Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Parametry kontaktních čoček

Dotaz:

Existuji kontaktni cocky na korekci astigmatismu s plusovym cylindrem? pokud ano, prosim jake to jsou.

Odpověď:

Plusový cylindr se v čočkách neuvádí, brýlová skla se přepočítávají na mínusový cylindr, ale je to to samé jenom jinak vyjádřené.

Dotaz:

Používám měsíční KČ Surevue, -4,25 diop., DIA 14 a BC 8,7. Nyní jsem si kupovala nové balení a v optice se zřejmě upsali, protože místo 8,7 mi objednali 8,4. Toho jsem si bohužel všimla až po jejich otevření a proto jsem si netroufla je vrátit. Čočky i přes tento rozdíl snáším dobře a nemám problémy s jejich manipulací atd. Jaký to však může mít vliv na oči?

Odpověď:

Pokud čočky snášíte dobře, pak není třeba mít obavy a můžete nosit. Jsou jen poněkud těsnější než minulé. Dokonce je možné, že Vám budou vyhovovat lépe, ale musíte si všímat komfortu zvláště po celodenním nošení. Jsou-li oči více červené a snášenlivost je večer horší pak těsnost vadí, pokud ne můžete je používat jako základní.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda-li je rozdíl mezi kontaktními čočkami Soflens 66 s označením F/M Flat a S/M/Steep medium? Chtěla bych si objednat tyto kontaktní čočky přes internetový obchod coastalcontacts, kde jsou nabízeny za příznivější ceny než v ČR, ale nevím rozdíly v těchto čočkách? Doporučujete nákup kont. čoček přes internetový obchod za předpokladu, že navštívím svého očního lékaře 1 ročně na kontrolu?

Odpověď:

Internetový obchod čočkami je nevhodný a velmi nebezpečný způsob nákupu kontaktních čoček, právě pro nedostatek informací o čočkách a nemožnost kontroly a pravidelného sledování. Nikdo na internetu Vás nepoučí o možných komplikacích a obtížích při nošení čoček. Také ne vždy je jistý původ čoček a v některých případech se dokonce může jednat o méně kvalitní plagiáty. Doporučuji čočky pořizovat v zavedených aplikačních střediscích s vyškoleným personálem a možností řádného vyšetření, kde Vám ve všech směrech poradí a zajistí bezpečné používání čoček včetně pravidlených kontrol.

Dotaz:

Mám asi -7,5 DP na levém oku a -8,5 DP na pravém oku. Chci se zeptat, jak silná je to krátkozrakost a jestli jsou pro ni kontakntní čočky vhodné. děkuji.

Odpověď:

Ano. Vetsina cocek se vyrabi i v techto dioptriích. Více najdete v sekci Prehled znacek.

Dotaz:

Dobrý den, nosím čočky Focus visitint (CIBA), BC 8,6, DIA 14,0 a SoftLens Comfort (Bausch a Lomb) BC 8,6, DIA 14,2 - střídám je. Chtěla bych čočky s UV filtrem, byly mi doporučeny UV Precision od CIBA. Ty však mají BC 8,7 a DIA 14,4. Je to problém? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Každé čočky mají jinou geometrii a doporučit Vám je musí kontaktolog na zakladě měření. S největší pravděpodobností to nevadí, ale nemůžeme Vám toto doporučit přes internetovou poradnu.

Dotaz:

Dobry den, nosim cocky asi jeden rok. Porad mam pocit v ocich, ze cocky dobre nesedi a mam pocit jako kdyz se nekdy roluji. Leve oko se mi dokonce cas od casu maze, po zvlhceni a jakoby po primacknuti cocky je to zas v poradku, můzete mi poradit, cim by to mohlo byt? dekuji

Odpověď:

Máte nevhodný rozměr čočky, pohybuje-li se čočka přo pohybu a má snahu vypadnout pak je volná, zůstává-li viset ve směru pohybu je těsná. Je ji nutno vyměnit za vhodější zakřivení.

Dotaz:

Dobrý den, už delší dobu používám téměř výhradně čočky, teď jsem se rozhodla pro pořízení nových brýlí a nejsem si jistá jak přesně se přepočítavají dioptrie v čočkách na dioptrie v brýlích: v čočkách mám dioprie - 7,5(pravé oko s cylindrem dp-1,0 a osou 90°) a - 7,5 (levé oko bez jakéhokoliv cylindru. Mohli by jste mi alespoň přibližně říct jak by při těchto hodnotách měli vypadat brýlové čočky? Děkuji

Odpověď:

Sférický základ by měl být kolem -8,25 D, cylindr stejný, ale nutno to vyzkoušet .

Dotaz:

Dobry den, zacala jsem nosit kontaktni cocky toricke, cylindr -1.75. U cocek doporucenych lekarem je parametr 8.5. Chci si koupit jednodenni cocky, ale u torickych jednodennich cocek jsem toto zakriveni nenasla (Focus Toric Dailies ma jen 8.6). A navic tyto cocky jsou nabizeny jen s cylindrem -0.75. Myslite si, ze i kdyz mam cylindr -1.75, zda mohu pouzit KC s cylindrem -0.75? Tyto cocky chci prevazne na sport. Dekuji

Odpověď:

Tyto čočky musíte vyzkoušet, každopádně Vám bude chybět jedna dioptrie cylindru.

Dotaz:

Vcera jsem byla u ocniho lekare pro zmereni zraku a pro radu, jake cocky mohu nosit. Lekar mi doporucil Soflens 66 Toric, D -3.00, cylindr -1,75; 0°, 8,5 na obe oci. Kdyz srovnavam muj nedavny predpis na bryle (zmereno optikem), dioptrie i cylindr je stejny, jen optik mi zmeril osy 180° na LO a 170° na PO. Jakou osu si tedy mam vybrat pro zakoupeni kontaktnich cocek? (ziju v zahranici a zde si cocky kupuji sama v optice, tedy s predpisem od lekare, ktery mi nameril osu 0°). Deekuji za odpoved.

Odpověď:

Osa 0° a 180° je to samé a u zmíněných čoček nemusí hrát 10° tak velkou roli, protože na oko se pohybují kolem 5°. Jde o to na jakou osu jste zvyklá zda na 170°nebo 180°a podle zvolit i čočky, pokud Vám vydané čočky vyhovují nic bych dále neměnil.

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co udává hodnota BC. Na mých nových čočkách Acuvue Advance je při dioptrii 2,25 hodnota BC 8,3, ale poslední čočky, které jsem nosil - Acuvue 2 měly při 2 dioptriích hodnotu BC 8,7. Na Acuvue Advance jsem přešel z Acuvue 2 bez vyzkoušení, pouze jsem požádal o zvýšení dioptrie na 2,25. Při používání Advance vidím občas neostře a mám pocit, že mi v oku vadí. Kde by mohl být problém. Předem díky za odpověď

Odpověď:

BC znamená Base Curve a je to vnitřní zakřivení čočky, tedy tvar vnitřní plochy, ale vzhledem k tomu, že vnitřní plocha je konstruována z několika křivek, udává se BC jako průměrná hodnota, nebo hodnota úseku nejvýznmějšího pro kontakt s okem. Proto u různých typů čoček se při různých velikostech (BC) mohou chovat na oku různě. Čocky je nutno vždy vyzkoušet při přechodu na nový typ. Pokud Vám nový typ nevyhovuje zkuste jiné zakřivení, nebo se vraťte ke původnímu typu.

Dotaz:

Měl bych dotaz ohledně torických čoček. Moje oční lékařka mi naměřila -0,75 dioptrií a 0,5 cylindr. Tvrdí mi ovšem že v těchto hodnotách se torické čočky nevyrábějí. Je to opravdu pravda?

Odpověď:

Astigmatismus do O,5 D považujeme za fysiologický a dá se zcela bez problémů vykorigovat běžným sférickými čočkami. Torické čočky se vyrábějí od 0,75 D cylindru.

Dotaz:

Je mi 24 let, bryle nosim od mala a pred tydnem jsem poprve zacala nosit cocky (Bauch Lamb). jedna z cocek je toricka. mam 4-5 dioptrii. byla jse na specialnim vysetreni a pani doktorka mi tvrdi, ze cocky byly vyrobeny zcela podle dioptrii mych bryli a na zaklade vysetreni (cocky odpovidaji brylim). presto pres cocky vidim nejak rozmazane a mnohem hur,nez pres bryle, prestoze dioptrie by mely byt stejne. nevite,cim by to mohlo byt zpusobeno? Zatim je mam tyden,ale nemam poctit,ze by se to casem upravilo. mam pocit jakoby mensich dioptrii, nevidim ostre obliceje. nevite, v cem by mohla byt chyba?

Odpověď:

Jestliže vidíte rozmazaně, nemáte správné dioptrické hodnoty nebo osy cylindru. Hodnota čoček se musí od cca 4,5 d oproti brýlím přepočítávat, ale vždy je nunto čočky napřed vyzkoušet.

Dotaz:

Už asi půl roku nosím torické čočky (-1,25 -1 x 180 a -1 -1,75 x 170). Většinu doby nošení s nimi vidím velice ostře. Problém nastává v noci, kdy sice ostrost vidění zůstává, ale například osvětlený nápis vidím ještě několikrát slaběji nad sebou (jakési duchy). V brýlích je to stejné. Chtěl bych se zeptat, jestli je to způsobené příliš nízkou hodnotou cylindru, nebo nějakou nerovností na rohovce, s kterou se nedá nic dělat.

Odpověď:

Pravděpodobně nemáte plně dokorigovanou korekci jak sférickou tak cylindrickou.

Dotaz:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký druh kont. čoček je pro mne nejvhodnější. Lék. zpráva: V oc.dx.c.c.5/10 sl. oc.sin.c.c.5/5 AT 13 16 Z.. hypermetropia modica oc.dx. cum astigmatismus hypermtropic us oc.dx Hypúermetropia levisoc. sin Amblvopia (???) levisoc.d Omlouvám se za chyby, nerozumím tomu co opisuji. Děkuji. S. Hubková

Odpověď:

Z Vaší interpretace není možno dost dobře vyčíst jaké máte dioptrické hodnoty, ale pravděpodobně by byly vhodné nějaké torické čočky, které by korigovaly i Váš astigmatismus. Výběru čočky však musíé předcházet pečlivé vyšetření a kvalifikovaný výběr a vyzkoušení.

Dotaz:

Používám kontaktní čočky druhým dnem (-1,75) a velmi mě vadí že nemůžu pořadně zaostřit na text na krátkou vzdálenost (např. noviny), vidím mírně rozostřeně díky čemuž se nemůžu ani pořádně soustředit na to co čtu (bez čoček i bez brýlí tento problém na krátkou vzdálenost nemám). Je možné že se to po nějaké době zlepší, nebo používám nevhodné čočky?

Odpověď:

Pokud dobře vidíte bez korekce na čtení, máte vlastně addici na čtení +1,75 D ( ve Vašem případě). S čočkami však musíte akomodovat a tyto dioptrie Vám chybí. Řešením by bylo snížit korekci do dálky tak aby to vyhovělo vidění do dálky i blízka, nebo zkusit bifokální čočky.

Dotaz:

Jsem krátkozraká (na levé 2d na pravé 4d) trpím astigmatismem. S nošením brýlí jsem spokojená a beru je jako módní doplněk,ale v létě se chystáme na sjíždění Vltavy (4 dny) a ráda bych brýle odložila a nahradila je jednodenními čočkami. Musím si pořídit specialni torické, nebo mi na tak krátkou dobu stačí \"obyčejné\"? Dělají se vůbec jednodenní torické? Příp. kde?

Odpověď:

Bohužel jste nenanpsala hodnotu Vašeho astigmatismu. Obecně platí, že od cca 1 D astigmatismu je vhodné použít torické čočky. Pokud však Vám na přechodnou dobu vyhovují i běžné sférické je možno je použít. Musíte se domluvit s Vaším kontaktologem a vyzkoušet, pro Vás, nejlepší variantu. I jednodenní torické jsou na našem trhu.

Dotaz:

Nosím brýle na dálku na každém oku mám 1 (gioptrii). Nosím je pouze na TV, a do auta, (tak mi bylo doporučeno)avšak se mi poslední dobou zdá že se muj zrak zhoršil. Chtěla bych se zeptat zdali na to nemá vliv když během dne brýle nenosím?

Odpověď:

Pokud brýle nenosíte, tak pouze nevidíte dobře. Rozvoj Vaší refrakční vady na korekci není závislý. Asi byste měl brýle nebo čočky nosit častěji, nejlépe stále.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu jestli je to touto formou možné. Mám nové kontaktní čočky/dnes druhý den/, vidím ale hůř jakoby zastřeně a na počítač je to úplně špatné. Mám dioptrie P -2,25 -0,5 osa 90, L -2,5 -0,25 osa 90 a KČ jsem dostala -2,5 na obě oči. Jé možné že jsou pro mne KČ nevhodné nebo mám jen špatné dioptriie? Dostala jsem ještě náhradní čočky -2,25 , myslíte si že by byly vhodnější? Děkuji za radu

Odpověď:

S největší pravděpodobností jsou špatné dioptrie, nutné je řádné vyšetření.

Dotaz:

Mám astigmatismus a pokud by to bylo možné, pak bych ráda nosila kontaktní čočky. Na levém oku mám 0,5D a na pravém 0,75D. Zajímalo by mne jestli bych kontaktní čočky nosit mohla a jaká by byla jejich přibližná cena. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Muzete nosit v podstate kterekoliv toricke cocky, ktere jsou na trhu. Jejich prehled a orientacni ceny najdete v sekci Prehled znacek.

Dotaz:

Dobrý den, existuje kontaktní čočka -9 dioptrií s cylindrem -0,75, osa 40 stupňů? Nepoužívám čočky pro korekci astigmatismu, vím, že třičtvrtě dioptrie není nezbytné korigovat, ale přesto si myslím, že bych s tórickou KČ viděla lépe. Především při čtení na blízko se mi písmenka jaksi \"pohybují\" a ráda bych zkusila tórickou KČ, zda bych s ní neviděla lépe. Na druhém oku cylindr nemám. Děkuji za odpověď. Mariana

Odpověď:

Ve Vašem případě by mohla torická čočka (čočka pro korekci astigmatismu) zkvalitnit vidění. Čočka ve Vašich diotriích je na našem trhu k dispozici.

Dotaz:

Je mi 21 let a rozhodla jsem se pořídit si kontaktní čočky. V brýlích mám dioptrie -3,0 a -2,5. Zkušební pár čoček jsem dostala ve stejných hodnotách. Na dálku s nimi vidím dobře, ale nablízko (v místnosti, při čtení) vidím velmi ostře, až mi z toho bolí oči, jako bych měla silnější dioptrie. S brýlemi vidím na tuto vzdálenost normálně. Je pravda, že kontaktní čočky se dávají o něco slabší, než brýle? Je tedy možné, že mám příliš silné dioptrie?

Odpověď:

V brýlích i v čočkách se dává stejná korekce. Rozdíl v počtu dioptrií je dán rozdílnou vzdáleností brýlí čoček od sítnice. Pokud byste měla příliš silné čočky na blízko byste viděla, v případě mínusových hodnot, spíše hůře. U čoček ve vašich hodnotách není přepočet nutný, hodnoty se podle vzdálenosti přepočítávají až od 4 D výše.

Dotaz:

"Pouzivam "office" bryle, jedno sklo ma +1,5 na dalku a +2,25 na blizko, na levem i pravem oku mam stejnou korekci. Korekci nosim cely den. Chtela jsem odpovidajici kontaktni cocky, aby plnily tutez funkci jako me bryle. Lekarka v ocni optice mi "dala" cocky pouze s jednou korekci na dalku +1,5, takze mam-li cocky, vidim dobre do dalky, ale nemohu zaostrit na cteni. Procetla jsem si Vase webovske stranky a nejsem si jista, zda jsem spravne pochopila, ze existuji bifokalni ci multifokalni cocky, ktere by plnily presne tu funkci jako me bryle, tj. "na JEDNE cocce bych mohla zaroven mit +1,5 a +2,25". Techniku monovision ani korekci brylemi na cteni pri nasazenych cockach pouzit nechci. Existuji takove cocky?"

Odpověď:

Samozřejmě bifokální kontaktní čočky existují a dokonce to není žádná novinka. Co je však novinka je nový typ bifokálních kontaktních čoček s novou konstrukcí určené na dvoutýdenní plánovanou výměnu. Jejich aplikace vyžaduje podrobné vyšetření a nové stanovení refrakce. Je možné, že ne každé aplikační středisko se zabývá jejich aplikací.

Dotaz:

Nosim kontaktni cocky 30-denni. Muj optomerista mi pri posledni kontrole rekl, ze mam siroke zakriveni rohovky a proto potrebuji ty nejplostejsi cocky co existuji. Pri noseni techto cocek se mi ale stava, ze na konci dne zacinam videt rozostrene na prave oko. Kdyz jsem to rekla me optometristce, tak mi rekla,ze se to muze stavat,ale ze tyto cocky jsou pro me ty nejlepsi. Nevim tedy, jestli je mam nosit nebo vymenit druh.

Odpověď:

Bohužel Vám na tuto otázku nemohu zcela přesně odpovědět. Protože zamlžení může být jak u čoček volných tak i u těsných, ale i samozřejmě u jiných nepřesností v aplikaci. Pochopil-li jsem dobře váš dotaz nosíte čočky pro prodloužené nošení na 30 dnů, tam pak mohou i další problémy. Přesnou odpověď by bylo možné dát až po řádném vyšetření.

Dotaz:

Dobrý den. Ráda bych věděla, jestli lze vyrobit kont. čočky na vadu: +2,5, -5 cylindr?

Odpověď:

Pokud jsem správně pochopil Vaši refrakční vadu jedná se o +2,5 kombinováno s -5,0 cyl. Samozřejmě i pro tak relativně vysokou cylindrickou korekci je možno získat kontaktní čočku. Bylo by nutno však mít speciální čočku. Měkké čočky se dělají do 4 cylindrických dioptrií. Proto by bylo vhodnější ve Vašem případě použít čočky RGP, u kterých je nutno počítat s vyšší cenou.

Dotaz:

Měla bych zájem o barevné krycí čočky (mám tmavě hnědé oči bez oční vady, ráda bych je na čas změnila na modré. V oční optice Grandoptical jsem se dozvěděla, že za takovéto čočky zaplatím nejméně 6.000,- Kč. Přesto jsem četla, že např. doporučená cena čoček Optima Colors je 1.500,- Kč. Mohl byste mi, prosím, poradit, zda a kde je možné takovéto čočky (Optima Colors) sehnat, a jestli jsou také dostatečně kvalitní?

Odpověď:

U tmavých očí je změna barvy duhovky pomocí barevné kontaktní čočky vždy obtížná. Je nutné použít tzv. krycí čočky, které téměř zcela překryjí barvu vlastní duhovky. Krycí čočky jsou vždy podstatně dražší. Každou barevnou čočku je nutno individuálně vyzkoušet. Přestože Vámi zmiňované čočky Optima Colors jsou velmi kvalitní v barevném zpracování, nejedná se o krycí čočky a pro tmavý podklad nejsou vhodné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 326 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 186 x
Měsíční kontaktní čočky 1167 x

Celkem odpovědí: 1679