Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Jak vybrat roztok na kontaktní čočky?

Jaký roztok je pro mne nejlepší?

Jednoduchá odpověď na otázku, jaký roztok je pro vás ten nejlepší, neexistuje. Každému nositeli může vyhovovat jiný roztok, každé kontaktní čočky mohou s roztokem jinak reagovat.
Nejsnazší je používat roztok, který vám byl doporučen vaším optometristou a který vám při nošení čoček vyhovuje. Jinak se nejvhodnější roztok konkrétně pro vás dá najít jedině zkoušením.

Některé roztoky mají méně chemických látek, ale na druhou stranu méně desinfikují, jiné lépe lubrikují a čistí, ale jsou méně šetrné k očím, některé starší roztoky jsou hůře snesitelné se silikon-hydrogelovými kontaktními čočkami. Proto se u roztoku zajímejte hlavně o to, jaké má složení, kolik chemických látek obsahuje, kolik konzervantů, zda je pro citlivější oči a zda je vhodný k vašim kontaktním čočkám.

Důležité je připomenout, že roztok na kontaktní čočky nelze ničím jiným nahradit - destilovanou vodou, fyziologickým roztokem a hlavně ne vodou z vodovou, ani převařenou. Dnešní roztoky na kontaktní čočky jsou víceúčelové, tzn., že vložením kontaktních čoček do roztoku se čočky desinfikují, čistí od povrchových nečistot, získávají vlhkost a uchovávají se v pouzdře před vyschnutím, což žádný jiný roztok neumí.
Do styku s vodou nemohou kontaktní čočky přijít z důvodu možné kontaminace prvokem Acanthamebou, který na předním segmentu oka způsobuje jedny z nejtěžších zánětů a v krajních případech i následnou slepotu.

Peroxidové roztoky

Dosud nejúčinnějšími roztoky na kontaktní čočky je zvláštní skupina tzv. peroxidových roztoků. Ty obsahují peroxid vodíku, a čočky zbavují nečistot díky chemické reakci – rozkladu peroxidu, kdy aktivní kyslík oxidačně ničí bakterie a odstraňuje nečistoty a mrtvé buňky oka z čočky.

Aby bylo možné peroxid v péči o kontaktní čočky použít, je nevyhnutelná již zmíněná chemická rekce, jeho neutralizace. [1] K peroxidovým roztoků je proto vždy přibaleno pouzdro s platinovým katalyzátorem nebo biokatalyzátorem enzymu katalázy ve formě malé destičky pod košíčky pouzdra.

2 H2 O2 → 2 H2O + O2

Peroxidové roztoky touto reakcí kontaktní čočky výborně vyčistí, naprosto nejlépe vydesinfikují a zbaví všech bakterií. pH peroxidových roztoků spolu s osmotickým tlakem účinně odbourá bílkovinné usazeniny. Po 6 hodinách reakce v pouzdře zbude jen „voda“ – nekonzervovaný fyziologický roztok, což představuje tu nejnižší chemickou zátěž pro oko, peroxid se neváže s materiálem čočky, nemá tedy pro oko žádný alergizující potenciál. [2]

Jedinou podmínkou peroxidových roztoků je nechat čočky v pouzdře do konce reakce – dokud všechen peroxid nebude zneutralizován, tzn. cca 6 hodin. Před skončením reakce se čočka nesmí nasadit do oka, peroxidovým roztokem se oko nemůže prokapat, mohlo by dojít k popálení epitelu rohovky oka.

Historie

V dávné minulosti, kdy existovaly jen skleněné nebo tvrdé kontaktní čočky, se pro dostatečnou desinfekci čočky vyvářely. Byla to zdlouhavá procedura, kdo chtěl nosit kontaktní čočky, musel být trpělivý. Byla to tzv. tepelná desinfekce.

V méně vzdálené historii, kdy byly vyrobeny i měkké kontaktní čočky, se na trhu objevilo tzv. chemické čištění, jako je dodnes, s tím rozdílem, že desinfekce byla zajištěna jiným roztokem než pro čištění – musely být používány různé doplňkové čističe.

Dnes jsou tedy čištění a desinfekce kontaktních čoček oproti minulosti velmi příjemné a nenáročné. I proto se dnešním chemickým roztokům říká jednorázové, víceúčelové nebo all-in-one.

Reference:
1., 2. Haberland, Tomáš (2007). Acanthamoeba a peroxidové systémy. Česká oční optika, 3/2007, str. 50, 51.

Natržení kontaktní čočky – předejděte tomu!

natržená čočka?

Znáte to? Nasadíte si kontaktní čočku do oka, ale po nasazení jako by vám mělo upadnout oko – čočka v oku škrábe a řeže. A když čočku z oka vyndáte, najdete na ní malou trhlinku nebo vyštípnutý kus materiálu.Čím je způsobené, že je čočka i po pár dnech nošení poškozená? Poradíme, jak natržení nebo vyštípnutí čočky předejít.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Za jak dlouho můžete mít své první čočky?

první kontaktní čočky

Konečně jste se rozhodli pro kontaktní čočky. Ale dokážete si představit, jak dlouho může trvat, než se dostanete ke svým prvním čočkám? Může to trvat 1 hodinu i 1 měsíc.


Kam pro čočky jít, na co se připravit a jaké věci rozhodují o tom, jak dlouho se na první čočky čeká - to vše poradíme v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Čím nahradit roztok na kontaktní čočky?

můžu omýt čočky vodou?

Odpověď je jednoznačná: Bohužel, není možné použít místo roztoku na kontaktní čočky jinou tekutinu pro ošetření nebo uložení čoček. Proč?


Roztok na kontaktní čočky totiž není jen „voda“ - má vlastnosti, které vám zajistí spokojené, pohodlné a hlavně bezpečné nošení čoček. Roztok na čočky je na rozdíl od všech ostatních tekutin komplexní péčí. Myslíte si, že můžete použít i něco jiného? Přečtěte si co ne a proč.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Jak dlouho nechat čočky v roztoku, když je zrovna nenosíte

jak často měnit roztok na čočky

Kontaktní čočky musí být uloženy v pouzdře s roztokem, dokud je znovu nepoužijete, jinak by ztratily své vlastnosti. Stane se vám, že použité čočky nenosíte několik dní v kuse? V pouzdře s roztokem by ale bez povšimnutí neměly zůstat déle než týden, maximálně však měsíc. Před nasazením čoček byste měli znovu provést „rituál“ čištění a nechat čočky v čerstvém roztoku znovu vyčistit.

Nezapomeňte na 4 důležitá pravidla, která ochrání vaše čočky a zdraví vašich očí při skladování v roztoku.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Osvoboďte se díky kontaktním čočkám

čočky acuvue - zkuste je

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku, která vám poskytne svobodu. Nezamlžují se, poskytují širší zorné pole a lepší periferní vidění oproti brýlím. Navíc jsou velmi pohodlné při nošení při sportu, odpočinku nebo v práci.


Nebojte se začít s kontaktními čočkami a prohlédněte mýty:

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nebojte se čoček a vyzkoušejte je i vy!

acuvue kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům nositelů. Užijte si s kontaktními čočkami svobodu, kterou vám dávají, ať už jdete do společnosti nebo při sportu.


Mějte sebevědomí vyrazit z domova bez brýlí. Pro nošení kontaktních čoček nejsou určeny žádné věkové hranice, mohou je nosit děti i senioři. Tak proč ne právě VY?


Stačí málo: Vytiskněte si poukázku na zkušební čočky a najděte svého očního specialistu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nepodceňujte výběr vhodného roztoku na kontaktní čočky

jaký roztok na čočky

Chcete být se svými kontaktními čočkami spokojeni po celý den? Nevědět o čočkách po nasazení a udržet si dlouhodobé pohodlí? Potom dbejte o správný výběr roztoku k vašim kontaktním čočkám.


Roztoky se totiž liší svým složením a hlavně konzervačními látkami, které naše oči ovlivňují. U většiny chemických roztoků, které trh nabízí, je obecně uvedeno, že se hodí na všechny měkké kontaktní čočky – tedy i na ty vaše. Některé studie ale zjistily, že to tak úplně není pravda.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Nejčastější chyby v péči o kontaktní čočky

čisté ruce na čočky

Nošení vícedenních kontaktních čoček s sebou přináší i drobné povinnosti. Víte dobře, jak se o svoje čočky správně starat? Špatnou péčí o kontaktní čočky můžete natrvalo ovlivnit své oči.


Proč a jak se o kontaktní čočky starat? Co dělat a co ne? Poradí vám naše redakční kolegyně, studentka optiky a optometrie na ČVUT.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Acanthamoeba a kontaktní čočky

akantaméba zůsobuje záněty

Slyšeli jste někdy o prvokovi jménem Acanthamoeba? Acanthamoeba (nebo také "akantaméba") je organismus, který se vyskytuje ve vodě, půdě, vzduchu ale i v lidských slinách. Některé druhy rodu Acanthamoeba mohou způsobovat nepříjemné oční infekce a záněty u lidí. [1]


A víte, že se Akantaméba často vyskytuje ve vašem bezprostředním okolí? Jak se tedy tomuto nebezpečnému prvokovi vyhnout a jak zajistit, aby se Acanthamoeba nedostala k vašim kontaktním čočkám?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

9 mýtů o kontaktních čočkách

mýty kolující o čočkách

O kontaktních čočkách stále kolují nejrůznější mýty. Proč tomu tedy neudělat přítrž a nevyjasnit si, které věci pravdou být mohou a které jsou naopak úplnými nesmysly?


Sepsali jsme pro vás 9 nejčastějších mýtů o čočkách, které mohou udělat v hlavě zmatky nejen začátečníkům.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček – Usnula jsem, co teď? 3. díl

první zkušební čočky

Po měsíci nošení kontaktních čoček je ze mě již ostřílená harcovnice. Čočky nandám a vyndám během několika sekund a nedělá mi to prakticky žádnou potíž. Maximálně se potýkám s občasnou leností, kdy se mi večer čočky sundávat už vůbec nechce. Ale to také určitě znáte.

Měsíc uplynul jako voda a přišel čas znovu navštívit aplikační středisko. Jako první na řadu přišla běžná kontrola zraku. Paní optometristka zkontrolovala, jestli je vše v pořádku a mohlo se rovnou přejít k diskuzi o mých naaplikovaných měsíčních čočkách.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Jsem na to sama 2. díl

strach z kontaktních čoček

Když jsem odcházela z vyšetření, bylo to neuvěřitelné, ale jako by byl svět o něco hezčí. Vše získalo ostrost a jasnější barvy. Měla jsem totiž poprvé nasazené kontaktní čočky. Možná jsem se určitým způsobem cítila výjimečná. Asi proto, že jsem v tu chvíli nevěděla, že na světě čočky nosí zhruba každý 10. člověk.

Protože jsem měla nasazené zkušební kontaktní čočky, byla jsem v očekávání, jak se mé oči k novému a neznámému předmětu zachovají. Snesou mé oči kontaktní čočky? A nevyvolají nějakou alergickou reakci? Přece jenom jsem před vstupem do aplikačního střediska nějaké články přečetla, a vím, že čočky nemusejí sedět každému. Žádné takové komplikace však nenastaly.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Bod zlomu 1. díl

strach z kontaktních čoček

Jak jedna z nás ke kontaktním čočkám přišla...


Korekci zraku jsem téměř celé své dětství nepotřebovala. Nebo jsem si alespoň žádnou potřebu brýlí neuvědomovala. V deváté třídě se však něco změnilo a já začala ze zadní lavice mžourat na tabuli. Má matka nezahálela a po čase se jelo k očnímu lékaři. Ten mi diagnostikoval krátkozrakost s dioptriemi -1.00 a bylo to. Oficiálně ze mě byla nositelka dioptrických brýlí.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Zapomínáte na výměnu kontaktních čoček? Známe řešení!

jak často měnit čočky

Také se vám to stalo? Zapomněli jste včas vyměnit kontaktní čočky a nosili je déle než doporučenou dobu? Nejste sami. Pozdější výměna, tzv. přenášení kontaktních čoček, je celkem běžná chyba. Je však třeba si uvědomit, že může mít následky - zarudlé oči, svědění, suché oči a rozmazané vidění. To vše kvůli nahromadění bílkovin a nečistot, které se na čočky nevyhnutelně nalepí bez ohledu na to, jak pečlivě je čistíme.


Řešení, jak nezapomenout, jsou různá. Jedno z nich je přímo skvělé - moderní, spolehlivé, elegantní, stále při ruce: Aplikace nejen do chytrého mobilního telefonu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

10 triků pro snazší nasazování kontaktních čoček

Nasazování kontaktních čoček je strašák, který odrazuje spoustu zájemců o kontaktní čočky. Důvod? „Nikdy si nedokážu sáhnout do oka.“ 80% procent z nich ale nakonec při vyšetření v aplikačním středisku zjistí, že nasazování čoček zvládne levou zadní.


Zbylých 20% potřebuje jen více času a tréninku. Právě pro ně nabízíme tipy a triky, které mohou nasazení čočky do oka usnadnit.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

SOUTĚŽ: Začni nosit čočky a nos je celý rok zadarmo!

Chceš nosit kontaktní čočky? Nyní máš k tomu skvělou příležitost! Požádej svého očního specialistu o zkušební pár čoček AIR OPTIX® AQUA, AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA nebo DAILIES® AquaComfort Plus a vyhraj zásobu čoček až na rok zdarma!

Do 31.12.2012 máš možnost získat 10 ks jednodenních čoček DAILIES® AquaComfort Plus zdarma a zařadit se do soutěže o kontaktní čočky a další hodnotné ceny.


Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Existuje lepší způsob, jak udržet čočky zvlhčené do nočních hodin

zvlhčení kontaktních čoček

Dnešní životní styl klade vysoké nároky na používání kontaktních čoček. Stále delší doba nošení čoček v průběhu dne vyžaduje, aby byly čočky komfortní od rána až do nočních hodin.


Důležitým faktorem pro pohodlné nošení kontaktních čoček je zvlhčení jejich povrchu. Dostatečně zvlhčená čočka má pozitivní vliv na rozprostření slzného filmu a zmenšuje riziko tření víčka o povrch čočky.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Expirace roztoku na čočky a co o ní vědět

Roztok na kontaktní čočky expirace

I když se jedná o zřejmou věc, často se setkáváme s dotazy, zda je důležité spotřebovat roztok na kontaktní čočky do data uvedeného na obalu nebo zda se dá doba spotřeby od otevření roztoku (porušení sterility) prodloužit na delší dobu, než uvádí výrobce.

Jestli vás zajímají odpovědi na nejčastější dotazy, jako zda se dá expirace nějakým způsobem prodloužit nebo co se může stát, pokud použijete proexpirovaný roztok, nebo tipy jak předcházet proexpirování roztoků, čtěte dále.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nosit čočky denní, 14-denní nebo kontaktní čočky měsíční?

Denní čočky nebo měsíční

Tak už jste se konečně rozhodli a zašli jste vyzkoušet kontaktní čočky, ale absolutně nevíte, jaké čočky chcete zkusit a nosit? Optometrista na vás chrlí názvy a výhody různých typů čoček, jenže vy se v tom prostě ztrácíte? Denní nebo měsíční, se zvlhčující složkou nebo vyšším obsahem vody, s vysokou propustností pro kyslík… Dnes se vám proto pokusíme poradit, o jaké čočky na zkoušku požádat co se doby nošení týká.


Rozhodnutí, jak dlouho a často chcete kontaktní čočky nosit, Vám usnadní nejen výběr čoček, ale také ušetří peníze. Z praxe můžeme potvrdit, že spousta začátečníků chce po několika týdnech nošení čoček změnit způsob jejich používání a jsou nuceni vracet se znovu k vyšetření a zkoušce kontaktních čoček.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

5 tipů pro péči o čočky v horkém létě

péče o kontaktní čočky

O bezpečném nošení čoček na dovolené u moře nebo o kvalitní ochraně čočkami proti slunci jsme se zmínili již v předchozích článcích, ale letním teplotám a horku se nevyhneme ani ve městech a v plném pracovním nasazení.


Určitě vás proto může zajímat, jak čočky v horkých letních dnech udržet co nejdéle pohodlné a stále bezpečné pro nošení nejen na dovolené, při koupání či v exotických zemích, ale také ve městě - prostě v období, kdy teploty stoupají až k tropickým hodnotám.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Peroxidové roztoky: poznejte jejich PRO a PROTI

peroxidový roztok na čočky

Peroxidový roztok je v dnešní době označován za nejlepší možnou péči, kterou svým kontaktním čočkám můžete dát. Čistí a desinfikuje jako žádný chemický roztok a neobsahuje žádné konzervační látky, takže je velice účinný a zároveň šetrný, vhodný i pro velmi citlivé oči.

Jediný problém je v tom, že peroxidový roztok pro tak dokonalé vlastnosti obsahuje, jak už jeho název napovídá, peroxid vodíku – látku, která mírně poškozuje tkáně, a v kontaktu s okem může být dost nepříjemným zážitkem.

V tomto článku shrneme pro a proti peroxidových roztoků a řekneme si tipy pro bezpečné používání peroxidových roztoků.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky poprvé

kontaktní čočky poprvé

Moje kamarádka sice nemá žádnou oční vadu, ale vždycky toužila vyzkoušet barevné kontaktní čočky. Rozhoupávala se už hodně dlouho, proto jsem na ní trošinku zatlačila a na začátku tohoto týdne jsem ji dostrkala k optometristovi.


Byla celkem nervózní, že si bude muset šahat do oka, ale na konci byla tak příjemně překvapena a potěšena, že by byla velká škoda se s ostatními začátečníky nepodělit o průběh a její pocity z celého vyšetření. V redakci jsme s ní proto přímo poté udělali rozhovor, který si můžete přečíst v dnešním článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Nedoceněná pinzeta na kontaktní čočky

pinzeta na kontaktní čočky

Víte, na co je pinzeta na kontaktní čočky dobrá?

Co se týče pinzety na čočky, existují dva typy nositelů kontaktních čoček: ti, co ji zkusili používat a od té doby bez ní už nemůžou žít (= nosit čočky) a pak ti, co ji považují za zbytečnou věc, protože ji ještě nezkusili.

Používání pinzety na kontaktní čočky má ale své velké oprávněné plusy – manipulace s čočku je s pinzetou na čočky více hygienická a sterilní, bezpečnější, jednodušší.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

Pouzdro na kontaktní čočky, důležitá maličkost

Pouzdro na kontaktní čočky - důležitost

Drobnost, která stojí pár desítek korun a k roztokům se obvykle balí zdarma – to je pouzdro na kontaktní čočky. Jeho důležitost je ale často přehlížena, i když pouzdro kontaminované bakteriemi nebo mykotickými organismy může zapříčinit některé nepříjemné komplikace.


Víte, která místnost bytu je pro uskladnění pouzdra nejméně riskantní a jak nechat pouzdro na kontaktní čočky správně vysychat, aby byla šance kontaminace pouzdra byla co nejmenší? O velice zajímavých výsledcích studií si můžete přečíst v našem článku. Nabízíme i 2 videa spojená s používáním pouzdra.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Vyberte si k čočkám zvlhčující kapky, které opravdu pomůžou

Kapky na kontaktní čočky

Zvlhčující kapky na kontaktní čočky nebo také umělé slzy jsou důležitým pomocníkem při nošení kontaktních čoček, a to i v případě, že netrpíte suchým okem nebo dokonce syndromem suchého oka.

Slzný film je důležitý pro pohodlné používání kontaktních čoček – mezi kontaktní čočkou a rohovkou zajišťuje slzný film jemný a bezproblémový pohyb. A právě kapičky napomáhají udržovat slzný film fit po celý den nošení čoček i za náročnějších podmínek nebo na konci dne.


Očních kapek je na našem trhu ale nepřeberné množství, z kterého je často umění vybrat ty správné. Proč ke kontaktním čočkám používat kapky jen k tomu schválené, jaké kapky na kontaktní čočky vybrat a z čeho je možné vybírat, nastíníme v tomto článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích

První vyšetření s kontaktními čočkami

Všichni tak nějak tušíme, že když zajdeme k odborníkovi na první vyšetření pro kontaktní čočky, odejdeme s čočkami v očích, se smíšenými pocity z nových obzorů a novým pohledem na svět.


Málo kdo ale přesně ví, co všechno by se při vyšetření měl naučit, co všechno si zapamatovat a jaké situace mohou nastat. V našem článku nabízíme několik tipů a rad k prvnímu setkání s kontaktologem, abyste se mohli vyvarovat nedorozuměním a problémům s kontaktními čočkami.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky

Chcete začít nosit kontaktní čočky a nevíte, jestli jsou zrovna pro vás kontaktní čočky vhodné, zda je možné je nosit s  vaší oční vadou nebo jaké vyšetření a hodnoty jsou pro začátek nošení kontaktních čoček potřeba? Pět základních otázek a odpovědí vám pro úvod do světa kontaktních čoček může pomoci.

Komentářů (29) Přečíst celý článek…

Roztok na kontaktní čočky, základ ke zdravému nošení

Roztoky na kontaktní čočky

Roztok na kontaktní čočky je velice důležitou součástí nošení kontaktních čoček. Díky němu čočky zůstávají nejen vlhké a pohodlné, ale také bez bakterií, jiných mikroorganismů a s co nejnižším množstvím usazenin.


V článku najdete situace, kterých byste se měli vyvarovat, aby roztok neztratil své desinfekční a čistící schopnosti a sloužil vám v péči o kontaktní čočky tak, aby nošení kontaktních čoček bylo bezpečné, pohodlné a kontaktní čočky vydržely po co nejdelší dobu nositelné bez komplikací.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Znáte zásady správné péče o kontaktní čočky?

Roztok na kontaktní čočky

Věřte, že zásady čištění a péče o kontaktní čočky, které Vám sdělí Váš odborník a které jsou upozorňovány na příbalových letácích, mají svůj smysl. Při jejich nedodržování může dojít až k závažným zdravotním problémům.


Proto Vám zde přinášíme pár rad, co při péči o kontaktní čočky určitě nedělat, abyste chránili zdraví svých očí.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Teenageři a kontaktní čočky

Teenageři a kontaktní čočkyJsi připraven na nošení kontaktních čoček? To je ta nejčastější otázka, kterou rodiče svým dětem při prvních debatách o kontaktních čočkách pokládají. Často totiž převládá názor, že teenagerům při péči o kontaktní čočky chybí důležité vlastnosti jako zodpovědnost a pravidelnost, které při nošení a údržbě kontaktních čoček hrají důležitou roli. Je to tak? Kdy je ten správný čas začít nosit kontaktní čočky?

Komentářů (10) Přečíst celý článek…

Začněte nosit kontaktní čočky ještě dnes!

Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček právě nyní? Zajímá vás, co je pro to nutné udělat a co vás čeká? Není nic snazšího. Na našich stránkách naleznete všechny potřebné informace.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Pravidelná výměna kontaktních čoček zvyšuje zdraví i pohodlí

Pravidelná výměna kontaktních čoček Proč vyhodit pár kontaktních čoček po uplynutí doporučené doby nošení, i když vám čočky připadají stále pohodlné? Nelze si prodloužit dobu nošení ještě o pár dní? Není doba nošení kontaktních čoček jen dobře vymyšleným marketingovým tahem? Na tyto otázky existují jednoznačné odpovědi.


Pravidelnou výměnou se myslí vyjmutí a vyhození páru kontaktních čoček po době, na jakou jsou určeny. Tato určená doba je odpovídající vlastnostem povrchu čočky, je tedy velice nutné dodržovat ji.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 2 x
3-5x za týden 0 x
každý den 2 x

Celkem odpovědí: 4