Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky

Jaké příslušenství ke kontaktním čočkám zvolit?

Příslušenství ke kontaktním čočkám je různorodé, mnoho produktů z příslušenství usnadní hygienu nebo manipulaci s kontaktními čočkami. Níže můžete najít doporučení, proč a jaký zvolit doplněk.

Pinzeta

Je výborným pomocníkem, hlavně při manipulaci s čočkou před nasazováním či po vyjmutí kontaktních čoček, díky ní omezíte kontakt nehtů s čočkou. I nepatrný dotek nehtem totiž může na čočce způsobit mikro trhlinku a následné natržení čočky. Samozřejmě konce pinzety musí být povlečeny jemným, nedrsným materiálem, dnes se používá silikon.

Antibakteriální gel na ruce

Doplněk sloužící k ještě vyšší hygieně rukou. Převážně se jedná o gely s alkoholovou bází, které ničí většinu bakterií a po aplikaci se z rukou rychle vypaří. K jejich použití nepotřebujete nic dalšího (mýdlo, vodu), skvěle se tedy hodí na cesty nebo pro dodatečnou desinfekci rukou před manipulací s čočkami.

Oční gel

Specializované firmy vyrábí oční gely, kterými se dá nejen odstranit make-up, ale jsou velmi šetrné k očnímu okolí, vhodné pro zánětlivá onemocnění, odstraňování nadměrné sekrece očí, při ječném zrnu, při podrážděných víčkách z alergie… Působí antibakteriálně a zmírňují příznaky lehčích zánětů a dalších onemocnění očí a víček.

Aplikátor kontaktních čoček

Na trhu se vyskytují tvarově rozmanité aplikátory kontaktních čoček, které usnadňují aplikaci čočky do oka, některé i vyjmutí čočky z oka. Hodí se pro nositele s dlouhými nehty, aby se vyhnuli kontaktu nehtu s okem, i pro ty, co jim nasazení dělá problém z důvodu silnějších prstů.

Kosmetika

V kosmetickém průmyslu se s nositeli kontaktních čoček již dávno počítá, proto již existuje spousta výrobků, které se mohou dostat do styku s očima – jsou oftalmologicky testované. Jedná se o regenerační výrobky pro okolí očí, čistící odstraňovače make-upu, make-upové výrobky nebo krémy pečující o pleť v oblasti očí.

5 pravidel, jak cestovat s čočkami na dovolenou

na dovolenou s čočkami

Mít kontaktní čočky na dovolenou je paráda: Vidíte všechno a za každé situace, můžete plavat v moři, sportovat bez omezení, koupit si jakékoliv sluneční brýle…


Ale aby dovolená s čočkami byla úplně pohodová, nezapomeňte na pár detailů. Sepsali jsme pro Vás 5 důležitých pravidel, jak s čočami cestovat na dovolenou.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Natržení kontaktní čočky – předejděte tomu!

natržená čočka?

Znáte to? Nasadíte si kontaktní čočku do oka, ale po nasazení jako by vám mělo upadnout oko – čočka v oku škrábe a řeže. A když čočku z oka vyndáte, najdete na ní malou trhlinku nebo vyštípnutý kus materiálu.Čím je způsobené, že je čočka i po pár dnech nošení poškozená? Poradíme, jak natržení nebo vyštípnutí čočky předejít.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První pomoc, když kontaktní čočka nejde vyndat z oka

když čočky nejdou vyndat z oka

Dříve či později se to stane většině nositelů čoček: Kontaktní čočka zůstane v oku a vůbec nejde vyndat z oka ven! Co teď? Řešení této situace je snadné – stačí jen vědět, jak na to a nepanikařit.


V článku najdete 3 nejběžnější situace, kdy se stane, že čočka z oka nejde vyndat, a rychlý postup ve 4 bodech, jak bezpečně čočku z oka vyndat.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Za jak dlouho můžete mít své první čočky?

první kontaktní čočky

Konečně jste se rozhodli pro kontaktní čočky. Ale dokážete si představit, jak dlouho může trvat, než se dostanete ke svým prvním čočkám? Může to trvat 1 hodinu i 1 měsíc.


Kam pro čočky jít, na co se připravit a jaké věci rozhodují o tom, jak dlouho se na první čočky čeká - to vše poradíme v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nová generace kontaktních čoček: Fungují jako vaše oči!

Biotrue čočky inspirace okem

Máte na konci dne rozmazané vidění a musíte několikrát mrknout, abyste viděli znovu ostře? Nejsou vaše čočky dostatečně pohodlné? Je tu řešení!


Na český trh přicházejí čočky s novým materiálem inspirovaným přírodou: Napodobují slzy zdravého oka, a proto jsou stále vlhké a pohodlné. Seznamte se s Biotrue ONEday.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Čím nahradit roztok na kontaktní čočky?

můžu omýt čočky vodou?

Odpověď je jednoznačná: Bohužel, není možné použít místo roztoku na kontaktní čočky jinou tekutinu pro ošetření nebo uložení čoček. Proč?


Roztok na kontaktní čočky totiž není jen „voda“ - má vlastnosti, které vám zajistí spokojené, pohodlné a hlavně bezpečné nošení čoček. Roztok na čočky je na rozdíl od všech ostatních tekutin komplexní péčí. Myslíte si, že můžete použít i něco jiného? Přečtěte si co ne a proč.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Jak dlouho nechat čočky v roztoku, když je zrovna nenosíte

jak často měnit roztok na čočky

Kontaktní čočky musí být uloženy v pouzdře s roztokem, dokud je znovu nepoužijete, jinak by ztratily své vlastnosti. Stane se vám, že použité čočky nenosíte několik dní v kuse? V pouzdře s roztokem by ale bez povšimnutí neměly zůstat déle než týden, maximálně však měsíc. Před nasazením čoček byste měli znovu provést „rituál“ čištění a nechat čočky v čerstvém roztoku znovu vyčistit.

Nezapomeňte na 4 důležitá pravidla, která ochrání vaše čočky a zdraví vašich očí při skladování v roztoku.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

Osvoboďte se díky kontaktním čočkám

čočky acuvue - zkuste je

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku, která vám poskytne svobodu. Nezamlžují se, poskytují širší zorné pole a lepší periferní vidění oproti brýlím. Navíc jsou velmi pohodlné při nošení při sportu, odpočinku nebo v práci.


Nebojte se začít s kontaktními čočkami a prohlédněte mýty:

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nebojte se čoček a vyzkoušejte je i vy!

acuvue kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům nositelů. Užijte si s kontaktními čočkami svobodu, kterou vám dávají, ať už jdete do společnosti nebo při sportu.


Mějte sebevědomí vyrazit z domova bez brýlí. Pro nošení kontaktních čoček nejsou určeny žádné věkové hranice, mohou je nosit děti i senioři. Tak proč ne právě VY?


Stačí málo: Vytiskněte si poukázku na zkušební čočky a najděte svého očního specialistu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nepodceňujte výběr vhodného roztoku na kontaktní čočky

jaký roztok na čočky

Chcete být se svými kontaktními čočkami spokojeni po celý den? Nevědět o čočkách po nasazení a udržet si dlouhodobé pohodlí? Potom dbejte o správný výběr roztoku k vašim kontaktním čočkám.


Roztoky se totiž liší svým složením a hlavně konzervačními látkami, které naše oči ovlivňují. U většiny chemických roztoků, které trh nabízí, je obecně uvedeno, že se hodí na všechny měkké kontaktní čočky – tedy i na ty vaše. Některé studie ale zjistily, že to tak úplně není pravda.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Nejčastější chyby v péči o kontaktní čočky

čisté ruce na čočky

Nošení vícedenních kontaktních čoček s sebou přináší i drobné povinnosti. Víte dobře, jak se o svoje čočky správně starat? Špatnou péčí o kontaktní čočky můžete natrvalo ovlivnit své oči.


Proč a jak se o kontaktní čočky starat? Co dělat a co ne? Poradí vám naše redakční kolegyně, studentka optiky a optometrie na ČVUT.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Acanthamoeba a kontaktní čočky

akantaméba zůsobuje záněty

Slyšeli jste někdy o prvokovi jménem Acanthamoeba? Acanthamoeba (nebo také "akantaméba") je organismus, který se vyskytuje ve vodě, půdě, vzduchu ale i v lidských slinách. Některé druhy rodu Acanthamoeba mohou způsobovat nepříjemné oční infekce a záněty u lidí. [1]


A víte, že se Akantaméba často vyskytuje ve vašem bezprostředním okolí? Jak se tedy tomuto nebezpečnému prvokovi vyhnout a jak zajistit, aby se Acanthamoeba nedostala k vašim kontaktním čočkám?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

9 mýtů o kontaktních čočkách

mýty kolující o čočkách

O kontaktních čočkách stále kolují nejrůznější mýty. Proč tomu tedy neudělat přítrž a nevyjasnit si, které věci pravdou být mohou a které jsou naopak úplnými nesmysly?


Sepsali jsme pro vás 9 nejčastějších mýtů o čočkách, které mohou udělat v hlavě zmatky nejen začátečníkům.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček – Usnula jsem, co teď? 3. díl

první zkušební čočky

Po měsíci nošení kontaktních čoček je ze mě již ostřílená harcovnice. Čočky nandám a vyndám během několika sekund a nedělá mi to prakticky žádnou potíž. Maximálně se potýkám s občasnou leností, kdy se mi večer čočky sundávat už vůbec nechce. Ale to také určitě znáte.

Měsíc uplynul jako voda a přišel čas znovu navštívit aplikační středisko. Jako první na řadu přišla běžná kontrola zraku. Paní optometristka zkontrolovala, jestli je vše v pořádku a mohlo se rovnou přejít k diskuzi o mých naaplikovaných měsíčních čočkách.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Jsem na to sama 2. díl

strach z kontaktních čoček

Když jsem odcházela z vyšetření, bylo to neuvěřitelné, ale jako by byl svět o něco hezčí. Vše získalo ostrost a jasnější barvy. Měla jsem totiž poprvé nasazené kontaktní čočky. Možná jsem se určitým způsobem cítila výjimečná. Asi proto, že jsem v tu chvíli nevěděla, že na světě čočky nosí zhruba každý 10. člověk.

Protože jsem měla nasazené zkušební kontaktní čočky, byla jsem v očekávání, jak se mé oči k novému a neznámému předmětu zachovají. Snesou mé oči kontaktní čočky? A nevyvolají nějakou alergickou reakci? Přece jenom jsem před vstupem do aplikačního střediska nějaké články přečetla, a vím, že čočky nemusejí sedět každému. Žádné takové komplikace však nenastaly.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

První aplikace kontaktních čoček - Bod zlomu 1. díl

strach z kontaktních čoček

Jak jedna z nás ke kontaktním čočkám přišla...


Korekci zraku jsem téměř celé své dětství nepotřebovala. Nebo jsem si alespoň žádnou potřebu brýlí neuvědomovala. V deváté třídě se však něco změnilo a já začala ze zadní lavice mžourat na tabuli. Má matka nezahálela a po čase se jelo k očnímu lékaři. Ten mi diagnostikoval krátkozrakost s dioptriemi -1.00 a bylo to. Oficiálně ze mě byla nositelka dioptrických brýlí.

Komentářů (1) Přečíst celý článek…

S věrnostním programem na kontaktních čočkách ušetříte

čtvrté balení čoček zdarma

Nosíte kontaktní čočky pravidelně a zajímá Vás, jak ušetřit? V řadě očních optik i u očních lékařů se můžete setkat s věrnostním programem, který Vám přinese cenové zvýhodnění na kontaktní čočky a zahrnuje také pravidelná oční vyšetření.


V rámci celoročního programu Vám oční specialista pravidelně kontroluje zrak a Vy můžete získat až 3 měsíce nošení zdarma! Ušetříte tak peníze i starost o Vaše oči.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Řízení s kontaktními čočkami

řízení v kontaktních čočkách

Nosíte kontaktní čočky a vlastníte řidičský průkaz? Pak byste měli znát několik zásadních informací o řízení s kontaktními čočkami. Možná o tom ani nevíte a porušujete zákon.

Pokud máte nějakou oční vadu, mělo by to být na druhé straně řidičského oprávnění uvedeno. Jedná se o řádek 12. V něm je uveden tzv. harmonizační kód, který policisty informuje o nutnosti brýlí nebo kontaktních čoček. A zde je právě ten zádrhel. Je možné, že nosíte kontaktní čočky, ale harmonizační kód vás opravňuje k řízení pouze s brýlemi.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Zapomínáte na výměnu kontaktních čoček? Známe řešení!

jak často měnit čočky

Také se vám to stalo? Zapomněli jste včas vyměnit kontaktní čočky a nosili je déle než doporučenou dobu? Nejste sami. Pozdější výměna, tzv. přenášení kontaktních čoček, je celkem běžná chyba. Je však třeba si uvědomit, že může mít následky - zarudlé oči, svědění, suché oči a rozmazané vidění. To vše kvůli nahromadění bílkovin a nečistot, které se na čočky nevyhnutelně nalepí bez ohledu na to, jak pečlivě je čistíme.


Řešení, jak nezapomenout, jsou různá. Jedno z nich je přímo skvělé - moderní, spolehlivé, elegantní, stále při ruce: Aplikace nejen do chytrého mobilního telefonu.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nakupte čočky a roztoky ještě před zvýšením DPH!

zvýšení cen roztoků a čoček?

Kontaktních čoček a roztoků se do konce tohoto roku týkala nižší sazba DPH, tedy 14%. Pro rok 2013 ale byly schváleny nové sazby DPH – 15% a 21% a změnily se některé podmínky zařazení optických pomůcek.


Od 1.1.2013 budou kontaktní čočky zdaněny 15%, roztoky na čočky se dokonce nově dostanou do vyšší sazby 21%. Tato skutečnost může ovlivnit i ceny, hlavně u zmíněných roztoků. Proto vám za Čočky.cz radíme nakoupit čočky a roztoky co nejdříve před možnou úpravou cen.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Lze přespávat v kontaktních čočkách?

čočky ve kterých se dá spát

Nosíte kontaktní čočky? A stalo se vám někdy, že jste si v nich během dne zdřímli nebo v nich dokonce přes noc usnuli? Nejste sami. Ze Studie zabývající se používáním kontaktních čoček a návyky při jejich nošení1 vyplývá, že v kontaktních čočkách vědomě spí nebo si s nimi zdřímne 46 % uživatelů. Jedná se tedy téměř o každého druhého nositele kontaktních čoček.

Pokud by uživatel přespával v čočkách, které k tomuto účelu vhodné nejsou, vystavuje se riziku vzniku oční infekce, zánětů či očních nemocí. V současné době již existují díky vyspělým technologiím kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ve kterých lze bez obav spát.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Usnadněte si výběr kontaktních čoček zkušebním párem

Dívka si nasazuje kontaktní čočky

Důvody, proč změnit kontaktní čočky mohou být různé. Nepohodlí po několika hodinách od nasazení, pocit suchého oka, nebo touha vyzkoušet novinky v oblasti kontaktologie.

Snaha co nejvíce ušetřit občas vede nositele k unáhleným rozhodnutím. Pokud tedy chcete zdarma získat zkušební kontaktní čočky, není nic jednoduššího, než navštívit aplikační středisko. Výběr kontaktních čoček s vámi optometrista či kontaktolog pečlivě prodiskutuje a následně doporučí vhodné zkušební čočky.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Proč je smáčivost kontaktních čoček tak důležitá?

Skleněné umyvadlo s vodou

   

Většina nositelů (především ti, co pracují u počítače nebo čtou souvislejší texty) se někdy dostala do situace, kdy se vidění najednou rozostřilo a bylo nutné párkrát zamrkat, aby se vše zase vrátilo do normálu. Co to však způsobuje?

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

10 triků pro snazší nasazování kontaktních čoček

Nasazování kontaktních čoček je strašák, který odrazuje spoustu zájemců o kontaktní čočky. Důvod? „Nikdy si nedokážu sáhnout do oka.“ 80% procent z nich ale nakonec při vyšetření v aplikačním středisku zjistí, že nasazování čoček zvládne levou zadní.


Zbylých 20% potřebuje jen více času a tréninku. Právě pro ně nabízíme tipy a triky, které mohou nasazení čočky do oka usnadnit.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

SOUTĚŽ: Začni nosit čočky a nos je celý rok zadarmo!

Chceš nosit kontaktní čočky? Nyní máš k tomu skvělou příležitost! Požádej svého očního specialistu o zkušební pár čoček AIR OPTIX® AQUA, AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA nebo DAILIES® AquaComfort Plus a vyhraj zásobu čoček až na rok zdarma!

Do 31.12.2012 máš možnost získat 10 ks jednodenních čoček DAILIES® AquaComfort Plus zdarma a zařadit se do soutěže o kontaktní čočky a další hodnotné ceny.


Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Existuje lepší způsob, jak udržet čočky zvlhčené do nočních hodin

zvlhčení kontaktních čoček

Dnešní životní styl klade vysoké nároky na používání kontaktních čoček. Stále delší doba nošení čoček v průběhu dne vyžaduje, aby byly čočky komfortní od rána až do nočních hodin.


Důležitým faktorem pro pohodlné nošení kontaktních čoček je zvlhčení jejich povrchu. Dostatečně zvlhčená čočka má pozitivní vliv na rozprostření slzného filmu a zmenšuje riziko tření víčka o povrch čočky.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Test redakce Cocky.cz: Technologická vylepšení čoček – fungují?

test kontaktních čoček

U kontaktních čoček se s tím setkáváme čím dál častěji. Výrobce existujících čoček uvede na trh „nové“ čočky, respektive čočky založené na předchozím modelu, které jsou ze stejného materiálu se stejnými parametry, ale mají nové, lepší vlastnosti získané na základě technologického vylepšení.


Mají tyto technologické inovace smysl? Můžeme jako konečný nositel pocítit a ocenit všechny výhody, které vylepšený model čoček nabízí, nebo tomu prostě musíme věřit? Otestovali jsme čočky pro vás!

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Co rozhoduje o pohodlí nošení kontaktních čoček

Kontaktní čočky pohodlí

Kontaktní čočky pohodlné až do večera, čočky jako nové až do konce období nošení, čočky, na které úplně zapomenete – to je sen každého čočkaře. Jak vybrat kontaktní čočky, které takový komfort nabízí?


Základními vlastnostmi čočky by měli být ultra hladký povrch a vysoká pružnost. Kontaktní čočky s kvalitními vlastnostmi, které nabízejí vysoký komfort nošení, najdete v našem článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Expirace roztoku na čočky a co o ní vědět

Roztok na kontaktní čočky expirace

I když se jedná o zřejmou věc, často se setkáváme s dotazy, zda je důležité spotřebovat roztok na kontaktní čočky do data uvedeného na obalu nebo zda se dá doba spotřeby od otevření roztoku (porušení sterility) prodloužit na delší dobu, než uvádí výrobce.

Jestli vás zajímají odpovědi na nejčastější dotazy, jako zda se dá expirace nějakým způsobem prodloužit nebo co se může stát, pokud použijete proexpirovaný roztok, nebo tipy jak předcházet proexpirování roztoků, čtěte dále.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Nosit čočky denní, 14-denní nebo kontaktní čočky měsíční?

Denní čočky nebo měsíční

Tak už jste se konečně rozhodli a zašli jste vyzkoušet kontaktní čočky, ale absolutně nevíte, jaké čočky chcete zkusit a nosit? Optometrista na vás chrlí názvy a výhody různých typů čoček, jenže vy se v tom prostě ztrácíte? Denní nebo měsíční, se zvlhčující složkou nebo vyšším obsahem vody, s vysokou propustností pro kyslík… Dnes se vám proto pokusíme poradit, o jaké čočky na zkoušku požádat co se doby nošení týká.


Rozhodnutí, jak dlouho a často chcete kontaktní čočky nosit, Vám usnadní nejen výběr čoček, ale také ušetří peníze. Z praxe můžeme potvrdit, že spousta začátečníků chce po několika týdnech nošení čoček změnit způsob jejich používání a jsou nuceni vracet se znovu k vyšetření a zkoušce kontaktních čoček.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Získejte od své pojišťovny příspěvek na kontaktní čočky

Příspěvek na kontaktní čočky

Už jste někdy přemýšleli o tom, zda je možné fakturu nebo účtenku za nakoupené kontaktní čočky předat k proplacení pojišťovně? Pro některé z vás máme dobrou zprávu – částečně a u některých očních vad to jde!

Příspěvek na kontaktní čočky poskytuje nejen VZP, ale i další pojišťovny, výše příspěvku bývá ovšem omezena jak hodnotou, tak výplatním obdobím. Hrazení kontaktních čoček pojišťovnou je pak také podmíněno konkrétní zrakovou vadou. Podrobnosti o příspěvku a letmé informace o pojišťovnách najdete v našem článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

5 tipů pro péči o čočky v horkém létě

péče o kontaktní čočky

O bezpečném nošení čoček na dovolené u moře nebo o kvalitní ochraně čočkami proti slunci jsme se zmínili již v předchozích článcích, ale letním teplotám a horku se nevyhneme ani ve městech a v plném pracovním nasazení.


Určitě vás proto může zajímat, jak čočky v horkých letních dnech udržet co nejdéle pohodlné a stále bezpečné pro nošení nejen na dovolené, při koupání či v exotických zemích, ale také ve městě - prostě v období, kdy teploty stoupají až k tropickým hodnotám.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Peroxidové roztoky: poznejte jejich PRO a PROTI

peroxidový roztok na čočky

Peroxidový roztok je v dnešní době označován za nejlepší možnou péči, kterou svým kontaktním čočkám můžete dát. Čistí a desinfikuje jako žádný chemický roztok a neobsahuje žádné konzervační látky, takže je velice účinný a zároveň šetrný, vhodný i pro velmi citlivé oči.

Jediný problém je v tom, že peroxidový roztok pro tak dokonalé vlastnosti obsahuje, jak už jeho název napovídá, peroxid vodíku – látku, která mírně poškozuje tkáně, a v kontaktu s okem může být dost nepříjemným zážitkem.

V tomto článku shrneme pro a proti peroxidových roztoků a řekneme si tipy pro bezpečné používání peroxidových roztoků.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

Tajemství expirace kontaktních čoček

expirace kontaktních čoček

Našli jste doma někdy krabičku čoček s již prošlou expirací a napadlo vás: Proč to nezkusit? Expirace kontaktních čoček má svůj smysl, který je ale často nám všem utajen. Ale i přes to se expirací řídíme a dodržujeme určenou dobu použitelnosti čoček.

V dnešním příspěvku jsme se zaměřili na to, proč nošení prošlých čoček neriskovat. Až vám příště někde budou nabízet čočky s krátkou expirací nebo dokonce kontaktní čočky prošlé za lákavou cenu, bude určitě lepší vědět, proč říct ne.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky poprvé

kontaktní čočky poprvé

Moje kamarádka sice nemá žádnou oční vadu, ale vždycky toužila vyzkoušet barevné kontaktní čočky. Rozhoupávala se už hodně dlouho, proto jsem na ní trošinku zatlačila a na začátku tohoto týdne jsem ji dostrkala k optometristovi.


Byla celkem nervózní, že si bude muset šahat do oka, ale na konci byla tak příjemně překvapena a potěšena, že by byla velká škoda se s ostatními začátečníky nepodělit o průběh a její pocity z celého vyšetření. V redakci jsme s ní proto přímo poté udělali rozhovor, který si můžete přečíst v dnešním článku.

Komentářů (7) Přečíst celý článek…

Nedoceněná pinzeta na kontaktní čočky

pinzeta na kontaktní čočky

Víte, na co je pinzeta na kontaktní čočky dobrá?

Co se týče pinzety na čočky, existují dva typy nositelů kontaktních čoček: ti, co ji zkusili používat a od té doby bez ní už nemůžou žít (= nosit čočky) a pak ti, co ji považují za zbytečnou věc, protože ji ještě nezkusili.

Používání pinzety na kontaktní čočky má ale své velké oprávněné plusy – manipulace s čočku je s pinzetou na čočky více hygienická a sterilní, bezpečnější, jednodušší.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Chci nosit čočky – jak na to?

chci čočky

Máte některou z očních vad a už Vás nebaví nosit jen brýle? Nebo aktivně sportujete a brýle vám prostě v některých aktivitách vadí? Chcete při plavání vidět na druhý konec bazénu nebo ráno hned po probuzení na hodiny na stěně? Kontaktní čočky jsou řešení.

Pokud vás zajímají kontaktní čočky a informace k nim, jako například jaké nosit kontaktní čočky nebo jak nasadit kontaktních čočky, určitě vám pomůže tzv. kontaktolog – oční odborník, který aplikuje kontaktní čočky. Prvním krokem k nošení kontaktních čoček je jejich aplikace.

Komentářů (93) Přečíst celý článek…

Pouzdro na kontaktní čočky, důležitá maličkost

Pouzdro na kontaktní čočky - důležitost

Drobnost, která stojí pár desítek korun a k roztokům se obvykle balí zdarma – to je pouzdro na kontaktní čočky. Jeho důležitost je ale často přehlížena, i když pouzdro kontaminované bakteriemi nebo mykotickými organismy může zapříčinit některé nepříjemné komplikace.


Víte, která místnost bytu je pro uskladnění pouzdra nejméně riskantní a jak nechat pouzdro na kontaktní čočky správně vysychat, aby byla šance kontaminace pouzdra byla co nejmenší? O velice zajímavých výsledcích studií si můžete přečíst v našem článku. Nabízíme i 2 videa spojená s používáním pouzdra.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

7 častých omylů nositelů kontaktních čoček

7 omylů nositelů kontaktních čoček

Když oči nebolí a čočky netlačí, je vše v pořádku? Jaké kontaktní čočky můžu nosit, jak dlouho je možné je nosit a jaké čočky jsou lepší? Jsou všechny roztoky stejné a je vysoký obsah vody v čočce vždy tím nejlepším?I mistr tesař se někdy utne a stejně tak mezi dlouholetými zkušenými nositeli čoček koluje spousta nepravd a omylů. Ty nejčastější se v našem článku snažíme objasnit a vysvětlit.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Vyberte si k čočkám zvlhčující kapky, které opravdu pomůžou

Kapky na kontaktní čočky

Zvlhčující kapky na kontaktní čočky nebo také umělé slzy jsou důležitým pomocníkem při nošení kontaktních čoček, a to i v případě, že netrpíte suchým okem nebo dokonce syndromem suchého oka.

Slzný film je důležitý pro pohodlné používání kontaktních čoček – mezi kontaktní čočkou a rohovkou zajišťuje slzný film jemný a bezproblémový pohyb. A právě kapičky napomáhají udržovat slzný film fit po celý den nošení čoček i za náročnějších podmínek nebo na konci dne.


Očních kapek je na našem trhu ale nepřeberné množství, z kterého je často umění vybrat ty správné. Proč ke kontaktním čočkám používat kapky jen k tomu schválené, jaké kapky na kontaktní čočky vybrat a z čeho je možné vybírat, nastíníme v tomto článku.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Co si odnést z vyšetření spolu s kontaktními čočkami v očích

První vyšetření s kontaktními čočkami

Všichni tak nějak tušíme, že když zajdeme k odborníkovi na první vyšetření pro kontaktní čočky, odejdeme s čočkami v očích, se smíšenými pocity z nových obzorů a novým pohledem na svět.


Málo kdo ale přesně ví, co všechno by se při vyšetření měl naučit, co všechno si zapamatovat a jaké situace mohou nastat. V našem článku nabízíme několik tipů a rad k prvnímu setkání s kontaktologem, abyste se mohli vyvarovat nedorozuměním a problémům s kontaktními čočkami.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Nejčastější vady kontaktních čoček a jak je reklamovat

Naštípnutá kontaktní čočka

Kontaktní čočky jsou vyráběny za přísných hygienických podmínek a výroba prochází několikanásobnou kontrolou jakosti. I při tak pečlivém prověřování kvality se bohužel výjimečně najdou vadné kusy kontaktních čoček.


Přečtěte si v našem článku, jaké se vyskytují nejčastější vady kontaktních čoček, jaké poškození čočky je možné reklamovat a jak při reklamaci postupovat.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

5 zásadních otázek a odpovědí před tím, než začnete nosit čočky

Chcete začít nosit kontaktní čočky a nevíte, jestli jsou zrovna pro vás kontaktní čočky vhodné, zda je možné je nosit s  vaší oční vadou nebo jaké vyšetření a hodnoty jsou pro začátek nošení kontaktních čoček potřeba? Pět základních otázek a odpovědí vám pro úvod do světa kontaktních čoček může pomoci.

Komentářů (29) Přečíst celý článek…

Roztok na kontaktní čočky, základ ke zdravému nošení

Roztoky na kontaktní čočky

Roztok na kontaktní čočky je velice důležitou součástí nošení kontaktních čoček. Díky němu čočky zůstávají nejen vlhké a pohodlné, ale také bez bakterií, jiných mikroorganismů a s co nejnižším množstvím usazenin.


V článku najdete situace, kterých byste se měli vyvarovat, aby roztok neztratil své desinfekční a čistící schopnosti a sloužil vám v péči o kontaktní čočky tak, aby nošení kontaktních čoček bylo bezpečné, pohodlné a kontaktní čočky vydržely po co nejdelší dobu nositelné bez komplikací.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Léto bez starostí s jednodenními kontaktními čočkami

Chcete si užít letošní léto bez zbytečných starostí? Nebaví vás mít brýle na nose, být oslněni sluncem, nebo neustálá péče o kontaktní čočky? Skvělým řešením na letní horké dny jsou jednodenní kontaktní čočky, které umožňují užít si sportování a volné chvíle u vody s čistým a komfortním viděním.


Navíc TEST REDAKCE Cocky.cz - otestovali jsme pro Vás pohodlí dvou modelů jednodenních čoček!

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

Kdy navštívit optometristu a kdy očního lékaře?

Optometrista versus oftalmologZtrácíte se občas v názvech očních odborníků, jako jsou optometrista, oftalmolog a kontaktolog? Nevíte, kam zajít, když chcete začít nosit kontaktní čočky, potřebujete přeměřit dioptrie, máte s kontaktními čočkami problém nebo vás trápí onemocnění očí?
V našem článku vám objasníme, kdo je kdo a ke komu jít s konkrétními potížemi.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Znáte zásady správné péče o kontaktní čočky?

Roztok na kontaktní čočky

Věřte, že zásady čištění a péče o kontaktní čočky, které Vám sdělí Váš odborník a které jsou upozorňovány na příbalových letácích, mají svůj smysl. Při jejich nedodržování může dojít až k závažným zdravotním problémům.


Proto Vám zde přinášíme pár rad, co při péči o kontaktní čočky určitě nedělat, abyste chránili zdraví svých očí.

Komentářů (5) Přečíst celý článek…

Kontaktní čočky, léto a dovolená

Zřejmě všichni se po dlouhé zimě začínáme těšit na léto a s ním spojené dny odpočinku, ať už prázdniny, dovolenou nebo víkendy u vody.

Co mají kontaktní čočky s těmito dny společného? Mnoho. V letních dnech si Kontaktní čočky, léto a dovolenáužíváme více pohybu, sportu – v tom je zahrnuto plavání v českých rybnících i zahraničních mořích, a více sluníčka.
Brýle k zmíněným aktivitám nejsou příliš vhodné a kontaktní čočky můžou hrát svou roli ve šťastně strávených letních dnech…

Jak tedy s čočkami zacházet u vody, při vysokých teplotách a vystavování se sluníčku či na cestách?

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Proč je ke zkoušce nových čoček nutné vyšetření

Vyšetření zraku

Známý vám doporučil model kontaktních čoček, který je podle něj skvělý? Slyšeli jste někde o nových kontaktních čočkách, které prostě musíte zkusit? Nebo vám vaše kontaktní čočky jednoduše nevyhovují a přejete si jiné?

Mnoho nositelů čoček si myslí, že pokud je zachována stejná dioptrie a alespoň podobné zakřivení, není ve zkoušce jiného modelu žádný problém. Jenže skutečnost je jiná.

Komentářů (2) Přečíst celý článek…

Teenageři a kontaktní čočky

Teenageři a kontaktní čočkyJsi připraven na nošení kontaktních čoček? To je ta nejčastější otázka, kterou rodiče svým dětem při prvních debatách o kontaktních čočkách pokládají. Často totiž převládá názor, že teenagerům při péči o kontaktní čočky chybí důležité vlastnosti jako zodpovědnost a pravidelnost, které při nošení a údržbě kontaktních čoček hrají důležitou roli. Je to tak? Kdy je ten správný čas začít nosit kontaktní čočky?

Komentářů (10) Přečíst celý článek…

Začněte nosit kontaktní čočky ještě dnes!

Rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček právě nyní? Zajímá vás, co je pro to nutné udělat a co vás čeká? Není nic snazšího. Na našich stránkách naleznete všechny potřebné informace.

Komentářů (4) Přečíst celý článek…

Pravidelná výměna kontaktních čoček zvyšuje zdraví i pohodlí

Pravidelná výměna kontaktních čoček Proč vyhodit pár kontaktních čoček po uplynutí doporučené doby nošení, i když vám čočky připadají stále pohodlné? Nelze si prodloužit dobu nošení ještě o pár dní? Není doba nošení kontaktních čoček jen dobře vymyšleným marketingovým tahem? Na tyto otázky existují jednoznačné odpovědi.


Pravidelnou výměnou se myslí vyjmutí a vyhození páru kontaktních čoček po době, na jakou jsou určeny. Tato určená doba je odpovídající vlastnostem povrchu čočky, je tedy velice nutné dodržovat ji.

Komentářů (8) Přečíst celý článek…

Nové kontinuální kontaktní čočky Air Optix Night&Day Aqua!

Do kategorie kontinuálních kontaktních čoček pro nepřetržité nošení 30 dní a 30 nocí přibyla novinka od firmy CIBA VISION. Nové Air Optix Night&Day Aqua vycházejí z původních Air Optix Night&Day, jejichž distribuce bude tento rok ukončena, a navíc jsou vylepšené o zvlhčující Aqua Moisture systém.

Komentářů (0) Přečíst celý článek…

PřihlášeníHlavní partner

Reklama

18. 10. 2018 - Redakce

PowerBanka jako dárek při nákupu 2 boxů Biotrue ONEday - s těmi vám nikdy nedojde šťáva.

20. 6. 2018 - Redakce

Ve vybraných optikách: K nákupu 2 balení Acuvue Oasys roztok Complete zdarma.

18. 6. 2018 - Redakce

Letní akce k DAILIES AquaComfort Plus: 5 dní nošení zdarma a dárek k prvnímu nákupu. Mapa zapojených optik v odkazu.

Zobrazit více novinek »

Zpravodaj Čočky.cz

Chcete dostávat pravidelně informace přímo do vaší emailové schánky? Přihlašte se k odběru zpravodaje cocky.cz.

Anketa

Jak často nosíte kontaktní čočky?

1-2x za týden 17 x
3-5x za týden 12 x
každý den 43 x

Celkem odpovědí: 72