Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Jak vybrat kontaktní čočky

Úvodem je nutné říci, že nákup kontaktních čoček bez předchozího vyšetření, zácviku a rad odborníka znamená hazardování se zdravím oka. Kontaktní čočka je cizím tělesem v oku a ke zdravému a bezpečnému nošení je třeba speciálními přístroji zkontrolovat vhodnost čočky pro konkrétní oko. Pokud se vám zalíbí jakýkoliv nový model kontaktních čoček s podobnými parametry nebo vám jej doporučí váš známý, není zaručeno, že vám bude také vyhovovat nebo při nejhorším, že vám nepoškodí oko. Jakékoliv další kontaktní čočky je třeba VŽDY vyzkoušet u očního odborníka.

Perioda výměny kontaktních čoček

Perioda výměny

Prvním zamyšlením při výběru vhodných kontaktních čoček by mělo být, jak často a při jakých příležitostech chci kontaktní čočky používat. Od odpovědi této otázky se pak dále odvíjí další výběr kontaktních čoček, hlavně kvůli délce doby a četnosti nošení kontaktních čoček.

Jednodenní kontaktní čočky

Jsou to denní čočky s plánovanou dobou výměny jeden den, tzn., že se nosí jen jeden den přes den a večer se vyhodí. Jsou nejzdravější variantou nošení kontaktních čoček. Za jeden den nošení se na čočce nestihnou utvořit bílkovinné usazeniny, které mohou být příčinou nejen mechanického podráždění oka, ale také zánětu spojivky až vypěstování si nesnášenlivosti čočky v oku. Proto jsou také velmi vhodné pro alergiky.

Jednodenní čočky jsou nejvhodnější v případě, že čočky nechcete nosit každý den, spíše nárazově na sport, nějakou společenskou akci nebo na dovolenou.

Největší výhodou denních čoček je také to, že nepotřebují žádnou dodatkovou péči. Prostě je jen nasadíte a pak vyhodíte, nemusí se ukládat do roztoku a každodenně se čistit.

Dvoutýdenní kontaktní čočky

Jsou to denní čočky s plánovanou výměnou 14 dní, tzn., že se nosí přes den 14 dní a na noc se ukládají do roztoku. Jsou také zdravější variantou, protože jsou v oku kratší dobu.

2 týdenní čočky jsou vhodné jak pro neustálé nošení kontaktních čoček, tak pro příležitostné používání a střídání s brýlemi.

Některé modely se po schválení odborníkem dají nosit nejen přes den, ale také kontinuálně, tzn. v kuse bez vyjímání z oka přes den i noc, ale doba jejich nošení se tím zkracuje na polovinu, tedy týden.

Měsíční kontaktní čočky

Jsou to denní čočky s plánovanou výměnou 30 dní, tzn., že se nosí přes den 30 dní a na noc se ukládají do roztoku.

Měsíční čočky jsou vhodné jak pro neustálé nošení kontaktních čoček, tak pro nošení s doplňkovým používáním brýlí nebo pro střídání s brýlemi.

Také zde jsou některé modely, které se po schválení odborníkem dají nosit přes den i v noci nepřetržitě 30 dní v kuse nebo se s některými modely dá občas přespat.

Materiál

Materiál

Materiál kontaktní čočky je tou nejdůležitější vlastností čočky. Materiál ukazuje, jak je čočka pohodlná, pružná a zdravá pro používání a často je rozhodující záležitostí pro vhodnost konkrétnímu nositeli. Pokud tedy hledáte vhodné kontaktní čočky nebo chcete změnit model, doporučujeme ptát se po modernějších silikon-hydrogelových materiálech.

Dnes jsou měkké kontaktní čočky podle materiálu rozděleny do dvou skupin, které jsou diametrálně odlišné a je u nich sváděn boj mezi obsahem vody a propustností pro kyslík.

Voda: dělá čočku jemnější a pohodlnější
Kyslík: jeho nedostatek je v horších případech příčinou vaskularizace – nevratného prorůstání rudých cévek do rohovky

Hydrogelové kontaktní čočky

Většinou jsou z něj vyrobeny starší kontaktní čočky. Hydrogel má schopnost přitahovat a vázat na sebe vodu, je tzv. hydrofilní. Hydrogelové kontaktní čočky tak mají velmi dobrou povrchovou smáčivost, slzy se rovnoměrně roztírají a vytvářejí pocit vlhké a pohodlné kontaktní čočky. [1]

Voda zde také působí jako přenašeč kyslíku přes kontaktní čočku, a tím je zde bohužel propustnost pro kyslík velice limitována. Oproti silikon-hydrogelům je propustnost velmi nízká (hydrogely cca 20 až 50 Dk/t, silikon-hydrogely cca 100 až 175 Dk/t). [2]

S vyšším obsahem vody klesá hodnota pružnosti, čočka je jemnější a pružnější ale zároveň i křehčí a náchylnější k mechanickému poškození. U vysoce hydratovaných materiálů je ze stejných důvodů nutné zvýšit tloušťku čočky (která ještě více omezuje propustnost kyslíku) pro zachování dostatečné pevnosti. Ionogenní materiál hydrogelů je méně odolný proti usazování především bílkovin na povrch čočky.[3]

Silikon-hydrogelové kontaktní čočky

Silikon je přirozeně vodoodpudivý (hydrofobní) materiál. Velikou potíží pro výrobce bylo provázání hydrofobních silikonových částí s hydrofilními hydrogely. Aby byla zajištěna dostatečná povrchová smáčivost nutná k pohodlnému používání, opatřuje se výsledná čočka povrchovou úpravou nebo se využívají vnitřní zvlhčovací činidla.[4]

Celkový obsah vody v čočce je nižší než u hydrogelů (u hydrogelů cca 55 až 75 %, u silikon-hydrogelů 25 až 50 %).

Silikon významně zvyšuje propustnost materiálu pro kyslík. Silikon-hydrogely jsou kvůli menší smáčivosti více náchylné k usazování tukových depozit.[5]

Dnes již ale existují silikon-hydrogely nejnovější generace, které dokážou propojit všechny skvělé vlastnosti obou materiálů a čočka má tak vysokou propustnost kyslíku i obsah vody.

Kontaktní čočky podle typu korekce

Korekce

Jaké čočky jsou pro vás nejvhodnější z hlediska korekce oční vady, vám samozřejmě poradí váš oční specialista podle toho, co vám naměří na speciálních přístrojích.

Sférické

Tyto kontaktní čočky jsou nejběžnější variantou, korigují krátkozrakost a dalekozrakost. Jsou určeny parametry dioptrie, zakřivení a průměr.

Asférické

Asférické kontaktní čočky jsou obdobou sférických čoček. Jejich plocha však není zakřivena kulovitě do sféry. Dají se jimi korigovat krátkozrakost a dalekozrakost, díky asférickému designu - jinak zakřivené ploše - však také pomáhají zlepšit optické vlastnosti čočky a korigovat lehký astigmatismus nebo počínající presbyopii.

Torické/Astigmatické

Torické, v dnešní době již spíše nazývané astigmatické kontaktní čočky jsou předepsané v případě, že máte astigmatismus. Tyto čočky mají ve dvou kolmých osách různou optickou mohutnost (počet dioptrií) a korigují tzv. cylindr. Právě tento údaj a osy se objevuje na krabičce čoček spolu s dioptrií, zakřivením a průměrem.

Bifokální, Multifokální

Tyto kontaktní čočky korigují presbyopii, oční vadu, která se začíná projevovat až ve zralejším věku horším viděním na blízko. Mají dvě a více dioptrických zón, díky kterým oko může plynule přecházet ze vzdálených předmětů na střední a blízké. K dioptrické hodnotě se u nich uvádí ještě tzv. adice, což je přídavek na blízko ke standardní dioptrii.


Správný výběr čoček tedy není závislý jen na dioptrii, ale i na mnoha dalších faktorech.

Reference:
1., 2., 3., 4., 5. Neomed s.r.o.: www.biofinity.cz. Neomed www.biofinity.cz/co-je-to-silikon-hydrogel.html [2009-10-13]


Přihlášení



Hlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 19 x
3-5x za týden 12 x
každý den 46 x

Celkem odpovědí: 77