Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme

Dotaz:

Dobrý den chcem sa spítať či nieje nebezpečné nosenenie kontaktných čočiek 16 študentovy? Nemam problémy s vydenim koktaktné čočky by som potreboval na zlepšienie image.

Odpověď:

Noseni kontaktnich cocek neni vekove nijak omezeno.

Dotaz:

Včera jsem prvně zkusila kontaktní čočky - měla jsem je dopoledně na hodinu a půl a odpoledne na 3 hodiny, dneska ráno jsem si je nasadila a mám takový nepříjemný pocit v pravém oku - na vnější straně oka a když se podívám vpravo tak vidím trochu zamlženě. Dostala jsem v optice zkušební pár O2 Optix. Může to být jen nezvyk z těch čoček?

Odpověď:

Podle popisu se jedná nejspíše o poněkud volnou čočku, která se nepřiměřeně pohybuje po oku.

Dotaz:

Uvažuji o koupi KC Focus NIGHT&DAY, proto by me zajimalo jaky vliv ma na kontinualni noseni napr. pobyt v bazenu ci zakourenem prostredi atp.? Snizuje se tim doba po kterou mohu cocky pouzivat, ma to negativni vliv? Mam 5 dioptrii, dosud jsem nosila ctrnactidenni nebo mesicni cocky, nikdy jsem nemela s nosenim nejmensi problem.

Odpověď:

Pobyt v agresivním prostředí, obecně, může snížit životnost čoček. Záleží na tom, jak tato prostředí snášíte a jak často se v nich pohybujete. Občasné plavání a nepříliš častý pobyt v zakouřeném prostředí by neměli výrazněji ovlivnit životnost čoček.

Dotaz:

Je mi 16 let a ráda bych začala nosit KČ, ale bojím se, že bych z nošení mohla dostat nejakou infekci. Chtela bych se proto zeptat, jestli se dá z KČ chytnout infekce a jak by se dala léčit. Mám (1,5 D. na obou očích). Mohla by se u mě objevit taky síť žilek.

Odpověď:

Používání kontaktních čoček je velice bezpečné, pokud se dodržují zásady bezpečného nošení, které Vám řekne Váš kontaktolog. Při nedodržování režimu nošení, přenášení a špatné péči o čočky. Důležité jsou i pravidelné kontroly u kontaktologa. Zásadně kupujte čočky v dobře vybaveném aplikačním středisku se vzdělaným personálem, Vyhýbejte se prodeji přes internet a různým \"výdejnám\", které nemají potřebné vybavení ani vzdělaný personál. Kontaktolog Vás musí podrobně vyšetřit, pomoci Vám s výběrem čoček, zacvičit Vás v manipulaci a péči a naplánovat Vám kontroly.

Dotaz:

dobrý den,mám dotaz.Dceři je 13 let,má astigmatismus přibližně 2,5 d. na obou očích. Brýle jí vadí od mala.Myslim,že na čočky je brzo a nevím ,jestli na tuto nemoc jsou čočky vůbec možné. Děkuji za infirmace. Zámečníková

Odpověď:

Kontaktni cocky pro astigmatismus jsou bezne. Jsou to tzv. toricke cocky. Jejich prehled najdete v sekci Prehled znacek.

Dotaz:

V současné době uvažuji o používání kontaktních čoček. Nevím, zda je pro mne vhodné používat čočky, když mám jen půl a jednu dioptrii. Je používání kontaktních čoček omezeno počtem dioptrií?

Odpověď:

Noseni cocek omezeno dioptriemi neni. Vyrabi se od -25 do +25 dioptrii. Cocky jsou vhodne i ve vasem pripade.

Dotaz:

Co bych si měla zjistit před tím než se začnu zajímat o čočky u svého očního lékaře? (abych nebyla zaskočena nebo nepřipravena na případné dotazy lékaře)

Odpověď:

V zasade by bylo dobre mit rozmyslene o jaky rezim noseni mate zajem a kolik chcete do cocek investovat. Tyto informace najdete na nasich strankach. Nic jineho k aplikaci cocek nepotrebujete.

Dotaz:

Mam poprvé kontaktní čočky Surevue od firmy Johnson and Johnson jednomesicní. Chtela bych si k nim zakoupit nějaké kapky na zvlhčení očí, muj kontaktolog mi řekl, že trpím nedostatkem slz. Mohu si zakoupit od firmy Opti-free(používám roztok stejné značky) nebo jsou nějaké vhodnější?

Odpověď:

V tzv. zvlhčovacích kapkách jsou rozdíly ve složení, ale jejich funkce je prakticky stejné, liší se obvykle hustotou případěn ve složení s nějakou konzervační látkou nebo bez ní. Vyzkoušejte, které kapky Vám pro Vaše obtíže budozu vyhovovat nejlépe.

Dotaz:

Je mi 35 let, jsem krátkozraký (6 dioptrií), 20 let jsem nosil brýle. Nyní již 3. den používá čtrnáctidenní kontaktní čočky. Manipulace s nimi i vlastní nošení je pro mě bezproblémové, ovšem po vyndání čoček má pocit \"unavených očí\", pociťuji slabé pálení. Jsou tyto drobné komplikace v začátku používání KČ normální?

Odpověď:

Zpočátku se tyto drobné obtíže mohou objevit, ale měly by rychle přestat, pokud se tak nestane, je nutno se poradit se svým kontaktologem a zjistit příčinu. Může to být např. příliš těsná čočka. Nebo moc silné dioptrie.

Dotaz:

Syn má problém při nasazování čoček-mrkání oka. Při nácviku u lékařky mu bylo oko zklidněno kapkami (poté lehce nasadil), druhý den doma opět problém s mrkáním. Existují kapky,které se dají denně použít na zklidnění oka při nasazování?

Odpověď:

Takové kapky není možno denně používat, Vaše lékařka je povinna Vás naučit nasazovat čočky za takových podmínek, jaké budete mít v běžném životě. Vyžadujte to po ní.

Dotaz:

Nosím čočky BauschLomb Pure vision. jsou to čočky pro kontinualni noseni. Dnes rano mi prava cocka vypadla. nasazeni cocky mi dela velky problem. Vyndat si ja umim bez problemu ale nasazovat mi ji musi muj kontaktolog. Existuje nejaky figl na nasazovavani cocek ??

Odpověď:

I když ppoužíváte čočky pro kontinuálpní nošení, je Váš kontaktolog povinnen Vás zaškolit v manipulaci s čočkou a v péči o čočku. Pokud tak neučinil, zanedbal jednu ze svých povinností a Vy ji na něm vyžadujte.

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat na odstíny barevných čoček, pokud používám surevue-měsíční, dají se nosit i diotrocké barevné čočky a jaké to má výhody či nevýhody?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Ano existují barevné dioptrické čočky,výhodou je pouze barva,která Vám zvýrazní Vaši barvu nebo změní barvu Vašich očí na jakou budete chtít.

Dotaz:

Již 4 roky nosím brýle. Před dvěma lety jsem zkusila kontaktní čočky - tzv. české (1pár na rok). Neměla jsem problém s nasazováním, ani mě nedráždily či něco podobného. Bohužel se mi zdálo, že je mám pořád jakoby zamlžené. Několikrát mi i vypadly.Ale nepomohly mi ani kapky. Dnes bych chtěla kontaktní čočky opět používat. Kamarádka mi poradila jinou značku Bausch a Lomb - jsou prý tenší. Myslíte si, že mohl být problém opravdu v tloušťce KČ.

Odpověď:

Problém byl nejspíše v dioptriích (zamlžené vidění) a v rozměru (vypadávání). Nové čočky musíte řádně vyzkoušet po pečlivém výběru s Vaším kontaktologem.

Dotaz:

Nosím kontaktní čočky nepravidelně asi 10let. Většinou jen na sport. Poslední vyšetření očí z hlediska kont.čoček bylo asi před dvěma roky, kdy jsem si zakoupil i kont. čočky. Nyní jsem rok nepoužíval kont. čočky, a proto bych se rád dotázal jestli se musím znovu podrobit vyšetření u kotaktologa.Taky by mne zajímalo jaké by jste mi doporočil kont. čočky co do značky a ceny, tak i jestli jednodenní , nebo měsíční. Předpokládám, že čočky budu používat nepravidelně asi jednou za týden.

Odpověď:

Pokud si chcete pořídit nové čočky, bylo by jistě vhodné podrobit se vyšetření. Pokud jste již nebyl více než roky vyšetřen a půjdete si nové čočky koupit, je povinností kontaktologa Vás vyšetřit. Pokud nosíte čočky jen velmi zřídka bude pro Vás nejjednodušší pořídit si jednodenní čočky, které po použití zahodíte a vyloučíte tak riziko kontaminace čočky při dlouhém skladování. Při totmo režimu nejsou ani náklady vysoké.

Dotaz:

Dobrý den.Je mi 14 let.Mám světle zelené oči a chtěla bych si pořídit černé kontaktní čočky.Je tady riziko poškození zraku?Jestli ano,jak velké? Také se chci zeptat ohledně ceny,když bych je chtěla nosit např. 3x týdně.A jaký druh to tedy je.Předem děkuju za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Omlouvám se za nezodpovězený dotaz v časovém termínu,příčinou byla změna majitele serveru.Nyní na všechny vaše dotazy odpovídá odborný poradce optometristka.Pokud máte stále zájem o zodpovězení dotazu,velice rádi Vás uvítáme na našich stránkách. Barevné čočky černé patři do skupiny crazy čoček.Určitě nepoškozují zrak.

Dotaz:

Začínám nosit kontaktní čočky Acuvue 2. Zvyšuji dobu nošení, jak mi řekla oční doktorka. Chtěl bych se zeptat jestli je normální, že vidím po stranách neostře a dole vidím obrys k. čočky a občas maličko škrábou. Jestli si na to oči musí zvyknout nebo jestli to může být způsobeno něčím jiným. Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Podle popisovaných problémů je možné, že jsou čočky příliš volné, upozorněte na to svoji kontaktoložku.

Dotaz:

Mám dotaz : jsem alergik - atopik Z čeho jsou vyráběny kontakt. čočky. U brýlí mám problém s atopií jak u kovových, tak umělohmotných obroučků. Mám kontaktní alergii na formalín a nikl. ( Synonyma : Formalin, Oxymethan, Oxymethylene, Methanal ) Neobsahují čočky některou z těchto látek ? Velmi ráda bych přešla z brýlí na kont. čočky ale obávám se alergické - atopické reakce.

Odpověď:

Kontaktní čočky žádné e zmiňovaných látek neobsahují. I pro Vás budou čočky vhodné, doporučoval bych nějaké silikonhydrogelové, ne pro permanentní nošení, a samozřejmě pod kontrolou lékaře-kontaktologa.

Dotaz:

Dobrý den. Nosím brýle a mám 1,75 D na dálku. Chtela jsem zkusit kontaktní čočky, ale optik mi řekl, že to není \"dobrý nápad\". Že hodně lidí co zná přešlo zpět k brýlím, protože měli s kont. čočkami problémy jako vysychání oka, zčervenání oka apod. Brýle nosím už přes tři roky, a docela už mi \"zavazí\". S brýlemi se bojím dělat sporty (např. lyžování, volejbal). Mohl byste mi doporučit, zda přejít ke kont. čočkám nebo zůstat u brýlí? A ještě by mě zajímaly ceny různých kont. čoček. Děkuji.

Odpověď:

Kontaktních čoček není nutné se obávat. Pokud se někdo setká se zdravotními problémy, většinou jsou způsobeny špatnou péčí o čočky. Na sport jsou čočky naopak velmi vhodné, protože nehrozí např. úraz při rozbití brýlí.

Dotaz:

Jsem z brna. moje optička mě podle mi vůbec nezměřila zakřivení atd(jen dioptrie).KČ už mám dobrané a ted bych chtěl možná jiné (i když nevým jestli je to nutné?). ke konci dne se mi oči rozmlžují cítím nepohodlí a občas mám i prasklou žilku v oku (nosím 14-ti dení acuve2 D-4 a D-3,25). bojím se že když půjdu do optiky ke kontaktologovi tak mi vnutí čočky které sám prodává i když by mi třeba vyhovovali jiné ale ty mají u konkurence.(přece si nenechá \"utéct kšeft\").

Odpověď:

Moderní přístroje dnes měří obvykle zároveň dioptrie i zakřivení rohovky, podle toho se vybírá i rozměr čočky. Pokud máte tyto obtíže večer byly by vhodné přejít na čočky ze silikonhydrogelu, které nepředstavují vyšší náklady, ale vyšší pohodlí. Čočky si vybíráte sama. Kontaktolog Vám jen doporučí, které by pro Vás byly nejvhodnější.

Dotaz:

Chtěl bych začít nosit čočky a vůbec nevím jaký druh a značku čoček bych si měl vybrat(uvažoval jsem buď o Bausch & Lomb,Johnson a Johnson anebo o Ciba Vision).Slyšel jsem, že při pořizování čoček nemusím mít potvrzení od očního lékaře, co je na tom pravdy?A jak jinak v obchodě zjistí můj počet dioptrií?A poslední otázka je, co když se mi třeba za 3 měsíce zhorší zrak, co potom s těma čočkama budu dělat, budu si muset pořídit nové a platit znovu?

Odpověď:

Navštivte ve Vašem okolí nějaké aplikační středisko, které má příslušně vzdělaný personál a vybavení, tam Vám fundovaně poradí. U dnešních čoček pro plánovanou výměnu, kdy je používáte jen omezenou dobu nemusíte mít obavy ze změny refrakce během nošení.

Dotaz:

Chtěla bych lidem, kteří si v poradně stěžují, že mají problémy s nasazením kont. čoček, poradit svůj \"fígl\". Zkuste se dívat nahoru, a až budete mít čočky v oku, \"sjeďte\" pohledem dolů.

Odpověď:

Děkujeme za tip! Publikujeme ho v poradně.

Dotaz:

Před týdnem jsem navštívil kontaktologa, abych poprvé v životě zkusil kontaktní čočky. Chci je nosit kvůli sportu, hraji závodně tenis a vadí mi, že kloužou po nose, taky při dešti apod. U doktorky jsem si čočky nenasadil, řekla mi tedy, že mám trénovat doma a dala mi testovací pár. Trénuji skoro denně zhruba půl hodiny, už jsi dokážu čočku dát do oka, ale v okamžiku, kdy mám mrknout se mi čočka shrne a ve chvíli když opět otevřu oko je čočka shrnutá a vypadne mi ven. Když se ale před mrknutím podívám do zrcátka, zdá se mi že sedí dobře. Nevíte, jak tomu předejít ?

Odpověď:

Mezi základní povinnosti kontaktologa patří zácvik klienta v nasazování a vyjímání čoček. Čočky, ani zkušební pár , nelze vydat pokud s nimi neumí klient zacházet. Dojděte znovu k Vašemu kontaktologovi a požadujte opakování zácviku, ve vašem vlastním zájmu.

Dotaz:

Mám otázku zda se pro mě jako řidiče hodí kontaktní čočky. Pracuji za poměrně nepříznivých klimatických podmínek. Rozdíl v teplotách je i 60 °C. a prostředí je hodně prašné. Také jsem občas vystaven štípajícímu kouři. Před více jak 18 lety jsem čočky nosil ale asi po roce mi v jednom oku začala čočka vadit \"dřela\" a to se nezměnilo ani po výměně. Po té jsem začal opět nosit brýle.

Odpověď:

Dnešní moderní čočky můžete používat bez problémů i v extrémních podmínkách. Pokud by prašné prostředí vadilo čočkám natolik, že poněkolika málo dnech by již byly nepoužitelné zvolte jednodenní. Musíte vyzkoušet co je pro Vás nejlepší.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat zda by byly pro mne vhodné KČ. pracuji jako automechnik- prašné prostředí-střikání,broušení....

Odpověď:

Ve Vašem případě je nutno počítat s kratší životností čoček, nejvhodnější by asi byly čočky jedodenní. Vyzkoušejte jak dlouho vydrží dvoutýdenní.

Dotaz:

Chtěla bych se vás zeptat jestli má puberta nějaký vliv na nošení čoček? Je možné že mi doktorka řekně že jsem v pubertě a není to pro mě vhodné? Jaké doporučujete čočky pro 13-ti letou holku? 14-tidenní nebo jiné?

Odpověď:

Věk při nošení čoček nehraje žádnou roli. Vhodné by jistě byly dvoutýdenní čočky.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72