Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Začínáme

Dotaz:

Dobrý den.Chtěla bych nosit čočky, ale nevím, jestli na mou vadu nějáké jsou.A vlastně jsem se od mé oční lkařky ani nedozvěděla, jak se ta má vada jmenuje...Ujíždí mi levé oko-šilhám.A na pravém oku mám +2,5dioptrií a na levém +3,5 dioptrií.Děkuji za odpověď.Nashledanou

Odpověď:

Vaše dioptrická vada se jmenuje hypermetropie ( dalekozrakost), i pro Vás je natrhu bohatý výběr čoček, které jsou pro Vás vhodné a srovnají Vám i šilhání, tedy napraví postavení očí.

Dotaz:

Bude mi teprve 15 let, ale musím nosit brýle, které mi brání v činnostech, jako je například sport. Lyžování, plavání,... Čočky by mi moc pomohly, ale jsou velmi drahé...moji rodiče si je nemohou dovolit. Existují nějaké typy čoček, které jsou přístupnější, třeba méně známé značky, méně kvalitnější, ale v normě.Děkuji za odpověď!!!

Odpověď:

Kontaktní čočky by pro Vás byly jistě velice vhodné. Myslím, že vybrat z nějakých nejspíše měsíčních, které jsou cenově dostupné, by neměl být problém. Navštivte aplikační středisko, kde Vám jistě poradí.

Dotaz:

Je mi 24 let a premyslim o moznosti vyuziti kontaktnich cocek. Nikdy jsem tuto moznost nevyuzila a mam obavy. Jsem alergicka, coz se nekdy projevuje neprijemnym slzenim. Je mozne i pres alergicke projevy aplikovat kontaktni cocky?

Odpověď:

Obvykle je možno i pro alergiky vybrat správnou čočku, ale musí předcházet řádné vyšetření. Při akutních projevech je nutno samozřejmě čočku vyjmout.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat,když je mi 23 let a mám tupozrakost na jedno oko a k tomu mi šilhá,jestli mi čočky zkorigují oči,jako brýle.Když si nasadím brýle,tak se mi oči téměř srovnají.Mám dioptrie 4+ na obě oči.

Odpověď:

Čočky se v tomto smyslu chovají stejně jako brýle, tzn. že pokud je váš strabismus akomodativního charakteru ( tedy dá se srovnat brýlemi) bude srovnán i čočkami. V tomto věku se však již prakticky nedá léčit tupozrakost.

Dotaz:

Chtěl bych se zeptat jestli s kontaktníma čočkama pro dalekozrakost budu moci i číst atd. a jestli snimi můžu plavat(s otevřenýma očima).Mám zájem o kontaktní čočky pro delší nošení nejlépe 12měsíců.

Odpověď:

Budete-li moci číst s čočkami při dalekozrakosti záleží na věku resp. kvalitě vaší akomodace. Je však pravda , že u hypermetropů ( dalekozrakých) je nutná addice na blízko podstatně dříve. Pokud můžete číst s Vašimi běžnými brýlemi na dálku, pak to bude s čočkami stejné. S dobře zvolenými kontaktními čočkami lze provádět všechny běžné činnosti, tedy i sportovat i plavat. Máte-li na mysli čočky, které se nevydají z oka pak nejdéle se nosí čočky 30 dnů. Myslíte.li však životnost čočky jeden rok při denním režimu nošení pak je vhodnější mít čočky pro plánovanou výměnu (od jednoho dne až po jeden měsíc).

Dotaz:

Prosil bych odpověď na následující otázku. Jsem voják z povolání a mám vadu krátkozrakosti. Na obou očích mám 1,0 dioptrii. Velmi často jsem na výcviku v terénu, kde bych neměl čas ani možnosti sundávat nebo si měnit KČ. Doporučil byste mi tedy kontaktní čočky nebo operaci. O brýlích nemůže být ani řeč. Děkuji.

Odpověď:

Pro Vás by pravděpodobně byly vhodné čočky pro dlouhodobé nošení, které je možno nosit měsíc bez vyndávání. Nezbytné je však podrobné vyšetření.

Dotaz:

Reaguji na uveřejněný dotaz o problému nasazování KČ. Zde odpovídáte, že každý kontaktolog je povinen naučit KČ nasazovat. Bohu žel můj kontaktolog mě to nenaučil, skoro mě za škrtil a ještě byl hrubý. Co si mám počít? Zdůrazňuji, že svého kontaktologa v žádném případě měnit nechci.

Odpověď:

Pokud Vás Váš kontaktolog nenaučil nasazovat čočky, chtěl Vás škrtit a ještě byl hrubý tak máte popuze dvě možnosti a/ skutečně chcete nosit čočky pak najděte jiného kontasktologa. b/ nechcete měnit kontaktologa noste brýle a k Vašemu kontaktologovi choďte na kávu.

Dotaz:

"Mam bryle na dalku s dvema dioptriemi na obouch ocich. Bryle jsem byla schopna nosit ve skole. Od te doby se za ne strasne stydim a mam problem v komunikaci s ostatnima. Nesnasim ten pocit, divat se na nekoho pres bryle, takze se na lidi okolo moc nedivam. Ale celkove je nejak spatne snasim. Ted pracuju jako prodavacka a radeji bych bryle vymenila za cocky. Rada bych se zeptala jestli i na tento problem lze aplikovat kontakt. cocky. A je ""sila"" cocek stejna jako u dioptrii? A lze je koupit i bez predpisu? Ale mam panickou hruzu z lekaru, kterou nejsem schopna prekonat."

Odpověď:

Dioptrické hodnoty kolem 2 D jsou jedny z nejčastěji užívaných. Váš problém by byl čočkami nepochybně velmi snadno vyřešen. Bohužel nelze čočky prodávat bez řádného vyšetření kontaktologem v některém aplikačním středisku. Pokud tedy čočky chcete budete muset vyšetření podstoupit a rovněž zácvik v nasazování. Nejedná se však v žádném případě o vyšetření nepříjemné nebo zatěžují.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat zda mohu bez problémů nosit kontakt. čočky, pokud většinu prac. dne strávim před obrazovkou počítače (nemohou čočky osychat?), mám -2 dioptrie, jaké čočky by byly nejvhodnější?

Odpověď:

Samozřejmě i u počítače je možno používat celodenně čočky. Jaké čočky budou zrovna po Vás nejlepší, je možno stanovit až po pohovoru a vyšetření. Výběr čoček závisí totiž na mnoha okolnostech.

Dotaz:

Je mi 13 let a mám poměrně silné dioptrie na dálku- 3 dioptrie. V létě bych se chtěla potápět pod vodou. Existují nějaké čočky, které bych v tomto věku mohla nosit?

Odpověď:

Pro nošení kontaktních čoček není věk nijak podstatným faktorem. Při Vašich dioptriích kole -3,0 se jedná zcela běžnou hodnotu, ve které je bohatý výběr a záleží jen na Vašich požadavcích jaké si vyberete. Pro sportovní aktivity jsou jistě i ve Vašem věku čočky velmi vhodné.

Dotaz:

Zajímalo by mě, jestli díky nošení kontaktních čoček se může zhoršovat zrak a dále, jestli kontaktní čočky lze nosit celý život. Potřebuji nosit kontaktní čočky hlavně na sport, což je každý den, ale pouze na 2 - 4 hodiny denně, jaké byste mi doporučil?

Odpověď:

Kontaktní čočky zrak v žádném případě nezhoršují. Pokud nosíte čočky jen příležitostně pak jsou asi vhodné čočky pro plánovanou výměnu, kde můžete počítat dny kdy je používáte. Čočky je samozřejmě možno nosit celý život.

Dotaz:

Ke svému lékaři to mám dost daleko, tak bych se rád nejprve poradil takto. Je mi 18 let a trpím celkem silnou krátkozrakostí - cca 6 dioptrií. Brýle nosím už od 6 let, ve 14 jsem podstoupil operaci - skleroplastiku. Nedávno jsem začal uvažovat o kontaktních čočkách a zajímalo by mě, jestli je jejich používání v mém případě vhodné a s jakými výdaji mám popř. počítat.

Odpověď:

Krátkozrakost kolem 6D není příliš silná a je zcela ideální pro korekci kontaktními čočkami. V těchto diptrických hodnotách je bohatý výběr. Počítat musíte s výdaji v řádu několika tisíc do roka. Cena závisí na typu čočky.

Dotaz:

Včera jsem byl na očním vyšetření, mimo jiné také proto že chci začít používat čočky, mám na obou očích následující parametry -2,0 dioptrie a -0,5 cylindru, doktor mi předepsal čočky -2,0 dioptrie bez cylindrů s tím že cylindrické jsou zbytečné a drahé. Nejsem si jist že má tak úplně pravdu. Jaký je váš názor?

Odpověď:

Obvykle se cylindr kolem 0,5 D dá vykorigovat sférickými čočkami. Záleží jen na Vás jak se v takových čočkách cítíte, Samozřejmě je možno použít i torické čočky, jejich cena je samozřejmě vyšší, ale ne závratná.

Dotaz:

Chcela by som Vas poprosit o radu, ake cocky zvolit. Som kratkozraka -4,5/-5,5 a nosim okuliare cely den. Pred par rokmi som si kupila 3mesacne sosovky, ale nevidela som s nimi tak ostro ako s okuliarmi a to hlavne v budove a za sera, za denneho svetla to bolo v poriadku. Potrebovala by som sosovky len na zvlastne prilezitosti, na denne nosenie su mi prijemnejsie okuliare. Aky druh by ste mi poradili?

Odpověď:

Typ čoček Vám zde nemohu radit, to je práce Vašeho kontaktologa a Vaše, ale jistě by bylo vhodné používat čočky na nejkratší výměnu (např 2 týdny), co se týče Vašich obtíží, nejspíše není dobrá korekce (počet dioptrií).

Dotaz:

Prosím Vás, mohu nosit čočky i když pracuji s počítačem?

Odpověď:

Ano, čočky při práci s počítačem nevadí, ani nemají žádný negativní vliv.

Dotaz:

Moje matka vidi spatne na blizko, nosi bryle zekmena na cteni. Kdyz nosi bryle na blizko, ma s nimi pak ale problem videt do dalky (bez bryli vidi do dalky dobre). Uvazuje o kontaktnich cockach, je tu vsak otazka, nebude stejny problem i u kontaktnich cocek, tedy ze s cockami na blizko uvidi hure do dalky?

Odpověď:

V tomto případě je ideální používat bifokální kontaktní čočky, se kterými je vidět do dálky i do blízka.

Dotaz:

Nosím velmi slabé čočky Surevue L 0.75 P 1.25 na dálku a mám velké probémy rozeznat jestli si čočku nenasazuji obrácenou vnitřní stranou ven. Je nějaký způsob jak to bezpečně poznat?

Odpověď:

Čočky surevue jako jediné ze serie čoček firmy Vistakon nemají označení rubu a líce. Rub a líc rozeznáte pouze podle tvaru při posazení čočky na špičku prstu. Správně má čočka tvar misky, je-li naruby jsou okraje vytočeny poněkud zevně ( jako talíř ). Při stisknutí okraje očky na správné straně se čočka uzavře, naopak čočky na rubové straně se k prstům lepí a rozevírají. Při nasazení čočky rubovou stranou čočka na oku nedrží a dráždí. Spolehlivě rozeznávat rub a líc na čočce by Vás měl naučit Váš kontaktolog již při zácviku.

Dotaz:

Momentálně nosím brýle na dálku, ale vadí mi při sportu a pokud je nemám, tak jsem si dost nejistá. Chtěla jsem se proto zeptat, jestli jsou nějaké cenově dostupné čočky, které bych mohla čistě na sport používat. Nenosila bych je tedy celý den. A také jsem slyšela názory od některých přátel, kteří čočky vyzkoušeli, že více škodí zraku než brýle. Co je na tom pravdy?

Odpověď:

Kontaktní čočky jsou velice bezpečný způsob korekce refrakčních vad, pokud jsou správně používány zraku neškodí. Pro sport jsou čočky ideálním řešením, jednak ze zcela mechanických důvodů, kdy brýle mohou být i nebezpečné. Ale čočky umožní i nerušené vidění v daleko širším zorném poli. Nezamlžují se neznečistí se blátem, prachem apod. Kontaktní čočky jsou pro sport naprosto ideální. Informace od Vašich přátel byly naprosto mylné.

Dotaz:

"Dobry den, je mi 19 let a priblizne pred 5-ti lety mi byla diagnostikovana kratkozrakost a zacal sem nosit bryle, dnes jsem ""skoncil"" na priblizne na 3 dioptriich. Noseni bryli mi nevadilo, ba naopak. Schvalne sem nosil velike, ve kterych sem vypadal starsi. Ale ted uz mi to naopak zacina vadit (a hlavne moje pritelkyne tvrdi, ze se ji libim vic bez bryli). Jednou z moznosti, o ktere sem uvazoval je jiny druh bryli, ale jiz sem si zvykl na veliky zorny uhel (i v brylich) a tak me napadlo zkusit kontaktni cocky. Mam vsak problem, ze nesnesu mit cokoliv v oku, kdyz mi do nej napriklad spadne nejake smitko, nebo podobne, tak se nedokazu prinutit si do nej sahnout a podobne. Z toho duvodu se pouziti kontaktnich cocek obavam. Myslite, ze je mi mozno nejak pomoci?"

Odpověď:

Správně aplikované a zvolené kontaktní čočky se v oku v žádném případě nechovají jako cizí těleso a nejsou nepříjemně pociťovány. Manipulace s čočkami se nemusíte obávat je jednoduchá a každý i jen průměrně zručný uživatel ji zvládá velmi snadno po krátkém zácviku. Kontaktní čočky by pro Vás byly jistě velmi dobrou alternativou.

Dotaz:

Chtěl bych vědět zda neexistuje nějaká pomůcka pro usnadnění nasazování čoček, neboť s tím mám nemalé potíže. Před 3 lety jsem se podrobil chemoterapii, nemá používání čoček po této léčbě vliv na zrak?

Odpověď:

Krom pečlivého zácviku a trpělivosti není žádná pomůcka, která by Vám mohla zásadně pomoci v aplikaci měkkých čoček.Po takovém odstupuje již používání čoček bez problémů. Při chemoterapii však může být užívání čoček problematické, neboť některé léky z této skupiny mohou ovlivňovat spojivky i rohovku.

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat,jestli jsou kontaktní čočky vhodné i pro lidi s tupozrakostí.

Odpověď:

Kontaktní čočky samy o sobě neléčí amblyopii ( tupozrakost). Její léčba je limitována věkem a má úspěch pouze u malých dětí. Samozřejmě i tupozraké oko musí být korigována neboť přispívá k prostorovému vidění. Záleží však i na stupně tupozrakosti.

Dotaz:

Je vysetreni zraku pocitacem, ktere nabizeji nektere optiky,stejne ucinne jako klasicke vysetreni u ocniho lekare.

Odpověď:

Žádné vyšetření počítačem, které by nahradilo vyšetření očním lékařem neexistuje. Vyšetření na přístroji tzv. autorefraktoru, které stanovuje dioptrické hodnoty oka, je pouze pomocným vyšetřením pro stanovení refrakce ( počtu dioptrií do brýlí) a v žádném případě nenahrazuje vyšetření, hodnoty tímto přístrojem stanovené jsou pouze orientační a je nutno je vždy doplnit subjektivním stanovením refrakce ve spolupráci lékaře a pacienta.

Dotaz:

Chci začít používat čočky. Znám moje dioptrie /z brýlí/. Potřebuji nějaké další vyšetření, nebo si mohu čočky rovnou koupit? Pokud je vyšetření potřeba, je nutné z prodejny, kde nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou?

Odpověď:

Čočky v žádném případě nemůžete koupit bez vyšetření a dalších kontrol, vystavuje se tím riziku poškození zraku neodbornou manipulací, nevhodným typem čočky, rozměrem i kosmetikou pro péči o KČ. Pokud se rozhodnete pro nošení KČ, vyhledejte nějaké aplikační středisko a poraďte se s kontaktologem.

Dotaz:

Moje sestra má velký problém.Vždycky když přiblíží prst s čočkou začne mrkat a není schopna si čočku nasadit. Je možné zbavit se nějakým způsobem tohoto mrkacího reflexu?Oční lékař jí řekl, že v takovém případě čočky nemá používat, ale já si myslím, že by nějaká možnost existovat mohla. Sestra by čočky moc ráda nosila.

Odpověď:

V tomto případě je nutná motivace uživatele k nošení čoček. Pokud je zde motivace pak musí nastoupit kontaktolog, který provede dobrý zácvik a odstraní chyby, kterých se nositel, v tomto případě Vaše sestra, dopouští. V případě, že se zácvik nedaří, doporučuje doma si zkoušet pře zrcadlem dotknout se prstem bělma a přitom se druhou rukou držet přes hlavu horní víčko za řasy.

Dotaz:

Muzu nosit kontaktni cocky na kratkozrakost i kdyz je mi teprve 16. Nebude se potom zhorsovat vice zrak nez nyni.

Odpověď:

Nošení čoček není věkem nijak omezeno. Nošení čoček neovlivňuje případnou progresi krátkozrakosti.


PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 16 x
3-5x za týden 12 x
každý den 41 x

Celkem odpovědí: 69