Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Ostatní

Dotaz:

"Uvažuji o pořízení kontaktních čoček. V řidičáku mám zápis ""Brýle nutné"". Dostanu při koupi nějaký doklad, který policie uzná?"

Odpověď:

V každém aplikačním středisku byste měla dostat kartičku s potvrzením jaký typ čoček nosíte.

Dotaz:

Měl by jsem na Vás troch zvláštní dotaz. Potřeboval by jsem vědět kdy prof. Wichterle vynalezl kontaktní čočky a jak to pak bylo následně s patentem na tyto čočky. Prý byl prodán do zahraničí. Snad do USA a nebo do Japonska.

Odpověď:

"Prof. Wichterle vynalezl měkké, hydrogelové čočky počátkem šedesátých let. Některé patenty byly skutečně prodány."

Dotaz:

Mohu se dotázat jaký je současný názor pro používání čoček při potápění? A to ve slané - mořské , sladké i "bazenové" vodě. Nenastává problém s jejich používánim "pod potápěčskou maskou" v průběhu ponoru resp. po "strhnutí masky" a zaplavení obličeje vodou? Lze je používat pro delší ponory (několik hodin)? Zmiňují se výrobci třeba o vysledcích klin. zkoušek v těchto podmínkach?

Odpověď:

Používání kontaktních čoček při obytu u moře a při koupání v moři nic nebrání. Samozřejmě, že slaná voda a často menší možnost se plně věnovat péči o KČ může snižovat jejich životnost nebo vést k některým obtížím. Proto doporučujeme používat, pokud možno čočky pro jednodenní použití. Se speciálním činnostmi jsou někdy obtíže a žádný výrobce čoček nedává speciální návod na použití čoček při extrémních situacích. V zásadě však není použití čoček při potápění kontraindikováno. Nunto však doporučit čočky co možná nejkvalitnější s vysokým prostupem pro kyslík (obvykle čočky s vysokým obsahem volné vody a velmi tenké). Čočky by měly být ve velmi dobrém stavu, dobře udržované. V žádném případě by neměl potápěč používat neozkoušený typ. Čočku je nutno nasadit vždy nejméně hodinu před výkonem, aby nedošlo v jeho průběhu k nějaké nepohodě. Složení plynu pod maskou nehraje podstatnou roli, protože musí vždy mít dostatečný parciální tlak kyslíku pro dýchání a ten je vhodný i pro rohovku. Při zaplavení obličeje vodou po stržení masky nehrozí větší nebezpečí vyplvení čočky než při běžním skoku do vody. Závěrem je tedy nutno zdůraznit použití kvalitní a dobře udržované čočky, na kterou je uživatel zvyklý osvědčila se mu. Musí ji mít nasazenu alespoň hodinu před výkonem.

Dotaz:

Na obou ocich mam cca -0,5 diopt., za jasneho a slunecneho pocasi vidim i bez bryli celkem dobre, ale jakmile se stmiva, ci v zimnich mesicich, kdy je sero i pres den se mi videni do dalky velice zhorsi. Existuje nejake reseni, napr. noseni kontaktnich cocek (s brylemi se mi videni za sera nezlepsilo).

Odpověď:

Při nekorigované krátkozrakosti se obvykle pocity špatného vidění za šera výrazně zhoršují. Nošení KČ by mohlo při správné korekci Váš problém vyřešit, ale stejně tak i správná brýlová korekce by měla přinést výsledky.

Dotaz:

Nosím pravidelně měsíční kontaktní čočky a potřebuji nové změření dioptrií pro náhradní brýle. Jak dlouho před měřením musím mít kontaktní čočky sundány?

Odpověď:

V den, kdy se provádí měření refrakce a korekce by neměly být nasazeny čočky.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat na možný příspěvek VZP na kontaktní čočky.Do této doby jsem nosila brýle, ale má lékařka mi doporučila kontaktní čočky, vzhledem k velké mu rozdílu mezi očima. Na levém oku mám 5.5 a na pravém 2.5. Bylo mi řečeno, že v tomto případě pojišťovna něco přispívá. Uvažuji o čočkách Surevue, vyměnitelných po 1 měsíci. Jejich normální cena je 2285 Kč za balení na půl roku.

Odpověď:

Bohužel pojišťovna přispívá pouze na čočky při dioptrických vadách nad 10D. Jedinou možností je podat žádost o úhradu reviznímu lékaři, ale ani v takovém případě Vám nedávám velkou šanci navíc čočky Surevue nejsou v číselníku VZP.

Dotaz:

Chtěla bych se Vás zeptat, jaká je záruka na kontaktní čočky. Mám čočky typu BAUSCH&LOMB, které mají životnost 1/2 roku.

Odpověď:

Tak jak vyplývá ze současných právních norem je záruka na každé zboží nejméně půl roku. U kontaktních čoček je však mnohdy problém s určením oprávněnosti reklamace, zvláště pokud se jedná o mechanické poškození, v takovém případě záleží jen na kontaktologovi, který Vám čočky prodává.

Dotaz:

Mohou se nosit kontaktní čočky do solária?

Odpověď:

Ano, není důvod je krátkou dobu v soláriu strávenou čočky vyndavat.

Dotaz:

Mohu nosit měkké kontaktní čočky do sauny? Mám čočky Actifresh 400 s obsahem 75 % vody. (Kontaktní čočky Actifresh mají obsah vody 73%. pozn. Správce)

Odpověď:

V sauně může materiál čočky, a to od jejího povrchu, nadměrně osychat. Čočky se mohou dehydrovat, čímž dojde ke změně jejich tvarových i optických parametrů, a pak mohou v očích dráždit. To je třeba mít na mysli a snažit se častěji a důkladně mrkat, případně použít některý zvlhčovací přípravek na kontaktní čočky. Užívání kontaktních čoček v sauně však nedoporučujeme.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda zdravotní pojišťovny, konkrétně VZP doplácejí tak jako jednou za čas na brýle, také na kontaktní čočky.

Odpověď:

Ano, doplácí ale jen ve speciálních případech a při vyšší refrakci než + - 10,0 D.

Dotaz:

Mým problémem je astigmatismus +3 dioptrie s osou 90 stupňů, brýle mi nevyhovují. Kontaktní čočky jsem nosila již před 10 lety a byla jsem s nimi velmi spokojena, ale v té době ještě nebyly na takové úrovni a měly špatný vliv na oční rohovku. Jaké by bylo vaše doporučení v mém případě v souvislosti s kontaktními čočkami. Děkuji za Váš odborný názor.

Odpověď:

Od té doby se na našem trhu objevilo velké množství nových typů čoček, které navíc procházejí dalším vývojem a tak každým rokem některá z firem přinese další novinku. Pro Vás je nyní na trhu několik typů torických čoček, které Vás jistě uspokojí, je jen nutné navštívit některé specializované aplikační středisko.

Dotaz:

Jaký typ čoček je vhodný k nošení ve vysokých teplotách - např. v létě u moře ?

Odpověď:

Máte-li na mysli pouze vysoké teploty kolem 30°C není potřeba vybírat žádné zvláštní čočky. K moři bych doporučoval jednodenní čočky, pro možnost znečištění pískem i slanou vodou. Do extrémních teplot např. v hutích apod, je nutno však velmi pečlivě vybírat pokud vůbec doporučíme čočky v takovém prostředí nosit.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 297 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 175 x
Měsíční kontaktní čočky 1059 x

Celkem odpovědí: 1531