Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Od roku 1996 nosim kontaktni cocky, nejprve B&L Medalist, pak Surevue. O prazdninach jsem zmenila roztok z Renu na Solocare a do 14 dnu se mi udelal zanet (zacinajici vridek na rohovce pri okraji duhovky). Byla jsem za lekarkou, ktera mi ale neaplikuje cocky. Predepsala mi kapky Garasone, ktere problem rychle vyresily. Nyni se zacina problem objevovat znovu, sice v mensi intenzite, za to na dvou mistech, jsou videt jakesi hrbolky na okraji duhovky. Kdyz si vezmu cocku, oko mi do vecera v tech mistech jakoby v pruhu zrudne a mirne boli. Na koho se mam obratit? Cocky kupuji v optice, kde me ale zadny lekar neprohlizi, k puvodnimu aplikatorovi jiz nechodim.

Odpověď:

Při nošení čoček se může vyskytnout řada obtíží o většině z nich již byla zmínka v naší poradně, ale velice obtížně se diagnostikuje z kusého popisu. Ve vašem případě se může jednat o nějaký rohovkový zánět, který se opakuje. Každopádně by bylo nutné řádné vyšetření. pokud v aplikačním středisku kam chodíte Vám neobjednávají kontroly a neprohlédne Vás na mikroskopu kontaktolog, který pokud není oční lékař, vás musí k očnímu lékaři v případě komplikací poslat, je asi vhodné toto aplikační středisko změnit.

Dotaz:

Vadí čočkám a tedy i uživateli kouř, zejména z doutníků?

Odpověď:

Kouř obecně čočkám i uživateli samozřejmě vadí, celkově i lokálně. Ovšem zcela jiná situace nastává u kouře z doutníků. Tady je však nutno si uvědomit, že doutníků je celá velká řada. Liší se velikostí, tvarem, konstrukcí a samozřejmě kvalitou. Rozhodujícím faktorem pro míru škodlivosti kouře kontaktním čočkám je velikost doutníku. Doutníky velikosti mini, petit corona a panatela jsou škodlivější díky vyšší teplotě kouře a vysokému obsahu dehtu. Naopak velikost giant, double corona a robusto jsou velmi vhodné, především při správném pomalém kouření s chladným dýmem. Velmi kvalitní doutníky ručně dělané, především typu long filler s kvalitním vázacím i balícím listem jsou velmi příznivé pro kontaktní čočky i jejich nositele. Z balících listů preferujeme nejkvalitnější Connecticut shade, nověji i velmi kvalitní Kamerunské listy. Z uvedeného vyplývá, že správné kouření kvalitních doutníků, dobře ošetřených, nemůže, narozdíl od cigaretového kouře, uživateli ani jeho čočkám uškodit. (...jak vidíte, pan prezident ČKS není odborník pouze přes kontaktní čočky. :-) pozn. Správce)

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat, zda nošení očních čoček v zakouřeném prostředí (např. restaurace) může mít negativní vliv na oči popř. čočky (tzn. nebezpečí zánětu či zkrácení životnosti čočky)? Nosím Johnson Surevue.

Odpověď:

Nošení čoček v zakouřeném prostředí přináší řadu obtíží, akutně to bývá větší pálení a menší snášenlivost. Podráždění očí pak může přetrvávat i déle a vést ke vzniku chronického zánětu spojivek. Životnost čočky se také zkracuje. Vhodné by bylo proto přejít na čočky s co nejkratší dobou plánované výměny.

Dotaz:

Byla bych ráda kdyby jste mi mohl odpovědět na několik otázek. Je mi 18 a mám lo:-6,5 a po:-7,0 dio. Každý rok se to přibližně o čtvrt až půl dioptrie zhoršuje. Co s tím? Již několik roků nosím KČ a vyzkoušela jsem již několik druhů. Teď nosím Soft lens 66. Můj problém je ten, že je špatně snáším v uzavřené místnosti. Jakmile přijdu domů, musím si je hned vyndat. Oči mám vysušené a pociťuji bolesti hlavy. Dá se s tím něco dělat?

Odpověď:

Krátkozrakost (myopie) se manifestuje nejvíce v období nejintezivnějšího růstu, tedy mezi 12. až 18 rokem, pak se vývoj zpomalí a nárůst dioptrií se zpomalí. U Vás je pravděpodobné že již brzy se rozvoj zastaví. Důležitější než počet dioptrií potřebných ke korekci zraku je stav sítnice a to zda vidíte s korekcí dobře a pohodlně. Při horší snášenlivosti čoček je nutno vyzkoušet nějaký jiný typ a pokud jsou tyto obtíže v místnostech volil bych čočku čo nejslabší konstrukce. Je možno kapat i některé lubrikační kapky přes čočku.

Dotaz:

Někdy mám pocit, že čočky jsou špinavé, vidím šmouhy. Musím mrkat, abych je odstranila. Mám 1,25 dioptrií, Bausch a Lomb. Je mi 18 let. Čím je to způsobeno? Čočky každý večer čistím.

Odpověď:

Tento stav může být zaviněn nevhodným výběrem dioptrie, velikosti nebo typu čočky.

Dotaz:

Asi dva roky nosím měkké kontaktní čočky D55. Doposud jsem neměla žádné problémy, ale před měsícem se mi čočky začaly zamlžovat (asi po 3-4 hodinách nošení). Pohled se mi rozostřil. Čočky jsem pak dva týdny nenosila. Můj problém to částečně vyřešilo - čočky se mi mlží jen občas a po delší době nošení (asi 7 hodin). Co způsobilo můj problém? Jsou pro mě čočky nevhodné?

Odpověď:

Tyto obtíže obvykle způsobují příliš těsné čočky, nebo nesprávná dioptrická hodnota. Podobně se mohou chovat i staré znečištěné čočky.

Dotaz:

Rád bych se zeptal, co se děje s okem po nasazení měkkých kontaktních čoček (např. J+J Acuvue2), myslím tím, jak se změní přísun kyslíku ku oku a antimikrobiologická ochrana oka? A ještě, často na dlouhých trasách v autobuse podřimuju a mám nasazené čočky; na noc si je však sundávám; může být ono podřimování s čočkami nebezpečné, jaký je vlastně rozdíl mezi podřimováním s nasazenými čočkami a spaním s čočkami.

Odpověď:

Samozřejmě i nejlepší čočka nějakým způsobem omezí přísun kyslíku. Snížení parciálního tlaku kyslíku však u kvalitních čoček nedosahuje kritických hodnot, a tak se vlastně na metabolismu rohovky neprojeví. Ve kvalitních čočkách je možno krátkodobě i spát, většinou jsou tyto čočky schváleny i na tzv. prodloužené nošení (většinou na týden), tak dlouhé nošení však nedoporučujeme, protože se při takovém nošení výrazně zvyšuje riziko vzniku komplikací. U nejkvalitnějších čoček určených pro plánovanou výměnu je možno akceptovat tzv. flexibilní režim nošení, kdy je základem denní režim, ale při nějakých zvl. příležitostech je možno v čočkách jednou přespat bez zvýšení rizika komplikací. Rozdíl mezi podřimováním a nočním spaním v čočkách spočívá především v délce nepřetržitého zavření očí

Dotaz:

Již 8 let používám kontaktní čočky BOSCH&LOMB balení na 1 rok (4 balení). Nyní mám dioptrie -4,5, každý rok se mi zhoršuje zrak o půl D.Pracuji na počítači, má lékařka tvrdí,že to nemá nic společného, ale já si koupím nové čočky a již po několika dnech pociťuji, že potřebuji silnější.Vždy to ale vydržím celý další rok. Ke konci však již mžourám. Čím to může být?

Odpověď:

Na vývoj refrakční vady nemá žádná korekce vliv, obvykle je vývoj myopie (krátkozrakosti) ukončen do 2O roku věku. Máte-li v dospělém věku -4,5D není pravděpodobné, že by myopie dále rostla výrazněji v řádu dioptrií.

Dotaz:

"Čočky nosím 3.měsíc. Zvykl jsem si na ně dobře, ale občas (docela často) mám pocit, jako by se mi čočka ""lepila"" na oko- je to nepříjemné, musím několikrát zamrkat dokud pocit ""sucha"" nezmizí. Mám Soflens 66(jsou hodně měkké) Viděl jsem frekvence55 a surevue – jsou jakoby pevnější. Myslíte, že by to vyřešilo můj problém? Jaký je vlastně rozdíl mezi těmito ""měkčími"" a ""pevnějšími"" čočkami pro nošení (kromě jednoduššího zacházení u těch ""pevnějších"")."

Odpověď:

Jednotlivé typy čoček se liší v použitém materiálu, především v obsahu volné vody ve struktuře polymeru, ale takto v designu. Každý typ čoček se rovněž vyrábí v různých rozměrech (velikostech) které odpovídají tvaru oka individuálně. Obtíže, které uvádíte mohou být způsobeny těsnou čočkou.

Dotaz:

3 roky jsem nosil kontaktní čočky od firmy Bausch&Lomb - Optimy. Tyto čočky jsem nosil celý den. V poslední době jsem si všiml, že mi už k večeru moc nedělají dobře, a že je potřebuji sundávat. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl přejít na jiný typ. Od totožné firmy - Bausch&Lomb jsem si koupil Softlens66. Jsou pohodlné, ale asi tak po 5 hodinách mi začínají strašně vysychat a vůbec v nich nemůžu vydržet. Nevíte čím může být způsoben tento neduh?

Odpověď:

Podle vylíčených obtíží je obtížné odpovědět, neboť mohou být způsobeny celou řadou okolností od nesnášení příslušného typu, přes těsnou aplikaci a až ke skutečné změně tvorby slz nebo změněné kvalitě slzného filmu. Je nezbytné vyšetření s nasazenými KČ a pravděpodobně změna typu.

Dotaz:

Jsem kratkozraka (na kazdem oku 7 dioptrii) a jiz 8 let nosim mekke kontaktni cocky na trimesicni vymenu. Nosim je temer kazdy den. Posledni dobou mam oci casto unavene, pali me a ranni nasazovani je nekdy az bolestive. Moje kamaradka z Japonska mi poradila, at vyzkousim tvrde kontaktni cocky. Tvrdi, ze ji je jeji ocni lekar doporucil misto mekkych cocek, protoze pry oko tolik nedrazdi, nebot se na nich neusazuji bakterie atd. Ona tedy ma tvrde kontaktni cocky a je s nimi spokojenejsi nez s mekkymi, jeji znami pry rovnez. Tak bych je rada vyzkousela take. Ale na Vasich strankach o nich nejsou temer zadne informace. Navic uvadite, ze tvrde cocky se uz moc nepouzivaji. Tak by me zajimalo, zda je to nejaky novy japonsky trend, nebo co.

Odpověď:

Klasické tvrdé kontaktní čočky se skutečně již téměř nepoužívají, čočky z PMMA, dnes tvrdé čočky se nazývají RGP (rigid gasperameable ) a v celosvětovém měřítku tvoří přibliŽně max 5-10% trhu, podLE lokalizace. Právě Japonsko jednou ze zemí, kde mají velké zastoupení. Usazeniny se na tvrdých čočkách vytvářejí také a řada komplikací je společných pro oba typy jako tvrdé tak měkké. U nás je jen několik málo středisek kde se aplikují. V Praze se na ně specializuje Benooptik ve Vězeňské ulici.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 7 x
3-5x za týden 3 x
každý den 14 x

Celkem odpovědí: 24