Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme

Dotaz:

Dobrý den, chystám se pořídit si KČ. Je nutné před koupí KČ navštívit svého očního lékaře, nebo v optice podstoupím vyšetření, které je zpoplatněné - je dostačující? Smím používat KČ při glaukomu? Děkuji za odpověď . Svobodová.

Odpověď:

Dobrý den, pro nošení čoček je nutné vyšetření od kontaktologa, což může být buď u očního lékaře nebo v oční optice. Toto vyšetření je obvykle zpoplatněné i u očního lékaře. Záleží na Vás, kam půjdete. Co se týče glaukomu odpověď najdete napr. zde: http://www.cocky.cz/index.php?page=search&subPage=list&id=947 a nebo po zadani \"glaukom\" do vyhledávače na www.cocky.cz.

Dotaz:

Dobry den chtela bych se vas zeptat jestli zalezi na veku cloveka kdyz si chce poridit kontaktni cocky ? Me je 13 let a chtela bych nosit kontaktni cocky, ale moje matka rika, ze jsem na to mlada tak se vas ptam jestli v tom je nejaky rozdil ? Dekuji

Odpověď:

Nošení čoček není nijak omezeno věkem.

Dotaz:

Dobrý den, jsem krátkozraký (2,5 dioptrie +cylindr).Nosím brýle, ale ty nemůžu nosit při sportu(hraju fotbal). Chtěl jsem se zeptat, jaký typ čoček by pro měl byl vhodný?A na kolik pořízení čoček vyjde? Děkuji Šubrt

Odpověď:

Záleží na tom, jak vysoký máte cylindr. Pro nižší hodnoty Vám budou pravděpodobně vyhovovat běžné (sférické) čočky. Pokud bude vyšší, budete potřebovat tzv. torické čočky. Přehled značek spolu s orientačními cenami najdete v sekci Přehled značek.

Dotaz:

Můj syn začal nosit čočky acuvue for astigmatism(asi půl roku).Nosí je asi čtyřikrát týdně při hokeji. Je mu 8 let.Vše jsem konzultoval s jeho oční lékařkou.Čočky má 14-ti denní. V létě plánujeme, že pojede na týdenní hokejový tábor a proto se chci zeptat jestli tyhle nebo jiné čočky může nosit i přes noc, nejlépe celý týden? Naše oční lékařka říká, že jsou to kvalitní čočky a že je může mít i přes noc.

Odpověď:

Zmiňované čočky jsou sice schváleny i pro týdenní nošení, ale v jeho věku je jistě bezpečnější čočky na noc vyndávat, bylo by pro dobré aby se s čočkami naučil dobře manipulovat sám. Děti v totmo věku, zvláště jsou-li motivované, to dobře zvládají. Zkuste mu již ted dávat čočky každy den a přenést na něj odpovědnost za manipulaci a péč ( samozřejmě pod Vaším dozorem) nmyslí, že během několika dnů to sám dobře zvládne.

Dotaz:

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli bych mohl mýt kontaktní čočky pokud trpím dalekozrakostí s astigmatismem a mám přitom 7 dioptrií na každém oku a ještě k tomu šilhám. A jaké čočky byste mi doporučili?

Odpověď:

I pro Vás se najde vhodný typ čoček, vyzkoušejte je v některém aplikačním střředisku.

Dotaz:

Dobrý den Chtěla bych se zeptat mám 14-ti letou dceru nosí brýle na dálku a chtěla by nosit kontaktní čočky jaké by byly pro ni nejlepší a není to ještě brzy.Děkuji a přeji příjemný den Nyklová Jana

Odpověď:

Nošení čoček není nijak omezeno věkem. Nejlepší volbou jsou čočky ze silikonhydrogelu (AIR OPTIX nebo ACUVUE Advance). Konkrétní značnu ale musí doporučit kontaktolog po vyšetření.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jsou kontaktní čočky různých velikostí, myslím tím průměr. Dostala jsem kontaktní čočky poprvé, ještě nikdy jsem je nepoužívala a při´nasazování se mi zdá, že nemuhu ani tak hodně otevřít oko a trvá mi nasazení dlouhou dobu. Děkuji

Odpověď:

Kontaktní čočky se liší i průměrem. Ve velké většině značek se ale dodává pouze v jedné hodnotě průměru. Je to spíš otázka cviku.

Dotaz:

Dobrý den, mám astigmatismus dioptr. +5,0 cyl. +0,5 osa 90 st. Můžu nosit kontaktní čočky? Vždy mi bylo tvrzeno, že na moji vadu žádné kontaktní čočky nejsou, ale už pokročila doba, tak se chci zeptat jestli se něco nezměnilo. Děkuji.

Odpověď:

Dnes jsou na trhu i pro Váš astigmatismus velmi kvalitní čočky, navštivte aplikační středisko tam Vám některý typ pomohou vybrat.

Dotaz:

Zajímelo by mě co musím udělat abych mohla nosit čočky(nějaké vyšetření?) zatím nosím brýle ale hodně sportuji takže bych chtěla zkusit čočky.Děkoji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Ano musíte podstoupit vstupní vyšetření první aplikace,kde Vám čočky budou naaplikovány a naučen způsob nandavání a snímání čoček z oka.Budete seznámena s komplikacemi při nošení čoček,způsobu čištění a doby nošení čoček.

Dotaz:

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli bych mohla mít čočky i když mám dioptrie kolem 3 a jsou cilindrycké,předem děkuji za odpověd Zikmundová

Odpověď:

Ano. Kontaktní čočky jsou pro Vás vhodné.

Dotaz:

Rozhodl jsem se vyzkoušet kontaktní čočky a dal se do rukou jedné sice sličné, le nesdílné kontaktoložky. Chtěl bych se zeptat zda má anabáze, kterou prožívám je normální. Nejdříve se rozhodla vyzkoušet mi 14tidenní Acuvee Advance. Ty my však na oku plavaly ebo byly moc těsné a tak jsem nedostal ani zkušbní pár domu. Následně jsem dostal O2Optix. Podle pocitu na oku byly dobré, jen jsem skrz ně neviděl úplně ostře. Po týdnu zkoušení se ostrost vidění nezlepšila ale ani nezhoršila. Dostal jsem však jiný typ, protože prý dioptrie byla správné - chyba prý musela být v čočce. Tím typem jsou tuším Frequency 55 a o trošku silnější dioptrie tuším o ,25(fakt mi to neřekla) a s těmi mám perfektní vidění avšak suché oči. Neměl bych být lépe informován o tom co mi dávají do očí za čočky? A nebylo vhodnější přidat dioptrie u O2? Nemám vyměnit aplikátora? A co s těmi 300 Kč za vyšetření...

Odpověď:

Kontaktní čočky jsou v tomto ohledu zboží jako každé jiné a každý zákazník má plné právo, a kontaktolog povinnost, být plně informován a typu, vlastnostech a ceně tohoto produktu. Vy samozřejmě máte i právo vybrat si čočky dle vlastního uvážení, kontaktolog jen doporučuje na základě anamnézy, vyšetření a dlaších dat a samozřejmě Vás musí informovat proč dopručuje zrovna ten který typ. 300,-Kč za vyšetření je poměrně levná cena za práci, která s vyšetřením souvisí a jaké zařízení se pro ni musí použít.

Dotaz:

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli jsou vůbec kontaktní čočky na krátkozrakost,když mám na každém oku asi 2,5 dioptrií ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Kontaktní čočky jsou určeny na krátkozrakost i dalekozrakost.

Dotaz:

Dostala jsem kontaktní čočky nejprve zkušební pár. 1.musí se před každým nandáváním oplachovat roztokem?2. e potřeba pokaždé nošení vyplachovat krabičku novým roztokem? 3.jak poznám, že jsem si čočky nasadila obráceně. 4.zrovna je mám na očích a vidím trochu rozostřeně oproti minulému nasazení.

Odpověď:

Čočky je potřeby po každém výjmutí očistit, opláchnout roztokem a uložit do čerstvého roztoku v pouzdře. Ráno čočky můžete rovnou nasadit bez oplachování. Pouzdro na čočky je dobré vypláchnout a vyčistit před nalitím nového roztoku. Na mnoha čočkách je značka jak čočku správně nasadit. jinak to můžete nejlépo poznat tak, že si čočku dáte na prst a podíváte se na ni z boku, má-li okraje ven (talíř) je naruby, má-li okraje vzhůru (miska) je správně. Nechte si všechny postupy ještě jednou vysvětlit a ukázat od svého kontaktologa.

Dotaz:

Chtěla bych jsem se zeptat, zda mohu nosit a hlavně jestli se takové KČ vyrábějí. Když mám na pravém oku +3,5dioptrie, cylindr+0,5,osu 90 a na levém+3dioptrie, cylindr+1,0, osa90. A na pravé oku mám strabismus.Jde mi o to zda by KČ tuto vadu srovnala.

Odpověď:

Moderní torické čočky jsou pro Vás ideálním řešením.

Dotaz:

Mám komplikovanou oční vadu, +5D a astigmatismus *3 D při 90 stup. Tento týden jsem si v optice vyzvedla kontaktní čočky, byly objednány po vyšetření. Bohužel mi paní doktorka řekla, že mi musela objednat čočky +8 D bez ohledu na astigmatismus. Prý se k mojí oční vadě konatktní čočky vyrobit nedají. Samozřejmě v těchto hodnotách nevidím úplně dobře. Opravdu nelze objednat kontaktní čočky k hodnotám +5 D a astig. +3 D , 90 stup. ?

Odpověď:

Myslím, že pro Vás by byly ideální torické čočky, které jsou ve Vašich dioptriích dostupné.

Dotaz:

Svolení k nošení a zakoupení k.č. a určení typu vhodného k nošení lze získat pouze z vyšetření v nějakém středisku nebo u optika. Měl jsem takový záměr, zakoupit k.č. jako vánoční dárek...překvapení člověku, který by rád zkusil jinou barvu očí, nemá dioptrie a žádné zkušenosti s brýlemi, ani čočkami. Chtěl bych se zeptat, zda je opravdu takové riziko, že se zrak poškodí? Třebaže zakoupím freshlook color one-day(5párů)...tedy pouze na 5dní. Zvolit nějaký jiný typ? Neexistuje nějaká univerzální velikost?(zakřivení rohovky 8.6 má prý 90%lidí) A v případě, že bych k.č. zakoupil, stačí k nim přikoupit pouze roztok a pouzdro, případně pinzeta?

Odpověď:

Kontaktní čočky jsou přiloženy přímo na povrchu oka, který je velmi citlivý a při jakémkoliv poškození je ohropžen infekcí, nebo jiným problémem. Při používání kontaktních čoček je potřeba se s nimi naučit dobře a bezpečně manipulovat, znát případná rizika a první příznaky akutních problémů a jejich řešení a celou řadu dalších věcí. To jsou důvody proč nedoporučujeme nákup čoček po internetu, nebo pouze pultovým prodejem nebo Vámi popisovaným způsobem. Jako dárek je to jistě zajímavý nápad, ale zkušenému nositeli, který ví jak s čočkami nakládat a jak se k nim chovat.

Dotaz:

Mám kombinovanou oční vadu, strabismus + astigamtismus, léčím se už od půl roku věku. Postupně se mi oči zlepšovaly a dnes, bude mi 22, mám na levém oku 4 dioptrie a na pravém 1. Chci se zeptat, zda je možné vůbec uvažovat o nošení kontaktních čoček.

Odpověď:

Nepochybně můžete své potíže řešit čočkami, doporučoval bych středisko s lékařem, který má zkušenosti se strabismem.

Dotaz:

Mohu nosit kontaktni čočky když mi je 13,švidrám na levé oko a mám 4 a půldioptrie? děkuji moc

Odpověď:

Určitě můžeš čočky nosit bez problémů, fungují stejně jako brýle, ale nutno se poradit s lékařem, který Tě sleduje a chodit pak na pravidlené kontroly, která musí být častější než u dospělých, doporučovasl bych traké co nejkvalitnější čočky.

Dotaz:

Dobrý den, Už od svých 3 let trpím strabismem a mé dioptrie mají hodnoty , pravé oko +5,0 cylindr -0,75 osa 135°; levé oko +5,5 cylindr -0,75 osa 40°. Z etetického hlediska mi silné brýle vadí, vím, že existují skla ztenčovaná, ale např. naposled mi slibovali výrazné ztenčení (za vysokou cenu) a výsledek mě nijak moc neuspokojil, čekala jsme skla slabší. Proto bych se chtěla zeptat, jaké skla jsou na trhu a v jak jsou cenové relaci, nebot mi přijde, že v optice mi k tomu moc neřekli.(Záleží na obrubě, kterou si vyberu?)O čočkách jsem také přemýšlela, je možné i s mojí vadou čočky nosit?A jaké by byli vhodné, děkuji za odpověď.

Odpověď:

Co se týče nabídky brýlových čoček, bohužel Vám nemohu poskytnout kvalitní informace. Kontaktní čočky by pro Vás byly jistě vhodné, stačí navštívit aplikační středisko, kde Vám doporučí a pomohou vybrat nejvhodnější čočky. Myslím, že byste s nimi mohla být spokojena.

Dotaz:

Dobrý den, Už od svých 3 let trpím strabismem a mé dioptrie mají hodnoty , pravé oko +5,0 cylindr -0,75 osa 135°; levé oko +5,5 cylindr -0,75 osa 40°. Z etetického hlediska mi silné brýle vadí, vím, že existují skla ztenčovaná, ale např. naposled mi slibovali výrazné ztenčení (za vysokou cenu) a výsledek mě nijak moc neuspokojil, čekala jsme skla slabší. Proto bych se chtěla zeptat, jaké skla jsou na trhu a v jak jsou cenové relaci, nebot mi přijde, že v optice mi k tomu moc neřekli.(Záleží na obrubě, kterou si vyberu?)O čočkách jsem také přemýšlela, je možné i s mojí vadou čočky nosit?A jaké by byli vhodné, děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, Pokud chccete nosit kontaktní čočky, záleží v jakém pokročilém stádiu máte strabismus. Cena skel a brýlí je v optikách různá,samozřejmě záleží i na obrubě. Doporučuji se více informobvat v očních optikách o cenách.

Dotaz:

Od kolika let se smí nosit čočky (na krátkozrakost), jak dlouho by mi zhruba vydržel jeden pár a jaká je nejčastější cena?

Odpověď:

Noseni kontaktnich cocek neni vekem nijak omezeno. Jeden par Vam vydrzi podle toho, jake cocky si vyberete. Jejich prehled i s orientacnimi cenami najdete na nasem webu.

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda vyrábíte torické čočky: P CYL: +0,75 OSA: 70° L CYL: +1,0 OSA: 80° Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobry den, plusovy cylindr se u kontaktnich cocek neudava. Pravdepodobne jde o udaj z receptu na bryle. Hodnota se musi prepocitat, ale to musi udelat kontaktolog pri aplikaci kontaktnich cocek.

Dotaz:

DObrý den,chtěla jsem Vás poprosit, zda byste me poradily.Chtěla bych jsi kouupit kontaktní čočky, ale nikdy jsem je nenosila a tak nemám žádné zkušenosti.Jsem krátkozraká (tedy doufám,dost jsi to pletu, nevidím do dálky :.)) a na jednom oku mám 2 a na druhém-1.5 Jedna má známá mě poradila,že jsi kupuje 3 měsíce a když je nenosí každý den,tak ji vydrží i půl roku.Nevím, zda je to vůbec dobré, ale ráda bych chtěla, kdybyste mě poradily. A chtěla jsem se ještě zetat co říkáte -zkušebním kont.čočkám-měkká D 55 Děkuji za odpověď Lucie

Odpověď:

Konkretni druh cocek vam bez vysetreni bohuzel doporucit nemuzeme, ale urcite bychom volili cocky vyrobene ze silikonhydrogelu (nejnovejsiho materialu). Vice o techto cockach na http://www.cocky.cz/cocky-podle-materialu. Doby vymeny by mela byt co nejkratsi. Doporučujeme mesicni vymenu pro dobry pomer kvality ku cene.

Dotaz:

Zatím jsem měla jen zkušební čočky, které jsem nasadila s pomocí odborníka..Po dlouhé době jsem si je opět koupila, protože mi vyhovovaly, ale na balení nemůžu najít, která čočka patří na pravé a která na levé oko! Vím, jakou stranou čočku na oko dát, ale nejsem si jista, která patří na levé a která ne pravé oko a nikde na balení to označení nevidím...Jsou to čočky ACUVUE - Advance. Poradte prosím jak u těchto čoček poznám, která patří na které oko.

Odpověď:

To Vám musí říci Váš kontaktolog při vyšetření při prodeji.

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat zda se dají sehnat spec.k.č. pro astigmatismus a dalekozrakost. Dříve jsem nosila čočky které regulovaly jen dalekozrakost, ale vidění nebylo dokonalé. V optice mi říkali ,že s čočkama při této vadě je to mnohem těžší... Na obou očích mám kolem 4 dioptrií.. Prosím o název firmy jestli nějaká také čočky vyrábí.

Odpověď:

Dnes je pomerně dobrý výběr torických čoček a neměl by být problém si vybrat, pokud Vám je nechtějí ve Vašem aplikačním středisku dát, najděte si jiné.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 41 x

Celkem odpovědí: 69