Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme

Dotaz:

Jsem začátečník, mám 49 let, žena, bifokální KČ. Prosím o radu, nepoznám rub a líc. Mistička-talířek nerozlišuji, značky jsem dosud nezahlédla. Mám šanci?

Odpověď:

U zmiňovaných čoček je konstrukce skutečně taková, že rozeznat rub a líc je trochu obtížné. Při pečlivém prohlédnutí okrajů čočky poznáte celkem dobře rozdíl v okraji (miska-talíř), zkuste případně při nasazování použít na identifikaci brýlovou korekci na blízko. Každopádně na opačně nasazenou čočku nebudete dobře vidět. Chce to cvik. Požádejte svého kontaktologa o nové vysvětlení a předvedení.

Dotaz:

Kontaktni cocky mam dnes teprve prvni den a nejvetsim problemem je pro mne zjistit spravny smer cocky.Vim, ze odbornici tvrdi, ze to clovek citi - jini dokonce, ze cocka nebude v oku drzet - je tomu vsak skutecne tak? Druhy dotaz se tyka cteni na obrazovce pocitace - text se zda rozmazanejsi, nez pri noseni bryli je to mozne? (Opakuji, ze dnes je muj vubec prvni den s cockami v ocich!)

Odpověď:

Rub a líc čočky se nejlépe pozná na špičce prstu systémem pohledu na okraj a odlišením tvaru miska - talíř, některé čočky mají na svém okraji i značky pro rozeznání správné strany. V manipulaci a v péči o čočky je povinen Vás zaškolit Váš kontaktolog. Pokud vidíte hůře s čočkami než s brýlemi je nutno pravděpodobně ještě upravit dioptrickou hodnotu, nebo vybrat jiný typ čočky.

Dotaz:

Chtela jsem se zeptat na podminky, pokud chci zacit nosit kontaktni cocky. Musim nejprve k ocnimu lekari nebo mohu rovnou do optiky? A jak vybrat vhodne kontaktni cocky.

Odpověď:

Pro aplikaci kontaktních čoček je velmi důležité vyšetření, které obsahuje anamnézu, vyšetření stavu předního segmentu oka a změření rozměrů předního segmentu oka a samozřejmě pečlivé stanovení refrakce. Takový postup vyžaduje určité přístrojové vybavení a vyškolený personál. Pro Vás je tedy nezbytné nalézt aplikační středisko, které disponuje tímto vybavením a v němž pracuje kontaktolog, což nemusí být bezpodmínečně oční lékař. Pokud by pohovor a vyšetření aplikaci čoček nepředcházelo, pak se raději takovému středisku vyhněte. V žádném případě nekupujte čočky v zařízeních, která nemají příslušné vybavení ani personál. Vhněte se i nákupu přes internet a pultovému prodeji čoček.

Dotaz:

Pořídil jsem si kontaktní čočky. Mám ale problém s nasazováním. Existuje pomůcka pro snadnější nasazování?

Odpověď:

Každý kontaktolog je povinen Vás naučit čočky řádně nasazovat i vyndavat. Pokud to již umíte, záleží jen na cviku, jak rychle se Vám tato činnost stane rutinou. Pro měkké kontaktní čočky neexistuje žádná dobře funkční pomůcka. Vhodná bude opětovná konzultace u Vašeho kontaktologa a nový zácvik. Tak bude moci odstranit chyby, které při nasazování děláte.

Dotaz:

"Mam bryle na dalku, 2 dioptrie na obou ocich. Ted se mi oci asi jeste zhorsily. Bryle nejak ""psychicky"" nesnasim, proto bych rada nosila cocky. Potrebuji nejake vysetreni od ocniho lekare nebo staci, kdyz se pripadne obratim na ocni optiku, ktera cocky nabizi nebo na aplikatora?"

Odpověď:

K vyšetření před aplikací kontaktních čoček stačí navštívit aplikační středisko s kontaktologem, který Vám vyšetření potřebné k aplikaci čoček provede.

Dotaz:

Zajímalo by mě, zda je normální, když mi můj kontaktolog nabízel zkušební pár čoček, jejichž doba trvanlivosti uplynula již v roce 1999? Jaký vliv na oko by takové čočky mohly mít?

Odpověď:

Exspirace kontaktních čočkách uvedená na originálním balení znamená dobu sterility čočky uvnitř balení. Materiál čočky samotné pokud namáhám má však životnost mnohonásobně delší. Je tedy nepravděpodobné, že by Vám taková mohla nějakým způsobem poškodit oko. Postup při kterém se zkouší prošlé čočky je však samozřejmě nesprávný a v seriózním středisku by se neměl vyskytnout.

Dotaz:

Rozhoduji se zda si pořídit či nepořídit kontaktní čočky. Je mi 17 let a jsem krátkozraký, mám -3 dioptrie na obou očích.(Je to silná krátkozrakost?) Kontaktní čočky bych užíval příležitostně např. na sport, při výjmečných situacích. Uvažoval jsem o jednodenních čočkách, ale někde jsem slyšel, že mohou být škodlivé pro oči a že se nehodí pro všechny druhy refrakčních vad.

Odpověď:

Vaše krátkozrakost je lehká a naprosto ideální pro korekci kontaktními čočkami.

Dotaz:

"Moje manželka si zřídila kontaktní čočky ale má problém při jejich nasazení, vždy když se přiblíží k oku tak mrkne a z tohoto důvodu si kontaktní čočky neumí nasadit. Je na tento případ nějaké speciální cvičení"

Odpověď:

Není, je nutno tento reflex překonat a v tom by Vám měl pomoci Váš kontaktolog. Dobré jak, již bylo uvedeno v předchozích odpovědích, zkusit se před zrcadlem dotýkat prstem bělma.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další >


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72