Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Potíže při nošení kontaktních čoček

Dotaz:

Dobrý den, čtyři roky jsem nosila denní kontaktní čočky Focus optic(měsíční), které se přestaly vyrábět. Nyní zkouším nové Air optix a Focus optic night and day a z obou mě pálí oči. Je možné, že si oči \"zvykly\" na jeden druh čoček, když jsem je nosila tak dlouho? S původními jsem žádné problémy neměla.

Odpověď:

Zkuste případně další typy nebo rozměry, myslím, že najdete vhodnou pohodlnou čočku nebo silikon-hydrogelové čočky nejnovější na trhu.

Dotaz:

Dobrý den. Nosím necelý rok čočky AIR OPTIX. Ze začátku jsem s nimy byla spokojena, ale po čase začaly problémy. Nejdříve mi oči začaly z ničeho nic slzet, tak jsem si řekla, že to je tím, že se maluji stíny a ten prášek z nich mi vadí. Začala jsem se tedy malovat tužkami. Samovolné slzení přestalo, ale oči mě začaly pálet a behěm dne mi začínají rudnout ( v koutcích očí mám zvýrazněné červené žilky). A to i když se ničím nenalíčím. V levém oku mám pocit jako kdyby mi vysychalo a večer když je vyndavám tak mi levé oko začne slzet a ještě více pálit. Nevíte čim by to mohlo být způsobeno?

Odpověď:

S největší pravděpoodbností jde o gigantopapilární konjunktivitidu, tedy alergický zánět spojivek. Léčba je dlouhodobá.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky už delší dobu a jsem velmi spokojená, ale při nasazovaní mi někdy dělají problémy (mám podražděné oko) asi tak za 5 min. po nasazení je všechno v pořádku. Nevíte čím to je?

Odpověď:

S největší pravděpodobností děláte chybu při manipulaci a samotném nasazování čočky. Poraďte se se svým kontaktologem a předveďte mu postup, aby Vám pomohly chyby odstranit.

Dotaz:

Používám torické kontaktní čočky a můj aplikátor mi doporučil používat tzv. umělé slzy kvůli příliš suchým očím. Jaké přípravky jsou na našem trhu a které jsou pro tento účel nejvhodnější?

Odpověď:

Pro zvlhčování očí při nošení kontaktních čoček jsou vhodné tzv. zlhčovací kapky, jichž celá řada je k dispozici v aplikačních střediscích. Podle obtíží je vhodné vybrat i hustotu, příliš husté však mohou vadit ve vidění.

Dotaz:

Dobrý den, asi týden nosím nový pár kontaktních čoček o2 optix, nyní air optix, ale od počátku se s novým párem čoček objevil problém - vidím špatně na dálku, jako bych měla čočky o dioptrii slabší. Předchozí páry čoček byly přitom stejné značky i dioptrií. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

POraďte se s VAším kontaktologem a vyzkoušejte jinou dioptrii, jedna se Vám může změnit refrakce, ale i různé typy čoček mohou fungovat a sedět na oku trochu jinak. i když zmiňované čočky jsou totožné.

Dotaz:

Dobrý den, asi 3/4 roku jsem nosil Focus Dailies a vše bylo ok. Až nyní jsem měl zarudlé oči, více žilek atd. Dle doktora mám zánět a možná alergii. Dal mi anitbiotika a řekl, že pro mé oči nejsou vhodné čočky. Musím přiznat, že čočky jsem nosil párkrát i 2 dny. Myslím, že proto jsem měl ty problémy. Můj dotaz je, jaké jednodenní čočky jsou co nejvhodnější v souvislosti s předcházením možných problémů. Konr. zda jsou lepší Focus Dailies či 1-day Acuvue? A dále, jak dlouho nesmím nosit čočky od doby, kdy doberu antibiotika? Děkuji moc za odpověď Matějka

Odpověď:

Ve VAšen případě nejde vůbec o typ čoček , ale především o dodržování režimu nošení. Především by však bylo vhodné doléčit stávající stav, což může nějakou dobu trvat a pak začít nosit jednodenní čočky a dodžovat režim nošení.

Dotaz:

Kontaktní čočky nosím už cca 6 let bez problémů. Momentálně používám Air Optix od firmy Focus. Nedávno se mi na obou kontaktních čočkách vytvořily malé bílé flíčky, takže po nasazení mám před očima jakoby mlžný závoj. Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte čím by to mohlo být způsobeno. Může to být špatnou péčí o čočky nebo jsem si něco nevědomky stříkla do oka? Začala jsem používat nový pár a nechci, aby se problém opakoval.

Odpověď:

Jedná-li so o ojedinělý výskyt skutečně to může být nějaký aerosol, který se na povrchu čočky usadil. Bude-li se to opakovat častěji, jedná se o usazeniny ze slz a pak by bylo potzřeba vyměnit typ píéče nebo případně čoček a zkrátit dobu používání. V žádném případě však takto poškozené čočky dále nepoužívejte.

Dotaz:

Nosím čočky ACUVE ADVANCE for astigmatism.Používám je pouze přes týden, když chodím do školy, na víkend je nepoužívám. Stalo se mi, že po týdnu se na jedné čočce objevily líle skvrny(asi bílkoviny), zhorsilo se mi tím vidění, bylo zamlžené. U dalšího páru se mi to stalo také,ale vždy u stejného oka. Je možné, že se z jednoho oka uvolňuje více bílkovin než z druhého?

Odpověď:

Jistě může být jen jendstranná porucha tvorby slz, nebo některé vrstvy slzného filmu, pak se mohou tvořit různě intenzivní usazeniny. Je potřeba čištění čoček a dodržování režimu nošení věnovat zvýšenou pozornost.

Dotaz:

Dobry den, zajímalo by mě jestli je možné KČ korigovat i vysokou vadu (v mém případě P:-6, L:-7 D.), tak abych viděl jako člověk se zdavým okem, maximalne se 0.25D? Lékařka mi řekla, že s brýlemi to nejde, že si mám pořídit KČ.Ty už však mám, ale vidím s nimi stejně jako s brýlemi.Kontaktoložka říkala, že na KČ už mi také přidat nemůže. (tam mam -5,5 a -6,5). Kdo má tedy pravdu?:-). Vidím opravdu rozostřeně a docela mi to vadi, např. ve škole, při řízení. Poraďte prosím, jestli mám vyhledat jinou kontaktoložku, nebo spíše oční? Nebo v tom může být jiná vada? Děkuji.

Odpověď:

S Vašimi dioptriemi by neměl být problém vykorigovat vidění zcela dokonale, je otázka zda nemáte astigmatismus, nebo jiné problém, který nedovoluje dosáhnout normálního dobrého vidění. Bylo by nutné vyšetření a pečlivý výběr čočky.

Dotaz:

Již 3 roky nosím kontaktní čočky Coftlens Comfort s kterými jsem spokojená až na to, že se mně občas vyloženě přilepí na oko. Stává se mně tak např. když na chvilku zavřu oči, ve velkém suchu... Obvzláště špatné je toto lepení u moře, tam nebylo možné čočky vůbec nosit. Jsou tyto problémy způsobeny typem čoček nebo něčím jiným?

Odpověď:

Je způsobeno materiálem, ale asi i dosti těsnou aplikací, zkuste volnější rozměr. Čočky se na oku musí přiměřeně pohybovat.

Dotaz:

Již rok nosím brýle na dálku -1,5D.Teď jsem si pořídil i kontaktní čočky značky Switch. Avšak po vyjmutí se mi stává, že mám oko pod spodním víčkem mírně zarudlé. Je to tím, že oko si na čočku ještě nezvyklo, nebo mi čočky nesedí?

Odpověď:

Podle Vašeho popisu se zdá, že je čočka příliš těsná. Zvolte volnější nebo jiný typ. Pohodlí by mělo být celodenní, bez popisovaných obtíží.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky už půl roku...14 ti denní acuvue advance. Mám takový problém že již třikrát jsem měla jakoby odlomený kousek čočky. U okraje. Nemá to snad ani milimtr. Je závadné tuto čočku nosit?

Odpověď:

Takovou čočky v žádném případě nenoste, mohla byste si způsobit nějaké problémy, spíše zkuste být opatrnější při manipulaci s čočkou, neberte ji do nehtů a do pouzdra ji ukládejte opatrně, aby se nepřichytila do závitu víčka.

Dotaz:

Čočky nosím skoro rok( O2 optix,pwr-2,25 a -2.00), byla jsem s nima velmi spokojená, tak jsem si je rovnou objednala přes internet. Vše bylo v pořádku, ale poslední dobou vidím dost rozostřeně, tedy jen do dálky, tak soudím že bych měla zajít na vyšetření. Jenže když se mi zhoršil zrak a budu mít silnější dioptrie, mám šanci vrátit přes internet nebo někde vyměnit čočky? Kupovala jsem si 6ks/2balení a krabičky jsou už porušené, protože jsem z každého jednu čočku použila a nevím, co bych pak s 5kusy dělala.

Odpověď:

Vřele Vám doporučuji nekupovat čočky přes internet. K nošení čoček patří pravidlené kontroly a další péče včetněš možností úpravy čoček, výměn apod. To Vám internetový obchod nemůže poskytnout. Při jakékoliv komplikaci při koupi přes internet nemáte nikde dovolání a za každou kontrolu pak musíte platit. Cenová výhoda, které v konečné výši není až tak vysoká a Vám vynahradila komplikace ze špatného výběru nebo neřešených obtíží, není relevantní. Aplikace kontaktníéch čoček vyžaduje vzdělaného odborníka a dobře vybavené aplikační středisko s možností vyšetření.

Dotaz:

Poslední dobou mě po vyndání čoček oko pálí a zvýrazní se mi v něm žilky. Někde jsem četla, že toto pálení odstraní fialové Visine noční. Je to pravda?

Odpověď:

Napřed se nechte řádně vyšetřit abyste předešla možným komplikacím. Visine jsou kapky, které jenom stahují cévy a vyšují oko, neřeší žádný problém.

Dotaz:

Nosim uz nekolik let kontaktni cocky, posledni dobou mi prijde ze mam oci vice zarudle a protkane zilkami. Vetsinou nejake problemy s tim ze mam cocku v oku nepocituji. Zkusil jsem pres vikend cocky vysadit a pouzival opthalmo-septonex mast na noc + kapky pres den a situace se zda se zlepsila, ale po nasazeni noveho paru, mi prijde ze jsem na tom stejne jako predtim. Muzete mi nejak poradit?

Odpověď:

Navštivte svého kontaktologa, aby Vás řádně vyšetřil a vyloučil nějakou počínající komplikaci. Jinak doporučuji změnu na čočky s kratší dobou výměny a lepším průnikem pro kyslík.

Dotaz:

Dobrý den, do minulého týdne jsem nosil obyčejné kontaktní čočky Acuvue Advance with Hydraclear. S temito čočkami jsem ale nebyl spokojen, protože trpím astigmatismem a tak jsem si nechal předepsat nové Acueve Advance for Astigmatism (levé oko D -1,75 cyl -0,75 pravé oko D -1,75 cyl -1,25) Čekal jsem daleko ostřejší vidění, ale není tomu tak. Řekl bych že je dokonce horší než s obyčejnými. Dnes jsem si všiml, že čočky mají po stranách rysky a napadlo mě, jestli není potřeba tyto čočky nasazovat v určitém směru. Bohužel ale nemám příbalový leták kde bych se to jistě dočet a tak se obracím na Vás. Děkuji Jan Majdloch

Odpověď:

Torické čočky (čočky ke korekci astigmatizmu) jsou konstruovány tak, aby se samy centrovaly a pak se v dané poloze aktivně udržovaly. Značky jsou pro kontaktologa, aby určil správnou polohu a případně přizpůsobil směr osy cylindru. pokud s čočkami dobře nevidíte, pak je potřeba vyzkoušet zda odpovídá dioptrická hodnota.

Dotaz:

Dobrý den, začala jsem používat čočky Pure Vision, ale tyto čočky mě škrábou v oku, jakoby na okrajích. Nepomáhá ani opakované čištění. Předtím, jsem používala čočky Softlens Comfort. V nich jsem měla zase pocit vysychání. Jsem z toho nešťastná, protože v čočky Pure Vision jsem vkládala velké naděje. Chtěla bych se zeptat, v čem může být problém.

Odpověď:

Vyzkoušejte jiný typ ze silikonhydrogelu, je jich na našem trhu již dost.

Dotaz:

Mám na Vás jeden dotaz,který mě delší dobu trápí.Nosím 14ti denní měkké kontaktní čočky a při čtení se mi obraz nepříjemně rozmazává.Je to normální nebo popř. dá se s tím něco dělat?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Záleží na Vašem věku, nepotřebujete-li addiční korekci na blízko, jsou asi čočky příliš silné. Jistě by bylo vhodné přeměření Vaší refrakce a případně změna dioptrií nebo typu čočky.

Dotaz:

Po nasazení čoček se samovolně posouvají v oku směrem pod horní víčko a občas je nutné je stáhnout směrem dolů.Při pohledu dolů vidím rozmazaně.

Odpověď:

Čočky jsou volné, je nutno zvolit těsnější.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky prvním týdnem, jsou fajn, oči mě nepálí, nečervenají, nic, ale stává se mi, že mi čočka z oka sjíždí, sjíždí mi ze zorniček, z duhovky, teď nevím přesný název, z toho, co má někdo v oku hnědé, někdo modré, zelené...snad to chápete, sjíždí mi dolů do bělma a nepříjemně to cítím. Dá se s tím něco dělat?

Odpověď:

Čočky jsou příliš volné, je nutno je vyměnit za těsnější typ. Napřed si však zkontrolujte zda čočky nenasazujete naruby.

Dotaz:

Dobrý den, prosím vás o radu. Již dlouhou dobu nosím měsíční Focus Visitint. Protože však mám vždy na konci dne pocit sucha v očích, rozhodla jsem se vyzkoušet Acuvue Advance. Už při prvním nasazení u kontaktologa došlo k zajímavému jevu: asi minutu jsem viděla naprosto rozmazaně. Dle kontaktologa byl problém v tom, že jsem si těsně předtím vyndala z očí \"Focusky\" a oči si musely chvíli zvykat. Bohužel, není tomu tak. Problém se dostaví, kdykoli si Acuvue nasadím, dokonce i hned po ránu, takže o přeostřování nejde. Může být zakopaný pes třeba v hodnotě zakřivení? (Focus 8,9, Acuvue 8,8)? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Problém skutečně může být v zakřivení a přizpůsobění čočky a slzného filmu mezi čočkou a rohovkou. Vyzkoušejte jiný rozměr a provnejte.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky ACUVUE Advance na denní nošení pod dobu 2 týdnů. Už po druhé jsem je musela po pár dnech vyhodit, protože jsme dostala zánět spojivek. Doktorka říká, že je to způsobeno bakteriemi ze vzduchu, ale já jsme nikdy předtím se záněty problémy neměla. Může to mít nějakou souvislost s mojí alergií na pyl a prach nebo je to nějaká nesnšenlivost na čočky?

Odpověď:

Může se jednat o celou řadu problémů, od gigantopapilární conjuktivitidy , o které jsme zde již mnohokrát hovořili, přes nedoléčený jiný zánět spojivek až alergii o které sama píšete. Každopádně nezbytné je řádné vyšetření, kontrola jak čočky sedí na oku atd. Pokud se prokáže nějaké spojivkové enomocnění je nutno na dobu do vyléčení čočky vysadit.

Dotaz:

Dobry den, nosim cocky Frequency 55 Aspheric pohodlne jiz 1 rok a dva mesice. Kdyz jsem si chtela vzit novy par cocek, vyndala jsem opatrne pravou cocku z obalu a nasadila ji do oka, zacala me skrabat. Zkusila jsem ji nekolikrat umyt v roztoku, ocistit, ale nic nepomohlo. Leva sedi perfektne. Nevite v cem by mohl byt problem, kdyz tyto cocky jiz dele pouzivam? Dekuji moc za radu.

Odpověď:

Čočka může být mikroskopicky poškozena. Vyměňte ji.

Dotaz:

Nosila jsem KČ switch a vcelku jsem s nimi byla spokojená, jen k večeru jsem měla pocit sucha. Nyní jsem si koupila jednodenní Focus dailies - visitint. a pocit sucha jsem měla už třeba po 3 hodinách, i když jsem si kapala zvlhčovač. Můžete mi poradit ty nejlepší čočky měsíční, aby mi tak nevysychali?Velice mě překvapily ty jednodenní čočky svou nepohodlností.Je \"vina\" na mé straně??

Odpověď:

Jednoznačnou radu v tomto směru Vám skutečně nemohu dát. Každému vyhovuje jiný typ a tak nutno si vyzkout to co Vám bude nejlépe vyhovovat. Zkuste napře nějaké silikonhydrogelové.

Dotaz:

dobrý den, nosim uz 4 roky kontaktni čočky a nikdy jsem nemela potíže.Od prosince minulého roku jsem byla 4x léčena na zanět v oku. Projevovalo se to žlutýma ložiskama, vypadalo to jako hnis. Vyšetřeni u lékaře probíhalo vždy stejně. Krátce se podíval do oka napsal kapky jako Azulen, Floxal,Matrixol. Po léčbě se to zlepšilo, ale nikdy to nebylo bez hlenu. Ted jsem byla u jiného lékaře, který mi udělal testy na vysychání oči, co se tyče diagnozy, mám prý chronický zánět tukových žláz horního vícka a nedá se to prý léčit. Doporučil mi kapky na zvlhčovaní oči Artelac. Znamenáto pro mě, že už nebudu smět nosit kontaktní čočky? a že budu muset chodit do konce života s hnisajícíma očima? Nechce se mi věřit, že se s tím nedá nic dělat. Ještě napíšu přesně diagnozu, kterou mi napsal. Meibomitis chron. se sy suchého oka, prosím vás o odpověd. Děkuji s pozdravem Nitrova Ivana

Odpověď:

Některá onemocnění postihující drobné mazové žlázky mohou skutečně být velice chronické a jejich léčba může být svízelná. Při správném postupu však je možno obtíže výrazně zlepšit i vyléčit a vrátit se k nošení čoček.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 326 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1166 x

Celkem odpovědí: 1678