Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Ostatní

Dotaz:

Dobry den,jiz asi dva roky pouzivam kontaktni cocky,temer denne,zacinal jsem s Acuvue a nyni mam O2 Optix nebo Proclear,vsechno mesicni typy.Chci se zeptat jake je riziko vaskularizace rohovky pri kazdodennim noseni a zda je nutne stridat cocky s brylema?Dale by me zajimalo jak casto je vhodne menit pouzdro na cocky a jak provadet jeho radnou desinfekci,je vhodne jej vyvarovat a pak desinfikovat trochou roztoku nebo se musi vyhodit a zakoupit nove?Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Rohovková vaskularizace vzniká převážně při přenášení čoček,nedodržené hygieně nebo časté přespávání čoček.Určitě byste měl nosit čočky v kombinaci s brýlemi.Pouzdro na čočky je nutně měnit každé 3měsíce za nové.

Dotaz:

Používám kontaktní čočky Surevue a na obali je uvedeno,že jsou s UV filtrem. Zajímalo by mě,jak velky je zmíněný UV filtr a zda mi může v létě nahradit sluneční brýle.

Odpověď:

Ve většině moderních čoček je obsažen UV filtr, sluneční brýle však nenahradí, protože neomezuje viditelné světlo, tedy proti oslnění nefunguje. Navíc čočka pokrývá jen poměrně malou plochu předního segmentu oka ( i když tu nejdůležitější) a tak okolní spojivka je exponována. Zváště v místěch s vysokým slunečním svitem, doporučujeme čočky kombinovat i se slunečními brýlemi, případně stínícím štítkem.

Dotaz:

Jaké zakřivení u čoček zn. Acuvue nejlépe odpovídá mému zakřivení oka 7.85? V optice mi prodali 8.5 a u zn. Focus mi zase nabídli 8.6.

Odpověď:

Vnitřní zakřivení čočky se může u každého typu chovat poněkud jinak, a tak nelze tyto hodnoty absolutně srovnávat, je nutno si vždy vybrat ten nejvhodnější u každého typu.

Dotaz:

Dobrý den, nevíte náhodou, kdy budou k dispozici na českém trhu čočky Acuvue Oasys?

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Čočky již jsou na českém trhu.

Dotaz:

chcela by som sa spytat,aky je rozdiel medzi ACUVUE 2 a ACUVUE ADVANCE?Ktoré sú lepsie,alebo ci rozdiel medzi nimi nie je.Pani v optike mi povedala,ze postupne prechadzaju z ACUVUE 2 na ACUVUE ADVANCE,teda ci vlastne sa mi oplati ACUVUE 2 kupit...dakujem velmi pekne :O)

Odpověď:

Rozdil je v materilalu cocek. ACUVUE ADVANCE jsou vyrobene ze silikonhydrogelu, ktery je momentalne nejlepsim materialem pro kontaktni cocky. Vyznacuje se vysokou propustnosti pro kyslik. Muzeme je vrele doporucit.

Dotaz:

Je mi 27 let a nedávno jsem zjistil, že na jednom oku mám -2 dioptrie do dálky. Na druhé oko vidím dobře, takže v normálním životě nepociťuji potřebu nějaké korekce pro slabší oko. Hrozí mi nějaké zhoršení zraku, když nebudu nosit brýle nebo čočky na slabší oko do dálky, když druhé oko zvládá vidět za obě oči? Často mě bolívá hlava, je možné, že to spolu nějak souvisí? Jaký rozdíl mezi dioptriemi očí by byl v mém případě krátkozrakosti ještě v pořádku bez potřeby nějaké korekce?

Odpověď:

Váš rozdíl v dioptriích (anisometropie) je jistou výhodou, kterou oceníte po čtyřicátem roce věku, kdy budete moci číst bez brýlí a zároveň vidět do dálky bez brýli tzv. přirozené monovision. Pokud nebudete Vaši refrakční vadu nyní korigovat, budete jen hůře vidět, ale zhoršení ani zlepšení nedosáhnete. Pro dobré prostorové vidění doporučuji korekci nosit.

Dotaz:

Již 6 let nosím kontaktní čočky Acuvue (Johnson&Johnson).Brýle jsem začala nosit ve 14 letech a postupně se mi zrak zhoršoval až se před 2 lety ustálil na -4,5 dioptrií - čočky. Nyní jsem v 15 týdnu těhotenství a poslední týden se mi zhoršil zrak. Přitom na posledním vyšetření očí jsem byla tak před 3 měsíci a oči jsem mněla naprosto v pořádku.Myslíte, že toto zhoršení bude přetrvávat i po porodu nebo jde o stav dočasný?

Odpověď:

Během těhotenství může dojít ke nevelkým změnám v refrakci, které jsou trvalého charakteru, ale nebývají nijak dramatické.

Dotaz:

Dobry den chcem sa spitat ci existuju čočky iba na modne nosenie. Lebo nemam problemy zo zrakom ale lepsie by bolo keby som si kupil niejake čočky napr.zelene a mam hnede oči tak by som zmenil farbu proste na image.

Odpověď:

Ano. Všechny barevne cocky jsou k dostani i bez dioptrii.

Dotaz:

Vyrabeji se u nas cocky na miru? Vyrabeji velke firmy i nestandartni cocky treba na objednavku? Zajima me to proto, ze nosim cocky +9 dioptrii rocni a chtela bych je vymenit za cocky na kratsi obdobi, bohuzel nas trh je v teto \"velikosti\" dosti omezen. Ty co nosim jiz dlouha leta, nosim obracene, aby mi sedely. Pokud je mam nasazeny normalne, vidim rozmazane. Muze mi to zpusobit nejaky problem?

Odpověď:

Myslím, že i v hodnotách +9,0 D je celkem dobrý výběr. Čočky \"na míru\" se dají také připravit. Nejednodušší by bylo použít čočky Pevné plynopropustné, které se individuálně přizpůsobují, jejich je však vysoká.

Dotaz:

Dobrý den,v létě pojedu autobusem na zájezd , a tak mě zajímá,jestli mohu 1 noc v autobuse přespat s čočkami. Nosím měsíční čočky SUREVUE od Johnson&Johnson.

Odpověď:

Čočky Surevue nejsou k přespání vhodné, vhodnější by byly čočky dvoutýdenní, nebo dvoutýdenní ze silikonhydrogelů (O2OPTIX, ACUVUE Advance), u kterých je možno jednu i více nocí bez problémů přespat.

Dotaz:

Dobrý den Chtěl bych se zeptat jestli se něco stane když budu nosit čočky delší dobu než je doporučeno. Momentálně nosím čočky už 4 a půl měsíce každý den. Jsou to čočky OPTIMA FW od firmy Bausch a LOMB a jsou určeny jen pro tříměsíční používání. Zatím jsem žádné problémy nezaznamenal. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Překračováním doby používání doporučené výrobcem se vystavujete riziku komplikací. Na čočkách se tvoří usazeniny, které jsou živnou půdou pro mikroorganismy. To, že zatím problémy nemáte je jedině dobře. Mohou se ale objevit v budoucnu, pokud byste v přenášení pokračoval.

Dotaz:

Dobrý den, mám dioptrie 0,50 a zajímalo by mě zda-li se takové kotaktní čočky vyrábějí. Za odpověď předem děkuji. Trübenekr Štěpán

Odpověď:

Ano. V podstate vsechny znacky se vyrabeji v techto hodnotach.

Dotaz:

Dobrý den,měla bych zájem o čočky Acuvue Advance,ale nevim,jaké mám zvolit zakřivení,jestli 8,3 nebo 8,7.Nyní používám čočky Soflens 66 se zakřivením S/M a O2 Optix se zakřivením 8,6.Děkuji Vondrušková

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Pokud chcete přijít na jiný typ čoček,měla byste navštívit vašeho kontaktologa nebo aplikační středisko ,kde Vám čočky naaplikují.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat jestli je možné aby v novém balení kontaktních čoček byla čočka s menší hodnotou dioptrie. Nosím Ciba Vision O2ptix s měsíčním intervalem výměny. Naposledy co jsem si vzal nové (cca týden) tak na levé oko vidím rozmazaně, najednou z ničeho nic. Přijde mi to jako bych čočku v oku vůbec neměl.

Odpověď:

Výroba čoček je dnes plně automatizována a řízena počítačem, každá čočka projde počítačovou kontrolou a nepodařené kusy jsou ihned vyřazeny. Do vícečetným balení jsou čočky baleny přímo ve výrobní lince, takže možnost přibalení \"zmetku\" je prakticky nulová. Ale občas se to může stát. Pokud tento problém máte, obraťte se na své aplikační středisko a pokud je to seriozní podnik chybějící, nebo špatný kus Vám jistě nahradí.

Dotaz:

Nedávno jsem se chtěl u své doktorky na očním objednat na kontrolu. Většinou chodím na kontrolu jednou za rok a každého půl roku si u ní kupuji kontaktní čočky. Tentokrát jsem chtěl jen kontrolu s tím, že čočky si koupím jinde. Našel jsem totíž kvalitní prodejnu, kde jsou ty samé čočky značně levnější. Paní doktorka mi ovšem oznámila, že nošení čoček je kosmetická záležitost a u ní jsou čočky tak drahé, protože jsou v ceně i prohlídky. Chtěl bych proto vědět, jestli pojištovny nehradí očním ambulancím kontroly spojené s kontaktními čočkami. Mám totiž za to, že si jen snaží vydělat na prodeji kontaktních čoček a pojišťovna takovou kontrolu platí.

Odpověď:

Skutečně, lege artis, kontroly spojené s nošením kontaktních čoček nejsou pojišťovnou hrazeny a musí být placené. Cena čoček se odvíjí od mnoha dalších faktorů, souvisejících s provozem zařízení, ale i s obratem čoček. I v aplikačním středisku jsou povinni Vás alespoň jednou, lépe dvakrát, zkontrolovat. Pokud Vám jen prodají čočky pultovým způsobem pak nejednaní v souladu s předpisy. Čočky je nutno nakupovat vždy v dobře vybaveném aplikačním středisku, kde je přítomen kontaktolog a je možnost řádného vyšetření.

Dotaz:

Jaká je propustnost vzduchu u kont.čoček Acuvue 2 - 14-denních. Zkoušela jsem měsíční Pure Vision od Bausch a Lomb a po 14 dnech mě v nich pálí oči. Myslela jsem, že větší propustnost je zárukou lepší snášenlivosti a menšího rizika poškození oka. Mám velmi citlivé oči,ale mimo domov brýle nosit nechci.

Odpověď:

Nevím zda jste nosila zmíněné čočky v režimu kontinuálního nošení nebo v denním režimu. Ne pro každého je největší propustnost zárukou dobrého snášení čočky. Závisí to na mnoha další ch parametrech jako jsou rozměry čočky, design čočky, materiál, ze kterého je vyrobena a samozřejmě složení vašich slz, interakce čočky a víček. Je proto nutné vždy vyzkoušet, který typ je pro Vás nejlepší.

Dotaz:

Můj oční lékař mi řekl, že po laserové operaci krátkozrakosti (operace typ Lasik) již nebudu moci nosit kontaktní čočky. Trochu mě tím odradil od této operace, mám 4,5 dioptrie, takže změna by to byla pro mě krásná, ale údajně se krátkozrakost může po čase vrátit. Je to pravda?

Odpověď:

I po laserových operacích je možno nosit kont. čočky. Je možné, že se krátkozrakost může vyvíjet dále i po tomto výkonu.

Dotaz:

Je mi 40 let, před 10 lety jsem byla na laserové operaci, mela jsem 3,5 diopt. - špatné vidění do dálky. Po 10 letech se mi začal znovu horšit zrak a mám 2,25 diopt. opět vidím špatně do dálky. V nemocnici kde jsem byla na operaci mi dali čočky Johnson a Johnson 2 diopt. měla jsem s nimi problém číst a celkově vidění na blízko. Tak mi dali 1,5 diopt. ale problém přetrvává. Pracuji jako účetní -PC + doklady. Kamarádka má 1,5 diopt. a tvrdí že nosí čočky od rána do večera, pracuje též jako účetní a problémy žádné nemá. V optice mi řekli že vzhledem k věku nemůžu nosit čočky do dálky a zároveň s nimi číst na blízko. Můžete mi nějak poradit?

Odpověď:

Důležité je vědět, v jakém stavu je Vaše rohovka. A kvalita vidění. Když se sníží o 1 D korekce na dálku ( u mínusových skel), musí být vidění do blízka podstataně lepší. Bylo by vhodné přesné stanovení refrakce ( počtu dioptrií) na blízko i na dálku a zvolit správné čočky. Je možno použít i bifokální čočky na blízko i na dálku. Vhodné by bylo řádné vyšetření kontaktologem.

Dotaz:

Dovoluji si položit dotaz, který přímo nesovisí s problematikou kontaktních čoček. Je pravdou, že je možné krátkozrakost, alespoň do určité míry, zmírnit pravidelným cvičením okohybných svalů?

Odpověď:

Ne, to možné není. Řada obskurních a pseudovědeckých publikací, která se zmiňuje oční józe, očních cvičeních masážích, používání stopových prvků apod. Jsou zavádějící nezakladají se na pravdě a není podložena žádným výzkumem. Ani být nemůže, protože tomu tak není.

Dotaz:

Dobrý den, rád bych se zeptal, kteá firma, která se zabývá výrobou kontaktních čoček má v nabídce KČ těchto parametrů: Dioptrie: LO: 3,75 , cylindr 3,75 PO: 1,75 , cylindr 1,75. Případně v jaké cenové relaci se pohybují. Děkuji, s pozdravem Szabo Radek

Odpověď:

Ve vyšším cylindru je výběr čoček omezený, ale jsou na našem trhu k dispozici. Ve Vašem aplikačním středisku Vám pomohou vybrat vhodný typ čočky a dají Vám informaci o cenách.

Dotaz:

Kontaktní čočky nosím již více než 20 let. Během posledních dvou let se mi stalo, že samotné oči mě nepálí, ale kolem očí a na krku se mi udělaly velké červené fleky, které svědí. V poslední době mám ráno, když se probudím, pocit suchých očí. Může to být roztokem. Již jsem vystřídala všechny, které má můj optalmolog k dispozici, ale marně.

Odpověď:

Tento problém nebude souviset s čočkami, protože chybí reakce na spojivkách, která by byla první. Nejlépe bude navštívit dermatologa, k vyloučení jiných kožních onemocnění nebo alergií.

Dotaz:

Dobrý den, rád bych znal váš názor na aplikaci čoček mým kontaktologem. Při první návštěvě jsem dostal čočky o2optix, které se vyrábějí pouze r:8.6 d:14,2. Nebyl jsem spokojen s levou čočkou-s ostrostí vidění-tak jsem dostal na zkoušku Acuvue Advance se stejnou dioptrií, ale s r:8,3 d:14,0, která mi vyhovuje stejně jako o2 v pravém oku. Zajímalo by mne tedy jestli o2 má radius univerzální (když se vyrábí pouze v jednom provedení) nebo na na něm zase tolik nezáleží, což jsem si původně nemyslel,ale ted z výše uvedeného tak usuzuji.

Odpověď:

BC base curve, zakřivení vnitřní plochy čočky je velmi komplikavoná struktura, která se skládá z několika křivek a tak vyjádřená hodnota může představovat centrální oblast, nebo průměrnou křivku. Pro kontakt s okem a komfort má největší význam okrajová část čočky a tak se může stát, že čočky od různých výrobců se stejným BC se mohou chovat různě. Něktří výrobci se snaží udělat čočky dosti univerzální, které pokryjí věšinu nositelů, jiní dělají více velikostí.

Dotaz:

Dobry den. Chcela by som sa Vas opytat: Trpim na tupozrakost, jedno oko. Viem, s tym uz nic neurobim. Ale trosku mi oko silha, nie su na trhu take cocky/ s ciernou zrenickou a ine/, ktore by prekryli to silhanie. Ak nie, kde zozeniem cocky s ciernou zrenickou a zafarbene. Dakujem velmi pekne

Odpověď:

Samozřejmě je možné koupit čočku kosmetickou s tmavým středem, nebo v různých kombinacích. Bohužel však tato čočka nepomůže zakrýt šilhání, protže bude vždy držet na rohovce a tak bude šilhání vždy patrné i na oko s čočkou. Po vyšetření bych Vám doporučoval spíše operaci, která může stav zlepšit.

Dotaz:

Mohu s kontaktními čočkami pod vodou otevřít oči? Kamarádka mi řekla, že když to udělám, vyplavou mi na hladinu. Je to pravda?

Odpověď:

Před plavání je dobré si stříknout trochu vody do očí, pak je nošení čoček ve vodě i pod vodou bezpečné a nehrozí vypadnutí čoček více než jindy.

Dotaz:

Dobry den! Mohli by jste mi prosím poradit, které čočky z těchto tří jsou \\\"nejlepší\\\" : Precision UV , Soflenscomfort , O2Optix! Moc děkuji za odpověď a přeju příjemný den Klára Mikolášková

Odpověď:

Z techto tri typu jsou urcite nejlepsi O2OPTIX. Zalezi vsak na konkretnim oku. To Vam musi doporucit kontaktolog.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 9 x
3-5x za týden 5 x
každý den 21 x

Celkem odpovědí: 35