím rozostřeně. Je možné, že si oči ještě zvyknou, nebo že bude možné dokorigovat sférickými čočkami? Nebo bude nutná torická čočka?

Odpověď:

Je možné, že Vámi zkoušené čočky jsou příliš silné, a proto máte obtíže s viděním na blízko. Navíc vaše cylindrická vada je na hraně, kdy je již vhodnější používat torické čočky, vyzkoušejte a sám posuďte, které Vám budou vyhovovat lépe. Myslím, že torické Vám přinesou lepší zrakovou pohodu.

Dotaz:

Mám dlouhodobé problémy s nošením kontaktních čoček. Před třemi lety jsem začala nosit čočky Softlens 66 od firmy Bausch&Lomb, se kterými jsem byla asi rok a půl velmi spokojená. Pak se mi ale postupně stávalo, že mi čočka (i nová) začala sjíždět s oka směrem nahoru. Vždy jsem se ji snažila posunout, ale při každém mrknutí oka se posunula nahoru. Zároveň mi oči začaly červenat a čočky jsem musela vyndat. Moje oční lékařka mi doporučila nošení jiného typu čoček Bausch&Lomb, které se nosí měsíc nepřetržitě a mají větší plochu, neměly by tedy klouzat. Doporučila mi, že je mohu klidně na každou noc sundávat, jak jsem byla do té doby zvyklá. Problém však nastal hned u druhého páru (druhý měsíc), kdy jsem měla oči asi půl hodiny po nasazení čoček zarudlé, tlačily mě. Zkusila jsem jiný pár a bylo to to samé. Vzhledem k tomu, že se ke své doktorce musím objednávat na půl roku dopředu, a že mi stejně ohledně čoček víc poradit nemůže, jsem si pořídila v optice jiné čočky ..O2 měsíční. První pár byl v pořádku, ale druhý pár mi občas sjíždí s oka asi třikrát do dne, musím je vyndávat, čistit, udržet je na správném místě a po půl hodině si místo zase najdou. Stejně s nimi moc spokojená nejsem. Poradíte mi prosím, co mám dělat?

Odpověď:

Vaše obtíže vyžadují nepochybně řádné vyšetření, ale myslím, že příčina může být např. ve zhrubělé spojivce horního víčka, tedy v počínající gigantopapilární conjunctitidě, nebo jiné nejspíše alergické reakci.

Dotaz:

Dobrý den,několik let jsem nosila měsíční kontaktní čočky Surevue.Navštívila jsem kontaktologa s tím,že bych chtěla nějaké kvalitnější kontaktní čočky s větší propustností pro kyslík. Vyzkoušela jsem O2 Optix, Acuvue2 a Acuvue Advance.Ani jedny z těchto čoček mi neseděly(bolest a slzení očí) Poté jsem dostala čočky Proclear.S těmi nemám žádné problémy.Bylo mi řečeno ,že propustnost pro kyslík u těchto čoček je srovnatelná s Acuve Advance.Je to pravda? Jedná se o kvalitnější čočky než Surevue nebo jsem akorát vyměnila jeden druh čoček za jiny?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zmiňované čočky jsou z hydrogelu, tedy nemohou a ani nemají stejnou propustnost pro kyslík jako čočky z hybridních tedy silikonhydrogelových materiálů. nicméně se jedná o čočky velice kvalitní známé velmi dobrou tolerancí. Pokud Vám vyhovují nic jejich používáním nezkazíte.

Dotaz:

Dobrý den.Začala jsem čočky nosit před pár dny.Vzala jsem si je do práce(je tam dost prašné prostředí,balím laky,lepidla atd.)Po pár hodinách(přehnala jsem to i s nošením nosila jsem je o 4hodiny déle než jsem měla)jsem začala vydět mlhavě a začala mě dost bolet hlava.Mám je slabší než bych měla mít,ale přijde mi divné že jsem začala vydět špatně až po delší době.A ještě jsem se chtěla zeptat jestli když jsem je vyplachovala teplou vodou z kohoutku jestli jsem nějak zničila kontaktní čočky(nebo jestli stačí to přelít ty mističky převařenou vodou a nebo si teda koupit nový),nebo jestli mi hrozí \"jen\" zánět oka,jak se projevuje?Mám také problém s vyndaváním,nejde mi stáhnout čočka až na bělmo a už vůbec ne vyndat jak bych měla,přijde mi že je mám víc citlivé,ale to zas přikláním k tomu že je nosím chvíli a ješte neumím s nima pořádně zacházet.Děkuji

Odpověď:

Vaše čočka je příliš těsná, je nutno ji vyměnit za volnější, která bude lépe odpovídat rozměrům Vaší rohovky. Čočky nikdy neoplachujte ani nečistěte vodou z vodovodu, používejte k tomu výhradně příslušné roztoky.

Dotaz:

Přečetla jsem si Vaši poradnu, několikrát je tam dotaz na prorůstání cévek do rohovky¨, Píšete, že v tomto případě stačí na chvíli vysadit kontaktní čočky. Já nosím čočky 10 let a právě mi lékař oznámil, že my cévky prorůstají /měla jsem rudé oko, palilo mě a bolelo/ a prý mám už vyčerpanou dobu kdy mohu čočky nosit. Pokud bych v nošení pokračovala, tak mi ćévky scela prorostou a přestala bych na oko vidět. Ráda bych znala Váš názor, již tedy nemohu nikdy čočky nosit?

Odpověď:

Prorůstání cév do jinak bezcévné rohovky je projev hypoxie ( nedostatečného zásobení kyslíkem a nedostatečného odvodu zplodin ). Dnes jistě není důvod ke striktnímu zákazu nošení čoček, Doporučuji přejít na čočky s vysokým průnikem pro kyslík, nejlépe silikonhydrogelové pro plánovanou výměnu.

Dotaz:

Dobrý den. Před rokem jsem nosil čočky Acuvue 2 (-1,5D). S tolerancí čočky problém nebyl, nicméně jsem měl sníženou kvalitu vidění za šera a při umělém osvětlení - závojovitě zastřené vidění při okrajích zorného pole. Tato vada se měnila, když jsem pohyboval čočkou po rohovce. Mohl by pomoci jiný typ čoček nebo tkví problém v mých očích (v šeru mám dost dilatované zornice)?

Odpověď:

Je pravděpodobné, že čočky jsou dioptricky slabší a možná i o něco volnější. Rozšíření zornic při nižším osvětlení je normální reakce. Pokud však máte i bez čoček s dobrou brýlovou korekcí, stejné obtíže bylo vhodné řádné vyšetření.

Dotaz:

Dobrý den! Nedávno jsem začal používat kontaktní čočky (O2Optix 3D krátkozrakost). Při bližší prohlídce po sundání čočky vidím jakousi šedou tečku tam, kde byl okraj čočky. Necítím žádné pálení, či něco takového. Co to může být?

Odpověď:

Může se jednat o otlak v místě okraje čočky, ale bez vyšetření nemohu přesně určit o co se jedná.

Dotaz:

Uz 2 roky nosim kontaktni cocky Optima FW. Uz dlouhou dobu mi ale hodne vadi,pracuju pri pocitaci a pod neonovym svetlem. Nosim je kazdy den do prace a uz kolem obeda nevidim zaostrene a docela spatne vidim. Neni to nahodou tim,ze maji pouze 38% vody? Vedeli by jste mi poradit jaky jiny typ bych mohla zkusit? Premyslela jsem,ze si obednam jiny typ od jine firmy,ale nevim si rady.Moje cocky maji BC 8.7 a u jinych firem je to udavano jako F/M nebo S/M a ja nevim ktera z tech dvou variaci je ta moje 8.7. Dekuju za odpoved. Monika

Odpověď:

Určitě bych Vám doporučil přejít na čočky pro plánovanou výměnu po dvou týdnech nebo max měsíci, je možné vyzkoušet i čočky ze silikonhydrogelů s vysokou propustností pro kyslík.

Dotaz:

Mám kontaktní čočky clear55A (-1.25) a nosím je už půl roku. Někdy se mi však stane, že po klasickém promnutí oka se čočka dostane pod vrchní část víčka a musím ji pracně dostávat ven (zvednutím víček a vytlačováním). Samozdřejmě bez zrcatka se většinou stáva,že čočka vypadne. Je to normální?

Odpověď:

Je pravděpodobné, že je čočka příliš volná, zkuste těsnější.

Dotaz:

Dobry den chci se zeptat,nosím už asi půl roku měsíční kontaktní čočky Ciba Vision-visitint.Ze začátku bylo všechno ok,ale tak poslední 3 měsíce,když skoro celý den nosím čočky tak průběhu nošení nemám problémy.Ale večer když se dívám na televizi tak mi asi kolem 9-10 hodiny začnou rudnout oči a mám je vysušené-čím to? A ráno je to zase dobré!!!

Odpověď:

Tyto obtíže mohou být způsobeny hypoxií rohovky, doporučuji přejít na čočky silikonhydrogelové, kde tyto obtíže prakticky nejsou.

Dotaz:

Dobrý den, už asi 7 let nosím kont. čočky Surevue (Johnson&Johnson) a v poslední době (už asi měsíc ne-li 2) mám často problémy s viděním. Tyto problémy spočívají v tom, že většinou když na delší dobu upřu zrak na konkrétní předmět nebo jen tak \"civím do blba\" jak se říká, se mi zrak zmlží a někdy vidím jen bílo. Po té co pak několikrát za sebou zamrkám se mi zrak vrátí do normálu.Pálení ani slzení očí nepociťuji. Čím by to mohlo být způsobeno? Děkuji

Odpověď:

Pokud při tomto upřeném pohledu nemrkáte, mohou čočky na povrchu osychat, je-li tento problém výrazný doporučuji přejít nejspíše na čočky s nových silikonhydrogelových materiálů.

Dotaz:

Hezký den, chtěla jsem moc poprosit o radu. Začínám s čočkami. V současné době zkouším Acuvue Advance. Problém je, že nevidím tak ostře jako s brýlemi a navíc v pozdějších denních hodinách již vidím jakoby přes \"mlhu\" a na počítač skoro vůbec. Existují ještě nějaké jiné - lepší - čočky pro astigmatismus, které byste mi doporučili? Moje dyoptrie - pravé oko 3 d. na dálku a 0,75 cylindr a levé oko 3,5 dioptrie na dálku. Předem moc děkuji. Věra Zítková

Odpověď:

Ve stejné řadě jsou čočky torické ( pro astigmatismus), pokud s čočkami nevidíte jako s brýlemi, není v čočkách správná dioptrická hodnota, večerní zamlžení je typické pro těsně aplikované čočky.

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych požádala o odpověď na následující dotaz. Nosím brýle -5,5 D -1,5 cylindr na pravé oko a -5,5 D a -0,5 cylindr na levé oko. Léta jsem nosila KČ Surevue, přestaly mi vyhovovat a nyní jsem přešla na O2OPTIX -5,75 pravé oko a -5,5 levé oko. Tyto čočky snáším subjektivně dobře, ale vidění je do dálky neostré, což by mi příliš nevadilo, nicméně mě trápí hlavně rozmazané vidění při práci s počítačem. Chtěla jsem se zeptat, zda to může být způsobeno tím, že čočka je pouze sférická a nikoliv torická. O kolik myslíte, že by bylo třeba zvýšit dioptrie čočky na pravém oku, aby se astigmatismus \"vyrovnal\" a já viděla dobře i na počítač (torickou čočku nemohu nosit)? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Myslím, že by pro Vás bylo vhodné přejít na nějaký typ torickýxh čoček což by Vám jistě Vámi popisované obtíže vyřešilo.

Dotaz:

Poslední dobou, když si nasadím kontaktní čočky (surrevue - měsíční), tak mám druhý den úplně červené oči - je úplně jedno, jestli čočky mám celý den nebo třeba jen 2 hodiny. Je možné, že bych měla třeba alergii na roztok? Používám Opti free.

Odpověď:

Určitě byste potřebovala řádné vyšetření, nejspíše se jedná o alergickou reakci tzv. Gigantopapilární konjunktivitidu a bylo by potřeba po vyléčení změnit i typ čoček.

Dotaz:

V lonskem roce jsem absolvovala (2x) laserovou korekci praveho oka, avsak s kvantitativne i kvalitativne ne prilis priznivym vysledkem (t.c. cca -1D sph., -0,5D cyl., coz neni tak strasne oproti tomu, ze kvalita videni je o dost horsi, napr. kvuli 2 obrazum). Nyni mi bylo doporuceno nosit na levem (neoperovanem) oku kontaktní cocku, protoze na OS mam -5,5 D sph. a -1,0 D cyl. (v brylich -5,0 D sph., -1,0D cyl.) a spatne se mi scitaji obrazy z obou oci, je to velmi neprijemne. Navstivila jsem kontaktologicke stredisko v Brne s tim, ze potrebuji co nejkvalitnejsi korekci vlevo, aby \"prebila\" nevalne videni z praveho oka. Byla mi doporucena toricka cocka. Puvodne mi objednali cocku Acuvue Advance for Astigmatism, avsak protoze pri danych dpt. hodnotach a uhlu 150st. by se musela objednat z IE, jako zkusebni jsem obdrzela cocku Focus Toric. Bohuzel vsak pri jejim noseni jsem trpela dyskomfortem - o cocce jsem cely den \"vedela\", misty jsem ji citila ve spojivkovem vaku, navic se mi velmi rychle zacala \"mlzit\" - pres cocku se roztiraly hleny, ktere mnohdy nesly odstranit mrknutim, po vyndani na noc jsem se rano budila se zlutymi hleny v oku, spojivkovy vak byl vice prokrveny nez vpravo. Vetsinou jsem se snazila to vydrzet, avsak nikdy se mi nakonec nepodarilo mit cocku cely den v oku, vzdy jsem si ji nakonec po prumerne 5 hodinach vyndala. (Suchym okem jsem nikdy drive netrpela.) Po tydnu noseni pri me kontrole u kontaktologa a sdeleni vsech vyse uvedenych jevu (podrobneji) mi ani pres me navrhy nebyl doporucen jiny typ cocky, ani napr. vymena roztoku, kapky ci cokoliv jineho. Navsteva tedy byla bezvysledna. Obracim se proto na vas se dvema dotazy: 1) mate-li zkusenosti, event. ohlasy, muzete mi prosim doporucit 2-3 vynikajici kontaktologicka strediska v Brne? Ve sve situaci uz pomalu nevim, co mam delat... Vidim opravdu dost spatne. Jsem ochotna zaplatit temer jakoukoli cenu. 2) muze se stat, ze jsem alergicka na kontaktni cocku? Po aplikaci lecebne KC po laserove korekci jsem v obou pripadech trpela obdobnymi obtizemi (zlute hleny, temer jako zvykacka, nemoznost rano otevrit operovane oko). Tenkrat se jednalo o KC Acuvue (mela jsem ji aplikovanou 3dny v kuse). Zadnymi jinymi alergiemi jsem dosud netrpela. Respektive - cim by mohl vyse uvedeny stav byt zpusoben?

Odpověď:

Obtíže s operovaným okem jsou nejspíše způsobeny zákaly v rohovce , které se v některých případech po této operaci objevují. Obtíže s čočkou pak mohou být způsobeny nevhodným roztokem, těsnou aplikací nebo nějakým nesprávným postupem, každopádně je nutno oko vyšetřit s nasazenou čočkou a posoudit stav na mikroskopu AV Adv for Astigmatismus jsou ve vašich dioptriích zcela běžně dostupné a jsou obvykle dodávány do druhého dne.

Dotaz:

Můžete mi prosím pomoci. Kontaktní čočky nosím již 7 let. Před měsícem jsem začala nosit nový druh Acuvue Advance a současně byla na kontrole a vše bylo v pořádku. Zhruba 3 týdny mám na oku ve vnitřní části hodně viditelné žilky a občas i mírně oteklé oko u duhovky. Vůbec mě to nebolí a ani nijak neobtěžuje. Zvláštní je, že žilky mám hodně viditelné ráno, ale pokud si nasadím čočky zarudnutí zmizí. Co to může způsobovat? Ještě bych dodala, že jsem zhruba před 3 týdny vyhodila původní čočku Acuvue byla natržená, ale nejsem si jistá zda jsem ji natrženou měla v oku nebo se roztrhla až při manipulaci.

Odpověď:

Určitě by Vás měl vyšetřit oční lékař, aby správně stav posoudil. Ale myslím, že pokud Vám stav nedělá subjektivní obtíže nebude se jednat o nic závažného.

Dotaz:

Do nedávna jsem nosila KČ Optima FW čtvrtletní, ale z důvodu údajného ukončování výroby a občasných problémů při jejich nošení mi byly doporučeny čočky Proclear compatibles. V levém oku jsem ale už po týdnu nošení pociťovala nejdříve nevýrazné občasné dráždění, po dalším týdnu a zvýšení dráždění jsem po pečlivém prohlédnutí našla na čočce bílou skvrnku, která je- jak předpokládám - bílkovinnou usazeninou. S tímto jevem jsem se setkala, když jsem kdysi nosila KČ pro roční nošení. Nechápu ale, jak je možné, že by se tato usazenina udělala za tak krátkou dobu a navíc na KČ, které by už proti tomu měly být odolnější. Dá se tomu nějak předejít nebo bych měla zvolit jiný typ čoček?

Odpověď:

Jedná-li o ojedinělou příhodu, může jít o mikroskopické porušení povrchu čočky, kam se snadno usazeniny uchytí. Vždy záleží na interakci kompenment slz s povrchem čočky, ve které mohou být individuální rozdíly. Trh s čočkami je nás tak bohatý, že jistě bude snadné i Vám najít ten nejvhodnější typ.

Dotaz:

Mám astigmatismus (L- -1,5;P- -0,5), asi před měsícem mi moje kontakložka po vyšetření doporučla KČ Ac. Advance, s těmito čočkami jsem nedokázala trvale zaostřit obraz v místnosti, venku to bylo v pořádku. Lékařka mi znovu provedla kontrolu, čočky mi prý seděly dobře. Nicméně mi objednala jiné - XCEL TORIC. S těmito KČ vidím dobře, ale když je mám pár hodin, mám opět problém se zaostřením a někdy cítím okraj KČ. Navíc mám několikrát za den pocit, že se mi KČ jakoby odchlípla od oka a včera při promnutí očí, se mi jedna přeložila a zasunula pod horní víčko. Tak nevím, kde je problém. Koupila jsem si i zvlhčovací roztok Refresh a kapu si do obou očí 2-3x ze den, ale nepomáhá to. Prý mohu zkusit ještě jeden typ KČ a jiné z vyráběných typů již pro mne nejsou vhodné. Tak se obávám, jestli vůbec najdu vhodné KČ. Nebo je to o zvyknutí si? Děkuji za odpověď. Monika Hoffmannová

Odpověď:

Výběr torických čoček je samozřejmě poněkud omezený, i u jendotlivých typů se obvykle dodává pouze v jednom rozměru, tak může být výběr trochu ztížen. Je nutno se pokusit najít ten pravý, nebo alespoň nějaký vhodný kompromis.

Dotaz:

Cca půl roku jsem nosila kontaktní čočky (mám 2,5 dioptrie) Johnson&Johnson. Po této době mi však nošení začalo způsobovat problémy - vždy mi výrazně zčervenaly oči. Na vyšetření jsem nešla, čočky jsem přestala nosit. Mohlo by to být způsobeno změnou dekorativní kosmetiky? Která značka kosmetiky (pro líčení očí) je vhodná? Může to mít i jiný důvod?

Odpověď:

Pravděpodobně se jedná o alergickou reakci na usazeny na povrchu čočky, které mohou vznikat i z kosmetiky. Jedná se tzv. gigantopapilární konjuktivitdu (GPC). Nutné je řádné vyšetření, stanovení diagnozy a léčebného postupu. Pak myslím budete moci nadále čočky nosit. Kosmetiku je nutno používat až po nasazení čočky a smýt před vyjmutím. Doporučoval bych spíše vodostále, které se nedostanou tak snadno na čočku.

Dotaz:

Dobry den. Kontaktni cocky nosim jiz nekolik let, drive mesicni, nyni mam 2tydenni ACUVUE Advance with hydraclean. Jiz 1. den se mi po nasazeni nove cocky asi behem pul hodiny na cocky vytvori bile skvrny /neco jako srazenina/ a videni je tudiz pekne rozmazana. Po vyjmuti, vycisteni a opetovnem nasazeni, dojde behem chvile ke stejne reakci. Ke zlepseni dojde az behem 5., 6, dne pouzivani, to uz nedochazi k zaneseni cocky. Zajimalo by me, cim je to zpusobeno. Muze to byt zvlhcujici slozkou v cocce?? NIkdy jsem zadne potize s cockami nemela. Je neprijemne nasadit si nove cocky a za chvilku mit zamlzene videni. Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

S podobným problémem jsem se dosud nesetkal. Nejpravděpodobnější bude jisté dráždění čočkou, které provokuje spojivku k větší sekreci, nebo porucha slzného filmu.

Dotaz:

Dobrý den, používám čočky půlroku (Ciba vision precision UV), ted jsem přešla na Q2 optix, a sleduju, že často vidím rozmazaně, a někdy mám jako by mlhu před očima. Může to být způsobeno tím,. že jsem částo \"přetahovala\" doporučenou dobu nošení 1,5-2 krát? Mám čočky na nějakou dobu vysadit nebo se může jednat o zhoršení zraku?

Odpověď:

Čočky mohou být těsné, nebo Vám prostě nevyhovují. Je potřeba si najít vhodný typ. I ty nejkvalitnější čočky nemusí vyhovovat úplně každému. Vyzkoušejte i více typů než se rozhodnete pro ty pro Vás nejvhodnější.

Dotaz:

Dobrý den, jsem uživatelem kontaktních čoček zn. Switch Disposables - VH TINT. Nosím je už dva roky. Jsem s nimi v celku spokojen, jen občas pociťuji, že čočka v oku \"je cítit\", jakoby škrábala, nebo nutkání k častému mrkání. Přisuzoval jsem to zprvu k tomu, že pracuji v přísně klimatizovaném prostředí. Ale tento pocit nevymizel ani po použití vhodných kapek k zvlhčení čočky, a navíc vím, že naše klimatizace má relat.vlhkost opravdu 75%. Mám diagnostikovaný astigmatizmus, na pravém oku více. Při první aplikaci k.č. se lékařka dívala na povrch čočky a říkala, že kontaktní čočka ten astigmatizmus pěkně vyrovnala, že sedí perfektně. Může to tedy být tím, že jsem na kontrole tři roky nebyl, nebo mám zvolit jiný materiál (jiný výrobce). Dále jsem se chtěl zeptat, zda na astigmatizmus musí být speciální čočky (tórické), ještě s nějakým koeficientem něčeho, nebo prostě stačí tórické, o vhodné dioptrické mohutnosti, a to je vše. Dále, když nejsou čočky, které nosím, ani výrobce na Vašich stránkách uvedené, užívám nějakým způsobem méně kvalitní výrobek? Za odpovědi, popřípadě rady děkuji, a jsem s pozdravem. Tomáš Vávra, DiS.

Odpověď:

Pokud máte tyto obtíže i s novýcm párem čoček, pak by jistě stálo za to vyzkoušet čočky s kratším intervalem výměny, nebo čočky ze silikonhydrogelu. Vaše čočky jsou s 55% vody jsou to kvalitní čočky pro měsíční plánovanou výměnu. Jejich název nenajdete na internetu, neboť se jedná o tzv. private label, tedy speciálně značené pro určitého prodejce. Pro astigmatismus nad 0,5 D je vhodné použít torické čočky. Nejméně jednou do roka byste měl svého kontaktologa za účelem kontroly navštívit.

Dotaz:

Dobrý den, nosím čočky již téměř 20 let a nikdy jsem netrpěl jakýmikoliv komplikacemi. V poslední době jsem používal čočky Bausch&Lomb 66, resp. Comfort, se kterými jsem byl naprosto spokojen, nosil jsem je spokojeně bez komplikací. Nyní jsem u kontaktologa dostal testovací vzorek - na jednom oku O2Optix na druhém Purevision - pokud se nemýlím, tak mají podobné složení - silikonhydrogel. Nosím tyto čočky již pátý den a oči nemám v pohodě, pálí mne, cítím tlak v očích, nevydržím v nich celý den, i když jsem na to zvyklý. Nikdy se mi toto nestávalo. Jsou známy nějaké podobné reakce na tyto typy čoček? Je možné mít na nový materiál alergii? Díky za odpověď, s pozdravem J.Bílý

Odpověď:

Každému vyhovuje jiný typ čoček, Záleží nejen na materiálu ale i na rozměru čočky, především vnitřního zakřivení (BC), které však i při stejné hodnotě, nemusí u každého typu plně korespondovat. Proto používejte čočky, které Vám plně vyhovují a nedělají Vám žádné obtíže.

Dotaz:

Dříve jsem nosil čočky Proclear a chtěl jsem nostit čočky na občasné přespání, tak mi v optice zkoušeli PureVision a přes den jsem o nich ani nevěděl, ale po přespání ráno se mi trochu přilepily na oko, nešlo s nimi moc hýbat, po půl hodině bylo vše v pořádku, připadalo mi to jako bych měl vysušené oko. Roztok používam COMPLETE Moisture Plus. Je toto přilepení na oko nebezpečné ? Bylo by možno použít nějaké zvlhčovací kapky večer, ráno ? Ještě se chci zeptat jestli je možno navštěvovat s těmi to čočkami saunu, páru.

Odpověď:

S čočkami pro tzv. kontinuální nošení musíte po ránu počítat s drobným dyskomfortem, kterému patří i pocit suchosti oka po ránu. pokud trvá jen přijatelně krátkou dobu není to problém. Pokud by se stav stupňoval, pak je potřeba jít na kontrolu, která by ale i tak u čoček, pro kontinuální nošení, měla být pravidelnou samozřejmostí. Používání těchto čoček v sauně je bezpečné, ale musíte přitom myslet na možnost většího vysušení a tak častěji mrkat. Je nutno vyzkoušet zda Vám čočky nebudou v tomto smyslu dělat obtíže.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 326 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1166 x

Celkem odpovědí: 1678