Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme

Dotaz:

mohla bych si pořídit kontaktní čočky, když dělam cukrářské výrobě? prosím odpovězte mi, jsem z brýlí nešťastná. předem mockrát děkuji Petra

Odpověď:

Myslím, že Vám nic nebrání používat čočky v práci. Pokud Vaše prostředí prašné nebo s výpary (sladkými) je nunto počítat s možností zkrácení životnosti čoček, a proto bych volil čočky spíše pro kratší výměnu, nejlépe 14 denní nebo jednodenní.

Dotaz:

dobrý den, mám čočky teprv první týden Jo zezačátku to bylo dobrý, že jsem je tam vůbec necítila. Ale teď se mi často zamlžují oči když se dívám dlouho na stejný místo. Pak musim několikrát zamrkat (nebo si je lehce promnu). Čim to je? Musim si na to zvyknout? není to tím, že jsem na to ještě mladá když je mi 12?

Odpověď:

Věk v nošení čoček není důležitý. Pravděpodovně jsou Tvoje čočky dosti těsné, nebo diotricky slabé. Je při kontrole, která by po týdnu měla následovat svého kontaktologa na tento problém, upozornict a vybrat jiný typ nebo dioptrie.

Dotaz:

Dobrý den, nosím brýle na dálku, ale chtěl bych kontaktní čočky, které byhc nemusel často měnit. četl sme o jedněch které se mění jednou za 12 měsícu, ale je u nich napsáno že nejsou moc doporučovány, tak bych se chtěl zeptat proč. Jaké jsou tedy jejich nevýhody. děkuji

Odpověď:

Jejich nevýhodou je právě dlouhá doba výměny. Čím déle se čočky používají, tím více se na nich tvoří lipidové a proteinové usazeniny, které mohou způsobovat komplikace.

Dotaz:

Je mi 14 let a ocni lekar mi rek ze (rek mi to priblizne pred 2lety )pry mohou cocky uskodit pri hrani ledniho hokeje ze by me pry mohli poskodit sitnici je to pravda nebo ne jo a este mouhou cocky neak vypadnmout z oka treba pri narazu nebo pri neakem kontaktu

Odpověď:

Kontakní čočky jsou naopak velmi vhodné pro sport, protože nehrozí například poranění od rozbitých brýlí. Při běžném nárazu čočky vypadnout nemohou.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych poradit s následujícím problémem. Je mi 15 let a asi před rokem mi byl zjištěn šedý zákal na pravém oku. Operaci mi pro můj věk a také díky setrvalému stavu nedoporučili. Zárověň jsem krátkozraká a chtěla bych začít nosit kontaktní čočky. Chci se zeptat, zda je pro mě jejich nošení vhodné, jestli nemůže mít na mé onemocnění nějaký negativní vliv.

Odpověď:

Nošení kontaktních čoček není ani nahoru ani dolu věkem omezeno. Vliv na šedý zákal KČ nemají. Nevím proč Vám nebyla doporučena operace šedého zákalu (katarakty), každopádně by měl být Vaším kontaktologem lékař, který má s tímto zkušenosti.

Dotaz:

Dobrý den, na levém oku mám 7 dioptrií a na pravém oku 6,5 dioptrií (krátkozrakost). Je mi 28 let. Chtěl bych si koupit čočky pro měsíční plánovanou výměnu. Vzhledem k tomu, že se na trhu objevuje několik druhů značek, tak jsem se chtěl zeptat, kterou byste mi doporučili. Jedná se mi především o kvalitu. Nyní nosím čočky SoftLens Comfort a někdy se stane, že pro nepříjemný pocit (tlak v očích, pálení)musím čočky vyndat a nechat oči odpočinout. Rozumím tomu, že stejné potíže se mohou vyskytnout i u jiného výrobce, proto bych chtěl pouze minimalizovat kvalitou výrobku možnost výskytu problému při nošení. Předem Vám děkuji za odpověď

Odpověď:

Čočky je nutno vždy pečlivě vyzkoušet a každému mohou vyhovovat jiné, ale co se týče zdravotního hlediksa doporučoval bych nejlépe čočky ze silikonhydrogelu.

Dotaz:

Dobrý den, rád bych začal nosit kontaktní čočky. Po prohlídce mi kontaktolog sdělil následující údaje: 6/36 =1,25=0,75 120° 6/6 6/60 =1,25=1,00 60° 6/6E PD=64 a sdělil mi, že pokud chci nosit KČ, tak si musím koupit speciální za 4000/půl rok. Z jeho nepřímých odpovědí a po přečtení literatury jsem usoudil, že mám zřejmě astigmatismus a na internetu jsem našel cenu měsíčních torických čoček cca 1700 Kč. Zdá se mi proto navržená cena nepřiměřená. Co o tom soudíte a opravdu nemohu nosit běžné KČ? Děkuji

Odpověď:

Pro Vás jistě budou torické kontaktní čočky vhodné, i když se mi nezdá nízká hodnota dosažené zrakové ostrosti s korekcí, pravděpodbně se bude jednat o nějaký další problém. Torických čoček je bohatá škála na našem trhu a samozřejmě se liší jednotlivé typy i cenově.

Dotaz:

Dobrý den, nosím bryle a mám 2,5 a 2,75 dioptrie.Poprvé jsem měla dnes čocky, s nazvem Advance, předpokládam, že jsou to tedy Acuvue Advance.Ale mám s nimi problém zaostřit na blízko, mám to takové zamlžene, ale ani bez brýli, ani s brýlemi tento problém nemám, takže mi to přijde velice zvláštní. Nevíte čím to může být?

Odpověď:

Problém se zaostřením na blízko se občas může u nových nositelů KČ objevit. Může to být tím, pokus jste byla zvyklá na blízko brýle sundavat, že nyní musíte daleko více akomodovat, nebo jsou čočky příliš silné.

Dotaz:

Dobry den, chtela bych se zeptat neco ohledne noseni kontaktnich cocek. Mam je teprve tyden. Po nasazeni cocek je sice uz mene, ale porad citim ve spodni casti oka. Pokud prijdu z venku do mistnosti, hur se mi s nimi diva, jako bych mela obcas rozostrene videni. A pokud je z oci vyjmu a dam si bryle, tak se mi jakoby na chvili mota hlava. Jsem kratkozraka 4D a momentalne mam na zkousku KC O2OPTIX. Dekuji za odpoved Drobkova

Odpověď:

Podle Vašeho popisu se zdá, že čočky jsou příliš volné a příliš silné dioptricky.

Dotaz:

Je dezinfekční a čistící prostředek na kontaktní čočky součástí vyšetření a zakoupení čoček u očního lékaře nebo si roztok musím zaplatit zvlášť? Děkuji

Odpověď:

Velke baleni (napr. 360 ml) si musite zakoupit. Vetsina firem ale nabizi tzv. startovací balení roztoku - napr. 120 ml v cene vysetreni.

Dotaz:

Dobrý den!Je mi 14 let a od 2 let nosím poměrně silné dioptrie a to 4,75 a 5,25. Netrpím na alergie a ani nemám přecitlivělé oči.Na zkoušku chci několik párů 14 deních a poté ty na co možná nejdelší dobu.A to klidně ty co vydrží přibližně rok.Prosím o doporučení značky a druhu a hlavně kolik to bude stát i včetně roztoků a podobně. Děkuju moc

Odpověď:

S temito dioptriemi muzete vybirat prakticky ze všech značek kontaktních čoček. Jejich přehled i ceny najdete v sekci Přehled značek. Bohužel bez vyšetření nelze doporučit, jaké čočky by pro Vás byly nejvhodnější.

Dotaz:

Chtěla bych začít nosit čočky, ale nevím jaké by pro mě byly vhodné. Je mi 17 let a mám vadu krátkozrakost s dioptriemi 7,5 a 8. Pani doktorka mi navrhla čočky, které by se nosily 6 měsíců. Děkuji za odpověď

Odpověď:

S temito cockami mate na vyber v podstate ze vsech znacek. Zalezi na tom, jaky rezim noseni Vam vyhovuje (jednodenni, mesicni, atd.), a kolik chcete do cocek investovat. Co se tyce doporuceni, jednoznacne na doporuceni pani doktorky, ktera Vas vysetrila.

Dotaz:

Chtěl bych nosit kontaktní čočky, ale při zkoušení čoček mám problém, že mé oko je dosti citlivé a při kontaktu s čočkou mrkám. A druhý problém je, že mám užší štěrbiny. Zajímalo by mne jestli existuje nějaký jiný druh čoček, pro mně přijatelnější.děkuji

Odpověď:

Váš problém je v nasazování, typ čoček není podstatný. Váš kontaktolog Vám musí dát správné instrukce a naučit Vás nasazovat a vyndávat čočky a Vy pak musíte cvičit. Možná pro začátek budou vhodnější nějaké čočky s větší tloušťkou, které lépe drží tvar.

Dotaz:

Na levém oku mám tupozrakost na dálku i na blízko (těsně před pubertou lečenou, ale vratila se) a na pravém oku mám 2 dioptrie na dálku. Bohužel pracuji celý den u počítače. Brýle mám tak, že na levém oku mám čiré sklo. Chtěla jsem se zeptat pokud bych se rozhodla pro čočky, měla bych pouze jednu na pravé oko?

Odpověď:

Tupozrakost se nerozlišuje na dálku a na blízko, je snížená rozlišovací schopnost oka a pokud se nezačně léčit včas, nedá se s ní později nic dělat. Cvičení před pubertou je pozdě. Při korekci záleží na stupni tupozrakosti, ale obecně je obvykle nutno korigovat i tupozraké oko na co nejlepší hodnotu, neboť přispívá výrazně do prostorového vidění, pokud není tupozrakost na hranici praktické slepoty. Kntaktní čočky jsou dobrým řešením.

Dotaz:

Můžete mi prosím sdělit, jak tlusté a kolik % vody čočky mají mít, aby byla zabezpečena vysoká propustnost kyslíku a minimalizovalo se tak prorůstání cév do rohovky? Splní tento parametr i některé značky na 1 denní použití?

Odpověď:

Většina moderních čoček, což jistě jednodenní čočky jsou, splňují přísná kriteria dobrého průniku kyslíku k rohovce. Pokud chcete mít jistotu vysokého průniku, pak Vám doporučuji některé silikonhydrogelové čočky.

Dotaz:

Jsem uživatelka kontaktních čoček acuvue 2.Čočky nosím každý den a na noc vyndávám.Byla jsem,ale upozorněna svou oční lékařkou,že není vhodné nosit čočky každý den.zajímal by mě váš názor?

Odpověď:

Pokud nemáte žádné obtíže a chodíte na pravidelné kontroly není důvod proč nenosit čočky denně. Moderní čočky jsou velmi bezpečné a jsou určeny ke každodennímu, celodennímu nošení.

Dotaz:

Mám velmi silný astigmatismus, dioptrie asi 5 a 3 (cylindry si nepamatuji.) Bylo by pro mě vhodné nošení kontaktních čoček? Je mi 15 let a trošku se toho bojím, nikdy jsem je nenosila. Měla bych je vyzkoušet? Mohli by jste mi prosím napsat jaké jsou druhy a značky a také cenu? A případně, kde se dají zakoupit?

Odpověď:

Kontaktni cocky urcite muzete vyzkouset. Vase dioptrie jsou naprosto bezne (zalezi ale take na cylindru. Budete potrebovat pravdepodobne tzv. toricke cocky. Odpovedi na Vase otazky najdete na nasich strankach.

Dotaz:

Nosím už dlouhou dobu bez jakýchkoliv problémů kontaktní čočky na krátkozrakost. Minulý rok mi ale byla zjištěněna další vada zraku-špatné zakřivení čočky. Protože nosím bez problémů i čočky barevné, chci se zeptat, jestli na trhu existují i barevné tórické čočky.

Odpověď:

Bohužel se dosud torické čočky v barevném provedení nevyrábějí. Ani nevím zda nějaká firma o jejich produkci uvažuje.

Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat jestli bych mohl nosit kont.čočky, když mám tento problém. Jsem krátkozraký, nosím brýle P = 2,5 a L = 1,5 dioptrie. Na dálku s nimi vidím dobře, ale nablízku mám obraz naprosto rozmazaný a když chci vidět musím brýle sundat a potom vidím velice dobře. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

S temito dioptriemi muzete samozrejme nosit i kontaktni cocky.

Dotaz:

chtěla bych si pořídit kontaktní čočky.nosím brýle na dálku a vadu mám způsobenou růstem.je mi 14 a chtěla bych se zeptat kolik takové čočky stojí.děkuji za odpoved

Odpověď:

Mate na vyber v podstate ze vsech typu a znacek kontaktnich cocek. Jejich prehled najdete na nasich strankach. U vetsiny z nich jsou uvedene i ceny.

Dotaz:

Nosím dioptrické brýle s třemi a půl dioptriemi. Je mi 14-a mám vadu-Astigmatismus.Chtěla bych nosit kontaktní čočky.-Jdou ,,vyrobit\" Takové čočky s poměrně silnými dioptriemi? Jaké čočky by jste mi doporučil? Paní lékařka(oční) mi řekla, že kontaktní čočky nepřicházejí v úvahu, že mám nosit brýle..,Ale paní optikářka mi řekla,že by pro mě čočky byli lepší-už kvůli dioptriím....Poraďte, jak to mám paní lékařce vysvětlit??

Odpověď:

Kontaktní čočky je mopžno nosit v jakémkoliv věku. Ve Vašich dioptriích je poměrně bohatý výbněr různých čoček, pokud máte astigmatismus větší než 0,5 D pak byly vhodné torické čočky.

Dotaz:

Prosím Vás o radu, kterou značku a který typ cocek by si mel muj pritel vybrat. Pracuje v noci v casinu az 12 hodin,spat chodi v pet rano a v sedm vecer jde do prace. Pracuje takto 6 dni a pak ma 5 dni volna. Cocky potrebuje v praci i pres den,kdy nespi. Ma okolo 1,5 dioptrie. Dalsi dotaz se tyka 3mesicnich cocek. Pry jsou jiz nevhodne a nebezpecne.Ja osobne mam Bouch a Lomb cocky na 3 mesice. Rano je nandavam okolo sedme hodiny a vecer vyndavam nekdy az ve dvanact. Je to spatne?

Odpověď:

Nejlepší by byly čočky pro krátkou dobu výměny 2 týdny - max. měsíc a z nových materiálů, silikon-hydrogelů. Žádné čočky nejsou nebezpečné pokud se nosí podle doporučení, nepřenáší se je o ně pečováno. Určitě bych Vám doporučil také podobný typ jako Vašemu příteli.

Dotaz:

Dobry den, prave mi skoncila zkusebni doba noseni kontaktnich cocek Switch z Focus optik.Cocky mi velmi vyhovuji, zvykla jsem si na ne a nemam zadne problemy.Po procteni techto stranek mam ale pochybnosti, zda mi byly mym kontaktologem doporuceny vhodne cocky.Trpim astigmatismem, nystagmem a myopii a docetla jsem se, ze pro korekci astigmatismu je nutne pouzivani torickych cocek.Zkusebni par vsak na obalu neobsahoval, pokud se dobre vzpominam, tuto informaci.Samozrejme se na vse chci v optice poptat, nez si cocky koupim na dlouhodobejsi noseni.Zajima me ale, zda vubec mohu se svou kombinovanou vadou KC nosit?Behem prvniho setkani se me nikdo na nic neptal, KC mi byly doporučeny po zmereni a podle predpisu na bryle od ocni lekarky.

Odpověď:

Důležité je aby Vám čočky vyhovovaly jak ve smyslu pohodlí tak dobrého vidění. Pokud tyto atributy splňují tak jsou správné. Pokud s nimi dobře nevidíte pak je vhodné je vyměnit za jiné, pro Vás lepší. Stejně tak pokud nejsou pohodlné.

Dotaz:

Dobrý den,docela dlouho již uvažuji, že bych začal nosit kont.čočky, ale mám menší obavy. Na pravé oko již z důvodu úrazu dá se říci že nevidím. Myslíte že je to bezpečné?

Odpověď:

Pokud zvolíte kvalitní moderní čočky a budete dodržovat všechny zásady zdravého nošení čoček, pak jsou čočky jedním z nejbezpečnějších způsobů korekce referakčních vad .

Dotaz:

Koupil jsem si měsíční čočky focus. Problém je že je v očích pořád cítí a to je nosím už víc jak měsíc. Znamená to že pro mě čočky prostě nejsou nebo se s tím dá něco dělat ?

Odpověď:

To určitě nezenamená konec s čočkami, zkuste jiný typ, který by Vám vyhovoval více. Ne každá čočka musí vyhovovat každému.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72