Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Parametry kontaktních čoček

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaši radu.Do svých dvaceti let jsem nevěděla,že mám nějakou oční vadu,dokud jsem nezačala vidět trošku špatně na dálku.Zašla jsem si tedy za očním lékařem,kde jsem však zjistila,že po rozkapání mám na pravém oku půl dioptrie na dálku,což mě nijak nepřekvapilo,ale že na levém oku mám 3,5D na blízko.Ale prý bez rozkapání mi akomodovalo levé oko na +0,5...Bohužel však rozdíl mezi oběma očima více než 2D je zátěž a bolí hlava,tak nemůžu mít brýle na více než 2D...Sice vidím na blízko normálně,ale když už zatěžuju zrak při čtení déle,cítím dost zátěž na zdravé oko...Když použiji brýle,které mám,tedy +2D na levém oku,připadá mi,že vidím spíše hůře...Dostala jsem i kontaktní čočku na levé dalekozraké oko¨-stejně jako brýle je s +2D,ale logicky je to stejné jako s brýlemo,spíše mi připadá,že vidím líp bez všeho.jen tím pravým okem...Chtěla bych se tedy zeptat na vaše spíše doporučení,jak se dá postupovat v mém případě.Myslím co s brýlemi,čočkami,popřípadě s případnou laserovou operací(a ještě jeden dotaz ohledně laseru-když se tedy vloží umělá čočka dle vyšetření jako korekce při dalekozrakosti,jaké jsou zkušenosti s tím,jak poté vidí pacient na dálku!)Děkuji mnohokrát za Vaše rady a doporučení a přeji Vám pěkný zbytek dne!

Odpověď:

Záleží na míře akomodace, která do velké míry závislá na věku. Doporučoval bych asi jednu kontaktní čočku ( na dalekozraké oko), jejíž dioptrickou hodnotu je nutno vyzkoušet, protože se při jejím používání změní Vaše akomodační potřeba a tak může nějaký čas trvat než si zvyknete. U dalekozrakosti bych řešení laserovou operací nedoporučoval, stejně tak tzv. \"nitrooční kontaktní čočka\" není ideálním řešením.

Dotaz:

Mam dotaz: všude se u kč udává obsah vody, což je ale jen jedna z hodnot, která určuje propustnost kyslíků. Existuje nějaké srovnání čoček podle propustnosti kyslíku Dk/t ?, neboť ten se běžně u kč neudává. Chápu to jako docela důležitou věc při výběru kč.

Odpověď:

Obsah vody v materiálu je jen jednou z hodnot určujících průnik kyslíku čočkou. U gelových materiálů je prostupnost kyslíku do materiálu přímo závislá na množství vody, ale již tomu tak není u samotné čočky, kde u vysoko hydratovaných materiálů se musí zvyšovat tloušťka čočky, kvůli pevnosti a stabilitě. U nových materiálů tzv silikonhydrogelů se obsah volné vody opět snižuje, protože část samotného materiálu má větší propustnost pro kyslík než voda. Hodnota kterou vy uvádíte Dk/t, je vlastnost konkrétní čočky. Není uváděna na spotřebitelském balení, ale ve specifikaci produktu je uváděna, ale vždy jen pro středovou oblast čočky o hodnotě -3D.

Dotaz:

Před pár dny jsem si pořídila kontaktní čočky značky Focus Dailies L -1,75 P -1,75( jednodenní). Koupila jsem si je hlavně na sport a na hory. Na krabičce čoček jsem nalezla na levé straně velké L a na pravé straně krabičky velké R. Chtěla jsem se zeptat jestli,když mám na každém oku stejný počet diptrií, si můžu na pravé a levé oko vybrat jakoukoli čočky, tím mám na mysli jestli se rozeznávají L a P čočky.....nebo je to úplně jedno.

Odpověď:

Čočky jsou stejné, dodržování pravé a levé je nutné pouze v případě různých dioptrických hodnot.

Dotaz:

Potřebuji prosím poradit z výběrem dioptrií. Brýle mám s dioptriemi -5, čočky zn.SUREVUE mi vihovovali - 4,5, ale čočky PURE VISION musím mít -5.Nyní chci vyzkoušet čočky FOCUS NIGHT A DAY a nevím na základě předešlých zkušeností jakou sílu dioptrií vybrat.Prosí poradte, bojím se, aby nebyly slabé nebo naopak moc silné. Díky moc za radu Anny

Odpověď:

Dioptrickou hodnotu musi u novych cocek urcit vas kontaktolog behem prohlidky.

Dotaz:

Dobrý den chtěl bych se zeptat co znamená údaj S/M a F/M u kontaktních čoček.. Rád bych si čočky objednal ale bohužel nemám obaly od starých čoček.

Odpověď:

S/M znamena (Steep/Medium) neboli strma az stredni rohovka. Flat/Medium je plocha az stredni rohovka. Jedna se o radius (zakriveni) kontaktni cocky.

Dotaz:

Dobrý den, před dvěma lety jsem začala nosit brýle,byla jsem spokojena,nemusela jsem je nosit při sportu,coz uz neni dost bezpecne, nevidim dobre do dálky a proto bych chtěla zkusit kontaktní čočky, problem je v tom, že mam velky rozdil mezi levym a pravym okem, asi 1, 5 dioptrie. Byl by s jejich zhotovením nějaký problém?

Odpověď:

Rozdil v dioptriich mezi pravym a levym okem neni problem.

Dotaz:

Rád bych se zeptal na následující, nosím kč soflens comfort 4 dioptrie na oba oka. Nyní mi dal můj kontaktolog k vyzkoušení kč o2 optix, které jsou údajně příznivější pro oko, avšak 4,5 dioptrie s tím, že se jedná o jiný typ síla čoček se počítá jinak (přesně jsem vysvětlení nerozuměl, avšak navýšení dioptrií není zdůvodu zhoršení zraku, ale kvůli jinému typu čoček). Avšak po nasazení čoček je vidění subjektivně ostřejší, což mi dělá potíže při dlouhém čtení, neboť čočky nejde operativně sundat jako brýle. Poraďte mi prosím, jak je to tedy se silou dioptríí, je stejná u všech typů nebo se může potřebný počet dioptrií podle typu čoček lišit?

Odpověď:

U některých typů čoček se vzhledem k vlastnostem čoček, resp následující interakci povrchu oka a čočky mohou lehce dioptrické hodnoty čoček lišit. Je proto vždy nutné napřed nové čočky vyzkoušet a pak volit správnou diotrii. Ve Vašem případě se nepochybně jedná o příliš silné čočky a dioptrckou hodnotu bude nutno snížit.

Dotaz:

Nosím přes půl roku čočky. Doposud jsem měla Surevue -1,75D, průměr 14,0, rádisu 8,8mm. Přítel mi koupil přes internet jako dárek Wilens -1,75, průměr 14,1, rádius 8,45mm. Čočky mi sedí bez problémů, ale připadá mi, že na pravé oko vidím trochu rozmazaně. Může to být způsobeno odlišným rádiusem? Může být nošení těchto čoček nebezpečné?

Odpověď:

Jak jsme již mnohokrát upozorňovali na tomto místě nákup čoček přes internet není vhodný a právě Váš příklad to názorně ukazuje. Ne všechny hodnoty uvedené na čočkách mohou být porovnávány mezi jednotlivými výrobci a dokonce typy, neboť se mohou výrazně lišit konstrukci. Každý nový typ je nutno napřed vyzkoušet pod vedením kontaktologa a teprve pak se rozhodnout k případné změně. Rovněž další servis, především pravidelné kontroly Vám nemůže internetový prodejce poskytnout, nemluvě o zodpovědnosti za případné komplikace.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat.Chci začít nosit kontaktní čočky ale na každé oko mám jiný počet dioptrii jak si mám co nejvýhodněji pořídit kontaktní čočky? Děkuji za odpoved

Odpověď:

Ruzne dioptrie na obou ocich nejsou problem. Nejprve budete muset zajit do nektereho z aplikačních středisek.

Dotaz:

Zajímalo by mě, k jakému zhoršení oční vady (astigmatizmus a krátkozrakost) může dojít po 27.roce? Mému příteli ve 27 letech zjistila očařka, že má na levém oku astigmatismus 3,25 a na pravém oku mírou krátkozrakost. Oběma očima přečetl všechno, co mu doktorka ukázala, samotným pravým okem také. Chtěla bych vědět, jestli hrozí, že by se mu do dálky nebo do blízka mohlo zhoršit zatím zdravé pravé oko, tak, že by už potřeboval brýle. Doporučil byste v takovém případě kontaktní čočky na obě oči? Ještě by mě zajímalo, jestli je pravda, že samotným astigmatickým levým okem už pro tupozrakost nemůže bez druhého oka při běžné chůzi po ulici koukat, že na něj nevidí? Sama mám na obou očích krátkozrakost - 2,5 dioptrie, mohl byste mi říct, jestli je má oční vada horší?

Odpověď:

Nebyl-li poměrně vysoký astigmatismus až do tohoto věku korigován, pak je velká pravděpodobnost, že je oko tupozraké ( jedná-li se o jednostrannou vadu). Korekcí se může zraková ostrost trochu zlepšit, ale normálního vidění asi nedosáhne. Co se týká druhého oka s malou krátkozrakostí není vyloučeno, že se počet dioptrií může ještě lehce zvýšit, ale jistě ne do vysokých hodnot. Plnou korekci bych doporučil na obě oči, kvůli prostorovému vidění. Čočky je jistě možno doporučit i vzhledem k rozdílu v korekci mezi očima.

Dotaz:

Měla bych na Vás prosbu. Ve svých 18 letech jsem začínala s 1/2 a 3/4 dioptrií - na dálku . O 2 roky později jsem doslala na každé oko 1 dioptrici. Teď je mi 25 let - v únoru jsem si nechala dělat nové brýle - dioptrie 2,5 teď v červnu jsem byla v optice opět na měření a už bych měla mít 3,5 dioptrie. Bohužel u očního mě objednali až na říjen. Čím by to prosím mohlo být, že se tak \"kazí\" oči. Kolegyně mě straší zeleným zákalem.

Odpověď:

Vaše krátkozrakost je zakódována ve Vašem genetickém kódu, ve Vašem věku bude nárust již jen malý je pravděpodobné, že se zastavi někde koem -4 až -4,5 D. Se zeleným zákalem a jinými chorobami nemá krátkozrakost nic společného.

Dotaz:

Dobrý den, dlouhodobě nosím měsíční KČ Optima FW, zakřivení 8.4. Ráda bych zkusila nové čočky s vyšším obsahem vody, ale potřebuji zakřivení 8.3. nebo 8.4. Můžete mi poradit typ čoček, které se vyrábí s tímto zakřivením?Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

U jineho typu cocek nemusi byt zakriveni nutne stejne. Geometrie cocek se lisi nejenom zakrivenim, takze u jineho druhu muzete mit zakriveni jine a stejne Vam budou vyhovovat. Musi to urcit vas kontaktolog pri vysetreni.

Dotaz:

Dobrý den, už rok nosím kontaktní čočky bez jakýchkoli problémů. Dosud jsem používal značku SWITCH disposables (někdy prodávané jako Frequency 55). Nyní jsem se rozhodl přes internet objednat čočky \"nové generace\" OPTIX O2 kvůli možnosti občasného nošení přes noc. Všechny parametry čoček obou značek jsou naprosto shodné (počet dioptrií-6 ,zakřivení, průměr) s novými čočkami jsem zcela spokojen, nemám žádné zdravotní problémy, komfort čoček Optix O2 je nesrovnatelně vyšší - až na jednu zásadní maličkost. Hůř přes ně vidím, ostrost vidění je nižší. Jen z legrace jsem si zkusil bratrovy brýle s jednou dioptrií (tj. celkově 7 dioptrií) a s jejich korekcí jsem viděl naprosto perfektně. Mám tedy pocit že nové čočky jsou \"slabé\" i přesto že by měly mít stejné parametry. Moje brýle i původní čočky switch maj 6 dioptrií a vidím přes ně perfektně ostře. Může to být způsobeno vlastnostmi materiálu čoček Optix? Je třeba připočítat určitý počet dioptrií a zakoupit silnější než je skutečný počet dioptrií? I přesto že, nákup byl z českého internetového obchodu, balení bylo zcela originální a neporušené vylučuji tedy možnost úmyslné záměny ze strany prodejce nebo nekvalitní kopie . Moje kontaktoložka mi s tímto problémem nedokázala pomoci. Děkuji za odpověď. Jakub Kusala

Odpověď:

Nejen udané hodnoty na balení jsou důležité, ale i další vlastnosti materiálu a samotné čočky mohou mít vliv na interakci čočky s okem a vytvářet tak určité poměry na oku a optickém systému oka ( modulus rigidity, přizpůsobení povrchu, tvorba slzné čočky a další). Proto je při přechodu na jiný typ nezbytné vždy vyzkoušet čočku jak funguje v konkrétním případě. Tento komfort v případě nákupu přes internet odpadá, navíc internetový prodejce Vám nezajistí následné kontroly, které jsou nezbytné a riziko vzniku komplikací při nepoučení nositele kontaktních čoček a absenci kontrol je podstatně vyšší. Proto doporučujeme kupovat čočky vždy v zavedeném a řádně vybaveném aplikačním středisku u vzdělaného odborného personálu. Je to bezepčnější.

Dotaz:

Od kontaktologa mám předepsané KČ Surevue s BC 8,8 a chci se zeptat, zda při přechodu na Acuvue Advance je pro mne vhodnější volit zakřivení 8,7 nebo 8,3.Děkuji

Odpověď:

Timto zpusobem bohuzel nemuzeme poradit. O rozmeru musi rozhodnout kontaktolog po zmereni parametru Vasi rohovky.

Dotaz:

Dobrý den, brýle nosím od malička, nyní je střídám i s kontaktními čočkami a zajímalo by mě následující: po vyndání čoček z oka a nasazení brýlí musím počkat tak 15-20 min., protože se mi nepříjemně motá hlava, nemůžu udělat sebemenší pohyb třeba hlavou ze strany na stranu, natož chodit, dělá se mi pak špatně. Vůbec nevím, jak si to mám vysvětlit? Přitom přeci přes brýle vidím stejně dobře jako přes čočky, tak v čem je rozdíl, na co si oči musí zvyknout? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Změna korekce z čoček na brýle někdy může být trochu obtížnější pro změnu typu korekce a vlastně změnu optického systému, rovněž tlak čočky na rohovku může někdy vyvolávat drobné obtíže. Zkontrolovat je nezbytné zda odpovídají dioptrické hodnoty čoček, nejsou-li překorigované.

Dotaz:

Dobry den. Mam lave oko dalekozrake+vyskytujuci strabizmus a tupozrakost, na prave vidim dobre. Nosila som okuliare, ale len nedavno som presla na kontak.sosovky. Rada by som sa opytala, ak mam lavu dioptriu na sklach okuliari napr.1,5 a lavu sosovku 1,5 ci je vysledujuci efekt rovnaky, myslim tym ci je to vykorigovanie oka rovnake. Viem tupozrakost sa neda uz v takomto veku (20r.) vyliecit ale aspon ta odchylka sa da trosku napravit. Mal by byt ten efekt rovnaky alebo nie? Predsa sosovka je v oku a skla tesne pri oku. Su tam nejake rozdiely v korigovani oka? Dakujem

Odpověď:

Do cca 4 D se používají dioptrické hodnoty stejně v brýlích i čočkách u vyšších hodnot pak je nutno provést přepočet.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Chtěla bych nosit kontaktní čočky v létě. Vyhlédla jsem si 1-DAY ACUVUE Bonus s průměrem 14,2mm a zakřivení je od 8,5 do 9,0mm. Mám na pravé oko 4,5 D a levé 4,0 D + 0,5 cilindru. Jsou tyto čočky pro mě vhodné?? A co znamená to zakřivení? Předem děkuji za vaši odpověď. S pozdravem Veronika Würzová

Odpověď:

Tyto čočky jsou pro Vás určitě vhodné, ale je nutno je napřed vyzkoušet. Zakřivení vlastně znamená velikost čočky.

Dotaz:

Dobrý den, je velký rozdíl u kontaktními čočkami s rádiusem 8,6 a 8,7? Chtěla bych si koupi kontaktní čočky O2Optix, ale ty mají rádius 8,6 a já používám 8,7. Nevím tedy, zda je tato odchylka zanedbatelná, nebo bych s nimi mohla mít nějaké problémy. Děkuji za odpověď Sedláčková Dáša

Odpověď:

Rozdil opravdu neni velky a velmi pravdepodobne Vam budou vyhovovat. Konecne slovo ale musi mit kontaktolog po vysetreni.

Dotaz:

Mam dotaz ohledne parametru RADIUS.Nosim cocky Acuvue2 s radiem 8.7. Ted jsem si na zkousku poridila Acuvue Advance u jineho ocniho lekare,ale s radiem 8.3.Jedna se o stejnou znacku,ale jiny typ,tak je mi trochu divne,ze pokazde je radius jiny.Acuvue Advance jsem jeste nerozbalila. S tim souvisi dalsi dotaz, jelikoz ten ocni lekar mi rekl, ze cocky Acuvue Advance jsou mesicni a mohou se nosit v oku nepretrzite max. 1 tyden bez vyndavani. Pritom na www.acuvue.cz jsem se docetla,ze jsou na denni noseni,max. 14 dni. Dekuji za odpovedi.Gabriela

Odpověď:

Vnitřní radius čočky (BC - base curve) je informace o zakřivení části zadní plochy ( většinou středové oblasti ), ale jak se čočka chová na oku je dáno celou řadou dalších parmetrů nejen v zakřivení vnitřní plochy. Proto je nutno u každého nového typu vyzkoušet nevhodnější rozměr a ten se může lišit. AV advance jsou čtrnáctidenní čočky, jejich přenášením se zvyšuje riziko vzniku komplikací. Prakticky všechny čočky moderní konstrukce jsou schváleny na prodloužené nošení ( až 6 nocí a 7 dnů), ale preferujeme denní režim nošení.

Dotaz:

Čočky nosím již 10 let. Při poslední kontrole mi optička zvýšila dioptrie asi o 0,5 na každém oku,nechala jsem si tedy i vyměnit skla v brýlích. Teď mám na levém oku -6,5 a na pravém -5,5 dioptrie, ale do brýlí mi dala jen -4 dioptrie,aby to \"nebyl pro mozek šok\".Je tento postup správny nebo bych měla mít v brýlích stejné dioptrie jako v čočkách?S čočkami vidím dobře,v brýlích je to horší.

Odpověď:

To je trochu zvláštní, protože v brýlích by měla být u mínusových skel vyšší hodnota než v čočkách ( od hodnot nad 4,5D). Pokud jsou správné dioptrie v čočkách, pak si myslím, že na brýle nemůžete v žádném případě dobře vidět.

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na význam parametru propustnosti čoček (pro kyslík) Dk/t. V jakých mezích by se měl pohybovat a měl by být v nějakém vztahu k obsahu vody nebo je to absolutní hodnota dle které se dají porovnávat jednotlivé kontaktní čočky? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Propustnost pro kyslík (Dk) je materiálová veličina. V případě Dk/t je vztažena ke geometrii čočky (t - tloušťka, obvykle při 3 diotriích). Určuje možství kyslíku, které projde skrz čočku k rohovce, která kyslík potřebuje pro svůj metabolismus. Podle této hodnoty lze čočky porovnávat. Nelze ji však brát jako jediné určující hledisko pro výběr čoček.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat jestli je možné aby v novém balení kontaktních čoček byla čočka s menší hodnotou dioptrie. Nosím Ciba Vision O2ptix s měsíčním intervalem výměny. Naposledy co jsem si vzal nové (cca týden) tak na levé oko vidím rozmazaně, najendou z ničeho nic. Přijde mi to jako bych čočku v oku vůbec neměl.

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Pokud máte na krabičce čoček dioptrii,která odpovídá Vašim dioptriím,hodnota čočky by měla mít správnou dioptrii,je možné že se Vám zhoršil zrak a proto doporučuji navštívit svého lékaře .

Dotaz:

Mám čočky bifocal a na dálku mi nevyhovuji je možné zmenšit dioprie na dálku a zvětšit na blízko nebo je toto dané nějakou tabulkou? teprve mám zkušební a nosím je asi 4dny. Je možné je objednat i v jiné barvě?

Odpověď:

Bifokální čočky je třeba velmi pečlivě vybírat, někdy skutečně může být vidění na dálku poněkud horší v době zvykání. Při dobrém výběru se však situace srovná brzy. Bifokální čočky se barevné nevyrábějí.

Dotaz:

Chtěla bych požádat o radu ohledně možnosti výměny torické čočky za sférickou. Mám zkušební pár, který obsahuje jednu čočku sférickou (acuvue advance -1,25, bc 8,3, dia 14,0 - doporučenou na oko s hodnotami -1,25 -0,25 175°) a druhou torickou ( acuvue advance for astigmatism -1,0 -0,75 010, bc8,6 dia14,5 doporučenou na oko -1,0 0,75 15°). Subjektivně mnohem lépe snáším sférickou čočku, v oku s torickou čočkou mám po celou dobu pocit něčeho cizího, jako krátce po nasazení než se čočky usadí (sférická si tzv. sedne, ale o torické vím celou dobu). Vidění mám na oku s torickou čočkou ale dobré a ostřejší než se sférou. Je možné při uvedených hodnotách docílit dobrého vidění při výměně torické za sféru? Nebo může být zvýšená citlivost způsobené např. odlišnými hodnotami v ostatních parametrech a raději byste doporučil zkusit torické čočky jiného výrobce? Navíc předpokládám, že na oku s cylinrickou hodnotou 0,25 budu vždy potřebovat sférickou čočku, protože optička mi vysvětlila, že v takové hodnotě se torické čočky nedělají.

Odpověď:

Můžete si vybat co Vám bude nejvíce vyhovovat jak viděním tak pohodlím. Astigmatismus do 0,5 D se zkoriguje sférickou čočkou Pokud vám pohodlím nevyhovuje torická čočka, je možno o 0,5 nebo 0,25 zvýšit sférický základ. Vidění by mělo být slušné.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, jestli se dioptrie u čoček zvyšují o 0,5 dioptrií než jsou dioptrie u brýlí. Mám na pravém oku +4,75, na levém +5,25. Chtěla bych jednodenní čočky, předtím jsem používala tříměsíční, ale ty jsem plně nevyužila a mezitím se mi zvýšily dioptrie na brýlých.

Odpověď:

U plusových čoček se přidává, u mínusopvých ubírá hodnota oproti brýlové korekci na vzdálenost 12 mm od vrcholu oka. Jednodení čočky jsou dobrá volba, především z lékařského hlediska.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jaké čočky preferujete?

Jednodenní kontaktní čočky 319 x
Dvoutýdenní kontaktní čočky 185 x
Měsíční kontaktní čočky 1159 x

Celkem odpovědí: 1663