Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Jak vybrat a vyzkoušet kontaktní čočky?

Jestliže si chcete vybrat své první kontaktní čočky nebo vás zaujal jiný model, než aktuálně nosíte, je vždy třeba nové kontaktní čočky vyzkoušet u očního odborníka na kontaktní čočky – optometristy.

Co od kontaktních čoček očekávat?

Doba výměny

Co je důležité pro výběr kontaktních čoček podle doby výměny:

  • rozhodněte se, zda chcete čočky nosit každý den nebo jen nárazově
  • pro zdravé nošení je důležitá nejen častá výměna čoček, ale také jejich propustnost pro kyslík
  • pro pohodlí do konce dne jsou zásadní obsah vody a zvlhčující složky


Nejhygieničtější a zároveň nejsnazší na údržbu jsou jednodenní kontaktní čočky. K jejich údržbě nepotřebujete žádné další doplňky, jednoduše čočky ráno nasadíte a večer vyhodíte. Za tak krátkou dobu nošení se na nich nestačí vytvořit usazeniny nebo bakteriální zárodky, pro oči jsou nejzdravější volbou. Ideální jsou pro nárazové používání, jako je např. sport, kulturní akce nebo dovolená. Při používání čoček s delší výměnou samozřejmě můžete nosit také čočky denní – pokud tedy na dovolenou upřednostňujete jednodenní čočky, zeptejte se na jejich vyzkoušení vašeho optometristy. Výborné jsou pak pro nositele s citlivýma očima nebo pro alergiky.

Další možností jsou 2 týdenní kontaktní čočky, které mohou být další dobrou volbou pro citlivější jedince, alergiky, nositele s vyšší náchylností k hromadění usazenin, co chtějí nosit čočky zdravě a zároveň každý den.

Měsíční kontaktní čočky bývají nejvýhodnější, co se týče financí. Moderní silikon-hydrogelové materiály posledních generací již dokážou očím poskytnout dostatek kyslíku pro zdraví a zvlhčení pro pohodlí. Existují mezi nimi modely, které je možné nosit kontinuálně, neboli celý měsíc bez vyjmutí přes den i noc – ovšem jen po schválení optometristou.

Kontaktní čočka

Materiál

Co je důležité pro výběr kontaktních čoček podle materiálu:

  • každý model kontaktních čoček je vyroben z jiného materiálu, jakýkoliv další model (i když je od stejného výrobce nebo má stejné zakřivení) je tedy potřeba vyzkoušet při vyšetření u optometristy
  • materiál určuje základní vlastnosti čočky, orientujte se hlavně podle propustnosti pro kyslík
  • obecně jsou pro zdravé nošení ideálnější silikon-hydrogelové materiály

Propustnost pro kyslík

Čím je propustnost pro kyslík vyšší, tím více může oko přirozeně dýchat a vyživovat rohovku. Při dlouhodobém nošení kontaktních čoček s nízkou propustností pro kyslík hrozí několik nepříjemných komplikací. Při zkoušce nových kontaktních čoček se svého optometristy vždy ptejte na propustnost pro kyslík.

  • uvědomte si, že vyšší propustností pro kyslík udržujete svůj zrak zdravější

Jak kontaktní čočky vyzkoušet?

Pro vyzkoušení kontaktních čoček se objednejte do aplikačního střediska nebo optiky s kvalifikovaným optometristou.

Zkušební pár kontaktních čoček vám poskytne optometrista po pár krátkých a nenáročných vyšetřeních, vybere ty nejvhodnější čočky pro vás podle a prakticky jejich vhodnost prověří ihned po jejich nasazení a pak také při následné kontrole.

Nikdy nezkoušejte kontaktní čočky od příbuzného nebo kamaráda!
Každý zájemce o kontaktní čočky má specifické oči, které potřebují jinou péči a čočky. Co vyhovuje jinému, nemusí vyhovovat vám.
Nikdy nezkoušejte čočky bez vyšetření speciálními přístroji.
Pokud vám kdokoliv nabízí zkušební pár čoček bez vyšetření, riskuje tím zdraví vašich očí.

Mgr. Pavel Beneš Ph.D: Co očekávat od kontaktních čoček?

co čekat od čoček

Stále jsou mezi námi jedinci, kteří nevědí o tom, že existují kontaktní čočky, k čemu jsou určené a v čem jsou jejich výhody a úskalí. Navíc v době internetu mnohé z nich nenapadne, že si jejich neodbornou aplikací a „no name“ vyzkoušením, mohou do jisté míry poškodit zrak.


Dnešní kontaktní čočky jsou poměrně bezpečným zdravotnickým prostředkem, který se využívá a doporučuje při korekci refrakčních vad oka – krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatizmus. Dále jej mohou používat osoby, které již vzhledem k vyššímu věku potřebují mít brýle na čtení. Takové kontaktní čočky pak nabízí možnost vidění na všechny vzdálenosti.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Pohodlné nošení a ostré vidění po celý den na všechny vzdálenosti

vidění na všechny vzdálenosti s Biotrue

Pro čisté a jasné vidění v reálném světě – když potřebujete pracovat na PC, se svým telefonem, dívat se na televizi – je třeba neustále měnit brýle nebo hledat „čtečky“.

Čočky Biotrue ONEday for Presbyopia vše změní. Pohodlné nošení a ostré vidění po celý den a na všechny vzdálenosti – to vše jenom s vašimi čočkami.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

5 pravidel, jak cestovat s čočkami na dovolenou

na dovolenou s čočkami

Mít kontaktní čočky na dovolenou je paráda: Vidíte všechno a za každé situace, můžete plavat v moři, sportovat bez omezení, koupit si jakékoliv sluneční brýle…


Ale aby dovolená s čočkami byla úplně pohodová, nezapomeňte na pár detailů. Sepsali jsme pro Vás 5 důležitých pravidel, jak s čočami cestovat na dovolenou.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky z dm drogerie: Ano nebo ne?

Přibližně před rokem se na trhu objevily volně prodejné kontaktní čočky - v drogerii dm! Někdo „dm čočky“ oslavuje, někdo proklíná, všeobecně se ale kolem nich strhla lavina diskuzí: Čočky z drogerie dm koupit nebo ne?


Jak to vidíme my? Nekupovat. A shodují se s námi i optometristky spolupracující s naší redakcí.

Komentářů (19) Přečíst celý článek…

Jednodenní kontaktní čočky Biotrue ONEday a sport

Nošení kontaktních čoček je velmi vyhledávané zejména při provozování sportovních aktivit. V zimní sezóně je jejich nesporná výhoda v tom, že se pod lyžařskými brýlemi nezamlžují. Navíc neomezují zorné pole, což bývá mnohdy limitováno tvarem brýlové obruby.


Toto také odpadá u extrémnějších sportovních aktivit, kdy máme nasazené různé ochranné brýle a helmy. S nasazenými kontaktními čočkami je možné se i opalovat, koupat a při tom mít i trendy sluneční brýle.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

TOP 5 nejprodávanější čočky v roce 2015

Jaké kontaktní čočky byly nejprodávanější v roce 2015? Patří mezi ně i ty vaše? Září vaše čočky na prvních příčkách nebo byste je raději měli vyměnit za jiné?


Porovnáváme 5 nejprodávanějších čoček. Objasníme, proč zvítězily zrovna tyto čočky a poradíme, proč je chtít zkusit.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky pro děti aneb co by o čočkách měli vědět rodiče

čočky pro děti

Mnoho dětí se v brýlích necítí dobře nebo se jim prostě nelíbí. V nedávné studii s dětmi, které nosily dioptrické brýle a pak zkusily kontaktní čočky, vědci zjistili, že nošení čoček "výrazně zlepšuje to, jak se děti a mladiství cítí a účastní se společenských aktivit." Kontaktní čočky mohou také vylepšit sportovní výsledky vašeho dítěte.


Jsou ale čočky pro děti bezpečné? Je na kontaktní čočky váš potomek připravený? Kolik čočky stojí? Odpovídáme na vaše otázky a přidáváme pár tipů pro rodiče.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První pomoc, když kontaktní čočka nejde vyndat z oka

když čočky nejdou vyndat z oka

Dříve či později se to stane většině nositelů čoček: Kontaktní čočka zůstane v oku a vůbec nejde vyndat z oka ven! Co teď? Řešení této situace je snadné – stačí jen vědět, jak na to a nepanikařit.


V článku najdete 3 nejběžnější situace, kdy se stane, že čočka z oka nejde vyndat, a rychlý postup ve 4 bodech, jak bezpečně čočku z oka vyndat.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

S ACUVUE za zábavou

Vyraž za kulturou, sportem nebo na nákupy díky kontaktním čočkám ACUVUE®.

Při nákupu 2 balení kontaktních čoček ACUVUE® získáš předplacenou dárkovou kartu Ticket Benefits® Card v hodnotě 250 Kč.*

s Acuvue do New Yorku
Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Za jak dlouho můžete mít své první čočky?

první kontaktní čočky

Konečně jste se rozhodli pro kontaktní čočky. Ale dokážete si představit, jak dlouho může trvat, než se dostanete ke svým prvním čočkám? Může to trvat 1 hodinu i 1 měsíc.


Kam pro čočky jít, na co se připravit a jaké věci rozhodují o tom, jak dlouho se na první čočky čeká - to vše poradíme v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

S ACUVUE do New Yorku

Díky kontaktním čočkám ACUVUE® máte nyní jedinečnou možnost každý měsíc vyhrát zájezd pro dva do New Yorku - města, které nikdy nespí.

Při nákupu dvou balení kontaktních čoček ACUVUE® získáte okamžitě kartu Ticket Benefits® Card* v hodnotě 250 Kč a zároveň i možnost zapojit se do soutěže o zájezd pro dva do New Yorku*.

s Acuvue do New Yorku
Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nová generace kontaktních čoček: Fungují jako vaše oči!

Biotrue čočky inspirace okem

Máte na konci dne rozmazané vidění a musíte několikrát mrknout, abyste viděli znovu ostře? Nejsou vaše čočky dostatečně pohodlné? Je tu řešení!


Na český trh přicházejí čočky s novým materiálem inspirovaným přírodou: Napodobují slzy zdravého oka, a proto jsou stále vlhké a pohodlné. Seznamte se s Biotrue ONEday.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Úlet s čočkami: SOUTĚŽ o letenky s Biotrue ONEday

Soutěžte o jednu z 5 letenek v hodnotě 20 000 Kč s kontaktními čočkami Biotrue ONEday!


Každé 2 týdny vyhraje dárkový certifikát ten, kdo nejrychleji složí puzzle na www.biotrue.cz. Přistup ke hře získáte po nákupu krabičky čoček Biotrue ONEday v nejbližší optice.

kontaktní čočky soutěž!
Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Máte cylindry a osy? I pro vás jsou kontaktní čočky!

kontaktní čočky s cylindrem

Dávno jsou pryč časy, kdy jste si z kontaktních čoček s cylindry nemohli moc vybírat nebo se museli spokojit s neostrým viděním. Astigmatismus byl téměř „sprosté slovo“ a byl často pacientovi prezentován jako „speciální oční vada“.

To všechno je už minulostí – i s cylindrem dnes můžete v kontaktních čočkách vidět ostře jako ostříž! Výrobci se ve výrobě čoček s cylindry pochlapili, a proto si dnes již můžete vybírat mezi mnoha druhy astigmatických kontaktních čoček.

Komentářů (44) Přečíst celý článek…

Kdy se vyplatí nosit jednodenní čočky?

vyplatí se jednodenní čočky

Nosíte vícedenní čočky a taky jste to slyšeli o jednodenních čočkách – jak jsou pohodlné, jak je jejich nošení bezstarostné a nejzdravější? Zní to skvěle, že - jenže vyšší cena za 30 kontaktních čoček na jedno použití dost odrazuje.


Ale když chcete dvakrát za týden provětrat své stylové dioptrické brýle a o víkendu nechat oči od čoček odpočinout, najednou se jednodenní čočky vyplatí. Pojďte si to spočítat! Prozradíme vzorce pro výpočet ceny kontaktních čoček na 3 měsíce.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Osvoboďte se díky kontaktním čočkám

čočky acuvue - zkuste je

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku, která vám poskytne svobodu. Nezamlžují se, poskytují širší zorné pole a lepší periferní vidění oproti brýlím. Navíc jsou velmi pohodlné při nošení při sportu, odpočinku nebo v práci.


Nebojte se začít s kontaktními čočkami a prohlédněte mýty:

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Barevné čočky: koučka stylu radí, jak si vybrat správný odstín

barevné čočky na zelené oči

„V určení našeho barevného typu a té správné palety barev pro nás hraje jednu z nejvýznamnějších rolí naše přirozená barva očí. Jelikož je ale neměnná, limituje nás pouze na jednu paletu skládající se z 30 barevných odstínů, např. podzimní barevnou paletu. Díky barevným kontaktním čočkám AIR OPTIX® COLORS máme teď ale přiležitost měnit i náš pohled a rozšířit tak pro nás lichotivé odstíny oblečení a doplňků až na dvojnásobek, např. na podzimní a jarní barevnou paletu“, uvádí Dagmar Gabulová, první profesionální certifikovaná koučka stylu v Čechách a na Slovensku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nebojte se čoček a vyzkoušejte je i vy!

acuvue kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům nositelů. Užijte si s kontaktními čočkami svobodu, kterou vám dávají, ať už jdete do společnosti nebo při sportu.


Mějte sebevědomí vyrazit z domova bez brýlí. Pro nošení kontaktních čoček nejsou určeny žádné věkové hranice, mohou je nosit děti i senioři. Tak proč ne právě VY?


Stačí málo: Vytiskněte si poukázku na zkušební čočky a najděte svého očního specialistu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nejčastější zakřivení a dioptrie v kontaktních čočkách

graf o čočkách

Často se ptáte na zakřivení kontaktních čoček. Někdy padají i otázky, jaké zakřivení je nejčastější nebo dokonce „standardní“.

A co dioptrie kontaktních čoček? Myslíte si, že máte až moc vysoké dioptrie? Jenže určitě nevíte, jak jste na tom v porovnání s ostatními. Možná vás i překvapí, že dioptrie -5,00 se nebere jako vysoká a hodnoty dioptrií -9 nebo i -12 dnes nejsou výjimečné.

Rozhodli jsme se vám proto nabídnout 2 grafy o čočkách, které na vaše otázky odpoví.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Barevné kontaktní čočky, díky kterým zazáříte na každé letní party!

Air Optix Colors zelené

Napadlo vás někdy změnit barvu očí a vyzkoušet barevné čočky? Představte si, že byste třeba namísto hnědých očí měla svůdné zelené. Sladila byste barvu očí se svým oblečením nebo jen tak, se svou náladou. Prostě byste večer chtěla být za uhrančivou ženu s jasně zelenýma očima.


Je to tak snadné vyzkoušet! Vyjádřete svou osobnost pomocí barevných kontaktních čoček AIR OPTIX® COLORS!

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Nová éra komfortu: Kontaktní čočky, které v očích necítíte

proměnný obsah vody

Cítíte čočky v očích po jejich nasazení, na konci těžkého dne nebo dokonce po delší část dne? Výzkumy ukazují, že až 44 % všech nositelů kontaktních čoček si stěžuje na pocit nepohodlí při nošení čoček.1


Díky průlomové technologii teď ale začíná nová éra komfortu s kontaktními čočkami. Řešením nepohodlí je materiál kontaktních čoček s proměnným obsahem vody.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky a kosmetika – dodržujete pravidla?

kosmetika pro nositele čoček

Průzkumy ukazují, že až 78% žen, které nosí kontaktní čočky, alespoň jednou denně používají make-up. Patříte mezi ně? A znáte pravidla správného líčení? Víte, jaké přípravky používat a čemu je dobré se vyhnout?


Pokud si neumíte svůj den představit bez řasenky, očních linek a laku na vlasy, pak je následující článek určen právě pro vás.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

9 mýtů o kontaktních čočkách

mýty kolující o čočkách

O kontaktních čočkách stále kolují nejrůznější mýty. Proč tomu tedy neudělat přítrž a nevyjasnit si, které věci pravdou být mohou a které jsou naopak úplnými nesmysly?


Sepsali jsme pro vás 9 nejčastějších mýtů o čočkách, které mohou udělat v hlavě zmatky nejen začátečníkům.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček – Usnula jsem, co teď? 3. díl

první zkušební čočky

Po měsíci nošení kontaktních čoček je ze mě již ostřílená harcovnice. Čočky nandám a vyndám během několika sekund a nedělá mi to prakticky žádnou potíž. Maximálně se potýkám s občasnou leností, kdy se mi večer čočky sundávat už vůbec nechce. Ale to také určitě znáte.

Měsíc uplynul jako voda a přišel čas znovu navštívit aplikační středisko. Jako první na řadu přišla běžná kontrola zraku. Paní optometristka zkontrolovala, jestli je vše v pořádku a mohlo se rovnou přejít k diskuzi o mých naaplikovaných měsíčních čočkách.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Jsem na to sama 2. díl

strach z kontaktních čoček

Když jsem odcházela z vyšetření, bylo to neuvěřitelné, ale jako by byl svět o něco hezčí. Vše získalo ostrost a jasnější barvy. Měla jsem totiž poprvé nasazené kontaktní čočky. Možná jsem se určitým způsobem cítila výjimečná. Asi proto, že jsem v tu chvíli nevěděla, že na světě čočky nosí zhruba každý 10. člověk.

Protože jsem měla nasazené zkušební kontaktní čočky, byla jsem v očekávání, jak se mé oči k novému a neznámému předmětu zachovají. Snesou mé oči kontaktní čočky? A nevyvolají nějakou alergickou reakci? Přece jenom jsem před vstupem do aplikačního střediska nějaké články přečetla, a vím, že čočky nemusejí sedět každému. Žádné takové komplikace však nenastaly.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Historie kontaktních čoček od skla až po Wichterleho

Historie kontaktních čoček

Napadlo vás někdy, kam až sahá historie kontaktních čoček? Všichni známe českého vynálezce čoček Otto Wichterle, ale co bylo před ním a po něm?


První myšlenku kontaktních čoček, která se nám zachovala, vyslovil už renesanční Leonardo da Vinci. V jeho spisu z roku 1508 popsal metodu korekce dioptrií ponořením oka do misky s vodou. Poprvé se ale kontaktní čočky objevily až o mnoho let později, v roce 1887.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Jak vybrat ty správné kontaktní čočky pro práci u počítače

práce na počítači s čočkami

Řada z nás tráví u počítače a televize denně několik hodin. A před obrazovkou začínají být naše oči často unavené. A to především kvůli nedostatečnému zvlhčování povrchu očí mrkáním, které při této činnosti není tak časté.

Nositelé kontaktních čoček mohou tuto únavu vnímat intenzivněji, a proto je dobré se už při výběru čoček orientovat na takové, které rizika nepříjemných pocitů při práci s počítačem rovnou odstraní či minimalizují.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Bod zlomu 1. díl

strach z kontaktních čoček

Jak jedna z nás ke kontaktním čočkám přišla...


Korekci zraku jsem téměř celé své dětství nepotřebovala. Nebo jsem si alespoň žádnou potřebu brýlí neuvědomovala. V deváté třídě se však něco změnilo a já začala ze zadní lavice mžourat na tabuli. Má matka nezahálela a po čase se jelo k očnímu lékaři. Ten mi diagnostikoval krátkozrakost s dioptriemi -1.00 a bylo to. Oficiálně ze mě byla nositelka dioptrických brýlí.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

S věrnostním programem na kontaktních čočkách ušetříte

čtvrté balení čoček zdarma

Nosíte kontaktní čočky pravidelně a zajímá Vás, jak ušetřit? V řadě očních optik i u očních lékařů se můžete setkat s věrnostním programem, který Vám přinese cenové zvýhodnění na kontaktní čočky a zahrnuje také pravidelná oční vyšetření.


V rámci celoročního programu Vám oční specialista pravidelně kontroluje zrak a Vy můžete získat až 3 měsíce nošení zdarma! Ušetříte tak peníze i starost o Vaše oči.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Řízení s kontaktními čočkami

řízení v kontaktních čočkách

Nosíte kontaktní čočky a vlastníte řidičský průkaz? Pak byste měli znát několik zásadních informací o řízení s kontaktními čočkami. Možná o tom ani nevíte a porušujete zákon.

Pokud máte nějakou oční vadu, mělo by to být na druhé straně řidičského oprávnění uvedeno. Jedná se o řádek 12. V něm je uveden tzv. harmonizační kód, který policisty informuje o nutnosti brýlí nebo kontaktních čoček. A zde je právě ten zádrhel. Je možné, že nosíte kontaktní čočky, ale harmonizační kód vás opravňuje k řízení pouze s brýlemi.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Novinky v kontaktních čočkách pro rok 2013

novinky kontaktní čočky 2013

Obor kontaktních čoček je velmi pružný a vyvíjí se s každým rokem, proto se téměř každoročně můžeme těšit na nové, modernější produkty. Jaké nás čekají nové kontaktní čočky v letošním roce?

Roku 2013 zdá se vévodí jednodenní čočky! Důvody jsou jasné: Jednodenní kontaktní čočky jsou typem čoček, které potřebuje každý - jednou za čas na sport, společenskou událost nebo na dovolenou... Zároveň nevyžadují žádnou péči, jednoduše se nasadí a na konci dne vyhodí. Na co se letos můžeme těšit?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nakupte čočky a roztoky ještě před zvýšením DPH!

zvýšení cen roztoků a čoček?

Kontaktních čoček a roztoků se do konce tohoto roku týkala nižší sazba DPH, tedy 14%. Pro rok 2013 ale byly schváleny nové sazby DPH – 15% a 21% a změnily se některé podmínky zařazení optických pomůcek.


Od 1.1.2013 budou kontaktní čočky zdaněny 15%, roztoky na čočky se dokonce nově dostanou do vyšší sazby 21%. Tato skutečnost může ovlivnit i ceny, hlavně u zmíněných roztoků. Proto vám za Čočky.cz radíme nakoupit čočky a roztoky co nejdříve před možnou úpravou cen.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Lze přespávat v kontaktních čočkách?

čočky ve kterých se dá spát

Nosíte kontaktní čočky? A stalo se vám někdy, že jste si v nich během dne zdřímli nebo v nich dokonce přes noc usnuli? Nejste sami. Ze Studie zabývající se používáním kontaktních čoček a návyky při jejich nošení1 vyplývá, že v kontaktních čočkách vědomě spí nebo si s nimi zdřímne 46 % uživatelů. Jedná se tedy téměř o každého druhého nositele kontaktních čoček.

Pokud by uživatel přespával v čočkách, které k tomuto účelu vhodné nejsou, vystavuje se riziku vzniku oční infekce, zánětů či očních nemocí. V současné době již existují díky vyspělým technologiím kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ve kterých lze bez obav spát.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Usnadněte si výběr kontaktních čoček zkušebním párem

Dívka si nasazuje kontaktní čočky

Důvody, proč změnit kontaktní čočky mohou být různé. Nepohodlí po několika hodinách od nasazení, pocit suchého oka, nebo touha vyzkoušet novinky v oblasti kontaktologie.

Snaha co nejvíce ušetřit občas vede nositele k unáhleným rozhodnutím. Pokud tedy chcete zdarma získat zkušební kontaktní čočky, není nic jednoduššího, než navštívit aplikační středisko. Výběr kontaktních čoček s vámi optometrista či kontaktolog pečlivě prodiskutuje a následně doporučí vhodné zkušební čočky.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Proč je smáčivost kontaktních čoček tak důležitá?

Skleněné umyvadlo s vodou

   

Většina nositelů (především ti, co pracují u počítače nebo čtou souvislejší texty) se někdy dostala do situace, kdy se vidění najednou rozostřilo a bylo nutné párkrát zamrkat, aby se vše zase vrátilo do normálu. Co to však způsobuje?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Pomoz nám tvořit budoucnost světa kontaktních čoček

Vyplň krátký, 3 minutový dotazník, který poslouží ke zlepšení služeb v aplikačních střediscích a kvalitnějšímu informování o kontaktních čočkách.


Každé odpovědi si ceníme a svěříme ji jen těm nejpovolanějším – těm, co pro vás čočky vyrábějí a rok za rokem se snaží vylepšit jejich vlastnosti a služby k jejich získání.


Dotazník je anonymní. Za vyplnění celého dotazníku však můžeš získat malý dárek.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Rozhovor s optometristkou: Otázky a odpovědi o čočkách

Optometristka Jana Balíková odpovídá na dotazy týkající se nošení kontaktních čoček.


Dozvíte se, jaké chyby dělají lidé nejčastěji při výběru a nákupu kontaktních čoček, kdy je možné v kontaktních čočkách spát a jak o kontaktní čočky správně pečovat.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

10 triků pro snazší nasazování kontaktních čoček

Nasazování kontaktních čoček je strašák, který odrazuje spoustu zájemců o kontaktní čočky. Důvod? „Nikdy si nedokážu sáhnout do oka.“ 80% procent z nich ale nakonec při vyšetření v aplikačním středisku zjistí, že nasazování čoček zvládne levou zadní.


Zbylých 20% potřebuje jen více času a tréninku. Právě pro ně nabízíme tipy a triky, které mohou nasazení čočky do oka usnadnit.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

Chraňte své oči před sluncem stejně jako svou pokožku!

Svou pokožku již dávno před slunečními parsky chránit umíme – hydratačními krémy s ochranným filmem a opalovacími krémy s vysokým UV filtrem. Věděli jste ale, že co platí pro pokožku, platí i pro oči?

UV záření je pro oči stejně nebezpečné a může mít za následek nejen krátkodobé obtíže, ale i nevratná poškození a oční onemocnění. Kontaktní čočky mohou pomoci – kontaktní čočky ACUVUE® s UV filtrem pomáhají chránit rohovku očí před nepříznivým slunečním zářením. Shrňme si základní informace a překvapivá fakta, které mohou být pro váš zrak důležité.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

SOUTĚŽ: Začni nosit čočky a nos je celý rok zadarmo!

Chceš nosit kontaktní čočky? Nyní máš k tomu skvělou příležitost! Požádej svého očního specialistu o zkušební pár čoček AIR OPTIX® AQUA, AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA nebo DAILIES® AquaComfort Plus a vyhraj zásobu čoček až na rok zdarma!

Do 31.12.2012 máš možnost získat 10 ks jednodenních čoček DAILIES® AquaComfort Plus zdarma a zařadit se do soutěže o kontaktní čočky a další hodnotné ceny.


Komentářů (0) Přečíst celý článek…

ČKS: Pravidelné kontroly u kontaktologa jsou nezbytné

česká kontaktologická společnost

Česká kontaktologická společnost upozorňuje, že pravidelné kontroly u kontaktologa (oftalmologa nebo optometristy) jsou pro zdravé nošení kontaktních čoček nezbytné.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Test redakce Cocky.cz: Technologická vylepšení čoček – fungují?

test kontaktních čoček

U kontaktních čoček se s tím setkáváme čím dál častěji. Výrobce existujících čoček uvede na trh „nové“ čočky, respektive čočky založené na předchozím modelu, které jsou ze stejného materiálu se stejnými parametry, ale mají nové, lepší vlastnosti získané na základě technologického vylepšení.


Mají tyto technologické inovace smysl? Můžeme jako konečný nositel pocítit a ocenit všechny výhody, které vylepšený model čoček nabízí, nebo tomu prostě musíme věřit? Otestovali jsme čočky pro vás!

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Co rozhoduje o pohodlí nošení kontaktních čoček

Kontaktní čočky pohodlí

Kontaktní čočky pohodlné až do večera, čočky jako nové až do konce období nošení, čočky, na které úplně zapomenete – to je sen každého čočkaře. Jak vybrat kontaktní čočky, které takový komfort nabízí?


Základními vlastnostmi čočky by měli být ultra hladký povrch a vysoká pružnost. Kontaktní čočky s kvalitními vlastnostmi, které nabízejí vysoký komfort nošení, najdete v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

50 let od vynálezu první měkké čočky

Otto Wichterle - vynálezce čoček

Rádi bychom vám připomněli letošní krásné 50. výročí od výroby první měkké kontaktní čočky českým vědcem a vynálezcem Otto Wichterlem. První čočku z měkkého materiálu vyrobil pan profesor Wichterle přesně na Štědrý den roku 1961. Od té doby měkké kontaktní čočky ušly dlouhou cestu a dnes zpříjemňují život více než 100 milionům uživatelů po celém světě.


Jak začal příběh měkkých kontaktních čoček? Začátek cesty úspěšného vynálezu připomínáme v naší vzpomínce na Otto Wichterleho a jeho neuvěřitelný vynález.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Nosit čočky denní, 14-denní nebo kontaktní čočky měsíční?

Denní čočky nebo měsíční

Tak už jste se konečně rozhodli a zašli jste vyzkoušet kontaktní čočky, ale absolutně nevíte, jaké čočky chcete zkusit a nosit? Optometrista na vás chrlí názvy a výhody různých typů čoček, jenže vy se v tom prostě ztrácíte? Denní nebo měsíční, se zvlhčující složkou nebo vyšším obsahem vody, s vysokou propustností pro kyslík… Dnes se vám proto pokusíme poradit, o jaké čočky na zkoušku požádat co se doby nošení týká.


Rozhodnutí, jak dlouho a často chcete kontaktní čočky nosit, Vám usnadní nejen výběr čoček, ale také ušetří peníze. Z praxe můžeme potvrdit, že spousta začátečníků chce po několika týdnech nošení čoček změnit způsob jejich používání a jsou nuceni vracet se znovu k vyšetření a zkoušce kontaktních čoček.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Snadný způsob, jak řešit vidění do blízka i do dálky

Multifokální čočky na presbyopii

Nikdo z nás se tomu neubrání. Každého to jednou potká a je to naprosto normální fyziologický proces. O čem mluvím? O stárnutí…

Spolu s naším organismem stárnou také oči. Oční svaly se „ochodí“, ztrácíme schopnost zaostřovat do blízka, kdy si noviny čím dál víc oddalujeme od očí pro jejich přečtení, a do dálky – říkáme tomu nelichotivě a česky vetchozrakost, odborněji presbyopie. Ta nemilosrdně přichází na každého kolem 50. roku života. Existuje její snadné řešení - kontaktní čočky umí s presbyopií pomoci!

Komentářů (5) Přečíst celý článek…

Získejte od své pojišťovny příspěvek na kontaktní čočky

Příspěvek na kontaktní čočky

Už jste někdy přemýšleli o tom, zda je možné fakturu nebo účtenku za nakoupené kontaktní čočky předat k proplacení pojišťovně? Pro některé z vás máme dobrou zprávu – částečně a u některých očních vad to jde!

Příspěvek na kontaktní čočky poskytuje nejen VZP, ale i další pojišťovny, výše příspěvku bývá ovšem omezena jak hodnotou, tak výplatním obdobím. Hrazení kontaktních čoček pojišťovnou je pak také podmíněno konkrétní zrakovou vadou. Podrobnosti o příspěvku a letmé informace o pojišťovnách najdete v našem článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Tajemství expirace kontaktních čoček

expirace kontaktních čoček

Našli jste doma někdy krabičku čoček s již prošlou expirací a napadlo vás: Proč to nezkusit? Expirace kontaktních čoček má svůj smysl, který je ale často nám všem utajen. Ale i přes to se expirací řídíme a dodržujeme určenou dobu použitelnosti čoček.

V dnešním příspěvku jsme se zaměřili na to, proč nošení prošlých čoček neriskovat. Až vám příště někde budou nabízet čočky s krátkou expirací nebo dokonce kontaktní čočky prošlé za lákavou cenu, bude určitě lepší vědět, proč říct ne.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky poprvé

kontaktní čočky poprvé

Moje kamarádka sice nemá žádnou oční vadu, ale vždycky toužila vyzkoušet barevné kontaktní čočky. Rozhoupávala se už hodně dlouho, proto jsem na ní trošinku zatlačila a na začátku tohoto týdne jsem ji dostrkala k optometristovi.


Byla celkem nervózní, že si bude muset šahat do oka, ale na konci byla tak příjemně překvapena a potěšena, že by byla velká škoda se s ostatními začátečníky nepodělit o průběh a její pocity z celého vyšetření. V redakci jsme s ní proto přímo poté udělali rozhovor, který si můžete přečíst v dnešním článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Věštba Cocky.cz: Novinky v kontaktních čočkách pro rok 2011

novinky kontaktní čočky

Výrobci kontaktních čoček a roztoků si s uvedením nových kontaktních čoček a roztoků dávají na čas – nejdříve jej představí v pár zemích a po jejich úspěchu je pomalu šíří do dalších zemí. Některé produkty se do střední Evropy, tedy i do České republiky, dokonce ani nedostanou!


V minulém roce byly v několika zemích představeny nové produkty, které bychom mohli mít šanci vidět i u nás. Zkusili jsme si trochu zavěštit, jaké by to mohly být.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Komentářů (59) Přečíst celý článek…

Zima, lyžování a kontaktní čočky

kontaktní čočky a lyžování

Na hory v brýlích nebo v čočkách? Jednoznačnou odpovědí je, že v kontaktních čočkách! Pro volnost pohybu při sportování, pro co nejlepší vidění při sněžení i na slunečné sjezdovky jsou čočky prostě lepší, k jinému závěru nelze dojít. Ze všech průzkumů vyplívá, že pro vysokohorské lyžování sportovci preferují kontaktní čočky, nejlépe kontaktní čočky jednodenní, které se dají použít jednorázově a kdykoliv.

Proč jsou čočky stoprocentně lepší? Víte, jak chránit oči v zimě a na sjezdovce, co pomůže? + Otestovali jsme, jestli můžou čočky a roztok zmrznout.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Vše co chcete vědět o barevých kontaktních čočkách - 5. část

Crazy čočky

Tento díl našeho speciálu o barevných kontaktních čočkách věnujeme zvláštnímu typu kontaktních čoček, takzvaným crazy čočkám. Před 3 roky se na trhu daly crazy čočky sehnat jen v pár základních variantách, v posledních dvou letech se však jejich prodej rozjel na plné otáčky a proto se nám nyní nabízí nepřeberné množství barev, motivů a typů crazy kontaktních čoček.


Crazy čočky jsou skvělým doplňkem pro večírek, halloweenskou nebo čarodějnickou party. Chcete se dozvědět, jakých „crazy“ vzhledů můžete docílit pomocí crazy čoček? V našem článku nabízíme informace o nejžhavějších novinkách.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

7 častých omylů nositelů kontaktních čoček

7 omylů nositelů kontaktních čoček

Když oči nebolí a čočky netlačí, je vše v pořádku? Jaké kontaktní čočky můžu nosit, jak dlouho je možné je nosit a jaké čočky jsou lepší? Jsou všechny roztoky stejné a je vysoký obsah vody v čočce vždy tím nejlepším?I mistr tesař se někdy utne a stejně tak mezi dlouholetými zkušenými nositeli čoček koluje spousta nepravd a omylů. Ty nejčastější se v našem článku snažíme objasnit a vysvětlit.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích

První vyšetření s kontaktními čočkami

Všichni tak nějak tušíme, že když zajdeme k odborníkovi na první vyšetření pro kontaktní čočky, odejdeme s čočkami v očích, se smíšenými pocity z nových obzorů a novým pohledem na svět.


Málo kdo ale přesně ví, co všechno by se při vyšetření měl naučit, co všechno si zapamatovat a jaké situace mohou nastat. V našem článku nabízíme několik tipů a rad k prvnímu setkání s kontaktologem, abyste se mohli vyvarovat nedorozuměním a problémům s kontaktními čočkami.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Vše co chcete vědět o barevných kontaktních čočkách - 4. část

Tónovací barevné kontaktní čočky

V této části seriálu o barevných kontaktních čočkách se zaměříme na tónovací kontaktní čočky. Jsou skutečně jen pro světlé oči, a proč jsou jejich barvy tak lákavé?

Představíme si také nejprodávanější modely tónovacích kosmetických čoček a popíšeme jejich nejlepší vlastnosti a schopnosti tónovat spolu s obrázky některých odstínů.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Nejčastější vady kontaktních čoček a jak je reklamovat

Naštípnutá kontaktní čočka

Kontaktní čočky jsou vyráběny za přísných hygienických podmínek a výroba prochází několikanásobnou kontrolou jakosti. I při tak pečlivém prověřování kvality se bohužel výjimečně najdou vadné kusy kontaktních čoček.


Přečtěte si v našem článku, jaké se vyskytují nejčastější vady kontaktních čoček, jaké poškození čočky je možné reklamovat a jak při reklamaci postupovat.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky

Chcete začít nosit kontaktní čočky a nevíte, jestli jsou zrovna pro vás kontaktní čočky vhodné, zda je možné je nosit s  vaší oční vadou nebo jaké vyšetření a hodnoty jsou pro začátek nošení kontaktních čoček potřeba? Pět základních otázek a odpovědí vám pro úvod do světa kontaktních čoček může pomoci.

Komentářů (29) Přečíst celý článek…

Vše co chcete vědět o barevných kontaktních čočkách - 3. část

V tomto článku odlehčíme téma a podíváme se na barevné kontaktní čočky z tak trochu jiného úhlu.

Pomocí barevných očních čoček lze nejen změnit přirozenou barvu očí, ale také jimi můžete zvýraznit nebo zjemnit svůj celkový vzhled.

Je nejžádanější modrá barva očí tou nejlepší? Přečtěte si, jaká barva očí je nejvhodnější k vašemu vzhledu, jakým odstínem můžete podtrhnout vaši přirozenou krásu. V článku popisujeme varianty barev hodící se k celkovému vzezření podle typu určeného barvou vlasů a tónem pleti s fotkami slavných hereček jako příklady.

Zjistěte, jaký jste typ a vyzkoušejte si svou barvu u odborníka!

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Léto bez starostí s jednodenními kontaktními čočkami

Chcete si užít letošní léto bez zbytečných starostí? Nebaví vás mít brýle na nose, být oslněni sluncem, nebo neustálá péče o kontaktní čočky? Skvělým řešením na letní horké dny jsou jednodenní kontaktní čočky, které umožňují užít si sportování a volné chvíle u vody s čistým a komfortním viděním.


Navíc TEST REDAKCE Cocky.cz - otestovali jsme pro Vás pohodlí dvou modelů jednodenních čoček!

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kdy navštívit optometristu a kdy očního lékaře?

Optometrista versus oftalmologZtrácíte se občas v názvech očních odborníků, jako jsou optometrista, oftalmolog a kontaktolog? Nevíte, kam zajít, když chcete začít nosit kontaktní čočky, potřebujete přeměřit dioptrie, máte s kontaktními čočkami problém nebo vás trápí onemocnění očí?
V našem článku vám objasníme, kdo je kdo a ke komu jít s konkrétními potížemi.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Novinka pro astigmatiky: Biofinity Toric

Biofinity Toric

Na trh jsou nyní uváděny nejnovější kontaktní čočky pro korekci astigmatismu od firmy CooperVision – Biofinity™ Toric. Jejich hlavní předností je materiál použitý také u Biofinity™, propojující přirozenou vlhkost materiálu s vysokou propustností kyslíku, a také patentovaná torická konstrukce.


Kontaktní čočky Biofinity™ svým nositelům nabízejí díky svým vlastnostem komfortní nošení s možným přespáním v čočkách a zároveň technické plusy: zdařilý design čočky pro jemné usazení na oko spolu s vysokou optickou kvalitou pro dobré vidění.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Vše co chcete vědět o barevných kontaktních čočkách - 2. část

Barevné kontaktní čočky

V dalším dílu seriálu o barevných kontaktních čočkách si představíme krycí barevné neboli kosmetické čočky. Zaměříme se na nejžádanější modely krycích čoček – představíme je a napovíme, jak které z nich kryjí, které vypadají nejvíc přirozeně apod.

Popisy slouží jen ke snazší orientaci v barevných čočkách, určitě není třeba dodávat, že vytoužené barvy očí dosáhnete jen zkouškou více modelů u odborníka a že stejná barva může u více nositelů vypadat různě.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky, léto a dovolená

Zřejmě všichni se po dlouhé zimě začínáme těšit na léto a s ním spojené dny odpočinku, ať už prázdniny, dovolenou nebo víkendy u vody.

Co mají kontaktní čočky s těmito dny společného? Mnoho. V letních dnech si Kontaktní čočky, léto a dovolenáužíváme více pohybu, sportu – v tom je zahrnuto plavání v českých rybnících i zahraničních mořích, a více sluníčka.
Brýle k zmíněným aktivitám nejsou příliš vhodné a kontaktní čočky můžou hrát svou roli ve šťastně strávených letních dnech…

Jak tedy s čočkami zacházet u vody, při vysokých teplotách a vystavování se sluníčku či na cestách?

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Vše co chcete vědět o barevných kontaktních čočkách - 1. část

Určitě každý z nás někdy zatoužil změnit barvu svých očí, jedno zda na oříškově hnědou či studánkově modrou. V dnešním moderním světě již taková změna nemusí být vůbec problém.

Proto vám přinášíme speciální seriál na téma barevné kontaktní čočky. V tomto prvním článku se pokusíme přiblížit vám barevné kontaktní čočky – co to vlastně jsou barevné čočky, jak vznikají, na jaké typy je zhruba můžeme dělit a jak je možné začít je nosit. V závěru jsou také zodpovězeny nejčastější otázky ohledně barevných kontaktních čoček.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Proč je ke zkoušce nových čoček nutné vyšetření

Vyšetření zraku

Známý vám doporučil model kontaktních čoček, který je podle něj skvělý? Slyšeli jste někde o nových kontaktních čočkách, které prostě musíte zkusit? Nebo vám vaše kontaktní čočky jednoduše nevyhovují a přejete si jiné?

Mnoho nositelů čoček si myslí, že pokud je zachována stejná dioptrie a alespoň podobné zakřivení, není ve zkoušce jiného modelu žádný problém. Jenže skutečnost je jiná.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Teenageři a kontaktní čočky

Teenageři a kontaktní čočkyJsi připraven na nošení kontaktních čoček? To je ta nejčastější otázka, kterou rodiče svým dětem při prvních debatách o kontaktních čočkách pokládají. Často totiž převládá názor, že teenagerům při péči o kontaktní čočky chybí důležité vlastnosti jako zodpovědnost a pravidelnost, které při nošení a údržbě kontaktních čoček hrají důležitou roli. Je to tak? Kdy je ten správný čas začít nosit kontaktní čočky?

Komentářů (10) Přečíst celý článek…

Přidejte hodnocení a získáte dárek zdarma!

Pokud nyní přidáte hvězdičkové a textové hodnocení kontaktních čoček nebo firmy v mapě specialistů a prodejců, získáte poukázku na některý z následujících dárků dle vašeho výběru:

Pouzdro Qcase Renu 60ml Pouzdro Complete Options Multi 100ml Opti-free RepleniSH 60ml Pinzeta na kontaktní čočky

Nejlepší hodnocení navíc získá poukázku na nákup kontaktních čoček v hodnotě 500,- Kč!

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Začněte nosit kontaktní čočky ještě dnes!

Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček právě nyní? Zajímá vás, co je pro to nutné udělat a co vás čeká? Není nic snazšího. Na našich stránkách naleznete všechny potřebné informace.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Spustili jsme novou podobu portálu Cocky.cz

Připravili jsme pro vás novou podobu informačního portálu www.cocky.cz, která zachovává všechny funkce a informace, na které jste byli dosud zvyklí, i spoustu novinek a vylepšení.

V katalogu kontaktních čoček, roztoků, kapek, pouzder a příslušenství najdete rozsáhlé informace o dostupných výrobcích na trhu včetně uživatelských komentářů a hodnocení. Pro snadné vyhledání odborníka nebo prodejce kontaktních čoček slouží mapa specialistů a prodejců, ve které najdete jednu z největších databází kontaktologů. Pokud hledáte informace a rady o kontaktních čočkách, vyzkoušejte naší poradnu nebo si pročtěte stránky pro začátečníky a pro nositele.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nové kontinuální kontaktní čočky Air Optix Night&Day Aqua!

Do kategorie kontinuálních kontaktních čoček pro nepřetržité nošení 30 dní a 30 nocí přibyla novinka od firmy CIBA VISION. Nové Air Optix Night&Day Aqua vycházejí z původních Air Optix Night&Day, jejichž distribuce bude tento rok ukončena, a navíc jsou vylepšené o zvlhčující Aqua Moisture systém.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 14 x
3-5x za týden 11 x
každý den 38 x

Celkem odpovědí: 63