Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

ČKS: Pravidelné kontroly u kontaktologa jsou nezbytné

česká kontaktologická společnost

Česká kontaktologická společnost upozorňuje, že pravidelné kontroly u kontaktologa (oftalmologa nebo optometristy) jsou pro zdravé nošení kontaktních čoček nezbytné.

Význam pravidelných kontrol a odborné aplikace v bodech:

Rohovka je unikátní a zároveň nejcitlivější tkáň lidského těla. Je bezcévná a průhledná a v současné době neexistuje její rovnocenná náhrada.


Kontaktní čočky nejsou univerzální. Mají své tvarové, materiálové a optické parametry. Rovněž lidské oko není univerzální. I ono má určité parametry, kterým vyhovuje pouze určitá kontaktní čočka. Při výběru čoček a jejich doporučení je vždy třeba zohlednit individualitu klienta a jeho potřeby.


Kontaktní čočky jsou vyráběny z různých materiálů, na některé z nich může mít klient alergii.


Se zdravým nošením kontaktních čoček je spojena celá řada pravidel a hygienických návyků, které si musí nositel osvojit a které mu musí být předem dobře vysvětleny. Klient proto musí být prakticky zacvičen v manipulaci s kontaktními čočkami a řádně poučen o péči o čočky, včetně prostředků k tomu určených.


Nevhodné nošení kontaktních čoček, ale i zpočátku subjektivně nekomplikované nošení bez pravidelných kontrol, může způsobovat komplikace, a to i velmi závažné. Jejich léčení může být zdlouhavé, nepříjemné, časově i finančně náročné. V konečném důsledku dokonce i zdravotně a zrakově nenapravitelné.


Kontaktolog, při pravidelných kontrolách, může odhalit příznaky začínajících problémů, které by mohly v budoucnu vyústit v závažné zdravotní důsledky. Pokud jsou tyto počínající problémy včas podchyceny, lze je zpravidla bez větších problémů zaléčit. I proto doporučujeme pravidelné oční kontroly 1-2x do roka.


Většina komplikací spojená s nošením kontaktních čoček vzniká v důsledku neznalosti nebo nedodržení doporučených pravidel.

Při dodržování zásad zdravého nošení jsou kontaktní čočky spolu s brýlemi vhodným, pohodlným a zároveň neinvazivním řešením korekce refrakční vady.

K článku nejsou zatím žádné komentáře.

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 299 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 175 x
Měsíční kontaktní čočky 1071 x

Celkem odpovědí: 1545