Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme

Dotaz:

Dobrý den, rozlišuje se nějak průměr čoček, nebo ten je dán prostě výrobcem. byl jsem u očniho řekl jsem, že chci čočky a on mi změřil pouze zakeřivení, všude na netu vidím průměr 14, ale radsi se chci ujistit jeslti vazne nehraje roli diky.

Odpověď:

Dobrý den, doporučila bych vám navštívit očního specialistu, který ze zabývá aplikacemi kontaktních čoček a spolu s ním se pokusit vybrat vhodný typ kontaktních čoček. Zakřivení kontaktních čoček se vybírá v návaznosti na zakřivení rohovky vašeho oka, průměr pak podle průměru rohovky vašeho oka. Hodnotu průměru i zakřivení kontaktní čočky určuje výrobce při výrobě, je však nutné hledat takový typ čočky, která by svými parametry vyhovovala vašim očím. Zakřivení a průměr jsou však jen dva parametry, které charakterizují poměrně komplikovaný geometrický útvar jakým je kontaktní čočka. Při výběru tedy roli hraje jak hodnota zakřivení a průměru, tak ale především to, jak se kontaktní čočka chová přímo na oku (zda není volná ani těsná, případně pootočená). Může se totiž stát, že dvě různé čočky se stejným zakřivením a průměrem se budou chovat zcela odlišně. To, zda kontaktní čočka sedí na oku tak, jak by měla, může zhodnotit pouze oční specialista v rámci očního vyšetření pohledem na oko přes štěrbinovou lampu. Nositel sám to bohužel ne vždy dokáže posoudit sám. Oční specialista vám také v rámci očního vyšetření přeměří zrak a naučí vás, jak čočky správně nasazovat, vyndávat a jak se o ně starat.

Dotaz:

Dobrý den. Byla jsem u očního lékaře, aby mi předepsal brýle, trpím krátkozrakostí a astigmatismem. Chtěla bych brýle ale kombinovat s kontaktními čočkami, především na sport. Na pravé oko mám 1.25 dioptrie a u cylindru Dp 0,5. Jenomže na e-shopech nabízejících KČ je ta hodnota Dp. dostupná jen od 0.75. Mohu si tedy pořídit ty s Dp. 0,75? Předem díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, torické kontaktní čočky se vyrábí opravdu až od hodnoty cylindru -0,75. Pokud vám byl naměřen cylindr -0,5 dá se tato hodnota zohlednit při výběru sférických čoček (tzn. bez cylindru) nebo vybrat čočky torické (s cylindrem) a upravit hodnotu sférické dioptrie. Výběr kontaktních čoček ale není bohužel tak jednoduchý aby stačilo pouze správně "vybrat dioptrie". Aby kontaktní čočka byla pohodlná, je nutné zvolit správné parametry kontaktních čoček (materiál, zakřivení, průměr), které závisí na parametrech vašich očí. Doporučila bych vám navštívit očního specialistu, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček. Ten vás v rámci očního vyšetření naučí, jak čočky správně nasazovat a sundávat, vybere vhodný typ kontaktních čoček a správné dioptrie pro pravé a levé oko, zhodnotí jejich usazení přímo na oku a případně dioptrie, cylindr nebo osu doladí tak, aby vidění bylo co možná nejostřejší.

Dotaz:

Dobrý den. Mám menší potíž při nasazování kontaktních čoček. Nedělá mi problém si šáhnout prstem do oka, ale když si položím čočku na prst a chystám se ji nasadit tak mi ve velké většině zůstane čočka na prstu a nepřilepí se mi prostě na oko, nebo se mi nasadí ale špatně a ihned vypadne. Nevíte, co dělám špatně?

Odpověď:

Dobrý den, problém by mohl být například v nedostatečně rozevřených víčkách, kdy čočka může zavadit např. o řasy a "otočit se" na prst. Zkuste také čočku nasazovat přímo na panenku, kam se čočka přichytí na oku nejsnadněji. Pokud se podaří čočku na oko dostat, nezavírejte hned víčka, ale zahýbejte okem doprava, doleva, nahoru a dolů, čímž z pod čočky vytlačíte vzduchovou bublinu a čočka na oko lépe dosedne. Doufám, že tyto typy pomohou a nasazování čoček se stane rychlou a snadnou záležitostí:)

Dotaz:

Dobrý den. Nejsem schopný si nasadit do oka kontaktní čočky. Vždy při dotyku s okem mrknu a tudíž si nejsem schopen čočku nasadit. Nevíte, jak mrknutí předcházet, nebo jak si pomoci? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, nasazování kontaktní čočky může z počátku působit potíže. Mrkání je jedním z reflexů a univerzální rada "jak ho obejít" neexistuje. Musíte si proto chytit horní i spodní víčka tak, aby se nemohla pohybovat (aby nemohla mrknout) a zkusit čočku nasadit. Pokud bude nasazování dělat stále potíže, doporučovala bych znovu navštívit očního specialistu, který vám čočky naaplikoval, a požádat jej o další zácvik.

Dotaz:

Dobrý den, dnes jsem poprvé vyndávala kontaktní čočky, z pravého oka to byl bez problénů, u levého ale nastala situace kdy jsem čočku chtěla vytáhnout, ale nevím, zda se mi to povedlo. Čočka se shrnula na pul v levém dolním rohu, ale nmohla jsem ji najít na prstu ani jinde. Je nějáký způsob jak poznám, že je čočka opravdu venku. Zkoušela jsem čočku opakovaně vytáhnout abych zjistila jeslti je venku, ale oko mě řeže, asi z toho jak jsem ho namáhala.

Odpověď:

Dobrý den, mohlo se stát že shrnutá čočka (nebo jen její část) zůstala stále v oku. Nebojte, za oko ale určitě nezapadla. Pokud se dostala pod horní víčko, zkuste ho uchopit a od oka odtáhnout (tak aby mezi víčkem a okem vznikla "mezera") a okem zahýbat. Čočka by se tak mohla uvolnit a sama se přesunout k očnímu koutku, odkud půjde snadno vytáhnout. Pokud ale budou problémy pokračovat a čočku v oku sama nenajdete, vyhledejte očního specialistu, který vám oko obarví (čočka se tak bude lépe hledat) a čočku případně z oka vytáhne.

Dotaz:

Dobrý den, je mi 16 let a na každem oku mam kolem 1,5 dioptrie a chtěla bych začít nosit kontaktní čočky. Brýle nosím jen ve škole, jinak si je sundavam, proto bych se chtěla zeptat, zda by nevadilo začit nosit čočky po celý den a po sundání nemít brýle jako doposud (ptám se kvuli tomu, že oči budou celou dobu vidět dobře a najednou uvidí rozmazaně) a take zda nevadí, že při treninku (beach volleyball) mi občas spadne zrnko písku do oka. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky můžete nosit i několik hodin bez toho, že byste si je z očí sundala. Z počátku bude možná nezvyklé vidět ostře delší dobu, neměl by ale být problém navyknout si na to. Doporučila bych Vám navštívit očního specialistu, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček, který na základě očního vyšetření přeměří Váš zrak, zvolí vhodný typ kontaktních čoček a naučí Vás, jak je správně nasazovat, sundávat a jak se o ně starat. Zároveň zkontroluje i usazení kontaktních čoček přímo na oku (nesmí být ani volné ani těsné). Co se týče nečistot (písku) na kontaktní čočce, možná bych zvolila některé jednodenní čočky, v případě vícedenních čoček nezapomínejte na jejich mechanické čištění. Vše Vám ale vysvětlí kontaktolog, který vám kontaktní čočky naaplikuje.

Dotaz:

Dobrý den, před týdnem jsem začala nosit kontaktní čočky, ale po chvíli co si je nasadím do očí, tak oči mě začnou svědět, chvílemi čočky v očích vůbec necítím, ale po chvíli mě v očích jakoby řízne a je to velmi nepříjemné. Myslíte, že bych měla zvolit jiný druh čoček nebo je problém spíše v mých očích? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, s vysokou pravděpodobností se jedná o nevhodně zvolený typ kontaktních čoček. Doporučovala bych Vám navštívit očního specialistu, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček. Na základě měření Vám bude doporučen vhodný typ kontaktních čoček tak, aby parametry čoček (mj. zakřivení a průměr) co nejvíce korespondovaly s parametry Vašich očí. Očního specialistu můžete najít i na našich stránkách: http://www.cocky.cz/mapa-specialistu-a-prodejcu?specialista=1

Dotaz:

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli můžu nosit oční čočky anižbych to musela konzultovat s očním lékařem? děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den, před začátkem nošení kontaktních čoček je vhodné podstoupit oční vyšetření - přeměření zraku a zkouška samotného typu kontaktních čoček. Není nutné aby vyšetření očí provedl oční lékař, je možné také navštívit optometristu v oční optice.

Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz ohledně ceny čoček. Včera jsem navštívil kontaktologa, ten mě informoval že měsíční kontakt. čočky stoji 2500 kč. Problem je že až doma mě napadlo že mam ruzne číslo dioprií na obou očí.A nevim jak to pan doktor tedy přesně myslel. Je možne že když mam odlišne čislo dioprii, budou mě stat čočky dvojnasobek?předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, neznám přesný název kontaktních čoček, které Vám Váš kontaktolog nabízel. Konečná cena kontaktních čoček závisí na jejich typu, ale také na tom, v jakém balení jsou prodávány, tzn. po 3 nebo po 6. Co se týče rozdílných dioptrií pravého a levého oka, kontaktní čočky nelze v rámci jednoho balení kombinovat, tzn. je nutné zakoupit min. 2 balení. To se může zdát jako nevýhoda, na druhou stranu je dobré si uvědomit, že budete mít k dispozici kontaktní čočky na dvakrát tak dlouhou dobu než při zakoupení jednoho balení. Podle ceny, kterou zmiňujete, předpokládám, že kontaktolog hovořil o dvou baleních čoček - pro každé oko jiné hodnoty. Je možné, že do výsledné částky započítal i cenu roztoku či zvlhčujících očních kapek.

Dotaz:

Dobrý den je mi 11 a musím nosit brýle, ale chtěla bych nosit čočky. Myslíte že můžu v 11 letech nosit čočky. ?

Odpověď:

Dobrý den, dosud nebyla stanovena hranice, od kdy je možné kontaktní čočky nosit. V některých případech jsou aplikovány dokonce i novorozencům. Vzhledem k Vašemu nízkému věku Vás bude moci vyšetřit a kontaktní čočky aplikovat pouze oční lékař, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček. Ve věku od 15 let pak můžete navštěvovat i optometristu - kontaktologa.

Dotaz:

Dobrý den, mám již pár dní zkušební čočky obě -1.00 dioptrie, BC 8,4mm,DIA 14,2 mm asi průměr dle údajů blistru, a od počátku je stále víčky cítím, kdykoli přes ně mrknu. Nosím je kvůli autoškoly jen tak 2-3 hodiny denně, a pak si je raději vyndávám. Otočeny jsou správně, přesto mám s nimi stále pocit nepohodlí, protože je víčky cítím, když přes ně přecházejí, je to normální? Červené oči jsem z nich neměla, ale po sundání ještě nějaký čas cítím, že jsou mé oči podrážděné. Nemůže být špatná velikost nebo jejich zakřivení? Po nasazení jsou oproti duhovce mám čočku o cca 1,5mm větší na obě strany. Také mám problém, že sice na dálku vidím dobře, ale pokud čtu, sleduji v místnosti blízké předměty, a nebo se s nimi dívám na monitor, musím více zaostřovat. Bez čoček vidím na blízko velmi dobře i titěrné písmo. Ráda bych věděla, jaké čočky si raději objednat (je mi již 40 let). Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, pokud máte zatím jen zkušební čočky, předpokládám, že jste byla před první aplikací u očního specialisty. Kontaktní čočky by Vám neměly být v oku nepříjemné, cítit byste je neměla vůbec nebo jen minimálně. Doporučila bych Vám znovu navštívit očního specialistu, kterému sdělíte své potíže a pokusíte se spolu najít jiný typ kontaktních čoček, který Vám bude vyhovovat více. Zároveň s kontaktologem proberte, zda je možné dioptrické hodnoty čoček upravit tak, aby výsledné vidění bylo pro Vás komfortní. Co se týče přesahu kontaktních čoček přes okraj rohovky - kontaktní čočky jsou takto navrhovány záměrně, nemohou takto rohovku dráždit. Bez očního vyšetření Vám nemohu více poradit.

Dotaz:

Dobrý den chtěla bych nosit kontaktní čočky dioptrie mám +1.75 a cilindr -0.75. jaké čočky by jste mi doporučili? Děkuji za odpověď. Blanka Nečasová

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky se pouze podle hodnot dioptrií vybrat nedají. Každá kontaktní čočka má své parametry (např. průměr a zakřivení), které musí korespondovat s parametry Vašich očí. Z tohoto důvodu bych Vám doporučila, abyste navštívila očního specialistu, který se zabývá aplikacemi kontaktních čoček (kontaktologa). V rámci očního vyšetření přeměří Váš zrak a doporučí vhodný typ kontaktních čoček, u kterých zároveň zhodnotí jejich usazení na oku (zda nejsou moc volné, nebo moc těsné).

Dotaz:

Dobry den, chtel jsem se zeptat jestli je vhodné používat cocky i pri kontaktních sportech(bojové sporty), nebo jsou pro tyto účely nevhodné? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Pokud vidíte ostřeji, cítíte se jistější. Kontaktní čočky jsou tedy bezpečnější volbou než brýle. Bohužel se v některých případech může stát, že nárazem do oblasti hlavy se kontaktní čočka decentruje a uvízne např. pod horním víčkem, což je nepříjemné a může to vyvést z rovnováhy. Pokud kontaktní čočky nosíte, doporučuji vyzkoušet přímo v akci. Ideální volbou jsou jednodenní kontaktní čočky, které po použití vyhodíte a v případě poškození kontaktní čočky ztráta tolik nemrzí. Také doporučuji tento problém prodiskutovat s kontaktologem.

Dotaz:

Zdravím, hrozně ráda bych si objednala kontaktní čočky, ale bohužel si nevěřím, že si je objednám správně. Nejsem si jista jednou položkou na receptu. Recept zní takto: Do dálky: Pravé oko: Sféra dioptrie -0,25, Cylindr: Dp: -0,75, Osa: 165° Levé oko: Sféra dioptrie: plcn, Cylindr: Dp: -0,75, Osa: 15° Nejsem si jista, co znamená to plcn a také jsem si všimla, že na výběr v čočkách je pouze osa 160°nebo 170°, nic mezi tím. Mohli byste mi prosím poradit, co s tím? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. S přátelským pozdravem Adéla Sejkorová

Odpověď:

Dobrý den, pokud je na receptu napsáno plan, znamená to, že hodnota sféry je rovna nule. Co se týče výběru osy, u většiny typů torických čoček se vyrábí hodnoty osy cylindru po 10°. Doporučila bych Vám navštívit očního specialistu, který v rámci vyšetření přeměří Váš zrak a podle výsledků doporučí vhodnou osu cylindru v kontaktní čočce, kterou si následně i vyzkoušíte. Zároveň zhodnotí, zda není čočka v oku pootočena (v tomto případě upraví hodnotu osy v kontaktní čočce) a zhodnotí celkové usazení čočky na oku - zda není moc volná, nebo naopak moc těsná.

Dotaz:

Dobrý den.Je mi 45 let.Mám oční vadu Presbyopie.V optice mi bylo řečeno,že pokud bych použil kont.čočky multifokální,tak se mi prý žůží zorné pole.Je to pravda?Děkuji.S pozdravem Umlauf.

Odpověď:

Dobrý den, pokud neměli v optice na mysli multifokální čočky do brýlových obrub, kde může být zorné pole zúžené z důvodu konstrukce víceohniskové čočky, u multifokálních kontaktních čoček zorné pole může nebo nemusí být zúžené. Na trhu je totiž několik typů multifokálních čoček s různým designem. Pokud máte zájem vyzkoušet některý z nich, obraťte se na očního specialistu, se kterým proberete potřebné detaily a změnu zorného pole uvidíte "na vlastní oči".

Dotaz:

Dobry den, chtela bych se zeptat. Bryle nosim 3 roky. Dioptrie mam slabé na leve oko 0,75 a na prave 0,5.a mam je na dalku. Bryle nosim hlavne na rizeni. A ráda bych si poridila kontaktní čočky, ale nevim zda muzu kč nosit kdyz mam tak slabe dioptrie. Predem dekuji. H. L

Odpověď:

Dobrý den, hodnoty dioptrií, které máte aktuálně na brýlích, se v kontaktních čočkách vyrábí běžně. Nevidím proto žádnou překážku v tom, abyste začala kontaktní čočky nosit. Doporučovala bych Vám nejdříve navštívit očního specialistu. V rámci vyšetření zkontroluje stav Vašich očí, přeměří zrak a podle těchto informací vybere vhodný typ kontaktních čoček. Zároveň Vás naučí jak s nimi správně manipulovat a starat se o ně. Očního specialistu můžete najít například zde: http://www.cocky.cz/mapa-specialistu-a-prodejcu?db_query=&specialista=1

Dotaz:

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, mám na LO -0,5 dioptrie a na obě oči -0,5 cylindr. Chtěla bych používat čočky, ale dívala jsem se že se dělá cylindr od 0,75. Byla jsem u jiné oční lékařky než chodím normálně a ta mi řekla že musím mít na obě oči -0,5 dioptrie. Přitom o korekci astigmatismu se vůbec nezmínila. Prosím poreďte. Děkuji Klímová

Odpověď:

Vážená paní Klímová, astigmatické kontaktní čočky se vyrábějí opravdu až od hodnoty -0,75 cylindru. Při takhle nízkém cylindru, který Vám byl naměřen, se korekce řeší asferickými čočkami. Asferická plocha koriguje hodnoty cylindru -0,25 a -0,50. Asferických čoček je samozřejmě na trhu několik druhů. Před tím, než si vyberete kontaktní čočky je důležité podtsoupit prvoaplikaci čoček- kde v ceně prvoaplikace máte i zácvik nandavání a vyjímání čoček z očí, čištění čoček, kompletní přemeření dioptrií a kontrolu očí, než se čočky naaplikují. Pokud nemáte svého očního specialistu, najdete všechny oční specialisty na stránkách www.cocky.cz/kontaktologove

Dotaz:

Dobry den, Chtela bych se zeptat od kolika let se mohou nosit barevne cocky?, a druha otazka jestli to skodi nejakym zpusobem ocim, a pro zacatecnici jestli je dobre zacit s jednodennim nosenim kont. cocek, nebo rovnou s mesicnim. predem dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, nošení barevných kontaktních čoček není nijak omezeno věkem, pokud si nositel dokáže nasadit čočky sám a dokáže se o ně správně starat. Že by přímo škodily, se určitě říci nedá, ale neměly by se nosit delší časové období, např. rok místo klasických čirých čoček. Barva v materiálu totiž omezuje průchod kyslíku k rohovce, více v článku Vše co chcete vědět o barevných kontakntích čočkách. Pokud jste úplný začátečník, určitě doporučujeme zajít k očnímu odborníkovi, který Vám ohledně kontaktních čoček, i barevných, nejlépe poradí přímo při osobním setkání a po vyšetření Vašich očí.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli u mé oční vady je možné nosit čočky.Pravé a levé oko diop.1,75 a cylindr pravé +4 a levé oko +4,5,,pravé osa 80 a levé 100.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, u vyšších cylindrických hodnoty existují i kontaktní čočky s vyšší hodnotou cylindru. Důležité je poradit se s očním specialistou nebo optometristou, který by Vám objednal tyto čočky na vyzkoušení, hodnota čoček je vždy jiná, než hodnota dioptrií v brýlích. Přepočet na kontaktní čočku vám sdělí Váš oční specialista a poté Vás informuje, zda lze takové čočky objednat. Existují i kontaktní čočky, které jsou na speciální výrobu dle vašich parametrů.

Dotaz:

Dobrý den, je možné nechat dceři (nar.1992) udělat tvrdé kontaktní čočky (a když tak ,kde, jsme okres Zlín) na oční vadu: DG: hyperopia cum astigm.,strab.conv.accomod.ODS VOD: c.c. +7,25+0,75ax55=0,7-0,8 VOS: c.c. +7,25+0,75ax 110=0,5 Je možné žádat úhradu od VZP? Děkuji za Váš čas i opověď Michalíková

Odpověď:

Dobrý den, to zda Vám hradí něco pojišťovna se musíte zeptat Vaši oční lékařky. S radou kde sehnat tvrdé kontaktní čočky s těmito dioptriemi by Vám měla poradit Vaše oční lékařka, která vadu zjistila, popřípadně, aplikujeli čočky, může je objednat a naaplikovat dceři.

Dotaz:

Dobrý den, mám jedenáctiletého syna, kterému téměř před rokem byla zjištěna krátkozrakost (na obou očích 1,5 dioptrie). Od té doby nosí nepřetržitě brýle. Protože ale dělá latinsko-americké tance, jsou brýle velkým problémem. Bez nich se mu prý točí hlava a není možné přesně koordinovat velmi rychlé pohyby. Jelikož jsem k tomuto sportu nenašla vhodné brýle, které by byly na hlavě fixované, začala jsem uvažovat o konzultaci s lékařem ohledně kontaktních čoček. Jelikož mé znalosti týkající se kontaktních čoček jsou omezené výjimečným používáním čoček cca před 25 lety :-), jsem množstvím druhů a typů natolik zmatená, že bych vás ráda požádala alespoň o základní vysvětlení, jaký je rozdíl mezi měsíčními, dvoutýdenními a denními. Předpokládám, že se jedná o délku nepřetržitého nošení, ale možná hloupá otázka: čočky se po této době vyhazují a pořizují nové nebo je po této době nutný "odpočinek" a následně se aplikují znovu? Omlouvám se za otázky úplného neznalce a předem moc děkuji za odpověď a případně i váš názor na použití čoček ve věku mého syna.

Odpověď:

Dobrý den, Váš dotaz naprosto chápu, na sport a jakékoliv tance jsou samozřejmě lepší kontaktní čočky a daleko pohodlnější. Rozdíl mezi čočkami je nejen v materiálu ale i v parametrech a době nošení. Jednodenní čočky jsou jednorázové, ráno se nandají večer vyhodí, dál se nepoužívají, jednodenní čočky se prodávají po 30 kusech v krabičce. 14 denní čočky jsou na 14 dní používání, po 14 dnich se vyhazují, v některých silikon-hydrogelových čočkách lze i přespat. Měsíční jsou po otevření blistru jsou na měsíc nošení, ikdyž čočky použijete jen několikrát do měsíce po měsíci je nutné je vyhodit a nenosit dál, jinak hrozí riziko infekce, zánětů a prorůstání cév do rohovky-což je rohovková vaskularizace. Důležité je vybírat čočky s očním specialistou, který je odborně naaplikuje a zkontroluje pomocí očních přístrojů. Mezi nejmodernější čočky, které jsou v Čechách na trhu patří hlavně silikon-hydrogelové čočky, které mají velkou propustnost kyslíku k rohovce, což je u čoček nejdůležitější a pak zbylé parametry, které je potřeba během aplikace změřit a to zakřivení rohovky, k výběru čoček.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, v jaké výši dioptrií bych si měla čočky pořídit. Jsem krátkozraká, od lékaře mám změřený zrak takto: pravé oko: sph 3,5, cyl 0,5, ax 180 st. levé oko: sph 3,5 Nejsem si jistá, jestli můžu používat na obě oči čočky s 3,5 dioptriemi. Předem moc děkuji za radu. S pozdravem a přáním hezkého dne, Monika Fikarová

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste čočky nikdy nenosila je nutná prvoaplikace čoček, kde Vám odbroně budou čočky naaplikovány očním specialistou. Pokud již čočky nosíte, i přesto je nutná konzultace s očním specialistou, aby Vám naaplikoval čočky v hodnotách, které vám byly naměřeny, každý oční specialista si vás přeměří ještě pro jistotu znovu, dle přepočtové tabulky vrcholové Lámavosti z brýlí na čočky, Vám naaplikuje typ čoček, který vyhovuje Vašim parametrům oka- zakřivení rohovky, průměr, dioptrie .

Dotaz:

Dobrý den, byla jsem u oční lékařky a na receptu mám napsány tyto údaje: Objektivní nález: -1,75= -1,25/176 -0,75= -1,5/177 Požadováno: -1,25= -0,5/175 -0,5 = -0,75/175 Mohl(a) byste mi prosím vysvětlit, které údaje se týkají parametrů čoček a které brýlí? Oční specialista mi doporučil čočky Acuvue Oasys for Astigmatism nebo Xcel Toric. Když bych si chtěla do budoucna čočky zakoupit sama na internetu, zjistila jsem, že osa se vždy uvádí na celé desítky (viz výše moje stanovená osa končí na jednotky). Doporučil(a) byste mi spíš osu 170, nebo 180? Děkuji za odpověď. Aneta

Odpověď:

Dobrý den, lékařka, která Vám dala dioptrické hodnoty, jsou hodnoty pro brýle. Hodnoty čoček jsou vždy jiné oproti brýlím. Cylindrické čočky Vám musí naaplikovat oční specialista, je nutná kontrola cylindrické čočky, jak sedí na rohovce pomocí štěrbinové lampy, dále pak kontrola usazení čoček po 30 minutách procházky a po týdenním nošení. Nelze si objednat čočky jen tak přes internet a kupovat na vlastní riziko. Čočky je nutné naaplikovat očním specialistou, protože se čočky liší nejem parametry-průměrem a zakřivením , ale taky materiálem čoček, který může vyvolat alergickou reakci nebo jiné potíže při nesnášenlivosti materiálu. Cylindrické čočky se mohou v oku stáčet, tím dochází k horšímu vidění a rozostřenému vidění.

Dotaz:

Dobrý den, je mi 40 let,a chtěla bych vyzkoušet nošení kontaktních čoček. Musím kvůli tomu navštívit očního lékaře, nebo stačí návštěva nějakého střediska, kde se čočky prodávají? Jakým způsobem zjistím, jaké čočky by byly nejvhodněší, a doporučujete nejprve nějaké na zkoušku, pro krátkodobé nošení, nebo je možné rovnou koupit čočky na celoměsíční nošení? Děkuji za odpoveď. Lenka

Odpověď:

Dobrý den, Pokud jste čočky nikdy nenosila, musíte podstoupit vstupní vyšetření, který má název Prvoaplikace. S výběrem čoček Vám poradí oční specialista nebo optometrista, dle rozměrů, zakřivení a parametrů vaší rohovky. Můžete začínat i s měsíčními čočkami a nemusíte jen k lékaři, můžete navštívit aplikační středisko.

Dotaz:

Dobrý den, trpím krátkozrakostí. Je mi 13 let a chtěla bych nosit kontaktní čočky. Je to možné? Jáké čočky bych si měla vybrat? Denní nebo měsíční? Děkuji Odehnalová.

Odpověď:

Dobrý den, ano kontaktní čočky můžete začít nosit, navštivte svého lékaře , který Vám je naaplikuje a odborně poradí.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72