Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Ostatní

Dotaz:

Slyšel jsem že prý při častém nošení KČ si může oko na dobré vidění \"zvyknout\" a zrak se prý může zhoršovat. V podstatě něco podobného jako cvičení svalu. Když se sval neposiluje,tak ochabne. Zajímalo by mě co je na tom pravdy.

Odpověď:

Nošením správné korekce se zrak nekazí, ani ve velkých studiích nebyl prokázán vliv korekce na rozvoj dioptrické vady. Míra refrakční vady je dána geneticky a její rozvoj probíhá prakticky nezávisle na případné korekci. Je proto správné nosit vhodnou korekci, jakéhokoliv typu, tam, kde je to potřeba.

Dotaz:

Dobrý den, chtela bych se zeptat, co je potreba splnit pro registraci v přehledu kontaktologů. V optice aplikuje kontaktní čočky optometrista. Děkuji za odpověď S pozdravem Ečerová Zdenka Oční optika M. Ečerová Vrchlického 176 26601 Beroun www.optika-beroun.cz

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Pokud chcete bát registrovaná mezi kontaktologama,určitě můžete být na našich stránkách cocky.cz v nejbližší době se Vám určitě ozveme.

Dotaz:

Dobrý den, dnes jsem si byl koupit nové čočky. Na doporučení známého jsem chtěl vyzkoušet čočky firmy Bausch&Lomb, ale bylo mi sděleno, že tato firma v České republice končí. Můžete to potvrdit?

Odpověď:

Nemame zadne zpravy o tom, ze by firma Bausch and Lomb v Cechach koncila. Distributor - firma Optimum Distribution normalne funguje.

Dotaz:

Moje matka má 20 dioptrií a nosí kontaktní čočky. Je jí přes 40 let a jestli má nárok na nějaké hrazení (alespoň částečné) od zdravotní pojišťovny.

Odpověď:

Při refrakčních vadách nad 10 D je nárok jedenkrát za rok na předpis kontaktních čoček podle číselníku VZP.

Dotaz:

Dobrý den...Na jedno oko mám 2,75 a na druhé 2,50...problém je v tom,že si nepamatuju,která dioptrie je na kterém oku:-/ Včera jsem byla u oční a koupila si kontaktní čočky na tři měsíce.Acuvue2 od Johnson a Johnson...(Na jaře jsem nosila zkušební čočky,také této značky a byla jsem s nimi moc spokojená.Jenomže to byl jeden pár a mám pocit,že když mě je oční učila nasazovat,měla každá čočka jinou dioptrii)...Teď tady mám balíček tří párů čoček a všechny mají dioptrii stejnou....2,75...Ráno jsem si je nasadila a v právém oku čočku pořád cítím...v levém jak kdybych ji ani neměla...nevím co mám dělat...stálo mě to dost peněz a teď kdybych si ještě měla kupovat další balíček s třemi páry avšak s dioptriemi 2.50...asi bych se nedoplatila...

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Měla byste navštívit svého kontaktologa nebo aplikační středisko,kde Vám oči přeměří.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co víte o čočkách Switch, na internetu jsem toho o nich moc nenašla. Chci se zeptat jestli čočky Switch nejsou vlastně čočky Frequency 55?A co si o čočkách Switch myslíte? Jejich kvalita a tak.Také by mě zajímalo jestli mají ochranu proti UV záření. A ještě jeden dotaz, občas se mi stává právě u čoček Switch, že se mi čočky jakoby \"zamlží\" a když mrknu, tak je \"mlha\" pryč. Čím je to způsobeno a škodí to nějak?Diptrie mam -3.00. Děkuji za odpovědi

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Čočky switch jsou čočky firmy Fokus optik více info získáte v jejich optikách,pokud Vám čočky nevyhovují,měla byste přejít na jiný nejnovější typ čoček z jiného materiálu.

Dotaz:

Líbí se mi Váš web, kde najdu spoustu informací, např. specifikace čoček, ovšem chybí mi, že ne u všech je v tabulce řádek Zabarvení...Zajímalo by mne totiž, zda všechny kontaktní měsíční čočky jsou kvůli dobé manipulaci zbarvené do modra a nakolik. Nosila jsem rok čočky Switch a nyní si pořídila Softlens 59. Jsem bohužel zklamaná, že zbarvení je u těchto nových čoček výraznější, než u původních. (přitom mne na to v optice neupozorní a na internetu tyto informace také vůbec nejsou, ani to, že jsou zabarvené.) Vždyť čočky jdou na očích pak více vidět pozornou druhou osobou a je to trochu divné. Tedy-zabarveny jsou všechny čočky a bere se to jako samozřejmost a intenzia zabarvení není bůhvíproč stejná u všech výrobců? A o intenzitě zabarvení se nedozvím jinak, než že čočky rozbalím? (-a pak je bohužel nemohu vrátit a mám je půl roku?)

Odpověď:

Zabarvení čoček se provádí pro zlepšení manipulace. Zabarvení je obvykle slabé, a tak je intenzivněji vidět jen na okraji, čož právě ulehčuje manipulaci. Toto zabarvení je tak slabé, že skrze čočku není vidět modře ani nezbarvuje oko. Pokud ano je to nepochybně důvod k reklamaci. Čočky takto zabarvené jsou na balení označeny jako \"Visibile tinted\" ( nebo podobně.) Dnes je to praktikcy standardní.

Dotaz:

Zjistil jsem, že na základě legislativní změny je u nas možný nákup kč přes internet. Ve Váší poradně se k této možnosti stavíte spíše negativně. Rád bych se proto zeptal na Váš názor o používání kč zakoupených přes internet za předpokladu sledování zdav.stavu očním lékařem.

Odpověď:

Nákup čoček přes internet nedoporučujeme z několika důvodů, především je nutno mít na paměti, že čočku přikládáme na přední, velmi citlivou, plochu oka a nesprávné používání může mít za následek i velmi vážné komplikace. Součástí prodeje čoček v aplikačním středisku je zácvik klienta v manipulaci a péči, ale i pravidlené kontroly. Rovněž na vybavení aplikačního střediska a vzdělání kontaktologů jsou náročné požadavky. Nic z toho Vám prodej přes internet nemůže zajistit. Pokud budete nakupovat přes intenet a chodit do střediska na kontroly musíte počítat s tím, že budete muset za každou kontrolu platit. Poskytuje-li Vám Váš lékař kontroly zadarmo pak si ho važte jako dobrého sponzora. ( jedno takové vyšetření stojí 400 -700 Kč)

Dotaz:

Začínam s nosením KŠ a mám problém večer pri ich vyberaní. Môžte mi poradiť tú správu techniku, ako vybrať šošovku z oka?

Odpověď:

Odpoved najdete zde: http://www.sosovky.sk/index.php?page=lensesManipulation

Dotaz:

Chystám se k moři a řeším, jak se koupat s čočkami (bez nich skoro nevidím). Používám KČ Focus Night and Day v denním režimu, roztok AOSEPT. Oční mi doporučila na koupání vyhradit 1 pár, který si vždycky po koupání vyndám a vyčistím - že v těchto čočkách nemohu být celý den. Ale že si mohu nasadit jiný pár. Jako že bych měla 2 páry - 1 na koupání a 1 na \"všechno ostatní\" - vzhledem k době neutralizace to ani jinak nejde. Na Vašich stránkách jsem ale četla doporučení používat u moře KČ jednodenní. Jenže jednodenní silikonhydrogelové KČ neexistují a kdysi jsem zkoušela nosit i jednodenní, ale nebylo to nic moc, no na krátkou dobu by se to asi dalo přežít, nevím. Nerada bych ale ohrozila svůj zrak, mám dost dioptrií a hlavně nechci dostat nějakou infekci!!! Měla jsem problémy s alergickým zánětem spojivek a dlouho má oční hledala KČ a roztok, které by mi seděly.

Odpověď:

Běžné používání čoček u moře není problém. Jendodenní doporučujeme především z hygienických důvodů a určitého rizika znečištění čočky jemným pískem. Pokud Vám jednodenní čočky nevyhovují, doporučuji používat Vaše obvyklé čočky v denním režimu a mít připraveny náhradní pro případ zhoršení tolerance. Myslím, že při dobré péči je možné používat i u moře čočky bez problémů.

Dotaz:

Dobry den, zjistila jsem, ze ceny kontaktnich cocek v internetovych obchodech se lisi treba i o nekolik set korun oproti cenam v optice - pokud mam danou znacku vyzkousenou, je bezpecne ji koupit pres internet? Nebo to muze byt nejaky levnejsi plagiat? Prece jen za poskozeni oci by mi ty dve stovky nestaly... diky moc za odpoved Katerina B.

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Čočky na internetu jsou stejné jako čočky kdekoliv jinde v optice.Navíc máte záruku na dodané zboží a cena je levnější.Pokud víte svoje dioptrie,zakřivení a typ čoček,můžete si je objednat přes internet bez problémů,pokud chcete vyzkoušet novější typ čoček,navštivte nejprve aplikační středisko nebo svého kontaktologa,kde Vám naaplikují zkušební pár čoček na vyzkoušení v rámci reaplikace.

Dotaz:

Chystám se na seskok padákem, mám 5 dipotriií na každěm oku a jsem krátkozraká. Tak se chci zeptat, jestli to není nebezpečné (např. nějaký tlak do oka) a také jestli je možné použít kontaktní čočky, popř. kolik stojí, jak dlouho se na ně čeká (stačí jen k této jedné události, jinak nosím brýle). Děkuji za odpověď. Lenka, 23 let

Odpověď:

Na seskok padákem je možno kontaktní čočky používat zcela bez omezení, jsou mnohem vhodnější než brýle. Aplikace čoček vyžaduje podrobné vyšetření v aplikačním středisku s výběrem čoček, zácvikem a dalšími kontrolami.

Dotaz:

Zajímalo by mě, jestli je možné v české republice sehnat barevné kontaktní čočky, které narozdíl od klasických pokrývají celou plochu oka, tzv: Black Sclera Lens.

Odpověď:

Tento typ čoček se, pokud vím, běžně nedováží, Je nutno případně se domluvit v aplikačním středisku o individuální objednávce.

Dotaz:

jak poznat spravnou stranu cocek

Odpověď:

http://www.cocky.cz/index.php?page=search&subPage=list&id=259

Dotaz:

Dobrý den, Existují kontaktní čočky které bych mohla nosit po celý rok takže ROČNÍ Děkuji za odpověd

Odpověď:

Existuji rocni cocky (tzv. konvencni). Ty se ale nosi dennim zpusobem, tzn. rano nasadit a na noc vyndat do roztoku. Po jednom roce se vyhodi. Ze zdravotniho hledista se dnes jiz prilis nedoporucuji. Pokud nechcete cocky vyndavat, poridte si mesicni cocky pro kontinualni noseni.

Dotaz:

Pri otevirani noveho baleni byla cocka bez roztoku a vyschla.Dno baleni bylo derave.Co s ni mam delat?Muzu pozadovat novou cocku?

Odpověď:

S timto problemem se urcite obratte na aplikacni stredisko, kde jste cocky zakoupila. S reklamaci byste mela uspet.

Dotaz:

Chtěla bych Vás požádat o radu. Dosud jsem užívala čočky Specialty Select A.B o průměru: 14.20 a rádiusu: 8.60. Nyní bych chtěla přejít na Surevue, kde nabízejí průměr: 14.00 14.4 a rádius: 8.40, 8.80, 9.10. momentálně nemohu zajít ke kontaktologovi, který by me vyšetřil. Co myslíte, mám zvolit raději ty nižší hodnoty, když nechci zvykat oči na nějakou silnější dávku?

Odpověď:

V tomto případě Vám mohu je velmi těžko poradit. Jak jsem již dříve psal v této poradně, rozměry čočky u různých typů od různých výrobců lze jen velmi těžko srovnávat. Čočku je nutno vyzkoušet jak se chová na konkrétním oku a pouze u stejných typů čoček lze parametry plnohodnotně porovnávat. Určitě nenakupujte čočky po internetu, připravíte se řádné vyšetření, vysvětlení a následné kontroly, které k aplikaci čoček nezbytně patří. Nošení čoček bez těchto základních věcí může být rizikové !!!

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat,používám kontaktní čočky SUREVUE měsíční. Na obouch očích mám -1.75 d. Potřebovala bych s tím aspon jednu no c přespat,je to možné? Děkuji za odpověd´.

Odpověď:

Tyto čočky nejsou určené pro prodloužené nošení. Jedno přespání v nich Vám patrně neublíží, ale rozhodně to nelze dělat pravidelně.

Dotaz:

Dobrý den,můžete mi prosím poradit jaké kontaktní čočky jsou pro mě nejvhodnější?Má korekce je:Lo: +1,25;-0,50;175°,Po:+1,00;-0,50;10°.Vyzkoušela jsem několik druhů čoček s různými dioptriemi a při všech jsem měla rozmazané nezaostřené vidění.Moc Vám děkuji za odpoveď.

Odpověď:

Důležité je zvláště u plusových čoček, přesně stanovit refrakci (brýlovou korekci) a podel ní vyzkoušet vhodné čočky, možná pro Vás budou vhodné čočky torické, určitě by stály za vyzkoušení.

Dotaz:

Delší dobu používám čočky Promedics od nizozemské společnosti Procornea Nederland BV. Bohužel je nemohu v žádné optice ani internetovém obchodě sehnat - netušíte, zda se vůbec ještě vyrábí a případně dovážejí?

Odpověď:

Pokud vím, tyto čočky se vyrábějí, ale nemohu Vám říci, které aplikační středisko je má ve své nabídce, zkuste se domluvit s Vaším kontaktologem, aby Vám je objednal. I když jistě bude i objednávání na delší dobu.

Dotaz:

Dobrý den, mám přítele, kterému teď ve 27 letech zjistila očařka, že má na levém oku astigmatismus 3,25 a proto se mu prý nemohlo vyvinout prostorové vidění. Divila se, že nikdy nenosil žádné brýle, sama se však rozhodla žádné mu nepředepsat, protože by se mu prý z toho dělalo špatně. Říkala, že mu dá čtvrtku, teprve kdyby se mu pokazilo druhé oko, na němž má mírnou krátkozrakost, ale kterým zatím přečte všechno na dálku i na blízko. Chtěla bych vědět, jestli je tento postup podle Vás správný a jaká je šance, že by se mu zhoršilo zatím zdravé oko. Pracuje denně s počítačem, což není pro oči zrovna nejlepší. Je tento naměřený astigmatismus vysoký a vážný nebo je to jen mírná vada, která mu nemůže mu nijak překážet? Moc tomu nerozumím, ale chtěla bych vědět, jaký je vlastně rozdíl mezi jeho viděním a mým.?Když nemůže nosit brýle, nepomohly by mu třeba čočky nebo laserová operace? Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem, Lucie Korálková

Odpověď:

Za prvé je nutno znát jaká je kvalita vidění bez korekce a s korekcí. Vždy dobré dosáhnout co nejlepšího, ale komfortního vidění. Pokud velký rozdíl v očích pak jsou brýle snášeny špatně, ale je možno použít kontaktní čočky, nebo laserovou operaci. Ale znovu opakuji, že volba způsobu korekce závisí na mnoha dalších okolnostech, především kvalitě zrakové ostrosti.

Dotaz:

Dobrý den, nosím kč Focus toric vicitint mám astigmatismus a na každém oku jiné dioptrie. Ctěla bych se zeptat zda by byly pro mne vhodné Acuvue advance for astigmatismus které vycházejí finančně dosti lépe Děkuji za odpověd S pozdravem Monika Minarčíková

Odpověď:

Obecne ano. Odpoved na tuto otazku ale musi dat kontaktolog pri radnem vysetreni.

Dotaz:

Co se může stát při záměně levé čočky za pravouk? DĚKUJI PLACHÁ

Odpověď:

Ze zdravotniho hlediska se nestane nic. Pouze pokud mate na kazdem oku jine dioptrie, tak samozrejme neuvidite ostre.

Dotaz:

Dobrý den, nosím čočky Wilens D55 na 6 týdnů, chtěla bych se zeptat ,jestli jsou s UV filtrem??? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Tyto cocky UV filtr nemaji.

Dotaz:

Pře 5 lety mi začalo slzet pravé oko. Lékařka zjistila na RTG,že mám neprůchodný slzný kanálek a doporučila operaci, která by ale měla efekt jen po určitou dobu. Proto jsem operaci zamítla s tím,že si pravidelně několikrát za den uvolňuji nahromaděné slzy ve vnitřním koutku ukazovákem a tak oko \"vyslzí\".Mám brýle na blízko 4 dioptrie a do dálky 6 dioptrií.Ráda bych zkusila kontaktní čočky,ale lékařka mi je nedoporučila, kvůli neprůchodnosti slzného kanálku. Opravdu to není možné a jaká rizika jsou?

Odpověď:

Neprůchodnost slzných cest je nutno řešit, může být roziko vzniku zánětu na předním segmenut oka. Pokud máte častou hnisavou sekreci neneí užívání čoček vhodné. Slznými cestami se již léta zabývám, proto Vám mohu nabídnout vyšetření na očním odělení FN na Bulovce.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 319 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 185 x
Měsíční kontaktní čočky 1160 x

Celkem odpovědí: 1664