Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Chtěla bych si pořídit čočky, ale mám velmi náhle oči- červenají mi. Vadí mi kouř od cigaret, prudký vítr, slunce- i když je zataženo paprsky slunce přece jen pronikají a já to ihned poznám , protože mě pálí oči. Jsou takové čočky, které mi pomohou mírnit tyto nepříjemnosti?

Odpověď:

Nejlepší by pro Vás byly čočky ze silikonhydrogelu. (napr. O2OPTIX, Night and DAY, ACUVUE ADVANCE)

Dotaz:

KČ jsem nosila téměř denně 20 let bez větších problémů. Posledních 5 let jsem nosila KČ Surevue /Johnson&Johnson/. Asi před půl rokem mě začala občas po delším nošení bolet hlava, oči jsem měla podrážděné a vždy mi trvalo několik dní, kdy jsem musela přestat nosit čočky než se vše vrátilo k normálu. Omezila jsem tedy nošení čoček na nezbytnou dobu a oční lékařka mi předepsala kapky Garasone a doporučila změnu KČ.Vyzkoušela jsem tedy KČ Optima, ale situace se opakuje. Prosím o radu.

Odpověď:

Je pravděpodobné, že máte Gigantopapilární conjuktivitidu, na základě dlouhodobého nošení KČ, pokud se onemocnění nevyléčí, budete mít vždy obtíže s nošením čoček. Jistě je třeba vyměnit čočky za čočky pro co nejkratší dobu výměny.

Dotaz:

Před rokem jsem začala nosit měsíční kontaktní čočky Focus Visitint.První půl rok jsem žádné problémy neměla.Po půl roce jsem měla zarudlé oči a má lékařka mi to vyléčila jako zánět.Začala jsem čočky znovu nosit,ale měla jsem zánět znovu a po vyléčení znovu.A přitom od začátku používám stejné čočky i roztok.Teď čočky raději nenosím.Pomohla by změna čoček nebo je už nemohu nosit?

Odpověď:

Nejlepší by pro Vás byla určitě výměna čoček, nejlépe za čočky pro kratší výměnu, případně čočky silikonhydrogelové.

Dotaz:

Koupij jsem si kontaktní čočky u Fy-Focus(Ostrava).Nosím čočky už zhruba 20let a naprosto bez problému....Až do minulého týdne.Po aplikaci mi levá čočka špatně přiléhá,oko slzí a řeže.Prohodil jsem kontaktní čočky a v druhém oku to samé....Mám stejné dioptrie....Druhá čočka vpořádku.Volal jsem prodejci,ten mi sdělil,že uvedenou čočku pošle výrobci k reklamaci.Za zhruba 14 dní výrobce čočku poslal zpět údajně s písemným dokladem,že čočka je v pořádku....Mě přitom v oku slzela a škrábala.A jako by se i v oku otáčela...Pokoušel jsem se čočku vyvařit....bez úspěchu....Nzní se nachází u prodejce,který od toho dává ruce pryč a odmítá mi vrátit mé peníze za nekvalitní zboží....Prosím Vás poraďte mi pane doktore co mám dělat a jak mám dále postupovat....

Odpověď:

Nevím o jaký typ čočky se jedná, ale je na prodejci aby zhodnotil je-li problém v čočce a je k reklamaci. Bohužel jinak Vám v tomto sporu pomoci nemohu.

Dotaz:

po několika letech jsem si opět zvolila čočky na nošení místo brýlí. Mám zkušební vzorek. N a jednom oku mám O2 (-1,75) a na druhém PURE (-1,5), tam kde nosím O2 mam při nasazení do desíti minut problém, ,že mně hned tlačí, musím pořáda mrkat a čočku jako by posouvat,zkoušela jsem je vytánout vyčistit nasadit, ale nepomohlo to. Oko mám vždycky zarudlé. Mám čočku nepoužívat , z druhým okem nemám žádné problémy. Nebo vyzkoušet ještě jiný typ?

Odpověď:

Používejte ten typ, který Vám vyhovuje, jistě není výhodné zkoušet na každé oko jiný typ čočky, ale pokud jste to již absolvovala, pak se rozhodněte pro tu pro Vás lepší.

Dotaz:

Již delší dobu mi dělala problém kontaktní čočka na levém oku. Na pravém byla úplně bez problémů. Mám čočky Night&Day. Na levém oku jsem postupně hůř viděla, jakoby rozmazaně, občas jsem musela čočku vyndat a nechat chvíli v roztoku. Vidění se zhoršovalo večer. Občas jsem měla pocit, jakoby před okem byl závoj. Před dvěma týdny mě oko bolelo a ač se to nemá, oko jsem si trochu přes víčko promnula. Po chvíli jsem chtěla čočku vyndat a nebyla tam. Možná nepozorovaně vypadla, oční lékař ji v oku nenašel, ale od té doby mám velké problémy. Pár dní jsem do toho oka čočku vůbec nedávala, aby se zklidnilo, dostala jsem i kapky Garassone. Bylo hodně podrážděné. Po pár dnech jsem si nasadila novou čočku a zase tu byl pocit něčeho v oku, jakoby tam spadlo smítkoa nepříjemný pocit. Při mrkání se bolest zhoršovala. Je možné, že jedno oko čočku odmítá a druhé je bez problémů?

Odpověď:

Komplikace mohou vzniknout i jen na jednom oku, ale druhé pak obvykle následuje. Doporučoval bych Vám přejít na denní režim nošení.

Dotaz:

Jsem již 5 let uživatelkou kontaktních čoček (accuvue 14ti denní). Nošení čoček kombinuji s brýlemi, častěji ale nosím čočky. V letošním roce jsem během celkové virózy prodělala i zánět spojivek, který se mi však od té doby vrací, respektive vůbec nemizí. Trvá to již déle než 3 měsíce. Čočky jsem samozřejmě vysadila. Oční lékaři nevědí čím záněty mohou být způsobeny, jsem téměř permanentně na antibiotických a kortikoidových kapkách, v mezidobí na umělých slzách. Může se jednat o zánět způsobený nesprávným nošením kontaktních čoček? Během dlouholetého nošení čoček občas jistě k nějakým chybám došlo, ne často, ale občas jsem přece jen o pár dní čočky přenášela nebo nevyměnila správně roztok. Jak by se měl takový zánět léčit? Vystřídala jsem již dva oční lékaře, léčba spočívá pouze v prohlédnutí očí na štěrbinové lampě a nasazení nějakých kapek. Budu moci ještě někdy nosit kontaktní čočky? Ani jejich tříměsíční vysazení problém nezmírňuje. Ostatní vyšetření např. alergologie, imunologie žádný problém neprokázaly. Jsem už zoufalá a nevím na koho se obrátit, proto si dovoluji obtěžovat Vás, i když tento dotaz zřejmě přesahuje rámec této poradny.

Odpověď:

Bohužel Vám mohu odpvědět jen tak, že bych potřeboval Vaše spojivky vidět a rozhodnout o případné léčbě. Asi se bude jednat o giganto-papilární konjunktivitidu, o které jsme již mnohokrát psali, a na kterou jsme svedli mnoho obtíží našich pacientů. Jde nepochybně o velice chronické onemocnění. Zásadní změnu bych doporučoval u čoček a to přechod na silikonhydrogelové.

Dotaz:

V zahranici jsem si koupila cocky softlents 38,bohuzel je vsak pro silne paleni nesnesu.Myslela jsem ze je to pro \"pouhych\" 38% vody, ale na vasich strankach jsem zjistila, ze i velmi kvalitni a nove cocky ji obsehuji stejne, nebo i mene. Ja normalne uzivam Frequency 55.Cim by mohla byt tedy ta nesnasenlivost zavinena? Normalne s cockama zvlastni problemy nemivam.

Odpověď:

Pozor obsah vody může být matoucí. Nízký obsah vody u moderních čoček z nových tzv. silikonhydrogelů znamená zcela něco jiného než klasických hydrogelových čoček, u kterých je 38% poměrně málo a průnik kyslíku je nedostatečný (proniká jen vodou ve struktuře). Naopak u silikonhydrogelů čím je méně vody, ve prospěch silikonové složky, tím lepší propustnost, protože silikon propouští kyslík lépe než voda.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky asi rok a půl(bude mi 15 a mám 4d).po asi osmi hodinách už ale čočky nejsou pohodlné a mám v oku popraskané žilky.momentálně používám měsíční čočky o2optix,které mají zajistit větší přístup kyslíku.Ale nevnímám žádný rozdíl od \"normálních\"hydrogelových čoček,které jsem používala předtím(myslím že to byly focus-měsíční).chci se zeptat,jestli by nebyly k dostání čočky ještě s větší propustností kyslíku?a jestli se nemohou tímhle oči poškodit a jestli by byla i přes několikaleté nošení čoček možná asi za 4-5 let operace laserem?(nevím do jak velké dioptrické vady se dá zrak \"spravit\"-každým rokem se mi zhoršuje zrak přibližně o půl dioptrie).

Odpověď:

Ve Vašem případě není problém v přístupu kyslíku k rohovce, ale nejspíš v rozměru čočky, která bude pravděpodobně hodně těsná.

Dotaz:

Dobry den, mam problemy pri nasazovani cocek, ale zcela jineho druhu nez ostatni, kteri sem pisi. Ja se dokazu bez problemu dotknout prstem s cockou oka, ale cocka se spatne prichytava na rohovku, zustava mi na prste, popr. pri nasazeni vypadne z oka ven. Prst mokry nemam, zkousela jsem si pred nasazenim i kapnout do oka kapky Refresh, ale i tak mi dnes rano trvalo celych 20. minut nez jsem si cocky nasadila. Kontaktolog mi rekl, ze se to stava, ze cocka na prste zustava a ze musim byt trpeliva. Je nutne se pri nasazovani divat na sebe primo do zrcadla nebo je mozne divat se okem na stranu, cocku nasadit na belmo a pak se cocka sama posune. Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Při nasazování, děláte jistě nějakou chybu. Na čočku není možno tlačit, je nunto ji přiložit pokud možno přímo na rohovku a to jen velmi lehce bez tlaku. Pokud zatlačíte čočky se obvykle přetočí a přilepí se na prst, pokud čočky nasadíte mimo rohovku nemí se dobře přesunout na rohovku a snadno vypadne, dráždí a je s ní špatně vidět. Doporučuji Vám zopakovat si s vaším kontaktologem zácvik.

Dotaz:

Nosím kontaktné šošovky už 10 rokov, som krátkozraká (6 dioptrií). v súčasnosti používam mesačné šošovky zn. Focus. V poslednej dobe (asi dva týždne) som si všimla ze po niekoľkých hodinách nosenia šošoviek mi hlavne ne jednom oku ocervenie bielko v spodnej časti oka a preráža až do dúhovky. keďže sa tento probleém opakoval okamžite som navštívila lekára, ktorý ma vyšetril. povedal ze som mala velmi znecistenú šošovku (aj ked som ju nosila len tri týždne a poctivo ju dezinfikovala) a že si mám dať nové balenie. na päť dní mi však šošovky vysadil a naordinoval kvapky Efflumidex (alergan). po piatich dnoch som isla na kontrolu a lekár konštatoval, že oči sú v poriadku a moôžem opäť používať šošovky. nasadila som si nové balenie, avšak oko opäť sčervenalo. mám pocit že podobný problém začínam mať už aj na druhom oku. pritom si niekoľkokrát denne kvapkám do očí aj umelé slzy (refresh). Lekára som navštívila opäť a ten znova povedal, že mám oci v úplnom poriadku a jediným problémom môze byt alergia. odporucil mi na niekoľko tyzdňov vysadit šošovky. v súčasnosti mi však oči (uz obidve) červenajú aj pri nosení okuliarov. takýto problém som počas 10 rokov nosenia šošoviek nikdy nemala. Chcela by som Vás poprosiť o váš názor a radu.

Odpověď:

Skutečně se ve Vašem případě bude jednat nejspíše o alergický zánět spojivek spojený s nošením kontaktních čoček tzv. gigantopapilární konjunctivitidu. Pokud je stav takový, že máte obtíže i bez čoček, bylo by vhodné začít dlouhodobější léčbu. A dále určitě změnit čočky na nějaké s krátkou dobou výměny nebo ještě lépe na silikonhydrogelové.

Dotaz:

Dobrý den, nosila jsem kontaktní čočky asi 4 roky.Poslední dobou mam ale nepříjemný pocit v oku.Zkusila jsem vyměnit roztok, ale nepříjemný pocit zůstává.

Odpověď:

Bez radneho vysetreni nelze podle takoveho popisu obtizi rozhodnout. Bylo by potreba lepe specifikovat obtize nebo se rovnou objednat ke svemu kontaktlologovi.

Dotaz:

Před týdnem jsem začala nosit čočky Switch, nikdy před tím jsem čočky nenosila. V pravém oku čočku necítím (cítím ji až po 8-10 hodinách nošení), ale v levém oku mě trochu tlačí a řekla bych že i hůř vidím hlavně při práci na pc. Oko mi nečervená, nepálí.

Odpověď:

Máte-li obtíže již po 8 hod nošení bylo by vhodné uvažovat o jiném typu čoček, druhá čočka, která dráždí dříve a více je nepochybně nevhodná a je třeba ji vyměnit. Nejspíše čočky s kratší výměnou nebo z nových materiálů.

Dotaz:

Nosím měsíc kontaktní čočky, ale mám určité problémy. Skoro pokaždé když je vyndám z roztoku (používám ReNu Multiplus) a nasadím, oči mě hrozně pálí. Ptal jsem se oční doktorky jestli to není nějaká alergická reakce, ale ta na mě byla zlá, že pokud je chci nosit, musím to vydržet. Podle ní je toto pálení běžné, ale mě se to nezdá. Po chvilce (asi minuta) pálení přejde. Zkoušel jsem si čočku nasadit ihned po vyndání z roztoku a i po chvilce, kdy roztok pomalu setřu prsty, ale je to stejné.

Odpověď:

Žádné obtíže s čočkami nejsou normální a na žádné si není možné zvyknout. Vám bych doporučoval vyměnit rioztok, protože Vámi popisované obtíže odpovídají nesnášenlivsoti roztoku.

Dotaz:

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,co způsobuje při nošení KČ,že když jsem v zakouřeném prostředí nebo když je mám na sobě celý den,tak večer mám červené oči a musím častěji mrkat a mám jakoby vysušené oči? děkuji

Odpověď:

V zakouřeném prostředí dráždí kouř, pokud máte i po celodenním nošení nepříjemné pocity, stálo by za to vyzkoušet čočky ze silikon hydrogelu, které propouštějí více kyslíku k rohovce a ani po celodenním nošení obvykle obtíže nepůsobí.

Dotaz:

Dobrý den, kontaktní čočky nosím cca 3 měsíce asi tak 2x týdně. Když si je nasadím, je vše v pořádku, ale asi tak po 4 - 5 hodinách je pociťuji jako nepohodlné a musím si je vyndat. Používám 1 měsíční čočky Softlens 66 firmy Bausch a Lomb. Je možné, že oko vysychá a pomohlo by mi něco na zvlhčení nebo je to tím, že jsem si na čočky ještě úplně nezvykla?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vaše obtíže vypadají spíše na příliš těsnou čočku, zkuste jiný rozměr nebo jiný typ čočky. poraďte se se svým kontaktologem.

Dotaz:

existuje nejaka tabulka porovnani jednotlivych typu cocek. Chtela bych vedet ktere typy jsou pro oko nejmene skodlive. Treba procento obsahu vody hraje velkou roli??

Odpověď:

Dobry den, vyssi obsah vody znamena u hydrogelovych cocek vyssi propustnost pro kyslik, na druhou stranu mohou vice vysychat. U novych typu silikon-hydrogelovych cocek (napr. o2optix, Night and Day nebo Purevision) je obsah vody relativne maly, pri radovy vyssi propustnosti pro kyslik nez o hydrogelovych cocek. Nelze rici pausalne, ktere cocky jsou nejdravejsi. Je to indiviualni a zalezi na vysetreni doporuceni kontaktologa.

Dotaz:

Prosím Vás, nemohu sehnat oční optiku, která by mi byla schopná zajistit kontaktní čočky od JaJ 1 denní v balení 90 ks. Poradíte mi, případně zašlete orientační cenu? Děkuji Robert

Odpověď:

Zkuste například Optik Spektrum (http://www.cocky.cz/aplikator_detail.php?ID=30).

Dotaz:

Nosim kontaktni cocky BauschLomb SoftLens Comfort, 30-ti denni,dioptrie -1,0 a -2,0.Muj lekar mi rekl,ze noseni pres noc neni zadouci,ale pokud pres den usnu,nevadi to.Dojizdim do skoly, a proto velmi casto ve vlaku usnu (asi na 1,5 hod.).Nevadi to? Jednou jsem jiz takto s KC usnula a po probuzeni jsem mela pocit velmi sucheho oka a mela jsem strach,ze cocky ani nevyndam.

Odpověď:

U běžných čoček opravdu nedoporučujeme nošení přes, které může způsobit řadu problémů, u moderních kvalitních čoček s dobrým průnikem kyslíku ( mezi které Vaše čočky patří) není problém pokud v nich na nedlouhou dobu usnete. Při pravidelném a opakovaném nošení přes noc by však obtíže nepochybně hrozily. S Vaším krátkým spánkem ve vlaku si starosti nedělejte.

Dotaz:

Nosím velmi krátce torické kontaktní čočky - třetí den. Mám však problém se čtením. Ten první den jsem nemohla přečíst téměř nic. Dost se mi mlží písmo. Teď se to trochu zlepšilo, pokud nepřivírám oči, ale mám je více otevřené, vidím chvilkama při čtení úplně jasně. Je to normální? Můj druhý dotaz - může se mi zhoršit astigmatismus nošením kontaktních čoček?

Odpověď:

Kvalita vidění u torických čoček, může být ovlivněno řadou faktorů, jako dioptrickou hodnotou, tak osou cylindru, ale těsností aplikace čočky. Z Vašeho popisu nelze přesně stanovit příčinu obtíží. Běžné měkké čočky mají vliv na tvar rohovky (tedy i na astigmatismus) jen minimální, spíše zanedbatelný a jistě pouze přechodný.

Dotaz:

"Již řadu let nosím čočky Acuvue 1, bez větších problémů. Čočky nosím asi 15 hodin denně. V posledních měsících mne ale dost často při nošení pálí oči, mám pocity sucha a musím si kapat různé ""zvlhčující kapky"". Jelikož celkově nosím kontaktní čočky již asi 22 let, mám zkušenost, že přibližně každých 6 - 8 let jsem musela úplně změnit druh čoček, kvůli výše uvedeným problémům, které se postupně zhoršovaly a výměnou za jiný typ opět na čas ustoupily. Zajímalo by mne, za jaké čočky bych mohla své současné Acuvue 1 vyměnit. Byly mi doporučeny čočky Proclears, ale jak jsem zjistila v několika optikách, vůbec je nevedou. Kde bych se o nich mohla něco dozvědět, popř. jaké jiné čočky bych mohla zkusit, aby se to nepříjemné pálení a suchost oka odstranily?"

Odpověď:

Vaše obtíže mohou být způsobeny alergickou reakcí spojivky ( tzv. gigantopapilární conjuctivitidou - GPC ) která se projevuje podobnými problémy. Doporučil bych zkusit Acuvue 2 a samozřejmě řádné vyšetření.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat, zda v případě eventuální záměny čoček (levá za pravou), je kontaktolog schopen určit jejich správné pořadí.

Odpověď:

Pro změření dioptrické hodnoty čočky je potřeba speciální fokometr, který v aplikačních střediscích není běžně k dispozici. Pokud je větší dioptrický rozdíl pak to můžete sám poznat podle kvality vidění. Nebo Vám může kontaktolog při nasazených čočkách změřit refrakci a tak určit čočky.

Dotaz:

Nosim kontaktni cocky 1 na 3 mesice. Na kazdou noc si je vyndavam. Ale vecer mam ty oci takovy vyschly. Nebo kdyz neco ctu pri lampicce, sleduju televizi, popr. v kine. Co s tim muzu delat? Ani mrkani nepomaha. Jenom si poplakat, coz se mi pri me dobre nalade nechce delat kazdy vecer.

Odpověď:

Asi by bylo vhodné vyměnit typ čočky a zkontrolovat zda odpovídají rozměry čočky vašemu oku a nejsou-li příliš těsné.

Dotaz:

Měla bych takový dotaz - již od svých 16 let nosím čočky. Posledních asi pět let to jsou čočky Johnson&Johnson - čtrnáctidenní či měsíční. Velikost je +5. Nikdy jsem neměla žádné problémy s nošením. Dokonce i dobu použití u těch čtrnáctidenních jsem zvyšovala, protože mi nečinily žádné potíže. Poslední půl roku však vždy při nasazení (i třebas nového balení) čoček začnu cítit po dvou hodinách tlak v očích a druhý den mi vždy bolívá hlava. Čočky vždy na nějaký čas vysadím a nosím brýle - bolest hlavy během jednoho dne zmizí. Ale v okamžiku, kdy si opět nasadím čočky se situace opakuje. Myslíte, že bych měla změnit značku kontaktních čoček, nebo je vada v roztoku, či moje práce (celý den u počítače) připomínám, že oči s nasazenými čočkami mi neslzí, jenom v nich cítím vzrůstající tlak a posléze se dostaví bolesti hlavy.

Odpověď:

Podle popisovaných obtíží se spíše jedná o nevhodný počet dioptrií, bylo by třeba řádné vyšetření.

Dotaz:

Zkušenosti s kontaktními čočkami již mám, byla jsem vyšetřena u aplikátora kont. čoček a dostala jsem zkušební pár čoček fy Jonson&Jonson - Surevue. Mé očekávání, že jsou čočky komfortní, se nepotvrdilo. I když jsem neměla problém ani s nasazením, ani s vyjmutím, čočky v oku mě ""škrábaly"". Bylo mi řečeno, že si na to musím zvykat. Každý den jsem čočky aplikovala a zvyšovala dobu nošení. Ani to nepomohlo, oči jsem měla zarudlé a při mrknutí mě čočky řezaly v oku. Po týdnu jsem dostala na zkoušku jednu čočku fy FOCUS. Bohužel se stejným výsledkem. Navíc se dostavil zánět oka. Po půl roce, kdy jsem již zapomněla na své trable s čočkami, jsem se rozhodla, že to ještě jednou zkusím. Rozhodla jsem se navštívit jiného aplikátora, který mi byl doporučen známými. Chci se zeptat, zda to má smysl. Zda existuje snad ještě nějaký druh čoček, který by mi mohl vyhovovat nebo mám na čočky zapomenout.

Odpověď:

Prakticky pro každého je možno najít vhodnou čočku, záleží na mnoha okolnostech, materiálu, tvaru čočky i roztoku k čištění. Myslím, že byste neměla svoji snahu vzdávat, protože po řádném vyšetření se pro Vás jistě najde vhodná kontaktní čočka, se kterou budete jistě spokojená.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 9 x
3-5x za týden 5 x
každý den 21 x

Celkem odpovědí: 35