Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Ostatní

Dotaz:

Již téměř deset jsem používala kontaktní čočky firmy Johnson - SUREVUE - měsíční. Byla jsem s nimi spokojená, ale v posledním půl roce se mi velmi často stávalo, že mi čočka velmi špatně přilhnula k oku, také se mi dostala pod vrchní víčko, při lehkém promnutí oka mi vypadla. Nevím, zda to byla jen nějaké vadné série nebo zda mám zvolit jinou značku?

Odpověď:

Obtíže Vámi popisované ukazují na příliš volnou čočky ( nebo čočky nasazenou naruby). Změnu bych doporučoval směrem ke kratší době výměny čoček.

Dotaz:

Nosím naprosto bez problémů Focus - měsíční. Můžu si je nechat při porodu? Bez problémů snáším tyto čočky 12-14 hodin denně, takže bych věřila, že by to šlo. Mám -5,5 a -5 D, je to už příliš vysoké číslo a hrozí poškození sítnice? Moje oční dr. říká, že oko je v pořádku - jen blbě vidím :-)

Odpověď:

Vaše refrakční vada není nijak mimořádně vysoká. Riziko poškození sítnice při porodu hrozí u vysoké krátkozrakosti s poškozením sítnice ( což není Váš případ). Ve Vašem případě pokud byl konstatován normální nález na sítnici pak je možné rodit přirozenou cestou, což je jistě nejlepší způsob porodu. Kontaktní čočky bych však doporučoval na porod vyjmout.

Dotaz:

Dobrý den, první aplikace čoček mě stála u nejmenované firmy 660kč. Požádal jsem dotyčnou lékařku, aby mi sdělila rozměry mých očí, abych je znal pro příští nákup čoček. Ta mi však řekla, že rozměry znát nepotřebuji, poněvadž si budu chodit kupovat čočky do jejich firmy, kde mi vystavili kartu, a také proto, abych si nechodil kupovat čočky ke konkurenci. Ptám se Vás proto, zda má právo mi tyto informace zamlčet. Její postup mi jako budoucímu lékaři přijde hrubě neetický. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Martin Černý

Odpověď:

Cena první aplikace se obvykle v závislosti na různých okolnostech pohybuje v Praze a okolí mezi 400 -800 Kč. Samozřejmě, že máte právo znát výsledky Vašeho vyšetření. Čočky si můžete koupit především na základě udajů na balení čoček. Na druhou stranu je od našich klientů nesolidní pokud absolvují první vyšetření, které zabere dost času a je nákladné a čočky pak chodí kupovat jinam. Správný postup solidních kontaktlogů je neprodat čočky novému klientovi bez řádného vyšetření, chrání tak sebe i klienta před nepoctivými prodejci a především chrání klientovo zdraví.

Dotaz:

Dobrý den, rád bych se zeptal na 1 věc. Rozhodl jsem se přejít z 3 měsíčních kontaktních čoček (Bausch & Lomb Optima FW) na měsíční. Moje oční lékařka mně dala zkušební čočky CIBA Vision Focus Visint. Rádius rohovky mám 9,00 a stejný měly moje předchozí čočky. Nynější zkušební mají rádius 8,90. Nemůže vadit když mají čočky rádius o tu 1/10 méně? Když jsem se díval na druhy kontaktních čoček na tomto serveru, viděl jsem, že měsíční čočky mají rádius buď 8,90, nebo 9,10. Rovných 9 nemají žádné. Děkuji, Ondřej Chrpa.

Odpověď:

Radius zakřivení přední plochy rohovky a zadní plochy čočky nikdy spolu přesně nekorespondují. Navíc radius vnitřní plochy čočky není jen jeden, ale vnitřní plocha čočky je konstruována z několika zakřivení. Proto u každého typu čočky je nutno si vyhovující zakřiveníé vyzkoušet. To také umožňuje vyrábět čočky většinou jen ve dvou nebo třech rozměrech.

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může mít nějaký vliv užívání antikoncepce Cilest 3*21 tbl. na zvyšování diptrií? Antikoncepci jsem začala užívat v 16 letech a od té doby se mi zvyšuje krátkozrakost. Začala jsem na pr.oko - nic, na levé -0,5. Dnes: pravé oko -3,25 , levé oko -3,75. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Antikoncepce může někdy dělat spojivkové obtíže a způsobovat menší snášenlivost čoček. Na rozvoj dioptrií nemá žádný vliv, nárust je ve vašem případě odpovídá vývoji krátkozrakosti ve Vašem věku.

Dotaz:

Dobrý den. Nosím čočky Focus Toric s cylindrem -2,5D na 1 měsíc. 1) Není nějaká alternativa pro denní výměnu? 2) Jaký je důvod, proč na trhu nejsou čočky s větším cyl. (mám změřeno -4,5D)? s pozdravem Janovský

Odpověď:

Stejná firma má na trhu i jednodenní torické kontaktní čočky. U měkkých čoček je hodnota cylindrických dioptrií omezena technologií výroby a materiálem. Vyšší dioptrie je potom možno korigovat pouze tvrdými čočkami resp. čočkami RGP.

Dotaz:

"Protoze mam radu dotazu na pouzivani cocek -mohu se dotazat jaky je soucasny nazor pro pouzivani cocek pri potapeni? A to ve slane - morske , sladke i ""bazenove"" vode. Nenastava problem s jejich pouzivanim ""pod pot. maskou"" v prubehu ponoru resp. po ""strhnuti masky"" a zaplaveni obliceje vodou? Lze je pouzivat pro delsi ponory (nekolik hodin)? Zminuji se vyrobci treba o vysledcich klin. zkousek v techto podminkach? Jsou z tohoto pohledu nektere cocky vice ci mene vhodne? Nenastava problem v pripade pouziti NITROXu (az 40% kysliku, zbytek 60%) nebo TRIMIXu (malo % kysliku a dusiku - vice helia)."

Odpověď:

"Používání kontaktních čoček při pobytu u moře a při koupání v moři nic nebrání. Samozřejmě, že slaná voda a často menší možnost se plně věnovat péči o KČ může snižovat jejich životnost nebo vést k některým obtížím. Proto doporučujeme používat, pokud možno čočky pro jednodenní použití.Se speciálním činnostmi jsou někdy obtíže a žádný výrobce čoček nedává speciální návod na použití čoček při extrémních situací. V zásadě však není použití čoček při potápění kontraindikováno. Nutno však doporučit čočky co možná nejkvalitnější s vysokým prostupem pro kyslík (obvykle čočky s vysokým obsahem volné vody a velmi tenké). Čočky by měly být ve velmi dobrém stavu, dobře udržované. V žádném případě by neměl potápěč používat neozkoušený typ. Čočku je nutno nasadit vždy nejméně hodinu před výkonem, aby nedošlo v jeho průběhu k nějaké nepohodě. Složení plynu pod maskou nehraje podstatnou roli, protože musí vždy mít dostatečný parciální tlak kyslíku pro dýchání a ten je vhodný i pro rohovku. Při zaplavení obličeje vodou po stržení masky nehrozí větší nebezpečí vyplavení čočky než při běžném skoku do vody. Závěrem je tedy nutno zdůraznit použití kvalitní a dobře udržované čočky, na kterou je uživatel zvyklý osvědčila se mu. Musí ji mít nasazenu alespoň hodinu před výkonem."

Dotaz:

Intenzivně se věnuji horolezectvi a již tři roky při něm používám kontaktní čočky (pro denní nošení). Bohužel občasná nemožnost jejich sundání mi brání v jejich trvalému nošení (bivaky, mráz atd.). Proto prosím o radu, jaký typ čoček mám zvolit, případně od kterého výrobce.

Odpověď:

Pro Váš sport jsou ideální jednodenní čočky. Především bych Vám však doporučoval řádnou konzultaci se zkušeným kontaktologem, který Vám doporučí nejvhodnější postup.

Dotaz:

Jsem zaměstnán na pracovišti stáčení kapalného čpavku, chtěl bych se zeptat zda-li to nebude vadit oku při použití kontaktních čoček.

Odpověď:

Pro pracoviště s agresivními výpary nejsou čočky vhodné. Jednak se mohou látky dostat do struktury čočky a pak oko dráždit, jedna se výrazně snižuje životnost čoček. Nevím jaké standardní ochranné pomůcky používáte, ale používání čoček v práci pro Vás asi nebude nejvhodnější.

Dotaz:

Chtela bych se Vas zeptat, kde je mozne sehnat stenopeickou kontaktní čočku.

Odpověď:

V každém aplikačním středisku kde mají barevné čočky.

Dotaz:

"Jsem krátkozraký mám poměrně hodně dioptrií (téměř pět na obou očích, po skleroplastice. Hraji závodně florbal a rozhodl jsem se že bych si chtěl pořídit kontaktní čočky. Chtěl bych takové, které bych nosil při sportování.V ""normálním"" životě chci zůstat u brýlí. Mohu i přes tak hodně dioptrií kontaktní čočky nosit,a pokud ano existují takové které by vyhovovaly mým požadavkům?"

Odpověď:

Dioptrie mezi 3 a 5 jsou nejběžnější sílou korekce. Pro jakýkoliv sport jsou čočky podstatně vhodnější než brýle. Vhodný typ je možno vybrat až po vyšetření a konzultaci.

Dotaz:

Prosim o informaci, jak je to s pouzivanym KC pri dlouhych cestach letadlem, napr. zaoceanskych, vzhledem k suchemu vzduchu a unave.

Odpověď:

Jste-li na Vaše čočky zvyklý a nemáte s nimi žádné obtíže nemusíte mít žádné obavy a čočky můžete normálně použít. Pokud máte čočky, které lze použít i ve flexiblním režimu nošení můete v nich i přespat.

Dotaz:

"Zajímalo by mě, zdali existují "sluneční" kontaktní čočky (jako náhrada za sluneční brýle)???"

Odpověď:

Existuje celá řada barevných čoček, prakticky všichni výrobci deklarují přítomnost UV filtru v KČ. V současné době se skutečně sluneční čočky prakticky neužívají. Dříve jsme zkoušeli do hněda zabarvené čočky jako sluneční, ale jejich užívání nepřinášelo požadovaný komfort.

Dotaz:

"Nosim cocky jiz asi pet let a v soucasne dobe jsem presla na Focus Night&Day. Trpim ale silnou alergii a doktor mi doporucil prejit zase na "jenom" denni noseni cocek. Mam spotrebovany jenom zkusebni par. Je mozne provest vymenu a doplatit cenovy rozdil? Prodejce mi dela problemy. Plati standardni zaruka 1/2 roku pri neskpokojenosti s vyrobkem?"

Odpověď:

Čočky pro kontinuální nošení nejsou v žádném případě vhodné pro alergiky, obzvláště v období pylové aktivity. Nejsem odborník na obchodní právo, ale myslím si, že pokud je výrobek v pořádku není pouhá nespokojenost s vybraným zbožím dostatečným důvodem k reklamaci, ale mohu se v totmo bodě mýlit. Hlavní chyb byla již při výběru tohoto typu čočky, který pro Vás není vhodný. Pokud již tyto čočky máte je možno je spotřebovat v zimních měsících, kdy jsou v klidu Vaše alergeny.

Dotaz:

Zajímalo by mě, kolik je v naší zemi pacientů,kteří nosí tvrdé kont.čočky

Odpověď:

Bohužel chybí přesné statistické údaje, které by umožnily odpovědět. Ve světě se tvrdé čočky již praktickY nepoužívají, u nás je velmi málo lidí ve speciálních indikacích používá tvrdé čočky, pouze jedna laboratoř v ČR se zabývá jejich výrobou a aplikací. Většinou se dnech ve smyslu tvrdých čoček hovoří o tzv RGP (rigid gas permeable) tedy plynopropustné tvarově stálé čočky. Ve světě zaujímají kolem 5% trhu u nás počet nositelů pravděpodobně nedosahuje ani 1%.

Dotaz:

Chystame se s partnerkou na rocni cestu kolem sveta. Budeme se pohybovat ve vsech klimatickych pasem, od tropickeho pralesa po sedmitisicove vrcholky hor. Jelikoz partnerka nosi kontaktni cocky, nevi, jaky typ by byl pro toto cestovani nejvhodnejsi.

Odpověď:

Pravděpodobně bych se přiklonil k čočkám s nejmenší nutností péče, tedy k jednodenním čočkám, ke kterým nepotřebujete žádná pouzdra roztoky ani jiné.

Dotaz:

Můžete mi prosím poradit,zda je možné s KČ opalování v soláriu, nebo je lepší KČ před opalováním vyjmout.

Odpověď:

Většina moderních kontaktních čoček obsahuje UV filtr. Opalování s kontaktními čočkami není zásadně nebezpeční, jiný problém může vyvolat pobyt v malém uzavřeném prostoru a případné dodatečné infrazářiče. Obecně lze říci že opalování s kontaktními čočkami v soláriu nepředstavuje nebezpečí pro oko.

Dotaz:

Mám problémy při plavání v bazénu s nasazenými kontaktními čočkami, přitom jsem někde četl, že tyto čočky mají naopak chránit proti chlóru. Jaké čočky bych měl případně zvolit, aby byly problémy při plavání co nejmenší?

Odpověď:

Chlór ve vodě pálí do očí každého. Míra citlivosti je však různá. Hydrogelové kontaktní čočky před chlórem nechrání. Chlór rozpuštěný ve vodě se dostane do materiálu čočky a dráždí. Abychom mohli zodpovědně poradit, jaké čočky zvolit, potřebovali bychom více informací o pacientovi, tj. v jakém režimu čočky nosí a kolik času v čočkách stráví při plavání (plave zavodně, tj. velmi často a dlouho během tréninku ?). Obecně lze doporučit používaní ochranných brýlí, pokud plave často, pak používat čočky pouze pro plavání a vyměňovat je. Pokud neplave často a doba nasazení nebude příliš dlouhá, lze doporučit čočky s nižším obsahem vody (HEMA).

Dotaz:

Mohu dostat pokutu, když řídím s čočkami a mám v řidičském průkaze - brýle nutné. Stačí jen potvrzení, že nosím čočky?

Odpověď:

Potvrzení o nošení kontaktních čoček by mělo stačit, jako věrohodné potvrzení používání korekce zraku.

Dotaz:

Je mi 17 let a mám 12,5 dioptrií.Zajímalo by mě,jestli mám nárok na hrazení kontaktních čoček pojišťovnou.

Odpověď:

Podle současných předpisů zdravotních pojišťoven, máte nárok na předpis čoček jednou ročně pokud máte více než 10 D. Hrazena je ovšem cena nejlevnějších čoček, která je regulována MF a stanovena VZP. Tato cena nedosahuje ceny většiny čoček na trhu, mezi hrazenými výkony není aplikace čočky.

Dotaz:

Zajímalo by mne zda jsou k řízení auta lepší brýle nebo kontaktní čočky? Ještě jsem je nikdy neměla.

Odpověď:

Pro řízení auta jsou výhodnější kontaktní čočky, které neomezují zorné pole a lze k nim použít i sluneční brýle. Nutno však používat čočky vyzkoušené a nenasazovat je těsně před jízdou.

Dotaz:

Od kolika let se mohou kontaktní čočky nosit?

Odpověď:

Věk nositelů kontaktních čoček není omezen ani směrem dolů, ani nahoru. V případě nutnosti používají kontaktní čočky již kojenci.

Dotaz:

"Mám astigmatismus, cylindr 8, "keratokonus". Nosím tvrdé kontaktní čočky, které mi aplikují v Praze (Benooptik). Doba dodání nových čoček je příliš dlouhá a v případě ztráty vzniká problém. Rovně ž jejich cena je dosti vysoká ca. 6000 Kč/ks. Existuje ještě jiná firma v ČR zabývající se touto činností? Jaké jsou jiné možnosti (operace, měkké kont.čočky, brýle)?"

Odpověď:

U keratokonu je aplikace měkkých čoček velmi problematická, zvláště když je tak vysoký cylindr jaký máte vy. Tvrdé čočky jsou velmi dobrým řešení, jejich vysoká cena je vynahrazena dlouhou životností. Levněji tyto čočky asi nepořídíte. V případě postupujícího keratokonu je nutná operace - keratoplastika ( transplantace rohovky).

Dotaz:

Chtěla bych vědět jestli můžu kontaktní čočky, konkrétně Acuvue2 používat do vody př. do bazénu.

Odpověď:

Prakticky všechny čočky je možno používat v bazénu. Pouze pokud chodíte plavat denně, je vhodné používat pro plavání zvláštní pár, protože chlorovaná voda může čočkám zkrátit životnost.

Dotaz:

Již cca 20 let nosím kontaktní čočky TTC -3,25/8,4/14,0. Tyto kontaktní čočky mi donedávna částečně korigovaly mou oční vadu Keratokonus. V posledních letech je však tento druh čoček tenčí a tím i horší korekce zraku. Dodal bych k tomu, že zkusím-li si nasadit několik let starou čočku, která je zřetelně ještě s větší tloušťkou stěny, koriguje mi zřejmě více rohovku a vidění je výrazně lepší. Prosím tímto o radu: Dá se v současnosti sehnat ještě tento starší (tvrdší a silnější) druh čoček, případně jakýkoliv jiný druh současných dostupných?

Odpověď:

Bohužel tyto čočky se již nevyrábí, tyto čočky na Keratokonus působily i tvojí tloušťkou. Dnes je možno je nahradit prakticky pouze tvrdými čočkami, jejich aplikací se zabývá jen několik málo očních optik, např. v Praze je to Beno optik.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 325 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1166 x

Celkem odpovědí: 1677