Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Parametry kontaktních čoček

Dotaz:

Nosila jsem kontaktní čočky Acuvue měsíční. V současné době jsem přešla zpět na brýle, ale čoček bych se nechtěla vzdát, hlavně při sportu nejsou brýle nejvhodnější. Chtěla bych si tedy pořídit jednodenní čočky od stejné firmy. Má oční vada je krátkozrakost na jednom oku -4 a na druhém -4,5, proto bych si musela pořídit dvě balení. Myslíte, že by bylo možné pořídit si jen jedno baleni s -4 dioptriemi? Na jednom oku by tedy byla kontaktní čočka slabší než má být. Je půl dioptrie velký rozdíl a mohlo by to mít vliv na zdravotní stav (namáhání oka)?

Odpověď:

Na tuto otázku Vám bohužel nemohu přesně odpovědět, musíte to sama vyzkoušet. Ale nepochybně by bylo lepší mít pro každé oko správné dioptrie, určitě tak budete vidět lépe. A navíc dvě krabice Vám vydrží dvakrát déle než jedna.

Dotaz:

Nedávno jsem začal nosit torické kontaktní čočky (parametry 0.50, 1,25, 90°) ale nejsem si jistý, jestli mi dobře sedí - čočka je i po několika hodinách vychýlená od středu zornice asi o 0,5-1 mm. Je to normální, nebo bych měl mít jiné čočky?

Odpověď:

Mírná decentrace čočky do 1 mm, stejně jako malý pohyb čočky na oku je možný, pohyb je dokonce žádoucí. POkud čočky dobře snášíte a dobře s nimi vidíte není třeba se tímto úkazem zabývat.

Dotaz:

Chtěla bych kontaktní čočky a můj oční lékař mi nabídl o půl dioptrie menší než bych měla mít (jiné neměl) tenkrát jsem odmítla. Zajímalo by mě, zda to bylo na závadu nebo ne. Mám 5,5 dioptrie a jsem krátkozraká.

Odpověď:

Dostanete-li při krátkozrakosti korekci nižší, než je Vaše optimální, budete vidět rozmazaně na dálku, a lépe do blízka. Menší dioptrická hodnota Vám jinak nemůže poškodit oči.

Dotaz:

Byla jsem na přístrojovém vyšetření očí a tam mi zjistili u pravého oka různá znaménka u naměřených hodnot. Dají se na tuto vadu sehnat kontaktní čočky?

Odpověď:

Vyšetření na přístroji ( autorefraktor) je vyšetření pouze orientační a jeho základě nelze v žádném případě předepisovat brýle ani čočky. Pro výběr brýlí i čočky musí být vždy stanovena optimální korekce subjektivním zkoušením, jiné hodnoty jsou zavádějící a Vám by mohly přinést předpis špatné korekce.

Dotaz:

V jakém případě se předepisují tvrdé čočky? Mám astigmatismus a krátkozrakost (PS-2,PC-2,5 70°, LS-3, LC-2 90°) a byly mi lékařkou doporučeny. Korigují čočky tuto vadu lépe než brýle?.

Odpověď:

Záleží na Vašem výběru, ale ve Vašem případě by na korekci Vaší vady stačily i měkké torické čočky. S nimi se dá dosáhnout stejné zrakové ostrosti jako s brýlemi. Nezbytné jsou tvrdé čočky u astigmatizmu vyššího než 5D.

Dotaz:

Je mi 33 let, trvale nosim bryle a nikdy jsem nezkousel kontaktni cocky. Po dobre zkusenosti me zeny s nosenim kontaktnich cocek (na prostou myopii 4D) take ja uvazuji, ze si nejake vhodne poridim. Navstivil jsem nedavno dve aplikacni provozovny a zadal jsem konzultaci a radu, jake cocky jsou nejvhodnejsi. Verim, ze jednoznacnou odpoved dostanu od Vas: Potrebuji tyto hodnoty: - 4,5 cyl - 2,5 130° a - 6,0 cyl -3,0 35°. Stojim o maximalne pohodlne noseni, na cene nezalezi. (stavajici pohodlne bryle s vysokoindexem 1,9 stoji s ramecky 10 tisic a vydrzi mi neposkrabane max jeden rok). Prosim poradte, zda je vubec vhodne pro korekci mych krivych oci pouzit cocky a zda lide s vadou podobne me nosi kontaktni cocky.

Odpověď:

Zcela jednoznačnou odpověď Vám bez vyšetření dát nemohu, ale každopádně i pro Vaše oči je možné vybrat nějaké kvalitní čočky. Velmi vhodné by pro Vás byly čočky pro plánovanou výměnu, které se nyní budou uvádět na trh, ale zatím jsou jen v některých střediscích. Pokud byste měl o tento typ zájem kontaktujte mě.

Dotaz:

Rad bych se zeptal zda kdyz mam cocky a na ne si vezmu jeste bryle, tak jestli se dioptrie nasobi nebo je to jedno.

Odpověď:

Dioptrie se samozřejmě sčítají.

Dotaz:

Mohl by jste mi, prosím, popsat princip stenopeických čoček a popsat čočky vyplachovací?

Odpověď:

Stenopeické čočky jsou čočky, které mají na zcela neprůhledném podkladu pouze malý otvor, kterým, je vidět. tyto čočky se mohou používat při rozsáhlých defektech duhovky, kdy se podle velikosti otvoru reguluje přístup světla do oka a tak umožňuje vidění. Velmi úzký otvor může také způsobit odfiltrování rozptýlených paprsků světla a tak vytvoří tzv. stenopeický efekt, při kterém je vidět dobře i při refrakčních vadách. Co se myslí vyplachovacími čočkami nevím.

Dotaz:

Nevím si rady s výběrem vhodných čoček. Mám astigmatismus a tupozrakost na levé oko.

Odpověď:

S tupozrakostí Vám bohužel ani čočky nepomohou. Léčba tupozrakosti je možná přibližně do věku 12 let, později je již bez výsledků. Astigmatismus je možno korigovat torickými čočkami, kterých je na našem trhu celé řada. I tupozraké oko je vhodné korigovat.

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě, zda nošením čoček se může měnit poloměr zakřivení rohovky? Před časem jsem měla možnost porovnání rozdílů zakřivení (po měsíci) a výsledky se o 0,1 lišily!! Za další měsíc nebyl již nárůst tak viditelný 0,01. Hodnoty jsou přibližné! Moje refrakční vada je -10D! A ještě jeden dotaz. měla jsem roční čočky Bausch-Lomb,pak jsem přešla na 3-měsíční. Po změnách v zakřivení mně kontaktolog navrhl čočky Weicon (prodyšnost pro kyslík je prý 70%), můžete mně zaslat podrobnější informace o těchto čočkách?

Odpověď:

Kontaktní čočky mohou v některých případech lehce měnit i zakřivení rohovky, jedná se většinou jen přechodné změny, jejichž měření vyžaduje však velmi přesné přístroje. Běžně užívaná zařízení tyto malé změny prakticky nemohou zachytit. Větší změny způsobují tvrdé čočky. Změny způsobené měkkými čočkami jsou prakticky zanedbatelné. Ptáte-li se na čočky Weicon, jedná se o čočky s vysokým obsahem vody, jsou to čočky pro roční užívání. Pokud nosíte čočky trvale bylo b vhodné používat spíše čočky pro plánovanou výměnu.

Dotaz:

Je mi 14 let, mám problémy s krátkozrakostí. Chtěla jsem si pořídit barevné kontaktní čočky, je však možné, že budu mít i normální. Slyšela jsem,že barevné čočky si ale mohu pořídit, až od 18 let, kdy se zastaví vývoj oka.Je to pravda, nebo mohu už teď?

Odpověď:

Barevné kontaktní čočky jsou vhodným doplňkem pro nošení běžných kontaktních čoček, nebo brýlí. Jistě nejsou vhodné pro každodenní používání. Věkem jejich užívání není nijak omezeno.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda je rozdíl v nošení čirých a barevných čoček z hlediska poškození rohovky. Jaké kontaktní čočky jsou vhodné pro citlivou rohovku. Moc děkuji.

Odpověď:

Barevné čočky by měly být určeny spíše k příležitostnému nošení, i když některé barevné čočoky jsou vyrobeny na bázi velmi kvalitních čoček a barvení je prováděno kvalitním způsobem, takže prostupnost pro kylsík je ovlivněna jen minimálně. Pro citlivou rohovku bych barevné čočky k běžnému užívání nedoporučoval.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat jestli je citelný rozdíl v nošení měkkých kontaktních čoček (např.Acuvue2), které se musí měnit po 14 dnech a tvrdých čoček, které se musí denně vyvářet, ale jsou na několik let.

Odpověď:

Měkké kontaktní čočky a tvrdé kontaktní čočky se zásadně liší nejen materiálem ale i tvarem a velikostí a životností. Klasické tvrdé čočky z PMMA ( plexisklo, nepropustné pro plyny) dnes zaujímají jen velmi malou část trhu, dnes se pod pojmem tvrdé čočky myslí obvykle RGP ( rigid gas permeable) čočky, které jsou propustné pro kyslík více než měkké. Krom zcela odlišného materiálu se liší i v tom , že měkké jsou tzv sklerální opírají se hlavně o skléru v okolí rohovky, RGP jsou korneální, tzn. jsou malého průměru a pokrývají jen část rohovky. Výhodou tvrdých čoček je možnost individuální úpravy čočky a pokrytí i velmi okrajovývh dioptrických hodnot. Pro měkké s plánovanou výměnnou hovoří především výborná snášenlivost od začátku aplikace, velmi dobrá dostupnost i cenová.

Dotaz:

Chci se zeptat, nosil sem kontaktni cocky acuvue (zaostreni 8,8) a dneska sem si koupil nove cocky acuvue 2 (zaostreni 8,7). Jaky je rozdil v techto kontaktnich cockaj, je oznaceni 2 necim vyjimecne a jaky je rozdil mezi 8,8 a 8,7.

Odpověď:

Jedná se stejný typ čoček, je nová pouze konstrukce okraje, která umožňuje lepší manipulaci s čočkou a lepší kontakt čočky na okraji. Nová konstrukce vedla ke změně vnitřního zakřivení na 8.7. Většina nositelů pociťuje nový typ jako komfortnější.

Dotaz:

Uvazuji o moznosti zacit nosit kontaktni cocky. Konkretne se zajimam o mesicni az trimesicni. Tyto cocky vsak maji ruzny obsah vody, 38% (3 mesicni) nebo 55-74% (1 mesicni). Mohl byste mi prosim sdelit, jaky obsah vody je pro oci optimalni a jake muze pripadny jiny obsah vody zpusobit komplikace? Kontaktni cocky bych nosila na sport asi 3-4x tydne po max. 4 hodinach, pouze vyjimecne dele.

Odpověď:

Obsah vody v hydrogelové čočce je velmi důležitý pro průnik kyslíku čočkou a tedy pro snášenlivost čočky a pro vliv čočky na povrch oka. Doporučoval bych čočky s obsahem mezi 50 a 60% a pokud možno na co nejkratší dobu výměny.

Dotaz:

Doposud používám KČ OPTIMA FW (BAUSCH LOMB),dioptrie -1.50/-1.75. S ohledem na denní používání čoček bych chtěla přejít na KČ SOFLENS 66 od stejného výrobce. Chci se zeptat, jestli hraje nějakou roli rozdílnost průměru (OPTIMA FW - 14.00, SOFLENS - 14.20) a jaký rádius mám zvolit, když u nyní používaných čoček je rádius 8.70. KČ SOFLENS 66 nabízejí rádius S/M nebo F/M.

Odpověď:

Rozdíl v průměru čočky nehraje prakticky žádnou roli, je dán konstrukcí čočky. Velmi důležitý je radius vnitřního zakřivení čočky, který vlastně určuje její velikost. ve vztahu k zakřivení rohovky. Pro rozhodnutí, který z nabízených rozměrů je pro vás nejvhodnější je nutno znát radius zakřivení vaší rohovky. Čočku je však nutno vyzkoušet a podle chování čočky na oku rozhodne o správné velikosti Váš kontaktolog.

Dotaz:

Rozhodl jsem se pořídit si kontaktní čočky. Jsem krátkozraký - 4 dioptrie. Absolvoval jsem tedy vyšetření a dostal zkušební pár čoček s hodnotou 3,75 dioptrie. Na dálku s nimi vidím dobře, ale nablízko (tak do půl metru) musim oči nuceně zaostřovat. Bez brýlí/čoček vidím na tuto vzdálenost normálně. Pravdou je, že při každé dřívější změně brýlí (beze změny hodnoty dioptrií) mi nějakou dobu trvalo, než jsem si na ně zvykl a míval jsem podobné problémy. Je to při poprvé nošených čočkách normální? Nemohou být přliš silné či slabé?

Odpověď:

Ve věku kolem 40 let ztrácí oko svoji schopnost akomodovat. Při Vaší dioptrické vadě (-3.75) se po nasazení kontaktní čočky stává oko emetropickým - tzn. jako bez refrakční vady. Tedy nejspíš budete potřebovat ke kontaktním čočkám brýle na čtení. Pokud se díváte bez korekce, je Vaše oko "nastaveno" na čtení. Stav, který popisujete, je tedy zcela normální.

Dotaz:

Mám astigmatismus hyberopicus bilat.Předepsané čočky tvrdé cylindr plus 6 na L i P oko.Cena okolo 20000. Příliš drahé.Je jiné řešení jak vidět jako normální zdravý člověk?

Odpověď:

Levnější variantou by bylo vyzkoušet měkké čočky, ale ty obvykle nejsou v takto vysokým cylindrem k dispozici, a při vysokém cylindru se cena čočky výrazně zvedá. Další možností jsou brýle, se kterým máte jistě své zkušenosti.U vysokého astigmatismu je možno použít k jeho vyrovnání a některou z technik laserové refrakční chirurgie v některém ze specializovaných center.

Dotaz:

Mám -10 a -12 dioptrií osa 180°, jsem krátkozraká, zkoušela jsem nosit čočky, ale vidím s nimi ještě hůř než přes brýle. Vše je velmi rozmazané. Čím to je?

Odpověď:

Z Vaší otázky nevyplývá hodnota astigmatismu a poměr sférického základu k astigmatismu. Podle toho se pak vybírá typ čočky. Obvykle lze sferickou kontaktni čočkou korigovat astigmatismus do 1.5 až 2 dpt. Pro vyšší hodnoty je obvykle nutno zvolit torickou kontaktní čočku.

Dotaz:

Trpím krátkozrakostí a astigmatismem (L -6,5 -2,75/50', P -9,5 -2,25/145'). Lékař mi řekl, že má vada není způsobena dlouhým okem, ale zakřivením rohovky (pozn. nemám keratokonus), a že proto mohu nosit jen tvrdé kontaktní čočky vyrobené na míru. Myslíte si, že má smysl do takových čoček investovat cca 5000,-, když nevím, jestli si na ně zvyknu (mám často podrážděné oči), a když s brýlemi vidím dobře?

Odpověď:

Abych Vám mohl odpovědět musel bych znát i hodnoty zakřivení rohovek, ale dioptrické hodnoty, které uvádíte nejsou nikterak mimořádné a pravděpodobně by bylo možno Vaši vadu korigovat i měkkými torickými čočkami.

Dotaz:

Mam problem s kontaktnimi cockami! Uz druhy rok nosim rocni kontaktni cocky a nemela jsem s nimi problemy. Ale nyni mi pri mrkani sklouzavaji z ocni cocky! Nemuze se jednat o spatny radius cocky?

Odpověď:

Takto popisované obtíže mohou být skutečně způsobeny volnou čočkou. Ale také u starších ročních odchází k těmto obtížích poměrně často. Asi by bylo vhodné pořídit si novou čočku.

Dotaz:

Je mi 22 let a jsem krátkozraká, mám -0,5 dioptrie na každém oku. Vím, že to není mnoho, ale když celý den sedím před počítačem, tak potom nemohu přečíst nápisy nebo řídit bez brýlí. Chtěla bych si pořídit čočky, ale nevím jestli na tak malé dioptrie jsou vůbec vhodné a pokud ano, tak jaké byste mi poradil.

Odpověď:

Samozřejmě i pro nízké vady v rozsahu do jedné dioptrie jsou k dispozici kontaktní čočky. Typ Vám musí pomoci vybrat Váš kontaktolog.

Dotaz:

Chtěla bych vás požádat o malou radu. Nemám žádnou oční vadu a ani žádné dioptrie. V současné době žiji v Německu a zde je možné objednat barevné kont. čočky přes internet. (S nošením těchto typů čoček mám asi 2letou zkušenost, ještě z ČR.) Při vyplňování formuláře jsem narazila na kolonku dioptrie na levém a pravém oku. Když nenosím brýle a se zrakem nemám problémy mám vyplnit +-0 u obou očí? - jedná se o roční kont. čočky Ciba Vision-Elegant.

Odpověď:

Barevné kontaktní čočky jsou čočky, které by měl aplikovat pouze odborník v dobře vybaveném aplikačním středisku. Prodej čoček cestou internetu, nebo jakýmkoliv jiným způsobem bez aplikačního střediska je nepřípustný a ve většině zemí EU zakázaný, nebo jinak omezený. Zvláště u barevných čoček jsou pravidelné kontroly u kontaktologa velmi významné pro bezpečné nošení. Všechny firmy zabývající se výrobou barevných čoček je dodávají i bez dioptrií tedy v hodnotách plan nebo +0.

Dotaz:

Prosím o odpověď, nikdy jsem čočky neměla, brýle nosím od svých 6 let a jsem krátkozraká. Je možné koupit u optika čočky na opis předpisu z června 2001? Mám na něm napsáno pravé oko Sph.dptr -1,0, cylindr -1,5, osa 180 stupňů. Levé oko cylindr -1,75, osa 180. Kolik by přibližně stály?

Odpověď:

Nedílnou součásti aplikace kontaktních čoček je řádné vyšetření a doporučení typu čočky. Stejně tak je nutno provést zácvik v nasazování a vyjímání čoček.Cena závisí na typu čoček i na středisku.

Dotaz:

Dobry den, rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi cockami Acuvue a Acuvue 2?

Odpověď:

Acuvue 2 mají jinak konstruovanou vnitřní plochu, především v oblasti okraje čočky, což usnadňuje manipulaci s čočkou a zajišťuje lepší snášenlivost čočky. Také je zde jiná značka (123) pro rub a líc oproti Acuvue (AV).


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 307 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 183 x
Měsíční kontaktní čočky 1131 x

Celkem odpovědí: 1621