Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Parametry kontaktních čoček

Dotaz:

Dobrý den,jakou roli u čoček hraje průměr čočky?Nosím měsíční čočky průměr 14.2 se zakřivením 8.6(Softlens comfort( a teď jsem vyzkoušela jednodenní s průměrem 13.8 a zakřivením stejným 8.6(Focus Dailies). Mám pocit,že čočku více v oku cítím,možná je to jen změnou počasí,nebo tím,že pracuji u počítače nebo pocit,že je to nová čočky y více ji vnímám.Když zamrkám,tak se to zlepší. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Prumer cocky by stejne jako radius (zakriveni) melo odpovidat parametrum Vasi rohovky. O tom musi rozhodnout Vas kontaktolog podle namerenych hodnot. Jednotlive znacky se mezi sebou lisi jak temito parametry, tak materialem. Nelze je tedy zamenovat jednoduse podle jednoho parametru.

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych vyzkoušela barevné čočky se zakřivením 8.6 a průměrem 14.Moje údaje jsou 8.6 a průmer 14. Myslíte že by to nevadilo? Asi před dvěmi lety jsem nosila barevné čočky Acuvue, které seděly a mají průměr 14. Myslíte si, že se průměr tohoto výrobce během dvou let změnil? Díky M.L.

Odpověď:

Parametry cocek najdete v sekcu Prehled znacek. O spravnem prumeru by ale mel rozhodnout Vas kontaktolog.

Dotaz:

Dobrý den, je mi 14 let a od mala nosím brýle, mám totiž astigamtismus (pravé oko +1,0-1,75 140° a levé oko +2,0-2,0 45°) Chtěla bych zkusit kontakt. čočky, ale cena 4000 Kč za měsíční čočky na půl roku mě překvapila. Opravdu jsou pro mou vady pouze tak drahé čočky? Neexistují levnější? A nemá na cenu vliv třeba to, že šilhám na levé oko? (Ikdyž o tom se optička nezmínila.) Děkuji za odpověď

Odpověď:

Bohužel se ceny pro torické čočky pohybují v těchto relacích.Vliv šilhání na astigmatismus nemá.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli kontaktní čočky mají mít stejné dioptrické hodnoty jako brýle. Dále jestli každý oční lékař umí stanovit jakou hodnotu kontaktních čoček by pacient měl mít, nebo to dokáží jen specialisté na kontaktní čočky, optici apod. A dále mě zajímá Váš názor na internetový prodej kontaktních čoček. Je vhodné kupovat čočky přes internet. Jak často je tedy pak nutná kontrola u očního lékaře. Děkuji

Odpověď:

Kontaktní čočky mají jinou dioptrickou hodnotu, protoze tvori s okem jednu optickou soustavu. Bryle jsou o par milimetru pred okem. Kontaktni cocky muze aplikovat kontaktolog, coz muze byt ocni lekar, ale i optometrista. Internetový prodej nepodporujeme, protoze to nepovazujeme za bezpecny zpusob prodeje kontaktnich cocek. Muze se vam navic stat, ze potom budete muset kontroly u kontaktologa platit.

Dotaz:

Dobrý den, prosím jak je to s kritérii pro průměr a zakřivení čoček? O kolik by měla čočka přesahovat duhovku? 14.1 / 8.45 mi v oku uplavávalo na stranu, okraj čočky zajížděl do zorného pole. 14.0 / 8.4 to dělalo jen občas. 14.0 / 8.3 drží krásně, ale má ho jen málo typů čoček. Mám zřejmě hodně malé oko? Děkuji Hana Hložková

Odpověď:

ROměry čoček mohou být někdy zavádějící, vnitřní zakřivení se vždy skládá z několika křivek a záleží na výrobci, zda udává centrální nebo průměrné zakřivení. tedy u různých typů se mohou čočky i se stejným zakřivením chovat zcela jinak, U jednoho typu pak nižší číslo jistě značí těsnější čočku. Rohovka má průměr max 12 mm ( to už hraniční stav) takže čočky s průměrem 14 stačí rohovku pokrýt. Čočku včetně jejího průměru a BC je nutn vybírat pod vedením kontaktloga a po vyzkoušení.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám správnou korekci. Má dr.mi změřila na brýle: pravé oko: -4,5 a cylindr -0,5 osa 70 stupňů, levé oko: -5,5. Pak na čočky mi dala: pravé oko: -4,5 a na levé oko: -5,25 a čočky jsou to Acuvue Oasys.

Odpověď:

POdle hodnot je to pravděpodobně správně, ale důležité je jak vidíte a zda je vidění komfortní, to nejdůležitější kriterium.

Dotaz:

Dobry den,jiz dlouho nosim cocky acuvue advance se zakrivenim 8.7, nyni si chci koupit cocky acuvue oasys,ale zarazilo me,ze jsou pouze se zakrivenim 8.4 ? Vadi to nebo si je v klidu mohu poridit? DIky

Odpověď:

To Vam musi rici Vas kontaktolog, ktery Vas vysetroval. Ten musi ric, jestli vam tento radius bude vyhovovat.

Dotaz:

Dobrý den! Včera jsem si u optika nechala dělat nové brýle na předpis, ale dioptrické hodnoty mi u optika přeměřili a snížili (na P oku o čtvrt, na L oku o půl dioptrie), takže v nových brýlých budu mít na P oku -4, cylindr -0.75 a na L oku -4.5 a cylindr -0.25. Výsledná hodnota mi tedy klesla na hodnotu, kterou mám v čočkách (na obou očích -4.75). Chtěla jsem se zeptat, zda je to možné?Myslela jsem, že v brýlích by mělo být vždy alespoň o čtvrt dioptrie víc. Nebo snad dioptrie s cylindrem mají jinou hodnotu než bez cylindru? Děkuji

Odpověď:

V těchto poměrně nízkých hodnotách je přepočet ještě minimální a projevuje se až na 4 D. Pro Vás je nejdůležitější dobré a komfortní vidění jak s brýlemi a kontaktními čočkami. V čočkách pravděpodobně nemáte cylindrickou hodnotu a tak je doplněněa sférickou, proto vzniká rozdíl.

Dotaz:

Dobrý den,ráda bych jsem se zeptala,co u čočky znamená průměr a rádius.Děkuji za odpověd. S pozdravem M.Pokorná

Odpověď:

Radius je zakriveni, tzn. jak je cocka plocha ci strma a prumer je jeji prumer.

Dotaz:

jaké kontaktní cocky by pro mě byli vhodné, jsem kratkozraka , prave oko 2,5dioptrie , 0,5 180 stupnů a levé oko 2,0dioptrie ,0,5 0stupnů.

Odpověď:

Ideální pro Vás budou měkké silikonhydrogelové čočky, je nutno vyzkoušet zda budou dostačující at sférické, nebo budete muset mít torické ( tzn. včetně cylindru - to je ta hodnota s osou ve stupních).

Dotaz:

Je mi 33 let.Mám dalekozraký astigmatismus +4 dioptrie,osy 110 a 80 stupňů. V oční ordinaci mi doporučili kontaktní čočky +2,5. Snad se pro více dioptrií nedělají. Jsou nějaké čočky i pro +4 dioptrie?

Odpověď:

Pro vyšší astigmatismus jsou speciální čočky, které se musí objednávat, nebo čočky pevné plynopropustné. Vyzkoušejte dostupné a pak se rozhodněte.

Dotaz:

Mohli by jste nám prosím poradit zda existuje druh čoček, které se dají nosit kontinuálně nebo prodlouženě s parametry BC.8,7, dioptrie +4,5 a +6,5. Bohužel vždy narazím jen na BC.8,6.

Odpověď:

Na hodnotu zakřivení nehleďte u každého typu se může chovat jinak. Důležité je vyzkoušet danou čočku a u konkrétního typu najit vhodný rozměr zakřivení.

Dotaz:

Chtel bych se zeptat jestli lze vyrobit čočky se 7 a půl dioptriemi do dálky a cylindrem +2,5. U mého optika mi řekli, že to nelze udělat, že čočky se dělají jen do cylindru 2. Prosím poradte mi, kde bych takové čočky mohl případně koupit a jaké byste mi doporučili.

Odpověď:

Myslím, že by pro Vás nemusel být problém sehnat měkké čočky je nutno čočky vyzkoušet. Dělají se až do -9,0 a s cylindrem až -2,25, některé speciální až do cylindru -4,0 a tvrdé čočky mohou vykorigovat téměř jakoukoliv vadu.

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych si objednala kontakt. čočky, ale nevím jaké zadat zakřivení, zda F/M nebo S/M, jaký je v tom rozdíl. Děkuji

Odpověď:

S/M jsou strmějši, F/M plossi. O správném rozměru musí rozhodnout Váš kontaktolog po vyšetření.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky značky Baush & Lomb(SofLens 66) a chtěla bych vyzkoušet barevné kontaktní čočky FreshLook Dimensions. A nevím, zda je to kvalitní značka. Také bych se chtěla zeptat na zakřivení, u dosadních čoček mám označení S/M a na těchto barevných je zakřivení 8.6, tak jaky je v tom rozdíl nebo zda bych je mohla mít?

Odpověď:

Čočky Freshlook Dimensions jsou kvalitní čočky. Zakřivení bude velmi pravděpodobně vyhovovat, ale musí o tom rozhodnout Váš kontaktolog.

Dotaz:

Nosím jednoměsíční čočky Acuvue už asi půl roku a najednou se mi zdá že přes levou čočku na které mám 5 dioptrií nevidím moc dobře a asi spíš lépe bez ní je možné aby se mi zrak zlepšil nebo zhoršil potřeboval sem větší/menší dioptrie? (V minulosti sem se z 8 dioptrií zlepšil na 5 mám tupozrakost a je mi 13 let).

Odpověď:

Pravděpodobně se jedná ve Tvém případě o dalekozrekost tedy dioptrie v čočkách jsou se znaménkem +. Je celkem normální, že se v tomot věku snižují. určitě se nejedná o zhoršování zraku a nějakou plusovou korkci budeš potřebovat vždy.

Dotaz:

prosim chci se zeptat na jednu věc nosim asi 3měsíce čočky acuvue advance.chtěla bych vy zkoušet barevné čočky.ale mam zakřivení 8.7 u žádných barevných čoček jsem toto zakřivení nenašla.s tímto zakřivením se čočky nevyrábějí?

Odpověď:

Parametry i barevnych cocek najdete v sekci Prehled znacek. Parametry a materiál se liší mezi výrobci. To, že nosíte Acuvue Advance s tímto zakřivením nutně neznamená, že musíte mít s tímto zakřivením i jiné čočky. Záleží na vyšetření při aplikaci.

Dotaz:

Mám dioptrie (LO) + 7,5 dioptrie s cylindrem - 0,75 a (PO) + 6,75 dioptrie s cylindrem 0,75, tak jsem se chtěl zeptat jak silné bych potřeboval diotrie na kontaktních čočkách ? Můj kontaktolog mi zkoušel na LO +7 a na PO + 6,5 dioptrie se stejným cylindrem jako u brýlí a pořád nějak to není ono, i když vím, že se musí u kontaktních čoček oproti brýlím u + diotrií něco připočítávat. Je to podle nějakého vzorce ? Poraďte prosím kolik bych měl mít dioprií na kontaktní čočky ? A ještě mi říkal, že u takto silných dioptriích se prý nedělají po 0,25 dioptrie, takže nemohu mít třeba těch 6,75. Na internetu jsem se však dočetl, konkrétně na těchto stránkách, že některé firmy je dodávají, je to pravda, nebo mám smůlu ?

Odpověď:

Bohužel zvláště s plusovými čočkami a torickými zvláště mohou být někdy obtíže. Ve vašem případě se jedná o čočky dosti silné a tak výběr torických je značně omezený. u Takovýchto dioptrií s přičítá přibližně 0,75D, ale je nutno čočku vyzkoušet. Cylindrická korekce se obvykle délůě v krocíxh po 0,5D což je dostačující a tam kde je hodnota mezi se davá spíše slabší hodnota ( kroky se dělají obvykle od 0,75 - 1,25 atd.)

Dotaz:

Mám zakřivení zadní plochy 8,9 a jelikož moje čočky se přestali vyrábět, poslala mi opt. firma jiné, které mají odlišné jen právě zakřivení 8,6, jinak dioptricky odpovídají může nastat nějaká komplikace?

Odpověď:

Jak dříve bylo popisováno v této poradně zakřivení vnitřní plochy čočky je možno porovnávat pouze u výrobků stejné firmy u stejného typu čočky. Změníte-li zcela typ čočky, je nutno opět vyzkoušet pro Vás nejvhoděnjší rozměry pod vedením kontaktologa.

Dotaz:

dobrý den.chtěla bych se zepta jestli při více dioptriích se mění tlouštka čoček.je mi 15 let a mám ž 5dioptrií na pravěé oko.díki za odpověd.

Odpověď:

Ano. Tloušťka čoček se mění s dioptriemi. U plusových čoček (na dalekozrakost) se zvětšuje tloušťka ve stredu cocky a u minusovych na okrajich.

Dotaz:

Již čtyři roky nosím kontaktní čočky Softlens 66 a teď jsem se rozhodla vyzkoušet nové čočky Pure Vision. U brýlí mám dioptrie -6,5 na obou očích a čočky nosím -5,75. S čočkami Softlens 66 jsem viděla dobře na dálku i na blízko, s Pure Vision vidím špatně na dálku, přestože jsem si koupila též -5,75 dioptrií. Je možmé, že je to způsobeno rozdílným materálem čoček?

Odpověď:

Některé čočky se mohou chovat na oku různě, a proto je nutno vždy vyzkoušet pod vedením kontaktloga nejvdnější čočku jak co do materiálu , tak designu i dioptrické hodnoty.

Dotaz:

Mám astigmatismus a chtěla bych si pořídit kontaktní čočky. Chci se zeptat, zda jsou dioptrie, cylindr a osa stejné jako u mých brýlí, nebo zda si musím nechat od lékaře napsat jiné rozměry. Děkuji

Odpověď:

Tyto parametry se lisi u kontaktnich cocek a bryli. Je nutno je prepocitat.

Dotaz:

Je mi 16 let a trpím krátkozrakostí a již 2 roky nosím kontaktní čočky, nejprve sem mela jen 1.5 D na Levém a 1.75 D na pravém oku. Ale každého pul roku mi od té doby přibude asi tak 0,25 D. Je možné, že je to tím, že když bych si měla čočky na noc vyměnovat, velice často se tak neděje? Čočky si většinou vyměním až mě v oku dělají zle.

Odpověď:

Jestli jsem dobře pochopil Váš dotaz nosíte čočky přes noc a z oka je vyndáte a vyměníte až když vám dělají obtíže. Je-li tomu opravdu tak, pak se připravte na komplikace, které Vám mohou trvale poškodit rohovku. Váš způsob nošení je velice rizikový a nezodpovědný. Poraďte se se svým kontaktologem, aby Vám doporučil nejvhodnější typ čoček a každopádně choďte na pravidelné kontroly. Ve Vašem věku je pravděpodobné, že ještě několik let bude pokračovat mírný nárust dioptrií, ale myslím, že více jak 3 mít nebudete.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, mám asi 2 měsíce kč OP -11,5 OL -9,5 a optik mi naměřil OP -12,5 -1,75 osa 180 OL -9,5 -2,5 osa 10. Kč nosím celý den již pár let. Prý pro mě neexistují odpovídající torické kč. Je to skutečně tak a nesu nošením těchto čoček nějaká rizika?

Odpověď:

Měkké torické čočky ve Vašich diotriích je opravdu obtížné sehnat. Důležité je jak Vy sama pociťuje nošení současných čoček, pokud s nimi máte dobrý pocit i vidění je slušné pak není čeho se obávat. Čočky v takto vysokých diptriích mohou i ve sférické podobě částečně kompenzovat astigmatismus takže je vidění uspokojivé. Záleží především na vašm pocitu. Dioptrická hodnota se oproti brýlové korekci přepočítává.

Dotaz:

Dobrý den, co přesně znamená radius. Nosila jsem kontaktní čočky O2 Optix a radius byl 8,6, nyní jsem chtěla vyzkoušet Acuvue a můj kontaktolog mi dal čočky s radiusem 8,3.

Odpověď:

Radius je zakrivení kontaktni cocky. Cim je vyssi hodnota zakriveni, tim je cocka \"plossi\". To, ze Vam kontaktolog doporucil u jine znacky jiny radius neni problem. Cocky se lisi i materialme, proto je mozne, ze u jine znacky vam \"sedi\" jiny radius.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 326 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1167 x

Celkem odpovědí: 1679